Geluk brengt scherven Bazar in Ouwerkerk brengt achttienhonderd gulden op streeknieuws Zierikzees ijs al beproefd VVN: Meer aandacht voor veilig verkeer 80 km-wegen ZSG keurt ringleidingen Plan voor herbestrating voor deel Bruse Havenkade 1 DINSDAG 23 NOVEMBER 1993 NR 25466 ELLEMEET - Scherven brengen geluk, maar geluk brengt ook weieens scherven. En hoe, dat liet de toneelvereniging Ellemeet zater dagavond tijdens de jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis van Ellemeet zien. Voor zo'n honderdtwintig belangstellenden uit vooral Ellemeet en Scharendijke bracht de acht man/vrouw sterke toneelvereniging de klucht Geluk brengt scherven van Hans van Wijn gaarden. Een blijspel waarin een jongeman een prijs in de loterij wint en daardoor in tal van verwikkelingen verzeild raakt. Niet iedereen gunt hem immers zijn prijs. De doldwaze scenes, waarop de tonelisten zo'n tien weken lang hebben geoefend, zorgden in het dorpshuis voor behoorlijk wat hilariteit en ook de tonelisten en regisseuse Marja Fennet zelf beleefden genoegen aan hun spel. Plezier en ook ervaring, daar drijft de toneelvereniging Ellemeet immers op. Met overtuiging werd het stuk dan ook gespeeld, waar bij met name Jos van Burg een hele kluif had aan zijn dubbelrol, waarvoor hij nu eens algemeen beschaafd Nederlands en dan weer een dialect moest spreken. Toen rond 22.15 uur het doek definitief dicht ging konden de tonelisten tevreden hun kleedkamer opzoe ken om zich om te kleden voor het bal, waarmee de avond traditiegetrouw wordt afgesloten. Tot in de kleine uurtjes (02.00 uur) kon den de liefhebbers zich wagen aan een dansje, waarvoor het pas opgerichte duo De Stamgasten uit Ellemeet de juiste muziek speel den. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - Da's in ieder geval niet voor niets geweest. De tien vrijwilligers die zaterdag een bazar hielden in de Nederlandse Hervormde kerk van Ouwerkerk kregen letterlijk loon naar werken. Alle dubbeltjes, kwartjes, guldens en bankbiljetten bij elkaar geteld leverden een opbrengst op van 1800,- netto. Dat geld komt ten goede aan het on- derhoudsfonds voor het kerkgebouw. 3. ZIERIKZEE - Onlangs heeft het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbe leid (ZSG) als één van de eerste in Nederland een overeenkomst getekend met de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden (NWS) voor het keuren van ringleidingen. Na zo'n keuring kan het blauwe bordje 'Ringleiding aanwezig' worden verstrekt. Dit fonds is vorige maand aar dig .uitgedund" door het ver nieuwen van de dakgoten. Na dat de goten meerdere keren zijn opgelapt, waren ze,nu hard aan vervanging toe. Een kost bare grap die de kleine kerkge meenschap zo'n zeven a acht duizend gulden heeft gekost. De bazar die de vrijwilligers elk jaar in het najaar houden kwam nu dan ook wel bijzon der goed van pas. Hoewel er de ze dag niet direct sprake was VVN stelt dat verreweg de grootste aandacht, inspannin gen en de financiële middelen op het gebied van preventie, voorlichting en handhaving voortaan moeten uitgaan naar de 80 km- en de 50 km-wegen. Cijfers Uit een interpretatie van CBS- ongevalscijfers is VVN geble ken dat op deze wegcatego- rieën vorig jaar 1.123 mensen onkwamen; dat is 87,4 procent van het totale aantal verkeers doden (1.285). Van hen kwamen er 671 (52,2 procent) buiten de bebouwde kom om het leven en 452 (35,2 procent) binnen de be bouwde kom. In deze percentages komt al ve le jaren lang vrijwel geen ver andering. In 1980 bijvoorbeeld viel 88,1 procent van de ver keersdoden (1.751) op wegen van lagere orde. Dit percentage was tien jaar later (1990) vrij wel gelijk: 88,2 (1.214 doden). De geregistreerde (zieken- huis)gewonden vertonen een zelfde statistisch beeld. Veilig Verkeer Nederland meent dat in het overheidsbe leid de bevordering van de ver keersveiligheid op auto(snel)- wegen te veel voorrang geniet. Het 3.000 km lange hoofdwe gennet is namelijk, ondanks het toegenomen gebruik, zeer veilig. Op de overige wegen vallen namelijk bij een gelijk aantal voertuigkilometers ge- van een topdrukte had de ba zar niet over belangstelling te klagen. Rond 09.30 uur meld den zich reeds de eerste bezoe kers, de beroeps-bazargangers. Die moesten in de consistorie nog een half uurtje geduld heb ben voordat ze tussen alle snuisterijtjes en hebbedinge tjes hun slag konden slaan. Maar ook een paar Oosterbu ren en mensen van buiten Ouwerkerk kwamen zaterdag middeld meer dan drie keer zo veel dodelijke slachtoffers. Op het veilige hoofdwegennet was in 1992 sprake van in to taal 162 verkeersdoden (12,6 procent van het totale aantal doden). Van hen vielen er 85 (6,6 procent) op de autosnelwe gen en 77 (6 procent) op de auto wegen. Deze percentages voor de auto(snel)wegen bleven door de jaren heen evenzeer stabiel en waren in 1980 en 1990 respec tievelijk 12,3 (246 doden) en 11,8 (162). Ook bij de (geregistreerde) ver- keersgewonden is sprake van schokkende cijfers. Zo raakten in 1990 bij ongevallen op auto(snel)wegen 3.036 mensen gewond; in 1992 waren dat er 3.170. Op de overige wegen bin nen en buiten de bebouwde kom vielen in 1990 in totaal 48.996 gewonden en 45.158 in 1992. Aanpak Veilig Verkeer Nederland wil dat de educatie- en voorlich tingscampagnes vooral gericht gaan worden op de gevaren op de 80 km-wegen en op de ver keersaders binnen de bebouw de kom. Op met name 80 km-wegen, waar al jarenlang meer dan de helft van alle verkeersdoden valt, gaat veel mis. Tb hoge snelheden, roekeloos verkeers gedrag, onvoldoende besef van de verkeersregels en onverant woord inhalen, worden op deze tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje in de Nederlandse Her vormde kerk nemen. Geschenkartikelen Met het oog op de naderende feestdagen was daar relatief veel plaats vrijgemaakt voor geschenkartikelen, zoals kerst kleedjes, kransen van kerststof en kerststukjes. Een nieuwtje waren de denne-appels, die aan de bovenzijde voorzien waren van (kunst)dennetakjes, hulst blaadjes en andere typische kerstattributen. Een ideetje van mevrouw M. C. van Manen van der Veen. Behalve het uit kiezen van geschenken en het snuffelen naar hebbedingetjes van de rommelmarkt konden de bezoekers ook hun buik rond eten met oliebollen, snert wegen al gauw-een hachelijke onderneming. In dit kader vindt VVN het vreemd dat over het snelheids gedrag op 80 km-wegen eigen lijk nog zo weinig bekend is, in tegenstelling tot de rijsnelhe- den op 100- en 120 km-wegen. Vastgesteld is al wel dat ruim één derde van de automobi listen op de buitenwegen te hard rijdt; 15 procent van hen rijdt zelfs harder dan 91 km per uur. Plannen voor een nieuwe inte grale snelheidscampagne op al le wegtypen in het voorjaar van 1994 moeten op de nieuwe uitgangspunten worden af gestemd. Uit evaluaties is in middels wel gebleken dat der gelijke acties in samenhang met de activiteiten van politie en justitie het meest effectief zijn in de aanpak van te hoge snelheden. Hierbij is het ook van belang dat de handha- vingsinspanningen van de po litie meer zichtbaar worden. Het stellen van nieuwe priori teiten voor