'Het is hier vrêêd gezellig terwijl we allemaal heel zelfstandig wonen' Eerste Kinderpostzegels voor Peter en Kimberley Ruim helft servicewoningencomplex Steenzwaenshof in Nieuwerkerk bewoond Stand tot 31 december in postkantoor VVD- statenlid Van Zwieten in Zierikzee Evaluatie zomerseizoen Ruim dertig snelheids overtredingen DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993 NR 25463 3 Terwijl een deel van het service-woningencomplex Steenzwaenshof al wordt bewoond, wordt hard gewerkt om de tweede fase van het project in december gereed te hebben. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Voor het gebouw staan de auto's geparkeerd van een aannemersbedrijf, een installatie bedrijf en een meubelhuis. Op de plek waar een fraaie binnentuin is gepland staat een aantal bouwketen. De bouwvakarbeiders zijn nog druk aan het werk in het servicewoningencomplex Steenzwaenshof in Nieu werkerk. Volgens planning worden de laatste twaalf woningen van het complex eind december opgeleverd. Dan moet ook de overdekte glazen gang gereed zijn, die de diverse woonafdelingen (door de tuin heen) met elkaar verbindt. Het ontbreken van die verbinding is voor de ouderen die inmiddels al in de Steenzwaens hof wonen, geen belemmering om het koffieuurtje bij te wonen dat iedere ochtend in de recreatiezaal wordt gehouden. „We lopen gewoon buitenom. Het is af en toe vrêêd slikkerig, maar dat geeft niet". Eind augustus namen de eerste bewoners hun intrek in het ser vicewoningencomplex, de nieuwe vorm van ouderenhuis-, vesting die op Schouwen- Duiveland snel terrein wint. In Brouwershaven werd twee jaar gelden het woonzorgcentrum in gebruik genomen. In Zierik- zee wordt aan de Man huisstraat gebouwd aan een servicewoningencomplex voor ouderen en in Dreischor begint januari 1994 de bouw van een dergelijk complex aan de Meester Pieter Moggestraat. Volgens de directeur van de wo ningcorporatie Beter Wonen, ing Ph. J. van Doorne streeft men er naar om op den duur in elke grotere kern op Schouwen-Duiveland een ser vicewoningencomplex voor QUr- deren te realiseren. Een servicewoningencomplex is een groep ouderengeschikte woningen die samen één com plex vormen, waarin ook een gezamenlijke recreatiezaal is opgenomen en spreekkamers waar hulpverlenende instan ties als het kruiswerk en de ge zinszorg spreekuur houden. De bewoners wonen zelfstandig maar kunnen als dat nodig wordt, heel gemakkelijk con tact leggen met die zorginstan ties. Ook komen de ouderen ge makkelijk met elkaar in con tact wanneer men daaraan be hoefte heeft. Uit de reacties van de mensen, die nu bijna drie maanden in de Steenzwaenshof wonen, blijkt dat deze vorm van huis vesting in de praktijk goed be valt. ,,Het is zo gezellig. Ik heb vijftig jaar in een eigen huisje in de Hoge Kerkstraat ge woond, maar ik zou niet meer terug willen. Alles is hier nieuw en we hebben zelf ook nieuwe meubelen gekocht. Het is net of.je weer pas bent be gonnen", aldus de tachtigjarige heer M. de Vin. Met zijn vrouw woont hij in een van de wonin gen die grenzen aan het school plein van de openbare basis school Dobbelsteen. ,,Je ziet al tijd levendigheid, dat is zo ge zellig. Vrouwen die hun kinde ren komen brengen en halen. Kinderen die aan het voetbal len zijn. Soms schoppen ze de bal per ongeluk over. Dan ko men ze hem terug vragen, zo aardig als wat". Het echtpaar De Vin kwam in het servicewoningencomplex terecht omdat ze zich bij Beter Wonen lieten inschrijven voor een kleinere woning. „Tben ik hoorde dat in Nieuwerkerk een servicewoningencomplex kwam zag ik het gelijk zitten. Ik dacht wanneer daar 46 wo ningen komen is er vast wel een voor ons bij". Dat bleek in derdaad het geval te zijn en nu woont het echtpaar De Vin daar tot volle tevredenheid. Veel contact ,,Je woont hier heel zelfstan dig. Je kan de deur van je huis sluiten en je bent op jezelf. Je kunt doen en laten wat je wilt. De muren zijn zo goed geïso leerd dat geluiden van de bu ren niet doordringen. Het is hier ook vrêêd gezellig omdat je veel contact hebt met de an dere bewoners". De meeste