Fusie KLM met Swissair, Austrian Airlines van de SAS en baan Simons zwaait orthopeden lof toe OM wil opheldering van WVC over rol van keuringsdienst Kwaliteit besluit vorming- asielaan vragen is slecht r Schippers houden Maij aan haar belofte CDA en PvdA verwerpen uitspraak van Lubbers Operatie Alcazar mislukt Man dood geschoten Meer files door kou In Nutricia-zaak 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Over wettelijke regeling ROTTERDAM - De binnenschippers willen dat mi nister Maij (verkeer) haar belofte waarmaakt om bij wet de toerbeurt en de kostprijstarieven te regelen voor de vaart naar België en Frankrijk. Dat schrij ven zij aan bemiddelaar Albeda. Zij hebben dat za terdag besloten op een door ongeveer tweehonderd schippers bezochte vergadering in Rotterdam. Albeda is sinds enkele weken bezig met verladers, reders en schippers tot onderlinge af spraken te komen die in een convenant moeten worden vastgelegd. Dat convenant was volgens de schippers bedoeld om de periode te overbruggen die Maij nodig had om een wet op te stellen. Zij krijgen nu de indruk dat de minister geen wettelijke regeling op wil stel len, als er niet eerst een conve nant is. De schippers weiger den tijdens de zomermaanden zes weken lang te varen omdat lading werd vervoerd buiten de schippersbeurs om tegen prij zen die beneden de vastgestel de tarieven liggen. De verla ders streven naar een vrije markt. Beide partijen volhar den in hun standpunt en dat maakt het voor Albeda moei lijk om afspraken vast te leg gen. De schippers doen op nieuw een beroep op de minis ter omdat zij menen dat alleen opgelegde regelgeving het con flict uit de wereld kan helpen. Zij weten zich gesteund door zusterorganisaties in Duits- land, België en Frankrijk. Daar trekken collega's even eens ten strijde tegen liberali sering van de vervoersmarkt. De EG wil een vrije markt, maar is afgelopen woensdag voor een deel teruggefloten door het Europese Hof in Luxemburg. Dat laat toe dat een overheid van een lidstaat afspraken maakt over bodem prijzen bij het vervoer van la ding. De bemiddeling van oud- premier Biesheuvel leidde in augustus tot het opschorten van de schippersacties. Het be langrijkste punt uit zijn voor stel luidde dat samen met Bel gië en de EG wettelijke regelin gen tot stand komeh voor de Toerbeurt noord-zuid en de ta rieven totdat Europa de markt goed heeft geordend. Maij sloot zich daarbij aan en zei die regelingen liefst nog binnen de huidige kabinetsperiode te rea liseren. Volgens schippersvoorman Ger Veuger is er maar een die on derhandelaar Albeda vlot kan trekken en dat is de minister. „Wil ze het niet, dan kunnefl we het schudden. Want ze heeft de verladers een mitrailleur gege ven en ons een pijl en boog." Over Betuwelijn DEN HAAG - Een kamermeerderheid van CDA en PvdA vindt het bedrag van enkele honderden mil joenen guldens die het kabinet extra wil uittrekken voor de Betuwelijn, onaanvaardbaar laag. De partij en zeiden dit vrijdag in reactie op de uitspraken van minister-president Lubbers eerder deze week tij dens de algemene beschouwingen in de Eerste Ka mer. •De premier zei een bedrag van twee-miljard bovenop de 6,3 miljard gulden waar het kabi net nu van uitgaat, krankzin nig te vinden. Lubbers dreigde de Betuwelijn niet te zullen aanleggen als het parlement met veel extra eisen komt voor aanpassingen in het tracé. Een extra bedrag van enkele hon derden miljoenen vindt de pre mier daarvoor voldoende. CDA-woord voerder Leers: „Als je serieus een oplossing wil zoeken voor de knelpunten bij Barendrecht en Zevenaar ben je er niet met 200 miljoen gul den. Je kunt je afvragen of het wel verantwoord is een goede renspoorlijn aan te leggen zon der die knelpunten op te los sen. Ik