'Ik denk dat overlast van een afval-overslagstation meevalt' 'Het mag hier geen opvangbak voor Westerschouwen worden' GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN n Toekomst van podium kunsten in commissie ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Directeur reinigingsdienst wil bedrijfseigenaren Zuidhoek informeren over consequenties overslagstation lllliü! Qil'lilfl! lüjiff'ijj'j! Ij!'!!!?!!?!"} Til Ililllilllllll lllWlllllllil fc fif i 77» Kritiek binnen Middenschouwse commissie op Regiovisie Schouwen-West: SINT NICOLAAS MENU M0NDRAG0N 3 WATERSCHAP 4 SINTERKLAAS 5 AMNESTY 7 BILJARTEN dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'AG 2 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25471 v. Directeur reinigingsdienst N. J. Eilers; ,,Wij zijn altijd bereid om-mensen-te informeren". (Fotoy Joop van Houdt), -- ZIERIKZEE - Hoewel hij begrip heeft voor de onrust, die de mogelijke verhuizing van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland naar het industrieterrein Zuidhoek teweeg heeft gebracht bij ondernemers in die om geving, denkt de directeur van de reinigingsdienst, N. J. Eilers, dat het best wel eens mee zou kunnen vallen met de overlast die mei) vreest. ,,Ik wil de reacties niet afdoen als 'indianenverhalen', maar ik denk dat ze toch vooral voortkomen uit het feit dat de mensen niet weten wat een overslagstation voor afval precies in houdt". Volgens Eilers is het daarom van groot belang dat de reini gingsdienst de bedrijfseigena ren en andere geïnteresseerden goed informeert wanneer de verhuisplannen vastere vorm gaan aannemen. ,,Ik ben zelf al bij diverse overslagstations in Nederland geweest die op een industrieterrein zijn gevestigd. Nergens geeft dat problemen". Dat wil volgens de directeur niet zeggen dat de mensen, die in de naastgelegen bedrijven werken, helemaal niets zouden merken van de activiteiten van de reinigingsdienst. ,,Het is natuurlijk een be drijfsmatig gebeuren, met auto's die aan en af rijden en afval dat wordt overgeladen. Dat brengt lawaai met zich mee en wellicht ook wat stank. Ik kan niet garanderen dat het he lemaal geen overlast geeft. Maar ik denk dat het veel min der zal zijn dan men nu denkt". Wanneer de plannen van de rei nigingsdienst doorgaan wil Ei lers met de mensen die bezorgd zijn gaan praten om hun angst weg te nemen. „Misschien moe ten we ze zelfs meenemen naar een overslagstation elders zo dat ze kunnen zien hoe dat alle maal in zijn werk gaat". Het is duidelijk dat de verhui zing van de reinigingsdienst niet inhoudt dat zich op het be drijventerrein Zuidhoek ook een vuilstortplaatszou vor men. ,,Het overslagstation houdt in dat de volgeladen vuilniswagens hun lading hier in een container komen stor ten. Dat gebeurt via een overlaad-platform; een soort bordes dat zich twee a drie me ter hoger boven de grond be vindt. Daar rijden de vuilnis wagens op om hun lading in een container te kunnen stor ten die daaronder wordt ge plaatst". Om stankoverlast te voorkomen wordt de container (waarin 20 a 25 ton vuilnis kan) steeds met een deksel afgeslo ten. Wanneer op deze manier twee containers vol afval zijn gestort worden die op een zoge naamde bulkauto met aanhan ger geplaatst en vervoerd naar de stortplaats in Midden-Zee land. Later, wanneer de in voorbereiding zijnde vuilver brandingsinrichting in Moer dijk gereed is, worden de con tainers daarheen vervoerd. Het GFT-afval (groente-, fruit en tuinafval) dat vanaf oktober 1994 (via een tweede rolemmer) apart wordt ingezameld op Schouwen-Duiveland blijft men naar de stortplaats Mid den-Zeeland vervoeren waar het gecomposteerd wordt. Op het bedrijventerrein Zuid hoek (waar men momenteel op tie heeft op een stuk grond) wil de reinigingsdienst het maai en plantsoenafval van Schou wen-Duiveland zelf gaan com- posteren. ,,Dat is een pólitieke beslissing die aan de reini gingsdiensten wordt opge legd", aldus Eilers. Volgens hem hebben de omliggende be drijven van deze compostering helemaal geen overlast te vre zen. „Een composthoop in de tuin stinkt ook niet". De com posthoop van de reinigings dienst zou een capaciteit van 600 ton per jaar krijgen. Verder wil de reinigingsdienst op het