dichters Kinderen dreigen weer tussen wal en schip te gaan vallen RMK pleit voor eenduidige regeling voor de omgang met afvalstoffen <D Nieuwe Provinciale Milieuverordening moet eenvoudig zijn Schoolkeuze Ontucht Vanwege bezuinigingen staatssecretaris Simons 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De provincies moeten de toekomstige Provinciale Milieuverorde ning Bedrijfsafvalstoffen alle op dezelfde wijze hanteren. Vooral voor het midden- en kleinbedrijf is het van belang dat de provincies een uniforme veror dening hanteren. Op dit moment ondervindt het midden- en kleinbedrijf veel hinder van de verschillende provinciale regelingen, die bovendien erg complex zijn. Dit zegt de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf (RMK). Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 11 december: stadhuis Brouwershaven. Kamermuziekconcert met ensemble La Gam ma Marésienne, clavecimbel (uitvoerende Nor- bert Bartelsman) en viola da gasmba (uitvoe rende Maaike Boekholt).>(20.00). 12 december: Ridderzaal Slot Haamstede. Concert in kerstsfeer, The New Hope Quartet m.m.v. de Westhoekzangers. 16.00 en 20.00 uur). 15 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Advent-zangavond m.m.v. de koren Nu met Ho pe, CJ koor en het kinderkoor Jom Jom. 17 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols, Gerefor meerd Kerkkoor, Cantare, Mauritskoor Nuove Primavera (Middelharnis), koperensemble Brassionato, Prosper Sevestre, orgel. (20.30 uur). 17 december: De Schutse, Haamstede. Kerst sing-in. (19.45). 18 december: Ned. Hervormde kerk, Oosterland. Kerstzangavond m.m.v. het Duivelands Man nenkoor. (19.30). 18 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, Herien Wieringa, mezzosopraan; Wim Boer, orgel; Dik de Koning gitaar. 18 december: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. Laus Deo en kinder koor Hatikwa. (19.30). 18 december: Ned. Herv. kerk Dreischor. Kerstconcert m.m.v. het Zeeuws Mannenkoor en de Oosterlandse Fanfare (Musi Voca). 8 januari: Ned. Herv. kerk, Burgh Karin Haak, viool en Richard Kessler, altviool (stichting Westerschouwen Kultureel). 16.00 uur. 22 januari: "Ibnnenmagazijn, Brouwershaven. Jaarlijkse uitvoering muziekvereniging Apol lo. (19.30). 5 februari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Liesbeth Franken, alt en Ellegard Jense, clave cimbel en piano. (Ars Musica). 12 februari: Ned. Herv. kerk, Oosterland. Koor- en samenzangavond t.b.v. ZOA-vluchte lingenzorg m.m.v. Cantiona Musicum, orgel en cello. 19.30 uur. 19 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Passieconcert Quod Libet. (Ars Musica). 23 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. (19.30). 16 april: Ned. Hervormde kerk, Renesse. Jubileumuitvoering 30 jaar Kerkkoor m.m.v. Ned. Herv. kerkkoor, Wanda van Maanen, viool; mevr. Steenoven, fluit en Kees Groen- leer, piano, orgel. 30 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Saxofoonensemble Jean Pennings. (Ars Musi ca). 14 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. ZOA-zangavond m.m.v. DEV-mannenkoor en Cantilena jongerenkoor (Werkendam). 19.30 uur. 23 juni: Grote Kerk, Zierikzee. Zeeuws Orkest. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierik zee. De RMK is het studie- en ad viesorgaan voor het midden- en kleinbedrijf. Een model- Provinciale Milieuverordening Bedrijfsafvalstoffen is op dit moment in voorbereiding bij het Interprovinciaal Overleg (IPO). De provincies kunnen straks de nieuwe Verordening als model hanteren, maar ze kunnen er ook van afwijken. Dit laatste wil de RMK voorko men, omdat de huidige prak- VTO staat voor vroegtijdige onderkenning van ontwikke lingsstoornissen bij kinderen van 0-7 jaar. In het hele land zijn 43 VTO-samenwerkings- verbanden en 60 VTO-teams werkzaam. Zij zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van ouderverenigingen, huis- en kinderartsen, RIAGG'S, kruisorganisaties, GGD'S, sociaal-pedagogische diensten, onderwijsbegeleidingsdien