Intentieverklaring binnenvaart staat weer op losse schroeven WEM- Lubbers hoont WD'er De Korte Dag en nacht snelheidscontrole Commotie over schrappen van de ouderenrichtlijn Wapens gevonden in uitgaanscentrum 'Er is geen probleem, maar college maakt een probleem' Spoedbijeenkomst brengt geen soelaas Buit overval Holland Casino 60.000 gulden Simpele greep in koffer levert paar ton aan diamanten op Twee slacht offers bij aanrijding met trein Bij vakcentrales FNV en CNV 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BREDA - De met veel pijn en moeite tot stand gekomen „intentieverklaring" tussen de partijen in het binnenvaartcontlict staat al op losse schroeven terwijl de inkt nog moet drogen. Aanleiding is de aankondiging van het Belgische che miebedrijf Tessenderlo dat het de 400.000 ton zout die het bedrijf jaarlijks van Akzo betrekt niet langer via de schippersbeurs wil vervoeren. Prof. W. Albeda, die bemiddelt in het binnenvaartconflict, slaagde er tijdens een spoedbijeen komst in een hotel te Breda niet in de Belgische opdrachtgever weer binnen boord te trekken. Vervolg van pag. 1 ren van betaald parkeren in Burgh en Haamstede de consu ment geneigd zal zijn beide kernen te mijden. En dat zou volgens hem verstrekkende ge volgen kunnen hebben voor de plaatselijke middenstand. .In voering van betaald parkeren is publieksonvriendelijk", al dus Goudzwaard. Volgens hem zijn er legio voorbeelden te noemen van plaatsen waar be taald parkeren is ingevoerd en waar men na een aantal jaren het systeem weer afgeschaft heeft. „Een voorbeeld is Zeist. Daar werd betaald parkeren jngevoerd terwijl in Veenen- daal het parkeren gratis bleef. Het gevolg was wel dat de con sument Veenendaal verkoos boven Zeist om te gaan winke len". Volgens Goudzwaard is uit on derzoek gebleken dat het toe risme langs de kust van Neder land, dus ook in de gemeente Westerschouwen, terugloopt. Hij vreest dat de Kop van Schouwen nog minder aantrek kelijk voor de toerist zal wor den als men overal moet gaan betalen voor het parkeren. „Ik ben bang dat de gemeente Wes terschouwen zichzelf dan uit de markt prijst. En invoering van betaald parkeren in Haamste de en Burgh is ook gewoon niet nodig. Kijk, in Renesse is er ze ker sprake van parkeerproble men, maar je kunt Renesse niet vergelijken met Burgh of Haamstede". In de ogen van Goudzwaard horen parkeerme- ters niet thuis in dorpen als Haamstede en Burgh. „Het is De Korte zwaaide om zijn tira de kracht bij te zetten in 's lands vergaderzaal pontificaal met de frontpagina van het ochtendblad De Telegraaf van dinsdag. Daarin werd de aan vankelijke verlaging van 2,9 naar 2,7 procent belasting voor huiseigenaren als juichend feit aangekondigd omdat de meer derheid van CDA en VVD een feit leek. Een foto van dat ad vertentietafereel sierde vrij dagochtend full-color uiter aard wederom de voorpagina van De Telegraaf. Lubbers: „Je zult maar zo aangeprezen wor den..." Het is in politiek Den De politie heeft voor de A2 tus sen Amsterdam en Utrecht ge kozen omdat uit de ongevallen analyse blijkt dat dit deel van de wef relatief onveilig is. Met gemiddeld 120.000 voertuigen per dag is het een van de drukste verkeeraders in Neder land. In de de afgelopen ander half jaar deden zich bijna 1000 ongevallen voor waarbij snel heid vaak een belangrijke fac tor was. Een meting in oktober en november wees uit dat tij dens de spits 35 procent van de ROOMPOT BUITEN 7 december toch ook geen gezicht? Er zijn al zoveel paaltjes en dan moe ten er ook nog parkeermeters bijkomen? Onzin!". Geen parkeerprobleem Volgens Goudzwaard is er in Burgh en Haamstede helemaal geen parkeerprobleem. „Ik denk dat je juist een parkeer probleem krijgt als je betaald parkeren in gaat voeren. Men sen zullen toch altijd zoeken naar een plaatsje waar ze