GRATIS KRANT FEESTDAGEN HANSE+HANSE _fj_Ldj Jii Echtpaar Goudzwaard geeft na 41 jaar scepter Geschenkenhuis over aan zoon MBO College Oude-Tonge wordt onderwijsinstituut voor regio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Deur loo ZSG keurt ringleidingen KRAMER TAPIJT GORDIJNEN VITRAGE 'We kunnen nu dingen gaan doen waar we vroeger nooit aan toekwamen' TAXATIESLBENIDDELING Duo-lezing vonder Heijden LET'S PARTY TOGETHER! Na fusie met Albeda College dé krant van schouwen - du weiand! WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELANO H WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 ZIERIKZEE - Onlangs heeft het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbe leid (ZSG) als één van de eerste in Nederland een overeenkomst getekend met de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden (NWS) voor het keuren van ringleidingen. Na zo'n keuring kan het blauwe bordje 'Ringleiding aanwezig' worden verstrekt. Een ringleiding is een voorzie ning voor slechthorenden. De ze mensen zijn niet gebaat bij een simpele versterking van het geluid maar zijn aangewe zen op deze speciale ringlei- dingapparatuur in openbare gebouwen. In Zeeland gaat het volgens gegevens van de regio- consulent van de NWS, de heer J. J. Marks om circa 18.000 mensen die problemen hebben met het gehoor, maar ook de vele bezoekers van buiten de provincie zijn hiermee gebaat. Steeds meer mensen beschik ken ook thuis over deze appa ratuur om bijvoorbeeld het ge luid van een televisie op te van gen. Gestage toename De nu gesloten overeenkomst geldt alleen voor openbare ge bouwen. Er is een gestage toe name van de verzoeken om keuring en dat maakt de sa menwerking met de NWS zin vol. Opgeleide vrijwilligers van de NWS voeren op ver zoek van de ZSG de keuring uit, waaTna de ZSG, bij goed keuring het blauwe bordje ver strekt. Ook houdt de ZSG bij welke gebouwen in Zeeland een goedwerkende ringleiding hebben. Bijvoorbeeld een groot aantal kerken, onder meer in Zaamslag, Bruinisse, Kapelle-Biezelinge, de Con cert- en gehoorzaal in Zierik- zee, De Vroone in Kapelle eh de Stenge in Heinkenszand. Tte- vens enkele dorpshuizen en bi bliotheken en de balies van de Nederlandse Spoorwegen in Vlissingen, Middelburg en Goes. De provincie Zeeland sti muleert de aanleg van ringlei dingen door jaarlijks een sub sidiebedrag beschikbaar te stellen. Aan eisen voldoen Voorwaarde hiervoor is echter dat de apparatuur goed werkt en gekeurd is. Bovendien maakt de ringleiding onder deel uit van de eisen waaraan openbare gebouwen moeten voldoen voor het Tbegankelijk- heids Symbool. Wie meer wil weten over ringleidingen en subsidiemogelijkheden kan contact opnemen met het bu reau van de ZSG, Postbus 79, 4460 AB Goes. Telefoon: 01100- 49290. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzec k Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgb-Haamstede QQ Pil 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 wv fa Telefoon 01110-14275 j Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 De opleidingen in de economi sche sector van het MBO Colle ge Oude-Tonge zijn een passen de aanvulling op het aanbod van het Albeda College. Door een fusie tussen beide institu ten blijven de opleidingen in Oude-Tonge in ieder geval ge handhaafd, hetgeen een be langrijk uitgangspunt voor een eventuele fusie is. Volgens de heer mr. F. Verhulst, voorzitter van het bestuur van het Albeda College, is het zelfs mogelijk, dat in de toekomst het oplei dingenaanbod in Oude-Tonge uitgebreid wordt met opleidin gen die nu reeds door het Albe da College verzorgd worden. Volgens Verhulst trekken met name voor de opleidingen in de dienstverlening en gezond heidszorg veel leerlingen uit het Delta-gebied naar Rotter dam. Door een uitbreiding van het onderwijsaanbod in Oude- Tbnge krijgen deze leerlingen de mogelijkheid om hetzelfde onderwijs dichter bij huis te volgen. Het is daarbij de be doeling dat er in Oude-Tbnge ook middelbaar technisch on derwijs gegeven gaat worden. Plannen voor een uitbreiding van de school met een aantal lokalen voor de vakken werk tuigbouw en elektro-techniek liggen hiervoor reeds klaar. Het MBO College Oude-lbnge groeit door dit alles uit'tot een onderwijsinstituut voor de re gio, met een breder aanbod dan nu het geval is. Het college moet hiervoor echter wel haar naam inleveren. Wanneer de fusie eenmaal een feit is, gaat het college in Oude-Tonge na melijk ook Albeda College he ten. VLISSINGEN - De Stichting Vlaams Zeeuw Ouderenjaar houdt morgen, donderdag 2 de cember, een duo-lezing in het Concertgebouw in Vlissingen. De aanvang is 10.00 