sten etcetera. Uniek Het VTO-samenwerkingsver- band is uniek in zijn soort in Nederland. Het is de enige plek waar hulpverleners uit al le sectoren van zorg en educatie bij elkaar komen. De VTO-sa- menwerkingsverbanden en - teams zijn vooral op initiatief van ouderverenigingen ont staan. Het bleek dat ouders LEEUWARDEN - Door proble men met de nieuwe drukpers verschijnt de Leeuwarder Cou rant nu al voor de derde achter eenvolgende week dag op dag te laat. De krant van afgelopen vrijdagmiddag werd bij een tijk leert dat verschillende pro vinciale regelingen leiden tot overlast en zelfs tot concurren tienadeel voor het midden- en kleinbedrijf. Omschrijvingsformulier Met* de huidige verschillen in regelingen kan bijvoorbeeld een ondernemer in de ene pro vincie zijn afval zonder meer veelal van het kastje naar de muur gestuurd werden als ze zich zorgen maakten over de ontwikkeling van hun kind. Ook duurde het vaak lang voordat een diagnose bij het kind werd gesteld, en de nood zakelijke behandeling/begelei ding kon worden gestart. Bo vendien bleek de hulpverle ning een te hoge drempel voor ouders te hebben. Ouders kunnen zelf recht streeks hun kind aanmelden bij een VTO-team als zij vra gen, zorgen of twijfels hebben over de ontwikkeling of het ge drag van het kind. Vooral bij complexere problematiek werd er door de hulpverleningsin stellingen niet voldoende sa mengewerkt. VTO is geen af zonderlijke categorie van hulp verlening, maar verwijst ou ders en kinderen, indien nood zakelijk, verder voor diag nostiek, behandeling en groot aantal abonnees zelfs pas op zaterdagochtend* verspreid. Hoofdredactie en directie heb ben in paginagrote adverten ties aan de abonnees hun excu ses voor het ongerief aangebo den. afgeven aan een afvalverwer ker. Zijn collega-ondernemer in een andere provincie moet echter eerst een omschrijvings formulier insturen en wachten tot hij dit terugontvangt. In de tussentijd moet hij het afval opslaan. Dit werkt tijdrovend en kostenverhogend. De RMK komt met zijn advies naar bui ten omdat vanuit het midden- en kleinbedrijf verschillende signalen zijn gekomen dat er begeleiding. VTO biedt ook een vangnet voor vragen die door de reguliere zorg onvol doende of inadequaat beant woord zijn. In een VTO-team wordt multi-disciplinair geke ken door hulpverleners vanuit de verschillende instellingen naar de ernst van de stoornis. Een VTO-team biedt ook con sultatie aan hulpverleners en beroepskrachten. Recent onderzoek door de Na tionale Raad voor Volksge zondheid (NRV) gaf aan dat de reguliere zorg signalering en onderkenning van ontwikke lingsstoornissen als taak heeft, en dat voor kwaliteitsverbete ring van vroegtijdige onder kenning samenwerking en af stemming tussen de instellin gen noodzakelijk is. De conclu sie van de NRV is dat het'be staande netwerk van VTO-sa- menwerkingsverbanden en -teams op dit moment de beste perspectieven biedt om dit te realiseren. Binnen een hier voor ingestelde commissie van de NRV wordt momenteel, in opdracht van staatssecretaris Simons, de wettelijke inkade ring van de VTO-samenwer- kingsverbanden en -teams voorbereid. De staatssecretaris HELMOND - De directie van het textielbedrijf Vlisco in Hel mond heeft maandag met de vakbonden een principe akkoord bereikt over een so ciaal plan voor 128 van de 956 werknemers. nogal wat problemen zijn bij de uitvoering van de huidige regels. Omdat de bestaande provincia le verordeningen zullen komen te vervallen, geeft de RMK nu de knelpunten van de huidige regelingen aan en doet aanbe velingen voor de toekomstige milieuverordening. Zo stelt de RMK dat de nieuwe milieuver ordening vooral eenvoudig moet zijn. Voor bedrijven is het nu vaak problematisch om vast te stellen aan welke regels zij zich moeten houden. De RMK stelt een beperking van regels voor, omdat sommige (admini stratieve) verplichtingen over bodig zijn om aan de provincia le doelstelingeh te voldoen. Ook de procedure voor afgifte van