CDA op stemmenjacht onder de Brabantse landbouwers Maij wil snelle actie na vervuiling Maaswater Regering kan de vreemdelingenstroom niet indammen Vooral middelgrote mug oorzaak malaria waterstanden ?enc Sluipschutter verwondt Nederlandse VN-militair Landbouw vervreemdt van partij Burge meester Vossen ontslagen All you need.. Meetapparatuur werkt onvoldoende Weer aantal asielzoekers in hongerstaking HO t/UftC 0ac£ Altlb Mltee-map uiers üeez toezei !a& jij no pez&ie eeiu -u-r-reu, tö ner oMzenuijeeiP. „eeu lUceHMAMHAfaittiz,' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Minister Dales: DEN HAAG - Het is een illusie dat nationale maat regelen de immigratie kunnen verminderen. Dat kan alleen in Europees verband. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft dat maandag gezegd in een kamerdebat over de minderheden. Het parlement is niet bijster tevreden over de kabinet sinspanningen om werkloze buitenlanders aan een baan te helpen. Dales en haar collega De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid hielden de volksvertegenwoordigers voor dat de niet aflatende stroom vreemdelingen de werkelijke ontwikkeling op de arbeids markt vertekent. De werkloos heid onder allochtonen is de laatste jaren spectaculair ge daald, maar doordat Neder land steeds meer immigranten te verwerken krijgt, is het werkgelegenheidsbeleid voor deze categorie eigenlijk water naar de zee dragen, betoogden de bewindslieden. Dales stak de hand een stukje in eigen boezem met haar toezegging dat zij een aantal ministeries op het hart zal drukken meer mensen van buitenlandse kom af in dienst te nemen. „Sommi ge departementen moeten een inhaalslag maken", zei zij. Dat de afnemende acceptatie van allochtonen door de Neder landse bevolking mede het re sultaat is van de mediabericht - geving, wees de minister reso luut af. D66 en in mindere ma te de PvdA gaven maandag de pers de schuld van de steeds ne gatievere beeldvorming over minderheden. D66- woordvoerster Groenman toonde zich bezorgd over de wijze waarop kranten en om roepen melding maken van ge welddadige incidenten waarbij buitenlanders betrokken zijn. Volgens haar trekken de media die gebeurtenissen te snel in de sfeer van racisme, terwijl lang niet altijd sprake is van discri minatie. Zij suggereerde de re gering om journalisten te laten scholen bij antidiscriminatie organisaties. Ook PvdA- woordvoerder Apostolou meende dat journalistieke commentatoren en iemand als burgemeester Gruyters van Le lystad vreemdelingenhaat aan wakkeren. Gruyters heeft on langs gezegd dat Nederland vol is. Dales en de kamerleden van CDA en VVD reageerden als door een wesp gestoken. „Ik vind deze massieve aanval op de media niet gepast. De kran ten berichten overwegend net jes. Alle grote rivierdelta's in de wereld zijn dichtbevolkt. In dit opzicht is Nederland het Manhattan van Europa. Voor oordelen over allochtonen wor den niet door de media veroor zaakt. Ik zal geen vinger naar ze uitsteken, ik deel uw onge noegen niet", aldus de minis ter. Tansaniaanse onderzoekster: UTRECHT - Vooral de middelgrote vrouwelijke ma lariamug veroorzaakt malaria bij mensen. Deze mug heeft minstens twee bloedmaaltijden nodig voor elke keer dat ze eieren kan leggen. De kans dat zij een malariaparasiet overbrengt is daardoor rela tief groot. Dit blijkt uit een proefschrift van de Tan- zania^nse malaria-onderzoekster E. Lyimo. Zij pro moveert daarop woensdag aan de Landbouwuniver siteit in Wageningen. Malaria bedreigt meer dan 40 procent van de wereldbevol king. Per jaar worden meer dan honderd miljoen ziektege vallen geregistreerd, waaraan 90 miljoen in Afrika. Geschat wordt dat er jaarlijks ongeveer één miljoen mensen aan mala ria sterven. Volgens Lyimo neemt de weerstand van de mug tegen de verschillende be strijdingsmiddelen toe. Ook de afweer van de malariaparasiet tegen bepaalde geneesmidde len