Vierde Kerstmarkt met expositie kerkgebouwen Kruiden, takken, grassen en kaarsen in droogbloemcreaties Van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december in Nieuwe of Grote Kerk Aangehouden Klokgelui verhinderd Diefstal fiets Vernieling telefooncel DISK op bezoek bij Zuidhoek Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool Lezing Chriet Titulaer Expositie droogboeketten Ina van Bergen-van Es in Bewaerschole DINSDAG 23 NOVEMBER 1993 NR 25466 3 De heeT L. M. van der Zwan bij een van de toppersvan de expositie over de Nieuwe Kerk: een maquette van het kerkgebouw. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De belangstelling van met name ideë le organisaties voor de vierde Zierikzeese Kerst markt is groot. Zo groot zelfs dat de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken zich genoodzaakt heeft gezien om een kleine wacht lijst aan te leggen. Dit om het evenwicht tussen com mercie en het goede doel te bewaren. Wat dat betreft is de Zierikzeese Kerstmarkt, die dit jaar van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december in de Nieuwe of Grote Kerk wordt gehouden al bij voor baat geslaagd. Kerstmarkten zijn een feno meen. In nagenoeg elke zich respecterende plaats is er in de cember wel eentje. Zo ook in Zierikzee, waar de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in 1990 het idee oppikte, nadat een eer dere poging van de Zierikzeese Ondernemers Centrale in goe de bedoelingen strandde. Dat eerste jaar waren het uitslui tend ideële instellingen die zich vier dagen lang in de Nieu we of Grote Kerk in kerstsfeer presenteerden. Dit met het doel om meer bekendheid aan hun werk te geven én om door de verkoop van kaarten, kaar sen en andere kleine hebbedin getjes de kas van hun organisa tie wat te spekken. Twee jaar terug kregen deze ideële orga nisaties gezelschap van een aantal ondernemers. De combi natie van commercie enerzijds en ,,het goede doel" anderzijds is sindsdien een vast gegeven voor deze Zierikzeese kerst markt. Daarbij houdt de plaatselijke commissie volgens L. M. van der Zwan wel in de gaten dat de koopwaar van de ondernemers geen directe concurrentie vormt voor datgene wat de ideële organisaties aan de man brengen. Ook dit jaar weer hebben ver schillende ondernemers en in stellingen zich aangemeld voor een plaatsje op de Kerstmarkt. Met name van de zijde van de ideële instellingen is de be langstelling groot. Zo groot zelfs dat vier organisaties op een wachtlijst moesten worden gezet. Het streven is immers om de helft van de Kerstmarkt te reserveren voor dergelijke organisaties en de andere helft voor commerciële bedrijven, die voor het huren van een stand een normaal tarief beta len. Met het oog op het in de hand houden van de kosten is een evenwichtige verhouding noodzaak voor de organiseren de commissie. Die hoopt met de organisatie van deze vierde Kerstmarkt niet alleen uit de kosten te komen maar opk nog iets over te houden voor de res tauratie van het Kam en Van den Meulenorgel. Na de op knapbeurt van het buitenwerk, komt volgend jaar nu het bin nenwerk voor restauratie in aanmerking. Daarvoor richt de commissie tijdens de Kerst markt een terras in waar men onder het genot van een kopje koffie even bij kan komen van ,,het shoppen in de kerk". Diezelfde commissie heeft bo vendien in de consistorie een expositie over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken ingericht. Een expositie met hoofdzake lijk foto's (uit het Streekarchi- variaat), een tweetal maquet tes en een plantekening van de Sint Lievensmonstertoren, die Theunes Haakma-Wagenaar maakte naar de/originele teke ning van (mogelijk) Andries Keldermans. Het gegeven dat deze plantekening voor het eerst in Zierikzee wordt ge toond, maakt dat deze groot formaat afbeelding een van de uitschieters van deze expositie is. Die Lievensmonsterkerk had heel mooi en hoog - zo'n honderddertig meter - moeten worden, maar dat bleek - ge zien het kerend