Windmolens Neeltje Jans leveren de meeste stroom Oosterlands Fanfare naar afdeling uitmuntendheid D66 doet mee aan verkiezingen in Brouwershaven en Zierikzee Ontmoetingsavond Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Beleidsplan Voordelta positief gewijzigd voor kokkelvissers Europees ouderenjaar nergens zo gevierd als in Nederland Tweede prijs Ere-afdeling voor Crescendo Dreischor Presentatie lijsttrekkers, kandidatenlijst en programma: Vergadering Duivelandse commissie Vergadering Zierikzeese advies commissie Cursus Verkoop praktijk Politiek zwicht voor uitslag RIVO-rapport Volgens minister D Ancona DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 NR 25470 7 NEELTJE JANS - Volgens een zojuist verschenen tweemaandelijks overzicht in het Tijdschrift Duurzame Energie is het windmolenpark op het werkeiland Roggenplaat op de Oosterscheldeke- ring het best producerende windpark van Nederland. Deze zeer goede prestatie komt volgens Trio- dos Bank, de belangrijkste investeerder in dit park, met name door de hoge windsnelheden die in het gebied rond de Oosterscheldekering voorkomen. De windmolens zijn nu tien maanden in be drijf en het park heeft voor ongeveer negen miljoen kWh elektriciteit geproduceerd. De twaalf windmolens hebben elk een windvermogen van 400 kW. Met de opgewekte stroom ivordt een groot deel van Schouwen van stroom voorzien. Via de speciaal aangelegde kabel vanaf Serooskerke wordt de stroom via Deltan getransporteerd naar de verbruikers in Burgh-Haamstede, Renesse, Scharendijke, Brouwershaven en Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - Het muziekgezelschap Oosterlands Fanfare is gepromoveerd naar de afdeling 'uitmuntendheid'. De muzikanten bereikten dat resultaat tij dens de nationale concertwedstrijd van de KNF, die afgelopen zaterdag werd ge houden in het Noord-Brabantse Helmond. Het muziekgezelschap Crescendo uit Dreischor behaalde tijdens het evenement een. tweede prijs in de ere-afdeling. ZIERIKZEE - Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart volgend jaar, bestaat voor kiezers in de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven de mogelijk heid hun stem uit te brengen op D66. Vrijdag presenteerde de afdeling Schouwen-Duiveland van D66 tijdens een openbare vergadering in Zierikzee, naast de lijsttrekkers en de kandidatenlijst een gecombineerd programma voor Zierikzee en Brouwershaven, volgens de afdeling een logisch gevolg van hun streven naar onderlinge samenhang en één beleidslijn waarbij de afdeling één gemeente op Schouwen-Duiveland voorstaat. Gedurende de vergadering werd tevens het werkbezoek aan Schouwen-Duiveland besproken dat die dag door de fractie van D66 in de provinciale staten werd afgelegd. In totaal deden veertien mu ziekgezelschappen uit heel Ne derland mee aan de concert wedstrijd in de secties Fanfare en Harmonie, die «werd gehou den in theater het Speelhuis. Oosterlands Fanfare trad on der leiding van dirigent Jaap Knuist met 32 muzikanten voor het voetlicht. Zes blazers moesten vanwege ziekte ver stek laten gaan. De'uitvoering van het verplich te werk La Storia van J. de Haan leverde het muziekgezel schap 142 Va punt op. Voor de vertolking van hun keuzewerk Musique a la carte van W. Hautvest kreeg men van de ju ry 146 punten. Dat betekende dat Oosterlands Fanfare voor de tweede achtereenvolgende keer een eerste prijs behaalde in de Eerste afdeling. Dat bete kende een promotie naar de af deling uitmuntendheid. De bekendmaking daarvan was voor de muzikanten een emotioneel moment, dat werd gevolgd door Uitbundige vreugde. Terug in Oosterland werd de promotie gevierd met een ge zellig samenzijn in Neffen d'Eule met vice-voorzitter J. van Bommel en de Duiveland- se wethouder W. P. Stouten. Het Dreischorse muziekgezel schap