Schuur aan de Zuidweg wordt 'prettig' onderkomen toeristen Keurslagerij Simmers verdwijnt na 107 jaar uit centrum Zierikzee HOBBY-BEURS 93 Huren van Atag verwarmingsketel bespaart veel zorgen en centen Videofilm natuuronderwijs moet goede voorbeeld geven Bezoek aan Litouwen leidt tot versteviging contacten Koffie-ochtend voor ouderen in bibliotheek de Zaete Troubadour Dieleman brengt nieuwe CD uit ANBO-middag over belang goede voeding Mini-camping groeit uit tot Recreatie Hoeve WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 S Husqvarna 1200 De 1200 biedt u werkelijk onbegrensde mogelijkheden! Hij naait niet alleen vooruit of achteruit, maar ook naar links en rechts. Dit zijwaartse transport geeft u alle kreatieve ruimte. Het topmodel uit de Husqvarna reeks is voorzien van alle nuttige steken en siersteken, heeft borduurelementen en zelfs komplete grote motieven die .u in één keer kunt naaien. Maar liefst zes verwisselbare naaikassettes. een informatievenster, een programma venster en een unieke naaigids.. De Husqvarna 1200 heeft het allemaal. Ill IF TA naaimachines If I lb I II mode stoffen kik I V fournituren Middelhamis, Westdijk 42 01870-85222 Zierikzee, St. Domusstraat 54 011110-15222 OP DE KREATIEFBEURS IS HET GELD VERDIENEN Zaterdag 27 november van 10.30 tot 16.30 uur HET UITSTAPJE VOOR LEUKE IDEEËN BEURS VOOR KREATIEVE VRIJETIJDSBESTEDING in de Concertzaal MONDRAGON ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Het onderwijs is een van de beste plaatsen om mensen bewust te maken van de zorg die we moeten beste den aan het milieu. In Zeeland maken de scholen hierbij ge bruik van een bomenleskist. Daarnaast helpen zogenaamde natuurouders met het natuu ronderwijs. Onlangs is door de Provinciale Commissie Boom feestdag een videoproduktie gemaakt over het werk dat de natuurouders verrichten. Scholen zelf doen veel aan na tuuronderwijs. En ze worden daarbij door veel milieu-orga nisaties geholpen. Soms zoveel dat scholen door de bomen het bos niet meer zien. Dat is de re den dat het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland samenwer ken om natuur- en milieu educatie een betere plaats op de basisscholen te geven. De hulp die de scholen 'van buiten' krijgen moet goed wor den gecoördineerd. En soms moeten er simpele maar doel treffende oplossingen worden gevonden voor praktische pro blemen. Een goed voorbeeld van dit soort hulp is de manier waarop de Provinciale Com missie Boomfeestdag Zeeland de zaken aanpakt. In deze com missie zijn gemeentelijke groenmensen, de onderwijsin spectie, natuur- en milieu edu catieve organisaties en groen- bedrijven vertegenwoordigd. Een paar jaar geleden ontwik kelde deze commissie een 'bo menleskist'. Die leskist is bij negentien gemeenten te leen. Bomen zijn mooi en ze staan overal. Maar om ervan te leren en te beleven moet de klas wel naar buiten. Natuurouders zijn bij dit soort onderwijs behulp zaam. Dit zijn vrijwilligers die van het Consulentschap Na- tuur- en Milieu Educatie (of een Milieu Educatief Centrum) een cursus krijgen, waarna ze de leerkracht kunnen helpen bij natuuronderwijs op de plaats waar het thuis hoort: buiten, in de natuur. Fouten vermijden In Zeeland wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het net werk van natuurouders. Om er voor te zorgen dat scholen nog beter natuuronderwijs kunnen geven, waardoor de jonge gene ratie de kans krijgt de fouten te vermijden die de volwasse nen hebben gemaakt bij het be heer van natuur en milieu. Over deze simpele maar doel treffende en daardoor unieke opzet van natuur- en milieu-on derwijs is door de Provinciale Commissie Boomfeestdag een videoproduktie gemaakt. Die laat in ongeveer vijftien minu ten zien hoeveel plezier natuur ouders beleven aan hun vrij willigerswerk en hoe kinderen met de materialen uit de bo menleskist spelenderwijs le ren. De videoband is gemaakt door Corazon Audiovisuele Produk- ties in Tilburg. De opnamen zijn gemaakt in Biezelinge, waar natuurouders, leerlingen en leerkrachten van de PC Ba sisschool