Zaak Karambizi centraal bij december-activiteiten Amnesty December drukke maand in Clubhuis De Lichtboei deurloo intermeubel sdlÉÉlrc-* J ANBO- middag in Ouwerkerk Zierikzeese VVD-Iijst gemeente raads verkiezingen Wat je dichtbij haalt is. DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 NR 25471 5 Fakkeloptocht in Zierikzee Michel Karambizi uit Rwanda is één van de twaalf mensen die centraal staan in de campagne van Amnesty International. ZIERIKZEE - Op 1 oktober 1990 vielen gewapende opstandelingen, bekend als het Rwandees Patriot tisch Front (FPR), Noord Rwanda binnen vanuit het naburige Oeganda. Enkele dagen later, op 4 oktober werd de 45-jarige zakenman Michel Karambizi met zijn vrouw en kind in koelen bloede vermoord. Zij behoorden tot de ongeveer duizend mensen die door regeringssoldaten werden afgeslacht in een poging de steun aan de opstandelingen de kop in te druk ken. Als zo'n bericht in een krant als deze zou verschijnen zou ie dereen diep geschokt zijn. Lees iri plaats van Rwanda eens Schotfwen-Duiveland en derik je eens in dat onze plaatselijke bestuurders zelf de opdracht gevers zouden zijn voor zo'n moord. We zouden verontwaar digd eisen dat de daders van deze zinloze en onrechtvaardi ge moord gepakt en gestraft zouden worden. Maar wie spreekt er recht? wie zforgt voor de uitvoering van de wet? De regeringsfunctionarissen die hiermee belast zijn, zijn zelf corrupt en hoogst onbe trouwbaar. Mensenrechten Om te voorkomen dat situaties als hiervoor omschreven zou den ontstaan werd 45 jaar gele den door de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aange nomen. In die verklaring wer den in 30 artikelen de rechten van de mens vastgelegd die voor iedereen, ongeacht ras, ge loof of huidskleur gelden. Het was een prachtig idee, ver schrikkingen als in de Tweede Wereldoorlog zouden nooit meer voorkomen en ieder land dat deze verklaring had onder tekend zou er naar streven deze rechten te beschermen. Omdat de Universele Verklaring geen wettelijke kracht heeft werd een aantal verdragen opgesteld over burger- en politieke rech ten en over economische, socia le en culturele rechten welke bindend zijn voor de landen die ze ondertekend hebben. Het lijkt prima geregeld maar dat is slechts op papier. In de praktijk worden in veel landen de rechten van mensen op, soms gruwelijke wijze ge schonden. Amnesty International vindt het onaanvaardbaar dat deze regels ongestraft met voeten worden getreden. In het geval van Michel Karambizi meent de organisatie dat er sprake is van een politieke moord of een buitengerechtelijke executie omdat de terechtstelling heeft plaatsgevonden .zonder vorm van proces door, of met mede weten of instemming van het gezag'. Regeringsfunctionaris sen beweerden dat Karambizi een vuurgevecht aanging toen men hem wilde arresteren en dat zijn huis zou dienen als uit valsbasis om een legerpost te bestoken. Amnesty heeft ter plaatse deze beschuldigingen onderzocht en ooggetuigen ge hoord. Daarbij bleek geen van de .beweringen te kunnen klop pen. Amnesty meent dat de moord op Karambizi en zijn ge zin een wraakactie was omdat zijn broer ervan verdacht werd wapens te leveren aan de opstandige groepering van het FPR. Fakkeloptocht Momenteel is Amnesty Inter national bezig met een wereld wijde campagne tegen politie ke moorden en 'verdwijningen' want de moord op Michel Ka rambizi is helaas één van de ve le. In het kader daarvan zet de Amnestygroep Schouwen-Dui- veland zich, samen met de an dere groepen in Zeeland en West-Brabant in voor de zaak Karambizi. Er wordt bij de au toriteiten aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek, waardoor de daders van de moord worden opgespoord en voor het gerecht gebracht. Eén van de grootste problemen bij dit soort gevallen is volgens Amnesty namelijk de straffe loosheid van de daders. Dat moet doorbroken worden. Geen eenvoudige taak, vindt de mensenrechtenorganisatie, maar als regeringen opdracht kunnen geven om te moorden, kunnen ze ook gedwongen wor den opdracht te geven het moorden te stoppen. Hier kan iedereen zijn steentje aan bij dragen. Op donderdag 9 december houdt de groep Schouwen- Duiveland de jaarlijkse fak keloptocht door de binnenstad van Zierikzee. Deze datum is gekozen omdat hij dicht bij 10 december, De Dag van de Rech ten van de Mens, ligt. De start zal zijn om 19.15 uur bij de Gro te Kerk, waar de tocht ook ein digt. In het zaaltje achter in de kerk zal er voor de deelnemers een kopje koffie zijn en een aandenken. Ter afsluiting ver zorgen Cecilia Meinders, Ma rianne de Rooy, Marleen Hoog1 werff en Ingena Zondervan een kort optreden met zang en de clamatie. Tijdens de fakkelop tocht worden folders uitge deeld met een verzoek om te schrijven. Hiervoor kan men ook bij de stand van Amnesty voorbedrukte kaarten kopen. Tbr informatie zal in de Grote Kerk ook een-fototentoonstel ling over het thema te zien zijn. ZIERIKZEE - Wat is er nou gezelliger dan samen knutselen aan Sinterklaassur- prisest terwijl je de ingrediënten die hiervoor nodig zijn voor het grijpen hebt. Gisteren, woensdag, kwamen elf kinderen naar Clubhuis De Lichtboei in de Poststraat in Zierikzee om surprises te maken onder leiding van twee vrijwil ligsters. Eén van de kinderen kwam op het idee om een huis te maken, dat vonden de anderen blijk- 'baar zorn goed idee dat ze alle maal maar een huis gingen ma ken. Op twee na. Om toch een beetje origineel te zijn maakte een meisje een flat. Ook was de stoomboot van Sinterklaas in de maak. Alles nog kleverig en wankel, maar voor het goede doel want moeders zullen de gelukkige eigenaars worden van de meeste surprises. Nor maal gesproken houdt De Lichtboei één keer in de twee weken een crea-middag maar nu, in de tijd voor de feestda gen, is er bijna elke week een tje. Vorige week hebben de kin deren, in de leeftijd tot onge veer twaalf jaar, kerstkaarten gemaakt en volgende week staat het maken van kerststal letjes en lampjes op het pro gramma. Vrijwilligers Tijdens de crea-middag zijn meestal vier vrijwilligers aan wezig om de kinderen te hel pen bij het knutselen. Maar dat is niet altijd mogelijk vanwege een tekort aan medewerksters. ,,Een onlangs gehouden wer vingscampagne leverde helaas geen enkële vrijwilliger op" vertelt één van de dames. Ge lukkig is er een stagiaire, •Christa Fluyt, die de opleiding op het MDGO richting cultu reel werk in Goes volgt. Ze werkt drie dagen in de week bij De Lichtboei en één dag bij de peuterspeelzaal. Ze blijft nog tot januari en gaat dan weer naar school. De vrijwilli gers hopen dat zich dan zeker wat mensen aangemeld hebben zodat het team wat minder kwetsbaar is als er eens ie mand uitvalt. Informatie Wie interesse heeft om als vrij williger bij De Lichtboei te gaan werken kan informatie krijgen bij het clubhuis in de Poststraat in Zierikzee. Tele foon: 01110-17483. Onder deskundige leiding werd er naar hartelust geknipt en geplakt (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Het gewest Zeeland van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) verzorgt dinsdag 7 de cember een middag voor oude ren in het dorpshuis van Ouwerkerk. Deze middag be gint om 14.00 uur. De bijeenkomst bestaat uit een