gra tis kunnen parkeren", aldus Goudzwaard. „Nu staan er bij ons op de Ach terweg nooit auto's geparkeerd maar dat krijg je wel als er hier betaald parkeren wordt inge voerd". Goudzwaard is over tuigd van zijn gelijk en gaat er ook van uit dat het college de handtekeningenlijst niet zo maar naast zich neerlegt. Het feit dat onder diegenen die hun handtekening zetten behoor lijk wat bezoekers van Burgh en Haamstede voorkomen doet volgens hem niets af aan de ge loofwaardigheid van de actie. „Van de 2056 handtekeningen zijn er 867 van inwoners van Westerschouwen en dat wil zeg gen dat er naar verhouding veel mensen van hier niets zien in de invoering van betaald parkeren". De handtekenin genlijst wordt morgenochtend, dinsdag, om 10.00 uur in het ge meentehuis in Haamstede overhandigd aan wethouder ir. C. W. Veerhoek. Haag geen geheim dat de ver houding tussen Lubbers en De Korte bepaald niet om over naar huis te schrijven is. De Korte was vice-premier in het tweede kabinet-Lubbers (1986- 1989). De liberaal haalde zich in die functie de woede op de hals van Lubbers met zijn solo actie rond het publiekelijke af wijzen van een staatsbezoek van koningin Beatrix aan Ja pan. Die affaire leidde in de Tweede Kamer tot de inmid dels gevleugelde venijnige woorden aan het adres van De Korte: „Dat was eens maar nooit weer". weggebruikers te snel rijdt en 's-nachts bijna 70 procent. De politie meldt de nieuwe aan pak van te voren via vangrail-, motto- en elektronische aan duidingsborden. De snel heidsmeting wordt verricht vanuit een voor de automobni- list onzichtbare radaropstel ling die voortdurend van plaats wisselt. Als een snelhei dovertreding tot 30 kilometer wordt geconstateerd, kan de overtreder binnen drie weken rekenen op een accept-giro. Na afloop van het overleg met Tbssenderlo en delegaties van de schippers, verladers (EVO) en de Duwbakkenvereniging sprak Albeda van een „zware klap" voor het onderhande lingsproces. De bemiddelaar wil volgende week donderdag met verantwoordelijk minister Maij (verkeer en waterstaat) en alle andere partijen aan tafel om te proberen deze nieuwste tegenslag het hoofd te bieden. Albeda zal bij de minister aan dringen op een maatregel die de intentieverklaring „vei ligstelt". In die verklaring heb ben binnenschippers, reders, verladers en de ministeries van verkeer en waterstaat en eco nomische zaken een adempau- ROTTERDAM - Bij een over val vrijdagnacht op het Hol land Casino in Rotterdam is ruim zestigduizend gulden buitgemaakt. De Rotterdamse politie heeft dat meegedeeld. Het is volgens de politie de eerste keer dat de speelgele- genheid in het Plaza-gebouw aan het Weena is beroofd. De recherche is een onderzoek be gonnen. Naar schatting honderd bezoe kers waren in de nacht van vrijdag op zaterdag getuige van de gewapende overval. Een gemaskerde man bedreigde omstreeks half drie met een pistool een vrouw van middel bare leeftijd en eiste geld vah detcaissière. Bij de overval"is nietgeschoten ,en nj^mand raakte gewond. De politie sluit niet uit dat de overvaller ge woon als klant naar binnen is gegaan en zich pas later heeft vermomd. Hij is nog voor tvluchtig. BUSSUM - Een simpele greep in een koffer heeft een dief zaterdagavond voor „enkele tonnen" aan diamanten opge leverd. De man beroofde op die eenvoudige manier twee Belgi sche diamantairs, die naar ho tel Jan Tabak in Bussum wa ren gekomen voor een transac tie. De politie Gooi- en Vechtstreek had de dader on danks een goed signalement zondagmiddag nog niet te pak ken. Eerder contact tussen de dia mantairs en de dief had tot de afspraak in Bussum geleid. Volgens een woordvoerder van de politie had het tweetal de koopwaar simpelweg meegeno men. Toen zij de edelstenen aan de potentiële koper toonden, deed deze een snelle greep en verdween met