van hen kende de heer De Vin al. ,,Er wonen hier zeker twintig mensen uit Nieuwerkerk en in december komen er nog meer. Onder andere vrienden van mijn vrouw". De heer en mevrouw De Vin zijn nog goed gezond. Maar toch vindt de tachtigjarige het prettig dat via het servicewo ningencomplex gemakkelijk thuishulp kan worden geregeld wanneer dat nodig zou worden. ,,Dat geeft een veilig gevoel". Het feit dat haar man de tuin niet meer kon onderhouden was volgens mevrouw J. Dalebout-van Strien de be langrijkste reden dat zij met haar echtgenoot in de Steen zwaenshof terecht kwam. ,,We hebben ons huis verkocht en in een wisselwoning gewoond tot we hier inkonden", aldus de 71- jarige geboren en getogen Nieuwerkerkse. Zij is tevreden met haar nieuwe behuizing. „Je moet ergens heen. Het be langrijkste is dat je elkaar nog hebt". Mevrouw Dalebout heeft sinds ze in de Steen zwaenshof woont veel meer contact met leeftijdsgenoten. „Drie keer in de week ga ik naar het gezamenlijke koffie uurtje in de recreatiezaal. Dat is heel gezellig. Ik ga ook graag op visite en ik doe lezen, brei en, koken en bakken. Van alles en nog wat". Veel ongeveer veertigjarige mensen uit Nieuwerkerk wer den indertijd ter,wereld gehol pen door mevrouw D. Flik- weert-Nijhoff. Vroeger werkte zij in het dorp als wijkver pleegster. Nu woont ook zij in de Steenzwaenshof. „Door mijn vroegere werk ken ik veel ouderen die hier nu wonen. Dat is een groot voordeel", aldus de 71-jarige vrouw die ruim an derhalf jaar geleden haar man verloor. *„Ik draai wel weer mee, maar sindsdien heb ik het eigenlijk nergens naar mijn zin". Ook mevrouw Flikweert kwam in het servicewoningen complex terecht omdat ze bij Beter Wonen stond ingeschre ven voor een kleinere woning. Voor de 71-jarige mevrouw H. H. Verstappen uit Nieuwer kerk speelden vooral emotio nele redenen een rol. „Ik ben geboren in Rotterdam en stond ingeschreven voor een plaatsje in de seniorenflat Klapwiek in Rotterdam. Ik wilde verhuizen omdat het onderhoud van mijn woning hier in Nieuwerkerk een te zware belasting werd. Ik ging er vanuit dat het open baar vervoer in Rotterdam veel beter was dan hier. Maar toen ik naar Omroep Zeeland luis terde op de radio en me reali seerde dat ik dat allemaal zou moeten missen, besefte ik opeens dat ik hier helemaal niet weg wilde". Mevrouw Verstappen is laeel blij met haar huis in het ser vicewoningencomplex. „Wan neer je hier met zo'n groep ou deren koffie zit te drinken is het net of je met vakantie bent. Het is gezellig en je hoort nog eens wat". Het dagelijks koffieuurtje wordt georganiseerd door een bewonerscommissie, die in af wachting van de bewoners die in december nog komen, een voorlopig karakter heeft. „We verzorgen alleen nog maar het dagelijks koffieuurtje in de re-, creatiezaal en zorgen er voor dat bewoners die ziek zijn of een kroonjaar vieren een atten tie krijgen", aldus de heer M. van de Weele, die samen met de dames W. Verhoek en R. A. van de Ban-te Velde de bewoners commissie vormt. Ook pro beert men uit te vinden voor welke activiteiten de ouderen van de Steenzwaenshof belang stelling hebben. „We hebben al ontdekt dat het hier geen oude- rensoos moet worden. Maar er is wel belangstelling voor pop penkastvoorstellingen of to neelstukjes die basisschool leerlingen hier willen presen teren, en voor spelmiddagen". Conciërge Conciërge A. de Graaf is dage lijks van 8.00 tot 11.00 uur en vanaf 15.00 uur werkzaam in het complex waar hij ook een woning heeft gekregen. Hij doet schoonmaakwerkzaamhe- den, verricht kleine reparaties en fungeert als aanspreekpunt voor de bewoners. Volgens de heer De Graaf is het daarbij heel belangrijk dat hij alert is op mogelijke zorgbehoeften van de bewoners. „Wanneer ik merk dat ze zich niet goed meer zelf kunnen redden is het de bedoeling dat ik, in overleg met de beti'effende oudere, de instellingen informeer die voor hulp aan huis kunnen zorgen". In januari, wanneer de Steen zwaenshof helemaal is be woond, gaan het kruiswerk en de gezinszorg ook werken van uit de spreekkamers in het ser