WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Veilig de winter door komen vergt een goed fietsonderhoud Zuivere koffie vol aroma dankzij anti-chloorfilter Drie schatten van katten Litouws jongenskoor maakt indruk met eenmalig concert in Dirksland w M EU BEUR AM A Feestpaté en croute WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 15 Geachte S. Nicolaas vol verwachting klopt mijn hart omdat u mij vorig jaar bent vergeten vraag ik nu met smart. Mag ik inspiratie voor het nieuwe jaar ons huisje heeft een schoorsteen 'k zet m'n schoen vast klaar. Er ligt een kleine wortel die is voor uw paard 'k heb er de helft van afgesneden en voor de erwtensoep bewaard. Langeweg De koffiezetter Crystal Arome heeft een uitneembaar filter die chloor en dus ook de chloorsmaak uit het water filtert. (Foto: Moulinex). GOUDA - Voor lekkere koffie zijn zuiver water, kof fie en een goede koffiezetter nodig. De nieuwe kof fiezetter Crystal Arome heeft een uitneembaar fil ter die chloor en dus ook de chloorsmaak uit het wa ter filtert. Resultaat is een kopje koffie zoals het vroeger smaakte. Het anti-chloorfilter zorgt er voor dat de geur en de smaak van de koffie puur en lekker is. Het filtersysteem is op vegeta rische basis samengesteld en dus ecologisch verantwoord. Dankzij de Hermetica glaskan van de Crystal Arome blijft de vers gezette koffie ook lekker. De glaskan is zo ontworpen dat er geen lucht bij de koffie kan komen. Daardoor blijft de warmte beter bewaard en het volle aroma gehandhaafd. De koffie krijgt geen kans om bit ter te worden. Bovendien circu leert de stoom in de koffiekan, zodat de koffie niet kan kara- meliseren en zijn warmte be houdt. De glaskan Hermetica heeft een handige maatverdeling en is ook geschikt voor in de mag netron. De fraai vormgegeven koffiezetter Crystal Arome Plus van Moulinex zet maxi maal twaalf kopjes koffie in één keer en is voorzien van een controlelampje, inzeffilter, aro maschakelaar en een lekstop- per. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zitten drie jon ge katjes die zes weken geleden geboren zijn. Het zijn een rood met wit gekleurd katertje en twee cyperse poesjes. De jonge kat jes uit de Kattenopvang zijn allemaal eerst naar de dierenarts ge weest en nagekeken op hun gezondheid. Ze zijn ingeënt en ont wormd. Voor verdere inlichtingen over deze katjes, kan men bel len: telefoon 01114-1583. De hond Porky uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zie- rikzee is geplaatst. In dit asiel zitten twee honden en zes katten. (Foto: Joop van Houdt). De vele uren die de jongens van Azuoliukas besteden aan de repetities van het repertoire wierpen ook in Dirksland hun vruchten af. (Foto: Marijke Folkertsma). DIRKSLAND - Vrijdag 19 november gaf het beroem de Knapen- en mannenkoor Azuoliukas uit het Li touwse Vilnius een eenmalig concert in de Neder landse Hervormde kerk in Dirksland. Dirigent van de Prins Maurits-koren, Mar van der Veer, was dege ne die ervoor zorgde dat dit koor een concert in Ne derland verzorgde. Van zijn hand is ook onderstaan de impressie. De koffie was onbereikbaar voor me in de pauze. Dirigent Vytautas Miskinis had de vruchtensappen als 'te koud' voor de stem bevonden en dus was het ook voor de kleinste jongens van het Litouwse jon genskoor een kwestie van kof fie of niets. ,,Ik drink wel kof fie tijdens het Magnificat" riep ik naar de koffie- schenkende kosteres. Inmiddels waren een aantal Litouwse koorjongens de volle Dirklandse kerk inge lopen en verkochten binnen en kele minuten maar liefst hon derd CD's en cassettes. Reeds voor de pauze waren de mensen al verkocht. Het was een kwes tie van nu of nooit. Een aantal uren later zou het koor na dit eenmalige concert weer naar het buitenland vertrekken. 