neemt toe. Daarom moeten er nieuwe bestrijdingsmetho- den worden ontwikkeld. Om malaria tegen te gaan moeten er een aantal dingen gebeuren. In de landbouw moet erop ge let worden dat er geen stilstaand water en grote poe len water ontstaan. Daarin zet ten de malariamuggen hun eie ren af. Verder moet het gebruik van medicijnen tegen de mala riaparasiet veranderen. In de praktijk blijkt namelijk dat de medicijnen tegen malaria vaak niet helpen. Daarom is er meer kennis nodig van biologie, soci ologie en het gedrag van de muggen, aldus Lyimo. Voor het onderzoek tegen malaria zijn meer dan vijftigduizend mala riamuggen gevangen. Voor de bestrijding voorziet Lyimo vooralsnog niet één oplossing. „Er bestaat geen 'vinger in de dijk'. We hebben 'vingers' no dig,"aldus Lyimo. DEN HAAG - Een Nederlandse VN-militair in Bosnië is maan dag licht gewond geraakt, ver moedelijk door toedoen van een sluipschutter. De 41-jarige beroepsmilitair liep een schot wond op in zijn linker boven arm, meldde het ministerie van defensie in Den Haag dins dag. De sergeant-majoor van het Nederlandse transportbatal jon in Bosnië reed mee op een konvooi van Split naar Busova- ca om daar een militaire een heid te bevoorraden. Het inci dent gebeurde in de buurt van de plaats Gorni Vakuf. De ver moedelijke sluipschutter loste slechts één schot. Defensie zegt niet te weten of dit bedoeld was voor de VN-militair of dat de schutter iemand anders op het oog had. Sinds het uitbreken van de oor log zijn zeventien Nederlandse militairen gewond geraakt en twee zijn er gedood. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 december 04.30 171 10.30 -134 16.55 176 22.40 -123 2 december 05.15 167 11.10 -138 17.35 176 23.15 -119 ROOMPOT BUITEN 1 december 02.50 180 09.05 -135 15.10 189 21.20 -125 2 december 03.30 178 09.45 -138 15.45 190 21.55 -120 BRUINISSE 1 december 04.10 175 10.30 -143 17.25 180 22.45 -130 2 december 04.35 173 11.10 - 145 16.55 181 23.20 -126 WEMELDINGE 1 december 04.40 175 10.30 - 140 17.00 181 22.40 -128 2 december 05.10 171 11.10 - 143 17.35 180 23.20 -124 Springtij 1 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 WANROY - „Waar gaan wij op stemmen? Op de CD." De A was voor de gelegenheid symbolisch opzij ge kanteld. Dat spandoek zette maandagavond in het Brabantse Wanroy de toon tijdens de CDA- landbouwmanifestatie. De landbouwcrisis dreigt de agrarische sector te vervreemden van de van ouds her zo vertrouwde partij. Onder aanvoering van land bouwminister Bukman trok maandag een CDA-delegatie naar het mestoverschot-gebied in Brabant om stemmen te winnen onder de boeren. In zijn kielzog bevonden zich de staatssecretarissen Gabor en Van Rooy en het Tweede- Ka merlid Van Noord. Want de agrarische sector is voor' het CDA een belangrijke doel groep, ook in tijden dat het slechter gaat, zo wil de partij de boerenkiezers doen geloven. Met het oog op de Tweede- Kamerverkiezingen in mei vol gend jaar heeft het CDA daar om in totaal vijf landbouwma- nifestaties gepland. Steun kalft af De van oudsher zo vanzelfspre kende steun van de agrarische sector voor het CDA kalft af, zo werd duidelijk in Wanroy. Ruim 1.500 boeren waren naar het recreatiepark De Bergen gekomen. Niet alleen om naar Bukman te luisteren, maar vooral om te protesteren tegen het mestbeleid. „Boeren en tuinders waren altijd erg CDA- gezind", waarschuwde voorzit ter Ad Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) de aanwezi ge CDA-politici. „Ik spreek be wust in de verleden tijd. Het kan best zo zijn dat het zo blijft. Maar waar het vroeger vanzelfsprekend was, moet het CDA de steun van de boeren nu verdienen", aldus Latijnhou wers. De agrarische sector lijdt momenteel onder de zwaarste crisis sinds decennia. Over schotten en een toegenomen buitenlandse concurrentie heb ben de prijzen voor bijna alle landbouwprodukten doen kel deren. Verplichte en kostbare