Werk A. de Jonge te zien in Galerie Geluk HOEVE DE TERP Natuurfoto's en collages een week in De Schutse WT)iecK deüeeiaDuis Magisch realisme in olieverf op paneel Opnieuw schip met uitgevallen motoren Jachtfonds moet betalen Vergadering Rode Kruis Uitzend bureaus gaan elkaar financieel de maat nemen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kunstenaar A. de Jonge bij een aantal van zijn werken. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Zo'n dertig olieverfschilderijen op paneel van kunst schilder Arjen de Jonge uit Noordwelle, zijn tot 4 december te zien in Galerie Geluk in Burgh-Haamstede. Het gaat om werken die De Jonge na 1991 heeft ge maakt en die een beeld geven van verschillende oude gebouwen, voornamelijk op Schouwen-Duiveland. De onderwerpen op de kleinschalige werken zijn stuk voor stuk herkenbaar. De Jonge gaf echter gebouwen als bijvoorbeeld de Nobel- poort in Zierikzee en de vuurtoren in Haamstede, een eigen, wonderlijk tintje door ze in een zelf gecreëerde omgeving te plaatsen. Volgens de schilder valt zijn werk onder het magisch rea lisme. „Het gaat om situaties die in principe best zouden kunnen, alleen hebben ze nu iets vervreemdends." De Jonge wijst op een schilderij met een gebroken muur waarnaast een jongetje in matrozenpak in het diffuse maanlicht staart. Dat jongetje is hij zelf. Afgezien van dit werkje, zijn de panelen bijna zonder uitzondering ge vuld met afbeeldingen van ge bouwen uit de omgeving. De Jonge is gehecht aan oorspron kelijke en natuurlijke land schappen en keert als bouw kundige steeds terug op bouw kundige elementen. Herken baar zijn de gebouwen dan ook zeker, alleen heeft De Jonge ze in een vreemde omgeving ge zet. Meestal staan ze ergens in de natuur, in de duinen of op een eilandje in zee. Het precies natekenen van een gebouw en zijn omgeving kan De Jonge niet boeien. „Ik wil er iets aan toevoegen, een eigen inbreng kunnen hebben. Ge bouwen spreken, ze hebben iets te vertellen." De vuurtoren van Haamstede zette hij neer op een kaal stuifduin, ontdaan van alle franje .en de uitkijk post. Zo wil De Jonge weerge ven dat de functie van dit ba ken een aantal jaren geleden drastisch is verminderd. „Ik wil niet echt een mening ver kondigen, het gaat niet om een protest, ik constateer alleen een feit", meent de schilder. De Jonge schildert al zo'n vijf tien jaar op paneel. Hij vindt het fijn om op hout te werken omdat zijn schilderijen strak ker en gladder overkomen. „Dit resultaat bereik je nooit als je op doek werkt", zegt hij. De kunstschilder is oorspron kelijk afkomstig uit Zierikzee. Na de kunstacademie maakte hij pentekeningen en olieverf schilderijen. Tien jaar geleden stopte hij met zijn werk als bouwkundige om zich hele maal te wijden aan de schilder kunst. Al zijn werk van voor 1991 bevindt zich in particulie re collecties in binnen- en bui tenland. Vier jaar geleden ex poseerde De Jonge op een groepstentoonstelling in Haamstede. Hij laat zich graag inspireren door de oude Nederlandse landschapsschilders. Een pa neel waarop de kerk en omrin gende huizen van Haamstede zijn te zien, maakt dat duide lijk. De voorgrond is verstoken van de volkstuintjes en andere landschapselementen die het uitzicht op de kerk normaliter bepalen. In plaats daarvan lig gen er vredig aandoende groe ne velden met een bleek. Ver der zijn op de expositie werken te zien van onder meer de Zuid havenpoort in Zierikzee, de molen in Brouwershaven en de Plompetoren aan de Ooster- scheldedijk. Ook hangen er en kele schilderijen die onderwer pen op Walcheren en Goeree- Overflakkee belichten. De expositie is geopend op za terdagen van 11.00 tot 16.00 uur en op overige dagen na telefo nische afspraak. IJMUIDEN - Opnieuw heeft een mammoetschip op het Ne derlandse deel van de Noord zee te kampen gehad met volle dig uitgevallen motoren. Vol gens het Kustwachtcentrum in IJmuiden trof woensdagavond de algemene „blackout" de 263 meter lange bulkcarrier Ma- cleader op ruim 40 kilometer ten westen van IJmuiden. Een week geleden dreef de su pertanker Olympic Breeze en kele dagen met dezelfde pro blemen stuurloos rond. De Ma- cleader ging onmiddellijk voor anker. Doordat ook de stroom voorziening aan boord uitviel, kon de bemanning slechts met een zwakke zender de Neder landse kustwacht waarschu wen. Omdat de carrier vrijwel volledig in het duister was ge huld, heeft