GRATIS ADVERTENTIE r j_Lj/Jj Jji j GRATIS KRANT DE FEESTDAGEN 'Er is geen probleem, maar er wordt wordt wel een probleem van gemaakt' Specifieke brandpreventie voor visueel gehandicapten ontbreekt 9 0 1 ZIERIKZEESCHE M- NIEUWSBODE I Schade en diefstal uit auto's Mishandeling Omzet van der Heijden Handtekeningenactie tegen betaald parkeren in Burgh en Haamstede Leden NVBS op bezoek bij brandweer Westerschouwen 2 BINNENVAART O 3 VERKEER 7 VOETBAL GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelf en laaf drukken heelt recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Veel bewolking en regen. In de middag enkele opklaringen. Moge lijk onweer. Temperaturen ±8 gra den. Wind zuidwest tot zuid, vrij krachtig, 5. Aan de kust stormach tig, 7 8 Bft. In de middag draai end naar west en afnemend. Regen en veel wind ZIERIKZEE - Twee autobezit ters werden de dupe van onbe kenden die het afgelopen weekeinde een auto beschadig den en een inbraak pleegden in een auto. In de nacht van vrijdag op za terdag werd de motorkap van de auto van S. uit Zierikzee be krast met een scherp voorwerp. Het voertuig stond geparkeerd op het Bolwerk aan de Hoofd poortstraat. De schade be draagt ongeveer duizend gul den. Zaterdagmiddag werd in gebroken in de auto van S. uit de gemeente Westerschouwen. Dat gebeurde terwijl de auto geparkeerd stond aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee. De dieven namen een radio/cd- speler mee. De schade door braak bedraagt ongeveer acht honderd gulden. ERMELO - Een 17-jarige in woonster van Ermelo is in de nacht van vrijdag op zaterdag onder bedreiging van een pistool op brute wijze ver kracht en mishandeld. Dat heeft de politie meegedeeld. RIJSWIJK - Het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver bond schat de omzet van de eer ste decemberdagen op onge veer drie miljard gulden. Dat is iets meer dan vorig jaar. Vooral de warenhuizen, de gro tere winkelketens en de speel goedbranche doen betere zaken dan vorig jaar. Advertentie GILZE-RIJEN - De piloot van een piper-cup is zondagmiddag om het leven gekomen toen zijn toestel door nog onbekende oorzaak neerstortte op het vliegveld Gilze-Rijen. DEALER Zcenkzee, Havenpark 5 Oirksland, Schelpenpad 26 tel. 01110-15202 tel 01877-1236 M politiek de rug toekeert", al dus Goudzwaard. Hij is toen zelf maar eens gaan spitten en kwam uit op de vluchtweg. Hoe kan een visu eel gehandicapte de weg naar buiten vinden, wanneer de re guliere weg afgesloten is door brand, vroeg hij zichzelf af. Hij raadde de aanwezigen dan ook aan om thuis een alternatieve vluchtweg te bepalen en deze ook uit te proberen. ,,In eerste instantie kunt u dit doen met hulp van anderen, maar als het nodig is moet u het ook alleen kunnen". Na een korte persluchtde monstratie van Leen Jan Kruik gaf Oosterloo nog enke le tips betreffende de komende feestdagen. Van het gevaar van kaarsen en elektriciteitssnoe- ren bleek iedereen op de hoog te. Welk een gevaar spuitbus sen met drijf gassen (waarmee men bijvoorbeeld sneeuw op de ramen kan spuiten) opleve ren, was velen echter onbe kend. Bij het gebruik hiervan komen de drijfgassen naar bui ten. Wanneer deze dan in aan raking komen met het vuur van een sigaret of aansteker is een flinke steekvlam het ge volg. Een demonstratie over tuigde de aanwezigen van het gevaar ervan. Niet uitgepraat Aan het slot van het bezoek dankte Cootje den Boer de aan wezige brandweerlieden voor de uitnodiging op de kazerne. Ze was onder de indruk van de ma.nier waarop zij met haar ge zelschap ontvangen was. ,,Dit had ik niet verwacht en ik denk dat we nog lang niet uit gepraat zijn", waarmee zij