economisch tij - toch net iets te hoog gégrepen. Dus werd de toren „maar" zo'n vijftig meter hoog. Een ma quette daarvan, gemaakt door Henk van der Wekken uit Brouwershaven, is tijdens de Kerstmarkt te zien, evenals de maquette van de huidige Grote Mevrouw Van Bergen gebruikt uitsluitend natuurlijk, onge verfd materiaal als grondstof voor haar creaties. Het begon allemaal ongeveer vijftien jaar geleden. „Ik had altijd al de neiging om'mooie takjes en bloemen te verzamelen. Hoe wel ze verdroogden, bewaarde ik ze omdat ik het zonde vond ze weg te doen. Ik kreeg steeds meer het idee dat ik er wat mee moest doen. Daarom begon ik er boeketten van te maken". Als basis gebruikte Ina van Bergen daarbij de kennis die ze opdeed tijdens vele jaren bloemschiklessen, maar haar creativiteit speelde een hoofd rol. Vele jaren teelde, plukte en droogde ze zelf materiaal voor haar droogboeketten, maar sinds ze in Ouddorp woont heeft ze daarvoor niet meer voldoende ruimte. Ina van Ber gen is nu bij telers en bloe misten constant op zoek naar materialen die haar inspireren. ,,Ik kies heel gevoelsmatig, spullen die me aanspreken of die ik nog nooit heb gebruikt". Zo kocht ze onder meer een hoeveelheid takken van een druivenstruik uit een kas die werd afgebroken. ,,Ik zag ze en het leek me gelijk vreselijk leuk om daar wat mee te doen. De grillige vorm van die druiventakken inspi reerde haar tot creaties waarin ze onder meer lapjes stof, toef jes vrouwenmantel en bol kaarsjes verwerkte. De blade ren van vrouwenmantel vouw de ze om bollen oase die ze aan een andere druiventak hing. Ook combineerde ze de drui ventakken met een leeg vogel nest en gedroogde hortensia bladeren. Op de expositie Droogboeket ten zijn ook schilderijen van droogmateriaal te zien. De re genboog en landschapjes ge- of Nieuwe Kerk, gemaakt door Harry Boot. Die is daar onge veer een half jaar mee bezig ge weest om het gebouw zo na tuurgetrouw mogelijk na te maken. Nog niet eerder te zien waren de brokstukken van een grafmonument, dat begin dit jaar bij toeval werd ontdekt. Van welke familie dit graf is, is op dit moment nog altijd een raadsel. De Nieuwe Kerk, zoals die er nu staat is niet de eerste en eni ge kerk daar aan de Balie. Een plattegrond geeft aan dat daar in de 12de eeuw een tufstenen basiliek moet hebben gestaan. De Sint Lievensmonsterkerk werd zo wordt aangenomen, in de eerste vijfentwintig jaar van de 16de eeuw voltooid. In de nacht van 6 op 7 oktober van het jaar 1832 brandde dit kerk gebouw, dat nog verbonden was met de Lievensmonsterto ren, af. Waarschijnlijk door een wat slordige loodgieter. Een foto laat zien dat de muren en het dak opnieuw opge bouwd hadden kunnen wor den. Dit werd echter niet eens overwogen. Er moest een nieuw kerkgebouw komen, hetgeen de gemeenschap in 1849 156.569,- kostte. Dit nieu we kerkgebouw wordt niet al leen nu als multifunctioneel gebouw gebruikt, want ook in 1858 al werd er in de kerk een muziekfeest gehouden. In 1913 was de kerk bovendien het to neel van de viering van het on- afhankelijkheidsfeest en ook tijdens de Watersnoodramp van '53 vervulde het kerkge bouw een andere dan religieu ze functie. In die rampzalige eerste dagen van februari wer den daar de slachtoffers opge vangen en het vee verzameld. De Kerstmarkt die in decem ber wordt gehouden is dan ook „geen vreemde eend in de bijt". Het past in het multi functionele gebruik van het ge bouw, dat de Stichting Oude Zeeuwse Kerken voorstaat. Ui teraard wordt bij de keuze van de activiteiten wel rekening gehouden met de vroegere functie van het gebouw. Een popconcert zal volgens Van der Zwan dan ook niet gauw in het kerkgebouw worden gehou den. De presentatie van ideële organisaties als bij voorbeeld Amnesty International, de We reldwinkel en' Unicef vormt geen enkel probleem en dat geldt ook voor de aariwezig- heid van commerciële zaken. Die zullen tijdens de markt ook enkele demonstraties ver zorgen, zoals het demonstreren van kerstdecoraties door Euro- patuin Braber en het machi naal appliqueren door Singer Zelfmaakmode De Spoel. Woensdag 8 december gaan de deuren van de kerk om 13.00 uur open.