'Geestelijke fitheid is niet aan bepaalde leeftijd gebonden' Vergeten is niet altijd ongezond! PROJECT VOORLIÓHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Anjo Braamse in verzet tegen negatief beeld over ouderen Voorlichting ouderen in vorm van project VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 NR 25468 5 Oud word je vanzelf. Deze wijsheid strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Hoe wij ouder worden is van veel verschillende zaken afhankelijk. Niet alleen onze lichamelijke conditie speelt een rol, maar ook onze omgeving, de mensen om ons heen en de medische en sociale voorzieningen. Ouder worden hangt óók af van onze eigen houding: hoe willen wij gezond oud worden, wat kunnen we er voor doen en wat doen we in werkelijkheid? De meeste ouderen willen graag op een prettige manier zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Kennis over gezondheid, voorzieningen en regelingen kan hierbij een belangrijke steun zijn. Vandaar het project VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Dit project wordt in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland in samenwerking met de instellingen en organisaties op het eiland. Het project loopt van februari 1993 tot en met april 1994 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Variërend van mondelinge voorlichting in een gesprek, themamiddagen en cursussen tot allerlei schriftelijke voorlichting zoals folders en een serie artikelen in de krant, in dit geval de Zierikzeesche Nieuwsbode. Tijdens het project komen vier thema's aan de orde. In de achterliggende periode waren dat 'financiën' en 'huisvesting'. Nu is het thema 'Gezondheid' aan de beurt en het project wordt afgesloten met 'Zorgvoorzieningen'. Er bestaan nogal wat misvattingen over het onderwerp 'gezondheid bij het ouder worden'. Eén misvatting is dat ouderdom onvermijdelijk neerkomt op een gebrekkige gezondheid. Een andere dat je als oudere daar weinig tot niets aan kunt doen. Vanaf oktober tot het einde van dit jaar wordt dan ook voorlichting gegeven over de gezondheid bij het ouder worden. Steeds gaat het hierbij om de vraag, wat u zelf kunt doen voor uw gezondheid. Op drie plaatsen in Schouwen- Duiveland is een cursus Ouder worden en Gezondheid georganiseerd. Deze cursus is inmiddels afgesloten. De deelnemers waren positief in hun oordeel over het resultaat. Daarnaast verschijnt vanaf vrijdag 15 oktober om de twee weken een artikel over Ouder Worden en Gezondheid in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Aan de orde zijn al geweest: de lichamelijke kant van het ouder worden, beweging en sport, veiligheid in de woning en voeding. Dit keer gaat het over het thema: geestelijk vitaal blijven. We vroegen Anja Braamse van de RIAGG Zeeland wat dat inhoudt en hoe je voor je, geestelijke gezondheid kunt zorgen. Verder besteden we extra aandacht aan het geheugen en de mogelijkheid van een geheugencursus. RIAGG Zeeland heeft een apart team voor ouderen. Bij psychische problemen zoals spanningen, angst, verwerking van gebeurtenissen, depressie of verwardheid kunt u de hulp van deze afdeling Ouderen inroepen. U kunt zelf contact opnemen, maar u kunt dit ook laten doen door uw huisarts of familie. Alle hulp, die de RIAGG biedt wordt betaald door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Adres: RIAGG Zeeland, bureau Zierikzee, Nieuwe Haven 2, 4301 DM Zierikzee, telefoon 01110-14991 ZIERIKZEE - Oud worden en geestelijk gezond blijven Dat is kennelijk niet vanzelfsprekend: Je wordt star en humeurig, als het een beetje tegen zit depressief en in het ergste geval dement. Veel mensen hebben dat idee over ouder worden. Anjo Braamse, sociaal-psychiatrisch verpleegkundige bij het team ouderen van de RIAGG te Zierikzee is het met dat idee hartgrondig oneens. We praten met haar over de psychische kanten van het ouder worden en over geestelijk fit blijven. Wat betekent ouder worden in geestelijk opzicht? „Bij het ouder worden gaan de hersencellen minder functioneren. Daardoor wordt het geheugen zwakker. Het vermogen om verstand en ervaring te gebruiken neemt echter toe bij het ouder worden. Jammer genoeg wordt dat veel te weinig gezien in onze maatschappij. Veel ouderen, die ik in mijn werk tegenkom, voelen zich uitgerangeerd, terwijl hun ervaring juist zo goed gebruikt kan worden. Dat gebeurt wel in andere culturen: daar worden ouderen als raadgevers gerespecteerd en hebben ze een belangrijke plaats in het sociale leven. Ook de positie en de rol, die je in samenleving hebt, verandert dus bij het ouder worden en uiteraard beïnvloedt