Borstkanker-onderzoek in Westerschouwen en Brouw Sint Nicolaas blijft favoriet volgens Schouwse middenstand Benefietconcert in de Grote Kerk ten bate van Thuredriht Rendier botst met schimmel Grote drukte verwacht op het laatste moment Pieten ingezet bij reinigen Poststraat Inbraak in auto Inbraak in veertien caravans Vocaal Ensemble Sint Laurens en Souburgs Koper Quintet ft I VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 NR 25472 3 De extra koopavonden in Zierikzee waren tot nu toe nog niet drukbezocht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Sinterklaas mag zich in een blijvende belangstelling verheugen op Schouwen-Duiveland. Aan het begin van de week was het wat magertjes maar dit had ongetwijfeld met het slechte weer te maken. De koopavond op woensdag werd goed be zocht en de meeste winkeliers waren tevreden over de verkoop. Van een verschuiving naar het Kerst feest, zoals zich dat landelijk lijkt te ontwikkelen is op Schouwen-Duiveland vooralsnog geen sprake. Vooral de verkoop van con sumptiegoederen als marse pein, suikergoed en chocolade letters en poppetjes is volgens verschillende winkeliers zeer goed. In één winkel waren zelfs De Stichting Vakantiehuizen Thuredriht is een gezamenlijk initiatief van de Lionsclub Dordrecht, de Stichting Gaan deweg en de CJV Samen Ver der. Zij bieden jeugdige kan kerpatiënten en hun familie een week vakantie in één van de twee vakantiehuizen die op het terrein van de CJV Kampstichting aan de Ramp- weg in Renesse staan. VES Het was in het najaar van 1985 dat in Sint Laurens een groepje enthousiastelingen Hans van den Broeke wist over te halen opnieuw een muziekgroep te starten. Dat was het begin van het Vocaal Ensemble Sint Lau rens, kortweg VES. Op 9 april volgde het eerste concert: het eerste van een lange reeks. Aanvankelijk had de groep de wind mee. Al in oktober 1986 volgde een opname voor de NCRV. De eerste jaren werd vaak opgetreden tijdens kerk diensten, maar al snel breidde het repertoire zich uit en er volgden koffie- en zomeravond concerten. Het VES deed regel matig mee aan concoursen en festivals. Het vijftigste concert ZIERIKZEE - Voor het paard een gekneusde staart en voor het rendier een ver wrongen gewei. Dat was het letsel waarmee de twee die ren na het ongeluk in de Poststraat werden afgevoerd. Omstreeks 11.00 uur botste het via de Weststraat aan stormende rendier achterop de file schimmels in de de chocoladeletters al uitver kocht. De speelgoedwinkels deden goede zaken maar niet meer of minder dan voorgaan de jaren. Hetzelfde geldt voor de verkoop van CD's en casset- op 28 oktober 1989 betekende een eerste hoogtepunt: bij het Nederlandse Korenfestival in Rotterdam werd een eerste prijs behaald en dat betekende promotie naar de categorie mannenkoren B. Hans van den Broeke, in de muziek gepokt en gemazeld, stond al op zijn achttiende voor een koor. Als een ware autodi dact dirigeerde hij Doli Deo Gloria - een gemengd koor uit Souburg - het kinderkoor De Zuiderstemmen, het jongeren koor Westkapelle en stortte zich daarna op de kerkliturgie met de Cantorij Sint Laurens. Vanaf de oprichting van het VES in 1985 was hij de dirigent en de drijvende kracht. Zijn streven is samen muziek te ma ken en te beleven. Spelender wijs slaagt hij erin zijn enthou siasme en zijn muzikale opvat tingen op de groep over te bren gen, maar ook het ensemble tot een hechte groep te smeden. Het VES brengt a capella ge zongen meerstemmige muziek, zowel volksmuziek als reli gieuze muziek en nummers uit de popmuziek. Het Souburgs Koper Quintet werd net als het VES opgericht in 1985. De muzikanten van het (Advertentie) Poststraat. De nerveuze schimmels raakten in paniek en galoppeerden over de Appelmarkt richting Zuid- havenpoort. Het geschrok ken winkelende publiek moest daarna nogmaals rich ting