een andere aanpak van de verkeersonveiligheid op de diverse wegcategorieën vraagt volgens VVN ook om nieuwe ideeën. Hierbij is het voorts van belang de veiligheid op de weg te verbeteren door vooral te proberen de snel- heidsverschillen terug te drin gen, te komen tot een wegcate- gorisering en met voortvarend heid aan de slag te gaan met de realisatie van een op preventie gericht duurzaam veilig ver- keers- en vervoerssysteem. en tomatensoep. Met name de oliebollen vlogen als warme broodjes over de toonbank. Het voorraadje van dik twee honderd bruine bollen was in de morgenuren dan ook al hele maal weggewerkt. De meeste kijkers bleken deze dag ook kopers en in een enkel geval werd er omwille van het behoud van het kerkgebouw ook een gift gedeponeerd zon der dat men daar iets voor te rug wilde hebben. Dat alles re sulteerde na afloop in een be hoorlijke „geldberg" van dub beltjes, kwartjes, guldens en ook bankbiljetten. Alles bij el kaar leverde dit 1800,- (netto) op, vijfhonderd gulden meer dan de bazar van vorig jaar en dus konden de vrijwilligers na afloop tegen elkaar zeggen dat ze hun vrije zaterdag niet voor niets hadden opgeofferd. In het onderhoudsfonds zit nu weer een kleine reserve voor het ge val er onverhoopt iets in of aan het gebouw moet worden ver vangen. Met oude kerkgebou wen weet je het immers maar nooit! zierikzee Ringdag De Hervormde Vrouwengroe pen op Schouwen-Duiveland hielden een Ringdag in de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee. Deze bijeen komst werd door de presidente, mevrouw Schot-de Regt ge opend. Als spreker voor deze bijeenkomst was dominee H. Visser uit Rotterdam (perron 0) uitgenodigd om iets te vertel len over het werk rondom de Pauluskerk in Rotterdam. Hier worden verslaafden door vele vrijwilligers opgevangen. Zij proberen de verslaafden in de Pauluskerk een beetje het idee van een thuis te geven. Ver slaafden zijn immers vaak een zaam en zoeken dan een uit vlucht in drank en drugs. Door met hen te praten en het orga niseren van activiteiten hoopt men dat de verslaafden wat los komen van hun probleem. De Pauluskerk is en blijft een kerk, een plaats waar Gods woord wordt gebracht. De kerk moet dan ook proberen om mensen met drugsproblemen uit hun drugsmilieu te halen. Door ze bij voorbeeld aan werk te helpen. Doordat ze veelal geen inkomen hebben verval len ze immers nogal eens tot criminaliteit. Wie verslaafd is heeft geen grip meer op zich zelf, waardoor de problemen zich vaak opstapelen. In de middagpauze zorgden bewo ners van Brugzicht voor de ver koop van kaarten, snuisterij tjes en zelfgebakken koek. Het middaggcdecltc stond in het te- kon van ontspanning, met on der meer optredens van het New Hope Quartet uit Haam stede mevrouw E. Vos-Simons, die Zeeuwse liedjes ten gehore bracht. Leesbevorderingsproject In het kader van het leesbevor deringsproject Sirene ontmoe ten zo'n honderd leerlingen van de Regionale Scholenge meenschap Professor Zeeman schrijfster Anke de Vries. Deze ontmoeting is donderdag 25 no vember van 14.30 tot 16.30 uur, Met dit project Sirene wil de Zeeuwse bibliotheek het lezen onder leerlingen van HAVO en VWO bevorderen. Ook zou dit project moeten leiden tot een structurele samenwerking tus sen bibliotheken en voortgezet onderwijs. De Stolpe In bibliotheek De Stolpe in Zierikzee wordt zaterdag 27 no vember een aantal afgeschre ven prentenboeken, leesboe ken, tijdschriften, romans en informatieve boeken verkocht. Deze verkoop is tussen 09.30 en 12.00 uur. Brouwershaven Oliebollenactie ASV Brouwershaven