Drieëntwintig kunstenaars en hun visie op het Kerstfeest De Concertzaal te Zierikzee Sinterklaas brengt zaterdag een bezoek aan vier kernen Spielberg-film Jurassic Park in de Concertzaal Zierikzee, Renesse, Burgh-Haamstede en Renesse Stubbs Art Gallery vanaf 25 november in kerstsfeer DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993 NR 25463 5 toegang Vrijdag 19 nov. 20.00 uur Zondag 21 uov. 15.00 uur Zondag 21 nov. 20.00 uur Dinsdag 23 uov. 20.00 uur Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beilen: H. Dorger- lo, kandidaat te Wijster, die dit beroep heeft aangenomen; te Leens-Mensingeweer-Warfhui- zen-Wehe-Zuurdijk J. Gerrits, kandidaat te Gorredijk, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuw en St. Joosland én Rot- them: P. Barmentlo, kandidaat te Utrecht, die bedankte voor Kerkenveld-Alteveer; te War mond alspred. voorbijz. werk zaamheden (psycho-geriatrisch verpleeghuis Mariënhaven, al daar) A. Vuijst, kandidaat te Noordwijkerhout. Geref. Kerken Beroepen te Den Ham (O) t.b.v. de missionaire dienst te Mano- kwari (Irian Jaya, Ind.) drs. J. J. van der Wilden te Hooge- veen, die dit beroep heeft aan genomen. Geref. Kerken Vrijg. Bedankt voor Kampen: A. Snoo te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam- Kralingen: A. Baars te Middel- harnis. Bedankt voor Damwoude: J. Brons te Urk (Maranatha- kerk). Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd te Zuiderwoude en Üitdam als bijstand in het pastoraat: H. G. Hoogenkamp, emeritus pred. te Hasselt. Beroepen te Giessendam- Neder-Hardinxveld: L. Schaap te Nijkerkerveen; te Boxmeer- Vierlingsbeek: M. J. Luijk, kandidaat te Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen; te Uitwijk: J. Meertens, kandi daat te Houten. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Enkhuizen: S. M. Alserda te Drachten-Zuid/Oost (1.1. zendinsgpred. te Kaliman- tan Barat, Ind.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bijlmermeer: A. van Lagen te Edam-Volendam; te IJsselstein (dg. De Burchtka pel) P. M. W. van der Schans te Vleuten; te Zaltbommel: J. H. Uytenbogaardt, pred. voor buitengew. werkz. (secr. Sa menwerkingsorgaan voor de Eredienst). Aangenomen naar Kootwijk- Koot wij kerb roek: J. Flikweert te Nieuwpoort; naar Wissen- kerke-Geersdijk (SOW): R. C. E. Lafeber te Appelscha. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo: drs. P. M. J. Hoogstrate te Mijdrecht. Geref. Kerken Vrijg. Beroepen te Nijega-Opeinde i.c.m. Mildam: J. H. Tempel man, kandidaat te Bergent- heim; te Oegstgeest: C. Bei- boer, kand. te Kampen. Aangenomen naar Harden- berg-Oost (tweede pred.plaats): G. F. de Kimpe te Axel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwolle: J. G. Sche- nau te Middelburg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: drs. A. H. Boschma te Sibculo. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Opheusden: J. Roos te Chilliwack (Canada). Vrijdagzondag en dinsdag ZIERIKZEE - In bioscoop De Concertzaal te Zierik- zee is het komend weekeinde de film Jurassic Park van regisseur Steven Spielberg te zien. In de film staan dinosaurussen centraal. Jurassic Park is een super pretpark met levende dinosau russen. brachiosaurussen, ve- lociraptors, triceratopsen en zelfs een tyrannosaurusrex. Met een nieuwe techniek waar bij gebruik wordt gemaakt van miljoenen jaren oud dinosau- rusbloed heeft Hammond nieu we dinosaurussen laten kwe ken voor zijn unieke pretpark. Om te voorkomen dat de dino saurussen kunnen ontsnappen en een ravage aanrichten in de bewoonde wereld ligt het park op een eiland voor de kust van Costa Rica. Daar bevinden zich ook de laboratoria waar de di- no's worden gekweekt. Voor de opening wordt het park op vei ligheid gecontroleerd door een advocaat, twee wetenschap pers die fossiele dinosaurussen opgraven en een wiskundige. Tijdens de tocht die zij door het park maken valt de stroom voorziening uit van de auto's waarin ze rijden. Dat is het be gin van een gruwelijke tocht waarin het gezelschap moet vechten voor zijn leven. De film Jurassic Park wordt de komende dagen vier keer ver toond. Vrijdag 19 november om 20.00 uur. Zondag 21 november om 15.00 en 20.00 uur en dins dag 23 november om 20.00 uur. Advertentie vertoont Schroot Galeriehoudster Joke Blom met „het hoofd van Wilhelminaeen beeld van Carol Cairns. