Sint Nicolaas en zijn Pieten-gevolg zetten voet op Schouwen-Duiveland Warme ontvangst ondanks hittere koude MAANDAG 22 NOVEMBER 1993 NR 25465 5 plaatselijke muziekvereniging Luctor et Emergo rijdt Sint het gebruikelijke rondje door het dorp. Na drie kwartier slaat de koude toe en trekt de stoet richting dorpshuis dat voor deze gelegenheid „gekraakt" is door een omvangrijke kinderschaar. Weliswaar klein van stuk produceert het kindervolkje een hoeveelheid decibellen herrie die op de schaal van Richter voor een forse uitslag zou zorgen, 't Is dat het dorpshuis in Renesse zo goed gebouwd is anders hadden de muren na zaterdag beslist scheuren vertoond. Ook de muzikanten van Luctor et Emergo dragen hun steentje bij aan het aantal decibellen. Want behalve het spelen van het bekende Sinterklaasliedjes-repertoire zingen enkele muzikanten de liedjes uit volle borst mee. Wie zei er ook alweer dat Sinterklaas een kinderfeest is? Hoe goed de sfeer in Renesse ook is, de burgemeester en zijn gasten kunnen daar niet te lang blijven, want ook in De Schutse in Burgh-Haamstede wachten kinderen op hen. Hun vertrek betekent voor het Renesser kroost overigens nog niet het eind van het feest, want speciaal voor hen zijn Bertus Steekvlam (Ger Atsma) en Bram Blusser (Bram Biesterveld) met hun Spuiter's Uit show naar Renesse gekomen. Een show met educatieve elementen waar de vonken letterlijk en figuurlijk van afspringen. Op het moment dat het kindervolkje in Renesse in vuur en vlam staat, stroomt De Schutse in Burgh- Haamstede vol met jong en oud. Het wachten is nu op Sinterklaas die even tijd voor zichzelf nodig heeft om zijn „blauwbekkende" tenen op temperatuur te brengen. Je lijf en ledematen kun je nog in een dubbele laag therrno- ondergoed steken maar meer dan twee paar sokken wordt lastig en dus heeft Sint echt koude tenen. Daar is ovërigens niets van te zien als hij, begeleid door burgemeester Tees, die ook hier weer gastheer is, door de zaal naar voren schrijdt. Zijn komst is al aangekondigd door de voorzitter W. Kort van de ondernemersvereniging. Die 'houdt zijn toespraakje ook echt kort want de kinderen willen (in de juiste volgorde) Sint, cadeautjes en snoep. Het probleem van het gestolen boek, waarmee de Sint eerder in het Brabantse Ravenstein werd geconfronteerd, blijkt te zijn opgelost, want de administratie-Piet heeft uit de kluis een kopie van het boek opgediept en zo kunnen in de Schutse verschillende kinderen toch bij Sint komen. In een kringetje om hen heen luisteren ze naar wat de Spaanse kindervriend te vertellen heeft. Toen het vorige week zo hard stormde begon de Sint eraan te twijfelen of hij ooit nog wel in Burgh-Haamstede zou komen. Gelukkig bleek dat iets te zwartgallig gedacht en hij is deze zaterdagmiddag het stralend middelpunt in De Schutse, waar ook Robbie en Buko, een clownsduo de kinderen een heerlijke middag bezorgen. Dat geldt in het bijzonder voor de prijswinnaars van de kleurwedstrijd: Edwin Janssens, Levi Coltof, Anne de Gelder, Mick Luycx, Joyce Blom, Simone Blom, Jetske Braat, Martine Jonker, Marnix de Bakker, Madelinde Book, Sebastian Ritterbox en Rick de Glopper. Voor hen is er nog een extra cadeautje en dus kan hun dag helemaal niet meer stuk. Ook in Bruinisse kloppen veel kinderhartjes zaterdagmiddag heel wat sneller dan normaal wanneer de steven van de mosselkotter Bru 26 vanuit de sneeuwbuien opdoemt. Aan boord bevindt zich Sinterklaas die voor de tocht naar het vissersdorp maar liefst negen Zwarte Pieten heeft gecharterd. Eenmaal aan land heet mevrouw I. van der Walle, voorzitter van de Bruse Ondernemersvereniging het Spaanse gezelschap hartelijk welkom. Vervolgens stapt de Sint op zijn paard en maakt hij, voorafgegaan do or muziekvereniging Nu met Hope/Oefening en Uitspanning een rondje door het dorp. Ook hier blijkt dat Sinterklaas een feest voor jong en oud is, want ook In 't