WEEKEND RECEPT dier in het vizier Samenwerking moet bloemenpracht terugbrengen op Flakkeese beurs De Lofstem viert het zestig-jarig bestaan met mooie zangmiddag Structurele oplossingen boeken beste resultaat Oeltgendagen De onafscheidelijke broers Spaghetti met gehaktballetjes WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 13 Ook al scheldt hij ze soms stijf. Je kunt op hem vertrouwen Hij werkt met jong en oud Voor 'n ieder interesse Niemand laat hem koud. Je wilt graag voor hem werken Hij is een goede baas Er zijn er veel te weinig Da's jammer da's helaas. Langeweg Boodschap van campagne Novib: DEN HAAG - In de maand december voert Novib campagne onder de slogan 'Ik teken voor de Novib- methode'. Tijdens deze campagne laat Novib zien dat volgens haar structurele oplossingen het beste zijn om de armoede tegen te gaan. Met de Novib-methode worden duurzame resultaten geboekt. Dit kan alleen als de mensen in staat worden gesteld om zelf hun problemen aan te pakken. Daarom werkte de organisatie samen met lokale, particuliere organisaties. Zij ondersteunen de eigen initiatieven van de mensen. In de campagne roept Novib mensen in Nederland op te kiezen voor deze structurele aanpak van de armoedeproble men. Zij kunnen dit doen door donateur van Novib te worden. Speciale uitzending Woensdag 15 december geeft de VARA aandacht aan de cam pagne in een speciale uitzen ding. Hierin kan men zien hoe de methode in de praktijk werkt en welke resultaten dat oplevert. In de uitzending brengen voorzitter Marcel van Dam, actrice Renée Soutendijk en weerman Erwin Kroll ieder een bezoek aan een project. Renée Soutendijk bezoekt vrouwen en meisjes in Bangla desh, die een eigen atelier be ginnen voor zijdeproduktie. Ook bezoekt zij schooltjes waar arme kinderen door mid del van een aangepast pro gramma een opleiding volgen. Erwin Kroll is te gast bij het Sanando-project op Mali. Hier hebben de bewoners zelf struc turele oplossingen gezocht voor hun problemen. Marcel van Dam bezoekt in Rio de Ja neiro de wijk Nova Holanda. Hier zijn door de bewoners zelf 500 eenvoudige huizen ge bouwd en een aantal belang rijke voorzieningen gereali seerd. In de week van 9 tot en met 15 december tekenen in diverse plaatsen bekende en minder bekende Nederlanders voor de Novib-methode. In Amsterdam bijvoorbeeld is dit burgemees ter Ed van Thijn. Hij wordt op 9 december in een Bengaalse riksja naar de Dam gebracht. Hier zal hij vervolgens publie kelijk zijn handtekening zet ten. OOLTGENSPLAAT - In 1994 worden de Oeltgendagen in Ooltgensplaat gehouden op donderdag 30 juni en vrijdag 1 en zaterdag 2 juli. Op de eerste dag van dit evene ment dat in de omtrek zijn weerga niet kent wordt de Su per Oeltgen Bingo gehouden. De braderie, onder het motto 'de natuur, de mens en zijn om geving, Ooltgensplaat vroeger en nu' staat gepland op zater dag 2 juli. ROTTERDAM - De plaatselijke afdelingen van de PvdA en D66 in de Rotterdamse deelgemeen te Hoogvliet gaan een unieke fusie aan. Onder de naam PvdA/D66 doen de partijen, die landelijk concurrenten van elkaar zijn, met één lijst mee aan de deelraadsverkiezingen volgend jaar maart. HAARLEM - De commissaris van de koningin in Noord- Holland, Van Kemenade, heeft oud-burgemeester Lems van Zaanstad per 1 februari '94 be noemd tot waarnemend burge meester van Haarlemmermeer. