'De Goedheiligman moet vooral een vriendelijke uitstraling hebben' Deel personeel waterschap verhuist naar belastingkantoor Zierikzee C. Slabbekoorn al vijftig jaar (hulp)Sinterklaas Waterschap wil pand Havenpark 38 verkopen Commissie welzijn over nieuwe Gehandicaptenwet Paarden gevloerd in spiegelgladde Poststraat Waddenzee II Te veel gedronken DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 NR 25471 3 BROUWERSHAVEN - In het grote landarbeidersgezin, waar hij in de dertiger jaren opgroeide, bracht Sin terklaas nooit cadeautjes. „Mijn moeder zei altijd dat hij het veel te druk had om bij ons langs te komen. Maar het kwam natuurlijk omdat er geen geld was om wat weg te geven. Mijn vader deed een zwarte sok om zijn hand en strooide pepernoten om de hoek van de kamerdeur, dat was het enige". Voor C. Slabbekoorn uit Brouwershaven was het genoeg om de oer-Hollandse sfeer van het Sinterklaasfeest in zich op te nemen. Op zijn twintigste trad hij voor de eerste keer zelf op als (hulp)Sinterklaas. En nu, vijftig jaar later, verper soonlijkt hij in de periode voor 5 december nog steeds de Goedheiligman. Hulp-Sinterklaas Slabbekoorn: ,,Ik tilde snel mijn mijter op en zette het stuk taart op mijn hoofd". (Foto: Joop van Houdt). Een bijbaan waarop de 69- haar rondom zijn kalende het al. Wanneer ik in septem- jarige Brouwenaar zich altijd kruin in december lang is. ,,Ik ber langs ben geweest zegt hij: zorgvuldig voorbereidt. Zo moet dan een beetje volle tot half december zeker". 2orgt hij er voor dat het grijze pruik hebben. De kapper weet Sinds tien jaar beschikt Slab bekoorn over een eigen Sinter klaaskostuum. Een door zijn vrouw gemaakte, roodfluwe len, met goudgalon versierde mantel met alle bijbehorende attributen, tot witte kousen en schoenen met zwart fluwelen bandjes en zilveren gespen toe. Want details zijn belangrijk. „Kinderen letten daar op. Het enige dat ik als Sinterklaas van mezelf aanheb is een lange onderbroek". Een goudkleuri ge ketting met kruis en een bis schopsring zorgen voor de fi nishing touch van het Sinter klaaskostuum. Maar het belangrijkste bij dat alles is de vriendelijke uitstra ling van de Goedheiligman, die een hulp-Sinterklaas alleen kan hebben via zijn persoon lijkheid. ,,Je moet in de eerste plaats een kindervriend zijn en een positieve instelling heb ben". In de afgelopen vijftig jaar is hulp-Sinterklaas dan ook nooit ingegaan op verzoe ken van volwassenen om kin deren de les te lezen. Integen deel zelfs. ,,De moeder van een jongetje die de mouw van zijn trui had afgeknipt verzocht mij om hem eens flink op zijn donder te geven. Toen ik hem belangstellend vroeg wat er met zijn nieuwe trui was ge beurd vertelde hij heel timide over zijn stoutigheid. Ik zei toen: Ik begrijp best dat je dat hebt gedaan. Je hoort je mpe- der en andere vrouwen hele da gen over kleding en jurkjes met aangeknipte mouwen pra ten. Dan wil je dat natuurlijk ook eens proberen. Wanneer je dat voor de eerste keer doet is het helemaal niet gek dat je zo'n mouw er per ongeluk af- in plaats van aanknipt". In 1944 was Slabbekoorn voor het eerst actief als hiüp-Sinter- klaas. „Ik woonde toen in Goes bij mijn aanstharide schoonou ders. Iri ok'fbbeï- wasT Zü'id- Beveland bevrijd dus we kon-' den weer wat doen. Net zoals de meeste leden van de Arbei ders Jeugd Centrale (AJC) was ik tijdens de oorlog 'onderge doken' bij de Jeugdbond Voor Geheelonthouders (JVG) die, in tegenstelling tot de AJC, niet verboden werd door de Duit sers. Vanuit de JVG werd een Sinterklaasfeest georgani seerd in de Prins van Oranje en ze vonden dat ik wel kon optre den als Goedheiligman". Samen met zijn aanstaande vrouw Truus, die Zwarte Piet was, liep Slabbekoorn een tik je nerveus door de donkere straten van Goes naar de Prins van Oranje. „Onderweg wer den plotseling zoeklichten op ons gericht van Engelsen die vreemde figuren zagen lopen. Toen ze ons zagen begonnen ze enthousiast Ah, Santa Claus te roepen en wilden ons binnen halen. Maar daar hadden we natuurlijk geen tijd voor". In de Prins van Oranje werd Sin terklaas verwend met een stuk taart waarop veel extra slag room was gespoten. ,,Ze zaten zich te verkneukelen dat ik mijn baard vol zou smeren met slagroom. Daarom