Leden stemmen niet in met advies Contributie-commissie 'De veranderingen voltrekken zich veel sneller dan wij allen denken' deurloo intermeubel Winkelen voor gehandicapten Chriet Titulaer geeft beeld van technologische ontwikkelingen Tijdens algemene najaarsledenvergadering VW Schouwse Kust: Achtervolging eindigt in sloot Moriaanshoofd Weer iets anders. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993 NR 25467 5 ZIERIKZEE - „Ik voorspel niet de toekomst. Ik rapporteer wat er gebeurt in de laboratoria in de hele we reld". Met deze opmerking maakte ondernemer en bekende Nederlander Chriet Titulaer de ontwikkelingen die hij schetste op het gebied van telematica nog verbazingwekkender. Zo wordt het volgens Titulaer bin nen enkele jaren mogelijk om door middel van een robot de gedachten van mensen te lezen. En kan men de hele wereld bellen via een simpel draadloos hoorntje dat onderdeel uitmaakt van een digitaal telefoon net (dat werkzaam is via zestig kunstmanen die zich in een lage baan om de aarde bevinden). Titulaer was dinsdagavond in restaurant Mondragon te Zierikzee de gast van de Ondernemerskring Schouwen-Duive- land. De Limburger kwam, met zijn auto voorzien van boordcom puter en allerlei andere techno logische nouveautés, naar Zie rikzee vanwege zijn connecties met ondernemerskringlid H. Freriks. Deze Oosterlandse on dernemer leverde een bijdrage aan Titulaers 'Huis van de Tbe- komst' via de zwevende vloe ren die daarin zijn aange bracht. De veranderingen die zich vol trekken in de maatschappij stonden centraal in de lezing van Titulaer. ,,Ze voltrekken zich in een ongelooflijk tempo. Veel sneller dan wij ooit had- deh durven dromen". Hij illus treerde dat onder meer door fo to's en herinneringen uit zijn kindertijd in een klein Lim burgs dorp te vergelijken met zijn tegenwoordige leven. „Wij hadden vroeger thuis een ko- lenkachel waarmee één ver trek werd verwarmd en waar op mijn moeder kookte. In 1971 kwam de centrale verwarming. En de technologische verande ringen zijn inmiddels zover ge vorderd dat keukenapparatuur via een streepjescode een re cept kan lezen en de magnetron dat vervolgens feilloos klaar maakt". Met de groei van de technologi sche mogelijkheden, is ook de houding van mensen ingrij pend veranderd. „In 1951 werd de televisie ingevoerd in Ne derland. Er was één zender die dus een kijkdichtheid had van honderd procent. Met een keu ze van enkele tientallen zen ders is dat onmogelijk gewor den. Mensen kijken minder en selectiever". Titulaer vertelde dat de hele techniek van een te levisietoestel inmiddels ge makkelijk op één chip past. „Het is daarom mogelijk om een beeldscherm van acht mil limeter dik te maken in afme tingen van bijvoorbeeld twee bij 2,20 meter". De ontwikkeling in de micro- elektronica, waardoor 100.000 functies op één kleine chip kunnen worden onderge bracht, maakt ook geavanceer de apparatuur mogelijk ter grootte van een polshorloge. Bijvoorbeeld kleine röntgen toestellen, camera's en lasers waarmee medici handelingen kunnen uitvoeren in het li chaam zelf. Een van de meest opzienbarende ontwikkelin gen is ook de virtual reality, apparatuur waarbij tegelijker tijd de werkelijkheid en de vir tuele werkelijkheid zichtbaar gemaakt kan worden. Bijvoor beeld een beeld waarbij men een zwangere vrouw ziet, maar tegelijkertijd ook de baby die in haar buik groeit; de virtuele werkelijkheid. Titulaer gaf verder verbazing wekkende voorbeelden van ro bots wiens intellectuele moge lijkheden inmiddels groter zijn dan het menselijk brein. „Men had die ontwikkeling verwacht na het jaar 2000, maar het is al zover". Robots worden reeds ingezet als blindengeleide hond, (heel veel) in de indu strie en om muziek te lezen en spelen. Ook kunnen deze appa raten praten en mensen die zij tegenover zich krijgen registre ren en in hun geheugen op slaan. Volgens Titulaer zijn er binnen enkele jaren robots