VLIETO deurloo intermeubel Boomkorkotter SL 27 loopt brandschade op HOBBY-BEURS 93 Duivelands brandweer conflict is opgelost Hoe vindt u deze. Expositie beroepskeuze vrouwen VTO-teams tegen stopzetting van subsidie Aanvoer op mosselveiling raakt steeds verder in 't slop Cü cn D VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 NR 25468 7 Compromisvoorstel brandweer grotendeels geaccepteerd NIEUWERKERK - Het anderhalf jaar durende conflict tussen het Duivelandse college van b en w en het gemeentelijke brandweerkorps lijkt te zijn beëindigd. Tijdens een, bijna twee uur durende, besloten raadsvergadering stemde het dagelijks bestuur van de gemeente donderdag avond in grote lijnen in met het compromis voorstel van de Duivelandse brandweer. Het conflict begon indertijd toen het college J. J. de Vlie ger tot ondercommandant van het korps benoemde en J. M. Stouten als vijfde ka derlid. De brandweerlieden maakten daar bezwaar te gen omdat De Vlieger voor die functie niet de benodig de opleiding had en men als brandweerkorps geen enke le inspraak Jiad bij de be noeming van Stouten. Door dat de beide partijen op hun standpunt bleven staan, escaleerde het conflict en werd het contact tussen het dagelijks bestuur van de gmeente en het brandweer korps steeds slechter. Ook de aanbevelingen van een enquêtecommissie, bestaan de uit de voorzitters van de vier raadsfracties, brachten daar geen verandering in. Het Duivelandse college legde ze naast zich neer. Ruim een week geleden kwam de brandweer met een compromisvoorstel, dat door het college van b en w afgelopen dinsdag werd be sproken en toen niet tot een oplossing leidde. Na afloop van de openbare raadsver gadering, donderdagavond in het gemeentehuis, stelde PvdA-raadslid C. J. Hille- brand namens de raadsfrac ties voor het compromis voorstel in een gesloten raadsvergadering te bespre ken. Via een discussie en schorsingen, die ruim twee uur in beslag namen, werd het voorstel van de brand weer voorzien van kleine aanpassingen en verduide lijkingen. Het college stem de er toen mee in. Het compromisvoorstel houdt in dat het huidige vijf-mans kader van de brandweer wordt uitge breid tot een zeven-mans kader. Op die manier zou het een betere afspiegeling zijn van het brandweer korps. De beide nieuwe le den worden voorgedragen door de brandweer, maar benoemd door het college. Bij mogelijke onenigheid daarover worden de fractie voorzitters ingeschakeld om te bemiddelen. J. M. Stouten blijft deel uitma ken van het kader. Het brandweerkorps krijgt dus meer inspraak over de wijze waarop het kader wordt in gevuld. De voorgestelde disciplinai re straffen worden door het college met terugwerkende kracht ingetrokken. Om het contact tussen de brand weer en het college van b en w te verbeteren zal burge meester A. Bergshoeff de komende tijd de kaderver gaderingen bijwonen. WD- wethouder W. P. Stouten toonde zich verheugd over het resultaat van de beslo ten vergadering. ,,We gaan er vanuit dat het conflict nu gewoon over is. Wanneer ie dereen zich positief opstelt kan er nu een streep onder worden gezet". ZIERIKZEE Zangontmoetingsavond Op initiatief van de Stichting Vrienden van de Bijbel wordt op zondag 28 november een zangontmoetingsavond gehou den in het vroegere CSG- gebouw aan de Huybertstraat in Zierikzee. De stichting Vrienden van de Bijbel is een bijbelstudiegroep die sinds twee en een half jaar elke maandagavond bijeenkomt. Ie-, dereen is welkom en na afloop, ongeveer 21.30 uur, is er gele genheid een kopje koffie te drinken. Aanvang: 20.15 uur. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjaswedstrijd Op zaterdag 11 december wordt in het dorpshuis de Schutse te Haamstede een open klaverjas wedstrijd gehouden. Het gaat om een initiatief van de Kla- verjasvereniging Haamstede. De wedstrijd begint om'19.00 uur, de zaal is open vanaf 18.30 uur. Het evenement omvat ook een verloting. Belangstellen den kunnen zich (voor 5 decem ber) voor deelname aanmelden via telefoonnummer 01115- 2541. RENESSE Oud papier Op zaterdag 27 november houdt muziekvereniging Luc- tor et Emergo een inzamelings actie voor oud papier. Verzocht wordt het oud papier tussen 10.00 en 11.30 uur naar de con tainer te brengen op de Dreef in Renesse. NOORDWELLE Finse avond NBvP De bijeenkomst van de afde ling Noord welle en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) stond deze maand in het teken van Finland. De bijeenkomst in het dorpshuis te Noord welle werd bijgewoond door zo'n vijftig belangstellenden. Na de opening door presidente J. Mooyaard-Kooyman vertelden vier Finse dames die in de kle derdracht van hun land waren gestoken over Finland, hun werk daar, de natuur, de keu ken en hun hobby's. Zij brach ten Finse hapjes mee, hand werken en Fins glaswerk, waarvan een aantal artikelen te koop waren. Presidente Mooyaard verraste de vier Fin se dames als dank met Zeeuw se babbelaars. De NBvP- afdeling brengt op 8 december een bezoek aan de kerstveiling in Kapelle en de kerstviering is dit jaar op dinsdag 21 decem ber in het dorpshuis te Elle- meet. Belangstellenden voor het uitstapje dienen zich voor 6 december aan te melden bij het bestuur van de afdeling. ZONNEMAIRE Diabetes Fonds De collecte van het Diabetes Fonds Nederland heeft in Zon- nemaire het bedrag van 450,- Advertentie 2w-zits bank naar Engels model 1.998,- Fauteuil 998,- Salontafel 1.375,- Lamptafel 995,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond opgebracht. De organisatie be dankt gevers en collectanten hartelijk voor hun inzet. NIE.UWERKERK Oud papier brengen Op zaterdag 27 november be staat in Nieuwerkerk de gele genheid om oud papier te bren gen ten bate van de zending. Men kan daarvoor terecht bij het gebouw Salem aan de Mo- lenstraat waar èen container staat voor het oude papier. De inzameling is van 10.30 tot 11.00 uur. OOSTERLAND SGP-Studievereniging Op vrijdag 10 december vindt de vergadering plaats van de SGP-Studievereniging in de vergaderzaal van de Gerefor meerde Gemeente, Sint Joost- dijk 11 in Oosterland. Spreker zal zijn dr. A. P. de Jong uit Noordeloos over het thema: Vrienden van de Mammon of vrienden uit de Mammon. Aan vang: 19.45 uur. BRUINISSE Jaarvergadering NCVB Vorige week hebben de dames van de NCVB afdeling in Brui- nisse een bijzonder geslaagde jaarvergadering gehouden. Na de welkomstwoorden van me vrouw M. Knop-Jansen opende zij de vergadering met het la ten zingen van Gezang 121 vers 1 en 2 en het lezen van een bij belgedeelte uit Handelingen 9. Daarna hield zij een meditatie over de bijbelse figuur Dorkas en ging voor in gebed. Mevrouw Van den Berge droeg het verhaal Late liefde voor. Na het jaarverslag en het finan cieel verslag nam mevrouw Ria Beye op een boeiende wijze het Zeeuwse gedicht De Schuttel doek voor haar rekening. Ook zong zij een lied in het Zeeuws dialect. Tben de koffie was ge nuttigd volgde eeil verloting waarbij vele prijsjes waren te winnen. Op een humoristische wijze kwamen tenslotte enkele leden van de Bruse NCVB met het toneelstuk Een bruid te veel op de proppen. De avond werd afgesloten met het zingen van het Bondslied en dankge bed van dominee Troost. Verkoping De Schutse Op woensdag 1 december houdt De Schutse weer een kleine verkoping in het zaaltje van de Gereformeerde Ge meente in Bruinisse. Er is on der meer ondergoed, linnen goed, klompen, tweedehands