WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Omloop Goeree-Overflakkee krijgt cultureel getinte afsluitingsavond Regenkleding gaat met mode mee zonder concessies aan kwaliteit Koude tendens van afgelopen zomer werd in oktober gewoon voortgezet Nieuwbouworder Maaskant van rederij uit Den Helder Detailhandel sportartikelen in Nederland kleinschalig Devin, een prima waakhond Regionale agrarische beurs en congres PTT Telecom waarschuwt voor telefonische lotto Vleesfondue Sphinx introduceert nieuwe sanitairkleur Blue Moon WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 15 Het ijs ligt op de grachten de schaatsen uit het vet kinderen krijgen vrij met de meester in de vorstverlet. Kom m'n huis niet uit buiten is het koud vroeger niet binnen te krijgen lieve mensen, word ik oud? De sneeuw valt uit de hemel kinderen hebben pret aan alles komt een einde kom, ik kruip in bed. Langeweg Tijdens vakbeurs Amsterdam AMSTERDAM/BRUINISSE - Met het ondertekenen van de offerte voor de leverantie van een 1.995 pk sterke Wartsila-hoofdmotor heeft rederij Gebroe ders Bakker Den Helder b.v. de order voor een nieuw te houwen HD 22 Noorderhaaks bij Maaskant Ship yards bekrachtigd. met een vermogen van 1.995 pk bij 645 toeren. Daarachter komt een Reintjes-keerkoppe- ling. Volvo Penta levert drie moto ren waarvan twee stuks van het type TAMD 162C/KC met een vermogen van 523 pk bij 1.500 omwentelingen per mi nuut. Volgens planning arri veert de nieuwbouwer volgend jaar april bij Maaskant in Stel lendam voor de deur. De ondertekening voor de krachtbron vond onlangs plaats, tijdens de beurs Euro port '93 in Amsterdam. De nieuw te bouwen HD 22, waarvoor de opdracht bij Maaskant reeds in een eerder stadium werd ondertekend, krijgt een lengte van 44 meter, een breedte van 9 meter en een holte van 5,30 meter. Het klop pend hart van de HD 22 wordt een Finse Wartsila type 6R32 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Internationalise ring van de grote ketens, commerciële samenwer king, superstores en super-specialisatie. Dat zijn de belangrijkste tendensen die gesignaleerd en uitge diept worden in het onlangs gepubliceerde onder zoeksrapport 'Der Sportartikelhandel in europai- scher Perspektive' van het EIM/Centrum voor Retail Research (CRR). Het onderzoek is tot stand ge komen in samenwerking met de Federatie Sportzaken Ne derland (FSN). Behalve aan de belangrijkste ontwikkelingen, problemen en kansen voor de sportbranche in Europa wordt in het rapport veel aandacht besteed aan de kwantificering van de Europese sportmarkt, en met name de distributie. De sportdetailhandel in Neder land wordt als behoorlijk kleinschalig aangemerkt. In Nederland bestaat 79 procent van de sportdetailhandel uit bedrijven met één vestiging. In landen als Italië en Zwitser land is de sportdetailhandel nog kleinschaliger. In Zwitser land bestaat 95 procent uit be drijven met één vestiging. In Italië valt tachtig procent van de sportzaken in de categorie één tot en met drie perso neelsleden. In Nederland is dit voor bijna de helft het geval. In het rapport worden voor elf Europese landen demografi sche gegevens, marktomvang, aantal verkooppunten van sportartikelen, aantal sportspeciaalzaken en markt aandelen gegeven. Ook kenge tallen voor sportspeciaalzaken komen aan de orde. Uniek in het rapport zijn de uitgebreide overzichten per land van de grootschalige de tailhandelsaanbieders: de grootwinkelbedrijven, franchi- se-organisaties en in- en ver koopverenigingen. Per land worden de belangrijkste win kelformules en organisaties met hun aantallen verkoop punten en omzetten weergege ven. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik- zee verblijft de Mechelse herder Devin. Deze zeven jaar oude reu wil graag geplaatst worden...in een heel rustig gezin of om als waakhond ingezet te worden. Bijvoorbeeld voor de beivaking van bedrijven. Daarvoor is Devin bij uitstek geschikt. Hij kan niet met andere honden overweg, wel met katten. Met kinderen kan Devin het goed vinden. Wie dze trouwe waakhond een goed onderkomen wil bieden, kan voor verdere inlichtingen bellen met het dierenasiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. In dit asiel zitten acht katten en drie honden. Twee van de drie katjes, uit de Kattenopvang van de Sophia Ver- eeniging in Nieuwerkerk, zijn geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). OTJDE-TONGE - Liefst vierhonderd aanwezigen werden op donderdag 25 november verwelkomd in de Grutterswei in Oude-Tonge. Hier werd het afslui- tingsfeest gehouden van de op 20 en 21 augustus ge houden omloop van Goeree-Overflakkee. De omloop is inmiddels uitgegroeid tot een jaarlijkse traditie, waarbij de opbrengst ieder jaar bestemd is voor een goed doel. De overhandiging hiervan vormde een van de onderdelen van het gevarieerde programma. Dit jaar gaf de organisatie het afsluitingsfeest een duidelijk cultureel jasje te geven. Aller eerst werd een videopresenta tie van de omloop en enige voorbereidingen daarvan zelf gepresenteerd. De video-pre sentatie gaf een goed sfeer beeld van de omloop, terwijl er tenslotte ook spraakmakende beelden werden vertoond van een donateur, die bij wijze van beloning een minuut lang gra tis mochten winkelen in de su permarkt van een van de 53 op het programmaboekje vermel de sponsors. Uiteraard gaf dit aanleiding tot grappig graai- werk uit de schappen. Begroting Hierna was het de beurt aan pianist Jaap Vinke, die op de vleugel een vijftal klassieke pianowerken van een aantal bekende componisten ten geho re bracht. De verschillende stukken van Bach, Beethoven, Schubert, Chopin en Rackma- ninoff werden aan elkaar ge praat en ingeleid door Marian ne Vis, die slechts enkele dagen voor deze feestavond bereid was gevonden de rol van pre sentatrice te vervullen. Vervolgens lichtte bestuurslid Co Braber in zijn toespraak toe, op grappige en schertsende wijze, hoe belangrijk de mede werking van de verschillende vrijwilligers en instanties was geweest. De gehele omloop werkte met een begroting van 50.000 gulden. Maar indien alle medewerkers, bestuursleden, burgemeesters en wethouders en dergelijke ook'gesalarieerd moesten worden, dan zou de omloop bijna een miljoen gul den hebben moeten kosten. Een grappige toespraak, waar in uiteraard iedereen nog eens bedankt werd. De 'De drie Wijzen' waren daarna goed voor een stukje muziek en entertainment dat zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Dit gezelschap had de zaal goed mee en het ge zelschap bleek tot de pauze met scetches en liedjes één van de grappigste hoogtepunten van de avond. Direct na de pauze overhandig de de heer G. Poortvliet de op brengst van de omloop aan de voorzitter van de Stichting Fondsenwerving van het Rot terdams Medisch Pedagogisch Instituut (RMPI), de heer J. van 't Hoff. Deze nam de che que ter waarde van maar liefst 32.000 gulden namens dit kinder- en jeugdpsychiatrisch ziekenhuis te Barendrecht in ontvangst. Het geld wordt zo als bekend aangewend voor de realisatie van een zwembad voor recreatieve en therapeuti sche doeleinden. Dit is al jaren lang een hartewens van dit in stituut. Het was aan de speciaal uit Schotland overgevlogen mezzo sopraan Fiona Bryant, om het programma te vervolgen. Zij bracht onder piano-begelei ding van Sarita van Steeg een aantal werken ten gehore uit het populair-klassiek genre. Voor vele aanwezigen was de komst van deze zangeres een hoogtepunt, maar tegelijker tijd ook een weerzien met deze zangeres, aangezien zij in het verleden ook dirigente was ge weest van een aantal lokale ko ren. Zij oogstte met het pro gramma een staande ovatie. Het Christelijk Gemengd Koor Internos sloot met een aantal werken van G. Puccini de avond af. In het nawoord van Poortvliet werden alle aanwe zigen nogmaals bedankt, en werd iedereen uitgenodigd ook' weer aan de dan vijfde omloop van 1994 mee te willen werken of mee te willen doen. Want ook volgend jaar is er weer een omloop. Hieraan mogen zelfs honderd deelnemers meer aan meedoen dan dit jaar het