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In de ruimte klinkt het Ave Maria en andere, meer wereldse kerstliederen. Een stoere houten huishoudtrap in het midden van de galerie geeft aan dat Joke Blom van Stubbs Art Gallery nog even flink de handen uit de mouwen moet steken om haar galerie aan het Kraanplein (Zierikzee) hele maal in kerstsfeer te brengen. De derde wijze is im mers nog altijd op weg vanuit het oosten en hier en daar moet nog een spotje voor de juiste lichtinval worden bevestigd. Zondag 21 november moet dat al lemaal perfect in orde zijn. Die dag immers opent kunstrecensent Nico Out om 15.00 uur haar nieuwe expositie, X-mas '93. Een geheel waaraan 23 kunste naars hun medewerking verlenen en die tot en met 24 december te zien is. Engelen, de wijzen uit het Oos ten, de moeder Gods, Jozef en Maria, maar ook de afkeer van de door de commercie, verloe derde kerstgedachte en meer toegepaste kunstvoorwerpen. Het heeft bij Stubbs Art Galle ry allemaal een plaatsje gekre gen. Eenvoudig was dat niet ge zien het grote aantal kunste naars dat aan deze s^eerexposi- tie meedoet - drieëntwintig in totaal - en hun stuk voor stuk originele kijk op het Kerst feest. Een gedeelte van hun bij drage krijgt een plaatsje in/op de houten kerstboom die Joke Blom speciaal voor deze expo sitie heeft ontworpen en die uitgevoerd is door Pieter Zon dervan. Een houten boom van zeven roomwitte etages die ten opzichte van elkaar lijken te draaien. Leggen steeds meer Nederlanders hun cadeautjes onder de boom, bij Stubbs Art komen de bronzen beeldjes van Marian van Puyvelde, Emmy Alma en Carol Cairns op de „takken" van de boom te lig gen in afwachting van deze en gene die op kerstcadeautjes strooptocht is voor zijn fami lieleden. Ook de litho's van Jo ke Blom en de zijden shawls, van Els van Baarle lenen zich goed voor een plaatsje onder de kerstboom thuis. Dat Els van -jBaarle een naam heeft op het gebied van zijdeschilderen is bekend. Deze keer heeft ze haar zijdewerk heel verrassend voorzien van fragmenten uit bekende gedichten van onder andere J. C. Bloem. Het wat grotere werk hangt of staat meer naar achter. Onder meer een tweetal grote en nog al dominerende werkstukken van al weer Maya Wildevuur. Die heeft zich voor dit kerst thema duidelijk laten inspire ren door de mollige engeltjes die vroeger menige poëzie album sierden. Bij Wildevuur zien de engeltjes er beduidend minder lieflijk uit. De nachte lijk blauwe achtergrond van het werk van Wildevuur steekt schril af tegen het oliefverf- schilderij Vrede en Vrijheid van Piet Visscher en de groep, in textiel vormgegeven „bo- nestaken" van Clarie Pronk, een leerling van Marian van Puyvelde. Beide werkstukken vallen op door hun zachte pasteltinten. Visscher blijkt in zijn werk een man van uit ersten te zijn, want een van zijn andere werkstukken, die 'bij Stubbs Art te zien zijn is in hel dere, nogal harde kleuren. Ikonen Kleurrijk zijn ook de olieverf doeken van As den Os en de collectie ikonen van Elly den Engelse. As den Os is een nieuw gezicht bij Stubbs Art. Zijn werk, waarin nogal hoeki ge gestalten opvallen, is sterk figuratief en grijpt in het geval van de kindermoord terug op de bijbel (Mattheus II). Ook zijn kleurkeuze heeft een symbolische betekenis waarbij het geel de haat symboliseert en het rood, de liefde en be