'Terra et Coeli' is de titel van de nieuwste CD. Een betere ti tel hadden ze niet kunnen be denken. Tbt voor enkele jaren was het vooral "Iterra' (aarde) waarover het Litouwse lied ging. Sinds het juk van de Rus sen verdween, is er de 'Coeli' (hemel) voor teruggekomen. Steeds meer gaat het koor zich richten op religieuze muziek. De begeleider van het koor, Bernardas Vasiliauskas, is or ganist van de kathedraal in Vilnius. Onlangs is zijn kerk opnieuw ingewijd. Het was tij dens de Russen een museum voor schone kunsten gewor den Voordat het koor weer opkomt stelt het zich, onzichtbaar voor het publiek, even op. Een korte ademoefening, even ontspan nen en op een vraag van de di rigent antwoorden alle jongens eenparig met een onverstaan bare Litouwse zin. „Wat zeggen ze nu vraag ik aan een bege leidster. ,,We are O.K.'V fluistert ze. Nu staat het Magnificat van John Rutter op het program ma. De belangstellenden (met een opvallend aantal scholie ren) waren ingedekt. Drie kwartier zou de bewerking van de lofzang van Maria duren. De kerk zuchtte even toen het werd verteld. Maar zijn er ooit vijfenveertig minuten zo snel voorbij gegaan? Tferwijl de kof fie ergens in de keuken koud stond te worden zat ik als vast genageld aan de kerkbank. En ik kon niet meer weg. Steeds in de spannende verwachting wel ke weg de muziek nu weer zou inslaan. John Rutter heeft zich in de traditie geplaatst van componisten die geïnspireerd zijn door de tekst van het Mag nificat. De wisselende stem mingen van diepe intensiteit tot uitbundige kracht werden door boeiende klankkleuren en inspirende ritmes geschil derd. Een onverwachte gregori aanse melodie deed je de adem inhouden. De intensiteit waar op de kleine jongenssopranen de hoge tonen haarzuiver zon gen was ontroerend mooi. Magnificat bleek een school voorbeeld van eigentijdse reli gieuze muziek. Er klonken in gewikkelde ritmes die zo uit de popmuziek weggelopen waren. Maar het knappe van deze com positie is dat het werk geen imitatie wordt van lichte mu ziek zoals bij de gospel, maar dat eigentijds muzikaal mate riaal wordt ingebed in een ei gen religieuze stijl. En zo wor den nieuwe muzikale gegevens verbonden met aloude compo- neertechnieken zoals het alter neren en de fugavorm. En daar mee plaatst Rutter zich in de eeuwenoude traditie waarin grote componisten van muzika le invloeden van hun tijd toe pasten in een zelfstandige ker kelijke stijl. Al voor de pauze was het pu bliek van de ene in de andere verbazing gevallen. Diepe in druk maakte het vaste begin- lied van het koor, 'Kur Giria Zaliuoja' waarbij de schoon heid van het Litouwse land wordt bezongen als een godsge schenk. Het tweede werk 'Kai- mo Kapinaites' kreeg het kortste applaus, maar het was ongetwijfeld een van de groot ste prestaties van het koor. Het is een werk vol impressionisti sche ingewikkelde klankkleu ren met langs elkaar glijdende halve toonsafstanden. Elk an der werk was een hoogtepunt uit steeds weer een andere stijlperiode uitmondend in het indrukkende Cantique de Jean Racine van Fauré. Vele uren per week studeren de jongens en mannen van Azuoli ukas aan hun koorrepertoire. Het resultaat is een koor van wereldklasse. Voor de leerlin gen van de Christelijke Scho lengemeenschap Prins Maurits en de andere belangstellenden gaven ze een onvergetelijke openbare les over de ongedach te mogelijkheden van het mooiste muziekinstrument, de menselijke stem. De staande ovatie ook na de toegift van het 'Nederlandse lied' was meer dan verdiend. Bij het openingswoord had ik de wens geuit dat de conclusie van deze avond zou zijn: het was de moeite waard. Bij het verlaten van de kerk trekt een moeder van een leerling me aan m'n jasje. ,,Het was méér dan de moeite waard". En dan nog even de reactie van de diri gent. Na afloop wordt aan Vy tautas Miskinis gevraagd of hij tevreden is. Hij schudt zijn hoofd en zijn vrouw beaamt het: ,,He is never satisfied" (Hij is nooit tevreden). Ik kan het begrijpen. Iemand die de muziek van de 'coeli' van bin nen hoort zal nooit tevreden zijn omdat hij met de mensen van de 'terra' moet werken. Maar voor de mensen van de Flakkeese 'terra' was dit con cert echt een heel kléin beetje 'coeli'. M.v.d.V. Wanneer men niet over voldoende kennis beschikt om de fiets een goede beurt te geven kan men beter naar de fietsenvakman gaan. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Zoals een fietser die zich blootstelt aan winterse kou zich moet wape nen tegen de griep, zo heeft ook een fiets hulp nodig om zijn taak in de natte wintertijd goed te kunnen vervullen. Het vergt extra onderhoud om een fiets in de winter net zo soepel te laten rijden als in de zo mer. Om veilig de winter door te komen moet de fiets van tijd tot tijd goed worden nagekeken. Zo voorkomt men bovendien dat men een flink eind van huis met bijvoorbeeld een lekke band of vastgelo pen ketting komt te staan. De onderdelen van de fiets die het dichtst boven het wegdek zitten, worden het meest vuil. Om die onderdelen goed te kunnen schoonmaken, kan men de fiets het beste onderste boven zetten, met haken, touw en katrollen aan het plafond ophangen of een officiële repa- ratiesteun gebruiken. Poetsen Alleereerst geeft men de fiets een grondige poetsbeurt. Wan neer de fiets schoon is volgt er een inspectie of alle moertjes, schroefjes en boutjes nog op hun plaats zitten en roestvrij zijn. Het is daarnaast van groot belang om te kijken of de zadelpen nog goed in de zadel buis vastzit, zonder geoxideerd te zijn. Hiertoe draait men de moer waarmee de zadelhoogte versteld kan worden een paar slagen los. Wanneer de zadel pen uit de zitbuis gehaald is, wrijft men hem schoon en smeert hem in met vaseline. Hetzelfde moet gebeuren met de stuurpen. Daarna zijn de banden aan de beurt. Steentjes, stukjes glas en dergelijke moeten voorzich tig uit het loopvlak van de bui tenband worden gehaald. Wan neer het profiel praktisch van het loopvlak afgesleten is, kan men deze band maar beter ver vangen. Juist bij nat weer of ij- zel is het belangrijk dat de fiets een goede grip op het weg dek heeft, zowel bij het rijden als het remmen. Natuurlijk moeten de remmen in topconditie zijn. Misschien zijn de remblokjes aan vervan ging toe, moeten de remmen worden bijgesteld en de kabels worden geolied. Als men een fiets heeft met een terugtrap rem of trommelremmen en niet beschikt over het juiste gereed schap om de remmen bij te stel len, dan is het vanwege de vei ligheid het best naar een fiet senvakman te gaan. Kettingond erhou d Bij een fiets zonder ketting- kast eist de ketting verreweg de meeste aandacht op bij een onderhoudsbeurt. Wel twintig procent van het rendement van de aandrijving, het trappen van de fietser, kan door een slechtlopende ketting verloren gaan. Het is het eenvoudigst de ketting aan de fiets te laten zit ten. Met een katoenen lap moet men zoveel mogelijk vuil en vet van de ketting afhalen. Het grovere vuil kan met een borstel en water worden ver wijderd. Of en waarmee de ket ting moet worden gesmeerd hangt van de fiets en zijn ge- bruiksdoel af. De fietsenma ker kan het juiste advies ge ven. Wanneer ook dit tenslotte ge klaard is kan men weer met een veilig gevoel op de fiets stappen en een frisse neus ha len. En wat misschien nog wel belangrijker is; het tochtje wordt niet vergald door pech onderweg, Want dit kan met name in een verlaten polder zeer vervelend zijn. LEIDEN - De afgelopen twee jaar zijn niet méér vrouwen tot directeur van een middelbare school benoemd. Het conve nant dat schoolbesturen en vakbonden in februari 1992 sloten om in het voortgezet on derwijs meer vrouwelijke ma nagers te benoemen, heeft geen enkel effect gehad. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de Leidse universiteit in opdracht van de betrokken convenantspartners heeft uit gevoerd. UTRECHT - De HIV Vereni ging Nederland is blij dat er in Nederland een nieuwe aids- remmer is vrijgegeven. Het gaat om D4T, ofwel Stavudine. HILVERSUM - De publieke omroepen hebben hun markt aandeel in de week tot 21 no vember met 4 procent vergroot tot 53 procent. Dat was vooral te danken aan de voetbalwed strijd Polen Nederland, die een kijkdichtheid haalde van 65 procent ofwel bijna vijf mil joen kijkers. Dat blijkt uit cij fers van de NOS. Advertentie inttrie.