uur. De stichting vraagt met de le zing aandacht voor het thema 'Ouder worden in andere cultu ren'. Sprekers zijn Johan Le- man en Erna Beumers. Leman is als hoogleraar sociale en cul turele antropologie verbonden aan de Universiteit in Leuven. Beumers is antropologe en con servator van het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam. Advertentie Advertentie Zierikzee. Havenpark 5 Dirksland, Schelpenpad 26 tel. 01110-15202 tel. 01877-1236 bil dans- en balletschool 01110-13132-17458 De beide voorzitters van de onderwijsinstellingen, mr. F. Verhulst (links) en H. Avan der Munnik, respectievelijk van het Albeda College en het MBO College Oude-Tonge ondertekenen de intentie verklaring. (Foto: Joop van Houdt). HAAMSTEDE - Na ruim 41 jaar geven de heer W. J. Goudzwaard en zijn vrouw G. C. Goudzwaard-van der Meij de scepter van het Geschenkenhuis aan de Noordstraat in Haamstede aan het eind van het jaar over aan hun zoon H. J. Goudzwaard en diens vrouw W. C. S. Goudzwaard-Kooijman. In die tijd is de winkel uitgegroeid van een kleine dorpswinkel tot, inderdaad een geschenken huis, waar vrijwel alles te koop is. In 1946, toen Goudzwaard in de boerenschuur van zijn vader begon met een handeltje in landbouwartikelen, had hij hier nog geen weet van. Hij heeft echter de tijd meegehad. De bruggen, dammen en we gen die na de Watersnoodramp werden aangelegd, brachten Haamstede uit haar isolement en kwam de winkel van Goudzwaard middenin een druk bezocht toe ristenplaatsje te liggen. Geen voorraad Dit deed hij tot 1952, het jaar waarin hij trouwde en het win keltje van zijn tante aan de Noordstraat (nummer 33) over nam. Dit was een winkel in kantoorartikelen, souvenirs en aanverwante artikelen. Boven dien was er een particuliere bi bliotheek in gevestigd. ,,Het stelde allemaal niet zoveel voor", zegt Goudzwaard. „Er was vrijwel geen voorraad. Mijn tante kocht twaalf souve nirs-lepeltjes tegelijk en deze kwamen dan direct in de etala ge terecht. En met een pakje enveloppen van twaalf deed je een hele tijd". Het Geschenkenhuis in het De Watersnoodramp in 1953 bracht aan deze kleinschalig heid een einde. Er werden nieu we wegen, bruggen en damnien aangelegd en Haamstede kwam in de steeds frequenter door toeristen bezochte West hoek te liggen. In augustus 1954 breidde de winkel uit met het ernaast liggende pand (nummer 35). Later kwamen daar ook nog de nummers 31, 37, 37a en 39 bij. Met het groei en van de winkel groeide het assortiment mee. „Een beetje speelgoed werd veel speelgoed, van de jaren vijftig. een beetje servies werd veel servies en een beetje luxe werd veel luxe. Het assortiment werd eigenlijk een beetje te breed. Maar voor de gasten bood en biedt het wel moge lijkheden om ook breed te win kelen", aldus Goudzwaard. En van deze gasten, zoals Goud zwaard de toeristen aanduidt, moet de winkel het voor een groot gedeelte hebben. De naam 'het Geschenkenhuis' deed in 1954 haar intrede. De uitbreiding van het assorti ment in de loop der jaren zou weliswaar een aanleiding kun nen zijn om de naam te veran deren. Maar volgens Goud zwaard zijn de bewoners en toeristen zo gewend aan deze naam dat van naamsverande ring geen sprake kan zijn. Zelfstandig Goudzwaard heeft er altijd hard voor gewerkt om zelfstan dig te blijven. Volgens hem zijn er in Nederland nog weinig van dergelijke winkels. „Deze ont wikkeling heb ik altijd be treurd. Alles is hetzelfde en de klant wil toch langzamerhand wel eens iets anders. We krij gen vaak de vraag of we een be paald artikel hebben en de mensen zijn dan zeer verbaasd wanneer ze een bevestigend antwoord krijgen". Alleen voor de speelgoedafdeling is hij aangesloten bij een overkoepe lende organisatie: de WigWam- groep. Bij deze organisatie zijn ongeveer 280 winkels in Neder land aangesloten. Maar deze aansluiting gaat niet ten koste van de zelfstandigheid van het Geschenkenhuis. Twee jaar geleden kwam vrij onverwachts de jongste zoon, Henk, in de zaak erbijHet lag aanvankelijk in de bedoeling dat de oudste zoon, Joop, de zaak in Haamstede over zou ne men. Maar deze wilde een klei nere zaak in een grote stad, het geen ook zo geschiedde. Vervol gens bood het echtpaar Goud zwaard de zaak aan hun andere zoon aan. Deze was als project leider werkzaam in de teken kamer van een grote scheeps werf. En wat ze niet verwacht, maar wel zeer gehoopt hadden, gebeurde toch. Na lang naden ken zette Henk de stap en hij ging de detailhandel in. Vol gens hem gaf de zelfstandig heid die hij hiermee zou krij Het scheidende echtpaar Goudzwaard (links) doet na 41 jaar het Geschenkenhuis in Haamstede met veel