vind van niet. Dan zal ik terug gaan naar de fractie en zeggen: 't spijt me, maar zo'n goederenspoorverbinding ver oorzaakt meer hinder dan wen selijk moet worden geacht" Leers is het met Lubbers eens dat aanleg van de Betuwelijn niet tegen elke prijs moet plaatsvinden maar „ook niet tegen wil en dank". Al eerder liet ook de VVD weten niet in te zullen stemmen met aanleg van de Beutuwelijn als het ka binet er niet meer geld voor wil uitgeven. ALMELO - Staatssecretaris Si mons, die in april nog zo onge veer alle specialisten tegen zich in het harnas joeg door hun te weinig aandacht voor kwaliteit te verwijten, heeft vrijdag de orthopeden uitvoe rig lof toegezwaaid. Hij deed dat bij de opening van het con gres van de artsenorgansiatie KNMG. Aanleiding was een onderzoek naar de „interdoktervariatie" rond kijkoperaties aan ge wrichten (arthroscopic). Daar bij bleek dat de orthopeden zich goed aan de voor deze in greep bestaande richtlijnen houden. Deze uitkomst stond vooraf niet vast en Simons prees de orthopeden ervoor dat ze in grote getale hun nek heb ben uitgestoken. Hij consta teerde dat angst voor toetsing en verantwoording afleggen „misschien gewoon koudwa tervrees is". De staatssecreta ris bood de voorzitters van de KNMG en van de organisaties van specialisten, huisartsen, artsen in dienstverband en sociaal-geneeskundigen een boekje aan met de resultaten van gesprekken tussen WVC en 22 wetenschappelijke vereni gingen over het bewaken en be vorderen van de kwaliteit. Er is al.een tweede gespreksronde gestart, waarbij ook paramedi ci, verpleegkundigen en verlos kundigen zullen worden be trokken. De wetenschappelijke vereniging van de chirurgen is al heel ver met het „visiteren" van niet-opleidingspraktijken. Ook de huisartsen doen al lan ger aan „toetsing". Simons zei dat het voor artsen niet bedrei gend hoeft te zijn als ze zich toetsbaar opstellen. „Het biedt ook de kans om te laten zien dat je feitelijk kwaliteit levert en goed bezig bent". Tijden en standen volgens gctijdctafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 november 10.30 116 04.15 - 90 23.25 132 16.55 -127 ROOMPOT BUITEN 23 november 10.00 106 03.20 - 83 22.30 125 16.15 -119 BRUINISSE 23 november 10.50 123 04.10 - 98 23.35 J43 16.50 -133 WEMELDINGE 23 november 10.45 120 04.15 - 94 23.35 139 16.55 -131 Doodtij: 23 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De directies van de KLM, Swissair, SAS en Austrian Airlines hebben zondag- na een laatste gesprek van de directies in Nederland bekendge maakt dat de fusie tussen de vier luchtvaartmaatschappijen van de baan is. „Wij weten nu alle vier wat de mogelijkheden en de onmoge lijkheden zijn van samenwer king. We hebben met elkaar af gesproken dat we blijven open staan voor samenwerking waar dat mogelijk is", zei de president-directeur drs. P. Bouw van de KLM in een toe lichting op de bekendmaking. Zaterdag al besloot de raad van commissarissen van de KLM dat de eis van de andere drie dat Northwest Airlines niet in het verbond zou worden opge nomen, onaanvaardbaar was. Zowel de werknemersorganisa ties als politiek Den Haag steu nen de KLM-directie. Onderhandelingen Vrijdagavond legde Bouw het ultimatieve onderhandelings bod van de KLM aan de Alcazar-partners voor aan de Nederlandse regering. Die be zit 38,2 procent van de KLM. Het kabinet steunt de KLM- directie vooral omdat de lucht vaartrelaties met de VS, waar in de overheid zeer veel heeft geïnvesteerd, in gevaar zouden zijn gekomen als de KLM de voorwaarden van de drie ande ren zou hebben geaccepteerd. Breekpunt was de keuze van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij waarmee het Europe se viertal zou moeten gaan sa menwerken. De KLM wilde zijn eigen Amerikaanse