Extra eisen voor aanleg Betuwelijn onbetaalbaar meet- Bijstandsuitkering te hoog in de ogen van CDA en VVD waterstanden Zeker 300.000 Nederlanders met niet-aangeboren hersenletsel Zeeland draagt rampenopvang over aan het Rode Kruis agenda Concurrentie bedreigt toeristenstad Amsterdam Minister Maij tijdens debat: Beleggers en Schiphol bedroefd over afblazen van Alcazar Volgens Nationaal Ziekenhuisinstituut 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hoofdstad op ranglijst gekelderd AMSTERDAM - De concurrentiepositie van Amsterdam als toeristenstad is de afgelopen jaren behoorlijk verslechterd. De hoofdstad keiderde op de ranglijst van Europese toe ristensteden van een vierde naar een zevende plaats en ook die moet de stad nog maar zien te behouden. Steden als Dublin, Berlijn en Brus sel liggen op de loer en zullen Amsterdam voor bijstreven, tenzij de stad haar concurrentiepo sitie snel weet te verbeteren. Dit blijkt uit een concurren- tie-analyse van Amsterdam ten opzichte van tien andere Europese toeristensteden. De resultaten werden dins dag gepresenteerd op de jaarvergadering van de VW Amsterdam, die sa men met het ministerie van economische zaken en de ge meente opdracht gaf tot het onderzoek. Volgens de on derzoeksresultaten is het van belang dat Amsterdam zich in de subtop van toe ristensteden handhaaft en verder verlies van markt aandeel voorkomt, zeker ook voor het buitenlands toerisme in de rest van Ne derland. „Amsterdam is voor de buitenlandse toe rist, met name in de lange- afstandsiharkten, beeldbe palend voor Nederland", al dus een van de conclusies van de analyse. Probleem is dat Amsterdam kampt met een „imago-probleem". Vooral onder mensen die de stad niet eerder bezochten, heet Amsterdam onveilig te zijn. Voorts klagen toe risten over de onvoldoende schoongehouden straten en de complexiteit van het openbaar vervoer. Daaren tegen worden de tolerantie, de multi-culturele identi teit, de jeugdige uitstraling, de rust en de kleinschalig heid geprezen. Volgens de analyse beperkt het toeris tisch produkt Amsterdam zich in de ogen van de con sument niet tot de grenzen van de hoofdstad. Buiten landse toeristen beschou wen bij voorbeeld De Keu kenhof, de Bloemenveiling Aalsmeer, Volendam/Edam en de kaasmarkt in Alk maar als één toeristisch produkt. De analyse wees echter uit dat de samenwer king van Amsterdam met belangrijke partners uit de wijde omgeving, minimaal is. „VW Amsterdam kan beter het produkt Amster dam definiëren vanuit de optiek van de klant, dan op grond van de gemeentegren zen", zo luidt een van de aanbevelingen. De stad scoorde eveneens een onvoldoende wat be treft het gebruik van haar „potenties" als toeristisch produkt. Unieke verkoo pargumenten zoals de histo rische sfeer van grachten, bruggen en arichitectuur, maar ook de liberale atmos feer worden niet optimaal benut. Aanbevelingen kamercommissie verworpen DEN HAAG - Een kamermeerderheid van CDA en VVD vindt een uitkering van 70 procent van het mi nimumloon voor alleenwonende bijstandsgerechtig den te hoog. Met dit standpunt verwerpt zij de aan beveling van de speciale kamercommissie-Doelman, die vorige maand rapport heeft uitgebracht over een betere opzet van de Bijstandswet. Iers leveren in haar voorstellen in en „eindigen" niet op 60 maar 'op 55 procent. PvdA en D66 gaan wel akkoord met de aanbevelingen van de kamer commissie. GroenLinks vindt dat de bijstand 10 procent om hoog moet. Waardering heeft de voltallige Kamer wel voor het advies om mensen in de bij stand een contract te laten te kenen dat hen samen met de so ciale dienst en het arbeidsbu reau verplicht tot het zoeken naar