Dames bezetten eerste posities bij halve marathon klaverjassen DANCING VANITY UW KRANT VAN deurloo intermeubel Prijs voor bergen lading wrak ook erkenning voor Noordhoek c r Kom kijken DANSLES KRAMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE showroom modellen AFGEPRIJSD Belangstelling voor het kaartspel nog steeds groot THEATER-MENU M0NDRAG0N Grote kans op ANWB- vestiging Zierikzee Samen werking water schappen en Deltan TAXATIESfBEHIDDELIMC HNSEH4NSE =i dé krant van schouwen - duiveland! 1 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Deze maand zijn veel van onze Kom snel want op pech. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond BURGH-HAAMSTEDE - Velen denken bij klaverjassen aan een café-sport bij uitstek, gespeeld door schreeuwerige mannen, met half afgebrande peuken tus sen de lippen en een pot bier in de hand. Het tegendeel werd afgelopen zaterdag 13 november bewezen in Dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede. Daar hield Klaverjasvereniging Haamstede haar jaarlijkse halve klaverjasmarathon. Van 10.00 tot 18.00 uur streden 44 mannen én vrouwen om de hoogste eer. Er werd wel iets gezegd, er werd wel iets gedronken en omhoog cirkelende rook duidde op enkele sigaretten. Verder heerste er een serene rust in de zaal, slechts zo nu en dan onderbroken door het getik van kaarten op tafel, wanneer een van de deel nemers weer eens moeite had zijn of haar zenuwen in bedwang te houden. Het kaartspel is in Europa al meer dan vijfhonderd jaar po pulair. Het grote aantal soor ten kaartspelen van tegen woordig weerspiegelt zowel de lange geschiedenis van het kaartspel als de enorme moge lijkheden die het biedt als een bron van ontspanning. En hoe wel er met bepaalde regelmaat nieuwe gezelschapsspelen in de handel komen heeft het kaartspel zich door de eeuwen heen steeds gehandhaafd. Een van de oorzaken hiervan is waarschijnlijk dat er met één spel kaarten ontzettend veel mogelijkheden zijn. Een van de variaties is het klaverjas sen. Spelregels Klaverjassen is in Nederland bijzonder geliefd. Naast voet bal en vissen is zij zo'n beetje dé sport van Nederland. Onder de kaartspelen is zij in ieder geval de meest bekende en ge speelde. Er zijn veel klaverjas- clubs en regelmatig worden er wedstrijden gehouden. Het is daarom merkwaardig dat er geen officieel reglement is. Hierdoor wijken de spelregels en dergelijke hier en daar enigszins af. Een typisch voor beeld hiervan is het verschil tussen Amsterdams en Rotter dams klaverjas. In de Schutse werd zaterdag op z'n Rotterdams gespeeld. Zon der nader in te gaan op de spel regels houdt dit in dat men, wanneer men een kleur niet heeft en een voorganger reeds ingetroefd heeft, omdat hij of zij die kleur ook niet heeft, ver plicht is, indien mogelijk, een hogere troef bij te gooien dan die reeds op tafel ligt. Bij het Amsterdams is dit niet nodig, wanneer de troef die reeds op tafel ligt afkomstig is van de persoon waarmee men speelt (de maat). Bij het klaverjassen speelt men namelijk met twee paren tegen elkaar. Tijdens de wedstrijden wisselt men in het algemeen de samenstelling van de paren. Op deze manier is er toch een individueel kampioenschap mogelijk. Ook bij de halve ma rathon klaverjassen van afge lopen zaterdag was dit het ge val. Door middel van genum merde damstenen werd er be paald wie met wie speelde en welke tegenstanders men aan de tafel aantrof. Familieruzie Dat dit tot behoorlijke ludieke wedstrijden kan leiden, be wees het feit dat een en dezelf de tafel door enkel familiele den ingenomen werd. Een fa milieruzie zou het gevolg van zoiets kunnen zijn. Maar zater dag in ieder geval niet. Want ook al was men het niet voort durend met elkaar eens. Het plezier stond voorop en „van heisa was gen sprake", om het in de woorden van