Opper is in de route opgenomen. Vanaf de muziektent spreekt burgemeester A. Vogelaar zijn hooggeëerde gast toe. De burgemeester constateert dat het humeur van de Sint niet om over naar huis te schrijven is. Dat komt hard aan bij de Goedheiligman en dus doet ie uitgebreid zijn beklag. Bijna niets deugt, het weer niet, de taaie pepernoten niet en zelfs de Zwarte Pieten moeten het ontgelden. Ook'de burgemeester krijgt ervan langs. De Pieten doen hun best om hun baas wat op te vrolijken, maar echt lukken doet dat f niet. Waarom de Sint zo narrig is, blijkt al snel. De Wegwijspiet ontbreekt en om die terug te kunnen vinden moet er luid en duidelijk een lied worden gezongen. Lukt het dan nog niet, dan is het maar de vraag of de Bruse kinderen hun cadeautje op tijd thuis krijgen. Dus wordt er een grote speuractie op touw gezet en wordt de hulp van de Muziekpiet ingeroepen. Maar helaas, die kan het juiste melodietje niet meer herinneren, 't Heeft er veel van weg dat de tocht van Sint over de daken helemaal in-duigen valt en dus denkt hij er hard over om maar weer terug naar Spanje te varen. Wat een drama daar in Bru. Op het laatste nippertje zorgt Bram van den Berge, trompettist van Stuitje Leut voor de redding door het aanbieden van zijn muzikale hulp. Sinterklaas heeft zo zijn bedenkingen over die muzikale kwaliteiten maar Van den Berge weet de grijze kindervriend te overtuigen dat ze in Bru van veel zaken verstand hebben, ook al weten ze vaak van niks. Samen met de Muziekpiet blaast Van den Berge het liedje Brand in Mokum. Samen met de kinderen volgt er dan nog een canon en zie daar, zie daar, daar komt tot opluchting van iedereen de Wegwijspiet boven water. De malloot heeft zich al die tijd schuilgehouden op het dak van Novalux. Met een ladder wordt hij weer naar „aardse sferen" teruggebracht, dit tot grote opluchting van de kinderen. Ook het humeur van de Sint klaart daardoor op en zo geeft hij zonder aarzelen een cadeau aan Van den Berge, door wie het Sinterklaasfeest in Bru alsnog kan beginnen. FOTO'S MARIJKE FOLKERTSMA TEKST ROSALIEN KORSTANJE JACOB DE RONDE (bijdrage Bruinisse) „Kom maar op met die pepernoten Namens alle Zierikzeeënaren heet die Sint Nicolaas en zijn Pieten-gevolg van harte In Haamstede maakte Sinterklaas een rijtoer. Feest in het dorpshuis in Renesse. In Zierikzee arriveerde de Goedheiligman in de Museumhaven. ZIERIKZEE, BURGH-HAAMSTEDE, RENESSE, BRUINISSE - Tsjonge, tsjonge. Als Sinterklaas maak je toch van alles mee! Eerst tijdens de lange zeereis een storm met orkaankracht en dan zelfs wat sneeuw en een vliesje ijs op het water van de Oude Haven. En of dat nog niet genoeg is blijkt in Renesse het paard foetsie te zijn, zodat de grijze kindervriend bij wijze van alternatief een eindje achterop een Harley Davidson moet. Die ontberingen vallen echter in het niet tegenover de allerhartelijkste ontvangst die hem en zijn Pieten zaterdag op Schouwen-Duiveland ten deel valt. Die Schouwen-Duivelandse kinderen blijken taaie rakkers te zijn, die laten zich door de bittere koude niet weerhouden om hun grote kindervriend te gaan begroeten. Rond 10.15 uur staat er dan ook al een legertje „wandelende mutsen en sjaals" aan de kop van de Oude Haven. Vol verwachting en dus met gespannen gezichtjes. Ook voor „spreek- stalmeester" Rudy Prager zijn het spannende momenten. Het water in de Oude Haven, waarop al een vliesje ijs ligt zakt en zakt en dus moet Sint echt voortmaken wil hij nog de Oude Haven kunnen binnenvaren. Bij het witte bruggetje staat volgens Prager nog maar vijftig centimeter water. Gezien het tij had de Sint daar eigenlijk al rond achten moeten aankomen, maar dat was voor een vrije zaterdag toch een beetje te gortig en dus is de aankomst vastgesteld op 10.30 uur. Tot die tijd worden lijf en leden warmgehouden met het zingen van Sinterklaasliedjes, waarbij Prager blijk geeft van een