zijn buit in een gereed staande auto. De dief was in ieder geval op meer „on derhandelingen" voorbereid. Hij liet in het hotel een koffer achter. Daarin bevonden zich stapeltjes dollarbiljetten. Bij onderzoek bleek echter dat al leen de bovenste „biljetten" echt waren. ze afgesproken tot maart vol gend jaar. Tbt dan onthouden de schippers zich van acties en onttrekken de verladers geen lading aan de schippersbeurs. De adempauze wordt benut voor structurele afspraken over de verdeling van vracht op de vaart naar België en Frank rijk. Door de stap van Tessen derlo valt in één klap de bo dem onder dit moeizaam be reikte akkoord weg. De betrok ken partij zout vertegenwoor digt meer dan 10 procent van de totale lading die via de toer beurt noord-zuid loopt. Zoals bekend is het behoud van dit toerbeurtstelsel, waardoor de vrachten naar België en Frank rijk worden verdeeld, de be- In de havens van Rotterdam en Amsterdam ontstond grote be roering, aangezien het kersver se „historisch" sociaal akkoord voor het havenperso neel nu. aan;ee,n, zijden dra^d is komen te hangen,.Werkgevers en werknemers vspraken twee weken geleden af dat binnen 15 jaar niet minder dan 4.100 werknemers vervroegd met pensioen kunnen gaan. Dat was een antwoord op de fors slinkende werkgelegenheid en een manier om het hoofd te bie den aan de vergrijzing. Vol gend jaar zouden al 780 mensen vervroegd uittreden. Minister De Vries van sociale Bij de controles tussen 23 uur en 03.30 uur werden een stilet to, 22 patronen^ een slagwapen, een korte wapenstok, twee bus jes traangas, drie dolkmessen en een honkbalknuppel in be slag genomen. De politie ver richtte wegens het bezit van verboden wapens drie aanhou dingen en één wegens rijden onder invloed. Een deel van de wapens werd zonder eigenaar aangetroffen. Rond de uit gaansgelegenheden aan de Middenweg bleef het. ditmaal rustig. Behalve 18 politiemen sen waren ook personeelsleden van een particulier bewakings bedrijf ingezet, van wie enkele met honden. De politie beraadt zich op maatregelen voor vol gende weekeinden, maar zal langrijkste inzet van de schip pers. Afgelopen zomer voerden zij daar wekenlang actie voor. Voorman Ger Veuger van de binnenschippers wilde vrijdag niet speculeren over nieuwe ac ties. „Mijn achterban zal hier woedend op reageren. Maar het is niet aan mij om hier vandaag te roepen dat er acties komen." Wel voorspelde hij dat „de kat in de gordijnen gaat" als Tes senderlo na 8 december daad werkelijk buiten de beurs om gaat bevrachten. Veuger her haalde zijn eis dat minister Maij haar toezegging om de toerbeurt bij wet te regelen zo spoedig mogelijk gestand moet doen. „Vandaag is weer eens gebleken dat de markt zich al- zaken gooide tijdens het week einde olie op het vuur door te verklaren dat dit akkoord niet kan doorgaan omdat ook in de havens ontslagen gespreid moeten worden over alle leef tijdsgroepen. De Vervoersbond CNV sprak van een politieke blunder. De vervoersbond FNV sprak zondagochtend op een spoedvergadering al over mo gelijke acties voor het geval het akkoord sneuvelt. De Vries zei dat men in de haven ten on rechte „vooruit heeft gegre pen" op handhaving van de ou- derenrichtlijn. „Geen aardig Sinterklaascadeau", zei direc teur L. Jansen van de haven werkgeversvereniging SVZ. daarover geen mededelingen doen. Tijdens het vorige week einde raakten wisselende groe pen van tien tot veertig Neder landse jongeren van Turkse af komst enkele malen slaags met groepen Antilliaanse Neder landers. Daarbij werd over en weer met messen en traangas gedreigd en op grove wijze ra cistisch gescholden. Er viel een lichtgewonde. Kern van het conflict was volgens eigen on derzoek van het Anti Diskrimi- natie Buro in Alkmaar „terri toriumdrift". Een groep zou de discotheek The Drome tot ex clusief „eigen