HO#J KIK KADO IDEE! KERSTKAARTEN MET EIGEN FOTO Foto! slechts OP PRAXIS KUN JE BOUWEN, ZEKER MET DEZE PRIJSBOFFERS "I 39,- Gospelgroep Rejoice viert haar eerste lustrum Ook dit jaar weer een Zierikzeese Kerstmarkt TMC Kruiningen breidt bestaande pand uit Stad en Lande vergadert in Vierschaar Introductie milieumeet lat Zeeuwse akkerbouw derden eroepen op 'n rij... belle 3,50 3r" 'jm Imb MMS Samenwerking voor openbare veiligheid Ultraflex-schoen vormt een revolutie op loopgebied Onderzoek woningmarkt als basis toekomstig beleid Werkgroep Ontwikke lingssamen werking Cursus kunst geschiedenis ^eelatidAvzltevt tfaea, 0 DECEMBER KADOTIPS: WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 17 DOUCHEKABINE Type Tris. Met acryl panelen. Hoogte 175 cm cm. Breedte 79-89 cm. 3 jaar garantie. X 4 t. plus feestludo-bonnan tw.v. 15.- LADENKAST Met 48 laden. Metaal. Afm. 56 x 31 x 15 cm. ê&r- LEIDINGISOLATIE Bespaart energie en beschermt uw buizen. •Wanddikte 9 mm, 28 mm rjo6.50 22 mm 0 «7 0,50 15 mm 0 w4," 12 mm jö AANBIEDINGEN: ZOLANG DE VOORRAAD STREKT PRIJS- EN MODELWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. GARDEROBEKAST Twee-deurs. Hang-uitvoering. Wit. Afm. 170 x 90 x 55 cm a Eenvoudige M montage. plus feestkadu-bonnen t w.v. 10. IÜI BLACK&DECKER BOORMACHINE BD 561Vermogen 400 Watt. Maakt 2.500 t.p.m. Boorhouder 10 mm Kap. in beton 10 mm, staal 10 mm en hout 20 mm. 1 jaar garantie 8©r- I tw-tf DOE HET ZELF CENTER Haringvlietplein 9 - Zierikzee Openingstijden: Maandag: 10.00 tot 17.30 uur Dinsdag t/m vrijdag: 9.00 tot 17.30 uur Zaterdag: 9.00 tot 17.00 uur Donderdag: koopavond van 18.30 tot 21.00 uur Met de alt Reinata Heemskerk SCHARENDIJKE - Gospelgroep Rejoice viert op 26 november haar eerste lustrum. De groep, onder lei ding van Wim Kaashoek uit Geersdijk, viert haar vijfjarig bestaan in de Nederlandse Hervormde kerk in Scharendijke. Gastsoliste die avond is de alt Reinata Heemskerk. Rejoice werd vijf jaar geleden opgericht door Janneke Vaane en Anja Romijn uit Scharendij ke. Er werd door hen in de re gionale pers een oproep gedaan voor leden voor het nieuw op te richten koor. Al meteen vanaf het begin dienden zich rond de twintig leden aan. Dit leden aantal is afgezien van wat wis selingen vrij constant geble ven. Het repertoire van Rejoice richt zich voornamelijk op mo derne religieuze muziek. In het begin was het niet de bedoeling om naar buiten toe te treden. Toen het echter langzamerhand bekend werd, dat er een derge lijke gospelgroep bestond in Scharendijke kwamen er uit de regio uitnodigingen om in bij zondere kerkdiensten op te tre den. Verschillende keren was er daarbij een optreden samen met de alt Reinata Heemskerk. Hoogtepunten in het optreden van de afgelopen vijf jaar wa ren de zangdienst met me vrouw Heemskerk ten bate van Roemeense weeskinderen, waarbij de overdenking werd gehouden door majoor Bos- schart van het Leger des Heils uit Amsterdam, een live-uit zending via radio Rijnmond van een kerkdienst in de Gere formeerde kerk in Dirksland en in een massale recreatie- pinksterdienst in de Dom van Veere. Het programma van. 26 november bestaat uit spiritu als, lofprijzing en gospels. Vas te begeleider is Martin Koster op key-board. Op deze avond zal een collecte gehouden worden ten bate van het Ronald McDonald Kinder fonds, 3e stichting die huizen bouwt bij kinderziekenhuizen, waardoor ouders en broertjes en zusjes dichtbij het patiëntje kunnen verblijven. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis en iedereen is van har te welkom. ZIERIKZEE - Diverse ideële organisaties en enkele ondernemers leveren ook dit jaar weer hun mede werking aan de Zierikzeese Kerstmarkt. Ook dit jaar wordt deze markt weer in de Nieuwe Kerk ge houden en wel van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december. De Zierikzeese Kerstmarkt is een initiatief van de plaatselij ke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, waar mee in 1990 een begin werd ge maakt. Aan deze markt doen velerlei ideële instellingen mee, zoals Amnesty Internatio nal, SOS-Kinderdorpen, Uni cef, UW, Wereldwinkel en het Wereldnatuurfonds. Ook het CJV is met een kraam aanwe zig, evenals de werkgroep Ont wikkelingssamenwerking; een breed samengesteld gezelschap dat momenteel bezig is met het aanhalen van de contacten met het Tanzaniaanse Maore. Hier mee wil de groep een stukje ontwikkelingsproblematiek dichter bij de bevolking bren gen, waardoor deze zich hier van meer bewust wordt. Deze werkgroep is een nieuwkomer in het gezelschap van deze ideë le organisaties. Ook de plaatselijke onderne mers presenteren zich tijdens deze Kerstmarkt. Zo laat Elise Cadeau- en modeboutique in de Nieuwe Kerk een deel van haar collectie zien en ook Euro- patuin Braber, Sporthuis Zie rikzee en Singer Zelfmaakmo- de De Spoel geven acte de pré- sence. Voor een kraam met speelgoed zorgt Intertoys, ter wijl het bureau voor ruimtelij ke vormgeving, Kort en Verton Architecten bna eveneens een kraam zal innemen. Behalve dat deze Kerstmarkt een aardi ge gelegenheid is voor het ko pen van dè benodigde kerstge schenken, is er door middel van diverse demonstraties ook van alles te zien. Bovendien is er deze dagen ook een expositie over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken. Deze expositie bevat onder meer afbeeldingen, fo to's, maquettes en voorwerpen. Woensdag 8 december is de Kerstmarkt van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Donderdag gaan de deuren al om 10.00 uur open (tot 17.00 uur) en ook 's avonds is de Kerstmarkt tussen 19.00 en 21.00 uur voor het publiek geopend. Ook vrijdag kan men in deze avondlijke uren een kijkje werpen op deze Kerst markt. 's Middags kan dat tus sen 13.00 en 17.00 uur. Zaterdag tenslotte kan de Kerstmarkt tussen 10.00 en 16.00 uur wor den bezocht. KRUININGEN - Onlangs heeft TMC Kruiningen een bouwvergunning verkregen voor een aanzienlijke uitbreiding van het bestaande pand aan de Zandweg in Kruiningen. In goede samenwerking met de ge meente Reimerswaal wil men bouwen aan een 'woonwereld in meubelen en tapijt'. De uitbreiding komt relatief snel maar toch niet onver wacht. Al spoedig na de ope ning, zo'n viereneenhalf jaar geleden, bleet dat de vestiging in een grenzeloze behoefte voorzag. De vraag naar TMC- produktcn nam zelfs zo sterk toe dat TMC begin dit jaar lid is geworden van de Citymeu belgroep: een samenwerkings verband van toonaangevende woninginrichters, die geza menlijk centraal en zonodig in ternationaal inkopen. Dit bete kent voor de consument een on bekend gevarieerd assortiment egen een uiterst scherpe prijs ?n prima leveringsvoorwaar den. Mede door dit lidmaatschap zal de huidige vestiging dus met enkele duizenden vierkan te meters worden uitgebreid. De nieuwe 'woonwereld in meubelen en tapijt' wordt voor zover mogelijk geheel af gestemd op de hedendaagse consument. Concreet betekent dit meer keuze- en combinatie- mogelijkheiden en een perfecte produktpresentatie. Wanneer de nieuwe zaak zal worden geopend houdt TMC nog even geheim. Wel staan er diverse spectaculaire verras singen op stapel. Met presentatie Kroniek ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland heeft voor vrijdag 26 november de najaarsverga dering op het programma staan. De vergadering wordt deze keer in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis ge houden. Aanvang: 19.30 uur. Tijdens het gedeelte voor de pauze wordt de nieuwe Kro niek gepresenteerd. Het is dit jaar de achttiende keer dat dit jaarboek van Stad en Lande verschijnt en ook dit jaar is er weer sprake van een gevarieer de inhoud. Zo beschrijft drs A. C. J. Hagesteijn, Zierikzeeë- naar van origine de bierbrou werijen in Zierikzee tussen 1500 en 1850. Zijn