Zierikzee overweegt bundeling commissies Mosselaanvoer Zeeuwse percelen niet al te best 'Gemeentebeleid getuigt van visie' Addie Nieuwenkamp- Midavaine exposeert Samenwerking voor openbare veiligheid Midden- schouwen bespreekt concept regiovisie Sociale Dienst Delft voor 3,2 miljoen opgelicht Spreekrecht voor publiek Introductie milieumeet lat Zeeuwse akkerbouw Maandag 22 november in commissie algemene en bestuurlijke zaken Twee ladingen in ''het fonds Van Gelder op iverkbezoek in Westerschouwen: li VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 NR 25464 ZIERIKZEE - Op maandag 22 november worden door alle Zeeuwse gemeenten en de pro vincie Zeeland overeenkom sten ondertekend om in Zee land de samenwerking op het gebied van de openbare veilig heid te verbeteren. De overeenkomsten gaan over het oprichten van een stuur groep (met eigen budget), die op het gebied van de openbare veiligheid als taak krijgt de be volking in Zeeland voor te lich ten, de opleidingen te verzor gen, regelingen te maken. Er komen permanent zes beleids ondersteunende crisisteams beschikbaar. Het Zeeuwse Ro de Kruis krijgt de verantwoor delijkheid voor opvang en ver zorging bij rampen. Dit is uniek in Nederland. Het con venant, dat door de Zeeuwse burgemeesters ondertekend wordt, refgelt de intergemeen telijke bestuurlijke coördina tie bij grootschalige ongeval len en rampen. Ook worden de blusvoorzieningen voor de Zeeuwse wateren aan de voor zitter van de Regionale Brand weer Zeeland overgedragen, waarna een demonstratie van de vaartuigen plaatsvindt. De minister van binnenlandse za ken, mevrouw drs. C. I. Dales en de Commissaris der Koning in, de heer drs. W. T. van Gel der, zullen bij de onderteke ning aanwezig zijn. Die vindt plaats in het Scheidecoördina tiecentrum te Vlissingen. SCHARENDIJKE - De ont werp regiovisie Schouwen- West wordt woensdag 1 decem ber besproken tijdens de com missievergadering algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Middenschouwen. Deze wordt gehouden in De Putmeet in Scharendijke en begint om 20.00 uur. De gemeente Middenschouwen is een van de deelnemers aan de projectgroep die zich bezig houdt met de uitwerking van het Streekplan Zeeland en het Zeeuws milieubeleidsplan Ke rend Tij. Voor de uitwerking van het Streekplan kan de re giovisie Schouwen-West als uit gangspunt dienen. De project groep heeft voor deze regipvi- sie een ontwerp opgesteld. Om na te gaan of deze visie vol doende draagvlak heeft is het de bedoeling dat deze visie nu met de achterban wordt be sproken. Woensdag 1 december wordt het concept besproken door de commissie algemene en bestuurlijke zaken. De se- creataris van de projectgroep zal daarvoor eerst een toelich ting geven. Tijdens deze verga dering moet deze tot een uit spraak over deze visie komen. Ook burgers kunnen tijdens deze commissievergadering hun stem laten horen. Ook bij de provincie, de gemeente Wes- terschouwen, het Waterschap Schouwen-Duiveland en de be trokken belangenorganisaties zal deze ontwerp-visie worden besproken. DELFT - Ongeveer 160 cliënten van de Sociale Dienst in Delft hebben in 1989 fraude ge pleegd voor een totaalbedrag van 3,2 miljoen gulden. Het gaat om mensen met een baan èn een uitkering. De gegevens kwamen boven tafel door het project Belastingsignalen, ge start in 1992. Dat heeft de So ciale Dienst in Delft donder dag meegedeeld. De belastingdienst stelde gege vens beschikbaar en die zijn vergeleken met die van de Delftse Sociale Dienst. In de 160 gevallen gaat het om frau debedragen vanaf 5.000 gulden tot 230.000 gulden. Een Delfts echtpaar heeft de Sociale Dienst 18 jaar opgelicht, zo blijkt uit de gegevens. De Delftse wethouder van sociale zaken Paul Rensen (PvdA) is blij met het resultaat. Van de 3,2 miljoen gulden verwacht Rensen nog zo'n 2,7 miljoen te kunnen terugvorderen. ,,Niet alles krijgen we terug omdat een aantal zaken al verjaard is." Delft heeft zelf nauwelijks financieel voordeel van de con trole. Van dé genoemde 2,7 mil joen zal 90 procent rechtstreeks naar het rijk vloeien. Delft heeft do uitkeringen in de ja ren na 1989 nog in onderzoek. Tijdens gemeenteraadsvergaderingen