terrein een garage bou wen voor de vuilniswagens en andere voertuigen van de dienst, een werkplaats voor het onderhoud van deze voer tuigen, een opslagschuur voor bestrijdingsmiddelen (voor de bestrijding van plaagdieren als ratten, vlooien en wespen) en een puinbreker. Het is ook de bedoeling dat het kantoor van de reinigingsdienst, dat nu nög is gevestigd aan de Ring te Kerkwerve, wordt overge bracht naar het industrieter rein in Zierikzee. De ruimte bij de vuilnisstort plaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke die door de ver huizing vrij kan komen wil men beschikbaar stellen voor afval uit Zuid-Holland. Daar door krijgt de reinigingsdienst geld binnen dat kan worden be nut voor de nieuwe voorzie ning die men in Zierikzee wil realiseren. Met ingang van 1 ja nuari 1995 moet de vuil nisstortplaats aan de Hoosjes weg worden gesloten. De reini gingsdienst streeft er naar om zo snel mogelijk te verhuizen vervolg pagina 2 SCHARENDIJKE - In grote lijnen kunnen de verschillende fracties binnen de gemeenteraad van Middenschouwen zich wel vinden in de Regiovisie Schouwen- West, maar over één ding zijn ze het eens: Middenschouws grondgebied mag niet worden gebruikt om Westerschouwse recreatie-ondernemers compensatieloka- tie te bieden. Dat bleek gisteren, woensdag tijdens de drukbezochte vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken (ABZ) in verenigingsgebouw De Putmeet in Scharendijke. In de Regiovisie Schouwen- West wordt een aanzet gegeven tot mogelijk toekomstige ont wikkelingen in Westerschou wen en een gedeelte van Mid denschouwen. De regiovisie is een op het gebied in kwestie toegespitste verdere uitwer king van het Zeeuwse milieu beleidsplan Kerend Tij en het Streekplan Zeeland. Een aan tal problemen wordt op een rij tje gezet en een aantal mogelij ke oplossingen aangedragen. De problemen waar men in Middenschouwen mee kampt zijn voor een deel dezelfde als die van buurgemeente Wester schouwen. De recreatie brengt geld in het laatje, maar zorgt ook voor problemen. Verschil lende kernen hebben last van de - in het hoogseizoen zeer gro te - verkeersstroom van re creanten, de natuur is op Ver schillende plaatsen aangetast door de recreatie en de proble men in de landbouw zijn groot. Wegenpatroon Een belangrijk onderdeel van PvdA-woordvoerder G. A. M. Cobussen: ..Kan toch niet zo zijn dat Middenschouwen vuil nisvat voor Westerschouwen wordt." de regiovisie betreft het wegen patroon. Door de weg over de Stormvloedkering en de Brou- wersdam komt een grote stroom toeristen. Die wegen zijn daarop berekend, maar de aansluitende wegen in Midden schouwen zijn niet op een der gelijk verkeersaanbod bere kend. Om.de kernen te verlos sen van het drukke verkeer zou er een recreatieverdeelweg moeten komen. Voor de gemeente Midden schouwen zou dat inhouden dat het verkeer richting Brouwers- dam vlak voor de kern Scha rendijke de Elkerzeeseweg ver laat om via een nieuw aan te leggen weg op de Dammenweg terecht te komen. De nodige aandacht wordt in het plan ver der besteed aan herstel en ont wikkeling van de natuurwaar den. De meeste suggesties in de regiovisie betreffen wat dat be treft de gemeente Westerschou wen. Herstel van natuurwaarden be perkt zich in de regiovisie voor wat betreft Middenschouwen tot de suggestie om in de omge ving van Ellemeet een multi functioneel bos aan te leggen. Nadrukkelijk wordt in de regi ovisie gesteld dat niet ge streefd wordt naar uitbreiding van de recreatiemogelijkhe den. Wat voorop dient te staan, zo wordt gesteld, is kwaliteits verbetering. In bepaalde geval len kan dat echter inhouden dat er meer ruimte beschik baar gesteld moet worden. Een camping die zijn krappe stand plaatsen groter wil maken zal dat alleen kunnen als de daar voor benodigde ruimte er is of gecreëerd wordt. In de regiovi sie wordt ook gesteld dat bij voorbeeld het gebied aanzet Brouwersdam gebruikt kan worden om knelpunten elders - lees Westerschouwen - op te los sen en die opmerking stuitte commissiebreed op verzet. PvdA-commissielid G. A. M. Cobussen ging het verst in zijn kritiek. „Het kan toch niet zo zijn dat Middenschouwen een soort van vuilnisvat wordt voor de ge meente Westerschouwen", al