trottoir voor de aanstor mende Klazen die bepakt en bezakt vanuit de kadowinkel van Goudswaard de achter- tebandjes. Heel goed werden de Walt Disney videofilms ver kocht. De winkels met wat luxere artikelen constateerden dat de Sint wat royaler is voor kinderen en dus zuiniger met de luxe artikelen als parfums, sieraden en lederwaren. Lo gisch, Sinterklaas is tenslotte kinderfeest. De rage van de di nosaurusartikelen is nog lang niet uitgewoed en Sint kan bij na zonder de verlanglijstjes te raadplegen bij ieder kind wat van die griezels in de schoen stoppen.. Weekeinde Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek valt of staat een succesvolle jaaromzet met de verkopen in de december maand. Dit jaar vallen de feestdageh extra gunstig voor de middenstand omdat én Sin terklaas én Kerst in een week end valt. Het is gebleken dat veel mensen dan royaler inko pen omdat men ruim in de gele genheid is om de feesten te vie ren en vaak wat visite langs komt. Dan heb je van alles wat ex tra's nodig. Volgens het CBS werd in december 1992 voor 11,3 miljard gulden uitgegeven. Dit is 20 procent meer dan in de andere maanden van het jaar. Alhoewel niet blijkt dat op Schouwen-Duiveland een ver schuiving plaats vindt naar een Kerstfeest met cadeaus worden er al wel veel kerstarti kelen verkocht. De boekhande laren en winkels die kerstspul letjes verkopen doen al sinds half oktober goede zaken. Eén winkel zegt zelfs al door de kleine kerstspullen heen te zijn. De echte grote Sinter- klaasdrukte moet volgens de middenstand nog komen. De extra koopavonden hebben tot dusverre nog geen grote stroom cadeautjes-jagers opgeleverd. Volgens de meeste middenstan ders heeft het slechte weer --en met name de gladde straten - veel mensen van het doen van Sinterklaasinkopen weerhou den. De grote Sinterklaasdruk- te moet volgens hen vanavond, vrijdag, en morgen nog komen. quintet zijn lid van de fanfare Vlijt en Volharding uit Sou burg en speelden in 1985 reeds in andere koperensembles. De propaganda van de koper- blaasmuziek is naast het eigen plezier de grote drijfveer van het quintet. Zowel binnen als buiten de provincie Zeeland worden sinds de oprichting re gelmatig concerten verzorgd. Dit zijn zowel solo-optredens als concerten met koren of an dere instrumentalisten. Hoog tepunten sinds de oprichting zijn de optredens die werden verzorgd ter gelegenheid van de uitreiking van de Rijkspoli- tie-Award in 1988 in het stad huis in Zierikzee aan de toen malige Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Een andere mijlpaal was het feit dat het quintet op 6 mei 1990 als eerste Zeeuws ensemble live voor de micro foon van Omroep Zeeland aan trad. Het repertoire van het quintet bestaat naast originele composities voor koperquintet uit bewerkingen van klassieke en moderne werken. LEEUWARDEN - Hoofdredac teur B.J. Nuys van het Friesch Dagblad vecht de beslissing aan van de Provinciale Persve reniging voor Friesland om hem op non-actief te stellen. Hij heeft een kort geding aan gespannen, dat op 15 december voor de rechtbank in Leeuwar den dient. volging op hun anders zo trouwe viervoeters inzetten. Omstreeks 14.00 uur werd de laatste Klaas waargeno men op de Zeelandbrug, richting het zuiden. Waar het rendier vandaan kwam en hoe het dier in het centrum van Zierikzee terecht kwam is de politie vooralsnog onduidelijk. ZIERIKZEE Kerstfeest Op woensdagmiddag 22 decem ber om 14.00 uur wordt in het Clubhuis de Lichtboei in de Poststraat 37 in Zierikzee het Kersfeest gevierd. Dit jaar is gekozen voor een open Kerst feest en dit houdt in dat alle kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar welkom zijn. Wie wil komen moet zich wel van te voren opgeven. Hiervoor kan men een aanmeldingsfor mulier halen in het clubhuis. Collecte De collecte 'geef's voor diabe tes' heeft