informatief en een ontspan ningsgedeelte. Gewestelijk ANBO-voorzitter J. van Wezel (tevens lid van het comité Woonbelangen Senioren) zal deze middag iets vertellen over wonen voor/door ouderen. De heer R. Jobse, eveneens lid van het gewestelijk ANBO-bestuur gaat deze middag in op de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Hierdoor kunnen ook ouderen gebruik maken van allerlei voorzieningen, die tot nu toe alleen voor gehandicapten jon ger dan 65 jaar golden. In de nieuwe wet is een belangrijke rol weggelegd voor de gemeen te. Na dit informatieve gedeel te zorgt de Schouwen-Duive- landse troubadour Ad Leijdek- kers voor de nodige verstrooi ing met zijn voordrachten in de streektaal. Het verhaal van Leijdekkers over hoe het vroe ger allemaal was en wat er zoal veranderd is zal menige ouder bekend in de oren klinken. ZIERIKZEE - De huidige Zie rikzeese VVD-wethouder L. J. van Gastel zal ook tijdens de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad, op 2 maart 1994, de VVD-kandidatenlijst aanvoeren. De nieuwe lijst werd vastge steld tijdens een ledenvergade ring van de Zierikzeese VVD- afdeling. Na Van Gastel staan de huidige gemeenteraadsle den J. J. Geleijnse en mevrouw J. T. Bos op de tweede en derde plaats van de lijst. Daarna vol gen mevrouw L. C. Mol- Sipman en de heren R. J. F. van den Bergh, L. Becu, F. A. de Ja ger, J. J. Stols, A. W. Bierens en C. J. A. Holty. ZIERIKZEE Vrijwilligers nodig voor asielzoekers Deze week arriveren in Zierik zee de ruim zestig asielzoekers die voor enkele maanden wor den gehuisvest op het passa giersschip Roni 1, dat aan de Vissersdijk ligt. Om voor deze mensen Nederlandse les en an dere activiteiten te organiseren zijn vrijwilligers nodig. Men sen die zich daarvoor beschik baar willen stellen kunnen voor informatie of aanmelding contact opnemen via telefoon nummer 01110-15459 (na 20.00 uur). SEROOSKERKE Zangdienst in de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt zondag 5 december een zang- dienst gehouden. Deze begint om 19.00 uur. Voorganger is A. C. Verweij uit Middelburg, ter wijl ook Thnny Klaassen uit Zierikzee haar medewerking aan deze dienst verleent. BURGH-H AAMSTEDE Rijvaardigheid 55-plussers Op initiatief van de ANWB, het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) en en kele rijscholen wordt op Schouwen-Duiveland een bij scholingscursus rijvaardigheid georganiseerd voor mensen vanaf 55 jaar. Via de cursus wil men hen in de gelegenheid stel len hun kennis en geheugen be treffende rijvaardigheid op te frissen en oude ingesleten rij en verkeersfouten te corrige ren. Bij voldoende belangstel ling worden plaats, datum en tijdstip van de cursus vastge steld. Belangstellenden kun nen voor meer informatie of aanmelding telefoneren met W. van Meerten 01115-1651. RENESSE Theatervoorstelling voor ouderen Op maandag 13 december, en niet zoals eerder abusievelijk vermeld op, maandag 6 decem ber, wordt in Bowling Renesse in Renesse een gratis theater voorstelling voor ouderen ver zorgd. Het gaat om een optre den van de Theatergroep Splin ters. Onder de titel 'Denk je nog aan die tijd' wordt een nostalgische voorstelling ge presenteerd. Het repertoire omvat onder meer klassiekers als Ketelbinkie, de Olieman, Wordt nooit verliefd en Huis met een tuintje. De voorstel ling begint om 18.00 uur. BROUWERSHAVEN Kerstmarkt De activiteitencommissie van Poortershof houdt voor de eer ste keer een kerstmarkt binnen de muren van het woonzorg centrum Poortershof. Dit zal zijn op vrijdag 10 december en er zullen dan verschillende gas ten aanwezig zijn. Tb zien is.on der meer strovlechten, kerst stukjes maken, schiemans- werk, kerstkaarten en poppen maken. Er is gelegenheid om een kopje koffie of chocolade melk met gebak te nuttigen. De kerstmarkt start 's morgens om 10.00 uur en duurt tot onge veer 18.00 uur. KERKWERVE Geslaagd Ciska Berrevoets uit Kerkwer- ve is geslaagd voor het eind examen van het CIOS in Goes. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Collecte De collecte die in november werd gehouden in het kader van 'Geef's voor diabetes' heeft de kernen Noordgouwe en Schuddebeurs samen een be drag van 482,60 opgebracht. Namens de organisatoren van de collecte worden allen, die via een gift of door te collecte ren aan dit resultaat bijdroe gen, hartelijk bedankt. NIEUWERKERK Verslag NBvP-avond Op woensdag 24 november hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een bij eenkomst, verzorgd door het schaduwbestuur van de NBvP afdeling Schouwen-Duiveland. Voor deze avond was de heer P. Westein uitgenodigd en deze vertelde voor de pauze iets over natuurgeneeskunde en de noodzaak van het in ruime ma te eten van veel verse groenten en fruit. De natuurgenezer gaf veel goede tips en beantwoord de de vragen van de aanwezi gen. Na de pauze volgde een optreden van zeven dames van de Ouwerkerkse bejaarden- soos. Onder leiding van me vrouw Timmermans brachten zij een humoristische samen spraak, doorspekt met kwinkslagen. Het schaduw bestuur mocht terugkijken op een geslaagde avond. OOSTERLAND Oud papier Zaterdag 4 december wordt ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten oud papier opgehaald. De actie start om 09.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Het Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland houdt op donderdag 9 december een sa menkomst in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. Domi nee Ruygrok, Nederlands Her vormd predikant, uit Middel burg zal een inleiding houden over Heilzaam Schuldbesef. Na de pauze kunnen vragen over dit thema voorgelegd worden. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. BRUINISSE Postzegelvereniging Postzegelvereniging G. J. Pee- len uit Bruinisse houdt van avond, donderdag, een ruil- avond. Deze wordt gehouden in het NH-verenigingsgebouw aan de Deestraat en begint voor de jeugd om 19.00 uur. De ruilavond voor senioren begint om 20.00 uur. Oud papier In Bruinisse wordt op zaterdag 4 december vanaf 8.30 uur oud papier opgehaald ten bate van de Mbuma-zending. Vrijdag avond gaan de papierophalers langs de Bruse ondernemers. Graag gebundeld en tijdig ge reed zetten. Havenactiviteiten De reparatiehaven in Bruinisse wordt de laatste weken veel vuldig door kotters uit diverse vissersplaatsen bezocht. Schip per Piet Hollestelle uit Yerseke stapte aan de afbouwkade bij Maaskant definitief van boord van de mosselkotter YE 134 omdat dit vaartuig aan de ge broeders Van Stee is verkocht. Alvorens de 14 jaar oude mos selkotter als YE 38 uit de Bruse haven vertrekt installeert Maaskant een nieuwe Caterpil lar hoofdmotor (type 3412 DT) met daarachter een nieuwe Masson-keerkoppeling. Perso neel van Maaskant Shipyards is momenteel druk in de weer met de afbouw van de nieuw- bouwer YE 56 'Pieter' voor re kening van de gebroeders Krijn en Piet Hollestelle. De directie van Maaskant hoopt de mosselkotter nog voor de jaarwisseling aan de eigenaars over te dragen. Maaskant kreeg verder de mosselvaartui- gen YE 157, YE 87 en de ZZ 7 voor uiteenlopende karweitjes op bezoek. Het Duitse mossel vaartuig SLCH 2 van rederij Leuschel dat sinds enkele maanden in de Bruse haven ligt opgelegd is ondertussen via Maaskant