doelde op het ontbreken van specifieke informatie voor vi sueel gehandicapten waar het brand betreft. Zij gaf later voor de radio toe hiervan geschrok ken te zijn. Als blijk van waar dering overhandigde zij aan Vermeer onder meer een be dankje in braille (voorzien van een vertaling), met daarbij ook het alfabet in braille. „Dan kunt u in de lege uurtjes lekker puzzelen". Vervolgens ging de reis weer per brandweerwagen terug naar de Schutse. Hier genoten de leden van de NVBS de lunch, waarna de Barber Shop Harmony Club uit Goes het resterende deel van het pro gramma verzorgde met een op treden. 8 HANDBAL Ook in Utrecht ging handbalvereniging Delta Sport ten onder; verlies tegen UDSV. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Herhaling Voor Goudzwaard is het de tweede keer dat hij ageert te gen een plan voor invoering van betaald parkeren. Vier jaar geleden, nog onder het vo rige college, werd ook al het plan gelanceerd om in de ker nen Burgh en Haamstede be taald parkeren in te voeren. „Toen werd gezegd dat dat moest omdat er een probleem zou zijn met langparkeerders. Nu gaat het om iets heel an ders", aldus Goudzwaard. Voor hem is het zonneklaar dat in voering van betaald parkeren in Burgh en Haamstede alleen maar bedoeld is om geld in het laatje te krijgen. De politiek is de kunst der verwikkelingen. Talleyrand De intentieverklaring binnenvaart staat weer op losse schroeven. Cyntia de Feiter in de prijzen gevallen bij tekenwed strijd ROVZ. Bruse Boys speelt voor Sinterklaas; verlies met 2-5 tegen NOAD. W. J. Goudzwaard: Betaald parken is publieksonvriendelijk". BURGH-HAAMSTEDE - „Als het college zo doorgaat prijzen we onszelf op den duur uit de markt. Dan gaan toeristen de gemeente mijden omdat ze alles een beetje te duur gaan vinden. En op die manier spannen ze het paard achter de wagen". W. J. Goudzwaard uit Haamstede steekt zijn mening over het plan tot het invoeren van betaald parkeren in de kernen Haamstede en Burgh niet onder stoelen of banken. „Het is niet wenselijk en ook niet nodig. Er is geen probleem, maar er wordt door het college een probleem van ge maakt", aldus Goudzwaard. Hij was samen met mevrouw. N. Kruik uit Haamstede initia tiefnemer van een handteke ningenactie tegen het plan. Die actie leverde 2056 handtekenin gen op. Morgen, dinsdag, wordt het resultaat van de handtekeningenactie overhan digd aan wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen. Goudzwaard hoopt dat de boodschap bij de wethouder overkomt en dat in de ogen van Goudzwaard onzalige plan tot invoering van betaald parke ren in Burgh en Haamstede wordt afgeblazen. „En als de wethouder zegt dat hij niet on der de indruk is van het resul taat van de handtekeningenac tie is dat voor mij een illustra tie van hoe de politiek met de burger omgaat. En dan vind ik het niet gek dat de burger de „En dat gaat dan onder het mom dat de gebruiker betaalt. Maar als dat zo is is de gemeen te inconsequent, want we heb ben hier met z'n allen meebe taald aan de aankoop en de re novatie van de sporthal, maar daar wordt maar door een klein deel van de bevolking ge bruik van gemaakt", aldus Goudzwaard. Het plan voor invoering van betaald parkeren maakt onder deel uit van het mobiliteitssce nario. „Kijk, er zitten best goe de dingen in dat plan", stelt Goudzwaard. „Maar er zitten ook een heleboel dingen in waarvan het doel mij absoluut niet duidelijk is". Het mag dui delijk zijn dat één van de on derdelen van het mobiliteits scenario waar Goudzwaard ab soluut niets in ziet het betaald parkeren betreft. „Ik denk dat je daar helemaal niets mee oplost", aldus Goudzwaard. Hij is bang