de Linge hun mede werking verleenden. De video heeft tot doel om andere scho len, gemeenten, medezeggen schapsraden, natuur- en milieu-organisaties aan te spo ren om dit goede voorbeeld te volgen. GOES - Het bezoek dat de heer G. H. M. van Damme, adviseur van de Internationale Organisatie voor Volkskunst, onlangs bracht aan Litouwen heeft de handen van dit land met Nederland, en in het bijzon der Goes, verstevigd. In de hoofdstad Vilnius werden op verzoek van de Litouwse ambassade in Brussel, ge sprekken gevoerd met enkele vertegenwoordigers van het en semble Lietuva. Dit beroepsen- -sériible verzorgt in februari en kele voorstellingen, onder meer in Middelburg en Bergen op Zoom. Het ensemble wil ook graag enkele voorstellin gen op scholen van het voortge zet onderwijs geven. Scholen die hiervoor belangstelling hebben kunnen contact opne men met de heer Van Damme (telefoon: 01100-28130). Uitwisselingen In de zusterstad van Goes, Pa- nevezys, sprak de heer Van Damme onder andere met de burgemeester. De stad wil graag uitwisselingen tot stand brengen met verenigingen en organisaties in Goes. De burge meester wees op het belang van de uitwisselingen, vooral die van jongeren. ,,Zij zijn de za kenlieden van morgen en het is heel belangrijk dat zij zich vroegtijdig kunnen oriënteren in het westen. Ook werden er contacten ge legd met enkele culturele ver enigingen van de stad. Het IOV zal nagaan welke mogelijkhe den er zijn om deze verenigin gen uit Litouwen deel te laten nemen aan internationale festivals in Europa. Ook wordt getracht om uitwisselingen op basis van wederkerigheid tot stand te brengen. DEN HAAG - De Nederlandse bevolking is in overgrote meer derheid voor de invoering van de beperkte identificatie plicht; 85 procent vindt het een goed plan en 63 procent zegt na de invoering van de wet altijd een identiteitsbewijs bij zich te zullen dragen. Drie kwart van de ondervraagden is van me ning dat het een goede zaak zou zijn als de politie iedereen al tijd naar zijn identiteit kan vragen. UTRECHT - De machinisten van de Nederlandse Spoorwe gen willen van hun directie de garantie dat er tot 1998 geen wezenlijke veranderingen op treden in hun werk. Directeur W. Döbken van de dienst ex ploitatie, waaronder het rij dend NS-personeel valt, kon die garantie maandag tijdens een vergadering van het dienstoverlegorgaan (Doo, een soort ondernemingsraad) ech ter niet geven. Advertentie De ouders van Nella den Har- tog startten ongeveer twintig jaar geleden met de mini-cam ping Villetta. Zij waren hier mee een van de eersten op Schouwen-Duiveland. In 1984, na het overlijden van haar va der, nam Nella de camping over en verhuisde ze met haar gezin (man en twee kinderen) naar de hoeve. Omdat we naast de boerderij woonden had ik reeds een goede band met de mensen op de camping. En ik wilde altijd al iets voor mezelf, dat ik kon combineren met de opvoeding van mijn kinderen en dan is dit een ideale situa tie", aldus Nella. Niet voldoende Aanvankelijk stonden er vijf sta-caravans op de minicam- ping. Dit aantal is later uitge breid met nog eens vijf en te genwoordig mogen er zes we ken per jaar vijftien plaatsen verhuurd worden. Om aan de vraag te voldoen zijn deze vijf tien plaatsen echter nog niet voldoende volgens Nella, maar uitbreiden is wettelijk verbo den. Daarnaast nam de vraag naar het huren van sta caravans en kamers de laatste jaren toe. ,,Maar de eigenaren van de caravans die hier staan verhuren niet onder en dat vind ik eigenlijk maar goed ook", aldus Nella. Naar aanleiding van een aantal artikelen in de krant over het hoeve-toerisme begon vorig jaar bij haar een plannetje te groeien om iets dergelijks ook in de aan de woning gebouwde schuur te gaan doen. Deze stond al jaren leeg en diende nergens voor. Uiteindelijk leidde dit tot de indiening van een plan bij de gemeente Brou wershaven .in december 1992. Op advies van de Welstands commissie werd dit plan op een aantal punten aangepast, maar dit leverde verder geen proble men op. En Nella benadrukt dan ook dat