dat mede het geestelijk functioneren". Toch is het idee vaak, dat mensen bij het ouder worden minder soepel worden, meer gaan zeuren en depressief worden. „Met dat idee ben ik het zeker niet eens. Natuurlijk krijg je bij het ouder worden te maken met verminderde vermogens. Je kunt iets gaan mankeren en minder mobiel worden, waardoor je moeilijker uit huis komt en het levensritme van alle dag kunt oppakken. Als je oud wordt krijg je bovendien te maken met verlies: je stopt niet alleen met werk, maar verliest op den duur ook mensen om je heen, familie, vrienden, je eigen partner. Dat zijn heel ingrijpende gebeurtenissen, waarbij een rouwproces doorgemaakt wordt. Die rouwprocessen horen bij het leven en het is dan ook zeker niet zo, dat je als oudere door die gebeurtenissen altijd maar in een depressie terecht moet komen. Ouderen lopen volgens mij net zoveel of net zo weinig risico's op depressies en mentale problemen als jongeren, alleen de redenen kunnen heel anders zijn". „Je ziet toch ook in je omgeving genoeg ouderen, die allerlei veranderingen in hun leven goed hebben opgevangen en met beide benen in het leven staan. Ik denk, dat geestelijk soepel- zijn veel meer te maken heeft met je hele persoon en minder met je leeftijd. Je achtergrond en opvoeding, je maatschappelijke positie, de manier, waarop je in het leven staat. Die dingen zijn belangrijker. Je kunt er niet zomaar één aspect, in dit geval de leeftijd uithalen." Als er dan wel spYake is van mentale problemen bij het ouder worden, wat kunnen dan de oorzaken zijn? ,,Ik had het al over "lichamelijke problemen. Ouderen kunnen te maken krijgen met een handicap, bijvoorbeeld een hersenbloeding. Ze moeten- dan naar een nieuw evenwicht zoeken in hun leven. Niet iedereen is echter bij machte om op een nieuwe manier aan contacten en bezigheden te komen. Het is ook heel erg om geestelijk niets te mankeren, maar door je lichamelijke conditie of door een handicap beperkt te worden. Ik herinner me bijvoorbeeld een oudere dame, die na de keuring haar rijbewijs kwijtraakte en zich opeens erg afhankelijk voelde. Sommige ouderen lopen dan vast en komen dan bij ons terecht. We kunnen dan niets aan die lichamelijke oorzaken doen, maar wel samen zoeken naar een manier, waarop het leven dragelijker wordt. Een ander probleem kan ontstaan bij de pensionering. Man en vrouw komen dan te staan voor een leegte en een tijd, die opnieuw ingevuld en ingedeeld moeten worden. Kinderen zijn de deur uit en het werk is er niet meer. Hier op het platteland zie je dat de mensen nog vaak kinderen en kleinkinderen om zich heen hebben, maar in een grote stad kan dat heel anders liggen". „Ouderen kunnen zich daardoor eenzaam, neerslachtig of gespannen voelen. Omdat zij minder dan jongeren gewend zijn om over geestelijke problemen te praten, ontstaan vaak lichamelijke klachten. Ze komen dan bijvoorbeeld met pijnklachten bij hun dokter, terwijl er geestelijke spanningen achter zitten. Bij de RIAGG krijgen we ook te maken met ouderen, die relatieproblemen hebben. Die kunnen bijvoorbeeld optreden na de pensionering. Zoals ik al zei, de beide partners moeten dan een ander leven oppakken. Hierdoor kunnen ze met elkaar in conflict komen, waar ze niet zonder hulp uitraken. Verder is de kans op verlies en rouw groter, naarmate je ouder wordt. Niet verwerkte rouw kan'uitmonden in een chronische depressie. Daarom is het zo belangrijk, dat ouderen gesteund worden in het verwerken van verdriet, zodat ze het een plek kunnen geven in hun leven." En problemen als vergeetachtigheid en dementie „Inderdaad, veel ouderen zijn bang voor vergeetachtigheid. Ze denken, dat het de voorbode is van dementie. Heel veel jongeren hebben echter ook last van vergeetachtigheid. Op zich is die vergeetachtigheid namelijk een gewone zaak. Ons vermogen om iets in te prenten wordt al vanaf jeugdige leeftijd minder. Daarom studeren we, als we jong zijn en over het maximale aantal hersencellen beschikken. Als jongeren iets vergeten is er niks aan de hand, maar als een oudere wat vergeet, wordt dat direct als een probleem gezien. Ook hier zie je weer dat negatieve beeld over ouderdom. Je moet onderscheid maken tussen gezonde en niet-gezonde vergeetachtigheid „Soms worden ouderen door de huisarts naar ons verwezen met klachten over vergeetachtigheid of verwardheid. Bij onderzoek blijkt dan, dat deze klachten niet te maken hebben met dementie, maar met andere problemen, zoals infectie van blaas of longen, verkeerd medicijngebruik, bloedarmoede of een ingrijpende gebeurtenis in het leven. Na behandeling kunnen