'Niet altijd gemakkelijk, maar wel altijd de moeite waard' GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN k 5 Kleine optocht markeert verhuizing van Streek- en Landbouwmuseum 0 1 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M. A. van Witzenburg stapt na dertig jaar uit het onderwijs Van oud schoolgebouw in Mr P. Moggestraat naar boerderij Goemanszorg aan de Molenweg Q 3 5 7 9 Te hard gereden Diefstal bromfiets Politie treedt op tegen vuurwerk dé krant van schouwen - duiveland! J A i ZIERIKZEESCHE ./^EBlBUOr, M. A. van Witzenburg: „Leren blijft primair op een basisschool". (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Het was niet altijd gemakkelijk, maar het was altijd de moeite waard. Ik deed het op mijn manier". Met die woorden nam de 54-jarige M. A. van Witzenburg afgelopen vrijdag afscheid van de openba re basisschool De Meerpaal in Bruinisse, waar hij twintig jaar hoofdonderwijzer en directeur was. En af scheid van het onderwijs, waarvoor hij zich bijna dertig jaar inzette. Van Witzenburg beëindigde zijn werk zaamheden aan De Meerpaal ongeveer anderhalfjaar geleden op medische indicatie. Hij is inmiddels bezig met een studie tolk/vertaler. In september werd zijn plaatsvervanger A. Fluijt officieel benoemd tot direc teur van OBS De Meerpaal. Tijdens de afscheidsbijeen komst in de hal van het school gebouw bleek duidelijk dat het afscheid van het onderwijs Van Witzenburg zwaar viel. Schoolkinderen hebben altijd een heel belangrijke rol ge speeld in mijn leven. Een paar dagen geleden kwam ik op straat een leerling tegen die me toe riep: 'Vandaag bent u nog meester, maar vrijdag niet meer'. Die woorden geven pre cies de essentie weer van wat ik nu voel. Het loopt vaak an ders dan je denkt. Ik heb veel moeite met het idee nooit meer voor de klas te mogen staan". De uit Goes afkomstige onder wijzer werd in 1972 benoemd tot hoofd van Bruse school, die toen nog aan de Prinses Wilhel- minalaan was gevestigd. De problemen met zijn gezond heid begonnen ongeveer vijf jaar geleden, kort na zijn 25- jarig jubileum als onderwijzer en de invoering van het basis onderwijs. „Het was niet altijd gemakkelijk omvoldoende energie te verzamelen. Het on derwijs is een aan slijtage on derhevige taak", aldus Van Witzenburg. Het ministerie van onderwijs maakte het er niet gemakkelijker op. „De ba sisscholen gaan tegenwoordig gebukt onder een stroom van nieuwe taken en vakken die worden opgelegd. Het ministe rie voert een 'zig-zag' beleid". De oud-directeur pleitte voor een terugkeer naar de basis van het onderwijs. „Een school is een leer- en opvoedingsinsti tuut waarbij het leren primair blijft. Veel mensen vergeten dat. De aandacht voor nieuwe vakken als EHBO, zwemmen en geestelijke stromingen gaat ten koste van taal en rekenen. Een léraar kan nu eenmaal maar een ding gelijk". Van Wit zenburg vergeleek de basis school, tijdens zijn 25-jarig ju bileum vijf jaar geleden, reeds met een roeiboot waarin steeds meer kinderen moeten zitten terwijl het aantal roeiers (de onderwijskrachten) kleiner wordt. „Nu moet ik vaststellen dat ook de bagage steeds zwaarder wordt, terwijl men wel verwacht dat de boot op de zelfde tijd aan de overkant is". Roer aan opvolger Hij gaf het roer van De Meer paal symbolisch over aan zijn opvolger A. Fluijt. „Ad, neem niet te veel hooi op je vork. In het onderwijs ben je nooit klaar". Voorafgaand aan zijn afscheidswoord werd Van Wit zenburg namens het Bruse ge meentebestuur toegesproken door de wethouder van onder wijs, W. W. Jumelet. Hij om schreef de onderwijsloopbaan van de scheidende directeur en noemde zijn afscheid weemoe dig. „Hartelijk dank voor al die jaren in Bru en ik hoop dat het je goed gaat in de toe komst". 'Een echte meester' De nieuwe directeur van de Meerpaal, Fluijt noemde zijn oud-collega 'een echte meèster'. „Je vond in de eerste plaats dat er geleerd moest worden". Hij omschreef Van Witzenburg als een sterk voorstander van openbaar onderwijs. „Je was altijd van mening dat de onder linge tolerantie een stuk groter zou zijn wanneer alle kinderen openbaar onderwijs zouden volgen". Hij wenste zijn colle ga een goede en ontspannen toekomst tegemoet. De heer Van Witzenburg en zijn vrouw verhuizen binnenkort 'naar Burgh-Haamstede. DREISCHOR - De verhuizing van het Streek- en Landbouwmuseum in Drei- schor vanuit het voormalig onderkomen in de Mr P. Moggestraat naar de nieuwe bestemming, de monumentale boerderij Goemanszorg aan de rand van het dorp, ging zaterdag niet onopgemerkt voorbij. Om het geheel toch een wat feestelijk tintje te geven, toog een kleine stoet van medewerkers en bestuursleden van zo wel de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland als van de Stichting Goemanszorg Beheer door het dorp, met in hun kielzog rijdend mate rieel uit het museum dat op die manier definitief van standplaats veranderde. Paard en menwagen voerden de ludieke optocht aan, waarin verder onder meer een Utrecht se wagen, een handkar en een kinderwagen te vinden waren. Het mocht dan koud zijn, toch In optocht ging het naar het nieuwe onderkomen.... (Foto: Joop van Houdt). hadden enkele dames zich dap per in klederdracht gehuld en liepen, of lieten zich rijden, naar Goemanszorg. Tbr ere van de initiatiefnemer van het mu seum en voormalig voorzitter van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum, J. L. Bra- ber, die vanuit zijn woning het gezelschap aanschouwde, maakte de