kleedjes, babyspulletjes, kaar ten en speelgoed te koop. Daar naast vindt men er lekkernijen als kruidkoek, advocaat, bab belaars en "cake. De opbrengst komt ten goede aan de gehan dicaptenzorg. Openingstijden: 14.00-17.00 uur en van 19.00- 20.30 uur. GOES Theater Festival Op zaterdag 27 november vindt het Jongeren Theater Festival plaats in Het Goese Lyceum in Goes. Het Provinciaal Jonge- rentheater Festival is een drie daags theatergebeuren voor jongeren uit het voortgezet on derwijs in Zeeland. De deelne mers werken gedurende drie zaterdagen aan dè vorming van een verhaal of novelle uit de Nederlandse literatuur door er voorstellingen van te maken. Tevens maken zij in korte tijd kennis met de voornaamste on derdelen van het theater: regie, speltraining, licht en geluid, mise en scène, dramatiseren, grimeren en kostumeren. Iede re groep wordt begeleid door twee professionele regisseurs met ieder hun eigen methode van werken. Op deze slotavond worden door de deelnemende jongeren een tweetal presenta ties gegeven van de novelle 'Dominee met strooien hoed' van Jan Wolkers. Iedereen is van harte welkom in de zaal van Het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat 78 in Goes vanaf 19.00 uur. De voor stellingen beginnen om 19.30 uur en zijn om uiterlijk 21.30 uur afgelopen. De toegang is gratis. 't Beest Op donderdag 2 december speelt het Amerikaanse gezel schap Blood on the Saddle in podium 't Beest in Goes. Eer der waren zij al in 1986 te zien en te horen met hun 'cow- punk'. Onlangs kwam hun nieuwe CD uit, genaamd More Blood. De avond begint met de vertoning van de film Reser voir Dog om 20.30 uur. Daarna, om 22.30 uur treedt Blood on the Saddle op, waar je met je filmkaartje gratis heen kan. Op zaterdag 4 december treedt de Belgische groep Soapstone op in 't Beest. De titelloze de- buut-CD van Soapstone is afge lopen zomer verschenen en werd geproduceerd door Magie Stick van de Urban Dance Squad. De CD klinkt precies zoals de band het zelf graag wil: Lekker vettig met een lief de voor blues, soul, funk, psy chedelica en rock. Aanvang: 22.30 uur. ZLM Op maandag 6 december vindt de algemene vergadering plaats van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM). In verband met het samengaan per 1 januari 1994 van de ZLM met de Geldersche Maatschap pij van Landbouw en Utrechts Landbouwgenootschap tot de Landbouwmaatschappij ZMO is dit de laatste algemene ver gadering van de ZLM. Women's Aglow De Women's Aglow Fellowship houdt op woensdag 8 december haar interkerkelijke bijeen komst in Hotel Terminus in Goes. Op deze dag zullen Ab en Anita Verwaayen spreken over het onderwerp Vredevorst vrede? Verder zullen zij samen enkele liederen zingen. Vrou wen én mannen zijn van harte welkom. Kinderoppas en boe kentafel zijn aanwezig. Aan vang 9.45 uur, koffie vanaf 9.15 uur. Inlichtingen: 01188-2357. KAPELLE Boomfeestdag Op dinsdag 14 december vindt in het Gemeenschapscentrum De Vroone in Kapelle de pre mière plaats van het diaklank beeld 'Bomenleskist en Na- tuurouders'. Dit klankbeeld geeft een beeld van de opzet van natuur- en milieu-onder wijs en hoeveel plezier kinde ren en Natui\rouders beleven aan het werken en leren met de leskist. De video heeft tot doel andere scholen, gemeenten, medezeggenschapsraden, na tuur- en milieu-organisaties aan te sporen om dit goede voorbeeld te volgen. Het pro gramma begint om 15.45 uur met een ontvangst met koffie, gevolgd door een welkom door de voorzitter van de Provincia le Commissie Boomfeestdag, ir W. H. van der Hoofd. Om 16.10 uur een inleiding over het be lang van goed natuuronderwijs door gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok. De afsluiting