artikel draagt de tot de verbeelding sprekende titel ,,de laaving staat gereed, waar is het dorstend leed? Ook de Strao, het typische Schouwse dorps feest dat ook nu nog jaarlijk heel wat belangstelling trekt, wordt beschreven door streek archivaris H. Uil, M. K. Buth en J. J. B. Kuipers. Een reislustige Zierikzeeënaar, Jo hannes van der Harten (1815- 1830) heeft J. W. Hagen geïnspi reerd tot het schrijven van een artikel over de twee reizen die deze Zierikzeeënaar naar Sint Petersburg maakte. Een stukje oorlogsverleden wordt belicht door J. van Loo en en J. D. Vlot. Laatstgenoem de heeft een artikel gewijd aan de geschiedenis van het oor logsschip Zierikzee. Van Loo gaat in zijn verhaal in op de vraag of het bombarderen van de provinciale veerboot Prins Hendrik op 3 september 1943 moet worden gezien als een fa tale vergissing of een strate gisch doel. De kerkorgels op Schouwen-Duiveland worden door drs P. Sevestre beschre ven, terwij J. B. Berns zijn licht laat schijnen op de verhouding tussen dialect en standaardtaal op Schouwen-Duiveland. Van F. Beekman tenslotte bevat de Kroniek '93 een verhaal over het met de camera vastleggen van de stormvloed van 1953. Daarin wordt aandacht be steed aan de dit jaar overleden Rykel ten Kate. Leden van Stad en Lande kunnen de Kroniek in de pauze kopen of na vrijdag 26 november ophalen (tussen 18.00 en 20.00 uur) bij R. de Jongh, Havenpark 22, Zierik- zee.(telefoon 01110-16582). Behalve de presentatie van de Kroniek neemt het bestuur van Stad en Lande ook afscheid van bestuurslid dr J. A. Bran- denbarg. Als zijn opvolger draagt het bestuur J. van Loo voor. Na het afwerken van dit huishoudelijk gedeelte en het goedkeuren van de begroting voor '94 richt de aandacht zich na de pauze op de streekdracht. Daarvoor is de streekdrachten- vereniging De Arke uitgeno digd die een klederdrachten show zal verzorgen, waarbij mevrouw T. van der Bijl-Pan- nekoek het commentaar zal verzorgen. ZIERIKZEE - Op maandag 22 november ondertekenden alle Zeeuwse gemeenten en de pro vincie Zeeland overeenkom sten om in Zeeland de samen werking op het gebied van de openbare veiligheid te verbe teren. De overeenkomsten gaan over het oprichten van een stuur groep (met eigen budget), die op het gebied van de openbare veiligheid als taak krijgt de be volking in Zeeland voor te lich ten, de opleidingen te verzor gen, regelingen te maken. Er komen permanent zes beleids ondersteunende crisisteams beschikbaar. Het Zeeuwse Rode Kruis krijgt de verantwoordelijkheid voor opvang en verzorging bij ram pen. Dit is uniek in Nederland. Het convenant, dat door de Zeeuwse burgemeesters onder tekend werd, regelt de interge meentelijke bestuurlijke coör dinatie bij grootschalige onge vallen en rampen. Ook werden de blusvoorzienin- gen voor de Zeeuwse wateren aan de voorzitter van de Regio nale Brandweer Zeeland over gedragen, waarna een demon stratie van de vaartuigen plaatsvond. DEN HAAG - De nieuwe lande lijke aanbieders van telecom municatiediensten, die naast de PTT gaan opereren, kunnen eerder aan de slag. ZIERIKZEE - Reeds duizenden jaren lopen mensen op schoeisel. Aanvankelijk slechts ter bescherming van de voeten, maar reeds eeuwen geleden heeft mo de zijn intrede in de schoenenwereld gedaan. Nu is er de nieuwe Ultraflex-schoen. Deze combineert de kwalitatief beste methode van schoenen maken met soepelheid en veerkracht. Aan het type schoen was (en is?) de staus van iemand af te lezen. De pasvorm was daarbij van geen of ondergeschikt be lang. In de achttiende eeuw bntstond onder deskundigen een discussie. Tot die tijd wa ren namelijk aparte linker- en rechterschoenen (en dus ook leesten) zeer ongebruikelijk! Heel interessant is de mening van Petrus Camper, die in 1781 als eerste in Nederland een boek schreef over voeten en schoenen. Een citaat: „Mis schien is het moeielijk eene