vicewoningencomplex. „Tbt nu toe zijn er geen problemen. De meeste bewoners hebben het hier ontzettend naar hun zin", aldus de conciërge. ZIERIKZEE - Op een tijdstip dat hun schoolgenoten alweer met hun neus in de schoolboeken zaten, stonden ze daar woensdagochtend samen met hun school hoofd, mevrouw J. van Anraad in het Zierikzeese postkantoor, Kimberley Ver meulen en Peter Hogenstein. Nu eens niet om postzegels te kopen maar om een velletje zegels te krijgen. Dit jaar waren Kim en Peter, beiden leerling van de openba re basisschool 't Kofschip door het plaatselijke comité van de Stichting Kinderpostzegels Nederland uitgekozen om de eerste Kinderpostzegels in ont vangst te nemen. „Die leerlingen moeten im mers het werk doen" aldus me vrouw H. van der Hark-van 't Hooft van het plaatselijke co mité. Ze had voor hen dan ook een toespraakje voorbereid. Bovendien betekent dat uitrei ken van de eerste kinderpost zegels ook het startsein van de jaarlijkse verkoop van kinder postzegels en -wenskaarten in het Zierikzeese postkantoor. Tot 31 december is het comité daar met een stand aanwezig vol kerstkaarten en speciale ze gels met als thema kind en me dia. In Zierikzee wordt de stand, ooit een geschenk van de technische school, de komende weken bemand door een ploeg van in totaal dertig vrijwilli gers, waarvan het merendeel de zestig al is gepasseerd! Deze vrijwilligers zijn door me vrouw A. Sinck keurig inge roosterd. Minder kansrijke kinderen De kraam in het Zierikzeese postkantoor is niet de enige waarmee de Stichting Kinder postzegels Nederland geld bij een wil krijgen voor minder kansrijke kinderen in en bui ten Nederland. Zo'n achtdui zend vrijwilligers in geheel Ne derland zullen zich daarvoor de komende weken inzetten. Maar ook de schoolkinderen zetten hun beste beentje voor hun minderbedeelde leeftijds genootjes voor. Ook Kim en Pe ter doen dit. „Ik heb twaalf bestellingen" zegt Peter en Kimberley heeft in haar eentje maar liefst 23 bestellingen af te leveren. Met het geld dat de schoolkinderen en de vrijwilligers via deze kinderpostzegelactie bijeen brengen worden jaarlijks zo'n veertienhonderd projecten in binnen- en buitenland gefinan cierd. Projecten die opgezet zijn om de situtie van kansar me kinderen te verbeteren. Dat kunnen kinderen met een han dicap zijn, maar ook kinderen met sociale en/of emotionele problemen of kinderen die door oorlog en armoede in hun land in de knel zijn geraakt. Hulp en welzijn Veertig procent van de op brengst wordt gespendeerd aan projecten in het buiten land, de rest wordt besteed aan Nederlandse projecten, die de zelfstandigheid en zelfred zaamheid van het kind vergro ten en die bovendien een „dicht bij huis" oplossing bieden. Uitgangspunt is immers dat de hulpverlening bij voorkeur in de thuissituatie van het kind mpet gebeuren. Het zijn overi gens niet alleen hulpverle ningsprojecten die steun krij gen. Ook instanties die probe ren het welzijn van kinderen in probleemsituaties te verhogen komen voor een gift van de stichting in aanmerking. Ook op Schouwen-Duiveland hebben organisaties in het ver leden geprofiteerd van het werk van de vele vrijwilligers en schoolkinderen voor de Stichting Kinderpostzegels Nederland. Dagverblijf Brug- zicht en de Speel-o-theek kre gen van de stichting ooit een cheque en recent nog viel de Stichting CJV-kamp in Renes- se „in de prijzen". Hoe goed de bestemming van het geld ook mag zijn, feit is dat de verkoop vorig jaar wat is teruggelopen. De verkoop van de decemberzegels door de PTT sinds een paar jaar is daar voor een deel debet aan, maar ook de „kinderziekten" van het nieuwe systeem van bestel len dat vorig jaar is ingevoerd. Bovendien zijn volgens me vrouw Van der Hark ook bestellingen vdn het bedrijfsle ven uitgebleven. Met een ruim assortiment kaarten, ontworpen door onder andere Marjolein Bastin, Jaap ter Haar, Thea Gouverneur en Janneke Brinkman-Salentijn en velletjes postzegels van 0,70 en 0,80 (met een toeslag van 35 en 40 cent) hopen de Zie rikzeese vrijwilligers aan hun verblijf in het postkantoor een goedgevuld geldkistje over te houden. Daarvoor zijn ze tot en met vrijdag 26 november op werkdagen van 09.