naar het Schotse Palnacky verkocht. Voor de deur van Machinefabriek en Dokmij Padmos werd de TH 4 vastgeknoopt voor het plaat sen van een nieuwe Mitsubishi- hoofdmotor (type S6R). De YE 170 vertoefde bij Padmos voor het installeren van een nieuwe Furuno radar en een nieuwe stuurmachine. Daarna kreeg het moSselvaartuig op de hel ling bij Van Duivendijk een de gelijke beurt knippen en sche ren. Lierspecialisten van Ma chinefabriek Padmos hielden zich voorts enkele dagen bezig met de revisie van de winch op de Belgische kotter Z 35 'Vili'. Het mosselvaartuig TH 48 meerde bijna gelijktijdig bij Padmos af voor het installeren van een acht-trommelige lucht - lier uit de keuken van Padmos. De BRU 19 kwam verder langs voor de reparatie van een lekke leiding van de losserij. Mosselkweker Kees Bout uit Tholen knoopte zijn onlangs aangekochte ponton bij scheepswerf Van Duivendijk aan de steiger voor een fikse onderhoudsbeurt. De ponton deed jarenlang dienst als drij ver onder één van de oprijbrug- gen van de vroegere veerpont over het Zijpe. De ponton kreeg onder de waterlijn bij Van Dui vendijk een kappersbeurt, ter wijl op het dek een gesloten container werd geplaatst om de gekweekte hangcultuurmos- sels onder de strengste EG- normen te verwerken. Bout kweekt de schelpdieren in de voormalige tramhaven van An na Jacobapolder. MIDDELBURG Handen aan de ploeg De themabijeenkomst van de Werkgroep Landbouw en Le vensbeschouwing en Zeeland Studiecentrum met Herman Verbeek op woensdag 24 no vember, Europarlementariër, theoloog en landbouwdeskun dige, moest helaas wegens ziekte worden afgelast. Daar door vervalt ook de geplande nabespreking op 1 december in Schoondijke. In plaats daarvan wordt op donderdag 9 decem ber om 19.30 uur een themabij eenkomst gehouden in de Concert- en gehoorzaal, Sin gelstraat 13 in Middelburg. Daarvoor is de heer Luc Van- krunkelsven, Norbertijner monnik van Averbode (België) uitgenodigd. Hij staat ervoor garant, dat het vervolg van het jaarprogramma Handen aan de ploeg volgens de oorspron kelijke opzet voortgezet kan worden. De uitdaging aan con sumenten, milieu en land bouw, om door coalities aan oplossingen te werken, wordt verder ingevuld. Na een inlei ding door de heer Vankrun- kelsven wordt in een discussie toegewerkt naar een vraagstel ling, gericht op nieuwe coali ties tussen landbouwproducen ten en consumenten, voor de studiedagen (21 en 22 januari 1994) in Aardenburg, zoals ver meld in het programma Han den aan de ploeg. Opgaven kunnen worden doorgegeven aan Jaques Roumen, Ant woordnummer 1601, 4500 VT Aardenburg. Tblefoon 01180- 15353. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg: P. de Jager te Barneveld. Aangenomen naar. Hindeloo- pen (SOW) (part-time): B. P. de Boer, kandidaat te Leiden; naar Uitwijk: J. -Meertens, kandidaat te Houten, die be dankte voor Sluipwijk. Toegelaten tot de evangeliebe diening: J. G. Schuitemaker, Acacialaan 31, 7621 CN Benne- kom, tel. 08389-16132. Geref. Kerken Beroepen te Dwingeloo: A. Priem, kandidaat te Nunspeet, die dit beioep heeft aangeno men; te Makkum: T. S. Smit te Blija, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: A. Priem, kandidaat te Nunspeet; mevr. G. M. Alkema, Kastanjestraat IA, 8021 XN Zwolle; D. J. van den Berg, Wagenaarstraat 129, 1093 CM Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te -Veenendaal: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Advertentie Topkwaliteit in zitkomfort en bekleding. 2,fl-zits bank 3 .295,- Fauteuil 1.995,- Oorfauteuil 2.460,-Salontafel 1175,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5