GRATIS ADVERTENTIE Grondige aanpak iepziektebestrijding en landschapsherstel miljoenenkwestie UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Politie signaleert 45 overtredingen r Inpakken van collectie Streek- en Landbouwmuseum begonnen I~: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W. P. de Vrieze uit Haamstede nieuwe voorzitter stichtingsbestuur Consumptie blijft stijgen Iepenota Westerschouwen: Enige alternatief is ziekte laten uitwoeden Q 3 O 3 5 7 1 dé krant van schouwen-du weiand! 2. ^8 - 5 1 £5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Als de gemeente Westerschouwen echt werk wil maken van bestrijding van de iepeziekte en herstel van het landschap gaat het niet om tonnen maar om miljoenen. Dat blijkt uit de nota iepziektebeleid van de gemeente Westerschouwen. De nota werd vanmorgen, donderdag, voorgelegd aan de commissie openbare werken van de gemeente. Van beheersbaarheid van de gevreesde bomenziekte is vol gens de nota geen sprake. „Er is slechts één alternatief beschikbaar en dat is de ziekte uit laten woeden", aldus de nota. Volgens de opstellers van de nota leiden de jaarlijks toene mende investeringen in de 'be strijding' van de iepziekte slechts tot afbraak van het bo- menbestand zonder dat er sprake is van planmatig land schapsherstel. „Ondanks een zorgvuldig beheer werden in de loop van de jaren tachtig de bomen rond de kerk van Renes- se aangetast met het thans zichtbare rampzalige gevolg. Het niet (met sturing van de zijde van de Rijksoverheid) col lectief en doelgericht reageren van betrokken beheerders op deze ontwikkeling is tenslotte de oorzaak geweest van de ver nietiging van een aanzienlijk deel van een belangrijk en ka rakteristiek element van ons landschap", aldus de nota. Beleidskeuze In de nota wordt er - zoals al aangestipt - vanuit gegaan dat de ziekte niet langer beheers baar is en dat er niets anders opzit dan de ziekte te laten uit woeden. Binnen dat 'uitwoed- scenario' zijn echter verschil lende beleidsmogelijkheden. Variant 1 binnen het uitwoed- scenario is alleen die zieke bo men vellen die gevaar opleve ren. Voor de gerooide bomen komen seen nieuwe :r> dp plaats. Wel gaan de afgezaagde stammen na verloop van tijd opnieuw uitlopen en krijgt men het zogenaamde iepenop- schot. Het grote voordeel, van deze manier van werken is dat het - zeker in vergelijking met de andere varianten - goedkoop is. Nadeel is echter dat de in- fectiedruk maximaal blijft en dat er na een jaar of vijf geen volgroeide iepen meer zijn, maar uitsluitend nog iepenop- schot. Over vijf jaar gerekend zou variant 1 een investering van 270.000,- vergen. Variant 2 wordt betiteld als passief landschapsbeheer. In deze variant wordt ervan uitge gaan dat niet alleen uit veilig- Situatie van de iepenhoutwal voor de iepziekte. Doordat de wallen niet meer als hakhout werden beheerd konden zij uitgroeien tot dicht beplante houtwallen met hoge iele bomen. Door hun hoge ouderdom verkregen zij een zeer specifieke onderbegroeiing. Daarnaast hebben ze cultuurhistori sche betekenis. heidsoverwegingen bomen ge rooid worden, maar ook daar waar er landschappelijk aan leiding voor is. De gemeente zou volgens deze variant ver der een gestructureerd herin- plant- en omvormingsplan moeten ontwikkelen. Op dat plan zou dan weer de nazorg - onder meer het verwijderen van het iepenopschot afge stemd kunnen worden. Zowel in variant 1 als in variant 2 zijn de particuliere bomen-eige naars zelf verantwoordelijk. Aan hen wordt overgelaten hoe zij met de zieke iepen op hun grondgebied omgaan. Nadeel van variant 2 is dat de infectie- druk groot blijft. De mate van aantasting van het landschap DREISCHOR - Een groep vrijwilligers is in Dreischor begonnen met het inpak ken van de inventaris van het Streek- en Landbouwmuseum. Wanneer de weers omstandigheden gunstig zijn brengt men de collectie op zaterdag 27 november over naar het nieuwe onderkomen van het museum; de boerderij Goemanszorg aan de Molenweg 3 te Dreischor. Het bestuur van de stichting Streek- en. Landbouwmuseum heeft inmiddels