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur in het postkantoor te vinden. Na een korte rust is de stand vanaf maandag 6 december tot en met donderdag 30 december weer bezet op bovengenoemde tijden. ZIERIKZEE - VVD-statenlid J. G. van Zwieten is door de Schouwen-Duivelandse afde ling van de Jongeren Organisa tie Vrijhefcl en Democratie (JOVD) uitgenodigd voor de bijeenkomst van vrijdag 19 no vember in Mondragon, Zierik zee. Deze avond begint om 19.30 uur. Deze avond zal Van Zwieten spreken over de begroting van de provincie voor 1994. Naar aanleiding daarvan kunnen de aanwezigen ook vragen stellen. De liberale jongerenorganisa tie is een politiek onafhanke lijke organisatie met landelijk gezien enkele honderden le den. In Zeeland telt de JOVD ongeveer negentig leden, van wie .22 op Schouwen-Duive land. BURGH-HAAMSTEDE - De evaluatie van bet zomersei zoen door de Politie Schou wen-Duiveland. Daarover wordt gepraat tijdens een openbare vergadering van de Westcrschouwsc adviescom missie algemene en bestuurlij ke zaken. De commissieleden komen op dinsdag 23 november bijeen in het gemeentehuis te Haamste de om het college van burge meester en wethouders te advi seren over diverse bestuurlijke zaken. De agenda omvat onder meer het opstarten van een lo kale omroep Westerschouwen en de begroting 1994 van de scholenbegeleidingsdienst RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland). De vergade ring begint om 15.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Jeugdige belangstelling voor de kinderkaarten en kinderpostzegels. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting t/m maandag 22 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zatendag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Middagtemp. -1 graad Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Middagtemp. -2 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Middagtemp. -2 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN J9 nov. Zon op 08.06, onder 16.40 Maan op 12.35, onder 22.38 Eerste Kwartier: 21 nov. (03.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen nog kouder in Nederland. Vanaf zaterdag blijft de temperatuur ook overdag op de meeste plaatsen on der nul. 's Nachts gaat het dan hier en daar matig vriezen, fn aanvang speelt de zon nog een belangrijke rol. Vanaf zondag krijgt bewolking echter meer en meer de overhand. Het weer wordt daardoor aanmerke lijk minder aangenaam, te meer om- dat er een matige oostelijke wind blijft waaien. Vannacht vriest het op de meeste plaatsen licht; de tempe ratuur daalt tot ongeveer -3 graden. Morgenoverdag is het opnieuw vrij zonnig weer. Hierdoor loopt het kwik in de middaguren even op tot circa +1 graad. De oostenwind is boven land meest matig, windkracht 3 a 4, en aan de kust af en toe vrij'krach tig, 5. De weerkaart blijft gedomi neerd door een zeer omvangrijk ho- gedrukgebied. ZIERIKZEE - Via snelheids controles met behulp van de nieuwe radarapparatuur heeft de Politie Schouwen-Duive land in de omgeving van Zie rikzee 34 overtredingen vast gesteld. De politie controleerde op vijf verschillende lokaties. Van 11.00 tot 12.00 uur aan de Ha- ringvlietstraat te Zierikzee, Van 13.45 tot 14.00 uur aan de Kloosterweg te Noordgouwe. Van 14.25 tot 14.55 uur aan de Calandweg, van 16.15 tot 16.35 uur aan de Scheepstimmerdijk en van 16.45 tot 17.10 uur aan de Lange Blok weg, allemaal in Zierikzee. Aan de Blokweg werden dertien overtredingen gesignaleerd van weggebrui kers die harder reden dan de toegestane snelheid van zeven tig kilometer. Over de Haring- vlietstraat reden vijftien men sen harder dan de toegestane maximum snelheid van vijftig kilometer en over de Caland weg (waar dezelfde maximum snelheid geldt) reden zes weg gebruikers te hard. Op de an dere lokaties stelde men geen overtredingen vast. ZIERIKZEESCHEil nieuwsbode!! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. I V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3