die menselijke gedachten kunnen lezen, „Nu reeds registreren ze de veranderingen die in de her senen plaatsvinden wanneer proefpersonen zich wel of niet concentreren op bepaalde let ters, woorden of beelden". De meeste technologische ont wikkelingen vinden plaats in Japan. Titulaer liet door mid del van een grafiek zien dat de werkgelegenheid zich onder in vloed van deze ontwikkelingen heeft verplaatst van de land bouw (die vroeger de belang rijkste werkgever was) naar de informatiesector die sinds 1955 voor de meeste banen zorgt. Hij voorspelde dat de meeste mensen in 2030 niet langer dan tien a vijftien uur per week zullen hoeven werken en dan nog voornamelijk via tele- werkzaamheden. „De compu ters zullen het meeste werk overnemen". Volgens Titulaer is het op peil houden van het totale bruto nationaal produkt dan ook belangrijker dan de hoeveelheid banen. „Maar on dernemers zullen er altijd blij ven", zei hij geruststellend tot de tientallen leden van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland die naar Mondragon kwamen voor zijn lezing. ZIERIKZEE - Eergisteren, dinsdag, konden gehandicapten en mensen die slecht ter heen zijn weer winkelen in de Hema. Ongeveer 50 vrijwilligers van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) hegeleidden de gehandicapten bij hun jaarlijkse winkelochtend. Doel van deze ochtend is mensen te laten winkelen die anders nooit de mogelijkheid hiertoe hebben en daarnaast de gezel ligheid en het ontmoeten van elkaar. Om tien uur 's morgens werden vrijwilligers en deelnemers officieel ontvangen door de chef verkoop van de Hema, A. J. van den Ouden en verwelkomd door een bestuurslid van de SVOZ, mevrouw B. van der Linde-Florusse. Daarna werd er gewinkeld, ook in andere winkels in Zierikzee, alhoewel veel winkels moeilijk toegankelijk zijn voor rolstoelen en mensen die slecht ter been zijn. Na het winkelen ging men naar het Hervormd Kerkcentrum waarde koffie klaar stond en Sint en Piet op banketstaaf trakteerden. Tijdens dit samenzijn speel de mevrouw A. van 't lieven Sinterklaasliedjes.op de piano en wat achtergrondmuziek. Mevrouw T. Wessels van de Hervormde Vrouwendienst (HVD) hield een voordracht in het Flakkees. De da mes van de HVD hadden het koffiedrinken in het centrum georganiseerd. Dat het een hele organi satie is zo'n ochtend blijkt uit het feit dat zelfs het Rode Kruis aanwezig was. Het initiatief voor het winkelen voor gehandicapten is langere tijd geleden genomen door de Unie van Vrijwilligers. Deze organisatie regelde een koopavond voor mensen uit Zierikzee. Toen echter de SVOZ werd op gericht heeft deze de organisatie overgenomen en uitgebreid. Het werd toen een koopochtend en verder konden mensen van het hele eiland meedoen, mede dankzij de belangeloze medewerking van de eilandelijke taxibedrijven. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Het advies dat de Contributie-commissie onlangs heeft uitgebracht inzake de wijziging van het contributiesysteem vanaf komend jaar, is tijdens de algemene najaarsledenvergadering van de VVV Schouwse Kust woensdag in Re- nesse, niet bij alle leden in goede aarde gevallen. Rekening houdend met het te kort op de begroting voor 1994 veroorzaakt door de extra kostenpost die de re- centelijke fusie van de VVV Renesse en de VVV Burgh-Haamstede met zich mee heeft gebracht, stelt de commissie, die vorig jaar door het bestuur van de VVV Schouwse Kust in het leven werd geroepen om de haalbaarheid van een nieuw contributie-systeem te bekijken, onder meer voor de bijdragen voor leden in Re- nesse en Haamstede gelijk te trekken. Voor de leden in de kern Renes se betekent het voorstel in de praktijk een vermindering van de contributie, volgens de com missie echter gerechtvaardigd omdat het dorp meer aan acti- viteitengelden moet opbrengen ter ondersteuning van de Stich ting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW). On