vergeetachtigheid en verwardheid dan verdwijnen. Wanneer het wel om dementie gaat, is het belangrijk, dat de mensen om de dementerende oudere heen gesteund worden in de verzorging. Ook deze oudere kan dan 20 lang mogelijk thuis blijven wonen. Maar nogmaals: ouder worden hoeft absoluut niet met psychische problemen samen te gaan". Hoe kunnen we oud worden en geestelijk fit blijven? „Probeer allereerst je sociaal leven, zoals je dat tot nu toe leidde, zoveel mogelijk vast te houden. Dus corltacten blijven onderhouden, met kennissen, buren, vrienden enzovoort. Die contacten heb je hard nodig, niet alleen in praktisch maar ook in emotioneel opzicht. Je moet ook je verhaal kwijt kunnen. Daarnaast is het belangrijk om activiteiten om handen te hebben, bijvoorbeeld bridge, klaverjassen. Je moet dan nadenken en er wordt wat van je gevraagd. Het hoeven trouwens niet alleen denksporten te zijn. Ook 'doe- dingen' bijvoorbeeld vrijwilligerswerk, kunnen een grote bijdrage leveren tot gezond ouder worden. Weten, dat je nodig bent, dat je iets voor een ander kan betekenen, is goed voor je gevoel van eigenwaarde. Wel moet je goed kijken, wat bij je past en wat je zelf erg leuk vindt. Steeds je afvragen: kan ik dat, wil ik dat, is het nog nodig. Je moet jezelf ook niet overvragen. Breng ook structuur in je leven aan, bijvoorbeeld door vaste ritmes en gewoonten in je dagindeling aan te brengen. Dat geeft een zeker houvast, niet alleen als je wat vergeetachtig bent. Je wordt ook niet zo afhankelijk van je stemming. Menselijke contacten, actief-zijn, regelmaat en structuur, het zijn allemaal punten, waar je op terug kunt vallen, als het moeilijk wordt. Sommige dingen horen bij het leven en dus bij het ouder worden. Verlies van-wat-dan-ook is niet te vermijden. Steun hierbij krijgen, het verwerken en éen plekje in je leven géven en dan weer verder kunnen, misschien is dat wel het belangrijkste bij een gezonde ouderdom". TEKST BERT GELEIJNSE, GGD Zeeland documentatie: folder 't Is de leeftijd, Stichting O O FOTO'S JOOP VAN HOUDT en MARIJKE FOLKERTSMA ZIERIKZEE - Het geheugen is dikwijls ons zorgenkind, zeker bij het ouder worden. Niets is lastiger dan elke keer je portemonnee kwijt te zijn of namen van mensen te vergeten. Bovendien kun je dan behoorlijk ongerust zijn: is mijn vergeetachtigheid een voorbode van dementie? In het grootste gedeelte van de gevallen zal dat niet het geval zijn. Vergeetachtigheid heeft vaak een lichamelijke of geestelijke oorzaak, waaraan iets te doen is. Praat er over met uw huisarts als u klachten hëbt of als u zich over iets ongerust maakt. Zeg niet te snel, dat het de leeftijd is en dat er wel niks aan te doen zal zijn. Vermindering van het geheugen hoort niet speciaal bij de ouderdom, maar begint al op veel jongere leeftijd. Sommige jonge mensen hebben meer last van vergeetachtigheid dan de meeste ouderen. Vergeetachtigheid is dus eigenlijk normaal, maar kan hinderlijk zijn. U kunt het geheugen in vorm houden of het een handje helpen. Tips: Probeer alleen te onthouden, wat belangrijk is. U hoeft niet alles te onthouden, maak een keuze daarin. Besteed tijd en aandacht aan wat u wilt onthouden. Herhaal het een paar keer en schakel al uw zintuigen in. Bijvoorbeeld: lezen hardop uitspreken opschrijven in gedachten er een voorstelling van maken. Wen u eraan belangrijke handelingen bewust te doen: het gas uitdraaien, de huisdeur op slot doen enzovoort. Gebruik geheugensteuntjes Berg belangrijke dingen op een vaste, goed zichtbare plaats op en breng regelmaat in uw leven. Eet goed en gevarieerd en neem elke dag lichaamsbeweging Wees matig met drank en zuinig met slaap- en kalmeringsmiddelen. Houd uw hobby's levend of ontwikkel nieuwe interesses, volg wat er in de wereld gebeurt via krant, radio en TV Houd contact met andere mensen! U kunt uw geheugen oefenen. U kunt zelf aan de slag met bijvoorbeeld het 'geheugenboek voor ouderen' van Marja Vink (uitgeverij Versluys). Het is ook mogelijk om aan een geheugencursus mee te doen. Veel ouderen in Zeeland en ook op Schouwen- Duiveland hebben dit in de afgelopen jaren met heel veel plezier gedaan. U krijgt informatie over het geheugen en de oorzaken van vergeetachtigheid, maar u leert vooral veel technieken en trucjes om uw geheugen beter te gebruiken. Bij voldoende belangstelling zal de Stichting Welzijn Ouderen samen met het Regionaal Educatief Centrum de Bevelanden weer een cursus op het eiland organiseren. U kunt u opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen, 01110- 13224.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5