Toneelavond Komedianten mgezonaen stukken Ook dit jaar weer een Zierikzeese Kerstmarkt Succesvolle verkoping Oosterland Het „record" van prinses Juliana Controle op mest wetgeving moet beter 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1ER1KZEE Schrijfbijeenkomsten Amnesty International Op maandag 22 en dinsdag 23 november worden op Schou- wen-Duiveland weer in veel kernen schrijfbijeenkomsten gehouden van Amnesty Inter national. Iedereen kan daar te recht orr> via het schrijven van brieven een bijdrage te leveren aan het protest tegen de rege- -ringen die mensen vervolgen of doodschieten op onterechte gronden. Deze maand zijn de brieven gericht aan de presi dent van Brazilië die verant woordelijk is voor de doods eskaders die in de eerste helft van dit jaar al minstens 328 zwerfkinderen en jongeren zouden hebben dood geschoten terwijl zij 's nachts op straat lagen te slapen. Na vele natio nale en internationale pro testen heeft het ministerie van justitie aangekondigd dat een onderzoek wordt gestart naai de activiteiten van de doodses kaders. Amnesty vraagt de deelnemers aan de maandelijk se schrijfactiviteiten om hier mee instemming te betuigen via brieven. Verder kan wor den geschreven voor de vrijla ting van de advocaat Shwe Ohn in Myanmar die gevangen zit wegens het op vreedzame wijze uiten van (niet-gewelddadige) politieke opvattingen. Tenslot te zijn er voorbeeldbrieven die gericht zijn op de belangen van een oud-bevelhebber van de Egyptische strijdkrachten die geen eerlijk proces heeft ge had. De schrijfbijeenkomsten worden op maandag 22 novem ber gehouden in de Gerefor meerde kerken te Haamstede en Brouwershaven en op dins dag 23 november in dé Gerefor meerde kerken te Scharendijke en Nieuwerkerk en de Prinses Julianaschool te Zierikzee. Al deze bijeenkomsten zijn van 19.00 tot'20.30 uur. Op dinsdag 23 november wordt in de Dok ter Wortmanstraat te Noord- gouwe een schrijfbijeenkomst gehouden die van 10.00 tot 12.00 uur duurt. Koopochtend gehandicapten Mensen die slecht ter been of gehandicapt zijn komen in aan merking voor deelname aan een koopochtend in het cen trum van Zierikzee, die wordt gehouden op dinsdag 23 no vember. Het gaat om een initia tief van de gezamenlijke vrij willigersorganisaties 013 Schouwen-Duiveland. Via de belangeloze medewerking van vrijwilligers en eilandelijke taxibedrijven slaagt men er al vele jaren in om in de periode voor Sinterklaas en Kerstmis een dergelijk evenement te or ganiseren. De mensen worden vanuit diverse kernen met taxibusjes naar Zierikzee ge bracht. Daar kunnen zij in een rolstoel plaatsnemen waarmee ze door vrijwilligers door de binnenstad worden geleid. Het hoofddoel van de koopochtend is het bezoek aan een waren huis in de binnenstad. Daarna komt men bijeen in het Hei*- vormd Kerkcentrum waar in aanwezigheid van Sinterklaas en Zwarte Piet koffie wordt ge dronken. De Hervormde Vrou wendienst verleent hierbij gastvrijheid en de koffie met traktatie wordt geschonken door het warenhuis. Zangmiddag Op initiatief van de culturele commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wordt op woensdag 24 novem ber in restaurant Mondragon aan de Oude Haven te Zierik zee een zangmiddag voor koor leden gehouden. Belangstel lenden kunnen daarbij kennis maken met diverse koren van de plattelandsvrouwenafdelin gen uit (Je regio. Gastkoor is het plattelandsvrouwenkoor van de afdeling Voorne. De zangmiddag staat onder lei ding van Mar van der Veer. CJV mini-instuif Op woensdag 24 november wordt in De Driehoek te Zie rikzee