in Zierikzee 2968,30 opgebracht'. Het Diabetes Fonds Nederland subsidieert met dit geld het DFN weten schappelijk onderzoek op het gebied van diabetes mellitus (suikerziekte). In Nederland lijden ongeveer 400.000 mensen aan deze ziekte. Namens de or ganisatoren wordt iedereen die door een gift of door te collecte ren een bijdrage aan de collecte heeft geleverd hartelijk be dankt. BURGH-HAAMSTEDE 500 kilometer fietsactie E. Midavaine uit Burgh- Haamstede heeft voor zijn deelname aan de 500 kilometer fietsactie, die afgelopen zomer werd gehouden, een waarde bon van vijftig gulden gekre gen. Onder de 620 deelnemers aan de actie werden twintig van deze, bij een rijwielhandel te besteden, waardebonnen uitgeloot. Twintig andere deel nemers kregen een cadeau abonnement op het tijdschrift De Vogelvrije Fietser. De 500 kilometer fietsactie was een initiatief van het Zeeuwse Platform Duurzame Ontwik keling dat door deactie het woon-werkverkeer per fiets wilde stimuleren. In totaal fietsten de 620 deelnemers 687.000 kilometer. RENESSE Kerstconcert Op maandag 13 december wordt in de Nêdërlandse Her vormde kerk te Renesse een kerstconcert gehouden. Het evenement omvat een optreden van het Gemengd Zangkoor Dordrecht. Aanvang 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier Op zaterdag 4 december halen leden van de ASV Brouwersha ven oud papier op in de kern Brouwershaven. Men rijdt rond vanaf 9.00 uur. De inwo ners wordt verzocht hun oud papier voor die tijd gebundeld aan de kant van de weg gereed te zetten. GOES VVD-vergadering Het algemeen bestuur van de Kamercentrale Zeeland van de VVD vergadert maandag 6 de cember in Goes. De vergade ring wordt gehouden in De Prins van Oranje en begint om In Nederland is borstkanker de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 45 jaar. Per jaar overlijden hieraan ruim 3300 vrouwen en wordt bij 8000 vrouwen borst kanker geconstateerd. Wan neer borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt en be handeld neemt de kans op ge nezing aanzienlijk toe. Door het houden van bevolkingson derzoeken wil men de hoge sterfte door borstkanker de ko mende jaren terugdringen. In Nederland worden deze onder zoeken gehouden onder vrou wen tussen de vijftig en zeven tig jaar. Tijdens dit onderzoek 19.45 uur. Op de agenda onder meer de stand van zaken met betrekking tot de gemeente raadsverkiezingen. Verder komt aan de orde de kandida tenlijst voor de Tweede Kamer van de VVD. Film Op donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 december draait in Podium 't Beest in Goes de film The Trial. De film is geba seerd op Kafka's Het Proces. Harold Pinter schreef het sce nario, Kyle Malachlan vertolkt de rol van Joseph K. terwijl de andere rollen zijn weggelegd voor onder andere Anthony Hopkins en Alfred Molina. Het verhaal van Het Proces mag bekend worden verondersteld. Op de ochtend van zijn der tigste verjaardag wordt Joseph K. gearresteerd. De rest van de film probeert hij erachter te komen waar hij van beschul digd wordt. Tfevergeefs onder neemt hij steeds wanhopiger wordende pogingen de bureau cratie van 'de rechtbank' te doorgronden. Els Austman Op donderdag 9 december is in podium 't Beest het thea terstuk Bitterkoekjes van Els Austman te zien. Regelmatig biedt 't Beest Zeeuwse theater makers de mogelijkheid om op te treden. Voor Els Austman wordt het de tweede keer. Een kleinkunstprogramma over groter groeien, aanpassen, ou der worden, loslaten, zoet, beetje bitter en taai. Kortom, het leven is als een bitterkoek je. Els Austman heeft haar be kendheid door rollen die ze speelde in haar zelf geschreven éénakters. Drie jaar geleden deed zij met haar toneel voorstelling Wie is die me vrouw, een kleine tournee door Zeeland, waarbij ook 't Beest werd aangedaan. Bij Bitter koekjes ligt meer de nadruk op