Middenschouwen SCHARENDIJKE - Bij wijze van proef krijgt het publiek in het vervolg in Middenschouwen spreekrecht tijdens gemeenteraadsvergaderin gen. Dat werd gisteren besloten tijdens de ge meenteraadsvergadering in het gemeentehuis in Scharendijke. Het voorstel zoals dat giste ren aan de gemeenteraad werd voorgelegd komt voort uit ëen discussie tij dens de behandeling van de begroting van de gemeente voor 1994. Het CDA stelde in haar algemene beschou wingen op die begroting voor om een rondvraag voor het publiek in te stellen. Dat voorstel haalde het niet, maar de suggestie van de zijde van de PvdA om spreekrecht voor het pu bliek in te voeren bleef wel overeind. Vooraf In de praktijk houdt het spreekrecht voor het pu bliek in dat na de opening van de gemeenteraadsver gadering mensen op de pu blieke tribune de kans krij gen hun zegje te doen over één of meerdere punten van de raadsagenda. De raads voorzitter, burgemeester W. den Boer, inventariseert dan aan het begin van elke raadsvergadering wie van het publiek het woord wil voeren. Een spreker krijgt maximaal vijf minuten het woord en alles bij elkaar wil men een half uur uit trekken voor het spreek recht. Dat houdt in dat als er meer dan zes sprekers zijn de maximale spreektijd van 30 minuten evenredig verdeeld wordt over de sprekers die zich aangemeld hebben. De proef duurt tot het aantre den van de nieuwe gemeen teraad. Afhankelijk van de bevindingen in de proefpe riode wordt bekeken of er al dan niet een definitief ver volg wordt gegeven aan het spreekrecht. ZIERIKZEE - Op maandag 22 november wordt de milieumeetlat geïntroduceerd in de Zeeuwse akker bouw. De milieumeetlat is een hulpmiddel bij het milieuvriendelijk toepassen van gewasbescher- mings- en bestrijdingsmiddelen. Via de meetlat wordt informatie gegeven over de effecten die de middelen hebben op de bodem en het grond- en het oppervlaktewater. Schadelijke middelen scoren hoog, minder ongunstige krijgen een lager cijfer. Akkerbouwers kunnen aan de hand van die gegevens een mi lieuvriendelijk spuitplan opstellen en toepassen zonder de opbrengst van hun gewassen te verminderen. Zij kunnen hierbij het advies inwinnen van de dienst landbouwvoor lichting. Door zo te handelen geven zij uitvoering aan het meerjarenplan gewasbescher ming dat het rijk en het Land bouwschap zijn overeengeko men en waarin is bepaald dat het gebruik van bestrijdings middelen in 1995 35 procent minder moet zijn dan in de pe riode 1984-1988. Aan het einde van het groeiseizoen wordt het spuitplan geëvalueerd. Door een subsidie van 9.200,- uit het provinciale milieufonds zijn de kosten van de begelei ding bij de opstelling van het spuitplan laag. In plaats van gemiddeld ruim 200,- kan worden volstaan met ongeveer 100,-. De Dienst Landbouwvoorlich ting (DLV) heeft negen voor lichtingsbijeenkomsten geor ganiseerd om interesse voor de milieumeetlat- op te roepen bij akkerbouwers die zijn aan gesloten bij een vereniging voor bedrijfsvoorlichting of studieclub. De eerste bijeen komst is aanstaande maandag in Kwadendamme. De voor lichting wordt verder gegeven in Kortgene, Sint Annaland, Schoondijke, Kloosterzande, Serooskerke (W), Philippine. Noordgouwe en Kruiningen. Alle bijeenkomsten vinden nog dit jaar hun beslag. ZIERIKZEE - De lijst is lang en telt in Zierikzee maar liefst vijftien adviescommissies plus daarbij nog eens de sportraad. Dat betekent niet alleen vele vergaderingen maar ook dat er lang niet altijd logi ca zit in het commissiebestand. Maandagavond 22 november discussieert de commissie algemene en bestuurlijke zaken over een „voorzet" om de com missies te bundelen.tot maximaal zeven adviesin stanties. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Afgelopen jaar waren er bin nen de raad cq commissies wei eens klachten te horen. Niet al leen over het dikke pakket stukken dat voor elke vergade ring doorgeploegd moet wor den, maar ook over de grote hoeveelheid vergaderwerk. Ze ker voor een of tweemansfrac ties een zware en vaak nog moeilijk te behappen klus. De roep om een andere, meer logi sche opzet van het scala com missies door deze te bundelen en waar mogelijk te integreren in een bredere commissie bleef dan ook niet uit. Zeker ook met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen. De verschillende fractievoorzit ters hebben afgelopen jaar te Op maandag 8 november arri veerde de YE 156 als enige aan voerder in Yerseke aan de vei ling. De zogenaamde walvisser van Hollestelle had die morgen 429 brutotonnen voor eigen re kening gevist, met een stukstal van 141 en een vleesgewicht van 21,9 kilo. De volgende dag kennen gegeven dat de com missies huns inziens het beste ingedeeld kunnen worden op basis van de verschillende hoofdsectoren/werkgebieden. Hiervoor is binnen de secreta rie nu een soort voorzet" ont wikkeld die maandagavond aan de commissie wordt gepre senteerd. In die voorzet is uitgegaan van huidige indeling van de secre tarie in vijf afdelingen (inclu sief gemeentewerken) en de huidige portefeuilleverdeling binnen het college. In die nieu we opzet valt het doek over de afzonderlijke commissies on derwijs, jeugd- en jongeren werk, middenstand/recrea- passeerden vier vaartuigen met in totaal vijf ladingen over de klok. Triton en Scheele na men ieder een partijtje over van de VVR 55, gevist in het Scheer. Bij stukstallen van res pectievelijk 182 en 178 kookten deze schelpdieren een gemid deld vleesgewicht van 30,5 ki- tie/toerisme, verkeer, interna tionale uitwisselingen, sociale zaken en volkskredietbank, collectenplan en marktcom- missie. De zaken die tot nu toe daarin aan de orde kwamen zullen volgens de nieuwe opzet voort aan worden behandeld in de commissies bestuurszaken, ruimtelijke ontwikkeling, eco nomische zaken, openbare wer ken/milieu en welzijnszaken. Welzijn Een en ander betekent dat de commissie welzijn een wel erg ruim werkveld krijgt, want be halve typische welzijnszaken moet deze commissie zich vol gens de nieuwe opzet ook bezig gaan houden met onderwijs, jeugd- en jongerenwerk, oude ren, volksgezondheid, sport en cultuur. Om de zaak wat beter te kunnen behappen wordt dan ook het idee geopperd om voor cultuur en sport toch aparte commissies te houden. Komt die aparte commissie sport er dan is de vraag wat nog de functie van de sportraad is. De lo. Scheele drukte het hoogst af voor de 403 brutotonnen van de YE 36. Deze mossels waren groot van schelp en noteerden 22 kilo vlcesgewicht. Oosterom Op woensdag gingen twintig ladingen, waarvan slechts één van Zeeland onder de hamer. De grote aanvoerders waren die dag de WR 41 (992 tonnen), de Bru 25 van J. J.de Waal (1.265 tonnen), de YE 70 (1.062 ton nen), de YE 79 (1.444 tonnen), de YE 73 (1.365 tonnen), de YE 62 (1.218 tonnen) en de ZZ 3 fir- me gebr. De Jonge-Schot (1.067 tonnen). Delta Mossel betaalde die dag de hoogste prijs voor een vracht met een stukstal van 1^3 en een vleesgewicht van 32 ki- taak van deze sportraad zou naar deze nieuwe commissie kunnen worden overgeheveld. Volkshuisvesting dat tot nu toe behoort tot het werkveld van de commissie financiën hoort meer thuis jbij de commissie ruimtelijke ontwikkeling. Ver keerszaken lullen op de agen da worden geplaatst van de commissie c ienbare werken en milieu en ir( ddenstandszaken, recreatie en 'perisme zullen op -het bordje an de commissie economische zaken worden ge legd, als de e voorzet werke lijkheid wor t. Discussie zal r maandagavond ook zijn over et verlengen van een aantal hoi Vavergunningen om tot 04.00 ur open te zijn. Als siuitingsl ld geldt in Zie rikzee 02.00 u\! I maar Brogum, 't Sloepje, Vaj Ity, de Vlinder, Old Dutch, de Gekroonde Sui kerbiet en de elantier mogen - mits zij aan bepaalde eisen voldoen - twee i ar langer open blijven. Ander» onderwerpen die in deze verg 'pering aan de orde komen ziji een verorde ning voor het b. aandelen van bezwaar- en adv; «sschriften en bestuurlijke verr leuwing. lo. Zeven van de rt intig aange boden ladingen Vamen die dag op de verw terpercelen van Prins Din. imanse te recht. Donderdag was er geen aan voer en stond de l psselklok een dag stil. Elf ladingen Op vrijdag 12 nover. ber ten slotte maakte de ha 'tiel een keuze uit elf ladingen, daaron der zes partijen uit he „Ooste rom afkomstig. Het tri» YE 20, YE 57 en de YE 157 vist ftin het genoemde vangstgebiec