Duiveland. wil komst intensieve veehouderijen liever voorkomen Herstel van natuurwaarden belangrijk onderdeel Regio-visie Schouwen-West Paardenoverlast neemt extreme vormen aan Wellicht voorbereidingsbesluit in decemberraad Minder geld dorps vernieuwing in Bruinisse Vergadering Duivelandse advies commissie Medicijnen- regeling Moord Honger staking Voorstel contributiecommissie VVV Schouwse Kust aangenomen Politie néémt vuurwerk in beslag VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 NR 25468 3 Koppeling met verbetering kwaliteit recreatie en terugdringing (auto)mobiliteit BURGH-HAAMSTEDE - De recreatie heeft de gemeente Westerschouwen veel welvaart gebracht maar de medaille heeft ook een keerzijde. Door de relatief vroege ontwikkeling van de Kop van Schouwen tot hét recreatie-gebied van Schouwen-Duiveland zijn een heleboel natuurwaarden verloren gegaan. Herstel en ontwikkeling van die natuurwaarden ïs een van de belangrijkste onderdelen van de Regio-visie Schouwen- West. De Regio-visie werd deze week besproken tijdens een drukbezochte vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen. De eerste reacties op het plan variëren van enthou siasme tot scepsis en kritiek. De aantasting van de natuur waarden heeft volgens de opstellers van de Regio-visie Schouwen-West ook invloed op de kwaliteit en duurzaamheid van het recreatief produkt zelf. Als er niet snel iets gebeurt zal de marktpositie van Wester schouwen op recreatie-gebied steeds zwakker worden. ,,Door de vroege ontwikkeling van de recreatieve sector is nu al plaatselijk sprake van een ver oudering van het aanbod", al dus de Regio-visie. Daarbij- komt dat met name het verkeer in het zomerseizoen voor steeds grotere problemen zorgt, hetgeen ook weer ten koste van aantrekkelijkheid van het gebied gaat. Verder kampt men in Westerschou wen, evenals in een heleboel andere delen van Nederland, met grote problemen in de landbouw. Er is dus meer dan genoeg werk aan de winkel. „Het is een lange-termijn visie, en noodzakelijk om de gemeen te leefbaar te houden", vatte wethouder ir. C. W. Veerhoek tijdens de vergadering samen. Het is, zo blijkt uit de Regio visie, niet de bedoeling om het vooral in uitbreiding van het recreatie-aanbod te zoeken. Er moet wel enige ruimte voor uit breiding gevonden worden, maar het gaat vooral om het opkrikken van de kwaliteit van het recreatief aanbod. De vestiging van nieuwe (recrea- tie)bedrijven is niet mogelijk, tenzij deze zoals dat heet 'in de pijplijn zitten'. Daarbij gaat het om plannen waar al jaren aan gewerkt wordt en die nu langzamer hand in het stadium komen dat uitvoering op redelijk korte termijn tot de mogelijkheden behoort. Zoals al aangegeven gaat het in Regio-visie vooral om herstel van' natuurwaar den. In het verleden rezen de campings als paddestoelen uit de grond en achteraf bezien zijn er campings ontstaan waar dat - volgens de laatste inzich ten - absoluut ongewenst is. De Prinsen hoeve in Renesse bij voorbeeld ligt midden in een natuurgebied en zou volgens de opstellers van de Regio-visie moeten verdwijnen. Wanneer de kwaliteitsverbete ring van bestaande bedrijven extra ruimte vraagt dan kan dat alleen in uitzonderingsge vallen worden toegestaan. En dan nog alleen als er een goed ondernemersplan aan ten grondslag ligt. Zoals al aan gestipt is herstel van de na tuurwaarden een belangrijk onderdeel van de Regio-visie. Volgens: de opstellers van de Regio-visie is er al veel verlo ren gegaan. „Het overgangsmi lieu tussen duin en polder is door de recreatieve verdichting voor een belangrijk deel verlo ren gegaan. Waar verblijfsre- creatie zich heeft gevestigd in duin- en vroongebied is het oorspronkelijk landschap sterk aangetast en zijn ecologi sche waarden verdwenen", al dus de Regio-visie. Om de pro blemen het hoofd te kunnen bieden zijn in de Regio-visie enkele strategisch gelegen ge bieden aangewezen als natuu- rontwikkelingslokatie. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld Lagezoom en Groenewoud. De kwaliteit van bestaand natuur gebied wil men met specifieke projecten verbeteren. Verder wordt in de Regio-visie veel aandacht besteed aan de problemen die zijn ontstaan met betrekking tot het verkeer in de zomermaanden. De hoofdontsluitingsroute is sterk verbeterd middels onder meer de weg over de. Stormvloedke ring en de Brouwersdam. De plaatselijke wegen die door de recreanten (moeten) worden be nut om op de plaats van be stemming aan te komen zijn niet meegegroeid en dat leidt in drukke tijden tot verstop ping1 van wegen en de daarmee gepaard gaande verkeers-, lawaai- en stankoverlast. Cen traal in dat onderdeel van de Regio-visie staat de bundeling van het autoverkeer en het te rugdringen van de automobili teit. Door middel van wat ge noemd wordt een 'recreatiever- deelweg' wil men het autover keer in kwetsbare gebieden als dorpskernen en natuurgebie den beperken. In de praktijk houdt dat in dat men enerzijds het autoverkeer wil ontmoedi gen en anderszijds het gebruik van fiets en bus wil stimule ren. De aanleg van de recreatie- verdeelweg wordt in dat ver band cruciaal genoemd. Het gebied rond Moermond is volgens de opstellers van de Regio-visie thans nog redelijk intact als bufferzone tussen Re- nesse en het agrarisch gebied. „De agrarische functie staat echter onder druk", aldus de Regio-visie. „Het gebied dreigt te versnipperen en de druk van niet-agrarische functies (re creatie, wonen) op dit gebied neemt toe", aldus de Regiovi- Men toont zich niet bijster opti mistisch voor wat betreft de toekomst van de landbouw. „In ieder geval is een herstructure ring van de bedrijfsstructuur te verwachten met verdergaan de schaalvergroting, afname van het aantal bedrijven, in tensivering en een toename van het aantal nevenberoe pers". „Door de verslechterende si tuatie in de akkerbouw neemt de ruimtelijke stabiliteit in het agrarisch gebied af. Zowel uit economische en maatschappe lijke overwegingen als uit landschappelijke overwegin gen moet worden voorkómen dat de bestaansgrond voor de landbouw in de regio wegvalt", aldus de Regio-visie. „In ieder geval moet zorg gedragen wor den voor een verdere optimali sering van de produktie- omstandigheden. Een versnel de afname van het aantal agra rische bedrijven kan een toena me van het aantal vrijkomende agrarische gebouwen beteke nen. Dit kan leiden tot verkrot ting en kapitaalsvernietiging", aldus de Regio-visie. Als toe komstmogelijkheden voor de landbouw noemt men in de Re gio-visie onder meer glastuin bouw en intensieve veehoude rij. Ook bedrijfsvergroting en omschakeling naar intensieve re teeltactiviteiten zou volgens de Regio-visie soelaas kunnen bieden. De plannen voor wat betreft herstel en ontwikkeling van de natuurwaarden komen onge veer overeen met hetgeen in het rapport Kop in de wind naar voren gebracht wordt. Er wordt gedacht aan versterking van de natte duinvalleien, ont wikkeling van de open vronen in de Oosterenban, omvorming van de boswachterij Wester schouwen van naaldbos naar loofbos en ontsnipperiné van het duingebied. Om dat laatste te bereiken zouden campings die nu in natuurgebieden lig gen moeten worden verplaatst en zou ook het voortbestaan van de Vroonweg - die een na tuurgebied doorsnijdt - ter dis cussie gesteld moeten. Het prijskaartje dat aan dit alles hangt is fors. Volgens wethou der ir. C. W. Veerhoek van Wes terschouwen staat of valt het plan met de financiering. De fi nanciering zou kunnen komen via aanwijzing van een Strate gisch Groenproject. „En als dat niet lukt zullen we ónze ambi ties een tandje of tien lager moeten stellen". NIEUWERKERK - Het gemeentebestuur van Duiveland zit niet te popelen om op grote schaal intensieve veehouderijbedrijven in de gemeente te moeten toelaten. Dat bleek tijdens de gemeenteraadsvergadering die donderdagavond werd gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Burgemeester A. Bergshoeff liet weten dat het Duivelandse college van b en w er naar streeft om tijdens de eerstvolgende raadsvergadering een nieuw voorbereidingsbesluit te presenteren waarmee die ongewenste ontwikkeling kan worden voorko men. Het onderwerp werd aan de or de gesteld door PvdA-raadslid A. J. C. Meliesteen CDA-raads- lid M. A. Klaassen-Meijer. Me- lieste wees er op dat de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren momenteel worden over spoeld door vergunningaan vragen voor intensieve veehou derijen. „Wij moeten alert zijn op die