Vrouw Geloof Samenleving: zoals het was en zoals het worden zal GRATIS ADVERTENTIE Oplossing lijkt nabij in conflict tussen brandweer en gemeente GRATIS KRANT 'IJDENS DE FEESTDAGEN Gewonden bij ongeval r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i II 2i J? T'olie zaal bij lustrumviering in Driehoek Voorstel korps aan college van b en w Inbraak Q 3 O 5 6 8 I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE ^bibuotv MAANDAG 22 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25465 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Aandachtig luisterden veel vrouwen en enkele mannen naar wat feministisch theologe Willemien Boot te vertellen had. (Foto: Marij ke Folkertsma). ZIERIKZEE - De meest prominente gast was ongetwijfeld de struisvogel. Een vogel die vrijdagavond door feministisch theologe Willemien Boot in de Driehoek in Zierikzee werd geïntroduceerd tijdens de viering van het tweede lustrum van Vrouw Geloof Samenleving op Schouwen-Duiveland. Door de ogen van die struisvogel blikte Willemien Boot terug op de voorbije jaren. Het vooruitblikken liet zij over aan het pu bliek dat voor deze gelegenheid zelf even voor struisvogel mocht spelen. Tien jaar Vrouw en .Geloof (in middels Vrouw Geloof Samen leving) op Schouwen-Duive land leverde vrijdagavond feli citaties op van het bisdom Bre da en de gemeenten Brouwers haven en Zierikzee. Van de ker ken echter had Vrouw Geloof Samenleving volgens Birgitta Bracke-Rüther niets gehoord. De verhouding tussen kerk en geloof-groepen kwam ook ter sprake in het verhaal van de fe ministisch theologe Willemien Boot. Onder het motto de moed om te zien blikte zij terug op de voorbije jaren. Een lustrum viering is daarvoor immers een geschikte gelegenheid. Voor het ontstaan van deze Vrouw en Geloofgroepen moet men een jaar of vijftien terug in de tijd. In die periode kreeg ook de feministische theologie voet aan de grond. Dit mede als een uitvloeisel van het feit dat twee grote kerkgenootschap pen eind jaren '60 bepaalden dat ook vrouwen predikant, diaken of ouderling konden zijn. Dit besluit leidde ertoe dat steeds meer vrouwen voor een theologie-studie kozen. Toen Willemien Boot- als theo loge afstudeerde waren vrou wen zelfs in de meerderheid. Hoezo-vragen i In de jaren zeventig werd de maatschappij bovendien ook overspoeld door een feministi sche golf, veroorzaakt door Dolle Mina en Man/vrouw maatschappij. Daardoor geïnspireerd gingen vrouwen zich vragen stellen over zaken die tot die tijd als vanzelfsprekend werden aan genomen. Hoezo gewoon, hoe zo van nature" waren vanaf die tijd volgens Willemien Boot vaak gestelde vragen, die ,,het verstand door elkaar schud den". Wie zich eenmaal derge lijke vragen stelt kan ook niet meer terug naar de situatie waarin alles als gewoon werd ervaren. Daarom is er volgens de feministische theologe moed voor nodig om te zien. Moed om aan te kaarten dat een seksistische grap of een vrouwonvriendelijke reclame (de vróuw als lustvoorwerp of dom wezen) niet zomaar flauw is, maar dat daarachter een diep ingeworteld patroon van machtsongelijkheid schuil gaat. De moed om te zien doet ook pijn, omdat deze andere en meer kritische blik gevolgen kan hebben voor relaties met echtgenoot, partner, ouders of vrienden. Barstjes Desalniettemin hebben de Vrouw en Geloofgroepen de af gelopen tien jaar volgens Boot een grote bloei gekend. Begin jaren negentig waren in Neder land al zo'n vierhonderd van dergelijke groepen. Ook voor de moeilijke finan ciële situatie van bij voorbeeld bijstandsvrouen heeft de kerk vaak te weinig oor gehad. Vrouwen met een bijstands uitkering willen geen geld van de kerken, maar een luisterend oor en stuk solidariteit", aldus de feministisch theologe. Een belangrijk item in de Vrouw en Geloof beweging is NIEUWERKERK - In het conflict tussen het college van b en w van de gemeente Duiveland en de meerderheid van het Duivelandse brandweerkorps lijkt een oplossing nabij. Vanuit het korps is een voorstel aan het college gedaan waar mee de overgrote meerderheid van het korps, de fractievoorzitters van de ver schillende raadsfracties en de burgemeester het volledig eens kunnen zijn en wat een oplossing van het conflict zou kunnen betekenen. De problemen tussen de ge meente en het brandweerkorps zijn ontstaan toen in mei 1992 door het college J. M. Stouten werd benoemd als vijfde ka derlid. Een maand voordien echter had het college, op ver zoek van het voltallige korps, de brandweer toestemming ge geven zelf