dernemers in de detailhandel en horeca naar grootte van de onderneming verdeeld onder gebracht in drie categorieën, gaan als het aan de commissie ligt in Renesse iets minder be talen, terwijl deze onderne mers in Burgh-Haamstede een verhoging wacht die kan varië ren van 100 tot 200 gulden. De kernen Burgh en Haamstede zullen volgens de commissie echter een contributieverho ging moeten billijken om in het kader van de fusie, tot een ge lijk niveau te komen. Het voor stel geeft een aanpassing van de basis-contributie voor de kern Renesse van 80,00 naar 95,00 gulden en voor Burgh- Haamstede van 87,50 naar 95,00 gulden. Om gelijktrekking met Renes se te bewerkstelligen stelt de commissie voor campings in Burgh-Haamstede een verho ging van de contributie van 74 cent per plaats voor en voor ho tels en bungalows 2,50 gulden per bed. Uitgaande van de be groting 1993 levert dit volgens de commissie de VW Schouw se Kust een bedrag van 12.000 gulden extra op. Op de vergadering rezen een paar leden uit Burgh-Haamste de bezwaren tegen het voorstel, waarbij de nadruk kwam te liggen op de kleinere recreatie- bedrijven die verhoudingsge wijs meer zouden moeten beta len dan grotere. Volgens voor zitter van de VVV Schouwse Kust, D. Mooijaart, heeft de commissie er alles aan gedaan om het rechtvaardigheidsbe ginsel als grondslag van het voorstel te maken, maar hij zegde toe dat dit punt in een nieuwe discussie van de com missie omtrent het voorstel meegenomen zal worden. „We zijn bereid om opnieuw naar het advies te kijken en met ge wijzigde vo'orstellen op tafel te komen", aldus de voorzitter. Mooijaart betreurde het echter wel dat de leden niet unaniem hun goedkeuring konden geven aan het contributie-voorstel. Voorts zei hij te hopen dat de waarschijnlijke verhoging voor een aantal leden niet zal betekenen dat ze hun lidmaat schap van de VVV Schouwse Kust op zullen zeggen. „Ik hoop niet dat door deze zaak le den weglopen en zodoende meerijden op de rug van een ander. Als de leden en de ge meente bereid zijn om ons in de komende jaren te helpen, kun nen we de rijen sluiten en zo de continuïteit van onze activitei ten waarborgen", aldus de voorzitter. Lid van de Contributie-com missie, D. N. Meulblok noemde het voorstel rechtvaardig om dat nu eenmaal voor één VW Schouwse Kust is gekozen. Om op een professionele wijze te kunnen functioneren is vol gens hem de solidariteit van al le betrokken ondernemers no dig. Hij meent dat onderne mers bereid moeten zijn een ex tra bijdrage te leveren om on derbouwing van het financiële beleid mogelijk te maken. Om het gat op de begroting van ruim 37.000 gulden te kunnen dichten, hopen de commissie en het bestuUr van de VVV Schouwse Kust op een bijdrage van de gemeente Westerschou wen, die overigens geen toezeg gingen heeft gedaan. Het te kort is een direct gevolg van de fusie en de normen opgelegd na het verkrijgen van de A- status door de WV Schouwse Kust. De nieuwe status brengt onder meer langere openings tijden met zich mee en extra in vesteringen op het gebied van automatisering. Middenschouwenaar negeert stopteken ZIERIKZEE, MORIAANSHOOFD - Een achtervol ging door de politie is voor v. B. uit Middenschou- wen slecht afgelopen. Na een wilde rit vanuit Zierik zee richting Haamstede belandde B. in de Oude Hoofdweg bij Moriaanshoofd in de sloot. De auto mobilist moest voor verder onderzoek per ambulan ce naar het Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd. In de nacht van dinsdag op woensdag wilde de politie v. B. in Zierikzee controleren. Daar op ging v. B. er met hoge snel heid vandoor, waarop de poli tie de achtervolging inzette, v. B. racete richting Haamstede en sloeg ter hoogte van Mori aanshoofd de Oude Hoofdweg in. Deze was spiegelglad, waar door v. B. aan het eind van deze weg in de sloot belandde. De automobilist moest daarna voor onderzoek naar het zie kenhuis. Ook werd bij hem