Testpoppen riskeren lijf en leden voor de veiligheid van de mens en zaak ÏHMlHin dichters cu Allochtonen in het midden kleinbedrijf: de normaalste Dummy's kennen geen pijn Dodelijk duikongeval Behandeling kinder- leukemie nauw keuriger voorspelbaar Dichters Prozafestival L. if) Videofilm Commissie Ontwikkeling Bedrijven: I Mede dankzij de dummy's is de kans op ernstig letsel afgenomen. Auto's worden steeds veiliger. ZIERIKZEE - Kreukelzones, veiligheidsgordels, deurverstevigingen, airbags, veiligheidsstuurwielen met een energie-absorberend stootoppervlak, dashboards; in moderne auto's worden veel maatregelen genomen om de veiligheid te vergroten. Aan al deze ontwikkelingen gaan uitgebreide tests vooraf en zonodig volgt daarna een aanpassing: een taak voor dummy's ofwel testpoppen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 26 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Uitvoering zangvereniging Nu met Hope, m.m.v. volksdansvereniging Nehalennia, ac cordeonvereniging Concertina, de Westhoek zangers en The New Hope Quartet. (19.45). 11 december: stadhuis Brouwershaven. Kamermuziekconcert met ensemble La Gam ma Marésienne, clavecimbel (uitvoerende Nor- bert Bartelsman) en viola da gasmba (uitvoe rende Maaike Boekholt). (20.00). 12 december: Ridderzaal Slot Haamstede. Concert in kerstsfeer, The New Hope Quartet m.m.v. de Westhoekzangers. (16.00 en 20.00 uur). 15 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Advent-zangavond m.m.v. de koren Nu met Ho pe, CJ+ koor en het kinderkoor Jom Jom. 17 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols, Gerefor meerd Kerkkoor, Cantare, Mauritskoor Nuove Primavera (Middelharnis), koperensemble Brassionato, Prosper Sevestre, orgel.. (20.30 uur). 17 december: De Schutse, Haamstede. Kerst sing-in. (19.45). 18 december: Ned. Hervormde kerk, Oosterland. Kerstzangavond m.m.v. het Duivelands Man- i nenkoor. (19.30). 18 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, Herien Wieringa, mezzosopraan; Wim Boer, orgel; Dik de Koning gitaar. 18 december: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. Laus Deo en kinder koor Hatikwa. (19.30). 18 december: Ned. Herv. kerk Dreischor. Kerstconcert m.m.v. het Zeeuws Mannenkoor en de Oosterlandse Fanfare (Musi Voca). 8 januari: Ned. Herv. kerk, Burgh Karin Haak, viool en Richard Kèssler, altviool (stichting Westerschouwen Kultureel). 16.00 uur. 22 januari: Tbnnenmagazijn, Brouwershaven. Jaarlijkse uitvoering muziekvereniging Apol lo. (19.30). 5 februari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Liesbeth Franken, alt en Ellegard Jense, clave cimbel en piano. (Ars Musica). 12 februari: Ne$l. Herv. kerk, Oosterland. Koor- en samenzangavond t.b.v. ZOA-vluchte- lingenzorg m.m.v. Cantiona Musicum, orgel en cello. 19.30 uur. 19 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Passieconcert Quod Libet. (Ars Musica). 23 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. (19.30). 16 april: Ned. Hervormde kerk, Renesse. Jubileumuitvoering 30 jaar Kerkkoor m.m.v. Ned. Herv. kerkkoor, Wanda van Maanen, viool; mevr. Steenoven, fluit en Kees Groen- leer, piano, orgel. 30 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Saxofoonensemble Jean Pennings. (Ars Musi ca). 14 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. ZOA-zangavond m.m.v. DE V-mannenkoor en Cantilena jongerenkoor (Werkendam). 19.30 uur. 23 juni: Grote Kerk, Zierikzee. Zeeuws Orkest. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierik zee. Testrijders, zou men veron derstellen, kunnen alleen echte mensen zijn. Niets is echter minder waar: in de veilig heidstest van Volkswagen bij voorbeeld hebben zo'n 200 dummy's de VIP-status ver worven en worden zeer belang rijk gevonden. Het zijn met meetinstrumenten uitgeruste poppen die worden ingezet zo dra de situatie in de testauto's voor mensen gevaarlijk wordt. Zij worden met name gebruikt om nieuwe veiligheidsontwik kelingen in de praktijk te testen. Dit betekent over het al gemeen een crash - het plotse ling krachtig afremmen van carrosseriestructuren tijdens een proef, waarbij de gehele auto een betonwand of een an dere barrière raakt. Methodes Men laat de poppen niet dan sen