leest rechts en links evenredig en gelijkvormig te maaken? Deze belaggelijke dwaasheid geeft onderwijlen gelegenheid tot zeer veele elendige gevol gen". Inmiddels is de pasvorm van schoenen sterk verbeterd. Zo als Petrus Camper in 1781 reeds een voorvechter was van linker en rechter schoenen, zo zijn de deskundigen bij Van Bommel al geruime tijd aan het onder zoeken hoe de pasvorm en het comfort te verhogen. Twee unierke vindingen zijn gecom bineerd tot een nieuwe revolu tionaire schoen. De Ultraflex- schoen. De basis van de Ultraflex-schoen is de dubbel- genaaide maakwijze. Dit is de kwalitatief beste methode van schoenen maken, die in de we reld bestaat. Het bijzondere van de Ultraflex-schoen is dat het enige nadeel van de dubbel genaaide maakwijze, namelijk hard en vrij stug, is opgelost en omgezet in het tegenovergestel de, namelijk soepel en veer krachtig. De door Van Bommel gepaten teerde hak is schokabsorbe- krend en de loopzooi bestaat uit leder met rubber inzet. Onder de voorvoet is een high-tech materiaal verwerkt (tussen de loopzooi en binnenzool) dat de voet bij iedere stap masseert en daardoor de vitale li chaamsfuncties stimuleert. De meest recente onderzoeks resultaten op het gebied van de biomechanica van de voet zijn verwerkt. De conclusie van een en ander is dat de research afdeling bij Van Bommel een geavanceerde revolutionaire schoen op de markt heeft ge bracht. Als de geschiedenis zich her haalt, zal over 200 jaar nog over de Ultraflex-schoen gesproken en geschreven worden, zoals nu over Petrus Camper uit 1781. ZIERIKZEE - Op maandag 22 november werd de mi lieumeetlat geïntroduceerd in de Zeeuwse akker bouw. De milieumeetlat is een hulpmiddel bij het milieuvriendelijk toepassen van gewasbescher- mings- en bestrijdingsmiddelen. Via de meetlat wordt informatie gegeven over de effecten die de middelen hebben op de bodem en het grond- en het oppervlaktewater. Schadelijke middelen scoren hoog, minder ongunstige krijgen een lager cijfer. Akkerbouwers kunnen aan de hand van die gegevens een mi lieuvriendelijk spuitplan op stellen en toepassen zonder de opbrengst van hun gewassen te verminderen. Zij kunnen hier bij het advies inwinnen van de dienst landbouwvoorlichting. Door zo te handelen geven zij uitvoering aan het meerjaren plan gewasbescherming dat het rijk en het Landbouwschap zijn overeengekomen en waar in is bepaald dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen in 1995 35 procent minder moet zijn dan in de periode 1984- 1988. Aan het einde van het groeisei zoen wordt het spuitplan geë valueerd. Door een subsidie van 9.200,- uit het provinciale milieufonds zijn de kosten van de begeleiding bij de opstelling van het spuitplan laag. In plaats van gemiddeld ruim f 200,- kan worden volstaan met ongeveer 100,-. De Dienst Landbouwvoorlich ting (DLV) heeft negen voor lichtingsbijeenkomsten geor ganiseerd om interesse voor de milieumeetlat op te roepen bij akkerbouwers die zijn aan gesloten bij een vereniging voor bedrijfsvoorlichting of studieclub. De eerste bijeen komst is aanstaande maandag in Kwadendamme. De voor lichting wordt verder gegeven in Kortgene, Sint Annaland, Schoondijke, Kloosterzande, Serooskerke (W), Philippine, Noordgouwe en Kruiningen. Alle bijeenkomsten vinden nog dit jaar hun beslag. ZIERIKZEE - In de Oosterschelderegio wordt dezer dagen een uitgebreid woningmarktonderzoek ge houden. De zeven woningcorporaties in'deze regio willen hiermee inzicht krijgen in de behoefte aan woningbouw, woningverbetering en verbetering van de woomomgeving voor de komende vijf jaar. Zowel de huur- als de koopsector wordt onder de loep geno men. De Nationale Woningraad voert het onderzoek uit. De gemeenten ondersteunen het project. Op Schouwen-Duiveland wor den ongeveer drie op de vier huishoudens geënquêteerd. Daartoe worden ongeveer 10.000 vragenlijsten