een bloedproef afgenomen, v. B. zal zich hiervoor voor de rechter moeten verantwoorden. De auto van H. uit Zierikzee liep dinsdag „averij" op toen deze geparkeerd stond op de Gasthuisboomgaard. Tben H. rond 10.00 uur bij zijn auto te rugkeerde ontdekte hij dat zijn wagen beschadigd was, waar schijnlijk door een motorrij tuig. Wie die schade heeft ver oorzaakt, dat stond er niet bij. Verder hield de politie nog twee snelheidscontroles. Bij Moriaanshoofd controleerde de politie tussen 10.15 en 11.45 uur. Op die plaats werden 315 auto's geregistreerd, waarvan er elf te hard reden. Hierbij werden snelheden gemeten van 91 tot 115 kilometer per uur. Ook langs de Weg naar de Val werd op snelheid gecontroleerd. Dit gebeurde tussen 07.00 en 09.10 uur. Daar passeerden in die uren 1052 auto's. Zesenveertig daarvan reden te hard, waarbij snelheden tussen de 91 en 115 kilometer per uur werden waargenomen. Voor beide plaatsen geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. ZIERIKZEE FNV-spreekuur voor ouderen Iedere eerste woensdag van de maand houdt de FNV een spe ciaal spreekuur voor ouderen en uitkeringsgerechtigden. Voor dit spreekuur kan men tussen 10.00 en 11.30 uur te recht in het voormalige CSG- gebouw in de Huybertstraat. Hoewel dit spreekuur volgens de FNV in een behoefte voor ziet moeten veel mensen toch wennen aan het nieuwe adres waar het spreekuur wordt ge houden. De FNV-werkgroep Ouderen en Uitkeringsgerech tigden verzórgt al drie jaar dit spreekuur, dat in feite een uit vloeisel is van het spreekuur dat iedere laatste donderdag van de maand van 19.30 tot 21.30 uur in het vroegere CSG- gebouw wordt gehouden. Voor veel ouderen bleek dit tijdstip een handicap te zijn zodat be sloten is speciaal voor hen en uitkeringsgerechtigden een ochtend-spreekuur in te stel len. Ouderen, of ze nu wel of geen lid van de FNV zijn, kun nen op dit spreekuur terecht voor allerhande vragen over bij voorbeeld het aanvragen van pensioen en VUT en het in vullen van het belastingformu lier. Ook is het mogelijk dat ie mand van de FNV de oudere of uitkeringsgerechtigde bege leidt naar de sociale dienst of GMD/GAK. In geval van ver voersproblemen of ziekte ko men de FNV-ers desgewenst ook aan huis. Het eerstvolgen de spreekuur is woensdag 1 de cember van 10.00 tot 11.30 uur. Voor informatie of het maken van een afspraak kan men bel len naar D. Jeroense, 01110- 20303 of J. van Oorschot, 01110- 14263. Crea-middagen in De Lichtboei In verband met de komende feestdagen worden in het buurt- en clubhuis De Licht boei te Zierikzee twee creatie ve middagen gehouden die in het teken staan van Sinter klaas en Kerst. Op woensdag 1 december kunnen kinderen vanaf vier jaar deelnemen aan een crea-middag waarbij sur prises worden gemaakt. Aan vang 14.00 uur. Op woensdag 15 december wordt in De Licht boei een kerstknutsclmiddag gehouden vanaf 13.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Uitvoering Nu met Hope De jaaruitvoering van de zang vereniging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede heeft dit jaar het thema 'Ons eigen land'. De uitvoering wordt vrij dag 26 november gehouden in dorpshuis De Schutse in Haamstede. Behalve door de verschillende koren van de zangvereniging zelf wordt er aan meegewerkt door de accor deonvereniging Concertina uit Vlissingen onder leiding van J. Schoevers en de volksdansve reniging Nehalennia uit Brou wershaven onder leiding van C. Slabbekoorn. Zowel het ge mengd koor, het New Hope Quartet als de Westhoekzan gers van Nu met Hope worden geleid door E. Vos-Simons. Men zingt vrijdag oud-Neder landse liedjes, kolderliedjes en provincieliedjes. De jaaruit voering begint om 19.45 uur. Afvalpreventie Onder de titel 'Kiezen voor minder afval' wordt maandag 29 november een studiemiddag gehouden over afvalpreventie. De bijeenkomst is georgani seerd door de Zeeuwse Milieu federatie en het provinciaal be stuur en de Kamers van Koop handel. Er wordt onder meer een inleiding gehouden door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gel der. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Winterkermis In de Zeelandhallen in Goes wordt van woensdag 8 tot en met zondag 12 december een winterkermis gehouden. Vijf dagen lang kan men daar tus sen 13.30 en 23.00 uur genieten van een groot aantal kermisat tracties, waaronder de cake walk en the happy monster. Ook de shaker en de breakdan ce, een razendsnel ronddraai ende carrousel maken daar hun entree in het Zeeuwse. Liefhebbers van horror kun nen hun hart ophalen aan het grootste spookhuis van Euro pa. Behalve kermisattracties iS er ook een optreden van Bassie en Adriaan (woensdag 8 decem ber), terwijl een aantal Walt Disneyfiguren zich zaterdag middag onder het publiek mengt. Zaterdagavond is er een groot vuurwerk. Deze eerste winterkermis wordt zondag 12 december afgesloten met een verloting waarbij een perso nenauto te winnen valt. Expositie Fotoclub De Spinne uit Goes exposeert in december werk in de galerie van het psychia trisch ziekenhuis in Kloetinge. In totaal zijn er vijfentwintig foto's te zien, variërende van landschappen en portretten tot architectuur en stillevens. Ook zijn er enkele ingekleurde zwart/wit foto's te zien. Deze expositie is van maandag tot en met vrijdag tijdens kantoor uren te bezichtigen. VLISSINGEN De Piek Vrijdag 26 en zaterdag 27 no vember is er weer een hardrock-weekend in De Piek, Hellebardierstraat 11-13 in Vlissingen. Dit weekend zal in het teken staan van een 'tribu te to Kiss en Eric Carr' en 20 jaar Kiss. Vrijdag 26 november zullen de Zeeuwse hardrock bands Van O Co en Butcher for President optreden. Aan vang: 22.00 uur. Zaterdag 27 no vember is er een Kiss-fanclub dag. Deze wordt georganiseerd door Kiss Collector, één van de drie Kiss fanclubs in Neder land, in samenwerking met De Piek. 's Middags is er van 12.00-18.00 uur een platen- en CD-markt en 's avonds worden er video's en muziek van Kiss gedraaid. Tevens is er een op treden van de Kiss coverband Kiss this. Aanvang: 21.00 uur. Wandeltocht Op zaterdag 27 november houdt de wandelsportvereni ging De Vrolijke Tippelaars weer baar jaarlijkse Sint Nico- laastocht in Vlissingen. Ieder een kan hier aan deelnemen en er is keuze uit vier afstanden: 5, 10, 15 en 25 kilometer. De start is bij het clubhuis van Zeeland Sport, Baskenburg- plein, Vlissingen. Er is ruime Advertentie Bankenset met exklusieve kelimstof (ook leverbaar in andere kledingstoffen). 21" 2-zits bank 3.295,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond parkeergelegenheid aanwezig. De 25-kilometerlopers vertrek ken om 11.00 uur. Voor de overi ge afstanden vertrekken de lo pers om 13.00 uur. Voor dege nen die de tocht uitlopen is er een medaille, bij de uitreiking hiervan zullen Sint en Piet aanwezig zijn. De wandeltocht staat onder auspiciën van de KNBvLO wandelkring West- Brabant-Zeeland. Voor infor matie: A. C. Meerman, telefoon 01184-64753 Expositie In galerie Hannelore Meyaard in Vlissingen is tot en met maandag 13 december grafiek en schilderijen te zien van Tim Hinterding. Vrijdag, zaterdag en zondag tussen 14.00 en 17.00 uur en verdér op afspraak kan men het werk van Hinterding bekijken. Concerten in De Piek Op vrijdag 3 december treedt de Haagse crossover formatie Burma Shave op in De Piek te Vlissingen. Zaterdag 4 decem ber is de Zeeuwse rockformatie Die Hard daar te horen. Op donderdag 9 december is in De Piek een concert van de Jamai- caanse reggaezanger Yellow- man en de the Sagittarius Band. Alle concerten beginnen om 22.00 uur. ROTTERDAM - In de Rotter damse Schouwburg is donder dag 2 december de première van het toneelstuk „Ibmmie" van Yvonne Keuls. Advertentie l'< montuur n.-i;ir I "•'/K miljoen j„,lr "p >,H'" ÜMWU-I.I. I MSlBasPEBHBfui I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5