onder Terschelling elk vracht n van meer dan 1.400 tonnen bruto. Delta Mossel, Zeelands ftocm en Hollestelle toonde. de meeste belangstelling voi t de ze partijen met stukstallcj Ivan om en nabij de 140. De vle sge- wichten van deze Iadingei Va rieerden tussen 29 kilo en 3. ki lo. Mosselhandel André Ven* as kwam die dag het royaalst o\ ér de brug en betaalde de hoogs e prijs voor een lading met eel stukstal van 107 en een vlees - gewicht van 23,9 kilo, aange land door de YE 36 en gevist in de Hammen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 8 tot en met 13 november werden 36 partijen (en partijtjes) mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 17.242 ton netto. Van dit aan tal waren slechts acht ladingen van de Zeeuwse per celen afkomstig. De gemiddelde prijs bedroeg 96,58 per ton. Twee ladingen met in totaal 1.192 ton netto werden niet verkocht en verhuisden naar het 'Mosselfonds'. De verzending was voor zover be kend: België 5.326 ton, Frankrijk 2.974 ton, diverse landen 1.090 ton en de binnenlandse handel nam 3.432 ton over. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens zijn eerste formele werkbezoek aan de gemeente Westerschouwen woensdag, sprak Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder zijn waardering uit voor hét planologisch beleid dat deze gemeente voert. Van Gel der vindt dat Westerschouwen een voorbeeldfunctie inneemt als het gaat om het gebruik van ruimte. Volgens hem getuigt de uitvoe ring van het beleid van de gemeente op dit vlak, van een visie die vaak spoort met die op provinciaal niveau. ,,We hebben hier te maken met een mooi gebied en een inspanningsverplichting om eraan te werken zodat het mooi blijftzei Van Gelder over de ge meente. De commissaris acht het van groot belang om binnen een recreatie gemeente als Westerschouwen, het historisch- en natuur- produkt hoog in het vaandel te dragen. Volgens hem komen liefhebbers van historische en natuurlijke zaken hierdoor ook in andere dan de zomermaanden in de Westhoek recreëren. Afgezien van het feit dat dit gegeven meewerkt aan de beoogde vakantie spreiding, is het ook uit financieel oogpunt aantrekkelijk omdat deze mensen volgens de commissaris over het algemeen meer hebben te beste den. Na een werklunch waarbij Van Gelder met het college van burgemeester en wethouders van Westerschouwen van gedachten wis selde over recreatie in brede zin, bezocht het gezelschap de randweg in Renesse, het sportcentrum Westerschouwen de Burghse Schoo- le en de Karolingische Burcht. Op de foto Van Gelder (geheel rechts) in gesprek met burgemeester H. Tees en wethouder ir. C. W. Veer- hoek en G. J. W. van der Salm. (Foto: Joop van Houdt) BURGH - In de maanden november en december toont Addie Nieuwenkamp-Midavaine haar aquarellen in Galerie Borsboom, Achterweg 7 in Burgh. Addie is geboren in Middelburg en tekent en schildert al vanaf haar jeugd. Na vele jaren elders in Neder land gewoond te hebben is zij weer terug in Zeeland en wel in Veere. Na haar opleiding in Den Haag heeft :i\ rich met verschil lende technieken intens beziggehouden en heeft haar werk regel matig geëxposeerd. Daarnaast gaf zij les aan kinderen en vol wassenen. Dc exposities waren onder meer in Kasteel Dussen, Alphen aan dc Rijn, Utrecht, Amsterdam. Leeuwarden, Winscho ten, Brouwershaven. Ouddorp en Middelburg, liet porlretleke- nen heeft haar voorkeur, maar voor vele onderwerpen die zc wil uitbeelden, gebruikt Addie verschillende materialen zoals olie verf, krijt, aquarelverf en textiel. Zij doet haar inspiratie op vanaf het water, in de natuur en in het theater. Ook uit haar naaste omgeving, het prachtige Veere. De ruimteen de kleurrijke luchten, die ze waarneemt, probeert ze in een daarvoor geschikte techniek uil te beelden. De geschilderde portretten bestaan veel al uit een voorgrondfiguur met een verhaal op dc achtergrond. De kleurcontrasten spelen een belangrijke rol. Op deze tentoon stelling kunt u portretten, landschappen, zeegezichten en stille vens zien in aquarelverf en in potlood. Openingstijden zaterdag van 10.00-17.00 uur. rwttÜi rtttruuiiinkomc '91

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5