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik- zee zitten de broertjes Smokey en Chico. Deze lieve katten hopen daar niet al te lang te blijvenzij willen een eigen baasje. Smo key is blauw gekleurd en Chico is zwart van kleur. Beide hebben een witte tekening in hun vacht. Ze zijn twee jaar oud. Smokey en Chico kunnen eventueel wel met honden opschieten. Ze heb ben altijd samengewoond en willen dolgraag bij elkaar blijven. De broers zijn vrij rustig van aard en vinden het prettig om bij iemand op schoot te zitten. Degene die deze katten in het gezin wil opnemen kan voor verdere inlichtingen terecht bij het asiel aan de Zandweg, telefoon 01114-1583. De Mechelse herder Devin uit hetzelfde asiel is geplaatst. In dit dierenonderkomen zitten veertien katten en vier honden. (Foto: Marijke Folkertsma). De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 24 november zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- M. Nagtegaal, Steneweg 66, Middelharnis De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- W. Groenendijk-Kransse, Wernerlaan 8, Dirksland De derde prijs: Een waardebon van f 10,- P. C. Hoogstrate-Huisman, Oesterstraat 31, Zierikzee Het sleutelwoord van de puzzel van 24 november is: Morgenrood De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 17 december in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. werkschema; 4. tweede exemplaar van een kunstwerk: 7 zinnebeeld van roem en eer; 9. boom; 11. gegraven geul; 12. meetkundige figuur; 13. hoofdtelwoord; 15. deel van een auto; 17. nagerecht; 19. ontzag; 21. traag; 23. sierplantje; 25. woord waarmee je een volwassen man aan spreekt; 26. kunststof; 27. bijbelboek; 28. vorderen. Verticaal: 1. plotselinge, harde windvlaag; 2. familielid; 3. roeidol; 4. behoor lijk goed; 5. vurig; 6. stuk leer ter bescherming van de knie; 8. oftalmoloog; 10. iemand die geld geeft voor allerlei (oude) spullen, 14. vaccineren; 16. vriendschappelijk; 17. opschudding; 18. herhaaldelijk; 19. beslaglegging; 20. zeuren; 22. plaatsnaam; 24. jaargetijde De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 17, 8, 26, 6, 9, 1, 22, 13. 16, 27, 19. 26. De prijswinnaars van de Monsterpuzzel, die een boterletter hebben gewon nen, zijn: A. C. Ligtendag-Frelj, Schuithaven 11, Zierikzee L. C. Dorsman, Stoofstraat 12, Ooltgensplaat Fam. P. J. J. Glorie, Oostweg 2-18, Ouwerkerk De oplossing luidt: In Sinterklaas vindt ieder mens een stukje van zijn ver langen naar naastenliefde, geven zonder iets terug te ontvangen De heren D. Baelde, H. A. van den Hooge, T. Reinink en L. Jordaan (v.l.n.r.) ondertekenen de intentieverklaring om volgend jaar de Delta Flora van weleer (zij het zeer waarschijnlijk onder een andere naam) te doen herleven in Recreatiecentrum de Staver. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - Woensdag 1 december ondertekenden de heren L, Jordaan, H. A. van den Hóoge, T. Reinink en D. Baelde een intentieverklaring om geza menlijk de bloemenpracht die men nog kende van de jaarlijkse Delta Flora te rug te halen naar Middelharnis. Als alles volgens plan verloopt is er in de kro kusvakantie volgend jaar niet alleen een consumentenbeurs in Recreatiecen trum de Staver, maar ook een bloemententoonstelling. Hiertoe wordt 't Prieel van de Staver omgetoverd tot één grote tuin. Werkvoorzieningsschap het Binnenhof vervult bij de tot standkoming van de Flak- kee/Flora (de voorlopige bena ming van de beurs) een belang rijke rol. Nadat de manager van de Staver, de heer L. Jor daan, met de organisator van de Flakkeese consumenten beurs, de heer T. Reinink, van gedachten gewisseld had over de haalbaarheid van de terug keer van de bloemen op de beurs, kwam het probleem van het materiaal aan de orde. Bei den richtten hun blik naar Werkvoorzieningsschap het Binnenhof. Hier vonden ze een goed klankbord in de heren H. A, van den Hooge (algemeen directeur) en de heer M. P. 1h- nis (fabrieksdirecteur). Kruispunt