stemvolume a la Pavarotti. Het lijkt erop dat de directeur van de Lichtboei de bittere teleurstelling over de subsidie van 10.000 gulden in plaats van de benodigde 25.000 gulden voor zijn club- en buurthuis al weer een beetje te boven is. Wellicht dat hij deze ochtend op de steun van Sinterklaas hoopt, wie weet. Het leed wordt bovendien een beetje verzacht door de zakken vol snoep die de Pieten hebben meegenomen. Is het verbeelding of kennen de ouders de liedjes beter dan hun kroost? Wellicht dat de spanning hier debet aan is, want de aankomst van Sinterklaas en zijn Pieten is een ingrijpende gebeurtenis in een kinderleven. Wanneer in de verte, vanaf de Nieuwe Haven het tromgeroffel van Kunst en Eer hoorbaar wordt stijgt de spanning langs de Oude Haven tot grote hoogten. Ook bij de Zwarte Pieten die hun baas vooruit zijn gegaan en die op kleine bootjes in de Oude Haven dobberen. Af en toe valt daarbij een pakje in het water. Kort na 10.30 uur verschijnt er bij de ingang van de Oude Haven een bootje met daarin, jawel Sinterklaas. Dat is niet de boot waarmee de Goedheiligman vanuit Spanje is komen aanzetten. Daarvoor heeft hij zijn grote stoomboot. Vanaf die stoomboot is hij deze dag overgestapt op de klipper Mijn Genoegen, die in de Nieuwe Haven ligt afgemeerd. Vandaar moet hij nog maar liefst twee keer in een ander bootje overstappen voordat hij bij de steiger van de museumhaven door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs aan land wordt geholpen. welkom. De burgemeester wijst de Sint erop dat het weliswaar koud is, maar nog altijd beter dan de windkracht 10 a 11 Beaufort van vorige week- Verontwaardigd is.de Zierikzeese burgemeester over kranteberichten dat de Sint het qua populariteit moet afleggen tegen de Kerstman. In Zierikzee is dat niet zo, beweert de burgemeester met grote stelligheid. Maar populair of niet, feit is dat er hier weliswaar gelukkig haast nog geen echte kerstetalages zijn, maar etalage-Pieten blijken inmiddels ook geen gemeengoed meer te zijn. De Sint zit met die concurrentiestrijd niet zo in zijn maag. Zijn grootste zorg is om vanuit Zierikzee straks weer op tijd in Burgh- Haamstede en Renesse te zijn. De dienstregelings-Piet, Pietje Precies heeft voor hem een strak tijdschema uitgekiend. Maar 't is en blijft „jakken" geblazen en wat dat betreft kan de vorming van één gemeente op Schouwen-Duiveland voor de Sint niet snel genoeg gaan. Nu is het een geren en gevlieg, want ook bij het haventje van Burghsluis kijken kinderen en volwassenen reikhalzend uit naar de komst van hun idool. Met een toeter, een aardigheidje van de ondernemersvereniging wordt de tijd wachtend doorgebracht. Daarom stapt hij na zijn verblijf in Zierikzee gauw aan boord van zijn jacht De Pepernoot. Op het havènplateau in Burghsluis is het een drukte van belang. Nooit eerder leek het zo druk daar. En ook al is het daar bar koud, de sfeer is er prima, daar zorgen de muzikanten van de Witte van Haemstede wel voor met een uitgebreid repertoire aan Sinterklaasliedjes. Van daar gaat de stoet eerst naar Renesse, waar burgemeester H. Tees van Westerschouwen de Sint nog eens welkom heet. Er -wacht de Goedheiligman daar echter nog een onaangename verrassing: zijn paard is zoek. De tranen springen de Sint dan ook bijna in de ogen. Behulpzaam als ze zijn, gaan de Pieten rillend en bibberend op hun scooter op zoek naar het beest. In eerste instantie willen ze het probleem oplossen met een Shetland pony maar die is veel te klein om Sint te kunnen rijden. Dus kiest de Sint eieren voor zijn geld en klimt hij onverschrokken achterop een Harley Davidson. „Niet te hard hoor" fluistert hij de motorrijder in het oor. Gelukkig komt alles nog op zijn pootjes terecht en staat zijn edele ros bij de Laone rustig te wachten. Wat een opluchting. Te paard en voorafgegaan door de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5