zang, gecomponeerd door Do minique Mars. Afgelopen weekend heeft Austman de derde prijs gehaald bij het Ca- marettenfestival en de pu blieksprijs van de jury. En ook bij het Amsterdams klein- kunstfestival gooide ze hoge ogen. Nieuwe predikant De uit 's-Gravenpolder afkom stige drs J. de Bie is beroepen tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden aan de Classis Goes. Hij gaat werken in het verpleeghuis Tbr Valcke in Goes en het zorgcentrum Ten Anker in Tholen. De Bie was werkzaam bij het krijgsmacht pastoraat van de Vliegbasis Woensdrecht. MIDDELBURG Afscheid H. Koch Op maandag 6 december zal tijdens een bestuursvergade ring in het Provinciehuis af scheid worden genomen van de secretaris van het bestuur van het Anjerfonds Zeeland, de heer H. W. A. Koch. De heer Koch is ruim 22 jaar secretaris geweest van het bestuur. Tb- vens zal in de genoemde bestuursvergadering mevrouw A. H. C. Pijpers-Keijzer wor den benoemd tot lid van het be stuur. Zij volgt de heer Koch ook' als secretaris van het be stuur op. worden röntgenfoto's van de borsten gemaakt. Op die ma nier is het mogelijk om kleine afwijkingen in de borsten vroegtijdig te signaleren. Het bevolkingsonderzoek naar borstkanker wordt in Zeeland georganiseerd door GGD en het Integraal Kankercentrum in Rotterdam. Vrouwen tussen de vijftig en zeventig jaar krij gen daarvoor een uitnodiging met een folder waarna ze zelf een afspraak kunnen maken voor een eerste onderzoek. Dat kan door te bellen naar het af spraakbureau van het Borston derzoekcentrum (telefoon 06- Tentoonstelling fotografie De tentoonstelling Fotografie Geschiedenis Beeldvorming Nederland en De Tweede We reldoorlog, wordt donderdag middag op 9 december om 15.30 uur geopend door de Commis saris van de Koningin, de heer drs. W. T. van Gelder. De ten toonstelling is te zien in de ex positieruimte yan de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middelburg, en is tot stand gekomen onder auspiciën van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie en is samen gesteld door Erik Somers, Re- né Kok en Herman Schrier. De tentoonstelling is het resultaat van onderzoek naar verschei dene facetten van de fotografie tijdens de bezetting. Naast de algemene tentoonstelling wordt een dertigtal foto's ge toond over de oorlog op Wal cheren. Deze foto's vormen een klein gedeelte uit een schen king van ruim 300 negatieven enkele jaren geleden gedaan aan het Zeeuws Documentatie centrum. Openingstijden: Maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. VEERE Kerstmarkt in Grote Kerk Voor de zevende keer houdt de Stichting Kerstmarkt Veere van dinsdag 7 tot en met zater dag 11 december een Kerst markt in de 700 jaar oude Gro te Kerk van Veere. In deze am biance vindt de kerstmarkt- ganger een kerstbanket, feest- kledij, kerstgeschenkartikelen en decoratiemateriaal. Ook is er een verwarmd terras met kerstgerechten en dranken. Hoogtepunten zijn: op woens dag 8 december een kindermid dag met poppentheater, don derdag 9 december antiekvei ling met veilingmeester A. Ver- hage, vrijdag 10 december Jazzdag en zaterdag 11 decem ber het slotconcert van de Zeeuwse Koorschool. De kerst man zal permanent aanwezig zijn. Voor informatie: WV in Veere, telefoon 01181-1365. (Advertentie) ZIERIKZEE - Naast de nadrukkelijke lijfelijke aan wezigheid van de trouw op hun baas wachtende schim- mels begint nu ook de stankoverlast vervelende vormen aan te nemen. De driftig bij Goudswaard win kelende Klazen hebben de meiters bijeen gestoken en de gemeentereiniging enke le Pieten aangeboden om de enorme hoeveelheden uit werpselen van de schim mels weg te werken. Veel Klazen vertrekken na hun bezoek aan Goud-swaard met originele lederen tassen van Claudio Ferrici. 