ze voor het realise ren van haar plannen alle me dewerking heeft gekregen van de gemeentelijke instanties. En nu onlangs ook de provincie akkoord ging met de plannen staat haar niets meer in de weg om binnenkort met de bouw werkzaamheden te beginnen. In de schuur worden vier ka mers en vier appartementen gebouwd. De kamers meten 4,5 bij 4 meter en bieden plaats aan maximaal vier personen. De kamers zijn gemeubileerd en in iedere kamer is een dou che en toilet. Bovendien zijn ze allemaal voorzien van centrale verwarming, zodat de verhuur het gehele jaar rond mogelijk is. Er is ook een gemeenschappe lijke ruimte. Deze bestaat uit een zithoek en een kleine keu ken. Deze is speciaal voor de gasten die een kamer huren, maar ook toegankelijk voor de gasten op de kleine qamping en van de appartementen. Daar naast is er een gemeenschappe lijk terras op het zuiden. De appartementen zijn be stemd voor maximaal zes per sonen. Per appartement zijn er twee slaapkamers, een woon kamer met een open keuken en een zithoek, een badkamer en een toilet. Bij ieder apparte ment is er op het zuiden een privé-terras met daaraan een tuin van tien meter diep. Er is een aparte berging voor bij voorbeeld fietsen en surfplan ken en op de camping is nog een kleine recreatieruimte voor de kinderen. Op de teke ningen ziet het er allemaal heel gerieflijk uit. ,,Maar dat moet ook", zegt Nella. „We zijn er van uit gegaan wat we zelf prettig vinden wanneer we op vakantie zijn". De zwarte houten planken, waaruit de muren van de schuur zijn opgetrokken blij ven bestaan. Bovendien komt de pui van het woonhuis terug in de appartementen. Het pand vormt aldus één geheel en het bijzondere karakter van de schuur blijf ondanks de gron dige verbouwing gehandhaafd. „Hiermee is in de tekeningen goed rekening gehouden en vanaf de weg af gezien zal er zelfs niets van de vérbouwing te merken zijn", aldus Nella. Zij hoopt zeer spoedig met de werkzaamheden te kunnen be ginnen, want de tijd begint een beetje te dringen. Alles moet op 1 april van het volgende jaar klaar zijn. Dan immers komen de eerste toeristen er al weer aan. Het grote voordeel van het Atag comfort lease is volgens Ooms, dat men de grote in vestering, die de aanschaf van een nieuwe hoog rendement verwarmingsketel vergt, over een periode van tien jaar kan uitspreiden. Wanneer de ver warmingsketel eenmaal is af betaald kan de huurder deze voor een tientje kopen. De dea ler waar die de ketel installeert zorgt gedurende vijftien jaar voor het onderhoud en de even tuele reparaties van de ketel. „Daar heeft de huurder dus geen omkijken naar en het kost hem bovendien niets", aldus Ooms. Voordeel Een bijkomend voordeel is vol gens hem ook dat het maande lijkse huurbedrag verminderd wordt wanneer de huurder in de WW of WAO terecht mocht komen. Hiervoor is een bepa ling in het contract opgeno men. „En dit kost de huurder dan misschien wel iets meer in tien jaar dan dat hij de ketql koopt, maar als hij het geld vijftien jaar vast op de bank zet levert dit hem ook voordeel op. Daarnaast is de rente van hetlease-contract belasting aftrekbaar en weet de huurder waar hij aan" toe is. En hij heeft een prima cv-ketel in huis", al dus Ooms. De cv-ketels van Atag, met de naam Blauwe Engel, zijn vol gens Ooms uniek. Dit zit hen met name in het feit dat de ke tel het vermogen aanpast aan wat er nodig is. „Vaak staan er in een huis slechts drie of vier van de twaalf radiatoren open. De watertemperatuur is dan snel op de goede hoogte en een reguliere ketel slaat dan voort durend aan en uit op de maxi male thermostaatstand. De ke tel van Atag daarentegen 'voelt' dat de temperatuur te hoog is en schakelt automa tisch terug naar een lager ver mogen en-levert hierdoor, een. rendement op van maar liefst 96 procent", aldus Ooms. Stiller Door de aanpassing van de ke tel aan het benodigde vermo gen maken de pomp en de ven tilator minder toeren. Hier door is de installatie een stuk stiller. „En dit heeft zijn weerslag op het geruis in de kranen en leidingen in het hele