geval is. In augustus zullen dan oók 500 wandelaars aan de start verschijnen voor de tocht van 110 kilometer over Goeree- Overflakkee GOES - Van 10 tot en met 12 fe bruari 1994 wordt in de Zee landhallen in Goes de Algeme ne Toeleverings Vakbeurs voor de Agrarische Industrie gehou den. Centraal binnen deze agrarische beurs staan thema's als onderhoud en renovatie en verschuivingen binnen de ak kerbouw naar andere agrari sche activiteiten. De agrarische industrie heeft te maken met sterke economi sche en structurele ontwikke lingen. De wens naar eigen vakgerichte regionale beurzen is .daardoor sterker geworden binnen de grenzen van de speci fieke agrarische gebieden. Te gen deze achtergrond wordt de vakbeurs gehouden. 1 Gelijktijdig -met dé beurs wordt een congres gehouden. De onderwerpen die op de beurs aan de orde komen wor den door diverse lezingen nog eens extra onder de aandacht gebracht. Meer informatie over de beurs is verkrijgbaar bij de organisatie binnen het ten toonstellingscomplex de Zee landhallen. DEN HAAG - Sinds kort vallen in Nederland loterij- brief jes op naam door de brievenbus, waarin de gea dresseerde min of meer gesommeerd wordt een tele foonnummer te bellen, waarmee men zogenaamd gratis kan meedingen naar de hoofdprijs. Zoge naamd gratis, want in veel gevallen moet diegene die meedoet aan een dergelijk telefoonspel 5,85 gul den per minuut aan telefoonkosten betalen, hetgeen voor enthousiaste spelers kan leiden tot extreem ho ge telefoonnota's, zonder dat de betrokkene zich dat bewust is. PTT Telecom waarschuwt in middels via advertenties tegen de door derden aangeboden te lefonische lottospelen, die via direct mail en advertenties worden bekendgemaakt. De te lefonische spelletjes, die onder meer worden aangeduid met 'Lottospel', 'Rad van fortuin' en 'Cijferspel', worden ge speeld via een internationaal, veelal intercontinentaal, tele foonnummer. Internationale telefoonnum mers zijn te herkennen aan de eerste twee cijfers: 09. De num mers van de spelletjes-begin nen meestal met 09-1809 of 095- 99. Deze nummers bevinden zich in gebieden van de wereld waarvoor de klant minimaal 3,00 gulden en maximaal 5,85 gulden per minuut moet beta len. Tariefsvermelding De klant wordt op geen enke le,manier gewezen op deze be dragen. Omdat het hier om normale internationale tele foonnummers gaat en bijvoor beeld niet om 06-informatie- nummers, is tariefsvermelding voor de adverteerder niet ver plicht. De nietsvermoedende beller heeft daardoor niet di rect in de gaten dat de kosten snel kunnen oplopen. Deze gesprekskosten komen voor een deel ten goede aan de tele foonmaatschappij van het land waarnaar gebeld wordt en voor een deel aan PTT Telecom. De ze waarschuwt de mensen in verband met de hoge rekenin gen die het gevolg zijn van deelname aan de telefonische lotto. „Wanneer deze niet be taald kunnen worden zitten wij met de problemen en moe ten we extra kosten maken om aan het geld te komen", aldus een woordvoerster. Behalve loterijen verschijnen er ook steeds meer erotische in ternationale lijnen. Hiervoor gelden dezelfde tarieven. De nummers worden niet alleen in Nederland, maar onder meer ook in België en Duitsland geadverteerd. Blokkering PTT Telecom hanteert sinds enige tijd _bet, 'expensive .call. Sytem' bij de registratie van de telefoonkosten. Dit systeem signaleert automatisch dat de kosten van een bepaald ge sprek extreem hoog zijn. Het bedrijf stuurt de klant dan een tussentijdse nota. Vanaf van daag, woensdag, voert het te vens de mogelijkheid van 09/00-blokkering in. (Per 1 ja nuari verandert 09 in 00). Hier mee wordt bellen naar het bui tenland geblokkeerd. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Was regenkleding vroeger alleen functioneel, niet modieus en meestal somber van kleur, tegenwoordig mag dit type kle ding best gezien worden. Dat blijkt wel uit de nieu we collectie van het Franse sportkledingmerk K.Way. Bij het ontwerpen van de regenkleding heeft K.Way veel aan dacht besteed aan het modieuze aspect. De windjacks van dit merk zijn verkrijgbaar in frisse, hel dere, zachte of felle kleuren, met modieuze prints of met ge kleurde vlakverdelingen. Wat blijft is natuurlijk de kwali teit: gegarandeerd wind- en waterdicht, veelal voorzien van gelaste naden en vervaardigd uit ademend materiaal. Kort om: modieuze en praktische kleding voor buitensport of vrijetijd. Volledig ademend De collectie omvat jacks en parka's (met en zonder voe ring), poncho's, lange regenjas sen, fietscapes en overbroeken. Alle modellen zijn vervaardigd uit materialen die door K.Way zelf zijn ontwikkeld. Deze ma terialen zijn wind- en water dicht en hebben meestal ook thermogelaste naden. Enkele gebruikte materialen zijn bo vendien volledig ademend. Dat wil zeggen dat het waterdamp (transpiratie) doorlaat, terwijl het waterdruppels (regen) te genhoudt. Voor een optimaal draagcom- fort zijn de meeste modellen voorzien van functionele de tails, zoals binnen- en buiten zakken met ritssluitingen en beschermende sluitkleppen, speciale overslagen die het bin nendringen van vocht bij ritssluitingen tegengaan, trek- koordstoppers en in de kraag weggewerkte capuchons (een gepatenteerd label zorgt ervoor dat bij gebruik geen water tus sen de capuchon en kraag kan binnendringen). Daarnaast hebben sommige modellen ter voorkoming van transpiratie aan de achterzijde een ventilatie-opening met een bin nenvoering van netstof. De meeste modellen laten zich bo vendien gemakkelijk meene men in het geïntegreerde ba naantasje. Veel aandacht is besteed aan het modieuze aspect. K.Way in troduceert dit jaar vele nieuwe prints, die vaak ook terugko men in K.Way sportswear. De regenkleding is verkrijgbaar in vele frisse, hclde2-e, zachte en sobere kleuren. In effen, met gekleurde vlakken of modieu ze prints. K.Way is verkrijg baar bij de betere sport- en kle dingzaken. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Oktober werd de vierde te koude maand op rij en in het noorden van het land werd het zelfs de vijfde achtereenvolgende maand, waarop de temperatuur beneden het gemid delde lag. Hiermee wordt steeds nadrukkelijker aangetoond dat de inzinking van de afgelopen zomer niet berust op een incident, maar dat de thermische neergang structurele vormen gaat aannemen. Het gemiddelde lag in De Bilt op precies 9 graden en dat is 1,5 graden onder normaal. De eer- ste^ tien dagen verliepen nog vrij zacht, want die decade was gemiddeld normaal, maar de tweede en derde tien daagse periode waren twee graden te koud. De hoogste temperatuur werd op 5 oktober genoteerd, toen De Bilt 18 graden in de wacht wist te slepen. Eindho ven kreeg toon zelfs een waar de van 19.6 graden op de ther mometerbuis en diezelfde tem peratuur werd op 11 oktober in Oost-Maarland genoteerd. Temperatuurdaling Op geen enkele dag wist het kwik in de voorbije wijn maand de magische grens van 20 graden te halen of te over schrijden. Er waren dus geen warme dagen, terwijl normaal ongeveer twee warme dagen in de wacht worden gesleept. Een opmerkelijke temperatuurda ling deed zich voor óp de 14de toen het kwik in de loop van de ochtend daalde van 13 graden naar 5 6 graden. Daarna werd de maand kouder, met in vier nachten vorst op ons landelijk instituut in De Bilt. De laagste temperatuur werd gemeten in Eelde op de 20ste en bedroeg 4.3 graden. Wat de zonneschijn betreft, scoorde de maand ongeveer normaal. De Bilt kreeg 9.9 uur, tegen 103 normaal. Het som berste station was Eelde, waar de warmtebron slechts 88 uur actief was. tegen 115,5 in Vol- kel. De neerslaghoeveelheden liepen enorm uiteen. Vooral het noorden en oosten waren kletsnat, terwijl er meer naar het zuiden en westen veel min der neerslag viel. Gemiddeld over het land werd 79 millime ter opgetekend, tegen 73 nor maal. Op 14 oktober beleefde vooral het noorden en oosten een supernatte dag. Op enkele plaatsen, zoals in Denekamp. werd over het etmaal meer dan 50 mm afgetapt. Zeer nat jaar Zo hebben we na de nattigheid in de zomer ook in de eerste twee