de kustwacht extra waarschuwingen voor passe rend scheepvaartverkeer uitge zonden. De bemanning kon de storing binnen korte tijd ver helpen. De Kustwacht wist niet welke nationaliteit het schip heeft. In scheepvaart- kringen circuleren al enige tijd berichten over de kwaliteit van stookolie die te wensen over zou laten. Het Kustwachtcentrum in IJ muiden kon niet mededelen, of slechte stookolie bij de Olym pic Breeze of de Macleader een rol heeft gespeeld. BRUINISSE - Mosselkwekers krijgen de mogelijkheid om de door vogels aangerichte scha de te verhalen (bij het Jacht fonds omdat huurders van mosselpercelen gelijkgescha keld zijn met pachters van landbouwgrond. Dat heeft mr. R. Cleton tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag bepaald. Na een periode van twee jaar procederen tussen de Produ centenorganisatie Nederlandse Mosselcultuur (PO) en het Jachtfonds deed de Raad van State hierin een voor de mos selsector belangrijke uit spraak. De aanzet voor deze uitspraak dateert van twee jaar geleden toen de Producen tenorganisatie een forse scha declaim op het bordje van het Jachtfonds deponeerde. Met name in de winter van 1991/1992 huisden enorme ko loniën eidereenden op de kweekpercelen in de Wadden zee, die zich tegoed deden aan de schaarse vöorraden con sumptiemosselen. MIDDELBURG - Op zaterdag 27 november vindt de Kring vergadering plaats van het Ne derlandse Rode Kruis in de Prins van Oranje in Goes. Tijdens deze vergadering ko men onder meer de volgende zaken aan de orde: Bespreking en vaststelling van de begro ting 1994 van de Stichting Kringfonds Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. De bijdrage per inwoner wordt verhoogd van 19 cent naar 21 cent. Verder wordt gesproken over het Jaarplan voor 1994. In dit plan komen zaken aan de orde als de werving van nieuwe vrijwilligers "en bloeddonors, thuishulp en cursussen. Tfen- slotte zal het hoofd van de afde ling Binnenlandse activiteiten, de heer S. J. Tolsma een presen tatie geven. BADHOEVEDORP - Uitzend bureaus moeten zich in de toe komst periodiek onderwerpen aan een onderzoek naar hun fi nanciële betrouwbaarheid. Als de stichting die daarmee belast wordt een goedkeuren de verklaring afgeeft, is het bedrijf dat met uitzendkrach ten van het bureau in zee gaat gevrijwaard van eventuele aanslagen van de Belasting dienst voor niet afgedragen loonbelasting en sociale pre mies. De Algemene bond van uitzen dondernemingen (ABU) heeft deze oplossing bedacht tegen misbruik van het toekomstig vacuüm in het toezicht in de uitzendbranche. Dat vacuüm ontstaat wanneer het bestaan de vergunningenstelsel van de Arbeidsvoorziening vervalt. Minister De Vries wil van de vergunningen af, en heeft daar de Sociaal-Economische Raad advies over gevraagd. Maar hij voelt er zich blijkbaar geluk kig bij. Er glijdt een lachje over Jan- nies gezicht. Opeens is ze zich er scherp van bewust, dat hij deze karaktertrek van haar heeft. Zijzelf was thuis ook min of meer de verdrukte geweest. Froukje, haar halfzuster uit het eerste' huwelijk van haar moeder, had sterk gedomineerd. Een zeldzaam knappe verschijning, maar die het op school helemaal niet zo best deed. Haar zorg! Ze zocht haar plezier wel; ze zat meer in Groningen dan thuis. Na een moei zaam behaald diploma MULO-A had ze haar opleiding op een modevakschool voltooid, was al gauw via een vriend fotomodel geworden. Voor Groningen en meer nog voor het Friese dorp, dat toch nog altijd als haar geboortedorp gold, was dit maar slecht te verteren geweest. Froukje had er zich geen steek van aangetrokken. Ze was dan nog wel niet helemaal eigen baas, maar ze verdiende behoorlijk. Met haar tweede vader kon ze slecht over weg. Die twee begrepen elkaar ook ab soluut niet. Naarmate het vier jaar jongere zusje opgroeide, vlot leerde en nooit liet merken dat ze in haar, Froukje, de meerdere zag, haar om haar flair, haar goed figuur bewonderde, ontstond er ook tussen de twee halfzusjes een zeke re verwijdering. Als Froukje, de keren dat ze nog op de stee kwam, zich zo extravagant moge lijk had uitgedost, als ze, al was het dan vaak van achter de dichtgeschoven gordijnen werd nageloerd, nooit liet het zusje een woord van bewondering vallen. Gehoorzaam dronk ze haar kopje leeg, verdween dan naar de stal len om even later in haar slordigste kleren op haar eigen paard, dat haar grootste vriend