is om 17.00 uur gevolgd door een in formeel gedeelte waarin men de gelegenheid krijgt de les kist te bekijken en informatie in te winnen over het gebruik en de beschikbaarheid van de videoband. Voqr informatie: M. J. Wiersma, telefoon 01100- 11675. HEINKENSZAND Kritisch consumeren Het Zeeuws Platform Duurza me Ontwikkeling is een sa menwerkingsverband van vijf tien Zeeuwse organisaties op het terrein van natuur- en mi lieubehoud, ontwikkelingssa menwerking, maatschappelijk activeringswerk en vrouwen emancipatie, vakbonden en kerken. Het platform richt zich op voorlichting en bewustwor ding, beleidsbeïnvloeding en het stimuleren van alternatie ven. Hiertoe is onlangs een gids samengesteld door Joleen Kieneker en Ad Phernambucq. Deze gids omvat een aantal teksten over consumeren met het oog op het milieu en de Derde Wereld, een milieumeter en een overzicht van andere in formatiebronnen op het terrein van kritisch consumeren in Ne derland. Bovendien bevat de gids een lijst van ongeveer 100 adressen van bedrijven, orga nisaties en instellingen die de milieubewuste consument in Zeeland iets te bieden hebben. 'S-GRAVENPOLDER Sinterklaaswandeltocht Het wandelcomité Kasporgo uit Goes houdt op zaterdag 4 december weer haar jaarlijkse Sint Nicolaas wandeltocht. De ze keer vertrekt de tocht vanuit café De Smidse, 's-Graven- straat 37 in 's-Gravenpolder. Hier is ook de finish. De start is om 14.00 uur en inschrijven kan vanaf 13.15 uur. De afstan den zijn 5 of 10 kilometer. Voor informatie: telefoon 01100- 27179. MIDDELBURG Kerstpakketten voor Polen Ook dit jaar bestaat weer de gelegenheid om kerst-pakket- ten te versturen voor familie, vrienden en kennissen in Po len. De pakketten kunnen op donderdag 2 en 9 december van 18.00 tot 22.00 uur worden afge leverd aan de Sportlaan 18 te Middelburg. De pakketten die nen goed verpakt te zijn en mo gen maximaal 25 kilo wegen. De aanbieders moeten een bij drage in de verzendkosten be talen. Nadere informatie via telefoonnummer 01180-27748. Zelfbezinning Op initiatief van het Centrum voor Zelfbezinning wordt vrij dag 26 november in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een lezing gehouden over het on derwerp 'Je verbinden. Wat of wie verbindt in een relatie?'. Het onderwerp wordt behan deld door D. Dekkers. Aanvang 20.00 uur. LAVA In het kader van de LAVA- lezingencyclus rondom het the ma 'Twintig jaar feminisme, wat heeft het ons gebracht?' vindt op zondag 12 december de tweede lezing plaats. De le zing wordt gehouden door Christien Brinkgreve en draagt als titel Perikelen rond om de taakverdeling tussen de seksen. Christien Brinkgreve zal de nadruk leggen op de te ontwikkelen strategieën om voor toekomstige generaties vrouwen een betere taakverde ling te realiseren. Zij zal het hebben over veranderingen op drie niveaus: De samenleving, de cultuur en organisatie van het werk. De man/vrouwrela tie. Het eigen innerlijk. Christien Brinkgreve is socio loge en werkt als hoogleraar aan de universiteit van Utrecht. Daarvoor was zij hoogleraar vrouwenstudies aan de universiteit van Nijme gen. De lezing is alleen voor vrouwen toegankelijk. Op tweede kerstdag, 26 december organiseert LAVA een gezellige middag en avond voor vrouwen in 't Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg. De middag be gint om 16.00 uur met de verto-- ning van de film I've heard de mermaids singing. Daarna een gezamenlijke Indonesische rijsttafel. Er zijn ook spelletjes aanwezig. Voor de maaltijd moet gereserveerd worden. In formatie: LAVA 01180-16301. GOES - Op woensdag 24 no vember tijdens de Beroepen- manifestatie Zeeland in de Zeelandhallen in Goes is de mini-èxpositie 'Een andere