bakt ze vrijdag 26 november bruin. Die dag wordt in de gemeente Brouwershaven een grote olie bollenactie gehouden ten bate van de clubkas. Vanaf 10.30 uur kunnen de bruine rakkers wor den opgehaald bij vishandel Van Beveren in de Poort- dijkstraat. Tussen 12.00 en 19.00 uur gaat een groep van zo'n twintig actieve ASV-ers huis-aan-huis om de oliebollen aan de man te brengen. De op- brenst van deze oliebollenactie wordt gebruikt voor de aan schaf van materiaal. dreischor Collecte De in november gehouden col lecte Geef 's voor diabetes heeft in Dreischor 327,20 op gebracht. Met dit geld subsi dieert het Diabetes Fonds Ne derland (DFN) wetenschappe lijk onderzoek rond diabetes mellitis. Diabetes is nog steeds een ongeneeslijke aandoening, waaraan ongeveer 400.000 men sen in ons land lijden. kerkwerve NCV B-ledenvergadering De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) hield on langs een ledenvergadering. Na zang, gebed en meditatie heette presidente mevrouw Stouten iedereen welkom. In het bijzonder een nieuw lid en de spreker van die avond. Na het lezen van de notulen en een verslag van de najaarsvergade ring in Goes was het pauze, waarna de heer Diepeveen aan het woord kwam. Hij is milieu- coördinator voor de zes ge meenten van Schouwen-Duive land en werkt bij de Reini gingsdienst Schouwen-Duive land. Uit zijn verhaal bleek dat het gescheiden inzamelen van afval in het komende jaar ook op Schouwen-Duiveland inge voerd wordt. Diepeveen ver toonde tijdens de NCVB-leden- vergadering twee video-films en deed uit de doeken hoe de verschillende soorten afval verder verwerkt worden. Na het beantwoorden van een aan tal vragen besloot mevrouw Van der Wekken de vergade ring met een gedicht. Daarna werd het Bondslied gezongen. Een ringleiding is een voorzie ning voor slechthorenden. De ze mensen zijn niet gebaat bij een simpele versterking van het geluid maar zijn aangewe zen op deze speciale ringlei- dingapparatuur in openbare gebouwen. In Zeeland gaat het volgens gegevens van de regio consulent van de NWS, de heer J. J. Marks om circa 18.000 mensen die problemen hebben met het gehoor, maar ook de vele bezoekers van buiten de provincie zijn hiermee gebaat. Steeds meer mensen beschik ken ook thuis over deze appa ratuur om bijvoorbeeld het ge luid van een televisie op te van gen. Zinvol De nu gesloten overeenkomst geldt alleen voor openbare ge bouwen. Er is een gestage toe name van de verzoeken om keuring envdat maakt de sa menwerking met de NWS zin vol. Opgeleide vrijwilligers, van de NWS voeren op ver zoek van de ZSG de keuring uit, waarna de ZSG, bij goed keuring het blauwe bordje ver- De verharding van de Haven kade ter hoogte van jachtwerf Van Duivendijk en de machine fabrieken Padmos en Maas kant verkeert volgens het col lege in een slechte staat. Dit is volgens b en w met name een gevolg van werkzaamhéden met betrekking tot het preven tieplan, de verzwaring van ka bels en leidingen en het toene mend zwaar verkeer. Gewapend beton Een probleem is het gedeelte van" de bestrating voor de straalloods van jachtwerf Van Duivendijk. „Zowel een ver harding van betonklinkers als stelconplaten voldoet niet en de enige oplossing is hier een verharding aan te brengen van gewapend beton", aldus het college. De firma Padmos heeft in verband met nieuwbouw verzocht de bestaande straat hoogte met 20 centimeter te verhogen. In verband met de extra werkzaamheden voor de ze beide bedrijven zullen zij een bijdrage leveren in de kos ten van het herbestraten en aanbrengen van een betonver- harding. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering een verzoek van scheepswerf Van Duivendijk voor het plaatsen van een torenkraan bij de strekt. Ook houdt de ZSG bij welke gebouwen in Zeeland een goedwerkende ringleiding hebben. Bijvoorbeeld een groot aantal kerken, onder meer in Zaamslag, Bruinisse, Kapelle-Biezelinge, de Con cert- en gehoorzaal in Zierik zee, De Vroone in Kapelle en de Stenge in Heinkenszand. Tbvens enkele dorpshuizen en bibliotheken en de balies van de Nederlandse Spoorwegen in Vlissingen, Middelburg en Goes. De provincie Zeeland sti muleert de aanleg van ringlei dingen door jaarlijks een sub sidiebedrag beschikbaar te stellen. Voorwaarde hiervoor is echter dat de apparatuur goed werkt en gekeurd is. Bovendien maakt de ringleiding onder deel uit van de eisen waaraan openbare gebouwen moeten voldoen voor het Toegankelijk heids Symbool. Wie meer wil weten over ringleidingen en subsidiemogelijkheden kan contact opnemen met het bu reau van de ZSG, Postbus 79, 4460 AB Goes. Telefoon: 01100- 49290. scheepshelling. Eerder werd om de plaatsing van de kraan mogelijk te maken al een voor- bereidingsbesluit genomen door de gemeenteraad. Dat be sluit is echter maar één jaar geldig en derhalve dient een nieuw voorbereidingsbesluit genomen te worden. Ook aan dacht voor het in Bru en om streken beruchte geluids scherm. Eerder werd voor de plaatsing van dat scherm - vooruitlopend op wijziging van het bestemmingsplan - een voorbereidingbesluit geno men. Dit voorbereidings besluit moet eveneens verlengd worden. Ook aan bod komt de vloer- en raambedekking van het ge meentehuis in Bruinisse. De vloerbedekking is inmiddels 15 jaar oud en in een aantal ruimten dusdanig versleten dat vervanging noodzakelijk is. Bij de nieuw te leggen vloerbe dekking wordt aandacht be steed aan de reeds jaren leven de klachten van statische elek triciteit. De vitrage in het ge meentehuis is ook aan vervan ging toe. Bij'deze vervanging speelt de lichtinval, met name op de beeldschermen, een be langrijke rol. De GGD heeft geadviseerd alle binnenvitrage te vervangen door licht- doorschijnende verticale la mellen. Het karwei vergt een investering van 45.600,-. ZIERIKZEE - Nog even vorst en er kan volop geschaatst worden op Sehoxiwen-DuivelandGiste ren, maandcig, waagde een enkeling zich al op de dichtgevroren zoete gracht in Zierikzee maar van echte ijspret is nog geen sprake. Zoals het er nu naar uitziet zal het echter niet lang meer duren eer de Zierikzeese gracht bevolkt zal worden door schaatsliefhebbers. Volgens de jongste toeersver- wachtingen blijft het tot hel weekend ook overdag licht vriezen. Tegen het weekend wordt het iets minder koud en zal de temperatuur overdag schommelen rond het nulpunt. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Veilig Verkeer Nederland (VVN) vindt het onverantwoord als de zorgwekkende verkeersonveiligheid op de wegen huiten en binnen de bebouwde kom nog langer voortduurt. De vereniging heeft er dan ook bij de verkeers- en vervoersspecialisten in de Tweede Kamer voor gepleit bij de aanpak van de ver keersonveiligheid nieuwe prioriteiten te stellen. Gemeenteraadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - Als het aan het college van b en w van Bruinisse ligt wordt binnen afzienbare tijd een deel van de Havenkade herbestraat. Het voorstel om het voor dat karwei benodigde geld beschikbaar te stel len prijkt op de agenda van de gemeenteraadsverga dering van donderdag 25 november. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5