ontwikkeling. Door een snelle besluitvorming is te voorkomen dat we dergelijke bedrijven ook in Duiveland moeten toelaten". Ook het CDA-raadslid was van mening dat het niet in het algemeen be lang zou zijn wanneer overal in de polder intensieve varkens houderijen zouden komen. Bergshoeff gaf toe dat dit een hekel punt is. Hoewel hij naar voren bracht dat de huidige milieuwetge ving al een fors aantal beper kingen oplegt aan intensieve veehouderijen die zich hier zouden willen vestigen, zei hij na te willen gaan of het moge lijk is de komst van dergelijke bedrijven te voorkomen via een nieuw voorbereidings besluit. Het onderwerp wordt ook be sproken tijdens de openbare vergadering van de Duiveland se adviescommissie die don derdag 2 december wordt ge houden in het gemeentehuis. Tijdens de raadsvergadering werd tegemoetgekomen aan de meeste bezwaarschriften die door burgers werden ingediend tegen onderdelen in het ont- werp-bestemmingsplan Bui tengebied. De VVD- en SGP/ RPF-fracties waarschuwden er voor niet te veel ruimte te ge ven aan de Aln-bestemming waarmee landschap- en na tuurwaarden worden be schermd. Maar volgens Bergs hoeff is die in het nieuwe (ont- werp)bestemmingsplan al min der aanwezig dan in het oude bestemmingsplan. Melieste vroeg of het mogelijk is om landbouwgronden die door de eigenaren worden af gestoten om te vormen tot na tuurterrein of bos. Hij noemde daarbij met name het gebied om Ouwerkerk. Volgens de burgemeester hangt dat af van het provinciaal bestuur. „Wij kunnen daar als gemeente niet het initiatief toe nemen. We kunnen er wel aan meewer ken". In het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied is een woonwagenkamp voorzien op de lokatie waar dat nu ook is. Wanneer de gemeente er in slaagt grond in de omgeving te verwerven is het mogelijk dat het kamp wat wordt uitge breid. Uit een reactie van Bergshoeff bleek dat hij moei lijkheden bij de aankoop van. grond niet uitsluit. De subsidieverhoging die het Leger des Heils voor, 'haar noodopvang vroeg werd met al gemene stemmen beperkt tot 41 cent per inwoner van Duivè- land. Heel wat minder dan de 1,68 die het LdH aanvroeg, maar meer dan de 32 cent die men tot nu toe kreeg. Alleen de PvdA maakte bij monde van raadslid Melieste enkele kant tekeningen bij het college voorstel. Jaarlijkse verhoging „Wij willen weten wat het Le ger des Heils wil doen met het geld dat zij zou krijgen bij een subsidieverhoging tot 1,68 per inwoner. Het gaat dan ten slotte om een jaarlijkse verho ging van ongeveer 35.000 gul den". Burgemeester Bergs hoeff liet weten dat dat geld voornamelijk besteed zou wor den aan personeelskosten. „Voorheen vroeg men alleen subsidie voor de algemene kos ten voor noodopvang. Nu die voorziening is ondergebracht in de totale administratie van het leger, is de subsidie aanvraag ook gebaseerd op personeelskosten", aldus de burgemeester. BRUINISSE - Men had gere kend op een bedrag van bijna 88.000 gulden, maar men blijkt van het provinciaal bestuur in 1994 maar ruim 39.000 gulden te krijgen voor stads- en dorps vernieuwing. Daarover wordt gepraat tijdens een openbare vergadering van de Bruse ad viescommissie financiën. De commissie komt op woens dag 1 december bijeen in de raadzaal van het gemeente huis. Op de agenda staat ver der een aanpassing van de ge meentelijke legestarieven zo dat die kostendekkend worden en een bijstelling van de ge meentelijke financiële ramin gen aan de wijzigingen die zich in de loop van 1993 voordeden. De vergadering kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK - De be zwaarschriften die zijn inge diend tegen het ontwerp- bestemmingsplan d'Heule in Oosterland. Daarover wordt gepraat tijdens een openbare vergadering van de Duiveland se adviescommissie financiën. De commissieleden komen op donderdag 2 december bijeen in het gemeentehuis te Nieu werkerk. De bezwaarschriften kunnen daarbij worden toege licht door de mensen die ze in dienden. Op de agenda staat verder het plan van Zekatel om het basispakket televisiezen ders op te heffen. Ook komt de planning afzetten en rooien be plantingstroken aan de orde en het fraudebeleidsplan van de ISD. De vergadering kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Aanvang 