milieu investeringen dreigen daar door voor veel boeren en tuin ders onbetaalbaar te worden. In Brabant is het vooral het mestbeleid dat onrust veroor zaakt. Op 13 december beslist de Tweede Kamer over voor stellen van het kabinet om het mestbeleid vanaf 1995 ingrij pend aan te scherpen. Die voor stellen moeten worden gewij zigd, eiste Frans Meulen- meesters, leider van het Bra bantse verzet tegen het mestbe leid, van minister Bukman. Zo niet, dan zou het CDA het wel eens zonder boerensteun moe ten stellen, zo denkt hij. „Het CDA had altijd veel aanhang onder de boeren. Momenteel word ik vaak gebeld door rade loze mensen die niet meer we ten wat ze met de politiek aan moeten. Hoe kan het dat de landbouw in vier jaar tijd zo ver achteruitgaat, zo vroeg mij laatst een veehouder. In het verleden kwam de politiek de zieken en zwakken te hulp. Nu krijgen de zwakken een dood schop toe. Hij zei, ik stem CD en laat de A weg. Dat mag niet en dat kunt u voorkomen", al dus Meulenmeesters richting Bukman. Extra geld Bukman deed in Wanroy ver woede pogingen de boeren te overtuigen van de zegeningen die het CDA de afgelopen tijd heeft gebracht. Er is extra geld uitgetrokken voor de land bouw, aldus de minister. Bo vendien zou zonder de christen democraten in mei geen mestakkoord tot stand zijn ge komen tussen kabinet en be drijfsleven, meent hij. „We heb ben er hard voor geknokt. De wensen van het bedrijfsleven zijn in belangrijke mate geho noreerd. Het is geen pijnloos akkoord, maar wie een pijnlo ze oplossing voor het mestpro bleem weet mag het zeggen. Het is niet niks wat we vragen. Maar niemand kan zeggen dat het CDA geen hart heeft voor de boeren." Bukman was maandag vol lof over de in spanningen die de landbouw zich getroost op milieugebied. „In de media wordt va^k ge zegd dat boeren de grootste vervuilers zijn. Niets is minder waar. Nergens wordt meer geïnvesteerd in het milieu. Wij doen het heel wat beter dan het verkeer. Menig sector kan voor onze inspanningen zijn petje afnemen." Wil de land- en tuin bouw uit de crisis komen, dan moet er kwaliteit worden gele verd, aldus de minister. „De agrarische sector moet meer in spelen op de vraag naar super kwaliteit van de supermarkt. Anders zien wij de Franse en Ierse vleesproducenten langs ons heen de consument berei ken. Dat vindt nu al plaats. Tbrwijl wij het net zo goed kunnen." Deze week vinden als gevolg van de gemeentelijke herindeling in oost-Brabant gemeenteraadsverkiezingen plaats. Dan fcal blijken in hoe verre het CDA een veer heeft gelaten onder de boerenbevol king. Dat zal geen grote veer zijn, als het aan avondvoorzit ter Van Hemmen ligt. „Boeren en tuinders zijn geen fascisten en dus geen CD-stemmers." GULPEN - Minister Dales van binnenlandse zaken heeft bur gemeester Vossen van Gulpen maandag ontslagen. Een woordvoerster van het minis terie heeft dat dinsdag beves tigd. Volgens de minister is er in het geval Vossen sprake van een dusdanige belangen verstrengeling dat hij zijn ambt als burgemeester „niet naar behoren heeft uitge voerd". Vossen werd begin november door de rechtbank in Maas tricht tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den veroordeeld wegens be lastingfraude, valsheid in ge schrifte en het aannemen van een gift. De rechter verbood hem ook vijf jaar het ambt van burgemeester uit te voeren. Vossen kreeg tevens een boete van zesduizend gulden. Dales kwam volgens haar woord voerster tot haar conclusie na bestudering van de gerechtelij ke uitspraak en op grond van eigen onderzoek. Officieel is er volgens Binnenlandse Zaken geen sprake van oneervol ont slag „want die term kennen wij niet." Vossen was sinds 1 ja nuari 1982 burgemeester van Gulpen. Zijn tweede ambtster mijn zou op 1 januari 1994 aflo pen. Oud-burgemeester van Kerkrade Smeets is de voorlo pige vervanger van Vossen. De officier van justitie eiste in het proces teen