te stemmen voor de opvulling van de vijfde plaats in het kader. Nooit gereageerd Op dit verzoek is volgens brandweerman A. Ista nooit gereageerd. Tben een maand la ter het college - volgens Ista zonder enige motivering - het vijfde kaderlid aanwees gaf de meerderheid van het brand weerkorps te kennen zich niet bij deze gang van zaken te wil len neerleggen. Na veel heen en weer geschrijf werd in augus tus door de gemeenteraad een enquêtecommissie ingesteld en deze commissie bracht in ja nuari 1993 haar advies uit. Het korps werd volledig in het ge lijk gesteld, maar volgens Ista werd het uitgebrachte advies door het college naast zich neergelegd en niet uitgevoerd. Zodoende sleept het conflict zich nu al ruim anderhalf jaar voort zonder dat er een oplos sing in zich leek. Het korps krijgt de indruk dat het college niet eens mee wenst te werken. „Er wordt steeds botweg gezegd dat bestuurs besluiten geaccepteerd dienen te worden. Dat men zelf in april 1992 het korps toestem ming had gegeven om te mogen stemmen voor het vijfde kader lid werd dan voor het gemak maar vergeten", aldus brand weerman Ista. Het college heeft volgens Ista nu zelfs aan zeggingen van disciplinaire straffen aan twee brandweer lieden verstuurd. „En dat was mede de aanlei ding voor het korps om zelf met een voorstel te komen dat kan leiden tot een oplossing", aldus Ista. De hoofdpunten van het voor stel van het korps aan het colle ge zijn kort samengevat de vol gende.' Het nu zittende vijf manskader dient uitgebreid te worden naar een zevenmanska der. Hierdoor ontstaat in het kader een betere afspiegeling van het korps, de voorgestelde disciplinaire straffen dienen met terugwerkende kracht te worden ingetrokken, het korps zal zelf beslissen op welke wij ze de aanvulling van het kader nu en in de toekomst geregeld wordt. In de toekomst dienen brandweerzaken geregeld te worden door de brandweer commandant en de burgemees ter. Niet door de wethouders. Gesprek Een afvaardiging van het korps heeft hierover een ge sprek gehad met de voorzitters van de verschillende raadsfrac ties en die waren volgens Ista zeer ingenomen met het toen nog in ruwe lijnen geschetste voorstel. Ista: „Alles raakte toen in een stroomversnelling en twee dagen later werd reeds een vergadering belegd met een afvaardiging van het korps, de fractievoorzitters en de burgemeester als portefeuil lehouder van brandweerza ken". Het voorstel was toen verder uitgewerkt en werd in de bewuste vergadering uitvoe rig besproken. „Iedereen was het er over eens dat het voor stel de sleutel was naar een oplossing van het conflict", al dus Ista. De afspraak is toen gemaakt dat de aanwezige korpsleden het voorstel met het voltallige korps zou bespreken en ook de burgemeester beloofde zich in het college sterk te maken voor dit voorstel. Het brandweer corps is vorige week op dc hoogte gebracht van de inhoud van het voorstel en van de aan wezige korpsleden ging slechts één persoon niet akkoord met het voorstel. Morgen, dinsdag 23 november, wordt het voor stel behandeld in het college van b en w van de gemeente. Het brandweerkorps wacht met spanning af. momenteel de ongelijkheid tussen blanke en zwarte vrou wen. „Ziet de Vrouw en Geloof- beweging niet hoe blank die beweging is" vroeg de struisvo gel vrijdagavond dan ook. Een jaar geleden heeft dat tijdens de Vrouwensynode zelfs tot een conflictsituatie geleid tussen blanke en zwarte vrouwen. Door die confrontatie is er vol gens Willemien Boot wel „iets op gang gekomen". Zaak is dat blanke vrouwen zich gaan rea liseren hoe zij gevangen zitten in het eurocentrisch denken, waarin de wereld puur en al leen vanuit de westerse, blanke optiek wordt beschouwd. De zwarte komt alleen in beeld wanneer hij iets te maken heeft met de blanke wereld. Het ar gument van blanke vrouwen dat zij zich niet schuldig behoe ven te voelen voor zaken als slavenhandel en kolonialisme nuanceerde Willemien Boot door erop te zeggen dat blanke vrouwen nog altijd profiteren van de voordelen die een blank vel biedt. De gedachte dat wit beter is dan zwart is heel, heel diep ingeworteld en de vraag is of blanken echt afstand willen doen van die privileges. Pas als zij schuldbelijden is het moge lijk om aan die ongelijkheid iets te doen. Zoiets gaat echter veel verder dan het zeggen van „sorry ik zat fout" Ook de toekomst kwam vrij dagavond ter sprake en ook daarbij vervulde de struisvo gel een rol. Groepen waarbinnen vrouwen met verschillende achtergron den met elkaar van