vertrouwen over aan zoon en schoondochter. (Foto: Joop van Houdt). gen de doorslag. „Bovendien kom ik uit een middenstands nest en wist ik waar ik aan be gon. En de bloeiende zaak die ik kon overnemen, maakte het natuurlijk ook aantrekkelijk. Het was voor mij dus geen sprong in. het diepe". Genealogie Henk heeft samen met zijn vrouw twee jaar de tijd gehad om zich in te werken. Maar bin nenkort moeten ze het met zijn tweeën zien te redden. Ook al zullen vader en moeder nog wel eens over hun schouders meekijken. Dit is ook wat Goudzwaard wil; betrokken blijven bij de zaak. „Maar de druk is van de ketel en we kun nen nu dingen gaan doen waar we vroeger nooit aan toekwa men". Voor Goudzwaard bete kent dit dat hij zich tijdens de wintermaanden gaat verdie pen in zijn afstamming. Genea logie is reeds lange tijd een hobby van hem, maar door de drukke werkzaamheden kon hij hier eigenlijk nooit echt veel tijd in steken, 's Zomers zal hij samen met zijn vrouw, veelvuldig op de fiets gesigna leerd worden. Dat ze dit nog kunnen doen is ook een van de redenen om bin nenkort met de zaak te stop pen. „We kunnen wel door gaan. Maar waar is dan het ein de? Mijn zoon en schoondoch ter denken wel dat ik het niet los kan laten, maar dat valt wel mee. Wanneer ik thuis ben denk ik niet aan de zaak. Het enige dat ik zeker zal missen is het contact met de mensen. Maar ook daar komen we wel overheen. Als blijk van waardering voor iedereendie heeft meegehol pen om de zaak te maken tot wat deze nu is geeft Goud zwaard zaterdag 10 december een receptie in Hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Tussen 16.00 en 18.00 uur kun nen leveranciers, vertegen woordigers, en de klanten af scheid nemen van de heer en mevrouw Goudzwaard. „Op deze mensen zijn we altijd heel zuinig geweest", zegt Goud zwaard. „Als zij er niet waren geweest, dan hadden wij nu niet hier gezeten". Uiteindelijk koos het bestuur er unaniem voor om te probe ren met het Albeda College tot een fusie te komen. Het Albeda College is een groot intercon fessioneel instituut, waar dus een ieders overtuiging ge respecteerd wordt, met meer dere vestigingen verspreid over Rotterdam. Het verzorgt zowel beroeps- als volwassen- onderwijs. Dit kan zowel in vol- en deeltijd als in cursori sche vorm. De beroepsopleidingen de het college op dit moment aan biedt behoren voornamelijk tot het technisch, het dienst verlenend en het horeca- onderwijs. Op dit moment vol gen ongeveer achtduizend per sonen onderwijs aan het colle ge. Het boerenvak van zijn vader trok hem niet. „En gelukkig moest het ook niet", zegt Goud zwaard. Net als zijn oom in Tholen zag hij meer in de han del in landbouwartikelen. Hij begon deze handel in 1946 van uit de schuur van de boerderij. „Ik verkocht zo'n beetje alles wat een boer nodig had. Dit liep ontzettend goed, maar wat wil je ook. Het was 1946, vlak na de oorlog, en er was gebrek aan alles". Met zijn fiets, die la ter plaats moest maken voor een motor en weer later voor een auto, trok hij langs de boe ren van Schouwen-Duiveland. OUDE-TONGE - Donderdag 17 november onderte kenden de respectieve voorzitters en secretarissen van de besturen van het AlbedaCollege uit Rotter dam en het MBO College Oude-Tonge een gezamen lijke intentieverklaring om tot een fusie tussen bei de scholen te komen. Het streven is om beide bestu ren per 1 augustus van het volgend jaar te laten fuse ren en de scholen zelf een jaar later. Volgens de heer H. A. van der Munnik, voorzitter van het be stuur van het MBO College Oude-Tonge, had het school bestuur aanvankelijk overwo gen om een partner in Goes te zoeken. Dit bleek geen begaan bare weg en het bestuur wend de zich tot het Rotterdamse, waar men in gesprek kwam met twee colleges die ook in het proces van schaalvergro ting zaten. JA, IK WIL EEN O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,— kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f 177.— jaarabonnement f 187, (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode; plaats; telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: C3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie GQl Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Het MBO College Oude-Tonge is een aantal jaren geleden op gericht om de witte vlek op te vullen in het middelbaar be roepsonderwijs in de regio Goeree-Overflakkee/Schou- wenDuiveland/Vóorne-Putten. In het kader van de van rege ringswege gewenste concentra tie van verschillende onder wijsvormen, was de school ver plicht haar richting te bepalen in onderwijsland. u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1