een mini-instuif gehou den voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar. Het gaat om een initiatief van de CJV Sa men Verder Zierikzee waarbij spelletjes worden gedaan en geknutseld. Van 14.00 tot 16.00 Verkoping Welfare handwerken Op donderdag 25 november wordt in verzorgingshuis De Wieken te Zierikzee een verko ping gehouden van handwer ken van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis. Het evene ment is in de grote zaal van het verzorgingshuis en begint om 14.00 uur. Tijdens de verkoping kan men ook zijn geluk beproe ven met sjoelen of een appel boom. Ook worden oliebollen verkocht. De Welfare-afdeling kan nog een aantal nieuwe me dewerkers gebruiken. Tijdens de verkoping kunnen belang stellenden daarover inlichtin gen verkrijgen. ANBO-middag De Zierikzeese afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft voor donderdag 25 november een themamiddag over gezon de voeding en uw hart op het programma staan. Deze mid dag wordt vanaf 14.00 uur in het gebouw Paternosterstraat 5 gehouden. Tijdens deze voor lichtingsbijeenkomst zal een diëtiste van de Nederlandse Hartstichting ingaan op het be lang van goede voeding. Ook geeft zij praktische tips voor het inkopen en bereiden van voedsel. Het geheel wordt met dia's ondersteund. NOORDGOUWE Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Brandwonden Stich ting heeft in Noordgouwe 420,05 opgebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. OUWERKERK Sinterklaasviering NBvP Geheel in dichtvorm laat het schaduwbestuur van de afde ling Duiveland van de NBvP weten dat op woensdag 24 no vember in het dorpshuis te Ouwerkerk een Sinterklaas viering wordt gehouden voor de léden van de plattelands vrouwenafdeling. Uit het ge dicht blijkt dat een show waar aan zeven vrouwen meewerken centraal staat tijdens de bij eenkomst. De avond begint om 19.30 uur. BRUINISSE Helpt Elkander De bijeenkomst van de Her vormde vrouwenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse werd (wegens ziekte van presi dente mevrouw Stouten) ge opend door mevrouw A. Smit- Thhapary. Na het zingen van enkele liederen uit Lied 53 hield zij een inleiding uit psalm 121. Burgemeester A. Vo gelaar vertelde na de pauze een en ander over het burgemees tersambt, dat uit vele functies bestaat. Mevrouw Smit eindig de met het gedicht Waar vind ik hulp. Ontmoetingsavond De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Bruinisse (WOB) houdt op zaterdag 20 no vember een ontmoetingsavond in het dorpshuis van Bruinisse. Evenals vorig jaar is gekozen voor een samenstelling waarin zowel amusement als de nood van de wereld naar voren komt. De WOB steunt een kin dertehuis in Sri Lanka, waar geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen worden opgevangen. De opbrengsten worden in overleg met Wim en Dineke Mulders-Kik, welke daar werkzaam zijn, besteed. Inmiddels is een rolstoel voor een poliopatiënt aangeschaft. Als inleiding zal de voorzitter van de werkgroep, de heer B. W. Smeenk, een korte toelich ting geven over de stand van za ken, vervolgens zal het toneel stuk Het Mosseloproer worden opgevoerd. Tijdens de pauze zal een verloting worden ge houden. Na de pauze zal het Bruinisser Visserskoor optre den. De burgemeester van Bruinisse, de heer A. Vogelaar is bereid gevonden een afslui tend woord te spreken. De in woners van Bruinisse zijn via een huis-aan-huis blad uitge nodigd voor deze avond. Voor de kinderen tot 12 jaar is op de achterzijde van de uitnodiging een kleurplaat afgedrukt. De mooiste inzendingen worden .beloond met een prijs. De prijs winnaars worden op zaterdag avond bekend gemaakt. De avond begint om 19.30 uur. Verkoopactie Bruse ondernemers Ook dit jaar organiseert de On dernemersvereniging Bruinis se weer een verkoopactie in het kader van de komende Sinter klaas- en de Kerstdagen. In te genstelling tot de voorgaande jaren zal bij een besteed be drag van vijf gulden (met een afrondingsmarge van 3,75) geen zegel maar een genum merd lot worden uitgereikt. Het voordeel voor de consu ment is dat geen zegels geplakt hoeven te worden en deze niet zo snel verloren gaan. Het zorg vuldig bewaren van de loten is in feite hot enige wat do klant hoeft te doen. De ondernemers in het vissersdorp stellen in to taal 77 geldprijzen beschik baar vanaf een tientje tot een hoofdprijs van 500 gulden. Ca fé-restaurant Storm heeft bo vendien toegezegd als extra prijs een drankenpakket af te staan. Na afloop van de actie die loopt van zaterdag 20 no vember tot en met 4 december en vanaf 13 december tot en met 24 december wordt maan dag 27 december een grote trekkingsavond gehouden. De aanvang is om 19.00 uur in het verenigingsgebouw. De Bruse ondernemers hebben de prij zen voor het traditionele bin- gospel beschikbaar gesteld. Aamkomst Sinterklaas De hoofd-Piet van het Zwarte Pietengilde heeft in een faxbe richt aan het Bruse havenkan toor laten weten dat Sint Nico- laas op zaterdag 20 november het mosseldorp Bruinisse met een bezoekje wil vereren. De Spaanse kindervriend hoopt plusminus 14.00 uur met zijn gevolg op het havenplateau in de Vissershavr.1 voet- aan wal te zetten. Na een kort wel komstwoord door voorzitter I. van der Walle van de plaatselij ke ondernemersvereniging ver rekt het muziekgezelschap Nu met Hope met naar verwach ting veel kinderen in het kiel zog naar de muziektent in het centrum. Burgemeester A. Vo gelaar hoopt vanzelf vurig om Sinterklaas deze keer eens in alle rust in de muziektent te mogen begroeten. In voorgaan de jaren werd de ontmoeting tussen de Bruse burgervader en de Sint meermalen op een ludieke wijze verstoord met al lerlei vreemde gebeurtenissen. Wat dat betreft lijkt ook dit jaar weer van alles mogelijk. De praktijk leert immers dat de „Bruse boontjesdoppers" het aandurven om onaange- kondigd het roet in het eten van diverse initiatiefnemers te moeten strooien. Na de ont vangst treedt in het vereni gingsgebouw voor de groepen een- tot en met vier omstreeks 14.45 uur het poppentheater „Houwtje Touwtje" op. Om die tijd begint in het gebouw van jeugdsoos De Pul een film te draaien voor de schoolgroepen vijf tot en met acht. De toe gangskaarten voor het poppen theater worden via de scholen en aan de zaal verkocht. De toe gang tot de soos kost eveneens een kleine prijs. Afscheid Na bijna 30 jaar in het onder wijs werkzaam te zijn geweest, neemt de heer M. A. van Wit- zenburg afscheid als directeur van de openbare basisschool De Meerpaal. Het gemeentebe stuur van Bruinisse biedt hem daarom een afscheidsreceptie aan op vrijdag 26 november van 16.00-17.30 uur. In openba re basisschool De Meerpaal, Dreef 4 in Bruinisse. Iedereen die afscheid wil nemen van de heer Van Witzenburg is van harte welkom. Ds Teekens in EO-programma Ds W. F. Teekens, oud-pre dikant van de Hervormde Ge meente in Bruinisse, spreekt zondag 21 november om 8.20 uur in het EO-programma Groot Nieuws een meditatie uit. De uitzending is te be luisteren op Radio 5. MIDDELBURG Positieve actie Op initiatief van het Platform Zeeuwse Vrouwenraad wordt maandag 13 december een alge mene ledenvergadering gehou den die wordt gevolgd door een lezing over 'positieve actie'; het bevoordelen van vrouwen bij sollicitatie bij gelijke geschikt heid. Het onderwerp wordt toegelicht door D. Kempe-Ge- schiere, projectmedewerkster van het Buro Positieve Actie. Aanvang 11.15 uur. Honderd Gulden Expositie Van oorsprong Zeeuwse kun stenaars exposeren sinds 15 no vember in de Expogang van het Oostcrscheldcziokenhuis aan de 's-Gravenpolderseweg 114 in Goes. Alle kunstwerken zijn te koop en kosten tussen de 100,- cn 200.