part ner, Northwest Airlines, in Al cazar inbrengen. Met name Swissair verwierp dat. Swis sair werkt samen met het even eens Amerikaanse Delta Air Lines en wilde Delta als part ner van Alcazar. De samenwer king van de KLM met North west gaat heel ver omdat de VS bereid waren met Nederland een unieke luchtvaartovereen komst te sluiten die onbeperkt vliegen tussen Nederland en de VS door KLM en Northwest mogelijk maakte, en die boven dien onbeperkte commerciële samenwerking tussen de twee maatschappijen toestond. Via Northwest heeft KLM onbe perkt toegang tot de VS. De Amerikanen wilden zo vooral Duitsland en Frankrijk tot een dergelijke overeenkomst ver leiden, die natuurlijk omge keerd Amerikaanse maat schappijen onbeperkt toegang tot die landen zou geven. Luf thansa en Air France durven die concurrentie op hun verbin dingen met de VS nog niet aan. De Amerikanen beschouwen de liberalisering van het lucht verkeer tussen de VS en Euro pa daarom als voorlopig mislukt en leken niet van zins de Nederlandse voorkeursrech ten ook nog êens aan de andere „Alcazar"-landen te gunnen. Overheidsbescherming Ook binnen het liberaliserende Europa verschansen Air Fran ce en Lufthansa zich achter laatste resten overheidsbe scherming. Het feit dat mede daardoor de liberalisatie min der snel gaat dan bij de officië le aanvang van de Alcazar- gesprekken op 27 januari van dit jaar werd verwacht, maakt een fusie binnen Europa vol gens Bouw1 niet meer acuut no dig. Die liberalisatie zou im mers vrije concurrentie beteke nen, met vrije tarieven. Daar voor werd kostenverlaging no dig geacht en de snelste manier om kosten te verlagen is via de schaalvoordelen van een fusie. B. Baksteen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers is niet rouwig om de beslissing. „Ik heb steeds gezegd dat als er een keuze moet worden gemaakt tussen Alcazar of Northwest, wij kiezen voor Northwest." Districtbestuurder J. Smeets van de Vervoersbond FNV ziet als pluspunt voor het afketsen van de fusie dat het schrappen van banen die door de samen werking overbodig zouden zijn geworden niet doorgaat. Be stuurder J. Weber van de Unie Burgerluchtvaart (onderdeel van de BLHP) vreest niettemin voor de werkgelegenheid op langere termijn als de KLM geen Europese partner(s) vindt. Voorzitter H. Popelier van de vakbond voor cabine personeel wijst op het belang van de toezegging van de over heid om mee te werken aan de versterking van het eigen ver mogen van de KLM. Volgens president-directeur Bouw zal de overheid een deel van nieuw uit te geven aandelen overne men tegen „marktconforme" voorwaarden zodat dus geen sprake zal zijn van verkapte subsidie. De KLM gaat, nu de Europese samenwerking niet doorgaat, op eigen kracht wer ken aan het vergroten van het Europese marktaandeel. De andere drie bedrijven werkten al samen in de „Europesen Quality Alliance" waarbij elk bedrijf in zijn eigen thuismarkten optreedt als ver tegenwoordiger van de andere bedrijven. MIDDELBURG - In de ge meente Sluis is zondagavond een 34-jarige Belgische man doodgeschoten. De dader, een 27-jarige man uit het Belgische Knokke, heeft zich enkele uren later met het vuurwapen bij de politie in zijn woonplaats ge meld. De Zeeuwse politie heeft dit bekendgemaakt. De schutter belde zondagavond aan bij de vrijstaande woning in de polder in het Zeeuws- Vlaamse dorp Heille. In het huis waren op dat moment het slachtoffer, de 34-jarige be woonster van het pand en haar twee kinderen van acht en ne gen jaar aanwezig. Het meisje van negen opende de deur en liet de bezoeker binnen. Ze kende de man, omdat die be vriend was geweest met haar moeder. In de woning schoot de man uit Kriokke op het slacht offer, die volgens de politie vrijwel op slag dood