scherming. Een symbolisch kleurgebruik past ook Elly den Engelse toe bij haar iko nen, die ze geheel volgens de oude traditie schildert. Zelfs het „omgekeerde perspectief" (het perspectief loopt naar de toeschouwer toe in plaats van weg) dat in de oude ikonen zo opvalt heeft een betekenis. „Het geeft aan dat Christus naar je toe komt" aldus de ga leriehoudster. Bronzen beelden Het meest in het oog springend in deze uiterst gevarieerde X- mas-expositie is de aanzienlij ke hoeveelheid bronzen beel den. Daarvoor blijkt op Schouwen-Duiveland nogal wat belangstelling te bestaan. Naast enkele bronzen beelden van Marian van Puyvelde en Emmy Alma, staan er bij Het opnieuw gebruiken van schroot en stukjes glas is iets dat José van der Valk en Su zanne Spaan tot kunst hebben verheven. Het dubbele kruis in een glazen kastje dat Suzanne Spaan in Stubbs Art toont is gemaakt van enkele glazen kerstballen, stukjes verbrijzel de autoruit en glasvoetjes. Dit alles heeft ze verwerkt tot een fragiel kruis, dat met het juiste lichtinval zichzelf herhaalt. Antiek kristal, restantjes van antieke kroonluchters ge bruikt José van der Valk, een vertrouwd gezicht bij Stubbs Art, om haar kaarsenluchter en lampen van stukjes gesne den en gelast schroot te verfij nen tot fraaie en bepaald origi nele vormen. Haar twee kaar senstandaards doen denken aan de massieve kandelaars op het altaar van de katholieke kerk. Daarmee „verraadt" de kunstenares haar katholieke achtergrond zonder dat haar kunstvoorwerpen nu typische kerkattributen zijn. Daarvoor zijn ze te origineel en te typisch Van der Valk. Koopavonden X-mas '93 is van donderdag 25 november tot en met 24 decem ber voor het publiek toeganke lijk en wel op donderdag, vrij dag en zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Met het oog op de feestdagen is Stubbs Art Galle ry ook tijdens de reguliere en extra koopavonden in decem ber geopend en wel van 19.00 tot 21.00 uur. Enkele Zwarte Pieten blijven een hele dag in het centrum van de stad. Tbr gelegenheid van de komst van Sinterklaas wordt op woensdag 24 novem ber in de Concertzaal te Zierik zee door Basera's Solo Circus een voorstelling gepresenteerd voor kinderen van vier tot en met zeven jaar. De kaarten daarvoor krijgen de kinderen via hun basisschool. Kinderen die buiten Zierikzee op school zitten kunnen ze afhalen bij de VVV aan het Havenpark. Renesse Om ongeveer 13.00 uur arri veert Sinterklaas in Renesse. De Goedheiligman wordt daar op het parkeerterrein aan de Laone afgehaald door het mu ziekgezelschap Luctor et Emer- go en een aantal kinderen uit het dorp. De kleinsten kunnen plaatsnemen in een wagen die wordt getrokken door een paard, waarna men met Sinter klaas, de Zwarte Pieten en de muziek in optocht door het dorp trekt. De rondgang ein digt bij het dorpshuis waar Sinterklaas wordt verwel komd door burgemeester H. Uses. De Sint en zijn Pieten houden zich daar, onder muzikale be geleiding, een poosje bezig met de kinderen in de zaal. Daarna wordt de kindermiddag voort gezet door Ger Atsma (van Die 2 veronika) en Bram Biester- veld (Pommetje Horlepiep) die de show 'Spuit 'm dr uit' pre senteren. Burgh-Haamstede Sinterklaas spoedt zich onder tussen naar Burghsluis waar hij om ongeveer 13.30 uur met zijn jacht Pepernoot de haven binnen vaart. Begeleid door de muziekvereniging Witte van Haemstede gaan Sinterklaas en twaalf Zwarte Pieten via Burgh naar Haamstede waar men in het dorpshuis De Schut- se wordt verwelkomd door de burgemeester. Daarna volgt een kinderfeest waarbij Sin terklaas zich onderhoudt met de kinderen tot zeven jaar. Een week later, op zaterdag 27 november wordt in De Schutse ter ere van Sinterklaas de tra ditionele jaarlijkse playback- wedstrijd gehouden. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 4 december wordt om ongeveer 14.00 uur een prijzendropping gehouden rondom de Nederlandse Her vormde kerk in Haamstede en een muziekmanifestatie in het dorp. Bruinisse Via een faxbericht heeft Sin terklaas laten weten dat hij za terdag om ongeveer 14.00 uur met zijn gevolg hoopt te arrive ren in de Bruse Vissershaven. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter van de plaat selijke ondernemersvereniging I. van de Walle gaat Sinter klaas samen met de muziek vereniging Nu met Hope en Bruse kinderen naar de mu ziektent in het centrum van het dorp. Het is de bedoeling dat hij daar wordt begroet door de Bruse burgemeester A. Voge laar. In voorgaande jaren werd die ontmoeting meermalen op ludieke wijze verstoord en ook dit jahr moet niet worden uit gesloten dat de Bruse 'boon tjesdoppers' in actie komen. Na de officiële ontvangst van Sinterklaas wordt het feest voortgezet in het dorpshuis waar om ongeveer 14.45 uur een voorstelling wordt gegeven door het poppentheater Hout je, "Ibuwtje. Deze voorstelling is bedoeld voor kinderen van de groepen een tot en met vier. Voor de oudere basisschool leerlingen wordt in De Pul een film gedraaid. Een avontuur waar we 65 miljoen jaar op hebben gewacht. Stubbs Art ook verschillende bronzen beelden van de Ierse Carol Cairns en de Belgische Madeleine Schenk. Beide kunstenaressen heeft Joke Blom via via leren kennen en nu maken zij hun entree bij Stubbs. Een enfree die zeker een vervolg zal krijgen, want wat beide dames met brons kunnen verraadt vakman schap. Soms met miniem ac centverschil brengt Cairns een heel andere emotie tot uitdruk king, terwijl de bronzen vrou wenfiguren van Madeleine Schenk een zekere zuiverheid en ingetogenheid uitstralen. In het kader van het Kerstfeest past dat prima. Een 'andere blikvanger is het sterk gestileerde moeder met kind-beeld van Stijn Eijs- broek. Met heel weinig weet deze heel veel tot uitdrukking te brengen. Iets dat ook geldt voor de „baarmoeder-door- snee" van Ria Ruedisueli. Een beeld van de door vuiling en rotzooi reeds vergiftigde moe derschoot waarin jong leven wacht op het moment van ge boren worden. Enerzijds doet de aanblik van dit beeld huive ren maar anderzijds zet het aan tot nadenken. Iets dat de kun stenares met haar kunst ook wil bereiken. Fotograaf Leen Koper beoogt dit ook met zijn kunstfoto's waarmee hij zich afzet tegen het vercommereia- liseerde kerstfeest. Het water dat tussen de (stenen doorsij pelt geeft echter aan dat hij zich er toch ook weer niet hele maal voor kan afsluiten. EEN STEVEN SPIELBERG FILM ZIERIKZEE - Sinterklaas heeft aangekondigd aanstaande zaterdag 20 novem ber een bezoek te willen brengen aan vier kernen op Schouwen-Duiveland. Om 10.30 uur wordt de Goedheiligman met zijn gevolg verwacht in Zierikzee. 's Mid dags bezoekt Sinterklaas achtereenvolgens Renesse, Burgh-Haamstede en Brui nisse. Sinterklaas komt Zierikzee via het Havenkanaal en de Nieuwe Haven binnenvaren met de klipper Ons Genoegen. Vanwe ge de verschillende waterstan den, waarmee men in een Oosterscheldehaven nu een maal te maken heeft, meert de klipper af aan de Nieuwe Ha ven. Sinterklaas stapt daar met zijn Zwarte Pieten, het Zie- rikzeese muziekgezelschap Kunst en Eer en de majoretten- groep Ministars over op een aantal kleinere schepen die (ondanks de eb) de Oude Haven kunnen binnenvaren. Via de steiger van de museumhaven zet Sinterklaas voet op Zierik- zeese grond. Hij wordt daar verwelkomd door burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs, Sinterklaas zal daarna de kin deren die voor hem zijn geko men zoveel mogelijk persoon lijk begroeten. Ter gelegenheid van de komst van Sinterklaas brengt Kunst en Eer vanaf de muziektent muziek ten gehore. Vanaf zaterdag zijn Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten weer op Schouwen-Duiveland. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5