de heer Lex van Boven, voorzitter van de Klaverjasvereniging Haamste de, te zeggen. Van Boven is samen met een aantal leden van de club in ok tober begonnen met de voorbe reidingen van de halve mara thon. Zo'n drie weken voor de wedstrijd zijn her en der pam fletten verspreid en vorige week konden gegadigden zich inschrijven. Dit jaar waren dat er in totaal 44, vier minder dan vorig jaar, maar nog altijd een respectabel aantal. „Boven dien houdt de vereniging er op deze manier ook nog iets aan over en dat is toch ook belang rijk", aldus Van Boven. Onder de 44 deelnemers bevon den zich maar liefst negentien vrouwen. En niet de minste klaverjassers, zo bleek na twaalf ronden. Voor Van Boven is dit grote aantal vrouwelijke deelnemers geen verrassing. De vereniging in Haamstede bestaat volgens hem voor een groot gedeelte uit echtparen en i dit is ook bij de andere klaver jas verenigingen van Schou- wen-Duiveland het geval. Willen winnen De charme van het spel zit vol gens de voorzitter in het willen winnen met de kaarten die je in handen krijgt. „Daar hangt een groot gedeelte van af. Krijg je slechte kaarten dan ben je nergens". Maar ook de geoefendheid van de speler speelt uiteraard een grote rol. „Deze moet uit de kaarten zien te halen wat er in zit en als het kan nog een beetje meer". Dat dit niet altijd volgens de regels gaat staat buiten kijf. „Maar op verzaken staat een grote straf en dat weerhoudt ieder een ervan om in herhaling te vallen", zegt Van Boven streng. De behaalde punten van alle deelnemers worden door Jos Brands op twee grote borden bijgehouden. Alles gebeurt met de hand en zonder de hulp van de computer, hetgeen in de ze tijd een bijzonderheid ge noemd" mag worden. Maar hoofdrekenen was vroeger waarschijnlijk het favoriete vak van Brands. Feilloos telt hij de punten bij elkaar op en Ook voorzitter Lex van Boven (rechts) deed een poging om in het hezit te komen van de beker. (Foto: Joop van Houdt) zorgt hij daarbij ook nog voor enkele tussenstanden. Dames-onderonsje Hieruit blijkt dat na vijf ge speelde ronden de eerste plaats ingenomen wordt door me- vrou w T.~ Bouman met 6606 punten. Zij wordt gevolgd door de heren C. van Geesbergen en J. van de Bos, die respectieve lijk met 6597 en 6495 de tweede en derde positie in het tussen- klassement bekleden. Na acht partijen is de stand totaal ge wijzigd. C. Dalebout staat op dat moment bovenaan met 10510 punten, gevolgd door H. Lauwerens (10359) en J. Bre- rens (10094). Dalebout kan haar koppositie echter niet handha ven. Na twaalf partijen blijkt mevrouw Lauwerens de beste klaverjasser met een totaal aantal punten van 15078. Zij wordt gevolgd door de dames T. Bouman (15027) en L. Bou man (14881). Mevrouw G. Bom maakt het dames-onderonsje compleet. Zij is de 'gelukkige' winnaar van de poedelprijs. Haar pun tentotaal van 11485 brengt haar niet verder dan de laatste posi tie. Voor de beste klaverjasser stel de de beheerder van de Schut se, Rinus Verseput, een beker beschikbaar. De andere prijzen waren allemaal 'in natura'. „We hebben geen geldprijzen, want dan zijn de deelnemers nooit tevreden en is het einde zoek", aldus Van Boven. En dat was dus zaterdag zeker niet het ge val. Iedereen keerde tevreden huiswaarts. Men had zich ver maakt en uiteindelijk is het kaartspel hier ook uit haar oorsprong voor bedoeld, on geacht welk kaartspel er ge speeld wordt. ZIERIKZEE - Nederland heeft op 9 november van de regering van Malta een gouden medaille gekregen wegens de inspanningen om het Antarctische zeemi lieu te beschermen. In januari van dit jaar heeft Ne derland in samenwerking met Argentinië de milieu gevaarlijke lading, die onder meer bestond uit olie, uit het Argentijnse vrachtschip Bahia Paraiso ge borgen. Argentinië kreeg voor haar aandeel de tro fee overhandigd. De