Crescendo speelt reeds één afdeling hoger; de Ere- afdeling en op een na hoogste afdeling van de KNF. Onder leiding van Johan de Witte speelde Crescendo in Helmond het verplichte werk the Pee- Double-V-Circus van J. Pen- ders, waarvoor men 140 punten kreeg. Voor de uitvoering van haar keuzewerk Tableaux des Vosges van Meindert Boekei kreeg het muziekgezelschap 142 punten. De totaalscore van 282 punten was voldoende voor een tweede prijs in de Ere- afdeling. Het juryrapport van de heren H. van Lijnschoten. J. Koops, J. van Ossenbruggen omvatte een kritische noot betreffende het functioneren van Crescendo in de Ere-afdeling. Het aantal muzikanten is zo klein dat niet alle muziekpartijen kunnen worden ingevuld. Daardoor schiet de uitvoering in klank en volume te kort. Om op het hoge muzikale niveau in de Ere-afdeling te kunnen blijven heeft Crescendo een flinke in stroom van nieuw talent nodig. NIEUWERKERK - Op donder dag 2 december vergadert de Duivelandse commissie van fi nanciën en onderwijs. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis van Nieu- werkerk en begint om 16.30 uur. Tijdens de vergadering wordt onder meer gesproken over de verordening reiskostenvergoe ding van het gemeenteperso- neel voor reizen binnen de ge meente. Er ligt een voorstel om 0,68 per kilometer toe te ken nen. Verder komen aan de orde de eerste wijziging van de be groting 1994 van de Stichting Gemeenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duiveland, de jaarrekening van de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk en de aanschaf van nieuwe verkeersmethoden. Voor dit laatste wordt voorge steld een totaal krediet van 23.500,- beschikbaar te stel len voor de aanschaf van nieu we verkeersmethodes voor alle basisscholen in de gemeente. De stukken liggen ter inzage op de afdeling financiën. ZIERIKZEE - Dinsdag 7 de cember vergadert de Zierik zeese commissie van advies en bijstand in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering is openbaar en een half uur voor aanvang kan iedereen de op de vergadering betrekking heb bende stukken inzien in de se cretariskamer. Op de agenda staan onder meer het aangepast beleidsplan Stichting Museumhaven, een mini-symposium naar aanlei ding van het rapport Naar een maatschappelijk aanvaard baar toerisme in Zierikzee en de Projecten toeristisch-recrea- tieve infrastructuur Provincie Zeeland. Dit laatste gaat over projecten waarvoor de gemeen te Zierikzee een beroep wil doen op het financieel instru mentarium van de Rijks- en Provinciale overheden. Vooraf gaand aan elk agendapunt mag, met toestemming van de voorzitter, het aanwezige pu bliek het woord voeren. Aan vang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Het Regionaal Bureau Onderwijs (RBO), een samenwerkingsverband van diverse onderwijsinstellingen, start in januari 1994 een cursus Verkooppraktijk. De cursus is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met het Ar beidsbureau. Het Zeeland Col lege, sector DAS verzorgt de cursus uit. De cursus richt zich op werk zoekenden én mensen die al werkzaam zijn in het winkel bedrijf maar nog een diploma missen. ,,Wie goed nadenkt over wat verkopen betekent, komt er al gauw achter dat het om veel meer gaat dan het rui len van een artikel tegen een geldbedrag", zegt Joan de Quartel van het RBO. Boven dien blijkt dat er nog steeds werk gevonden kan worden in het winkelbedrijf en de kans daarop is met een diploma ex tra groot. Praktijk Aandacht zal worden besteed aan kennis, inzicht en prakti sche vaardigheden. Naast het theoretisch gedeelte lopen de deelnemers die nog nooit in een winkel gewerkt hebben, gedurende twee weken stage in een winkel. Voor werkzoeken den wordt een gunstig tarief gerekend en is er een reis kostenvergoeding en een rege ling