*P I MEUBELINRUIL MOGELIJK RIJKSWEG 26 NIEUWERKERK (Z) 01114-1268 Da s lekker meubelen. U heeft nodig voor 4 personen: 350 gram mager varkensge hakt 1 afgestreken eetlepel pasteikruiden met zout versgemalen witte peper 1 theelepel gehakte verse tijm 1 theelepel gehakte verse marjolein 2 uitgeperste knoflookte nen 6 gekneusde jeneverbessen 4 bosuitjes 150 gram casselerrib (zon der vet) 40 gram gehalveerde pista chenoten 20 gram zwarte olijven zon der pit boter of margarine 650 gram korstdeeg (diep vries) 400 gram casselerrib (zon der vet aan stuk) 1 ei een vorm van ca. IV2 liter in houd Hak de bosuitjes fijn en fruit ze licht aan. Snijd 150 gram casselerrib in blokjes. Meng de kruiden, zout, blokjes casselerrib, pista chenoten, bosuitjes en olij ven door het gehakt en plaats het afgedekt circa één uur in de koelkast. Vet een pasteivorm in met een beetje boter en bekleed deze met het deeg. Strijk de helft van het gehaktmengsel in de vorm uit (aan de wanden iets hoger) en druk het stuk casselerrib in het gehakt mengsel. Verdeel de rest van het gehaktmengsel over de casselerrib en strijk het glad. Sla het deeg naar bin nen en dek het geheel af met een plak deeg van goede grootte. Plaats één of twee schoor stenen en bestrijk het deeg met een losgeklopt ei. Bak de pastei circa 50 minuten. De eerste vijftien minuten op 220°C (ovenstand 5) en de rest van de tijd op 180°C (ovenstand 4). Lekker met cumberland- saus en waldorfsalade. Voedingswaarde per portie: Energie: 4060 kJ (970 kcal) Eiwit: 38 gram Vet: 70 gram Koolhydraten: 47 gram VOORBURG - De omzet van de detailhandel is in september met 3,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eer der. De prijzen stegen met 1,3 procent. De verkopen in de voedings- en genotmiddelen sector steeg met 3,6 procent, in de zogeheten non-food sector steeg de omzet 3,9 procent, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). LEEUWARDEN - Het Centraal Administratiebureau Beslag en Beheer (CABB) van het mi nisterie van Justitie komt in Leeuwarden. Het bureau moet landelijk voorlichting geven over het in beslag nemen van goederen en het beheer daar van, ondermeer aan officieren van justitie. Het bureau gaat per 1 december van start en biedt werk aan vijf mensen. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 11 november zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- Mark van den Houten, Warmdezierstraat 4. Delft De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- L. J. R. Beeke, Platteweg 29, Scharendijke De derde prijs: Een waardebon van f 10,- W. H. Verweij, Steenweg 11, Middelharnis De sleutelwoorden van de puzzel van 11 november zijn: Een praatpaal De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 3 december in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. soort inlegwerk; 4. opvliegend; 7. plaatsnaam; 9. vriend schappelijk en ongedwongen; 11. hoofdstad van een Afrikaanse republiek; 12. bejaarde man of vrouw; 13. plechtige handeling; 15. paardenvolk; 17. rangschikken; 19. vechter (mv); 21. vóór alle anderen; 23. evenaar; 25. af stand per dag met een groep mensen in de pas af te lopen; 26. holte; 27. zaad van vlas; 28. schoolvak. Verticaal: 1. iemand die iets heel goed kan; 2. vurig; 3. kibbelarij; 4. Euro peaan; 5. helling; 6. fabriek waar metalen voorwerpen gegoten worden; 8. het eten; 10. naam is onbekend: 14. serieus: 16. lichtblauw veldbloempje: 17. onverwachte aanval; 18. geen mens; 19. oorlogsschip; 20. plaatsen; 22. gis sen naar het juiste antwoord; 24. afgeknotte boomstam. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters uit de vakjes: 1, 26, 13. 6. 21. 18, 22. 17, 12. 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15