- per stuk Er zijn on der meer olieverfschilderijen, aquarellen, foto's, gemengde technieken en etsen. De kun stenaars die meedoen zijn; Gert-Jan Bakker, J. M. Binicc- wicz, Hedi Bogacrs. G. Dauvil- lier, P. don Engelsman- Korsuisc, Cock Hazclager. Jack de Man, Vera Niederer, Ton en Ans Rijkers. Jac Smolders, Jo ke van Klaveren, Gerard Men ken. Lode Rijks, Frederique Rcpka, Martinc Raos-Bou- donk, Truike van Maurik en Nico van Welzencs. Het initia tief bleek in voorgaande jaren geslaagd en biedt de mogelijk heid tegen betaalbare prijzen werken van Zeeuwse kunste naars aan te schaffen. De expo sitie duurt tot 7 januari 1994. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de receptieba lie of bij de afdeling Voorlich ting van het Oosterscheldezie- kenhuis. Tblefoon: 01100-34566. 't Beest Op donderdag 25 en vrijdag 26 november is in Podium 't Beest het theaterstuk De Onthoofde Hand van Alex d' Electrique te zien. Het verhaal gaat over een moordenaar die zich in een lou che hotel verbergt. Hij ontmoet hier drie andere naarlingen; De ranzige hotelhoudster en haar slungelige echtgenoot plus een detective die op zoek is naar de perfecte oplossing van de perfecte moord. De de tective wordt gespeeld door Ko van den Bosch. Alex d' Electri que maakt voorstellingen die voort worden gedreven door ac tie, energie, humor en visuele impulsen. Een voorstelling van Alex d'Electrique is gebaseerd op de eerste energiewet: Die van behoud van energie. Aan vang 20.30 uur. OOSTKAPELLE Valkerij In het verlengde van de ten toonstelling over kerkuilen houdt De Valkerij Equipage Jacoba van Beieren een ten toonstelling over het verant woord omgaan met roofvogels in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle. De ver eniging tracht hiermee een beeld te geven van de valkerij in het verleden en het heden. Enkele leden van de vereniging komen een demonstratie geven op zondag 19 december en maandag 27 december, beide dagen om 14.00 uur. De valke niers werken met levend mate riaal en dat betekent dat de de monstraties alleen door kun nen gaan als het niet regent. Bij slecht weer op 27 december wordt de demonstratie ver schoven naar woensdag 29 de cember om 14.00 uur. De de monstraties vinden plaats ach ter het museum. Tegelijkertijd staat in de bovenzaal de ten toonstelling De Natuur in Beeld. Deze keer exposeren de heer L. de Vlieger en mevrouw M. J. Vinke-Burgs. Van 26 no vember tot 3 januari in het Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. Tblefoon: 01188-2664. VLISSINGEN Dans Zaterdag 20 november wordt in De Piek aan de Hellebaar- diersteeg in Vlissingen een dans met de naam Odissi ten tonele gebracht. Dit in het ka der van Vlissingen Mozaïek- stad. Odissi is een dans-verge- lijking tussen Indiase en Bali nese traditie. Het is de bedoe ling dat In de pauze een akoestisch optreden van een' Flamenco-gitarist plaatsvindt. Twee c^nseressen leggen zater dag beslag op het podium van De Piek. De ene danseres is gespecialiseerd in de Odissi, een dans uit de Indiase streek Orissa, De