sprak ik zachtjes met Truus af dat ze de veters' van mijn schoenen zou strikken. Ze maakte daar zo'n toestand van dat iedereen vol aandacht keek. Ondertussen lichtte ik snel mijn mijter op en zette het gebakje op mijn hoofd. De rest van de tijd moest ik mijn hoofd zorgvuldig rechtop houden. Maar ik genoot met volle teugen van het feit dat ze zich afvroegen hoe het moge lijk was dat het gebakje weg was. Die mijter zag er van bin nen niet uit. Truus is uren be zig geweest om de slagroom sporen te verwijderen". Toen eenmaal bekend was dat hij optrad als hulp-Sinterklaas kreeg Slabbekoorn vele ver zoeken. Jarenlang was hij Sin terklaas voor de personeelsver eniging van de Douane te Hansweert waar hij indertijd werkzaam was en de lagere scholen waarop ook zijn eigen kinderen zaten. „Ze hebben me nooit herkend. Ik heb mijn dochtertje Jéanne als Sinter klaas eens een pot zilveruitjes gegeven, daar was ze dol op. Ze zat heel blij op mijn knie zon der in de gaten te hebben wie ik was". Het meest leukste van zijn onbetaalde bijbaan vindt de hulp-Sinterklaas de span ning waarmee kinderen hem tegemoet treden en het wegne men daarvan. „Vroeger werd Sinterklaas vaak als boeman afgeschil derd. Dat systeem heb ik nooit gehuldigd. Ik probeer daarom altijd om de spanning bij kin deren te doorbreken door grap jes, en leuke dingen te vertel len. Ik let ook op dè kinderen die door de sterkeren uit de groep een beetje onderdrukt worden. Die haal ik juist naar voren en schilder ze positief af". Slabbekoorn heeft in de loop van de tijd ervaren dat kinderen minder bedeesd en vrijer werden. „Vooral de iets oudere kinderen willen 'aan el kaar laten zien wat ze durven zeggen". Hij speelt daarop in door de praatjesmakers via een grapje in de maling te nemen „Dan zeg ik: Kom eens hier. Jij kunt goed rekenen hè. Wanneer vier kalveren hon derd gulden kosten, op hoeveel komf een kalf dan te staan? Als ze dan 25 gulden noemen, zeg ik nee dat is verkeerd. Ze staan op vier poten. De andere kin deren vinden het schitterend wanneer de stoere figuren op die manier voor gek worden ge zet". Zoals bekend is Sinterklaas dol op de liedjes die over hem zijn geschreven. „Sinter klaasliedjes word ik nooit zat. Die horen er bij". Het meeste houdt hij van het moderne Sin terklaasliedje 'Zwarte Piet ging uit fietsen'. „Dat wordt in de regel stikspontaan gezon gen. Dat is het leukste". De vraag die hem in de loop der tijd het meeste werd gesteld gaat over zijn leeftijd. „Ik houd dat precies bij via het boek waarin staat wanneer de bisschop van Myra wefd gebo ren". De hulp-Sinterklaas heeft verder de ervaring dat kinderen heel spontaan kun nen vertellen over hun huis dier, hun broertjes en zusjes en hun hobby's. Het is daarbij heel belangrijk dat Sinter klaas wat weet over hun ach tergronden. Hetzij via infor matie van derden die in het grote boek terecht komt of door persoonlijke kennis. „Daarom is het goed wanneer je als Sinterklaas vele jaren achtereen dezelfde plaatsen be zoekt". Sinds hij in 1977 werd be noemd tot burgemeester van Brouwershaven is Slabbe koorn jaarlijks als hulp- Sinterklaas actief in de christe lijke basisschool, de ouderen- soos, de peuterspeelzaal en het kinderkoor De Smalstadter- tjes, allemaal in Brouwersha ven. Verder is hij een vaste, en graag geziene gast bij de perso neelsvereniging van de Nemag in Zierikzee. „Ik hoop dat ik nog een behoorlijk aantal ja ren hulp-Sinterklaas mag zijn. Het is voor mij onder meer een manier om contact met de scho len en de peuterspeelzaal te houden". Met zijn activiteiten wil Slabbekoorn ook een bij drage leveren aan het instand houden van het typisch Neder landse Sinterklaasfeest. „Het hoort bij onze cultuur, we moe ten er zuinig op zijn want er zijn niet zoveel specifiek Ne derlandse feesten". Hij is daar om van mening dat surprises en gedichten voor het Sinter klaasfeest belangrijker zijn dan peperdure cadeaus. „En de Kerstman moet even wachten om te komen, tot na 6 decem ber". ZIERIKZEE - Een deel van het kantoorpersoneel van het Waterschap Schouwen-Duiveland verhuist naar de begane grond van het belastingkantoor aan het Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. Dat werd dins dag besloten tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van het Waterschap Schouwen- Duiveland. Mede door die verhuizing wordt het pand Havenpark 38 - nu nog eigendom van het wa terschap - overbodig. Het waterschap wil dat pand te koop aanbieden. De huisvesting van het kan toorpersoneel van het Water schap Schouwen-Duiveland laat al jaren te wensen over. „In diverse kamers zijn teveel personeelsleden tewerk gesteld, vergaderruimte ont breekt en afzonderlijke ruimte voor diverse soorten appara tuur is evenmin aanwezig", al dus het dagelijks bestuur in een toelichting op het voorstel De technische dienst en de afdeling financiën verhuizen naar de begane grond van het belastingkantoor. (Foto: Joop van Houdt). tot huur van de begane grond van het Zierikzeese belasting kantoor. Men voegt daaraan toe dat in de afgelopen jaren diverse alternatieven zijn on derzocht, variërend van een drastische verbouwing van de huidige panden tot aankoop van belendende panden en nieuwbouw van een kantoor op het industrieterrein. Technische dienst Het is de bedoeling dat de tech nische dienst van het water schap en de afdeling financiën ondergebracht worden op de begane grond van het be lastingkantoor. De verwach ting is dat in het huidige kan toorpand 's Landskamèr be hoorlijke werkruimten voor de overige afdelingen en verga derruimten ontstaan. De ver huizing brengt ook de nodige kosten met zich mee. De kan toorruimte in het belasting kantoor moet worden ingericht en het overbodig geworden pand Haven park 38 moet wor den 'losgekoppeld'. Verder wil men maatregelen treffen om de nadelen van een dislokatie zo gering mogelijk te houden. Het is de bedoeling dat intern telefoonverkeer tussen de ver schillende afdelingen - ook al zitten ze op verschillende loka- ties - mogelijk blijft. Als het werk gedeeltelijk in eigen be heer wordt uitgevoerd blijven de kosten volgens het dagelijks bestuur beperkt tot 325.000,- Het huren van de begane grond van het belastingkantoor kost het waterschap jaarlijks 104.700,-. Het voorstel is eer der aan de orde geweest tijdens de vergadering van onder meer de commissie financiën van het waterschap. In eerste instantie werd toen door hoofdingeland G. E. Houtekamer bezwaar ge maakt tegen het plan. „Na die vergadering hebben we een rondleiding door het gebouw gekregen en nu zeg ik dat het onverantwoord,is om het perso neel nog langer onder deze om standigheden verder te laten werken", aldus Houtekamer. Een soortgelijk geluid kwam van de kant van hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus. „Ik vond het eerst te groot, te duur en te ver weg. Maar dat valt eigenlijk allemaal best mee", aldus mevrouw Flach. Wel zei zij haar twijfels te heb ben over nut en noodzaak van de verkoop van het pand Ha venpark 38. De uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat het gezelschap van hoofdin gelanden unaniem akkoord ging met het voorstel van het dagelijks bestuur. Ook bleek men geen moeite te hebben met het voorstel van het dagelijks bestuur tot vaststelling van de begroting voor 1994 van het wa terschap. Wel werd van ver schillende kanten gewezen aan de op handen zijnde fusie. Hoofdingeland B. de Groot stelde dat het Waterschap Schouwen-Duiveland op een keerpunt staat en zei zich af te vragen waarom nu opeens zo'n haast gemaakt wordt met de fusie van de waterschappen van Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland. Ook zei hij zich af te vragen of de op handen zijnde fusie geen nade lige invloed zal hebben op de waterschapsverkiezingen in maart volgend jaar. Leven gaat door... Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan reageerde op de woorden van De Groot met de opmer king dat het (waterschaps)le- ven ook na de fusie gewoon doorgaat. „En het nieuwe be stuur zal ook gewoon verder gaan op de weg die door het ou de bestuur is ingeslagen", al dus de dijkgraaf. Zij stelde dat gekozen is voor snel handelen om de onzekerheid zo kort mo gelijk te laten duren voor alle betrokkenen. ZIERIKZEE - Met het in werking treden van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) krijgt de ge meente een belangrijke rol bij het toekennen van voorzieningen voor gehandicapten. In het kader van die nieuwe wet bespreekt de Zierikzeese commissie