stoet nog een extra rondje over de Ring van Drei- schor. Afgelopen week zijn een flink aantal vrijwilligers in de weer geweest om in het oude school gebouw alles in te pakken en te verhuizen naar de nieuwe loka- tie. Binnen vier middagen was het karwei geklaard. Alleen enkele grote of aparte stukken verrijdbare inboedel bleven achter om zaterdag in de kleine optocht te verschijnen. De nieuwe voorzitter van de Stich ting Streek- en Landbouwmu seum Schouwen-Duiveland, W. P. de Vrieze, sprak overigens zijn waardering uit voor de me dewerking die verschillende inwoners van Dreischor bij de verhuizing hebben verleend. De boerderij Goemanszorg met een perceel grond is aange kocht door de Stichting Goe manszorg Beheer, die 9 novem ber is opgericht op initiatief van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland, de gemeente Brou wershaven en de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland. Het bestuur bestaat uit de he ren L. N. Labruyère, voorzitter, H. Doeleman Hzn, secretaris en penningmeester, en M. K. Romeijn. Het doel van de stich ting is de boerderij, zowel het woonhuis als de schuur, te restaureren en tot een volwaar dig streekmuseum te maken. Een parkeerterrein en een tuin worden onder meer aangelegd. Doeleman denkt daarbij aan een ouderwetse boerentuin, die waarschijnlijk al dit voorjaar zal worden aangeplant. Verder hoopt het bestuur in de toe komst nog een schuur op het terrein bij te bouwen. Het ligt ook in de bedoeling om op de nieuwe lokatie wisselende ten toonstellingen te organiseren om meer te mensen te trekken. Binnen afzienbare tijd zal het bestuur een architect inschake len, die een plan zal maken voor aanpassing en restauratie van Goemanszorg. Om de fondswerving te vergemakke lijken, wordt begin volgend jaar een stichting of vereniging Vrienden van het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland opgericht. Er is na melijk 300.000 gulden nodig om Goemanszorg aan te passen en op te knappen. Aangezien, volgens Doeleman, de gemeen te Brouwershaven al fors in de buidel heeft getast om aan koop van de monumentale boerderij mogelijk te maken, richt het bestuur zich nu op an dere mogelijke 'gulle gevers'. Bij het provinciaal bestuur is inmiddels een subsidieaan vraag ingediend. Over een jaar op orde Tot Goemanszorg op orde is, en Doeleman durft voorzichtig te stellen dat dat wellicht over een jaar het geval kan zijn, zal het Qude raadhuisje aan de Ring van Dreischor als klein landbouwmuseum fungeren. De definitieve verhuizing van zaterdag werd afgesloten met een borrel voor alle medewer kers in het oude schoolgebouw, dat in januari wordt gesloopt om plaats te maken voor de bouw van een dorpshuis, peu terspeelzaal en seniorenwonin gen. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25469 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis moet gevormd worden. Inayat Khan Sneeuw of ijzel HET WEER Van het westen uit toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door sneeuw of ijzel. Minimumtemp. min 2 graden. Middagtemp. van 0 in het zuidw. tot min 3 graden in het noordo. Zuidoosten wind, krachtig, 6, later afnemend. SINTERKLAAS Ook dit weekend trotseerde Sinterklaas de koude om verschillende kernen te bezoeken. JUBILEA Bij Autoschadebedrijf Kort werden vijf jubilarissen in het zonnetje gezet. BASKETBAL Eerste herenteam basketbalvereniging MEVO '80 ste vent af op promotiepoule. ATLETIEK Atletiekvereniging Delta Sport werkt met haar vrijwilli gers aan een nieuwe toekomst. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Zondag om on geveer 14.00 uur werd O. uit de gemeente Middenschouwen door de politie aangehouden omdat hij onder meer op de Zeelandbrug te hard reed. De man overtrad de maximum snelheid met ruim honderd ki lometer. In overleg met de offi cier van justitie werd hem een boete van duizend gulden opge legd. BRUINISSE - Vanaf het Cen trumplein in een recreatiepark in Bruinisse werd zondag om ongeveer 16.20 uur een brom fiets gestolen. De surveillanceauto van de po litie, die bij de brug over de sluis stond vanwege een alco holcontrole, reed de dief ach terna richting Sirjansland waar de dief om 16.45 uur werd aangetroffen. De minderjarige verdachte werd voorgeleid voor de officier van justitie. Zijn vergrijp wordt verwerkt via een Halt-procedure. ZIERIKZEE - De Politie Schouwen-Duiveland zal gedu rende de maand december streng optreden tegenover jon geren die ongeoorloofd vuur werk bezitten of vuurwerk ge bruiken. Hen hangt een boete boven het hoofd van zeventig gulden (twaalf- tot zestienjarigen) of honderd gulden (voor degenen die ouder zijn. Tbvens wordt bij minderjarigen het HALT- bureau ingeschakeld. Vuur werk mag alleen worden af gestoken vanaf 10.00 uur op 31 december tot 02.00 uur op 1 ja nuari 1994. AMSTERDAM - Het aantal ou deren van Turkse afkomst groeit in Nederland snel. Begin 1991 waren het er 16.000, maar in 1995 zijn het er reeds 28.000. Opname in een bejaardente huis is voor veel van hen een schrikbeeld, omdat men isole ment vreest door taal- en cul tuurverschillen. i u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a kwartaalabonnement jaarabonnement met autom.afschr. a jaarabonnement (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: f 47,- f 49,50 f177,- f 187,— Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CO Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee -1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1