verspreid. Zowel alleenstaanden, samen wonenden, gezinnen als inwo nende kinderen van 18 jaar en ouder kunnen een vragenlijst ontvangen. Het is daarom mo gelijk dat op één adres meerde re enveloppen in de bus glij den. Het grote aantal is nodig om in een dunbevolkt gebied als Schouwen-Duiveland, met zijn vele dorpen, toch gedetail leerde gegevens op statistisch verantwoorde wijze te verkrij gen. De ingestuurde gegevens wor den strikt vertrouwelijk be handeld. De naam van de deel nemer is achteraf niet meer te achterhalen. De bedoeling is dat men binnen tien dagen rea geert. Een respons van veertig tot vijftig procent is nodig om een goed beeld te krijgen van de woonbehoefte. Het onder zoeksrapport wordt maart vol gend jaar verwacht. De woningcorporaties willen onder meer weten hoe tevreden mensen zijn met hun huidige woning en de buurt. Bij woon omgeving kan men bijvoor beeld een rapportcijfer geven voor parkeergelegenheid, cri minaliteit, verlichting, groen, winkelvoorzieningen en ver keersveiligheid. Andere vra gen gaan over waar en in wat voor woning men nu woont. Gevraagd wordt naar de ge zinssamenstelling, het inko men, de afstand tot de werk plek en verhuisplannen op de korte of lange termijn. Ook wordt geinformeerd naar de bereidheid om voor meer wooncomfort meer te betalen. De onderzoeksresultaten wor den naast de gegevens gezet die gehaald worden uit onder meer de woningzoekendenregistra tie, gemeentelijke en provin ciale onderzoeksrapporten. Sa men bieden zij de basis voor een volkshuisvestingsbeleid dat tegemoet komt aan tot nu toe vaak onbekende wensen van bewoners. ZIERIKZEE - Dc Zierikzeese werkgroep Ontwikkelingssa menwerking vergadert don derdag 25 november in de raad zaal van het stadhuis. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Een van de zaken die tijdens deze vergadering worden aan gekaart is de aanwezigheid van de werkgroep bij de Kerst markt die van 8 tot en met 11 december in de Nieuwe Kerk wordt gehouden. Daar presen teert de werkgroep zich voor het eerst. Een ander punt waar over van gedachten wordt ge wisseld is de invulling van de vriendschapsband met Maore in de toekomst. ALMELO - De rechtbank van Almelo heeft dinsdag de 36- jarige H. v. d. H. uit Losser ver oordeeld tot tbs met dwangver pleging voor het doden van haar vier maanden oude baby. ZIERIKZEE - In het DAS- gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee wordt in de pe riode van 13 januari tot en met 7 april op donderdagavond een cursus kunstgeschiedenis ge houden. De deelnemers worden daarbij wegwijs gemaakt in vele eeu wen kunstgeschiedenis en le ren op een andere manier kij ken naar gebouwen, schilderij en en beeldhouwwerken. Men leert bepaalde stijlen her kennen en plaatsen in de tijd. Waar mogelijk worden Zeeuw se voorbeelden besproken. Er wordt gewerkt aan de hand van dia's en een reader. Belangstellenden die aan de cursus willen deelnemen kun nen voor informatie of opgave contact opnemen met M. Leij- dekker 01110-17839. DEN HAAG - In het derde kwartaal van 1993 is er in Ne derland 13 procent (1,4 miljard kubieke meter) meer aardgas gewonnen dan in de overeen komstige periode vorig jaar. November 1993 WO. 24 10.00-17.30 DO. 25 I VR. 26 09.00-21.00 09.00-21.00 IA. 27 10.00-16-00 - J* ofi de frenoefeew %ee£knd on Presentatie en demonstratie van honderden beroepen Informatie over beroepsopleidingen en scholingsmogelijkheden Georganiseerd schoolbezoek Op donderdag- en vrijdag avond en zaterdag speciaal open voor jong en oud i Entfee 3,50 p p verrassing voor kennissen en/of familie. LEVERBAAR IN SETS VAN 10 STUKS! tuut FotoQuelle DROGISTERIJ-PARFUMERIE Ring 15, Haamstede de middelburgse Qlazenierbv Zusterstraat 39, Middelburg Telefoon 01180-33247 raamhangers glas in loodlampen tiffany lampen Alles uit eigen atelier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 17