IiinNet GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN 'Wanneer je het gezicht tegenover je blij ziet worden, dat is je bedankje' Dierenasiel vangt ook met olie besmeurde vogels op 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mim&£ Vrijwilligers Welfare-afdeling Schouwen-Westhoek op vele manier actief Via samenwerking met stichting Vogel en egelopvang Midden-Zeeland Districts vergadering Beter Wonen vondel Heijden Q 2 5 O 3 5 9 Aan geschoten bromfietser rijdt tegen auto Dronken automobilist in de sloot i dé krant van schouwen - duiveland! LI ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE /^SESIBUO^ (^^n.t>L- member 1993 150e JAARGANG NR 25472 waarin opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 geboorte, huwelijk, jubileum? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Mevrouw Van der Waal (rechts) tijdens een van haar vriendschappelijke huisbezoeken. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - „Op de internationale vrijwilligersdag hebben wij juist onze maandelijkse contactmiddag. Dan zullen we wel wat lekkers bij de koffie nemen. Maar de grootste beloning voor ons werk is altijd de reactie van de mensen waarvoor we ons inzetten. Wanneer je het gezicht tegenover je blij ziet worden, dat is je bedankje". Mevrouw A. van der Waal-Troost uit Renesse is al ruim tien jaar actief als vrijwilligster bij de Welfare-groep afdeling Schouwen-Westhoek van het Rode Kruis, waarvan acht jaar als coördinator. Dat houdt in dat ze 'een flinke part-timebaan' per week bezig is met het organiseren en uitvoeren van vrij willigerswerk. Mevrouw Van der Waal behoort daarmee tot de groep mensen die op maandag 7 december in het zonnetje worden gezet tijdens de internationale vrijwilligersdag. afdeling is mevrouw Van der Waal dan ook regelmatig bezig met organiseren en voorlich ten; als vice-voorzitter van de Provinciale Welfare TC-raad (telefooncirkelraad) zelfs in groter verband. Zo voert zij on der meer in-take gesprekken met mensen die zich als vrij williger aanmelden. Zij vertelt daarbij wat over de organisato rische kant van de Welfare- groep, de activiteiten waarbij men zich kan inzetten en wat daarbij wordt verwacht van een vrijwilliger. Dat kan ver der worden uitgediept via voorlichting over ziekten en so ciale omstandigheden van ou deren, die wordt verstrekt via de provinciaal consulente van het Rode Kruis. Via maandelijkse bijeenkom sten van de Welfare-groep in het nieuwe Rode Kruisonder- komen in Haamstede vinden de vrijwilligers een klank bord. „Bijvoorbeeld wanneer een oudere waar je regelmatig kwam overlijdt. Dat pakt je toch aan". Tijdens die bijeen komsten wordt ook besproken welke taken en activiteiten er De waardering voor het werk en de inzet van vrijwilligers, die daaruit naar voren komt, is een goede zaak vindt ze. „De laatste jaren is er steeds meer erkenning gekomen voor het vrijwilligerswerk. Vooral ook in verzorgingshuizen en andere zorginstellingen. Enkele jaren geleden had je als vrijwilliger het gevoel maar net gedoogd te worden wanneer je daar rond liep. Nu zijn ze blij dat er men sen zijn die tijd en persoonlijke aandacht hebben voor de men sen in de instelling". Mevrouw Van der Waal erkent dat vrij willigers zich op die manier steeds meer bezig houden met het werk waaraan verpleeg kundigen en verzorgenden door de bezuinigingen niet meer toe komen. Zij vindt dat niet erg, maar is wel van mening dat er een grens is. „Wij zijn er om naar de mensen te luisteren, een spelletje met ze te doen of kar weitjes te doen. Wij zijn er voor een stukje ^plezier en gezellig heid. Op het moment dat bij voorbeeld van ons zou worden gevraagd om mensen te wassen moeten we een grens stellen". De Welfare-afdeling Schou wen-Westhoek omvat op dit moment bijna twintig vrijwil ligers die zich op heel veel ver schillende manieren inzetten voor ouderen en invaliden, die alleen zijn en aan huis gebon den omdat ze niet goed meer uit de voeten kunnen. De weke lijkse handwerkgroep in het verzorgingshuis Duinoord, waarmee vijf vrijwilligers bij toerbeurt bezig zijn, is maar een klein onderdeel van de to tale activiteiten van de Wel fare-groep. Achttien vrijwilligers zijn ac tief met vriendschappelijke huisbezoeken. Dat houdt in dat zij met een regelmaat, die kan variëren van een keer per week tot een keer per maand mensen bezoeken die alleen zijn en aan huis gebonden. Men houdt daarbij een praatje waarbij goed luisteren zeer belangrijk is, doet een gezelschapspelle tje, leest voor of doet wat klus jes. De behoefte van de mensen die