een baan. Wie weigert mee te werken aan een cursus die een beter uitzicht moet bie den op werk, riskeert een ver laging van de uitkering. Voor werklozen met bijstand die daadwerkelijk succes hebben met het vinden van een ar beidsplaats, moet een premie in het verschiet liggen, vinden commissie en Kamer. Staatsse cretaris Wallage zal naar ver wachting nog voor Kerstmis met de volksvertegenwoordi ging debatteren over het rapport-Doelman. In een debatje tussen de com missie en de Kamer zei CDA- woordvoerster Bijleveld maan dag de overeenkomst van het kabinet met de gemeenten over de uitkeringen „sympathiek" te vinden. Staatssecretaris Wallage heeft met de Vereniging van Neder landse Gemeenten afgespro ken dat alleenwonenden in principe de helft van het mini mumloon mogen ontvangen. Als zij kunnen bewijzen vol strekt solo door het leven te gaan, komen zij in aanmerking voor een toeslag. De bijstand kan dan oplopen tot 70 procent van het minimumloon. De VVD vindt alle bijstandsuitke ringen te hoog. Een gezin zou geen 100 maar 80 procent van het minimumloon moeten krij gen. Voor een alleenwonende vindt deze partij 60 procent voldoende. Iemand die met een ander dezelfde voordeur deelt, maar niet samenwoont, is vol gens de liberalen goed af met de helft van het minimumloon. De commissie-Doelman heeft voorgesteld om het niveau van de uitkeringen niet te wijzigen. Dat betekent voor gezinnen 100, voor één-ouderhuishou dens 90 en voor alleenwonen den 70 procent van het mini mumloon. Alleen voordeurde- ARNHEM - Dr. J.C. Tbrlouw, commissaris van de koningin in Gelderland, is door de Fran se president Mitterrand be noemd tot Officier de La Légi- on d'Honneur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 november 11.45 121 05.25 - 94 18.00 -128 25 november 00.25 139 06.30 -102 12.45 130 19.00 -129 24 november 10.50 114 04.30 - 86 23.25 134 17.15 - 119 25 november 11.40 125 05.30 - 94 18.05 -121 24 november 11.55 133 05.20 - 100 17.55 -133 25 november 00.30 153 06.35 -107 12.50 144 19.00 -134 24 november 11.55 128 05.30 - 97 18.00 -131 25 november 00.30 148 06.30 -105 12.50 139 19.00 -133 WEMELDINGE Springtij I december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De extra eisen die de Tweede Kamer stelt aan aanleg van de Betuwelijn zijn onbetaal baar. Dat zei minister Maij (verkeer en waterstaat) maandag tijdens een debat over aanleg van de Betu welijn. Met deze uitspraak heeft minister Maij zich geschaard achter de opvatting van premier Lubbers. Deze heeft vorige week gezegd dat de meerkosten hooguit enkele honderden miljoenen guldens mogen bedragen. De coalitiepartners CDA en PvdA legden tijdens het over leg met minister Maij en A1-' ders (Ruimtelijke Ordening), een extra wensenpakket op ta fel ter waarde van ruim 1 mil jard gulden. Dat bedrag komt bovenop de 6,3 miljard gulden die de goederenverbinding van Rotterdam naar het Duitse Ruhrgebied nu kost. Maij maakte een positieve uitzonde ring voor Barendrecht. In die Zuid-Hollandse gemeente zal naast de Betuwelijn ook de Ho ge Snelheidslijn (HSL) worden aangelegd. Ook wordt het aan tal sporen voor het reizigers- vervoer er verdubbeld. „In Ba rendrecht komen inderdaad al le plagen van Egypte samen", zo zei MaijAls het kabinet ex tra geld beschikbaar stelt dan is de gemeente Barendrecht de eerste die het geld krijgt, zo zegde de minister toe. Maij betwijfelt echter of de aanpassingen bij Zevenaar waar alle partijen voor pleit ten, kunnen worden aange bracht. Ook voor een verkor ting van de route bij Pendrecht en extra geluidwerende maat regelen bij Gorinchem en Tiel, hield Maij de hand op de knip. Geluidswerend Alle partijen