voor de kosten van kinder opvang. Het is dus een aantrek kelijke cursus voor herintre dende vrouwen. Na het examen is men in het bezit van het di ploma Verkooppraktijk. De cursus wordt gegeven in het ge bouw van het Zeeland College, Jannewekken 19 in Zierikzee en begint op maandagochtend 10 januari. De hele cursus duurt, inclusief de vakantie, 20 weken. Voor meer informatie: telefoon 01100-50320. UTRECHT - De zestien asiel zoekers die vanaf vrijdag in hongerstaking zijn in de Isa- bellakazerne in Den Bosch, hebben het centrum maandag avond verlaten. Volgens direc teur J. Geerts zijn de asielzoe kers vrij om te gaan waar ze willen en kunnen ze niet wor den tegengehouden. In het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland spreekt D66 zich uit als voorstander van een raadplegend referen dum als het om belangrijke beslissingen gaat en wil graag een diseussierecht voor burgers in commissievergaderingen. Verder zou de D66-fractie in de gemeenteraden één keer per maand spreekuur moeten hou den teneinde burgers en be stuurders dichter bij elkaar te brengen. D66 acht criminaliteitspreven tie van groot belang en pleit in het programma voor verster king van het politiebestand op het eiland. Verder wil de partij eigen woningbezit zoveel mo gelijk stimuleren. D66 pleit voor de bouw en het behoud van betaalbare kleine wonin gen of appartementen voor ver schillende categorieën, als al leenstaanden, tweepersoons huishoudens en kleine gezin nen. Volgens de partij dreigt Schou wen-Duiveland een sociaal- economisch probleemgebied te wordën omdat diverse over heidsdiensten zijn vertrokken of zijn ingekrompen en nieuwe bedrijfsvestigingen nauwe lijks plaatsvinden. D66 maakt zich daarom sterk voor een krachtige promotie van Schouwen-Duiveland als vesti gingsplaats voor overheids diensten, bedrijven uit de dienstensector en kleinschali ge industrieën. Samenwerking tussen de ver schillende gemeenten ziet de partij daarbij als onontbeer lijk. D66 geeft onder meer ter overweging de grondprijs van bedrijfsterreinen te verlagen, indien die ongunstig afsteekt Een ruime meerderheid van de commissieleden heeft zich, na inzage in het RIVO-rapport, achter de wijziging van het Be leidsplan geschaard. In het rapport staat zwart op wit dat kokkels voor het totale schelp dierbestand in de Voordelta op de natuurlijke ontwikkeling blijft beperkt tot slechts een procent van het totale gebieds- oppervlakte. Volgens het RIVO moet verder worden aangeno men dat de voorgestelde ge- biedssluiting voor de schelp- Dit eenmalige parlement was samengesteld uit afgevaardig den van ouderenorganisaties, jongerenorganisaties, werknemers- en werkgeversor ganisaties, en kwam bijeen op initiatief van het Nationaal Co mité vpor het ouderenjaar. Het parlement werd voorgezeten door Kamervoorzitter Deet- man. Ook hij meende dat het „Europees Jaar van de ouderen en solidariteit tussen genera ties 1993" in geen ander Euro bij die van vergelijkbare ter reinen elders in Zeeland en vindt het van belang om een bedrijfsverzamelgebouw op te zetten, dat tijdelijke huis vesting kan bieden voor met name startende bedrijven. De partij vindt dat in de ge meentepolitiek de bescher ming van de natuur centraal moet staan. D66 wil dan ook dat in de normstelling het Na tionaal Milieuplan als mini mumeis wordt gesteld, waarbij voor specifieke problemen op Schouwen-Duiveland scherpe re normen kunnen worden be paald. Wat maatschappelijke zaken aangaat is de partij on der meer van mening dat hoge prioriteit moet worden gege ven aan het 'tweede-kanson- derwijs', waarbij ze de activi teiten van het Regionaal Edu catief Centrum en Dag- en Avondschool Zeeland van groot belang acht. Wat de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven aangaan, heeft D66 in het verkiezingspro