men bezoekt is daarbij het uitgangspunt. De adressen waar men heen gaat worden vaak aangeleverd via de mensen van de wijkver pleging, soms een arts of door de vrijwilligers zelf. Als coör dinatrice van de Welfare-groep bepaalt mevrouw Van der Waal via een huisbezoekje of de aan vrage inderdaad gehonoreerd moet worden. Dat hangt onder meer af van de leefomstandig heden en gezondheidstoestand van de aanvrager, maar ook van de hoeveelheid vrijwilli gers die beschikbaar is. „Momenteel kunnen we het met ons groepje maar net aan. We moeten voorkomen dat de werkdruk voor de vrijwilligers te groot wordt. Want vrijwilli gerswerk is beslist niet vrij blijvend. Wanneer iemand de taak op zich neemt om één keer in de veertien dagen een be paalde oudere te bezoeken moet die daarop kunnen reke nen". Het vrijwilligerswerk wordt dan ook goed begeleid en ge pland. Als coördinatrice van de ZIERIKZEE - Behalve honden en katten kunnen nu ook, met olie besmeurde, vogels naar het Dierenasiel Schouwen-Duiveland worden gebracht. Het aan de Zandweg in Zierikzee gevestigde asiel werkt sinds kort samen met de stichting Vogel- en egelopvang Midden-Zeeland in Middelburg. De vogels die in Zierikzee bij het asiel worden gebracht, wor den na een eerste noodopvang overgebracht naar Middelburg, waar ze op deskundige wijze worden verlost van de olie die levensbedreigend kan zijn voor de dieren. Volgens de be heerster van het Dierenasiel Schouwen-Duiveland, J. Meer man is besloten tot deze uit breiding van de dienstverle ning omdat het voor mensen uit de regio een heel gedoe is om besmeurde vogels die men vindt helemaal naar Middel burg te brengen. Overigens kan men besmeurde zeevogels ook nog altijd naar het opvang centrum bij dierenarts Buth in Haamstede brengen en zieke roofvogels naar de heer Van Loo te Ouwerkerk. Meestal worden met olie besmeurde zeevogels in het na jaar aangetroffen op het strand. Het kan gaan om zee koeten, alken, futen, jan van genten, roodkeelduikers, pa relduikers, zwarte Zeeëenden, eidereenden, meeuwen en strandlopers. Aan het einde van de zomer vertrekken deze dieren in groten getale naar zee om daar de hele winter te blij ven. Al zoekend naar voedsel leggen de vogels grote afstan den af en lopen daarbij een groot risico om te worden besmeurd met olie. Een plekje olie van ongeveer een vierkante centimeter maakt hun isolerende veren- pak al lek. Het koude zeewater kan dan door hun veren heen dringen en koelt de vogels zo af dat ze longontsteking krijgen en verdrinken. Sommige be smeurde vogels worden door de najaarsstormen naar de kust gedreven. Anderen lukt het op eigen kracht de kust te bereiken, waar ze door mensen worden gevonden. Wanneer die de vogels naar het dierenasiel brengen krijgen de dieren eerst medicijnen om de binnen gekregen olie te verwij deren. De vogels worden ver volgens gewassen met een spe ciaal middel dat de olie oplost. Via een medicijnkuur probeert men te voorkomen dat de vo gels ontstekingen krijgen. Goed voedsel en schoon water zijn verder van beldng bij de revalidatie, die twee weken tot enkele maanden kan duren. Daarna worden ze ongeveer vijftien mijl uit de kust door mensen van het loodswezen weer in zee gezet. Dierenasielbeheerster Jolanda Meerman adviseert mensen die op het strand besmeurde vo gels aantreffen om hun hond aangelijnd te houden zodat de vogels niet worden verjaagd of terug gedreven naar zee. Besmeurde vogels die nauwe lijks pogingen doen om te vluchten kan men het beste op pakken en zo snel mogelijk naar het asiel of het opvang centrum bij dierenarts Buth in Haamstede brengen. zijn en wie zich daarvoor inzet. Zo zijn er vrijwilligers die de inkoop van handwerkmateri aal en de verkoop van hand werken regelen. Vier leden van de groep verzorgen bij toer beurt twee keer per week de bi bliotheek in het verzorgings huis Duinoord. Men infor meert de ouderen over luister- lezen; cassettebandjes waarop boeken, tijdschriften en kran ten worden voorgelezen. Men is bij toerbeurt gastvrouw in de huiskamer van het verzor gingshuis. Verder zijn leden van de Wel fare-afdeling Schouwen-West hoek actief in 'patiënten-soos'; de activiteitenbegeleiding in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee waar men met mensen praat, spelletjes doet en handwerkspullen ver strekt. Twee keer per jaar is men tijdens de bloedafname- avonden van het Rode Kruis in Haamstede in de weer met kof fie, soep en broodjes. „En om op te letten welke mensen wit om de neus worden". Twee keer per jaar wordt in Duinoord een ontspanningsmiddag georgani