drongen er op aan de geluidhinder zoveel moge lijk terug te dringen. Volgens PvdA en CDA zou het geluid van de goederentreinen maxi maal 57 dB(A) mogen bedra gen. VVD en D66 houden ech ter een norm aan van. 50 dB(A), die door de provincie Gelder land naar voren is gebracht. De VVD wil op zijn vroegst pas midden volgend jaar over aan leg van de Betuwelijn beslis sen. Volgens de liberalen is er nog te veel onduidelijk en is te weinig gedaan om de capaciteit op de bestaande spoorlijnen en via de rivieren te vergroten. Als blijkt dat de Betuwelijn acht miljard of meer gaat kos ten, dan wil de VVD een spoor tunnel over een lengte van 80 kilometer. Een klein deel, 45 kilometer, van de 120- kilometer lange spoorverbin ding kan bovengronds blijven. Ook D66 pleit voor een tunnel. De partij wil 10 miljard gulden uittrekken voor de Betuwelijn. Volgens woordvoerster Versnel komt daardoor geen ander in frastructureel project in het ge drang. D66 houdt immers geld oyer omdat het geen verdere uitbreiding wil van het wegen net. Veel weerstand De Kamer was het er unaniem, over eens dat de wijze waarop Maij en de NS met de plannen voor de Betuwelijn zijn omge sprongen, de weerstand onder de bevolking hebben vergroot. Kamerlid Leers (CDA) vroeg zich af waarom Maij van het begin af aan voor zo'n harde opstelling heeft gekozen. „Mensen hebben daardoor het gevoel gekregen dat hun opvat tingen en bezwaren niet se rieus zijn genomen." Versnel vindt het geen pas geven dat Maij dreigde met de op handen zijnde Nimby-wet wa'arbij de regering onwillende gemeente en provinciebesturen tot mee werking kan dwingen. Lank- horst (GroenLinks) verwees naar de snelheid waarmee al ternatieven voor aanleg naar de prullenbak werden verwe zen. De minister zal voor voort zetting van het debat op 6 de cember, de Kamer schriftelijk op de hoogte stellen van de kos ten en haar opvatting over de extra wensen van het parle ment. Wel waarschuwde de mi nister de Kamer dat het kabi net te maken heeft met „een zeer krappe landsbegroting en een groot tekort op het budget voor financiering van infra structuur". Het kabinet is vol gens haar al heel royaal ge weest. Maij wees er op dat eind jaren- 80 nog werd uitgegaan van een bedrag van 2,5 miljard voor de Betuwelijn. Het kabinet was toen nog van plan om de huidi ge spoorlijn door de Betuwe te verdubbelen. Om het milieu te sparen en de overlast voor de bevolking te verminderen, koos het kabinet voor een nieu we spoorverbinding. AMSTERDAM/SCHIPHOL - Op de Amsterdamse effecten beurs is maandag teleur gesteld gereageerd op het af blazen van het samenwer- kingsprojekt Alcazar. Voor be leggers kwam het besluit niet onverwacht. Vrijdag werd er al druk op gespeculeerd. Deson danks besloten beleggers maandagochtend liever hun stukken KLM van de hand te doen. De koers moest rond tien uur 2,80 afgeven op 37,70. Ook de directie van de luchtha ven Schiphol is teleurgesteld over het niet doorgaan van de beoogde samenwerking tussen de KLM, Swissair, SAS en Austrian Airlines. De vorming van de Alcazargroep zou vol gens de luchthaven een extra steun hebben betekend voor het streven Schiphol te laten uitgroeien tot een van de vier tot zes „mainports" in Europa. Dat heeft een woordvoerder van de luchthaven meegedeeld. De KLM heeft de fusiebespre kingen afgebroken omdat zij niet' bereid was haar samen werking met de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines op te ge ven. Swissair eiste dat de KLM die band zou loslaten, om als Alcazar verder te gaan met de Amerikaanse partner van Swissair, Delta. Schiphol deelt de voorkeur van de KLM voor Northwest. Als Alcazar van de grond zou