- Ibt 17.00 uur kan het publiek dan komen „winke len". Donderdag kan men van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur in de kerk terecht. Vanaf daar vertrekt om 19.00 uur ook de jaarlijkse fakkelop tocht van Amnesty Internatio nal door de binnenstad van Zierikzee. Ook vrijdag is de Kerstmarkt tussen 13.00 en 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Wie zijn kerst inkopen uitstelt tot het laatste moment kan zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur zijn slag slaan. creëerd van gedroogde bloe men en kruiden. Een boeket dat is gemaakt op een drie poot; een riiiter van bam boestokken is een andere blik vanger. Een oude letterbak werd een creatief object door dat Ina van.Bergen de verschil lende vakjes vulde met krui den als steranijs,rozemarijn, laurierblaadjes, jeneverbes sen, tijm en kaneelstokjes. Rie ten mandjes vulde zij met com posities van gedroogde roosjes waarbij lijnen, vlakken en vierkanten een belangrijke rol spelen. Ina van Bergen maakt haar werkstukken in bepaalde kleu- renseries waarmee zij onder meer inspeelt op de modetin- ten in kleding en woningin richting. „Op dit moment zijn natureltinten heel populair". Alle composities werden in de afgelopen maanden gemaakt op de garagezolder van haar huis in Ouddorp die de kunste nares als werkplaats gebruikt. Haar werk was eerder te zien tijdens exposities in Herkin- gen, Goedereede, Poortugaal en Ouddorp. De tentoonstel ling in de Bewaerschole is in de komende drie weken van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend voor publiek. Op 20, 24 en 29 november, 3, 7 en 11 december is Ina van Bergen zelf aanwezig in De Bewaerschole. MAASTRICHT - Drie gevange nen die maandagmorgen uit een psychiatrische inrichting in het Belgische St. Truiden ontsnapten hebben maar kort van hun vrijheid kunnen ge nieten. Enkele uren later kon den zij in Maastricht worden aangehouden nadat ze daar een taxichauffeur hadden beroofd. BRUINISSE - Nog onbe kenden hebben vorige Week de klepel van de klok op het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in een jutebaal verpakt. Afgelopen zondagmor gen kwam de daad aan het licht toen het klokge beier waarmee de gelovi gen opgeroepen worden ter kerke te gaan uit bleef. De opkomst tij dens de beide zondagse erediensten had hiervan echter niet te lijden. ZIERIKZEE - Mevrouw W. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van haar fiets ter waarde van ongeveer 800 gul den. De fiets werd zondag tussen 15.30 en 17.30 uur gestolen ter wijl hij geparkeerd stond op het trottoir. ZIERIKZEE -' In de publieks ruimte van het PTT-voorsor- teercentrum aan de Haring- vlietstraat te Zierikzee werd een telefooncel beschadigd. Onbekenden vernielden een ruit van de telefooncel en pro beerden brand te stichten in de voorziening. De hoogte van de schade die hierbij werd aange richt is niet bekend. Namens de PTT deed B. uit Zierikzee aangifte van het vandalisme. ZIERIKZEE - Een delegatie van DISK (Dienst in de In dustriële Samenleving vanwe ge de Kerken) in Midden-Zee land brengt donderdag 25 no vember een bezoek aan werk voorzieningsschap de Zuid hoek in Zierikzee. Om 08.45 uur arriveert het ge zelschap bij De Zuidhoek, waar de groep ontvangen wordt door de directeur van het schap, drs P. J. de Groot. De Groot zal zijn gasten iets ver tellen over de sociale werk voorziening in de samenleving van Schouwen-Duiveland. Daarna volgt een rondleiding door het bedrijf, waarbij de DISK-delegatie wordt verge zeld door leden van de onder nemingsraad (OVO). Tussen 10.00 en 12.00 uur zijn gesprek ken gepland met directie, per soneelszaken, bestuur, WSW- commissie en ondernemings raad. Tot slot van het program ma volgt er van 12.15 tot 12.30 uur een afrondend gesprek. ZIERIKZEE - De verbouwing van het