seerd waarbij men zelf zang, muziek en gedichten presen teert. Jaarlijks zijn de vrijwil ligers actief met een bus uitstapje voor ouderen en ge handicapten die niet meer in staat zijn om deel te nemen aan de uitstapjes van sosen en afde lingen. Tenslotte gaan de vrijwilligers één keer per jaar van deur tot deur voor de Rode Kruis collec te, wandelen met patiënten in rolstoelen die een uitstapje maken met de Henry Dunant en staan op braderieën en markten met Welfare- handwerken. „Het is heel dankbaar werk. Niet omdat mensen hun waardering altijd met zoveel woorden uiten. Dat hoeft ook niet. Wanneer je bij iemand komt voel je dat je wel kom bent. Je merkt aan de ma nier waarop iemand naar je kijkt dat het veel voor hen be tekent". Ondanks de vele (on betaalde) uren werk geeft het vrijwilligerswerk mevrouw Van der Waal, en vele anderen, daarom veel voldoening. „Mensen die zich ook beschik baar willen stellen zijn van harte welkom. Als vrijwilliger moet je een beetje idealisme hebben, iets voor een ander willen doen. En je moet wat tijd beschikbaar willen stel len, minstens een ochtend of middag per week". ZIERIKZEE - In het kantoor van Beter Wonen aan de Ca- landweg te Zierikzee wordt maandag 6 december een ver gadering gehouden voor (me dehuurders van woningen van de woningbouwvereniging. Tijdens de bijeenkomst wordt de begroting 1994 toegelicht. Verder is er een periodieke ver kiezing van afgevaardigden in de verenigingsraad uit de dis tricten Westerschouwen en Bruinisse. Aftredend en her kiesbaar zijn mevrouw J. C. Jonker-Hart en de heren D. Groenleer, A. Timmer en J. van Sluijters voor het district Wes terschouwen en de heer A. Kostense en G. van der Goot- van Bekkum voor het district Bruinisse. Als vertegenwoordi ger van dat laatste district is tevens G. J. P. van der Weijde beschikbaar. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Advertentie OFFICIAL DEALER Zierikzee. Havenpark 5 Oirksland, Schelpenpad 26 lel. 01110-15202 lel. 01877-1236 Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Werk terwijl gij leeft, en leeft terwijl gij werkt De Zakenwereld Regen en wind y 1*1 M t HET WEER Veel bewolking en vooral overdag af en toe regen. Minimumtemp. ±9, middagtemp. ongeveer 11 gra den. Zuidwestenwind, krachtig, windkracht 6, aan de kust storm achtig, 8. Tegen de avond draai end naar west en afnemend. BURGEMEESTER Minister Dales heeft zich uitgesproken tegen het idee van de gekozen burgemeester INKOPEN Veel mensen stellen hun Sinterklaas-aankopen tot het laatste moment uit. SPEELBAL Hectaretoeslag maakt volgens de ZLM de landbouw tot een politieke speelbal. ZWEMMEN Raayen en Van der Meer simpel naar winst in zwem wedstrijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Donderdag avond reed Van K. uit Zierik zee met zijn bromfiets tegen een personenauto. De brom fietsbestuurder bleek onder invloed van alcoho1 te zijn. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.30 uur op de Oude Haven te Zierikzee. Van K. haalde daar met zijn bromfiets links een auto bestuurd door K. uit Zierikzee in die juist een parkeervak wilde inrijden. Er volgde een botsing waarbij de auto aan de linkervoorzijde werd beschadigd. Van K. kreeg een rijverbod van tien uur op gelegd. HAARLEM - In Haarlem zijn donderdagavond 13 brieven van prins Hendrik aan zijn vriend Paul Beyer geveild. Een particulier nam de epistels mee voor het bedrag van 3.000 gulden. Dat, heeft veilinghuis Bubb Kuyper meegedeeld. ROTTERDAM - In de Rotter damse Schouwburg is woens dag 8 december de première van het tweede programma van dit seizoen van de Rotter damse Dansgroep. Op het pro gramma staan nieuwe werken van Ton Simons en Dennis O'Connor. ELKERZEE - De heer U. uit de gemeente Middenschouwen is donderdagavond met zijn per sonenauto in de sloot gereden. De man bleek 730 ug/1 alcohol in zijn lichaam te hebben, ruim drie keer zoveel als de maximaal toegestane hoeveel heid van 220 ug/1. Zijn rijbewijs werd ingevor derd en U. werd gedagvaard om zich voor de rechter te ver antwoorden voor zijn gedrag. Het ongeluk gebeurde om on geveer 20.15 uur op de Elker- zeeseweg vlak voor de Delings- dijk. U. reed over deze polder weg in de richting Zierikzee. Vlak voor de T-kruising met de Delingsdijk raakte hij de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto in de sloot. f 47,- f 49,50 f 177,- ftls u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom.afschr. jaarabonnement (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: a f 187,— Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1