gramma ook een aantal speci fieke zaken op een rij gezet. De partij meent onder meer dat het toerisme in Brouwershaven niet boven de belangen van de bevolking mag worden gesteld. Wat Zierikzee betreft ziet de partij graag dat de infrastruc tuur in de binnenstad wordt aangepast door onder meer de voorzieningen uit te breiden voor langzaam verkeer en kwetsbare verkeersdeelnemers en door het uitbreiden van 30- kilometer zones. Verder vindt D66 dat de gemeente Zierikzee moet overgaan tot het invoeren van toeristenbelasting om zo bijvoorbeeld uitbreiding van de museumhaven mogelijk te maken. diervissers een beperkte en mogelijk zelfs onmeetbare in vloed heeft op het bodemleven in de Voordelta. Concreet komt de inhoud van het rapport er op neer dat er geen weten schappelijke en onderbouwde argumenten zijn aangetoond om de kokkelvisserij zo maar te verbieden. CDA-Kamerlid drs M. Smits heeft na zijn inzage in het RIVO-rapport zijn eerder inge nomen standpunt bijgesteld. Smits: „Het RIVO-onderzoek pees land zo intensief beleefd en gevierd wordt als in Neder land. De „parlementsleden" discussieerden onder meer over de stellingen dat de vut regeling moet worden afge schaft en dat de aow onvoor waardelijk gekoppeld moet blijven aan het gemiddelde van de cao-Ionen. Beide stellingen werden door een meerderheid van het parlement afgewezen. De belangentegenstelling tus sen ouderen en jongeren op de De D66-lijst in Brouwershaven wordt aangevoerd door Theo van Dijk. Tweede staat Ma- chiel Weezepoel en derde Ellen van de Kop-Jansen. Bernhard Katerberg voert de lijst in Zie rikzee aan, terwijl daar Jos van der Veer als tweede staat genoteerd en Joke Schot- Klompe als derde. Openbaar vervoer Tijdens de vergadering werd verder het werkbezoek vrijdag van de fractie van D66 in de provinciale staten aan Schou wen-Duiveland besproken. De fractie bezocht het streekver- voersbedrijf ZWN, waarbij is gesproken over het openbaar vervoer Zeeland, het project Zomerbus en over de samen werking van de ZWN met ver schillende kleinere bedrijven in de vervoers-sector. Verder werd het woonzorgcom plex Poortershof in Brouwers haven bezocht en vond een ge sprek plaats met het Buro Be- drijfskontakt over het project op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland ter bevorde ring van de werkgelegenheid. Naast een aantal leden van de fractie van provinciale staten, is aan het werkbezoek ook deelgenomen door enkele be stuursleden van de regio Zee land en een aantal leden van de afdeling Schouwen-Duiveland waaronder de lijsttrekkers voor de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven. Ria Geluk lid Provinciale Staten, conclu deerde dat het werkbezoek bij zonder waardevol was omdat er erg veel informatie en pro blematiek op tafel is gekomen waar zeker mee verder kan worden gewerkt. wijst uit dat de kokkels in het Voordeltagebied zonder noe menswaardige nadelige gevol gen opgevist kunnen worden. Als dat zo is is het vrij logisch om op het eerder genomen be sluit terug te komen, voor het definitieve besluit gaat val len". VVD-Kamerlid mr. A. J. te Veldhuis zou het, evenals de woordvoerders van de SGP, RPF en GPV, onverantwoord vinden om de voor de kokkel vissers zeer belangrijke bestekken definitief te ver grendelen. „Als we door te vis sen de natuurwaarden niet ver pesten is het interessant ge noeg om dit gebied 'open te houden. Het blijft altijd de moeite waard, om het zoge naamde ecologisch voordeel te gen het economisch voordeel af te wegen", aldus Te Veldhuis. De PvdA-er J. Lilipaly lapt het RIVO-rapport aan zijn laars en bepleit een afgegrendelde Voordelta voor de mechanische kokkel vloot. arbeidsmarkt kwam onom wonden naar voren. Leden van jongerpnorganisaties vonden dat bij grote werkloosheid voorrang moet worden