zijn gekomen met Delta als Amerikaanse partner zou Schiphol terrein hebben verlo ren aan Frankfurt in Duits land, de Europese basis van Delta. Schiphol meent dat de alliantie tussen KLM en North west nog steeds voldoende uit zicht biedt om als KLM uit te groeien tot een wereldwijd opererende luchtvaartmaat schappij. De KLM zal daartoe op zoek moeten blijven naar partners waarmee een zogehe ten „global network" kan wor den opgebouwd. Daarbij kan de KLM op Schiphol blijven re kenen als een luchthaven die voldoende kwaliteit en capaci teit heeft om een verdere groei van het luchtverkeer op te van gen, aldus de woordvoerder. EDE - In Nederland leven minstens 300.000 mensen met een niet-aangeboren hersenletsel. In 1991 wer den ruim 85.000 mensen behandeld voor een hersen letsel of hersenaandoening: dat is drie procent van het totale aantal ziekenhuisopnamen. Een kwart van hen is tussen de 12 en 45 jaar oud. Deze cijfers maakte het Natio naal Ziekenhuisinstituut (NZi) dinsdag in Ede bekend op een tweedaags symposium over hersenletsel na- een ongeval, ziekte, beroerte of bijna- verdrinking. Al jarenlang kla gen patiënten,beleidsmakers en hulpverleners dat over deze aandoening te weinig cijfers bekend zijn. Het NZi heeft nu een en ander in kaart gebracht, in opdracht van het Landelijk Coördinatie punt Niet-aangeboren Hersen letsel. Het NZi zegt echter zelf dat het beeld onvolledig is om dat niet-aangeboren hersenlet sel niet overal goed wordt gere gistreerd. Na een hersenletsel kan het geheugen beschadigd zijn, de intelligentie kan ver minderen. Ook ontstaan licha melijke handicaps door ver lamming. Een en ander kan lei den tot gedragsproblemen. Na ziekenhuis en revalidatie, is permanente opname in een in stelling meestal onvermijde lijk. Zo'n 15.000 mensen met hersenletsel zijn langdurig op genomen in bij voorbeeld een verpleeghuis of een woonvorm voor verstandelijk gehandicap ten. Van deze groep zijn dui zend mensen jonger dan 45 jaar. Onderzoekers drs. M. Kessels-Buikhuizen van het NZi zei daarom dat het hersen letsel mensen treft in de bloei van hun leven. "„Zich normaal ontwikkelende kinderen of zelfstandig functionerende vol wassenen zijn plotsklaps aan gewezen op continue, professio nele verzorging en begelei ding." Kessels-Buikhuizen onder zocht de situatie van de patiën ten in verpleeghuizen, alge meen psychatrische' zieken huizen, instellingen voor ver standelijk gehandicapten en woonvormen voor lichamelijk gehandicapten. Zij concludeert dat de problemen van de pa tiënten meestal niet goed wor den begrepen. Hulpverleners zijn niet deskundig genoeg en beseffen de gevolgen van een hersenletsel niet voldoende. Psycho-sociale begeleiding is er veel te weinig, zegt ze. Ver keerde hulpverlening verergert bovendien de gedragsproble men. Daarom is een voorlich tingsfilm voor hulpverleners gemaakt die dinsdag is gepre senteerd. Woensdag staat de patiënt en zijn familie centraal op het congres. Behalve lezin gen en workshops, is er ook theater. De organisatie van de ze tweede congresdag is in han den van de Stichting Hersen letselorganisaties Nederland.' Die stelt dat het leven van een patiënt „hoe dan ook veran dert. Sommigen zijn volledig zorgafhankelijk, anderen kun nen enigszins zelfstandig wo nen. De meesten verkeren daar ergens tussen in". Als enige provincie VLISSINGEN - De provincie Zeeland heeft als enige provincie de opvang en verzorging bij ongevallen rampen overgedragen aan het Rode Kruis. De dertig Zeeuwse burgemeesters en de Stichting Kringfonds Zeeland van het Rode Kruis hebben maandag in Vlissingen de overeenkomst hiertoe getekend. Tbgelijk bekrachtigden de par