welzijn maandag 6 december een aantal voorstellen. Deze commissie vergadert vanaf 19.30 uur in de com missiekamer van het stadhuis. In verband met deze nieuwe wet heeft het Samenwerkings verband Welzijnszorg Ooster- schelde-regio een aantal voor stellen opgesteld en ook vraagt dit samenwerkingsverband een gemeentelijk standpunt over de uitvoering van de WVG, zoals de nieuwe wet kortweg wordt genoemd. Voor gesteld wordt om een deel van de taken regionaal te regelen en een deel lokaal. B en w van Zierikzee kunnen zich daarin wel vinden, zij het met die voorwaarde dat de Interge meentelijke Sociale Dienst in vulling moet geven aan die re gionale taken. De verdere uitwerking van die regionale taken wil het samen werkingsverband op zich ne men. De kosten daarvan wor den geraamd op 1010,-. Ook' daarmee hebben b en w weinig moeite, maar eerst willen deze de mening van de welzijnscom- missie horen. Een ander agen dapunt betreft een subsidie voor de noodopvang van het Leger des Heils. De Schouwen- Duivelandse gemeenten subsi diëren de noodopvang op basis van het exploitatietekort. Door een andere financiële opzet van de kosten van de noodopvang (alle kosten worden door het Leger des Heils zichtbaar ge maakt) ontstaat er een hoger exploitatietekort. Hierdoor zullen ook de gemeenten meer moeten gaan bijdragen. B en w hebben daarover zo hun beden kingen, zij menen dat niet alle zichtbaar gemaakte kosten voor subsidie in aanmerking komen. Ook hierover moet de commissie een oordeel vellen. Tijdens deze vergadering krijgt ook de beheersovereen komst voor het multifunctio neel centrum aandacht. (Advertentie) Zeventig schimmels onderuit... ZIERIKZEE - Doordal een ietwal beschonken Klaas in de Poststraal zijn schimmel achterstevoren besteeg en door het beijzelde wegdek raakte dinsdag een schimmel uit balans en nam in zijn val een andere schimmel mee. Het hierdoor veroorzaakte domino-effect vloerde maar liefst zeventig andere gepar keerde schimmels die tot aan het politiebureau stonden op gesteld. De paarden en de Sinterklaas kwamen er zon der brokken vanaf. De zojuist door de Klaas gekochte muziek- en speeldoosjes uit de kadowinkel van Goud swaard gelukkig ook. Verwachting t/m maandag 6 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht zuidw. 7 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 08.28, onder 16.27 Maan op 20.57, onder 11.20 Laatste Kwartier: 6 dec. (16.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer van begin de cember heeft een herfstachtig ka rakter. Het is verder behoorlijk zacht en er is tamelijk veel wind. Van nacht ligt de minimumtemperatuur rond de 6 graden. Er is de komende 24 uur veel bewolking en daar valt soms wat lichte regen of motregen uit. Veel is dat niet. De middagtem- peratuur is ongeveer 10 graden. De wind is uit het zuidwesten en neemt toe. Boven land is deze vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 a 8 Bft. Za terdag regent het en waait het flink. Dan is het nog zacht. Zondag wordt het droog en komt de zon af en toe door. De noordwesten wind voert dan frisse lucht aan waarin het niet warmer dan 7 graden wordt. LEEUWARDEN - Staatssecre taris Gabor (natuurbeheer) heeft woensdag in Leeuwarden het staatsnatuurmonument Waddenzee II gepresenteerd. Daarbij is 80.000 hectare Wad denzee onder de Natuurbe schermingswet gebracht. In 1981 was dat al het geval met 125.000 hectare. In totaal valt nu 85 procent van de Neder landse Waddenzee onder de be schermende werking van de N atuurbeschermings wet ZIERIKZEE - Tijdens een rij dende surveillance trof de Po litie Schouwen-Duiveland Van E. uit Zierikzee. De man be stuurde een auto terwijl hij veel alcoholhoudende drank op had. Van E. reed om ongeveer 01.40 uur over de Weg naar de Val na bij de Zeelandbrug. Omdat de bestuurder naar drank rook werd hij meegenomen naar het politiebureau in Zierikzee voor een ademanalysetest. Daarbij bleek dat de man 285 ug/1 alco hol in zijn lichaam had. Hij kreeg een boete van 400 gulden opgelegd en een tijdelijk rij verbod. ZIERIKZEESCHEii NIEUWSBODE®!# Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Ziêrikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. t 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3