maar rijden. Toen zo'n 20, 30 jaar geleden de eerste veilig heidsstructuren in de autocar- rosserieên werden ingebouwd, moesten daarvoor beoorde lingscriteria, testmethoden en vergelijkingsmaatstaven wor den opgesteld. Honderden car- rosserien worden sindsdien jaarlijks alleen op de Volkswa gen proefbaan in Ehra-Lessien gecrasht; voor andere autofa- ïn de brochure staan de erva ringen van ondernemers met allochtone medewerkers. De videofilm en de wegwijzer gaan over de omgang tussen al lochtone en autochtone werk nemers op de werkvloer. Bro chure, videofilm en wegwijzer vormen een nieuwe bijdragè van sociale partners - nu in COB/SER-verband - aan een grotere deelname van allochto nen aan het arbeidsproces. De publikaties zijn vooral bedoeld om ondernemers en werkne mers te laten ervaren dat het in dienst hebben - en houden - van allochtone werknemers een heel gewone zaak is. Geen verschillen De praktijk wijst uit dat de meeste ondernemers die jaren lang met mensen uit andere culturen ervaring hebben, niet of nauwelijks verschillen kun nen aanwijzen of nu een au tochtone of allochtone mede werker een bepaalde functie vervult. De terughoudende opstelling die men niettemin nogal eens tegenkomt, heeft soms te maken met vooroorde len, maar vooral met vrees voor het onbekende. Ook het brikanten gelden vergelijkba re aantallen. Omdat de mens niet als proefpersoon bij het si muleren van ongelukken kan worden gebruikt, werd de dummy ontwikkeld. Zijn meet apparatuur geeft optredende krachten en versnellingen door aan computers. Deze zetten de testgegevens om in grafieken en tabellen. Daar uit kan door de specialisten de belasting op het lichaam wor den afgelezen, alsmede de eventueel optredende verwon dingen. Het belangrijkst is evenwel het meten van verbete ringen en het analyseren van de resultaten hiervan. Tegen woordig beschikken alle grote autofabrikanten over grote aantallen testpoppen. In Ehra staan meer dan 160 zeer ver schillende dummy's klaar in een ruimte met een speciaal aangepast klimaat, zodat de kunststoffen, waaruit de dum my's bestaan, over nauwkeurig bekende materiaaleigenschap pen beschikken. Zo is er bij voorbeeld een '5-procents- vrouw', klein en sierlijk, met een gewicht van 47 kg. Slechts vijf procent van de vrouwen is lichter dan deze testpop. Er is ook een '95-procents-man'; hij is 1,87 m lang en weegt 98 kg. Slechts vijf procent van de mannen is zwaarder. De '50-procents-poppen' wor- punt van taalbeheersing wordt, terecht of ten onrechte, nogal eens aangevoerd als een factor die hierop van invloed is. Voor een bedrijf is het van groot belang dat medewerkers met elkaar een open communi catie onderhouden. De onder nemer kan dit als leidingge vende stimuleren door ervoor te zorgen dat men zich voor el- kaars culturele verschillen niet afsluit. Videofilm, wegwijzer en bro chure willen ook daaraan een bijdrage leveren. De videofilm 'De normaalste zaak' gaat over de omgang tussen allochtone en autochtone werknemers. De korte speelfilm toont de ge beurtenissen in en om een cate ringbedrijf waar het tienjarig jubileum wordt gevierd, en waar juist op die dag de onder linge verhoudingen op de proef worden gesteld. Willem, de ei genaar van het cateringbedrijf je, weet waarom: 'Het zijn niet allemaal haringen uit één ton'. De video geeft een aanzet tot verbetering van het wederzijds begrip tussen medewerkers uit verschillende culturen en laat ook zien wat de rol van een lei dinggevende hierin kan zijn. Bij de videofilm hoort de ge lijkmatige wegwijzer. den het meest frequent ge bruikt en voldoen aan de Ame rikaanse veiligheidsvoor schriften. De percentages gel den als standaard voor de Amerikaanse bevolking, waar de poppen het eerst werden in gevoerd. De gemiddelde lengte in de rest van de wereld wijkt hier niet veel van af. Er zijn zelfs dummy's van kinderen en zuigelingen. Ook zij nemen steeds weer deel aan de crash- tests, zittend in hun speciale kinderzitjes. Wat belangrijker is dan grootte en uiterlijk; de poppen zijn ook anatomisch gezien een duplicaat van de mens. Zij beschikken zo veel mogelijk over hetzelfde zwaar tepunt, een gelijke massa traagheid en elasticiteit. De bi ologische overeenkomst moet zo