gebied" hebben" gerekend. Ook „het lonken naar vrouwen uit de andere groep" zou verkeerd, zijn geval len. leen door wetgeving laat be heersen." Ook kondigde Veu ger aan dat de schippers een kort geding gaan voeren tegen Tbssenderlo, waarin het bedrijf wordt gehouden aan het con tract dat nog tot 1995 door loopt. Tbssenderlo heeft het contract opgezegd uit onvrede over de acties van afgelopen zo mer. Het chemiebedrijf zou daardoor 450.000 gulden scha de hebben opgelopen. Voor aanvang van het spoedoverleg in Breda had Albeda gedreigd zijn rol als bemiddelaar te sta ken als het niet tot een verge lijk met Tessenderlo zou Ro men. Na afloop zei hij die be slissing uit te stellen tot vol gende week. „Het is erg be langrijk dat het proces door gaat". Achter de schermen wordt volgens Albeda al druk overlegt tussen minister Maij en haar Belgische ambtsgenoot Coëme. De Belgen hebben een sleutelrol omdat niet minder dan 70 procent van de lading die op de toerbeurt noord-zuid wordt aangeboden van Belgi sche opdrachtgevers is. Hij noemde het „uiterst beden kelijk" dat het kabinet de 'richtlijn ondanks een tegen gesteld advies van de Stichting van de Arbeid afschaft. Hij verwacht nog een „flinke tech nische steggelpartij" met het ministerie van sociale zaken. De Vries en zijn collega An- driessen (Economische Zaken) wilden de richtlijn nog wel ver lengen met één of twee jaar. De rest van het kabinet bleek daar vrijdag anders over te denken. De regeringsfracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer bleken het met die opvatting eens te zijn. Zij hebben begrip voor het standpunt van de vak beweging, maar het kabinets besluit zou juist stimulerend werken voor bedrijven om een ouderenbeleid te ontwikkelen. De grootste oppositiepartij VVD is „sterk voor" de opvat ting van het kabinet .Woord voerder Tbrpstra: „Wij zijn voor flexibilisering van de ar beidsmarkt. Niet de leeftijd maar de individuele bekwaam heid van de werknemer moet voorop staan." VLEUTEN/WEERT - Een au tomobilist is zondag door een aanrijding met de intercity Utrecht-Den Haag in Vleuten om het leven gekomen. De po litie vermoedt dat de man ge hinderd door de laagstaande zon de bewaakte overweg is op gereden. Het treinverkeer op het traject was drie kwartier gestremd. Op een overweg in Weert werd zondag eveneens een automobi list gedood door een aanrijding met een trein, de stoptrein Weert-Eindhoven. Deze trein kon na een vertraging van ruim een half uur doorrijden naar Eindhoven. Aangezien slechts één baanvak vrijge maakt moest worden, was het treinverkeer niet volledig gestremd. De politie vermoedt ook in dit geval dat de automo bilist door de laagstaande zon is verblind. De overweg was voorzien van lichten en bellen, maar was niet met Slagbomen beveiligd. Maandag 6 december Zierikzee Commissievergadering welzijn in commissiekamer. 19.30 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening in raadzaal. 19.30 ur. Districtsvergadering Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 51. 19.30 uur. Renesse Theatervoorstelling voor oude ren. Bowling Renesse. 18.00 uur. Kapelle Excursie Witlofstudieclub. Be drijf C. van den Hoek, Zwanen- burgseweg 1. 19.30 uur. Dinsdag 7 december Zierikzee Spelmiddag PCOB. In voorma lig CSG-gebouw. 14.15 uur. Vergadering adviescommissie. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Sint Nicolaas viering NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Brouwershaven Voorlichtingsbijeenkomst borstkanker-onderzoek in Tbn- nenmagazijn. Van 14.00 tot 15.00 uur. Ouwerkerk Thema-bijeenkomst ANBO in het dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Commissievergadering cultuur in raadzaal. 19.30 uur. Informatie-avond Wanneer borstvoeding alleen niet meer genoeg is. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. Woensdag 13.00-17.00 uur, don derdag 10.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur. Vrijdag: 13.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zater dag: 10.00-16.00 uur. Donderdag 9 december Zierikzee Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 16.30 uur. Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Sirjansland Thema-avond Reformatorisch Contact. Zaal van de Neder landse Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 10 december Zierikzee Theatersportwedstrijd Kiek- ieres. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Kerstmarkt. Poortershof. Van 10.00 tot 18.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Gerefor meerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 11 december Brouwershaven Wijnconcert. Stadhuishal. 20.00 uur. Ouwerkerk Kerstmarkt. Dorpshuis. 13.00 tot 18.00 uur en vanaf 20.30 uur. Bruinisse Open klaverjas wedstrijd. De Schutse. 19.00 uur. Maandag 13 december Renesse Kerstconcert gemengd zang koor Dordrecht. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 14 december Zierikzee Kerstavond CPB met Leger des Heils. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Kerstmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsbijeenkomst borstkanker-onderzoek in De Schutse. Van 14.00 tot 15.00 uur. Woensdag 15 december Zierikzee Kerstknutselmiddag. Buurt en clubhuis De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Advent koor- en samenzang. Grote Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènda 19.45 uur. Bruinisse Overhandiging van bedrag voor kindertehuis in Sri Lan ka. Gemeentehuis. 20.00 uur. Zaterdag 18 december Zierikzee Ars Musica kerstconcert bij kaarslicht. Lutherse kerk. 20.00 uur. Tijden en standen vorens jjctijdctafel Hydro-melcoccnlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 december 08.45 I34 02.30 -105 7 december 09.00 143 02.30 21.45 165 15.00 ïE 7 december 08.50 141 02.35 21.40 161 15.05 Doodtij: 8 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.45 134 02.30 -105 21.35 152 15.05 - 146 07.40 131 01.25 - 99 20.25 150 14.00 - 140 09.00 143 02.30 - 114 21.45 165 15.00 -155 08.50 141 02.35 - 110 21.40 161 15.05 - 151 i 06-91122353 door Mare Legendre Wraak ivegens uithaal naar CDA DEN HAAG - CDA-premier Lubbers heeft op onge bruikelijke wijze wraak genomen op VVD-kamerlid De Korte voor de wijze waarop deze donderdag in de Tweede Kamer vernietigend uithaalde naar de CDA- fractie. De Korte verweet het CDA woordbreuk en onbetrouwbaarheid met het inslikken van steun aan de door de VVD bepleite ruimere verlaging van het huurwaardeforfait. Op A2 Amsterdam-Utrecht DRIEBERGEN - Vanaf vandaag, maandag contro leert de politie dag en nacht op snelheidsovertredin gen op de autoweg tussen Amsterdam en Utrecht, de A2. Die intensieve controle moet leiden tot een gro tere verkeersveiligheid. Dat heeft de divisie Mobili teit van het korps landelijke politiediensten in Drie bergen zaterdag meegedeeld. DEN HAAG - Het besluit van het kabinet om de zo genoemde ouderenrichtlijn per 1 januari niet te ver lengen, heeft het weekeinde met name bij de vakbe weging tot teleurstelling en onrust geleid. De vak centrales FNV en CNV toonden zich teleurgesteld. Het besluit dat 55-plussers vanaf 1994 bij reorgani saties niet meer als eerste mogen worden ontslagen, betekent een streep door het soepele ontslagbeleid dat de centrales nastreven. HEERHUGOWAARD - De regiopolitie Noord- Holland-noord heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij intensieve controles rond het uitgaans centrum van Heerhugowaard een aantal wapens ge vonden. Dat heeft een woordvoerder bekendge maakt. Mede dankzij de aangekondigde aanwezig heid van extra politie bleven vechtpartijen ditmaal uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2