huis". Ook voor de hoeveelheid warm water brengt de Blauwe Engel volgens óoms voordelen met zich mee. „Doordat de ke tel zich aanpast kun je er één met een groot vermogen op de installatie aansluiten, zonder dat dit meer energiekosten met zich meebrengt. Er kan veel warm water van getapt wor den, zonder dat dit energiever lies met zich meebrengt, omdat het overige vermogen afgege ven wordt aan de cv". Ook heeft Atag oog voor het milieu gehad toen zij de ketel ontwikkelde. Ook dit is voor Ooms van invloed geweest op de keus van Atag. De uitstoot van stikstofoxyde (CO en CO2) is beperkt tot ongeveer 12 ppm (deeltjes per miljoen). Tbr ver gelijking: de uitstoot bij een reguliere ketel ligt tussen de 150 en 250 ppm. Bovendien is de brander van keramisch ma- BRUINISSE - Op initiatief van de drie eilandelijke biblio theken wordt morgen, donder dag 25 november, in biblio theek de Zaete in Bruinisse een koffie-ochtend voor 55- plussers uit de gemeente ge houden. De aanvang is 10.00 uur. Er zijn diverse sprekers die de ouderen wegwijs maken in de mogelijkheden die de bi bliotheek biedt. De koffie-ochtend, die eerder in de bibliotheken van Zierik zee en Burgh-Haamstede ge houden werd, staat in het ka der van het Europese jaar voor de ouderen. Alle ouderen uit Bruinisse kunnen donderdag vrijblijvend een kijkje nemen in de Zaete. Mevrouw J. Kool-Vanden- bergh, consulente Bijzondere dienstverlening van de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, vertelt over de leesmogelijkhe- den die er zijn voor slechtzien den. Zij toont hierbij ook enke le hulpmiddelen. Daarnaast zijn ook de dames V. Konter en Y. Hoevens van de Unie van Vrijwilligers in de bibliotheek aanwezig. Medewerkers van de bibliotheek geven op verzoek een rondleiding door de biblio theek met daarbij uitleg over geautomatiseerde catalogus. Tbnslotte kan men in de biblio theek ook de expositie Educa tie voor Ouderen bekijken. De ze is samengesteld door de Stichting Welzijn Ouderen in Zierikzee. VOORBURG - Ohs land telde op 30 juni 5.590.000 banen, zes duizend minder dan een jaar eerder, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De voorlopige cijfers laten voor het eerst sinds 1984 een daling zien. Herstel van de groei in de werkgelegenheid is nog niet in zicht. TIEL - Als de Betuwelijn aan gelegd wordt volgens het door de minister Maij van verkeer en waterstaat gewenste tracé, krijgen minstens drieduizend inwoners van Tiel te maken met een geluidsbelasting van meer dan 60 dB (A). Tijdens piekuren zal de belasting zelfs boven de 65 db(A) komen. teriaal gemaakt en op zijn kop in de ketel gemonteerd, zodat er geen vuil op kan vallen. „Ik geloof dat er geen schonere ke tel op de wereld is dan deze", zegt Ooms. Een eigen servicedienst Daan Ooms houdt zich overi gens niet alleen bezig met in stalleren. Het bedrijf bestaat ook uit een winkel. Hierin vindt men een grote sortering sanitair, 'ijzerwaren, doe-het- zelf artikelen en witgoed. Voor deze laatste heeft het bedrijf een eigen servicedienst die alle noodzakelijke reparaties snel en vakkundig uitvoert. Daar naast kan men ook voor regen kleding en telefoons in de Ou destraat terecht. 'S-GRAVENPOLDER - Van de Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman uit 's-Gravenpolder is onlangs een nieuwe CD met veertien liedjes in Bevelands dialect uitgekomen. Deze nieu we CD draagt de titel Vier lin den, naar de vier inmiddels verdwenen linden bij 's- Gravenpolder. De CD bevat naast de nummers over de verdwenen linden kri tisch/humoristische liedjes over 't Goese meer, zomer in de zak (van Zuid-Beveland) en het toerisme. Daarnaast zijn ook meer beschouwelijke liedjes op de CD te horen. Uit alles blijkt dat Dieleman houdt van de rijke historie van zijn Zeeland, de veelzijdigheid van het landschap en het dia lect. In zijn liedjes verwerkt hij niet alleen eigen ervaringen maar zet hij mensen aan om bij al dat Zeeuwse schoon stil te staan. De CD is te bestellen bij de Stichting Mijn Jas in 's- Gravenpolder. ZIERIKZEE - De Zierikzccse afdeling