Duiveland wil niet veel meer betalen aan noodopvang LdH Iepziekte, hoe gaan we het doen en waar halen we de centen vandaan? Commissie unaniem voor ,middeniveg'' Regio-vsie streekplan Kop van Schouwen - - V ,.v. Veel belangstelling voor info-middag Tafeltje-dek-je Kinder opvang Gevraagde verhoging van 32 cent naar f 1,68 per inwoner is onaanvaardbaar Overhan diging bedrag voor kindertehuis in Sri Lanka Brand VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 NR 25464 3 de kosten hiervan (bijna een half miljoen per jaar) is dit naar zijn mening onmogelijk. Hendrikse: ,,De nota is een reactie op het gevoel van onvre de, bij bestuurders en burgers en gezien het feit dat de jaar lijks toenemende kosten van de iepziektebestrijding slechts tot afbraak heeft geleid is het duidelijk dat we hier niet mee door kunnen gaan. Vorig jaar hebben we de hele begroting uitgekamd. De fractieleider is het in principe eens met de stelling van de heer Klatter en kiest voor een compromis tus sen variant 1 en 2. Directeur gemeentewerken W. van Meerten verduidelijkte dat de varianten beleidsvarianten zijn en dat de aangeven kosten maximale kosten zijn. Binnen deze opties is naar zijn mening ruime variatie mogelijk. Va riant 2 is niet een ziekte maar een kostenbeheersing. Wethou der Veerhoek wijst erop dat die kosten van aanplant ook per jaar bekeken kunnen worden als voor variant 2 wordt geko zen. Het gevaar bestaat dan echter dat je na een aantal ja ren sluipend de verkeerde kant op kan gaan. Voordat een defi nitieve beslissing wordt geno men wil de voorzitter overleg plegen met zijn collega's. Als variant 1 of 2 gekozen wordt zou Westenschouwen de eerste gemeente zijn die een APV ver anderd. BURGH-HAAMSTEDE - De regio-visie van het streekplan Kop van Schouwen. Die komt aan de orde tijdens een open bare vergadering van de Wes- terschouwse adviescommissie ruimtelijke ordening. De commissieleden komen op dinsdag 23 november bijeen in het gemeentehuis te Haamste de om advies uit te brengen over diverse gemeentelijke plannen die betrekking heb ben op de inrichting van de ge meente. Men praat onder meer over bestemmingsplanwijzi gingen die zijn aangevraagd door particulieren die aan de Ring 12 te Haamstede een wo ninginrichtingszaak willen vestigen, aan de Korte Reke 4 te Renesse een kledingzaak en aan de Zeeanemoonweg 2 een surfzaék. Bij de bespreking van het Streekplan Kop van Schouwen brengt de commissie advies uit over een conceptre giovisie op dit plan. De vergadering kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. Aanvang 19.30 uur. De iepeziekte is een enorme bedreiging voor het bomenbestand - het groene decor - van de gemeente Westerschouwen. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Er spelen verschillende ongrijpbare factoren een rol in het te volgen beleid ten aanzien van de bestrijding van de iepziekte. Dit werd duidelijk tijdens een vergadering van de commissie openbare werken, donderdagmorgen in het gemeentehuis van Burgh-Haamstede. Volgens de nota die de di recteur gemeentewerken, de heer W. van Meerten, indiende is er eigenlijk maar een alternatief: De ziekte uit laten woeden. Dit zou een ommezwaai in het huidige beleid van rooien en vernietigen betekenen en zou, volgens van Meerten, hevige reacties kunnen oproepen van grondbezitters die in het verleden gedwongen werden aanzienlijke bedragen te investeren in de iepziektebestrijding. Inleiding over diepvriesmaaltijden BURGH-HAAMSTEDE - Een deze week in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamstede gehouden in formatiemiddag over diepvriesmaaltijden werd door naar schatting 150 belangstellenden bezocht. De informatiemiddag was een initiatief van de Stichting Tafeltje-dek-je Westerschouwen in samen werking met de afdeling Westerschouwen van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Commissievoorzitter ir. C. W. Veerhoek sprak de mening uit dat als de iepziekte alleen een ecologisch probleem zou zijn, de discussie wat hem betreft gauw klaar zoii zijn, je laat ge-' woon de natuur zijn gang gaan, daar hoef je niet mee te be moeien. Het probleem is er echter een van economische aard. ,,Je praat hier over een produkt wat je moet verkopen. Hoe zullen de campinghouders en de horeca reageren als de toeristen zeggen: „Ja, we vin den het hier eigenlijk niet zo mooi meer. Er wordt in het rap port gesproken van beheers baarheid. Ik denk dat er twee soorten van beheersbaarheid zijn: De kosten en de ziekte. Daar gaat in feite de