afvalstoffen in een aan grenzende provincie moet een voudiger worden, zo stelt de RMK. Volgens de huidige rege ling moet het afval worden ver werkt in de provincie waar het vrijkomt. Bedrijven, zoals bouwbedrij ven, onderhouds- en schilders bedrijven ondervinden hier hinder van, omdat ze veelal in verschillende provincies tege lijk werken. Maar ook bij be drijven aan de grens van een provincie ontstaat vaak groot onbegrip. Deze bedrijven moe ten bijvoorbeeld hun afval 100 kilometer verderop naar de vuilverbranding in de eigen provincie brengen. Dit terwijl er 10 kilometer verderop net over de provinciegrens ook een vuilverbranding is. Ook voor bedrijfsafvalstoffen moet het meldingensysteem vervallen. Het meldingensysteem voor gevaai-lijke stoffen is al afge schaft. Het systeem geeft enor me administratieve lasten, ter wijl uit jarenlange praktijker varing van het meldingspunt bij VROM is gebleken dat het systeem niet de gewenste gege vens oplevert. Het gewenste inzicht in het be drijfsafval dat moet worden verwerkt, kan in voldoende mate worden verkregen via de verwerkers, zo is de RMK van mening. Algejnene verplichting Registratie van alle bedrijfsaf valstoffen, wijst de RMK af. Voor de meest schadelijke af valstoffen maakt de RMK een uitzondering. Om voldoende inzicht en controle te houden op een juiste bewerking ervan is registratie van die schadelij ke afvalstoffen wel noodzake lijk, zo stelt hij. Welke afval stoffen schadelijk zijn voor het milieu moet objectief en gemo tiveerd door de provincies een duidig worden vastgesteld. Tot slot pleit de RMK voor een ge faseerde aanpak in de tijd. De RMK stelt voor te beginnen bij de grotere bedrijven met meer dan vijftig werkzame perso nen, waar in totaal 80% van het bedrijfsafval vrijkomt. heeft echter onlangs aangekon digd de financiering van de VTO-samenwerkingsverban- den vanuit het departement niet te willen continueren. Dit besluit staat haaks op het tot op heden gevoerde rege ringsbeleid. Het is in de ogen van de VTO-samenwerkings- verbanden ook volkomen on begrijpelijk op welke grond slag er voor hen geen financie ring meer mag zijn vanuit WVC. Volgens Simons moet het nu echt afgelopen zijn met de wildgroei van allerlei deskun digen, die zich met een pro bleemgezin bezighouden. Het stilleggen van de financiering jzal ertoe leiden, dat niet alleen VTO-samenwerking in de toe komst opder zware druk zal komen te staan, maar dat ook het landelijk netwerk van sa menwerkingsverbanden en teams voor nu en de toekomst zal gaan verdwijnen. Dan zul len ouders, die zich zorgen ma ken over de ontwikkeling van hun kind, opnieuw van het kastje naar de muur gestuurd worden, en daarmee zullen er kinderen tussen wal en schip gaan vallen. NIJMEGEN - De uroloog drs. F. Froeling vap het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Rad boud heeft als eerste ter wereld via een kijkoperatie een dub bele bijnierverwijdering uitge voerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Benschop: H. Westerhout te Zeist; te Naald wijk (bw): G. A. Cnossen te Zwolle; te Nieuwegein-Noord: J. Nauta te Leiden. Bedankt voor Blauwkapel- Groenekan: M. Baan te Nij- kerk; voor Ouderkerk aan den IJssel (wijk oost): L. Groenen- berg te Oud-Beijerland; voor Katwijk aan Zee en voor Zeg veld: Joh. Post te Ederveen; voor Beerzerveld en voor Ens (part-time): J. Meertens, kandi daat te Houten; voor Schoonre- woerd: H. Schipaanboord te Waddinxveen. Tbegelaten tot de evangeliebe diening: mevr. R. Abma, Bre- derostraat 32-3, 1054 MV Am sterdam. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: A. J. D. Flink, Borneostraat 158, 2585 TW Den Haag; J. Robbers, Traaij 230, 3971 GW Drieber gen. Gereformeerde Kerken Benoemd tot pastoraal as sistent te Noordwolde (part time): W. Vlaanderen, wonende te Nunspeet, die deze benoe ming heeft aangenomen; tot pastoraal assistent te Schie- daiq (part-time): A. F. Ruijl, pastoraal assistent te Rotter- dam-Pendrecht, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroepen te. Duiven: V. Tbp, kand. aldaar, die dit beroep heeft .aangenomen Beroepbaarstelling: dhr. V. Top, kand. te Duiven. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Leerdam: M. Mon- dria te Waardenburg. Beroepen te Sint Annaland: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Middelburg- Zuid: J. J. Tbnis te Lisse. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Loenen aan de Vecht: G. van de Poel te Nigte- vecht. Aangenomen naar Warmond (part-time) als pred. bijz. werk zaamheden (psycho-geriatrisch verpleeghuis Mariënhaven, al daar): Alb. Vuijst, kandidaat te Noordwijkerhout. Bedankt voor Rijssen (toez.): dr. P. H. van Harten te Ridder kerk. Gereformeerde Kerken Benoemd als pred. in regionale dienst (missionair toeruster P.S. Friesland-Noord): drs. P. Beintema te Dokkum. Beroepen te Avereest-Bak- brug: C. J. 't Lam, kandidaat te Ens die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Ermelo: drs. P. J. M. Hoogstrate te Mij drecht. Beroepbaarstelling: C. J. 't Lam, kandidaat te Ens; J. J. A. M. Voortman, Ruimtevaart laan 76, 9602 ZG Hoogezand. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Vrooms- hoop: S. M. Alserda te Drach ten-Zuid/Oost (1.1. zen- dingspred. te Kalimantan Ba- rat, Ind.) die bedankte voor Enkhuizen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Maarssen: G. van Roekei te Nieuw-Vennep. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Haarlem: J. R. Geersing te Lisse i.c.m. Voor schoten; te Creil i.c.m. Nagele: J. H. Ttempelman, kandidaat te Bergentheim. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk aan den IJssel en te Oldebroek: H. Westerhout te Zeist; te Loenen aan de Vecht: G. van de Pol te Nigtevecht (verbeterd bericht). Aangenomen naar Nieuw en St. Joosland en Ritthem: P. Barmentlo, kandidaat te Utrecht; naar Grouw: L. A. Nell te Rotterdam-Hillegers- berg, die bedankte voor Olde- bert; naar IJsselstein (dg. De Burcht kapel): P. M. W. van der Schans te Vleuten; naar Doornspijk: W. Roos te Leer broek. Geref. Kerken Beroepbaar: J. J. A. M. Voort- man. 1.1. predikant te Boksum, Ruimtevaartlaan 76, 9602 ZG Hoogezand (verbeterd bericht). Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Donderdag 2 december, 19.30 uur ds. J. de Groot, Rijssen. Oud Gcreformdcrde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Vrijdag 3 de cember, 14,45 uur, ds. A. P. van der Meer, huwelijksbevesti ging. DE MEERN - Minister Ritzen van onderwijs zou graag zien dat scholen in de toekomst ge regeld een gidsje uitgeven waarin ze zichzelf presenteren. In een dergelijk kwaliteitsdo cument" moet een school dui delijk maken waar ze voor staat, op wat voor manier ze onderwijs geeft en welke resul taten worden behaald. Ouders zouden daardoor beter in staat zijn om een school voor hun kinderen te kiezen. ASSEN - De politie heeft een derde verdachte aangehouden in verband met een aantal ze dendelicten met kinderen in het Drentse gehucht Zandpol (gemeente Schoonebeek). De rechter-commissaris heeft maandag de voorlopige hechte nis voor de duur van tien dagen bevolen van deze verdachte. Het gaat om de 45-jarige R. van de V., echtgenote van de al eer der aangehouden 45-jarige K. W. <V Liefde Laat Leven Gebroken echt Dat moet bekomen 't Gaat slecht zelfs in je dromen Komt er niets van terecht En als je zegt Ik kan mezelf niet vinden Waar zijn mijn echte vrinden Dan laat je je tranen stromen. Je komt tot innekeer ziet alles minder vaag meer en meer langzaam doch gestaag Verdwijnt het zeer. C. Muller. Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich hetrecht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZIERIKZEE - Het totale netwerk van VTO-samen- werkingsverbanden in Nederland wordt, tot grote verbijstering van ouders en hulpverleners, door staatssecretaris Simons bedreigd in haar voortbe staan. Simons wil de subsidie van 3 miljoen gulden stopzetten in verband met bezuinigingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6