Vossen achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, wegens belastingfraude, vals heid in geschrifte en het aanne men van giften. Vcxlgens mr. J. van Atteveld had Vossen syste matisch misbruik gemaakt van zijn ambt om zichzelf te be voordelen, „Daardoor heeft hij het ambt als burgemeester schade toegebracht, alsook de politiek en openbaar bestuur in het algemeen." HILVERSUM - Het televisie programma „All you need is love" (Veronica) trok de afgelo pen week* méér kijkers dan KRO's „Ook dat nog". DEN HAAG/BRUSSEL - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) wil dat haar Waalse collega G. Lutgen snel de oorzaak achterhaalt van de jongste en de eer dere lozingen van het oplosmiddel di-isopropylether in het Maaswater. De minister constateert dat de lo zingen uit België moeten komen. Ze is bovendien van- mening dat de meetapparatuur voor ri viervervuiling in Wallonië on voldoende werkt om alert op ongeoorloofde lozingen in de rivier te kunnen reageren. Dat schrijft Maij maandag in een brief aan minister Lutgen. Maij toonde zich eerder al ver ontwaardigd over het uitblij ven van een Belgische waar schuwing voor de vervuiling. De bewindsvrouw wil de lo zingszaak volgende week in Parijs aan de orde stellen tij dens het internationaal overleg over de waterverdragen. Dat zei ze maandag in Brussel tij dens een bijeenkomst van transportministers. Maij meent dat het behulpzaam zou kunnen zijn als nu ook andere landen druk uitoefenen op Wal lonië om ten minste vaart te zetten achter een adequaat net werk van meetpunten. Volgens de minister staat „de milieuge- yoeligheid in het Belgische ge west nog steeds op een laag pit je". Afgelopen weekeinde werd bekend dat dat de Maas sterk is verontreinigd met naar schatting 3.000 kilo van di- isopropylether. Volgens de Stichting Reinwater is het Bel gische kunstmestbedrijf Pray- on Rupel daarvoor verant woordelijk. Een woordvoerder van Prayon Rupel laat weten dat de onderneming in het af gelopen weekeinde weliswaar kleine hoeveelheden di- isopropylether heeft geloosd in de Maas, maar niet verant woordelijk is voor de nu ge constateerde omvangrijke gif- golf. De verontreiniging van de Maas heeft directe gevolgen voor de drinkwatervoorziening in ons land. Waarschijnlijk moet woensdag al de inname van Maaswater ten behoeve van de drinkwaterbereiding worden gestaakt. De rivier blijkt namelijk ook vervuild met pyridines. Woord voerder J, Volz van het water- winbedrijf de Brabantse Bies- bosch heeft dit maandag mee gedeeld. Pyridines zijn in dustriële stoffen waarvan som mige evenals di-isopropylether worden gebruikt als oplosmid del. Ze zijn niet alleen moge lijk kankerverwekkend maar ook uitermate giftig. Het wa- terwinbedrijf voorziet een groot deel van zuidwest- Nederland van drinkwater. „Daarom nemen we geen enkel risico. Onze norm bij dergelij ke stoffen is 1 microgram per liter. Die hoeveelheid wordt vermoedelijk woensdag al overschreden. De inname van Maaswater wordt dan stopge zet", aldus Volz. Het waterwin- bedrijf heeft geen idee waar de stoffen vandaan komen. De aanwezigheid in de Maas van de pyridines werd pas in Eys- den ontdekt, net zoals dat het geval was met de di- isopropylether. De vervuiling met di-isopropylether bereikt het waterwinbedrijf pas in de loop van volgende week. „Dat betekent dat het innemen van Maaswater vermoedelijk alles bij elkaar een dag of tien zal worden gestaakt", aldus Volz. Dat levert geen probleem op. In de spaarbekkens in de Bies- bosch is een voorraad water op geslagen die toereikend is voor negen weken. Eerder verklaar de directeur drs. G. Oskam van het waterwinbedrijf dat de ver vuiling met di-isopropylether vermoedelijk opzettelijk is veroorzaakt door een Waals be drijf. Het komt volgens hem vaker voor dat in het weekend opzettelijk wordt geloosd op de Maas. In totaal zou er drie tot vijf ton di-isopropylether in