gedachten wisselden over de vraag hoe christendom en feminisme met elkaar te rijmen zijn. In de loop der jaren zijn die groepen volgens Willemien Boot wat eenvormiger geworden en is de gedachte „we zijn zusters en worden allemaal onderdrukt" wat meer genuanceerd. Die „eenheids"gedachte heeft in de voorbije jaren immers wat barstjes opgelopen. Barstjes die vrijdagavond door de ogen van een struisvogel werden ge zien. Een struisvogel die nu eens niet de spreekwoordelijke kop in het zand heeft gestoken maar die in precaire situaties fier rechtop is blijven staan om die situatie te analyseren. Dat komt bij ons niet voor Het eerste barstje ontstond toen de discussie over abortus actueel werd. Een eerste reac tie vanuit de kerk was toen „dat komt bij ons niet voor". Een reactie die ook te horen was bij een ander heet hang ijzer als sexueel misbruik bin nen christelijke gezinnen. Een constatering als dat komt bij ons niet voor blijkt uit onder zoek bezijden de waarheid te zijn en ook ambtsdragers ma ken zich daar soms schuldig aan. Vanuit die positie is sexu eel misbruik volgens Wille mien Boot puur machtsmis bruik. Voor sommige slachtof fers hiervan is dat reden ge weest om geloof en kerk vaar wel te zeggen. Dit terwijl de dader ongestoord in zijn ambt kan blijven, een situatie die vrouwen boos heeft gemaakt. Daarvoor moesten de aanwezi gen in het vel van deze vogel kruipen om zo te filosoferen over de functie van Vrouw Ge loof Samenleving na het jaar 2000. Ook dan zal. Vrouw Ge loof Samenleving nog steeds een taak hebben en wellicht zullen dan ook mannen een bij drage leveren aan het bestrij den van sexueel geweld. Na de ze „struisvogelact" kreeg de avond een meer muzikaal ka rakter met cabaret door de Kattebellen (Ans en Rini Schil ders) en de Purple Tulips. RENESSE - De Goesenaar B. deed vrijdagavond aangifte van inbraak in het tuinhuisje van zijn zomerwoning aan de Lijstcrwcg in Renesse. Bij aankomst daar miste de Goesenaar een Batavus- herenfiets en wat gereedschap. STUDIEVOORLICHTING Achttienhonderd scholieren bezochten vrijdag de stu dievoorlichtingsdag in Zierikzee. SINTERKLAAS Sinterklaas bracht zaterdag een bezoek aan vier ker nen op Schouwen-Duiveland. TRAININGSSTAGE Voetballer Peter van Vossen start met trainingsstage voor kinderen. MOSSELLOOP Robin Punt zegevierde tijdens de zesentwintigste Mosselloop. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In beleid brengen wij veel meer tot stand dan door geweld. Tacitus Aanhoudende vorst HET WEER Wolkenvelden. Langs de kust kans op een enkele sneeuwbui. Mini mumtemperatuur rond min 7 gra den. Middagtemperaturen om het vriespunt aan zee. Zwakke tot ma tige wind, kracht 3 of minder, uit uiteenlopende richtingen. Advertentie EEN KORT BERICHT. K.O.R.T. ZIERIKZEE, KERKWERVE, BRUINISSE - Zondag morgen omstreeks 04.00 uur heeft zich op de rotonde in Zierikzee een eenzijdig ongeval voorgedaan, waarhij beide inzittenden, W. en M. uit Kapelle be hoorlijk gewond raakten. Beiden zijn met de ambu lance naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Het ongeval deed zich in de vroege ochtend voor toen W. met zijn auto vanuit de rich ting Bruinisse over de N59 reed. Vermoedelijk heeft W. de rotonde te laat gezien, waar door hij met hoge snelheid te gen de opstaande rand knalde en vervolgens „gelanceerd" werd. Circa dertig meter ver der belandde de wagen van W. in het middelste gedeelte van de rotonde. .Door de klap raak ten beide Kapellenaren dusda nig gewond dat zij naar het zie kenhuis moesten. In verband met alcoholgebruik is van W. een bloedproef afgenomen. De auto moest door garage De Jonge worden weggetakeld. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur ging het mis op de provinciale weg bij Kerkwerve, toen O. uit Siegburg rechtsaf de Prunje- weg wilde inslaan. K. uit Em- men die achter hem reed zou dit te lsiat hebben opgemerkt waardoor eeri botsing op de achterzijde van de wagen van O. niet te vermijden bleek. Bij de botsing liepen beide wagens aanzienlijke schade op. Eerder die dag, tussen 11.30 en 12.00 uur, hield de politie een snel heidscontrole op de Dorpsweg in Bruinisse. Daarbij werd gebruik gemaakt van de nieuwe snelheidsappa- ratuur. In totaal werd vier keer proces-verbaal opgemaakt we gens te hard rijden. itfs u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom.afschr. D jaarabonnement (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: f 47,- f 49,50 f 177,— f 187,— Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1