officieel be kend gemaakt dat de boerderij met het bijbehorende perceel grond is aangekocht door de De verkoop van de monumentale boerderij Goemanszorg aan de Stichting Goemanszorg Beheer is een feit. (Foto: Joop van Houdt). Stichting Goemanszorg Be heer, een stichting die op 9 no vember jongstleden op haar initiatief werd opgericht. Voor zitter is de burgemeester van Brouwershaven, L. N. La- bruyère (namens het Brouwse gemeentebestuur). De andere bestuursleden zijn H. Doele- man HZn (namens het Streek- en Landbouwmuseum) en M. K. Romeijn (namens de vereni ging Stad Lande Schouwen- Duiveland). Het doel van deze nieuwe stichting Goemanszorg Beheer is de boerderij te restaureren en geschikt te ma ken als onderkomen voor het museum. Ook zal een bijpas sende tuin worden aangelegd. De boerderij wordt vervolgens verhuurd aan de stichting Streek- en Landbouwmuseum. Er bestaan verder plannen om begin 1994 een fondswervings campagne op te starten om een gedeelte van het voor restaura tie benodigde geld binnen te krijgen. Daarvoor wordt een derde stichting of vereniging opgericht die de naam Vrien den van het Streek- en Land bouwmuseum Schouwen- Duiveland krijgt. Voor het op knappen en aanpassen van de boerderij Goemanszorg is 300.000 gulden nodig. Bij het provinciaal bestuur is een sub sidieaanvraag ingediend om een gedeelte van dat geld bin nen te krijgen. Sinds de oprichting van het museum in 1974 was J. L. Bra- ber uit Dreischor voorzitter van de stichting Streek- en Landbouwmuseum. De initia tiefnemer voor het museum trad onlangs af wegens gezond heidsredenen. In zijn plaats werd de voormalige vice- voorzitter W. P. de Vrieze uit Haamstede gekozen tot voor zitter. Namens de vereniging Stad Lande werd mevrouw A. P. de Haan benoemd als be stuurslid. wordt bepaald door de snel heid van de verspreiding van de iepziekte. Uitvoering van variant 2 zou over vijf jaar tijd een investering van ruim 2,4 miljoen gulden vergen. Variant 3 is de meest vergaan de en ook de meest kostbare. Uitgangspunt van deze variant is dat de gemeente de ontwik keling van de iepziekte ver traagt zodat in de tijd de moge lijkheid ontstaat om door her- inplant en omvorming de bele vingswaarde van het land schap op een gewenst niveau te houden. Dit beleid berust op het onmiddellijk signaleren en vernietigen of doen vernieti gen van aangetaste iepen. Zo wel in gemeentelijk als parti culier beheer. Daarnaast ont wikkelt de gemeente een ge structureerd herinplant- en omvormingsplan. ,,In dit alternatief wordt de verspreiding van de iepziekte optimaal vertraagd en wordt de periode tussen verval en landschapsherstel tot het mini mum beperkt", aldus de nota. Variant 3 zou over vijf jaar ge meten een investering van ruim 4,2 miljoen gulden verei sen. Voorlichting- Samenvattend wordt in de nota gesteld dat de varianten 1 en 2 financieel het meest aantrek kelijk zijn. Maar naast de al ge noemde nadelen is er nog een nadeel. ,,Met nadruk dient te worden gesteld dat het verla ten van de huidige actieve en consequente aanpak van de iepziekte vanuit de gemeen schap, en mogelijk landelijk, hevige reacties kan oproepen. Immers zijn door het gemeen telijk beleid andere grondbe zitters (burgers, instellingen, andere overheden) gedwongen soms eveneens aanzienlijke hoeveelheden geld in de iep- ziektebestrijding te investe ren", aldus de nota. ,,Uit be stuurlijke overwegingen zal wanneer op grond van de noti tie voor variant 1 of 2 wordt ge kozen nadrukkelijk aan de as pecten motivering en voorlich ting aandacht dienen te wor den besteed". De gemeente Westerschouwen, zo wordt gesteld, heeft lande lijke bekendheid gekregen als gevolg van een vooruitstrevend iepziektebeleid. ,,Van gemeen tewege is dit beleid gevoerd op grond van de bestuurlijke er kenning van het belang van een optimaal 'groen decor' in een recreatiegemeente. De schade die is ontstaan aan het landschap als gevolg van de jongste iepziekte-epidemie is onherstelbaar. Men moet zich echter realiseren dat sprake is geweest van een zeer bijzonde re situatie: een in hoge mate aantrekkelijk