Kijk op Kiezen' officieel ge opend door de projectmanager Emancipatie Beroepsonder wijs en Vrouwenvakscholing, mevrouw G. Verbeet. De expositie geeft een beeld van de stand van zaken op het gebied van vrouwen in techni sche beroepen. In Zeeland vol gen op dit moment zo'n 150 meisjes en vrouwen een techni sche beroepsopleiding. Hiertoe behoren ook de vier dames die te zien zijn op de foto's van de expositie. Zeventien organisa ties, verenigd in het Zeeuws Netwerk Meisjes, Vrouwen en Techniek willen dat meisjes en vrouwen een andere kijk krij gen op het kiezen van een be roep. Momenteel is het zo dat 80 procent van de vrouwelijke beroepsbevolking slechts in zestien sectoren werkt, tegen over 80 procent van de mannen in 69 sectoren. Dat maakt de positie van meisjes en vrouwen op de arbeidsmarkt erg kwets baar terwijl de techniek een scala van mogelijkheden biedt voor een goede loopbaan. De Beroepenmanifestatie Zeeland vindt plaats van 24 tot 27 no vember in de Zeelandhallen in Goes. Voor informatie: SKOA, mevrouw S. Verwijs-van Kam pen, 01100-30548. UTRECHT - De kinderhulp verleners in Nederland pro testeren tegen het voornemen van staatssecretaris Simons van volksgezondheid om de subsidie voor vto-teams stop te zetten. In vto-teams werken hulpverle ners en instanties samen en proberen zo toe te zien op vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoornissen (vto) bij kinderen van 0-7 jaar. Volgens deze samenwerkings verbanden dreigen ruim 2.500 gezinnen door Simons' plan buiten de boot te vallen. De 60 vto-teams in Nederland zijn sa mengesteld uit vertegenwoor digers van onder andere de Ri- agg's, een aantal huis- en kin derartsen en diverse kruisor ganisaties. Voor de ouders van kinderen met ontwikkelings stoornissen werken de teams als .aanspreekpunt" wanneer er problemen zijn. Zonodig verwijzen zij verder naar ande re hulpverleners. De organisa tie krijgt nu drie miljoen gul den subsidie. De vto-teams wij zen erop dat de Nationale raad voor de volksgezondheid on langs heeft geadviseerd de sub sidie te handhaven en hiervoor een regeling te treffen in de Al gemene wet bijzondere ziekte kosten. Schade aan machinekamer valt mee BRUINISSE - De Stellendamse boomkorkotter SL 27 Johannes van vof E. van Seters heeft maandag morgen bij het uitstomen van het Slijkgat brand schade aan de hoofdmotor opgelopen, 's Avonds met het hoogwatertij leverde de reddingsboot Zee manspot uit Stellendam het elf jaar oude visser schip, de voormalige HD 22, voor de deur van machi nefabriek en dokmij Padmos af. Tijdens het uitvaren van het Goereese Gat constateerden schipper Johan van Seters en zijn bemanning in de brug een scherpe brandlucht. Het instel len van een onderzoek bleek toen niet meer mogelijk omdat de machinekamer reeds vol rook stond. Geheel volgens de regels werd de machinekamer afgesloten en de motoren en de ventilatoren uitgeschakeld. Vervolgens stelde de schipper het automatisch Halon-brand- blussysteem in werking. Tben de brand volgens de opvaren den van de Stellendamse bok- ker onder controle moest zijn ging Van Seters in perslucht- uitrusting naar beneden om poolshoogte te nemen. De gea larmeerde reddingsboot Zee manspot arriveerde met enkele technische mensen om de oor zaak van de brand na te gaan. Nadere inspectie bracht aan het licht dat een lager van een van de tussenassen die de nok- kenas aandrijft was vastgelo pen, waardoor de smeerolie ging branden. Het herstellen van de schade zal waarschijn lijk een volle week in beslag nemen. Een vrachtje in het fonds BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 15 tot en met 20 november werden 32 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 