gymnastieklokaal is een van de agendapunten waarover vrijdag 26 november wordt vergaderd door het alge meen bestuur van de Beatrix school. Deze vergadering wordt vanaf 15.30 uur in het gebouw aan de Grachtweg ge houden. Aan de verbouwing van de gymzaal hangt een prijskaartje van 258.000,-. Dit bedrag moet in vijfentwintig jaar wor den afgeschreven. Een en ander houdt in dat voor het eerste jaar rekening moet worden ge houden met een kajritaallast van 28.000,-. Inclusief de ex ploitatiekosten komt dat neer op een bedrag van 76.010,- dat door de zes gemeenten moet worden betaald. De verbou wing bestaat uit een nieuw mindervalidentoilet en doucheruimte, waarvoor gere kend moet worden op een uit gave van ruim 37.000 gulden. Een soortgelijk bedrag is ook nodig voor het vernieuwen van kozijnen en ramen aan de zuid zijde. Ook voor een nieuw pla fond is een behoorlijk bedrag 29.000,-) nodig. Verder moet ook de toegankelijkheid van het gebouw vanaf het school plein worden verbeterd en moet ook de vloer worden aan gepakt. In het bedrag van 258.000,- is ook rekening ge houden met onvoorziene tegen vallers. Hiervoor is ruim vijf duizend gulden begroot. Behal ve deze verbouwing bespreekt het algemeen bestuur ook de problematiek van buiten-leer lingen en enkele personeels aangelegenheden. Verwachting t/m zaterdag 27 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 08.14, onder 16.34 Maan op 14.13, onder 03.08 25 nov. Zon op 08.16, onder 16.33 Maan op 14.33, onder 04.14 Volle Maan: 29 nov. (07.32) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig winte ren maar de vorst wordt enigszins getemperd. Vannacht zijn er wolken velden en hier en daar valt nog een sneeuwbui, met name aan de kust. De temperatuur daalt naar ongeveer -3 graden, waar het opklaart kan het veel kouder worden: tot -9 graden. De wind is meest zwak uit zuidelijke richtingen. De winddraaiing naar het zuiden heeft te maken met een klein lagedrukgebied boven de Noordzee. Geleidelijk trekt het naar het noor den weg. Hierdoor krijgt het hoge- drukgebied boven Noord-Rusland het heft weer volledig in handen. De wind draait weer naar richtingen tus sen zuid en oost en aan het aardop pervlak wordt weer drogere lucht aangevoerd. Morgen overdag zijn er dan ook weer enkele opklaringen en het blijft vrijwel overal droog. Alleen in het noordelijk kustgebied is er eerst nog kans op een sneeuwbui. Hier en daar komt de temperatuur iets boven het vriespunt. Er waait een zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit richtingen tussen zuid en oost. Ook na morgen wisselen wolkenvelden en opklaringen elkaar af en het blijft vrijwel overal droog. Op de meeste plaatsen ligt de mid- dagtemperatuur even boven nul. ZIERIKZEE - Vanavond, dins dag, verzorgt de bekende ruim tevaartdeskundige Chriet Ti tulaer een lezing voor de On dernemerskring Schouwen- Duiveland. In de agenda van de Nieuwsbo de stond abusievelijk vermeld dat de Ondernemerskring gis teren, maandag, bij elkaar zou zijn gekomen. Een geruststel ling derhalve voor diegenen die denken het verhaal van Ti tulaer te hebben gemist. De le zing van Titulaer draagt de ti tel Welkom in de toekomst. De bijeenkomst van de onderne merskring wordt gehouden in de foyer van restaurant Mon- dragon aan de Oude Haven in Zierikzee en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW t BURGH-HAAMSTEDE - Vaak welt de inspiratie bij haar op wanneer ze bepaal de materialen ziet. Een pot, een mand, een oude letterbak, bamboestokken of takken, bloemen of kruiden die ze nog niet eerder heeft gebruikt bij het maken van haar creaties. De vijftigjarige Ina van Bergen-van Es uit Ouddorp maakt droogbloemcreaties van de meest uiteenlopende materialen. In De Bewaerscho le te Haamstede is het resultaat daarvan te zien via de expositie Droogboeket ten. Van zaterdag 20 november tot en met zaterdag 11 december. tna van Bergen met één van haar werkstukken (Fotn. Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3