groenbestand, gegroeid uit een cultuuromslag waarbij het oorspronkelijk be heer - de winning van geriefs- hout - binnen een relatief korte termijn is beëindigd. In de drie varianten is getracht de proble matiek zo realistisch mogelijk te benaderen en via in kosten variërende beheersmethoden op aanvaardbare wijze een nieuw, maar op lange termijn niet noodzakelijk minder aan trekkelijk landschap te vor men", aldus de nota. Overigens wordt in geen van de genoemde varianten de iep definitief uit het landschap verbannen. ZIERIKZEE - De kwakkelende economie zet geen rem op de kooplust van de Nederlanders. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt een stijging van de consumptie in het derde kwartaal met 2,2 procent. Dit jaar werd alleen in het eer ste kwartaal een daling geregi streerd, maar dat was voorna melijk het gevolg van een ster ke terugval in de aankoop van auto's na het van kracht wor den van een hogere belasting op nieuwe wagens. Na een sterke daling in de eer ste helft van het jaar, stegen de autoverkopen weer in het der de kwartaal. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten, Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zlerikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25463 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 STEENZWAENSHOF De eerste bewoners zijn heel tevreden in het Nieuwer- kerkse servicewoningencomplex Steenzwaenshof. KINDERPOSTZEGELS In het postkantoor te Zierikzee werden de eerste Kin derpostzegels aangeboden aan kinderen. KERSTFEEST Drieëntwintig kunstenaars geven hun visie op het Kerstfeest via een expositie in Stubbs Art Gallery. TENNIS Schouwen-Duiveiand staat aan de leiding in de dis- tricts-indoortenniscompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zo brengt iedere goede boom goede vruchten voort. Mattheus 720 Weinig verandering HET WEER Vannacht helder en minimumtem peratuur omstreeks min 3 graden. Overdag zonnig en middagtempe- ratuur iets boven het vriespunt. Oostenwind, matig kracht 3 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Advertentie EEN KORT BERICHT. EEN RELATIE VAN 30 JAAR, EN NOG STEEDS... GEEN DEUKJE Controle snelheid, alcohol en autogordels ZIERIKZEE - Bij controles op snelheid, alcoholmis bruik en het gebruik van de autogordels, die dins dag werden gehouden op diverse lokaties op Schou- wen-Duiveland stelde de Politie Schouwen-Duive- land 45 overtredingen vast. De meeste overtredingen be troffen het niet dragen van de autogordel. In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland wordt daar tegenwoordig veel vuldig op gecontroleerd. Dins dag bekeurde de politie in to taal 29 mensen die de autogor dels niet om bleken te hebben tijdens het rijden. Voor controle op de maximum snelheid stelde men de nieuwe radarapparatuur op langs de Grachtweg, de Lange Blokweg en de Laan van Saint Hilaire, allemaal bij Zierikzee. Over de Grachtweg reden (tussen 11.10 en 11.50 uur) negen weggebrui kers harder dan de toegestane maximumsnelheid van vijftig kilometer. Op de Lange Blok weg waar een maximumsnel heid van tachtig kilometer geldt reden (tussen 13.40 en 14.50 uur) drie automobilisten te hard. Ook op de Laan van Saint Hilaire gingen drie weg gebruikers in de fout omdat ze harder reden dan vijftig kilo meter per uur. Op deze weg werd gecontroleerd tussen 14.30 tot 15.10 uur. De overtre dingen varieerden van negen tig tot 98 kilometer. Woensdag om ongeveer 13.00 uur hield de politie op de Grachtweg te Zierikzee auto mobilist V. uit Zierikzee aan voor een alcoholcontrole. Uit de ademanalysetest op het po litiebureau bleek dat de man 405 ug/1 alcohol in zijn lichaam had. Hij werd gedagvaard om zich voor de rechter te verant woorden voor zijn gedrag. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwerr- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. èt f 46,— jaarabonnement A f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. plaats: naam adres postcode telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3ZT Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1