15.769 ton netto. Dat is vier ladingen en ongeveer 1.500 tonnen minder dan een week eerder. De gemiddelde prijs bedroeg 95,63. Een lading met 611 ton netto werd niet verkocht en opgenomen in het Mosselfonds. De verzending was voor zover be kend: België 6.312 ton, Frankrijk 2.805 ton, diverse landen 939 ton en de binnenlandse handel toonde be langstelling voor 2.978 ton. Mosselhandel Murre uit Yerse ke bleek op maandag 15 no vember de enige koopman die kon zeggen dat zijn bezittingen onder de waterlijn waren ver meerderd. Murre kocht die dag 212 tonnen schelpdieren, aan geboden doQr de YE 182 van de firma Leuschel. Het vrachtje met een stukstal van 118 en een vleesgewicht van 20,3 kilo werd in de Hammen aan boord gekord. Een dag later gingen acht la dingen onder de hamer, waar onder drie uit het noorden. Uit het Scheurrak arriveerde de BRU 19 (De Keijser) met 550 tonnen bruto. Deze lading kookte bij een stukstal van 135 een vleesgewicht van 27,4 kilo. De YE 80 loste de grootste la ding van 767 brutotonnen met een stukstal van 123. Deze mos sels voor rekening van en voor Hollestelle noteerden een vleesgewicht van 21,3 kilo. Del ta Mossel betaalde op dinsdag de hoogste prijs voor een par tijtje van 348 tonnen, gevist door de YE 1. Deze Zeeuwse la ding bevatte een stukstal van 127 en een vleesgewicht van 23,5 kilo. Grote aanvoerders Op woensdag arriveerden de grote aanvoerders van het Wad op de mosselveiling in Yerseke. Voor flinke ladingen, verdeeld over twee ruimen waren de vol gende aanvoerders verant woordelijk: YE 87 (1.322 ton nen), YE 20 (1.386 tonnen), YE 73 (1.358 tonnen), Ye 79 (1.256 tonnen) en de BRU 25 van J. de Waal (1.188 tonnen). De ge noemde partijen met schom melende stukstallen vanaf 131 en oplopend tot 169 kookten een gemiddeld vleesgewicht van rond de 30 kilo. De hoogste inschrijvers waren die dag de handelaren Prins Dingemanse, Barbe, Steketee en Hollestelle. 1.000 tonnen Op donderdag arriveerden on der meer vier kotters met meer dan 1.000 tonnen aan boord. In het Oosterom visten de YE 57 (1.289 tonnen), de YE 157 (1.561 tonnen), de YE 18 (1.120 tonnen) en de YE 157 (1.561 tonnen) bru to. Barbe en Hollestelle kwa men het royaalst over de brug voor de vief ladingen, aange boden door de YE 57 en YE 157 van de gebroeders Nieuwen- huizen. Scheele en Solidair sleepten elk een lading van de YE-18 in de wacht, terwijl de Zeeuwse Banier eigenaar werd van de lading van de YE 62. Zeelands Roem mocht zich na de vrijdagveiling de nieuwe ei genaar noemen van het enige vrachtje dat die dag over de klok passeerde. Hierbij ging het om de 307 brutotonnen van de BRU 12 (firma Otte en Ju- melet) uit het Scheer, die een stukstal van 163 en een vlees gewicht van 29,8 kilo noteer den. Advertentie O" Husqvarna 1200 De 1200 biedt u werkelijk onbegrensde mogelijkheden! Hij naait niet alleen vooruit of achteruit, maar ook naar links en rechts. Dit zijwaartse transport geeft u alle kreatieve ruimte. Het topmodel uit de Husqvarna reeks is voorzien van alle nuttige steken en siersteken, heeft borduurelementen en zelfs komplete grote motieven die u in één keer kunt naaien. Maar liefst zes verwisselbare naaikassettes, een informatievenster, een programmavenster en een unieke naaigids... De Husqvarna 1200 heeft het allemaal. Husqvarna 1200 normale prijs: 4.449.- inruilkorting 600,- Nu 3.849,- Middelharnis, Westdijk 42 - 01870-85222 Zierikzee, St. Domusstraat 54 011110-15222 OP DE KBEATIEFBEUBS IS HET GEID VEBDIENEN Zaterdag 27 november van 10.30 tot 16.30 uur HET UITSTAPJE VOOR LEUKE IDEEËN BEURS VOOR KREATIEVE VRIJETIJDSBESTEDING in de Concertzaal MONIDRAGON ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7