groot mogelijk zijn, volgens de vakman. De Amerikanen beschikken in middels over 3 generaties dum my's; de 'Hybrid I' uit de be ginperiode, de 'H II' die in hoofdzaak werd gebruikt voor de huidige generatie auto's en sinds kort de 'H III' die nog meer overeenkomt met de wer kelijkheid. Flank-aanrijdingen Dit komt onder meer doordat hij zo 'slap' achter het stuur zit Daarin wordt een aantal the ma's uit de film nader toege licht, onder meer: het benutten van het aanwezige aanbod van allochtonen op de arbeids markt, het werken met alloch tone medewerkers, de beeld vorming en de communicatie tussen personen uit verschil lende culturen. In het voor woord van de wegwijzer doet de voorzitter van de COB/SER, S. J. van Eijkelenburg, de op roep aan ondernemers in het MKB om dit materiaal in hun bedrijf te laten zien en met hun medewerkers te bespreken. 'Hierdoor kan de werkvloer een bijdrage leveren aan het realiseren van de doelstelling van het door sociale partners in 1990 gesloten Stichtingsak koord: meer werk voor minder heden', aldus Van Eijkelen burg. In de brochure 'Zo doen we dat!' staan de belangrijkste bevindingen uit een onderzoek naar de ervaringen van onder nemers met allochtone werkne mers. Onderzoek Het onderzoek werd gehouden bij 26 MKB-bedrijven waar al lochtone werknemers al lange als de meeste mensen in de auto. 'H II' zat daarentegen enigszins onnatuurlijk recht op. Geheel nieuw is de Side- Impact-Dummy (SID), speciaal ontwikkeld om het effect van aanrijdingen tegen de zijkant van de auto te testen. Naast de versie voor de Verenigde Sta ten (US-SID) zijn er ook in Eu ropa dergelijke dummy's ont worpen (EURO-SID). Samen vertegenwoordigen de Wolfs- burgse testpoppen een waarde van vele miljoenen Marken. Een enkele pop kost, afhanke lijk van het aantal meetinstru menten zo'n 50.000 D-Mark. Bij eèn crash is er voor de meet techniek zo'n 150.000 D-Mark nodig en tenslotte moet er voor een half miljoen D-Mark per jaar aan vervangingsonderde len worden uitgegeven. Niet al leen de ingewikkelder carros seriestructuren maken moder ne auto's duurder, maar ook de ze testpoppen, de crashtests en de specialisten die aan deze tests werken vragen om grote investeringen. Het geld is even wel goed besteed; met moderne auto's worden zware ongeluk ken veel beter doorstaan dan in de voorgaande jaren, toen der gelijke ongelukken vaak fataal waren voor de inzittenden. De kans op een dodelijke afloop is tegenwoordig aanzienlijk ver minderd. tijd tot de vaste kern van het personeel behoren. Aan onder nemers, PZ-functionarissen, allochtone en autochtone werk nemers werd gevraagd aan te geven welke factoren van in vloed zijn op de positie van al lochtone medewerkers. Ook werd gevraagd hoe de doorstroom van allochtone werknemers kan worden be vorderd, en hoe voortijdige uit stroom kan worden beperkt. Uit die ervaringen kon een flink aantal suggesties en werkwijzen worden gedestil leerd, waarmee andere onder nemingen hun voordeel kun nen doen. Uit de projectresultaten klinkt een duidelijk geluid op: zoals wij dat doen, kunnen anderen dat ook. Door alle betrokkenen aan het woord te laten - veel uitspraken zijn letterlijk weer gegeven - is een levendige en voor andere bedrijven herken bare brochure ontstaan over het in dienst hebben - en hou den - van allochtone werkne mers. De ervaringen zijn ge rangschikt naar de volgende onderwerpen: - het werven van allochtonen; - de selectie van allochtonen; - inwerken, intro ductie en begeleiding; benut ten van mogelijkheden van doorstroming; - voorkomen van ongewenst verloop. De bro chure biedt ondernemers en hun medewerkers meer zicht op een belangrijke groep van de arbeidsmarkt, waardoor het bedrijf een nieuwe weg kan in slaan bij de personeelsvoorzie ning. IJMUIDEN - Een ongeval in IJ- muiden heeft maandag het le ven gekost aan een 46-jarige duiker uit Purmerend. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Kennemerland meegedeeld. De man verrichtte werkzaam heden in een zoetwater-bassin aan de ^Joordersluisweg. Toe schouwers waarschuwden de politie, toen hij na drie kwar tier nog niet boven was geko men. Duikers van de brand weer vonden de man, waarna hij in kritieke toestand werd opgenomen in een ziekenhuis. Daar overleed hij in de loop van de avond. De politie onder zoekt de toedracht van het on geval. UTRECHT - Onderzoekers van de Vrije Universiteit in Am sterdam hebben ontdekt dat via een test kan worden voor speld of een behandeling tegen leukemie bij kinderen aan slaat. Gekeken wordt dan of de leukemiecellen gevoelig zijn voor anti-kankermedicijnen, of juist ongevoelig. Het onder zoek werd geleid door drs. G. Kaspers, die vrijdag op zijn proefschrift promoveert. Op dit moment overlijdt een derde van de kinderen met leu kemie, een kankersoort die het meest bij kinderen voorkomt. In het onderzoek van Kaspers kwam naar voren dat met een zogeheten MTT-test is vast te stellen of een patiënt leuke miecellen heeft die reageren op kankermedicijnen. Volgens Kaspers ligt dat resultaat er al na vier dagen. De betrouw baarheid van de test is zo'n 80 tot 90 procent. ,,Een vrij hoog percentage", aldus Kaspers. Honderdvijftig kinderen met leukemie deden aan het onder zoek mee. Tijdens het onder zoek kwam de leukemie bij geen van de kinderen die ge voelig voor de medicijnen wa ren, terug. Er bleek ook een groep kinderen te zijn met een vorm van leukemie die onge voelig is voor anti-kankerme dicijnen. Bij het grootste deel van deze kinderen kwam de leukemie terug. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dirksland: M. J. Paul te Aalburg; te Wierden: H. Markus te Noordeloos; te Al phen aan den Rijn: W. L. van der Geer te Veenendaal (dg. So la Fide). Aangenomen naar Den Ham (O.): H. J. Lam te Harderwijk; naar Herkingen: A. Schaap te Alblasserdam; naar Goënga- Gauw-Offingawier en Sybran- daburen-Terzool (SOW): T. J. Veenstra, kandidaat te Vries. Bedankt voor Exloërmond: J. Henzen, kandidaat te Leider dorp. Gereformeerde Kerken Beroepen te Haren (Gr.): Drs. J. Ridderbos Nic.zn. te Berkum; te Nijmegen als geest. verz. van medisch centrum Dekkerswald te.Groesbeek en verpleeghuis Margriet te Nijmegen: mevr. I. Tblleman-Barends, wonende te Malden, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Ouddorp: B. van der Heiden te Hardinxveld- •Giessendam; voor Rotterdam- Zuid: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hendrik-Ido-Am- bacht: H. Harkema te Onst- wedde; te Mastenbroek (toez.): H. Markus te Noordeloos; te Oudenhoorn (part-time): mevr. L. J. Verschoor-Schuijer, kandi daat te Gouda. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Delfzijl: A. Krui- zinga, 1.1. pred. te Johannes burg (Zuid-Afrika). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Naaldwijk: C. A. van Dieren te Stolwijk; te Haarlem: H. Paul te Hendrik- Ido-Ambacht. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 24 no vember. Dankdag; 10.00 uur leesdienst, 14.30 en 19.30 uur ds. T. Klok. ROTTERDAM - In W. Pieterse in poëzie (Van Oldenbarne- veltstraat 129, Rotterdam) tre den woensdagavond 24 novem ber de mapuche-dichter Elicu- ra Chihuailaf en Gonzalo Mil- lón uit Chili op. De twee dich ters waren eerder dit jaar te gast op Poetry International. ROTTERDAM - In het Biblio theektheater in Rotterdam wordt van 19 tot en met 23 ja nuari 1994 voor de vierde keer het prozafestival Story Inter national gehouden. Schrijvers, vertellers en vertalers uit de hele wereld zijn uitgenodigd om hun werk te presenteren. 0) Kering Oosterschtlde en Pijlerdam Beton en witer Oneindig gaat er De speling van Golven, lucht en duinen De kruinen dichtb'j Spiegelingen langszij Tot aan de horizon Een bron van inspiratie Doch met zoveel gratie Is 't geheel te veel Te veel voor heldere patronen Ver, heel ver verdwaalt de dam In onbewuste dromen C. Muller, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekeli/ks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - Succcesvolle samenwerking tussen werknemers met een verschil lende culturele achtergrond is zonder meer een haalbare kaart, zeker gezien het aantal ondernemingen in het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) dat daarin is ge slaagd. Om hieraan meer bekendheid te geven, heeft de Commissie Ontwikke ling Bedrijven van de Sociaal Economische Raad (COB/SER) een brochure, een videofilm en een wegwijzer gepubliceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6