gegeven aan banen voor jongeren. Dit standpunt werd heftig bestre den door de ouderen, zodat de nagestreefde „solidariteit tus sen de generaties" soms ver te zoeken was. Tbch schaarde het voltallige parlement zich ach ter de stelling dat leeftijdsbe wust personeelsbeleid de voor waarden moet creëren waaron der werknemers tot hun 65ste jaar kunnen doorwerken. BERGEN OP ZOOM - De Haagse oud-wethouder A. van den Berg (51) is benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. BRUINISSE - Onlangs vond de ontmoetingsavond van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwer king Bruinisse plaats. De avond, welke gehouden werd in het dorpshuis, stond in het teken van het kindertehuis Anandapura in Sri Lanka. De voorzitter van de werkgroep, de heer B. W. Smeenk, benadrukte in zijn welkomstwoord het nut van ontwikkelingssamenwerking. Hij constateerde dat Bruinisse oog heeft voor de noden elders. Een gedeelte van de gelden die dit jaar bijeen zijn ge bracht, is inmiddels besteed voor de aanschaf van een rolstoel voor Indrani en de aanleg van speel- voorzieningen bij het kindertehuis. Indrani is een poliopatiënt en woont al een aantal jaren in het kindertehuis. Ook las de heer Smeenk een stuk voor uit een recente brief van Wim en Dineke Mulders-Kik, welke werkzaam zijn in het kindertehuis. Zowel de opvoering van het toneelstuk Het Mosseloproer als het optreden van het Bruinisser Visserskoor was een groot succes. Namens het Visserskoor zei de heer J. Huizer dat het koor verheugd was weer op eigen bodem te kunnen zingen. In de afgelopen periode zijn namelijk heel wat optredens elders verzorgd. Naast de beken de zeemansliederen werden ook nieuwe liederen gezongen, waaronder De vuurtorenwachter. Bur gemeester A. Vogelaar sprak in zijn slotwoord grote waardering uit voor de wijze waarop de ont wikkelingssamenwerking gestalte krijgt in het dorp. Hierbij noemde hij met name het werk van Wim en Dineke in Sri Lanka, maar ook de inzet van de leden van de Bruse werkgroep. Tijdens de ontmoetingsavond werd het eerste exemplaar van het informatieblad van de werkgroep. De Mist hoorn gepresenteerd. Het is de bedoeling dat dit informatieblad jaarlijks wordt uitgegeven. De Misthoorn is vernoemd naar het beruchte instrument op de Krammersluis. ,,Met de Misthoorn ho pen we de bevolking van Bruinisse wakker te houdenaldus de heer B. W. Smeenk. Ook was er een stand opgesteld met verschillende artikelen uit de Derde Wereld. Deze artikelen zijn perma nent te koop bij een lid van de werkgroep, mevrouw A. Treels-Bal, Singel 5. De werkgroep kan te rugzien op een zeer geslaagde avond. Naast de verstrekte informatie en het amusement hebben de verloting en de giften zo'n f 1000.- opgebracht. (Op de foto: Dineke Mulders-Kik en enige bewoners van Anandapura. waaronder links naast Dineke, Indrani). STELLENDAM/BRUINISSE - De meerderheid van de Vaste Commissie voor de Visserij wil de Beleids nota Voordelta zodanig bijstellen, dat de mechani sche kokkelvissers de Voordelta niet als vangstge- bied kwijtraken. De Kamercommissie maakte deze ommezwaai onlangs, nadat in een besloten vergade ring de resultaten van het in oktober verschenen RIVO-rapport over de Voordelta ter tafel waren ge bracht. Minister Bukman stemt in met de wijziging van het Beleidsplan en zal minister Maij-Weggen nog warm moeten maken om dit ook te doen. DEN HAAG - Nederland heeft volgens minister D'Ancona van WVC een uitstekend figuur geslagen in het Europees Ouderenjaar. „Veel evenementen zijn georganiseerd en er is veel losgemaakt bij de ou deren. Dat is ook in Brussel al geconstateerd", aldus D'Ancona tijdens het zogeheten „Parlement der Ge neraties" dat maandag bijeenkwam in de plenaire vergaderzaal van de Tweede Kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7