dat door het invoe- vervolg pagina 2 men in de ochtend bij elkaar in Dorpshuis de Schutse. Vandaar ging het in drie brandweer voertuigen richting kazerne. Na een kort welkomstwoord door Vermeer nam Oosterloo de voorlichting voor zijn reke ning. Hij wees de bezoekers al lereerst op de zogenaamde 'Branddriehoek'. Brandbare stoffen, zuurstof en een ontste- kingstemperatuur maken deel uit van deze driehoek. „Zonder een van deze drie kan er geen vuur ontstaan en wat we dus moeten doen wanneer er brand is, is een van de drie componen ten weghalen", aldus Ooster loo. Voor als het toch een keer fout gaat had Oosterloo een aantal belangrijke tips. Hierbij be vond zich ook het aanschaffen van een rookmelder. Hij druk te iedereen op het hart altijd eerst de brandweer te waar schuwen. Niet iedereen bleek overigens op de hoogte te zijn van het alarmnummer 06-11. Gelukkig waren dit er slechts enkelen, maar toch altijd nog teveel. „Nadat u de brandweer hebt ingeschakeld waarschuwt u alle huisgenoten en mensen uit de omgeving, sluit alles af indien dit mogelijk is en ver volgens gaat u naar buiten. Pas daarna kunt u proberen te blussen, maar meestal is de brandweer dan al ter plekke". Verbazing Tijdens de voorbereiding van deze dag dacht Oosterloo dat er wellicht nog andere zaken van belang zijn voor visueel gehan dicapten ten aanzien van brand. Groot was zijn verba zing toen echter bleek dat hij nergens gehoor vond. Noch bij een brandweercommandant in wiens plaats een groot blinden instituut gevestigd is, noch bij de Nederlandse Blinden Bi bliotheek. „Zelfs bij de NVBS, uw eigen vereniging nota bene, hadden ze hier nog nooit over nage dacht", aldus Oosterloo. u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,— kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f 177, jaarabonnement a f 187, (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie flü Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee HAAMSTEDE - Zaterdag waren 23 leden van de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) op bezoek bij de brand weer in Haamstede. Zij kregen daar van Jan Oosterloo, brandweerinstructeur van het regionaal opleidingsinstituut van de regionale brandweer in Zeeland, voorlichting over brand en brandpreventie. Zeker gezien het feit dat visueel ge handicapten bij geen enkele instantie in Nederland terecht kunnen voor speci fieke informatie hierover, een nuttige zaak. Oosterloo had zich hierover ook zeer verbaasd. „Dit is iets om in de toekomst aan te pakken. Het lijkt mij raadzaam dat u vanuit Zeeland hierover landelijk gaat praten. Ik ben er persoonlijk toe bereid om daar alle medewerking aan te verlenen", zo sprak hij aan het einde van de bijeenkomst. Mevrouw Cootje den Boer had het initiatief tot het bezoek aan de brandweerkazerne geno men. Zij is bestuurslid van de NVBS en woonachtig in Renes- se. Volgens haar was het de eer ste keer dat er in Zeeland iets dergelijks gebeurde. Ook voor de brandweerlieden was het de eerste keer dat ze visueel ge handicapten op bezoek kregen. „We ontvangen regelmatig groepen in de kazerne, maar deze keer is er toch sprake van een bijzondere groep", aldus Rens Vermeer, algemeen coör dinator voorlichting van de brandweer Westerschouwen. „Toch zijn er overeenkomsten. Als wij een brandend pand in gaan zien we ook weinig of niets. En we gebruiken dan de zelfde middelen als onze bezoe kers in het dagelijks leven doen". De leden van de NVBS kwa- De brandweerlieden Leen Jan Kruik (geheel links) en Jan Oosterloo helpen de visueel gehandicap ten bij het instappen in de brandweervoertuigen. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1