0378) of door het terugzenden van het gele aanmeldingsfor mulier. Wie daar prijs op stelt kan samen met een vriendin of kennis een afspraak maken, mits die ook tussen de vijftig en zeventig jaar oud is. Daarna ontvangt men een schriftelijke uitnodiging met tijd en datum waarop men zich in het cen trum in Goes moet melden. Dit Borstonderzoekcentrum is ook met de bus goed bereikbaar. De uitslag van het onderzoek wordt binnen veertien dagen schriftelijk aan de betrokkene meegedeeld. Is verder onderzoek nodig dan neemt de medisch coördinator van het Borstonderzoekcen trum of de huisarts contact op met de vrouw om op korte ter mijn een verwijzing naar een ziekenhuis te regelen. Dit om de periode van onzekerheid zo kort mogelijk te houden. Be halve de beide voorlichtings- bijeenkomstert die in Brou wershaven en Burgh-Haamste- de worden gehouden kan men op maandag, dinsdag en woensdag ook terecht bij Re- née Poelman van de GGD- Zceland, telefoon 01100-49472. Ook voor informatie over groepsvoorlichting kan men dit telefoonnummer bellen. I Verwachting tlm dinsdag 7 december] WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 08.29, onder 16.26 Maan op 22.12, onder 11.48 5 dec. Zon op 08.31, onder 16.26 Maan op 23.29, onder 12.12 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.25 Maan op onder 12.34 Laatste Kwartier:6 dec. (16.50). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zachte, bewolkte en winderige weer houdt nog 24 uur aan. Komende nacht wordt met een stevige zuidwestelijke stroming van oorsprong zeer zachte en vochtige lucht naar ons land gevoerd. De temperatuur komt naar verwachting niet onder de 9 graden. Alleen op plaatsen waar de lucht over grote binnenwateren wordt aangevoerd, blijft het kwik wat achter. Het is bewolkt en af en toe valt er wat mot regen. De zuidwestenwind neemt vannacht nog wat toe en wordt land inwaarts krachtig, windkracht 6, aan de kust stormachtig, 8. Morgen overdag blijft het hard waaien. Geleidelijk aan wordt van het wes ten uit de bewolking dikker en het gaat regenen. Het is opnieuw zacht en op veel plaatsen wordt het zo'n 11 graden. Tegen de avond passeert de begrenzing van wat minder zachte lucht, een koufront ge naamd. De naar het westen draai ende wind neemt af en het wordt droog. Dit vormt de aanzet tot wat beter weer op de zondag. ZIERIKZEE - Woensdag tus sen 14.30 en 15.00 uur werd in gebroken in de personenauto van O. uit Bruinisse. Zijn auto stond geparkeerd aan de Gasthuisboomgaard in Zie rikzee. Toen O. bij zijn voertuig terug kwam bleken diverse au topapieren ontvreemd te zijn. WESTERSCHOUWEN - Op een camping aan de Lageweg te Westenschouwen werd inge broken in veertien caravans. De heer Van de K. deed aangif te van de inbraken. Het is niet bekend wat bij de inbraak is ontvreemd. De politie stelt een nader onderzoek in. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. ZIERIKZEE - Het Vocaal Ensemble Sint Laurens en het Souburgs Koper Quintet geven zondag 12 decem ber een benefietconcert ten bate van de Stichting Va kantiehuizen Thuredriht. Het concert vindt plaats in de Grote Kerk in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Chaotische toestanden in Zierikzeese binnenstad BROUWERSHAVEN/WESTERSCHOUWEN - In de gemeenten Westerschouwen en Brouwershaven wordt binnenkort een bevolkingsonderzoek naar borstkanker gehouden. Vrouwen tussen de vijftig en zeventig jaar krijgen hiervoor een uitnodiging. Dit onderzoek wordt gehouden in het Borstonderzoek centrum, Schuttershof 17 in Goes. Met het oog op de ze onderzoeken worden twee voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd. Dinsdag 7 december is er een dergelijke bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Een week later, dinsdag 14 de cember wordt er in De Schutse in Burgh-Haamstede voorlichting gegeven. Beide bijeenkomsten begin nen om 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3