Andere danseres brengt een Balinese dans. Uw verslaglegging over enkele leden van ons Koninklijk Huis vraagt om enkele kanttekenin gen. Ik mag dan beginnen met Frederik Willem Karei, de tweede zoon van Koning Wil» lem I en dus de oudste broer van Koning Willem II. Hij leef de van 1797-1881. Tijdgenoten schreven hem inderdaad 'n rijk, geestelijk leven toe. Van 1816 tot zijn dood was hij Grootmeester van de Neder landse Vrijmetselarij. In deze functie legde hij 'n grote men senliefde en weldadigheidszin aan den dag. Dan nu zijn rela tie tot Koningin Sophie. Zij was de echtgenote van Koning Willem III en dus niet zijn schoonzus maar (Frederik was de oom van Willem III) zijn aangetrouwde nicht. Sophie leefde van 1818-1877 en haar hu welijk met de derde Willem was uitermate ongelukkig (vol gens brieven van Koningin Sophie in de uitgave van de Walburg Pers, Zutfen) Frederik was haar steun en toeverlaat, maar dat was hij ook voor zijn zus Marianne, die na een onge lukkig huwelijk met een Duit se prins naar huis terugkwam tot groot ongenoegen van haar vader, Willem I. Maar ze werd fantastisch opgevangen door Frederik. P. H. M. de Nijs ZIERIKZEE - Diverse ideële organisaties en enkele ondernemers leveren ook dit jaar weer hun mede werking aan de Zierikzeese Kerstmarkt. Ook dit jaar wordt deze markt weer in de Nieuwe Kerk ge houden en wel van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 december. De Zierikzeese Kerstmarkt is een initiatief van de plaatselij ke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, waar mee in 1990 een begin werd ge maakt. Aan deze markt doen velerlei ideële instellingen mee, zoals Amnesty Internatio nal, SOS-Kinderdorpen, Uni cef, UW, Wereldwinkel en het Wereldnatuurfonds. Ook het CJV is met een kraam aanwe zig, evenals de werkgroep Ont wikkelingssamenwerking; een breed samengesteld gezelschap dat momenteel bezig is met het aanhalen van de contacten met het Tanzaniaanse Maore. Hier mee wil de groep een stukje ontwikkelingsproblematiek dichter bij de bevolking bren gen, waardoor deze zich hier van meer bewust wordt. Deze werkgroep is een nieuwkomer in het gezelschap van deze ideë le organisaties. Ook de plaatselijke onderne mers presenteren zich tijdens deze Kerstmarkt. Zo laat Elise Cadeau- en modeboutique in de Nieuwe Kerk een deel van haar collectie zien en ook Euro- patuin Brabér, Sporthuis Zie rikzee en Singer Zelfmaakmo- d.e De Spoel geven acte de pre sence. Voor een kraam met speelgoed zorgt Intertoys, ter wijl het bureau voor ruimtelij ke vormgeving, Kort en Verton Architecten bna eveneens een kraam zal innemen. Behalve dat deze Kerstmarkt een aardi ge gelegenheid is voor het ko pen van de benodigde kerstge schenken, is er door middel van diverse demonstraties ook van alles te zien. Bovendien is er deze dagen ook een expositie over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken. Deze expositie bevat, onder meer afbeeldingen, fo to's, maquettes en voorwerpen. Woensdag 8 december is de Kerstmarkt van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Donderdag gaan de deuren al om 10.00 uur open (tot 17.00 uur) en ook 's avonds is de Kerstmarkt tussen 19.00 en 21.00 uur voor het publiek geopend. Ook vrijdag kan men in deze avondlijke uren een kijkje werpen op deze Kerst markt. 