was. Hij vluchtte daarna de woning uit. De politie wilde zondagavond de identiteit van het slachtof fer nog niet bekendmaken om dat zijn familie nog niet in ken nis kon worden gesteld. DRIEBERGEN - Op de Neder landse snelwegen stonden maandagochtend opvallend veel files, maar dit had vol gens de meldkamer van de lan delijke politiediensten in Driebergen niets met de glad heid van doen. Rond negen uur meldde Driebergen files met een totale lengte van 135 kilo meter. Een flink deel van de extra opstoppingen was ontstaan rond Rotterdam. Het verkeer liep vast omdat in de Botlek tunnel, op de route naar de Maasvlakte, een vrachtwagen stilstond met vastgelopen rem men. Het voertuig kon niet meteen worden weggehaald waardoor het verkeer deels moest omrijden. De kou was de grote boosdoener. „Kennelijk hebben meer mensen dan an ders de auto genomen. Liever een tijdje in de file, dan door de kou naar het openbaar ver voer," aldus een woordvoerster van de politiediensten. „Wij hebben geen meldingen van gladheid gehad." DEN HAAG - Het openbaar ministerie in Den Haag gaat maandag het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur opheldering vragen over de one nigheid die is ontstaan omtrent de handelwijze van de Keuringsdienst van Waren in de Nutricia-affaire. Vrijdag leverde R. Tazelaar, di- recteur van de produktschap- pen voor Vee en' Vlees en voor Pluimvee én Eieren, forse kri tiek op de keuringsdienst. Die zou voor de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees hebben verzwegen dat er al in juni sprake was van verontrei nigd voedsel in potjes Olvarit. „Hoewel wij in principe buiten de onenigheid tussen de twee betrokken diensten staan, wil len we toch weten wat er nu aan de hand is", aldus de Haag se persofficier yan justitie mr. N. Zandbergen zondag desge vraagd. Uitzoeken Naar aanleidipg van 'de uit spraken van Tazelaar gaf staatssecretaris Simons van volksgezondheid zaterdag zijn ambtenaren opdracht uit te zoeken wat er precies is ge beurd in de Nutricia-affaire sinds juni. „Er is echter geen sprake van een intern onder zoek. Wij gaan gewoon op een rijtje zetten wat er in de afgelo pen maanden is gebeurd", al dus zondag een woordvoerster van WVC. De bewindsman ziet overigens geen reden te twijfe len aan de integriteit van de keuringsdienst. Die heeft naar zijn mening in de affaire ge heel volgens de voorschriften gehandeld. Thzelaar reageerde zondag verheugd op de mede deling van Simons. „Daar ben ik zeer gelukkig mee. In het ergste geval hadden ze niets ge daan met mijn opmerkingen maar alles gewoon kunnen be dekken." In december praat de kamer over kabinetsplannen de KvW en RVV samen te voe gen. Die nieuwe organisatie zou moeten leiden tot efficiën ter en daardoor goedkoper werken. Simons stelde zater dag dat de discussie rond de re organisatie van de inspectie diensten van de verschillende ministeries gescheiden moet worden gehouden van de Nutricia-affaire. Vertegen woordigers van Nutricia zijn zondag naar het Duitse Pfaf- fenhofen vertrokken om daar de fabrieken yan het voeding sconcern HIPP te inspecteren. Het Duitse bedrijf bood vrij dag Ifütricia aan produkten voor de Nederlandse markt te fabriceren. „Wij bereiden ons reeds voor op die potjes", aldus Nutricia-directeur Van Hedel. „Wij hebben inmiddels een spe ciale etiketterings-lijn opgezet. Als alles goed gaat, kunnen we deze week direct beginnen." Schuldvraag- In het onderzoek van het OM in Den Haag naar de Nutricia- affaire staat niet alleen het vleesverwerkende bedrijf HVV centraal. „Het onderzoek richt zich van het begin natuur lijk ook op Nutricia", aldus mr. Zandbergen. Vluchtelingenwerk: GRONINGEN - De kwaliteit van de besluitvorming van het ministerie van justitie over het erkennen