van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft voor donderdag 25 november een themamiddag over gezonde voeding en uw hart op het programma staan. Deze middag wordt vanaf 14.00 uur in het gebouw Paternoster straat 5 gehouden. Tijdens deze voorlichtingsbijeenkomst zal een diëtiste van de Nederland se Hartstichting ingaan op het belang van goede voeding. Ook geeft zij praktische tips voor het inkopen en bereiden van voedsel. Het geheel wordt met dia's ondersteund. De verbouwing zal geen verandering aanbrengen in het bijzondere karakter van de ruim 150 jaar oude schuur. (Foto: Marijke Folkertsma). ZONNEMAIRE - Na ruim honderdvijftig jaar krijgt de schuur van Hoeve Villetta, aan de Zuidweg in Zon- nemaire, een andere bestemming. In de schuur worden vier kamers en vier appartementen gebouwd, die in totaal aan veertig personen onderdak kunnen bieden. Met deze Uitbreiding op haar mini-camping, vol doet Nella den Hartog-van den Berge aan de alsmaar toenemende vraag naar dergelijke verblijfsmogelijk heden. ZIERIKZEE - De vitrine van Keurslagerij Leo Sim mers in de Visstraat in Zierikzee staat er sinds vori ge week leeg en verlaten bij. Na 107 jaar en vier ge neraties Simmers is er een einde gekomen aan de slagerij. Leo en Ria Simmers kijken met veel plezier terug op de 38 jaar die zij samen in de winkel hebben doorgebracht. En zijn niet alleen. Ook de vele vaste klanten moesten even slikken toen zij het nieuws hoorden. Öp 15 mei 1886 begon Co Sim mers. de overgrootvader van Leo, een slagerij in de Visstraat (Visslop in de volksmond). Hierna Waren het nog twee Co's die de scepter zwaaiden in de slagerij, waarvan de laatste de vader van Leo was. Deze nam in 1937 de slagerij van zijn vader over, samen met zijn broer Leen. Leen verliet in 1955 de slagerij in de Visstraat en begon een slagerij in de Sint Domusstraat, die ook nu nog bestaat. Leo kwam in hetzelfde jaar samen met zijn vrouw, waarmee hij eerder dat jaar in het huwelijksbootje was ge stapt, zijn vader helpen. Vijf jaar later namen zij de zaak over. Leo herinnert het zich allemaal niet zo precies meer. Maar dat er veel veranderd is staat bui ten kijf. „Vroeger kwamen de mensen hier om een paar pond vlees, waarmee ze de hele week deden. Dat is er tegenwoordig niet meer bij. En als slager ging je zelf 'de boer op". Bij de boer zocht hij dan een rund of varken uit en daarna begon het bieden. „Je schatte dan het gewicht en paste daar je prijs bij aan. Maar deze lag altijd lager dan de prijs die de boer in gedachten had. Soms ging je wel drie keer naar de zelfde boer toe. Je reed voor een tientje terug", aldus Sim mers. Langzamerhand komen ook andere herinneringen bij hem naar boven. Zoals de Paas- ossen die met Pasen de ronde deden door Zierikzee met op hun oren sinaasappelen gesto ken en de handel in vee van zijn vader en ome Leen. Deze kochten soms honderd runde ren tegelijk en brachten deze met de boot naar de markt in Rotterdam. Dit is nu allemaal voorbij. „Vqor mijn gevoel wilde ik nog niet stoppen. Maar aan de an dere kant hebben we nu tijd om van andere dingen te genieten, waarvoor anders nooit tijd was", aldus slager Simmers. „Maar we zullen het wel mis sen", vult zijn vrouw hem aan. Wie het ook zullen missen zijn de vaste klanten, waarvan er sommigen al meer dan vijftig jaar klant zijn. „Ik heb ze alle maal opgebeld en iedereen vond het ontzettend jammer", zegt ze. De vele bloemen en ca deaus die zij aan het echtpaar Simmers overhandigden getui gen van de hechte band. die in de loop der jaren is ontstaan. BRUINISSE - In mei 1991 verhuisde Ooms Installaties van Zierikzee naar de Oudestraat in Bruinisse. Vanuit'hier installeert Daan Ooms alles wat met de woning of het bedrijf te maken heeft. Een jaar geleden verkreeg het bedrijf het zogenaamde Select Dealer-schap van Atag. Het grote voordeel hiervan is dat Ooms nu ook gebruik kan maken van het Atag comfort lease. Daan Ooms: ..De Blauwe Engel van Atag is voor mij de Mercedes onder de cv-ketels". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3