19.30 ZIERIKZEE - ZHV (Zieken Huis Verpleging) Ziektekos tenverzekeringen heeft een overeenkomst gesloten met het Onafhankelijk Rekencentrum Apothekers (ORCA). Hierin wordt de wijze van levering en betaling van medicijnen voor ZHV-verzekerden geregeld. De verzekerden hoeven de door de apotheek verstrekte medi cijnen niet meer zelf te betalen. ORCA regelt rechtstreekse af handeling van de betaling tus sen apotheek en ZHV. Op 1 april 1993 is dit nieuwe verre kensysteem regionaal inge voerd in Zeeland en het Zuid hollandse Goeree-Overflakkee. Uit het gebruik dat verzeker den van deze regeling maken kan geconcludeerd worden, dat invoering van ORCA in deze re gio een succes is. Voor ZHV le verde de beperking van de be- taliïigshandelingen een kosten besparing op. Om deze reden wordt dit verrekensysteem per 1 december landelijk inge voerd. ROTTERDAM - Tegen een 38- jarige man uit Rotterdam is donderdag voor de rechtbank in Rottei-dam een gevangenis straf van acht jaar geëist we gens moord op zijn echtgenote. DEN BOSCH - Van de 14 Iraak- se asielzoekers die in de vroe gere Isabellakazerne in Den Bosch sinds woensdag in hon gerstaking waren, zijn er vol gens het ministerie van justitie elf afgehaakt. Drie asielzoe kers weigeren nog steeds voed sel. Eén van hen verkeert in een slechte toestand. Dat heeft een woordvoerder van het mi nisterie donderdag meege deeld. RENESSE - Het voorstel van de contributiecommissie van de VVV Schouwse Kust omtrent de wijziging van het contributiesysteem, is vol ledig aangenomen tijdens de najaarsledenvergadering van de VVV Schouwse Kust woensdagavond in Renesse. Dit in tegenstelling tot een gisteren verschenen bericht waarin werd vermeld dat het voorstel van de commis sie zou zijn afgewezen door de leden. In de loop van vol gend jaar zal de contributie commissie de mogelijk heden bekijken rond even tuele wijzigingen en aan passingen in het voorstel zo dat de bezwaren die er nu bij enkele leden bestaan, weggewerkt kunnen wor den. (Advertentie) ZIERIKZEE - De paardenoverlast in de Zierikzeese Poststraat begint extreme vor men aan te nemen. Eerder deze week begon dc enorme toeloop van schimmels en Klazen die zich toen ophielden rond de kadowinkel van Goudswaard. Volgens een woordvoerder van de politie begint de rij schimmels nu te stagneren ter hoogte van de Manhuis- staat. Terwijl de Klazen op hun gemakje in de winkel van Goudswaard "rondneu zen" heeft de politie de han den vol aan de trouw wach tende schimmels die z.orgen voor veel verkeersopstop pingen. Verwachting t/m dinsdag 30 novembe WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov.Zon op 08.19, onder 16.31 Maan op 15.25, onder 06.25 28 nov.Zon op 08.21, onder 16.30 Maan op 16.00, onder 07.29 29 nov.Zon op 08.22, onder 16.29 Maan op 16.43, onder 08.29 Volle Maan: 29 nov. (07.32). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dit weekeinde is het droog en rustig weer in Nederland. Een uitloper van een hogedrukge- bied, met het centrum boven noordwest-Rusland, ligt namelijk recht boven ons iand. Aanvankelijk bepalen zaterdag wolken het weer beeld. Hier en daar komt dan ook mist voor. Waarschijnlijk krijgt de zon zaterdagmiddag en zondag meer kans. De komende nacht daalt de temperatuur op de meeste plaat sen tot ongeveer -3 graden. Tijdens eventuele opklaringen wordt het iets kouder. Zowel morgenoverdag als zondag loopt de temperatuur op tot een paar graden boven nul en dooit het dus enige uren. Er staat in het weekeinde niet veel wind. Vanaf maandag verandert het weer nog niet wezenlijk. Wel neemt de zuid oostelijke wind iets in kracht toe, zo dat de mistkansen sterk afnemen, 's Nachts blijft het licht vriezen, overdag dooit het enkele graden. BRUINISSE - Bij een huiszoe king in de woning van H. in Bruinisse heeft de politie een partij illegaal vuurwerk in be slag genomen. Het betrof tien dozen met strij kers; rotjes zonder lont die niet veilig kunnen worden ontsto ken en een veel te harde knal geven. De huiszoeking werd donderdag om ongeveer 19.15 uur verricht. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L, van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, fnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3