Volgens Van den Hooge mag het bekend worden veron dersteld dat het Binnenhof een nieuwe weg is ingeslagen. ,,Op dit moment staón we op een kruispunt van wegen en we moeten eens een keer goed uit dragen welk een kennis eri vak manschap we in huis hebben. Ik geef leiding aan een fan tastisch bedrijf en ik vind dit project een fantastische uitda ging om te tonen waar we toe in staat zijn", zo verklaarde hij de deelname van de afdeling cultuurtechniek van het Bin nenhof aan dit project. Aan de andere kant voelde hij zich ook min of meer verplicht om de bewoners van Goeree- Overflakkee iets terug te ge ven. ,,De heffingen die de men sen hebben moeten betalen zijn groot genoeg geweest. We zijn ze iets verschuldigd en hopen dat we dat met deze Flak- kee/Flora recht kunnen zetten. Hetgeen overigens niet wil zeg gen dat hij niet hoopt dat het Binnenhof iets aan de beurs overhoudt. Het Binnenhof gaat ook iets verkopen op de Flak- kee/Flora om zo een deel van de kosten terug te verdienen. Daarnaast kunnen de bezoe kers ook kennis nemen van de tuinontwerpen van het Binnen hof. Van den Hooge hoopt dat er hieruit meer contacten ont staan met particulieren, zodat ook langs deze weg de kosten gecompenseerd worden. Verrassende opzet Voor de daadwerkelijke reali sering van alle plannen staan Dick Baelde en zijn rechter hand Jeanette de Rooij garant. Zij hebben in het verleden reeds diverse bloementen toonstellingen ontworpen en gearrangeerd, waaronder de openingstentoonstelling van de Floriade in Zoetermeer in 1992. Voor de tentoonstelling in 't Prieel hebben zij gekozen voor een verrassende opzet. Het pu bliek krijgt geen totaalover zicht, maar wordt voortdurend verrast met aparte 'hoekjes'. Dit in verband met de beperkte ruimte die hen tot de beschik king staat. De bloemarrange- menten in deze hoekjes hebben allemaal hun eigen stijl. Ze zijn verzorgd door nationaal en internationaal bekende arran geurs. En wanneer we afgaan op het plan zoals Baelde en De Rooij zich alles voorstellen bie den zij door .de kleurcombina ties en vormgeving voor jong en oud een fascinerend schouwspel. Doormiddel van een maquette lichtte Baelde reeds een tipje van de sluier op. In 't Prieel worden zeer rolstoelvriendelij- ke paden aangelegd en door het gebruik van bepaalde de corstukken worden verschil lende effecten bereikt. Hierbij speelt ook de verlichting een rol. Deze ,is zeer uitbundig. Wanneer men dan ook in een schaars verlichte tunnel komt is dit een bijzondere gewaar wording voor de bezoekers. Andere opvallende onderdelen zijn: een kunstwerk, een water val met vijver en een brug. Het leek alsof de arrangeurs even te rade waren gegaan bij het Binnenhof. Van den Hooge erkende er tenminste veel in van de basisfilosofie van het 'nieuwe' Werkvoorzienings schap en hij legde dit graag uit: „Het kunstwerk staat voor on ze begroting, de spotlights zijn de ogen van de pers, de tunnel is de verbinding tussen het ver leden en de toekomst en aan het einde van de donkere tun nel gloort het licht. En bovenal symboliseren de bloemen de hoop dat er weer "iets moois kan gaan bloeien". ook een lust voor het oor om dit kleine koor onder leiding van Herman Breukhoven te ho ren zingen. Vervolgens was het de beurt aan het koor Ethan uit Barne- veld. Dit koor, dat onder lei ding staat van J. Klok zong alle psalmen a capella. Met maar liefst 45 zangers klonk dit als een klok. Ook het gemengd koor de Lofstem uit Middelhar nis, onder leiding van de nestor van de dirigenten, de 89-jarige J. van der Sluis zong zijn reper toire zonder muzikale begelei ding. Het kostte even wat moeite de juiste toon te vinden, maar