dus de sociaal-democraat. Zijn mening werd - hoewel het door de andere fracties wat anders werd geformuleerd - gedeeld door de overige commissiele den. CDA-commissielid mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg zei blij te zijn met het plan voor de aanleg van een recreatiever deelweg. „Daar hameren wij als fractie al jaren op", aldus mevrouw Berrevoets. Ook een andere CDA-suggestie zag zij terug in de regiovisie: de aan leg van een bos. Wat haar be treft mag dat bos aangelegd worden in de nabijheid van het strand in plaats van ergens in de polder. SGP/RPF/GPV- woordvoerder J. L. F. Bolle- man maakte van de gelegen heid gebruik om het standpunt van zijn fractie met betrekking tot recreatie nog eens duidelijk onder de aandacht te brengen. „Wij zeggen al jaren dat de rem moet op de recreatie", aldus Bolleman, „We moeten wat dat betreft zeer terughoudend om gaan met de beschikbare ruim te", aldus Bolleman. Hij sloot zich aan bij de opmerking van Cobussen dat er geen Midden- schouws grondgebied gebruikt moet worden voor compensa- tielokatie ten behoeve van Wes terschouwse recreatie ondernemers. „Ik denk dat de problemen dan alleen maar groter worden voor Midden schouwen", aldus Bolleman. Agrarische problemen VVD-woord voerder J. M. van Langeraad sloot zich daarbij aan. Verder zei hij de land- vervolg pagina 2 Advertentie Op zaterdag 4 december In RESTAURANT f 45,- Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken f 1 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De ergste onwetendheid is die, welke voortkomt uit een beetje wetenschap. Lucien Arréat Bewolkt en zacht HET WEER Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 6 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Zuid westenwind, toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust. Een deel van kantoorpersoneel Waterschap Schou wen-Duiveland verhuist naar een andere lokatie. Sinterklaas en Zwarte Piet komen dit weekeinde weer aan op vele plaatsen in Schouwen-Duiveland. De groep Schouwen-Duiveland van Amnesty Interna tional poudt een fakkeloptocht. Spannende finale tijdens gewestelijke 5e klas libre in Burgh-Haamstede. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Wat gebeurt er met de professionele podium kunsten als Uit in Zeeland op houdt te bestaan. Over die toe komst debatteert de Zierikzee- se commissie cultuur woens dag 8 december, tijdens haar vergadering. Deze wordt vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis afgewerkt: In november hebben de wet houders cultuur van de vijf Schouwen-Duivelandse ge meenten (met uitzondering van Bruinisse) en een vertegen woordiger van de Stichting Stadsschouwburg en Concert zalen Middelburg gesproken over de toekomst van de pro fessionele podiumkunsten op Schouwen-Duiveland Wil Schouwen-Duiveland ook in de toekomst kunnen genie ten van professionele podium kunstenaars dan valt aan een verhoging van de gemeentelij ke bijdrage niet te ontkomen. Een verhoging van die bijdrage van 1,27 per inwoner naar 1,80 per inwoner is voor de deelnemende gemeenten be spreekbaar. Door deze verho ging kan vijftig mille worden betaald voor de dienstverle ning. Nadat Middelburg hiervoor eerst 80.000,-' wilde hebben, blijkt dat deze Stichting Stads schouwburg nu genoegen neemt met 55.000 gulden, het- geen neerkomt op 1,99 per in woner. Teneinde dit gat te dichten wordt nu geprobeerd om ook Bruinisse bij deze nieuwe op zet te betrekken. Het stand punt van de Bruenaren op dit punt is op dit moment nog niet bekend. Vooralsnog wordt de commissie gevraagd een advies te geven over de verhoging van de gemeentelijke bijdrage tot 1,80 per inwoner. Verder moet de commissie ook een uit spraak doen over een gedeelte lijke vervanging van het came- rabewakingssyteem in het Ma ritiem Museum. Hier moeten acht camera's (met bijbehoren de accessoires) worden vervan gen. Alles bij elkaar komt dit neer op een uitgave van 11.200,-. Als u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a kwartaalabonnement - a jaarabonnement met autom.afschr. a D jaarabonnement (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: f 47,- f 49,50 f177,- f 187,~ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1