discussie over. Als je de kosten beheerst, beheers je de ziekte en als je de ziekte beheerst, beheers je de kosten." Het fractielid van de SGP/RPF/GPV, J. van den Ber ge is van mening dat een kaalslag voorkomen moet wor den en pleit er voor de kosten voor de bestrijding van de ziekte te halen uit de reserve voor nog aan te wijzen bestem mingen: ,,Je kweekt reserves om tegenvallers te kunnen be kostigen en naar onze mening zijn de kosten voor de iepziekte een tegenvaller." Zijn fractie kiest voor de tweede variant uit de nota, hetgeen neer komt op een bedrag van 350.000 gul den per jaar over een periode van zeven jaar met een totaal van twee en een half miljoen. Belevingswaarde „Toen ik de nota doorlas kop ik het gevoel van verdriet een beetje proeven," zei de heer H. J. Klatter van het CDA. ,,In principe zouden de varianten een en twee beheersbaar zijn en op zich is dit ook waar je naar zoekt, maar dit zal hevige reacties oproepen. Aan de ene kant zullen er mensen zijn die zeggen, dit moet je er voor over hebben en aan de andere kant mensen die zeggen, moet dat nou. Uit dit akelige dilemma moeten wij kiezen." De heer Klatter is van mening dat een beleid van veiligheid moet do mineren en maakt een onder scheid in prioriteit van de sóór ten omgeving zoals singels, bosjes, lanen of wallen. Voorts merkt hij op dat in het rapport de aanpassing van de Algeme ne Plaatselijke Verordening (APV) wordt genoemd, maar dit is volgens Klatter van on dergeschikt belang bij het ma ken van een keuze: ,,Er moet een beslissing genomen op grond hetgeen mogelijk en no dig is en daar moet de wetge ving bij worden aangepast." Variant drie, welke een half miljoen per jaar zou ^aan kos ten met een totaal van ruim 4 miljoen, is volgens de Chris tendemocraat geen keuze: Dat kan Westenschouwen niet ma ken, tenzij afdelingen als Na tuurbeheer/hier de financiële middelen voor aan zouden rei ken. Gezien de recente aanko pen die ze heeft gedaan voor omvorming van landschap en de aanleg van slufters enzo voort blijkt dat daar genoeg is. Daar gaan miljoenen naar toe en als je dan bestuurlijk niet in staat bent om overeind te hou den wat het landschap aan waarde heeft dan moet je stop pen met natuurbouw." Dit is een standpunt wat ook voorzitter Veerhoek met vuur onderschrijft. Klatter is van mening dat de belevingswaar de van natuur ook genuanceerd kan worden: „Elke tijd heeft zijn eigen belevingswaarde. Door het verdwijnen van een groot deel van de iepen wordt de belevingswaarde niet aan getast maar gewijzigd." Zijn fractie is tegen variant drie omdat je niet al je energie moet stoppen in iets wat niet houd baar is. Wel wijst hij erop dat het aspect voorlichting belang rijk is in die zin dat je mensen er op wijst dat het heel belang rijk blijft gerooid iepenhout ter vernietiging aan te bieden ook al zóu het niet meer ver plicht zijn. WD-woordvoerder A. M. Ver- seput vindt variant 1 onaan vaardbaar tegenover de men sen die al vele bomen hebben moeten rooien en kiest derhal- ve Voor variant 2. Hij vindt tér- men als kaalslag overdreven en wjjst erop dat op plekken waar eerst iepen stonden nu bijvoor beeld elzen gaan groeien en vindt dit zeker niet lelijk. Ver- seput: „Renesse vind ik een slecht voorbeeld maar als ik kijk hoe de wallen erbij staan vind ik het echt meevallen." Verseput is verder nieuwsgie rig naar de vorderingen van het landelijke onderzoek van het Iepziekteberaad waar ook wethouder Veerhoek en ge- meentevoorlichter -G. van Breugel zitting in hebben, en wanneer uit die hoek een ad vies te verwachten is zodat dit in de besluitvorming meegeno men kan worden. De wethouder antwoord dat dit nog niet duidelijk is omdat de raad van mening is dat ziekte beheersbaar is en men hier van mening is dat" dat niet zo is. Verseput geeft tevens aan dat overleg met andere gemeenten noodzakelijk ma^r dat ziet de voorzitter somber in. De heer J. C. Hendrikse van de PvdA vindt dat als je kijkt naar het beleid wat eerder ge voerd is men voor variant drie zou moeten kiezen maar gezien Aanleiding voor het organise ren van de informatiemiddag was de op handen zijnde wijzi ging voor wat betreft de maal- tijdbezorging door Thfeltje- dek-je in Westerschouwen. De maaltijden worden nu nog sa mengesteld en verzorgd door de keuken van verzorgingscen- K trum Duinoord in Haamstede. De capaciteit van de keuken is echter zodanig dat men .niet meer dan 40 maaltijden" per.' dag kan produceren voor Tafeltje-dek-jer- Diepvries De vraag naar aan huis bezorg de warme maaltijden is echter groter dan dat aanbod en uit breiding van de keuken van het verzorgingshuis zit er voorals nog niet in. Om die reden is het bestuur van de Stichting Tafeltje-dek-je Westerschou wen uit gaan zien naar andere mogelijkheden en één van de mogelijkheden bleek het wer ken met diepvriesmaaltijden. Om uit te leggen wat daarvan precies de mogelijkheden zijn was een vertegenwoordiger van Iglo naar De Schutse geko men om een inleiding over dit onderwerp te verzorgen. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen en konden de aanwezigen ook de diepvriesmaaltijden 'testen'. .Overigens heeft de Stichting Tafeltje-dek-je nog geen be sluit genomen over de kwestie. Afnemers ven diepvriesmaal tijden hebben de keuze uit veertig verschillende maaltij den. Eén keer per week worden zes maaltijden bezorgd. Deze kunnen bewaard worden in de diepvries. Een toestel om de maaltijden te ontdooien en op te warmen wordt door de ge meente aan de 'abonnees' van Tafeltje-dek-je verstrekt. Het is de bedoeling dat voor de diepvriesmaaltijden hetzelfde tarief geldt als voor de warme maaltijden zoals die nu rond gebracht worden. DEN HAAG - De vier grote ste den zijn ongerust over de kwa liteit van de kinderopvang. Nu welzijnsminister D'Ancona die kwaliteit niet in de Welzijns wet wil regelen, vrezen inspec- trices van de grote steden dat de sommige opvangcentra een sluitende bedrijfsvoering vóór alles laten gaan. NIEUWERKERK - 'Een onaanvaardbaar hoge stijging'. Zo omschrijft het Duivelandse college van burge meester en wethouders de nieuwe financiële bijdrage die van de gemeente Duiveland wordt gevraagd voor de noodopvang van het Leger des Heils in Zierikzee. Tot nu toe betaalde Duiveland jaarlijks 32 ctent per in woner van haar gemeente (in totaal ongeveer 1600 gulden). Het Leger des Heils vraagt dit bedrag te verho gen tot 1,68 per inwoner (ofwel ruim 8400 gulden). Burgemeester en wethouders willen echter niet verder gaan dan een bijdrage van 41 cent per inwoner (jaarlijks ongeveer 2050 gulden). Tijdens de gemeenteraadsver gadering die donderdag 25 no vember wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk zal blijken hoe de Duivelandse gemeenteraad denkt over de subsidie-aanvraag van het Le ger des Heils. De raadsleden beslissen definitief over de subsidie. Via haar noodopvang staat het Leger des Heils dag en nacht klaar voor mensen die door een acute noodsituatie plotseling geen dak meer boven hun hoofd hebben. Via de inzet van vrijwilligers worden zij geeste lijk opgevangen en krijgen ge durende maximaal drie nach ten een bed om in te slapen. In die periode zoeken medewer kers van het Leger des Heils contact met instellingen die de hulpverlening kunnen overne men. Doordat de financiële admi nistratie van de noodopvang van het Leger des Heils Zierik zee is overgenomen door de af deling financiën en economi sche zaken van de stichting Dienstverlening van het Leger des Heils is sprake van een an dere financiële opzet en hogere kosten. Dat komt onder meer omdat nu ólle kosten worden opgevoerd die betrekking heb ben op de noodopvang. In het verleden was dat niet het ge val. Het Duivelandse college van b en w blijft in haar subsi- dievoorstel echter uitgaan van de posten die tot nu toe werden vergoed via gemeentelijke sub sidie. Men komt daarbij uit op 41 cent per inwoner, een bedrag dat volgens haar acceptabel is. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over de 24 be zwaarschriften die zijn inge diend naar aanleiding van het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied. Daarvan wil het college van b en w er vijftien gegrond of deels gegrond verklaren en het bestemmingsplan aanpassen aan de verzoeken die daarin worden geuit. Van de negen an dere bezwaarschriften is één niet ontvankelijk verklaard en stelt het college voor er acht ongegrond te verklaren. De meeste bezwaarschriften zijn afkomstig van landbouwers die het niet eens zijn met de (beperkte) bestemming die in het bestemmingsplan Buiten gebied aan hun grond wordt gegeven. Aan de Burgemeester Ro- meijnstraat in Ouwerkerk ligt grond die het gemeentebestuur wil bestemmen voor woning bouw. Het gaat om vijf perce len die in grootte variëren van 465 tot 660 vierkante meter. Tij dens de raadsvergadering wordt voorgesteld de grond aan particulieren die daar wil len bouwen te verkopen voor 98,50 per vierkante meter. In woners van de kern Ouwer kerk hebben voorrang bij de verkoop, vervolgens inwoners van de andere kernen in de gmeente Duiveland en daarna mensen die uit het overige deel van Schouwen-Du iveland ko men. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over de ont slagaanvrage die gemeente arts L. J. van de Zande heeft in gediend. De dokter wil met in gang van 1 december gebruik maken van de VUT-regeling. Het college stelt voor hem eer vol ontslag te verlenen. Gemeenteambtenaar J. A. Waasdorp heeft het gemeente bestuur verzocht hem te ont slaan als onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. De reden daarvan is dat hij met ingang van 1 december de ge meentedienst verlaat. Tbnslotte wordt tijdens de raadsvergadering beslist over een subsidie van duizend gul den als bijdrage aan de stich ting Kadastrale Atlas Zeeland. De stichting vervaardigt per gemeente bronpublikaties van de kadastrale administratie. De gemeenteraadsvergadering kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune in de raadzaal van het gemeente huis te Nieuwerkerk worden gevolgd. Aanvang 20.00 uur. BRUINISSE - Tijdens een spe ciale bijeenkomst op woens dag 15 december overhandigt de Bruse werkgroep ontwikke lingssamenwerking een be drag aan de voorzitter van de Stichting Prithipura Infant Home Sri Lanka. Dit gebeurt in het gemeentehuis. Aanvang van de avond: 20.00 uur. De Bruse werkgroep ontwik kelingssamenwerking steunt dit jaar een kindertehuis van de Stichting Prithipura Infant Home in Sri Lanka. In dit te huis verblijven geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kin deren. Onder hen werken mo menteel Wim en Dineke Mul der uit Sirjansland. Door mid del van diverse acties heeft de Bruse ontwikkelingswerk groep dit jaar aandacht voor dit project gevraagd. Naast het bezetten van een stand tijdens Koninginnedag, de Bruniver- sails en de Visserijdagen is er ook een huis-aan-huis collecte geweest. Bovendien is er afge lopen weekeinde ook een ont moetingsavond in het dorps huis geweest met onder meer een optreden van het Bruinisse Visserskoor en de opvoering van het toneelstuk het Mossc- loproer. Met de overhandiging van het eindbedrag op woens dag 15 december sluit de Bruse werkgroep de actie dit jaar af. DEN HAAG - Gokkasten moe ten in de toekomst voorzien worden van een telregistratie. Zo kan precies gecontroleerd worden hoeveel geld er in de speelautomaat omgaat. De re gering ziet hierin een belang rijk wapen in de strijd tegen het wit wassen van zwart geld. Verwachtina t/m dinsdaq 23 novembe WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% - Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -3 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 3 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. -3 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov.Zon op 08.08, onder 16.38 Maan op 12.58, onder 23.47 21 nov. Zon op 08.09, onder 16.37 Maan op 13.18, onder 22 nov.Zon op 08.11, onder 16.36 Maan op 13.36, onder 00.54 Eerste Kwartier: 21 nov. (03.04). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt nog wat kouder, vooral de maximumtemperaturen komen op een wat lager niveau. Daarbij levert de zon terrein in. Ko mende nacht drijven er al wolken velden over het land en mogelijk valt hier en daar een vlokje sneeuw, De kans daarop is in het noord westen het grootst. Daar ligt de mi- nimumtemperatuu r iets onder het vriespunt, in het zuidoosten zijn de opklaringen talrijker en plaatselijk daalt het kwik daar tot -7 graden. De wind waait vannacht uit het noord oosten en is in het noordelijk kust gebied meest matig, kracht 3 tot 4; landinwaarts staat maar weinig wind. Morgenoverdag wisselen wol kenvelden ên zonnige perioden el kaar af. Op enkele vlokjes sneeuw na blijft het droog. De wind waait uit oost tot noordoost en neemt in het noordelijk kustgebied toe tot krach tig, windkracht 6, landinwaarts tot matig, kracht 3 a 4. Met deze wind wordt zeer koude lucht naar ons land gevoerd en de temperatuur haalt op veel plaatsen niet eens het vriespunt. Ook zondag is het erg koud en de zon wordt steeds vaker afgeschermd door wolkenvelden. Als er al wat sneeuw valt zijn de hoeveelheden minimaal. ROTTERDAM - Bij een korte felle brand donderdag rond middernacht in hotel Metropo- le in Rotterdam is de eigenaar om het leven gekomen. Drie hotelgasten wisten zich langs een ladder aan de achterkant van het hotel in veiligheid te brengen.- Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÏÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m.vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3