was, langs het raam te stuiven. Of ze toen al duidelijk wilde laten blijken waar héér kracht lag; om de ijdele Froukje ervan te overtuigen dat zij, de zoveel jongere, ook nog wel tot iets in staat was. Later had ze zichzelf meer in bedwang gekregen, had haar eigen schoolleven- tje geleefd. Ze had een stel vrienden en vriendinnen, leefde voor het oog vrij probleemloos. Eerst de HBS. daarna de opleiding voor privé-secretaresse. Kort na het vrij onverwachte huwelijk van Froukje met een gefortuneerd Amerikaans zakenman, die ze, opge lucht uit het boerenland weg te zijn, naar de States was gevolgd, had ook zij, Jannie, haar heil in het buitenland gezocht. Niet om het thuis te ontvluch ten, maar om een nog bredere blik te krijgen wat een modern, goed geoutil- Deel één: Het hek gaat open Door MIEN VAN 'T SANT 29 leerd veebedrijf betrof. Op haar laatste reis had ze een vluchtig bezoek aan haar zuster gebracht. Maar de verwij dering was toen al zo groot geworden, dat ze de verre reis alleen maar als een mislukking zag. Haar gedachten keren onwillekeurig naar haar tweede zoon terug. In één ding blonk Han beslist uit. Hij was strikt eerlijk. Als ze hem ook voor hun oudste iets in zijn dikke handjes stop te, kon ze ervan op aan, dat het Dirk Jan ook bereikte. Toen ze hem aan zijn verstand had gebracht dat Maaike zul ke dingen nog niet mocht hebben, had hij gevraagd of moeder het dan voor zijn zusje zou kunnen bewaren tot ze er groot genoeg voor was. Hij was dol op Maaike, hielp haar op zijn manier, als het kleine ding in haar badje werd ge stopt, bleef met een ernstige trek op zijn tevreden gezichtje net zolang bij de aankleedtafel staan tot moeder weer toezicht kon houden. Maar als zijn moeder zover was, dat ze naar het bedrijf kon trekken, hoefde ze hem nooit te roepen. Steevast stond hij, zijn al half versleten klompjes in zijn ene hand, klaar om van de partij te zijn. Het nieuwe huis interesseerde hem maar matig. (wordt vervolgd) Vrijdag 26 november NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits. Geva rieerd kinderprogramma met om: 7.07 uur Vrouwtje Theelepel. Animatieserie. 7.35 uur Breakfast club. 8.00 uur Journaal. 8.07 uur Boggle. Spelprogram- ma. 8.32 uur I love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 9.00 uur Journaal. 9.07 uur Prettig weekend, Ne derland. 10.00 uur Total work out. Li chaamstraining. 10.15 uur Dynastie. Ameri kaanse serie. 11.00 uur The world of survi val 11.30 uur B.O.O.S. 12.00 uur Pronto. 12.30 uur Russisch, taal en volk 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Dieren centraal 13.28 uur Lingo. 13.52 uur Kassa! 14.22 uur De schreeuw van de Leeuw 15.10 uur Sonja op zaterdag 16.00 uur Journaal. 16.09 uur Young riders, Ameri kaanse westernserie. 16.58 uur Tee vee studio, pro gramma over televisie. 17.38 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.09 uur Nijntje. Tekenfilmse rie. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal lS.lO^uur Klokhuis 19.00 uur Dieren in het wild. Natuurfilmserie. 19.28 uur Made in Holland, se rie portretten. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Ambulance, realisti sche serie over levensverande- rende incidenten. 20.57 uur Post Reykjavik, Ne derlandse korte film. 21.30 uur Reporter. Thema tisch actualiteitenmagazine. 22.06 uur The Saint, Engelse detectiveserie. 22.57 uur Sporen: De glimlach, 3-delige documentaireserie over kinderen van nu. 23.35 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 enl5.23 uur Nje>uws ypor doven en slechthorenden. 15.30 uur Te land, ter zee en in de lucht 16.24 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 16.50 uur Bassie en Adriaan, serie. 17.25 uur Foreign Affairs, Ne derlandse soapserie. 17.49 uur De TV-dokter 17.58 uur 2 Vandaag 18.00 uur Journaal 18.15 uur 2 Vandaag. Actuali teiten. 18.41 uur Sportjournaal 18.51 uur Het weer en de hoofdpunten uit het nieuws. 19.00 uur Dat zeg ik niet, spel- programma. 19.34 uur Natte neuzen, spel- programma. 20.02 uur TROSkompas Tv- ster-Gala, lezers van TROS kompas nomineren hun favo riete tv-personalities 20.13 uur Medisch Centrum West. Nederlandse serie. 21.09 uur BZN special, mu- ziekspeciaal op lokatie. 21.40 uur De TROS TV-show. Talkshow. 22.36 uur Dat willen we even kwijt. 22.42 uur In the heat of the night, Amerikaanse politiese rie. 23.32 uur Pallieter, Nederland se speelfilm. 