's Hliddags kan dat tus sen 13.00 en 17.00 uur. Zaterdag tenslotte kan de Kerstmarkt tussen 10.00 en 16.00 uur wor den bezocht. UTRECHT - De Stichting Na tuur en Milieu vindt dat de mestwetgeving fraudebesten diger moet worden. Ook de controle moet beter. Voor de noodzakelijke verplaatsing van veehouderijbedrijven die vlakbij natuurgebieden lig gen, moet voor de komende tien jaar 2,5 miljard gulden be schikbaar komen. In december neemt de Kamer een besluit over de derde fase van de mestwetgeving. Natuur en Milieu kan zich in grote lij nen vinden in het kabinets voorstel boeren zelf verant woordelijk te stellen voor het wegwerken van mestoverschot ten. Zij maakt zich echter zor gen over de praktische uitwer king van de aanpak. Daarom stelt de stichting scherpere controle voor op de mineralen- balans die een boer moet gaan bijhouden. De Algemene In spectiedienst van het ministe rie van landbouw en het Open baar Ministerie moeten scherp toezien op naleving. Daarvoor is hét noodzakelijk het aantal controleurs voor mestzaken bij de AID uit te breiden met 80 tot 120. Voor het uitrijden van mest in het voorjaar met zware machines moeten speciale voorschriften' komen om een slachting onder weidevogels te voorkomen. OOSTERLAND - Gisteren, donderdag, hield de Nederlands Hervormde handwerkclub weer haar jaarlijkse najaarsverkoping. Naast een grote sortering handwerken was er een rommelmarkt, een stand van de wereldwinkel en een verloting. De activiteiten brachten het bedrag van 1500,- op hetgeen gebruikt zal worden voor het onderhoud van de kerk. De fraaie Hervormde Kerk in Oos terland is een paar jaar geleden gerestaureerd voor een bedrag van f 70.000,-. Monumentenzorg heeft hiervoor een bedrag van f 54.000,- voor haar rekening genomen. De Oosterlandse kerkvoog dij heeft inmiddels al een gedeelte van dit bedrag, dat in vier gedeeltes komt, ontvangen. Om de verfraaiing te completeren organiseren de dames van de Hervormde Handwerkclub regelmatig verkopingen. TJit de resultaten blijkt dat ze de afgelopen jaren bepaalt niet stil hebben gezeten Dit clubje bestaat uit dertien vrouwen die iedere dinsdag bijeen komen om te handwerken voor het goede doel. Ook vandaag'waren w$er een aantal tafels gevuld met stapels truien, sokken, pop petjes, mutsen, wanten en kussens. De wanden werden gesierd door gehaakte en geborduurde kle den en kleedjes. Zij hebben het geld bij elkaar gehandwerkt voor zaken waarvoor de gewone finan ciering niet toereikend is, zoal kussens voor de banken, een psalmen- en gezangenbord met een lampje erboven, vloerbedekking en het schilderwerk van de houten vloer onder de banken. Ook in de zomer werd een verkoping gehouden en deze bracht een bedrag op van f 10.000,-. (Foto Marij ke Folkertsma) BRUINISSE - De Bruse toneelvereniging De Komedianten bracht onlangs de klucht Samen verder van Theo Akkerman. De verwikkelingen waarin uitbaatster Trees Troosteloos de hoofdrol speelde gebeurden ergens in een cafeetje op het platteland. Naast het exploiteren van een café had me vrouw Troosteloos de zorg over haar inwonende bejaarde moeder. De freule uit een aangrenzend landhuis smeedde plannen om haar landhuis om te bouwen tot een tehuis voor vrijgezellen en al leenstaanden. Een redelijk bezette zaal volgde nu en dan ademloos de ontwikkelingen die aan de realisering van het nieuwe onderdak vooraf gingen. Onder leiding van soufleuse mevrouw E. J. van der Linde-Bezemer bracht de freule het plan met behxilp van buurt- en dorpsbewoners tot een goed eind. Jammer was het dat de boerenkapel Stuitje Leut het door verschillende omstandighe den moest laten afweten. De organisatoren gaven toch de voorkeur aan de kwaliteit van eigen bo dem, vandaar de keus op een bandje van het Bruse Visserskoor. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6