de rivier terecht zijn gekomen. „Een wanstaltig grote hoeveel heid", aldus Volz. UTRECHT - In de Isabellaka- zerne in Den Bosch zijn weer een aantal asielzoekers in hon gerstaking gegaan. De zestien mensen, afkomstig uit Iran, Kurdistan, het voormalige Joegoslavië en Sri Lanka pro testeren tegen de sobere voor zieningen in het tijdelijke asielzoekeerscentrum (AZC) en willen andere huisvesting. De zestien stopten vrijdag met eten. Vorige week gingen in -de Isa- bellakazerne veertien asielzoe kers uit Irak in hongerstaking. Zij wilden een versnelde proce dure. Daar gaat het nu dus niet om. „Deze asielzoekers zijn al in de procedure opgenomen. De zestien komen van een opvang- en onderzoekscentrum waar hun procedure in aan vraag is genomen. In afwach ting daarvan verblijven ze in de Isabellakazerne", zegt direc teur J. Geerts van het AZC. De zestien zijn volgens Geerts waarschijnlijk de voorzienin gen van het onderzoeks- en op vangcentrum gewend. De Isa bellakazerne is in de zomer in allerijl opgezet. Daarom zijn nog niet alle voorzieningen aanwezig. Geerts:„De hon gerstakers willen bij voorbeeld op elke kamer een televisie en aparte kamers in plaats van één grote kazerne." De gemeen te Den Bosch is bezig met de opzet van een schooltje op het terrein, maar deze voorberei dingen zijn nog niet gereed, al dus Geerts. door Mare Legendre Dinsdag 30 november Zierikzee Lezing wildschade problema tiek. Huis van Nassau. 20.00 uur. Kerkwerve Sinterklaasmiddag. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Bruinisse Sinterklaasfeest vrouwenver eniging Helpt Elkander. Ver enigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 1 december Zierikzee Crea-middag surprises maken. Buurt- en clubhuis De Licht boei. 14.00 uur. Scharendijke Themamiddag ANBO. Her vormd Verenigingsgebouw. 14.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken ge meente Middenschouwen. In de Putmeet. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van gehan dicaptenzorg De Schutse. Zaal kerk Gereformeerde Gemeente in Nederland. 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 2 december Zierikzee Vergadering adviescommissie financiën en volkshuisvesting. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16,30 uur. Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 3 december Noordwelle Sinterklaasfeest. Dorpshuis. 19.00 uur. Scharendijke Sinterklaasintocht. Haven. 08.45 uur. Zaterdag 4 december Dreischor Sinterklaasintocht. Eind Bo- gerdweg. 13.30 uur. Oosterland Sinterklaasfeest. Dorpshuis Oosterhof. 14.00 uur. Sirjansland Sinterklaasfeest 15.00 uur. Dorpshuis. Maandag 6 december Kapelle Excursie Witlofstudieclub. Be drijf C. van den Hoek, Zwanen- burgseweg 1. 19.30 uur. Dinsdag 7 december Zierikzee Spelmiddag PCOB. In voorma lig CSG-gebouw. 14.15 uur. Vergadering adviescommissie. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Sint Nicolaasviering NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Informatie-avond Wanneer borstvoeding alleen niet meer genoeg is. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december Zierikzee Kerstmarkt in Nieuwe Kerk. Woensdag 13.00-17.00 uur, don derdag 10.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur. Vrijdag: 13.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zater dag: 10.00-16.00 uur. Donderdag 9 december Zierikzee Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Sirjansland Thema-avond Reformatorisch Contact. Zaal van de Neder landse Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 10 december Zierikzee Theatersportwedstrijd Kiek- ieres. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Kerstmarkt. Poortershof. 10.00 tot 17.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Gerefor meerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 11 december Brouwershaven Wijnconcert. Stadhuishal. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2