01.03 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere. 09.30 uur Nijntje en haar vriendjes. 10.00 uur Nieuws uit de natuur 10.30 uur Sybe Satelit. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal. 16.00 uur Aanpakken! 16.16 uur Nationale onder wijsprijs. 16.38 uur Nieuws uit de natuur 16.59 uur Schooltv-weekjour- naal. 17.30 uur Villa achterwerk. Potje Sport II 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Comedy op 3: Een schone heks, Amerikaanse co medyserie. 18.45 uur Uitzending politieke partijen: GPV. 18.55 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.21 uur Binnenland, magazi ne over mensen in het Neder land van nu 19.55 uur In mijn ogen, talk show. 20.20 uur Kunstmest. Weke lijks kunstprogramma. 21.04 uur Love hurts. Engelse serie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de minister-president. 23.10 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 23.11 uur Theatermaker: Peter Stein, portret van de winnaar van de Erasmus-prijs 1992. 23.51 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 06^00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburg^ programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.35 uur Eigen huis tuin. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 1). 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 2). 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop. 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Barend Van Dorp, herhaling. 14.05 uur Home Improvement 14.3.0 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.15 uur RTL 4 shop 15.20 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.10 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. Magazine. 18.35 uur The bold& beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur Avondnieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden, Nederlands dramaserie 20.30 uur Geef nooit op. Afle vering van dit programma waarin hartewensen van kin deren in vervulling gaan. 21.30 uur Klasgenoten. 22.30 uur Goldeneye, Ameri kaanse speelfilm. 00.25 uur The longshot, Ameri kaanse film. 02.00 uur De thuiswinkel 02.30 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 16.40 uur Family pictures, Ca nadese jeugdserie. 17.10 uur Ieder zijn verhaal, jeugdserie. 17.40 uur Dag Sinterklaas, jeugdserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 330. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 18.35 uur Top Score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Dag Sinterklaas, jeugdserie. 20.15 uur De paradijsvogels. Belgische serie. 21.15 uur Kom op tegen kanker-clip 21.20 uur Weekendfilm: Thun- derboat Row, Amerikaanse tv- film. - 22.55 uur De wereld zoals hij is volgens Van Daele Maurice. 23.00 uur Vandaag en sport. 23.35 uur Tropical Heat. Ame rikaanse actieserie. 00.25 uur Coda. 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, serie. 19.53 uur Benny Hill. Engelse humor. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Het verhaal van een taal. 21.30 uur Journaal en sport. 22.05 uur Couleur locale 23.35 uur Ik, de slechtste van allemaal, Argentijnse-Franse speelfilm. BURGH-HAAMSTEDE - In bibliotheek De Schutse in Burgh-H aamstede zijn van woensdag 24 no vember tot en met woensdag 29 december werkstukken te zien van deelnemers aan de cursus Na tuur en Fotografie van de Zeeuwse Volks Universiteit. De twaalf cursisten hebben zich voor deze expositie van collages en natuurfoto's laten inspireren door de herfst. Daarvoor zijn zij onder lei ding van IVN-natuurgids Jan Midavaine de natuur ingetrokken om deze te beleven en vast te leg gen op de gevoelige plaat. Eén van de thema's, die tijdens deze cursus aan de orde kwamen, was het onderzoeken en vastleggen van weersinvloeden op landschap en vegetatie. Daarvoor is een be zoek gebracht aan de bossen van Oostkapelle, waar de invloed van de harde zeewind op de vegeta tie duidelijk tvaarneembaar is. Ook het natuurbouw-project op de Neeltje Jans is door de cursisten bezocht. Hier lag het accent op de diversiteit in natuurbouw. Een derde onderwerp waarmee de cur sisten aan de slag gingen vormde een ontdekkings-excursie in de Kop van Schouwen. Een selectie van de foto's en collages die tijdens deze opdrachten zijn gemaakt zijn vanaf woensdag in De Schut se te zien en wel tijdens de openingstijden van de bibliotheek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4