herfstmaanden de nodige neerslag over ons heen gekre gen en op sommige plaatsen in onder meer Drenthe is de 1000 millimeter neerslag dit jaar al overschreden, tegen 800 nor maal. Het dreigt op veel sta tions in het noorden en oosten op een zeer nat jaar uit te draaien. Vleesfondue is een manier van creatief tafelen die bij velen erg populair is. Het biedt ook voor ieder .wat wils. Of je nu met z'n tweeën bent of met een groot gezelschap, het is ge woon heel gezellig om te doen. En hebt u iets te vie ren, vleesfondue geeft het een extra feestelijk tintje. Zonder al te veel voorberei dingen en rompslomp maakt u van uw avond of middag een leuk etentje. Wellicht een leuke suggestie voor Sinterklaasavond. Geschikte vleessoorten: Varkensvlees: hamlapjes, haasje, fricandeau, oester, schnitzel, gehakt, lever Rundvlees/Paardevlees: biefstuk, bieflapje, rosbief, ossehaas, tartaar, gehakt Kalfsvlees: kalfslapjes, schnitzel, oester, haas, ge hakt, lever Lamsvlees: filet, lamslapjes van de bout, gehakt. Het vlees wordt in blokjes van ca. xh cm dik gesneden. Van gehakt of tartaar maakt u kleine balletjes van ongeveer dezelfde grootte. U kunt natuurlijk ook een kant-en-klare fonduescho- tel bij uw slager bestellen. Lekker niet: stukjes papri ka, uien, geblancheerde champignons, diverse soor- ten sla en rauwkost, stok- brood, gepofte aardappels, kruidenboter en diverse (kant-en-klare) sausjes. Tenslotte nog wat berei- dingstips: - Gebruik bij voorkeur zonnebloem- of maïsolie. - Bak niet te veel vlees tege lijk want dan koelt de olie te veel af. - De temperatuur van de olie kunt u controleren door er een stukje brood in te doen; olie die dan bruist is, is heet genoeg. - Leg onbereid vlees op een aparte schaal. ZIERIKZEE - Aan het kleurenassortiment van Sphinx is een nieuwe, uiterst moderne, diepblauwe glanzende sanitairkleur toegevoegd. Onder de naam Blue Moon wordt deze kleur op de markt gebracht? Blue Moon koppelt trend aan traditie, warmte aan weelde en brengt melancholische schoonheid terug in de badkamer. Een prettige en harmonische woonsituatie wordt, behalve door persoonlijke stijlvoor keur, mede bepaald door kleur. Enige weet van en de juiste om gang met kleur kan veel bijdra gen aan een nog leefbaardere sfeer in huis: Klèuren zijn dus ook bepalend voor de sfeer in een badkamer. Het is dan ook afhankelijk van de kleur of een kopersgroep een badkamer al dan niet mooi vindt. Tegen woordig speelt ook de wens naar eens een andere kleur of vormgeving een rol als renova tie wordt gedacht. Kleurontwikkcling is, naast design, een van de belangrijk ste aspecten voor de sanitairin- dustrie. Sphinx heeft een reeks van gespecialiseerde medewer kers in dienst, die elk een eigen taak hebben bij dc ontwikke ling van nieuwe kleuren. Deze specialisten worden geleid door trends die zich voordoen in het interieur. Deze specia listen hebben zoals een compo» nist een absoluut gehoor heeft, een absoluut gevoel voor kleu} ren. Centraal in het beleid staat het brengen van klcureu met een eigen gezicht en pas send in dc huidige badkamer* kleurmode. Trend Een duidelijke trend die haar huidige top gaat beleven is de uiterst moderne, diepblauwe glanzende sanitairkleur Bluf Moon van Sphinx. Dit is eeq speciaal samengesteld glazuur dat nog het best kan wordeü vergeleken met het onmisken.- bare blauw van een diepblau» wc hemel, versierd met duizen* den sterren. Het enige blnuvC' dat net zoveel hartelijkheid uitstraalt, als het warmte sug gereert. UTRECHT - In Nederland is plaats voor ten hoogste drie kinderhart cent ra. Nu behande len nog zeven Nederlandse zie kenhuizen jeugdige hartpa tiënten, Dat stelt een commis sie van dc Gezondheidsraad in een advies aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) UTRECHT - De gunstig, ringen van de Utrechb renarts dr. E. Teskc tijd behandeling van Ivm kanker bij honden kunn belangrijke bijdrage 1 aan dc ontwikkeling v« betere therapie voor de/» lijke ziekte bij de mens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15