tijen de oprichting van de Stuurgroep Openbare Veilig heid. Die bestaat uit vertegen woordigers van brandweer, GGD, politie en gemeenten. De stuurgroep krijgt de taak de Zeeuwse bevolking voor te lichten, opleidingen te verzor gen en regelingen op te stellen. Zeeland krijgt zeS crisisteams. Volgens de stuurgroep heeft het Rode Kruis in Zeeland de mogelijkheden om opvang en verzorging van slachtofferrs bij een ramp te organiseren. „We hebben vastgesteld dat de gemeenten dit niet zelf kunnen doen", legde burgemeester Van der Doef van Vlissingen uit. „Als je ddn gaat kijken naar ervaring en organisatie, kom je bij het Rode Kruis uit. Die heb ben in Zeeland het beste poten tieel, daar is de beste motivatie aanwezig". De Zeeuwse ge meenten stellen de organisatie hiervoor de benodigde geld middelen beschikbaar. „Dit beklemtoont nog eens te meer de functie van het Rode Kruis als gewaardeerde partner in de rampenbestrijding", zo zei mi nister Dales (Binnenlandse Za ken) maandag in Vlissingen. Ondertekening „een basis" Ze noemde de ondertekening van de intergemeentelijke sa menwerkingsverbanden „een basis". „Het is zeker zo belang rijk dat aan de samenwerking in het dagelijkse leven vorm gegeven wordt en dat dit regel matig wordt beoefend". door Mare Legendre Dinsdag 23 november Zierikzee Koopochtend gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. Binnenstad. Vanaf 10.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 15.30 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Consistorie Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Dokter Wort- manstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Koningin Juliana- straat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaal Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 24 november Zierikzee Krea-middag: kerst. De Licht boei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. CJV mini-instuif. De Drie hoek. 16.00 uur. Ledenvergadering Vereniging Kinderboerderij De Punt. Brugzicht, Scheldestraat 5. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Busreis kerstdorp Utrecht. Vertrek Haamstede: 09.45 uur. Ouwerkerk Sinterklaasviering afdeling Duiveland NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichting sluitingsstrategie Oosterscheldekering. Dorps huis. 20.00 uur. Donderdag 25 november Zierikzee Verkoping Welfare handwer ken. Verzorgingshuis De Wie ken. Vanaf 14.00 uur. Vergadering werkgroep ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Informatie-avond Beschermd Wonen. Hervormd Kerkcen trum. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 26 november Zierikzee Vergadering Beatrixschool in gebouw Grachtweg. 15.30 uur. Viering eerste lustrum gospel groep Rejoice met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde Kerk. 19.30 uur. Openbare vergadering D66 af deling Schouwen-Duiveland. Havenzaal restaurant Mondra- gon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaaruitvoering Nu met Hope in de Schutse. 19.45 uur. Scharendijke Viering 5-jarig bestaan REJOI CE. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Oliebollenactie ASV Brou wershaven. Vanaf 10.30 uur op halen bij vishandel Van Beve- ren. Tussen 12.00 en 19.00 uur huis-aan-huis verkoop. Ouwerkerk Sinterklaasintocht. Ring 15.15 uur. Afscheidsreceptie M. A. van Witzenburg. Meerpaal, Dreef 4. 16.00-17.30 uur. Zaterdag 27 november Zierikzee Boekverkoop in De Stolpe. Van 09.30 tot 12.00 uur. Zonnemaire Sinterklaasintocht. Haventje Bommenede. 10.00 uur. Dinsdag 30 november Zierikzee Lezing wildschade problema tiek. Huis van Nassau. 20.00 uur. Sinterklaasmiddag. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2