dit werd snel opgelost. Zelfverzekerd Het Urker mannenkoor Oud Halleluja was het laatste koor dat voor het voetlicht trad. Rustig en zelfverzekerd zongen de mannen de psalmen. Diri gent P. Gersen had volgens ei gen zeggen nogal wat zieken in zijn koor. Slechts dertig man nen stonden er op het podium. Maar dit was niet te horen. De bassen, dicant, tenoren en al- tus klonken als een orgel. De vier koren sloten de zang middag gezamenlijk af met het zingen van enkele psalmen. Na afloop van het concert werd er een receptie gegeven. Verschil lende kerkelijke en gemeente lijke gezagsdragers, alsmede vertegenwoordigers van diver se koren namen van de gele genheid gebruik om het jubile rende koor te feliciteren met het jubileum. Zelfs een van de oprichters was aanwezig om 'zijn' koor nog eens van nabij mee te maken. IX3NDEN - Scheiden met we derzijds goedvinden wordt ge makkelijker voor de Britten. Die methode wordt tot nu toe weinig gebruikt, omdat er twee jaar voor staat en de kos ten voor een advocaat hoog zijn. i Het grote koor van weleer is langzaam bezig uit een diep dal omhoog te komen. (Foto: Joop van Houdt). OUDDORP - Onlangs vierde het christelijk ge- mengd koor de Lofstem uit Ouddorp haar zestigja rig bestaan met een jubileumzangmiddag in het ge bouw Eben Haëzer in Ouddorp. Vier psalmzangko ren uit verschillende delen van Nederland gaven, on der grote publieke belangstelling, medewerking aan deze middag. Alle 450 stoelen waren bezet. Vele Ouddorpers, waaronder een aanzienlijk aantal oud leden van de Lofstem, waren naar het gebouw Eben Haëzer gekomen om 'hun' vernieuwde koor en de andere koren te be- 1 luisteren. Voorzitter C, Klep per van de Lofstem opende de zangmiddag. In zijn welkomst woord herdacht hij de negen tien oprichters van het koor. Zij waren het die in 1933 voor het eerst bij elkaar kwamen en zodoende de eerste steen leg den voor het nu jubilerende koor. Diep dal Na een korte meditatie van ou derling C. A. Lokker, was het de Lofstem zelf die de spits af beet. Onder begeleiding van organist Jan Hoek zong het ju bilerende koor een aantal psal men. Het koor, dat momenteel bezig is om uit een diep dal weer omhoog te komen, deed dit met overgave. Het was dan A heeft nodig voor 4 personen: 400 gram rundergehakt 1 snee wit brood 1 kopje melk 1 kleine eierdooier peper 1 theelepel oregano zout nootmuskaat 60 gram boter of margarine 250 gram spaghetti 100 gram gerookte ossetong 200 gram champignons 2 eetlepels tomatenpuree 100 gram geraspte kaas 1 glas Italiaanse witte wijn Maak het gehakt aan met in melk geweekt witte brood, eierdooier, oregano, peper, zout en nootmuskaat en vorm er kleine balletjes van (zoals bitterballen). Verhit circa 40 gram boter tot het schuim wegtrekt en bak de gehaktballetjes langzaam in circa 10 minuten bruin en gaar. Voeg één eetlepel to matenpuree en de witte wijn toe en laat het circa twee minuten zachtjes door koken. Houd de gehaktbal letjes warm. Kook de spag hetti volgens de aanwijzin gen op het pak gaar en laat ze op een vergiet uitlekken. Snijd de ossetong in reepjes en de champignons in plak jes. Smelt de overige boter in een grote pan en smoor de tong en de champignons vijf minuten. Roer hier eerst één eetlepel tomatenpuree en kaas door en daarna de spaghetti. Maak de spaghetti door en door heet en doe deze in een voorverwarmde schaal. Maak een kuiltje in het midden en schep hier de ge haktballetjes en de saus in. Lekker met een salade van wit- of roodlof en olijven. Voedingswaarde per portie: Energie: 3010 kJ (720 kcal) Eiwit: 39 gram Vet: 43 gram Koolhydraten: 44 gram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 13