van asielzoekers is slecht. Dit concludeert de organi satie Vluchtelingenwerk naar aanleiding van een onderzoek naar honderd afgewezen asielaanvragen van Iraniërs. Zondag werd dit rapport in Utrecht ge presenteerd tijdens een congres over Iraanse asiel zoekers. Bij veertig van de honderd beslissingen maakte het minis terie van justitie fouten, vol gens Vluchtelingenwerk. Er is voorbij gegaan aan relevante gegevens, verklaringen zijn niet goed gelezen en wettelijke voorschriften zijn onjuist geïn terpreteerd. Voor het onder zoek werd alleen gebruik ge maakt van de gegevens over de asielzoekers die het ministerie tot zijn beschikking had. Die informatie krijgt het ministe rie via interviews ,van contac tambtenaren met de asielzoe kers. In vijftien gevallen was de motivering van de beslis sing van justitie in strijd met de gegevens die in het verhoor naar voren werden gebracht, stellen de onderzoekers. Justi tie gaf in de beschikkingen niet aan waarom de gegevens volgens haar niet juist waren. Volgens de onderzoekers strookte in vijftien andere ge vallen de uitspraak niet met de wetgeving of de verdragen op het gebied van vluchtelingen. Ook werden in een aantal over wegingen gegevens gehanteerd die in strijd zijn met de berich ten over de situatie in Iran zo als het ministerie van buiten landse zaken die aan justitie verstrekt. Volgens Vluchtelin genwerk geeft het onderzoek reden tot ongerustheid. door Mare Legendre Maandag 22 november Zierikzee Lezing Chriet Titulaer. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Voorlichtingsavond water schapsverkiezingen. 's Lands- kamer. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over verslaving NVvH. De Schutse. 13.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 23 november Zierikzee Koopochtend gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. Binnenstad. Vanaf 10.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 15.30 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Consistorie Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Dokter Wort- manstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Koningin Juliana- straat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaal Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 24 november Zierikzee Krea-middag: kerst. De Licht boei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. CJV mini-instuif. De Drie hoek. 16.00 uur. Ledenvergadering Vereniging Kinderboerderij De Punt. B rugzicht, Scheldestraat 5. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Busreis kerstdorp Utrecht. Vertrek Haamstede: 09.45 uur. Ouwerkerk Sinterklaasviering afdeling Duiveland NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichting sluitingsstrategie Oosterscheldekering. Dorps huis. 20.00 uur. Donderdag 25 november Zierikzee Verkoping Welfare handwer ken. Verzorgingshuis De Wie ken. Vanaf 14.00 uur. Vergadering werkgroep ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Informatie-avond Beschermd Wonen. Hervormd Kerkcen trum. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 26 noverpber Zierikzee Viering eerste lustrum gospel groep Rejoice met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde Kerk. 19.30 uur. Openbare vergadering D66 af deling Schouwen-Duiveland. Havenzaal restaurant Mondra gon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaaruitvoering Nu met Hope in de Schutse. 19.45 uur. Scharendijke Viering 5-jarig bestaan REJOI CE. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Sinterklaasintocht. Ring 15.15 uur. Bruinisse Afscheidsreceptie M. A. van Witzcnburg. Meerpaal. Dreef 4. 16.00-17.30 uur. Zaterdag 27 november Zonncmaire Sinterklaasintocht. Haventje Bommcnede. 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2