Bahia Paraiso strandde in december 1989 voor de kust van Antarctica en veroorzaakte daar aanzienlijke milieuscha de In het schip bevond zich echter nog 152.000 liter olie. Deze vormde een grote bedrei ging voor het milieu van het Antarctisch schiereiland. Vele dieren gebruiken het gebied als leef- en broedterrein. Door de resterende lading te bergen werd een nieuwe milieuramp in het Antarctisch gebied voor komen. De bergingswerkzaam heden werden uitgevoerd door duikbedrijf Noordhoek Diving Company uit Zierikzee. Noord hoek werd bijgestaan door de directie Noordzee en de Dienst Getijdewateren, beide onder deel van Rijkswaterstaat. Milieuvoorschriften Directeur L. A. M. Noordhoek sprak eerder, tijdens de opleve ring van het karwei in april van dit jaar, van een „typische Noordhoek-klus". Het bedrijf is gespecialiseerd in het uitvoe ren van inspecties en bouw werkzaamheden onder water. Bovendien vormde ook het re kening houden met het milieu voor de werknemers geen en kel probleem. Zij zijn door de vele werkzaamheden in de Oosterschelde gewend aan scherpe milieuvoorschriften. Mede door een goede voorbe reiding en een goede samen werking tussen Nederland en Argentinië werden de ber gingswerkzaamheden in onge veer vier weken afgerond. De heer Noordhoek hoorde pas op het laatste moment van de prijs. Hoewel deze niet aan zijn bedrijf werd toegekend, maar aan de beide regeringen die het initiatief tot de berging na men, beschouwt hij de prijs toch als een erkenning voor Noordhoek Diving. „Wanneer onze werkzaamheden niet goed waren geweest dan had Neder land noch Argentinië deze prijs gekregen. Maar we hebben de opdracht prima uitgevoerd, zo zeer zelfs dat zelfs uit de hoek van de milieubescherming lo vende woorden klonken. De prijs beschouwen we dan ook wel degelijk als een erkenning voor ons werk", aldus de direc teur. Dat Argentinië de trofee ont ving en Nederland (slechts) een gouden medaille, heeft volgens hem te maken met het feit dat Nederland op milieugebied al aardig aan de weg timmert. „In Zuid-Amerika is dit wel an ders. De prijs is volgens mij ook bedoeld als een stimulans voor deze landen om daadwer kelijk de milieuproblematiek aan te pakken. En dat is na tuurlijk een goede zaak", aldus Noordhoek. Milieuproblemen Namens de minister van ver keer en waterstaat werd de prijs in ontvangst genomen door ir. J. R. Hoogland, plaats vervangend directeur-generaal Rijkswaterstaat. De medaille maakt onderdeel uit van de Clean Seas International Award. De prijsuitreiking vond plaats tijdens het congres Clean Seas '93. Dit werd van 9 tot 11 november op Malta ge houden. Het geld dat voor de berging van de lading nodig was, is ter beschikking gesteld door het Nederlandse ministerie van ontwikkelingssamenwerking uit fondsen bestemd voor het oplossen van grensoverschrij dende milieuproblemen. Ar gentinië droeg bij in de lo gistieke en wetenschappelijke ondersteuning van de berging. De Clean Seas Award is een nieuwe prijs die iedere twee jaar wordt uitgereikt tijdens het congres Clean Seas. De prijs bestaat uit een trofee, een gouden, een zilveren en een bronzen medaille. Het doel van de prijs is te bevorderen dat landen de zeeën schoon houden en beschermen tegen bedrei gingen als verontreinigingen. Ze wordt toegekend aan landen die op een speciale wijze het zeemilieu beschermen. DEN HAAG - Maar 3.000 om wonenden zullen last onder vinden van het geluid van pas serende goederentreinen. Het aantal mensen dat na aanleg, van de Betuwelijn geluidsover last krijgt, komt daarmee veel lager uit dan de eerder veron- dei-stelde 500.000. Dat zegt mi nister Maij (Verkeer en Water staat) in antwoord op schrifte lijk vragen van de Tweede Ka mer over de Betuwelijn. Advertentie De leukste les bij dans- en balletschool s 01110-13132-17458 Advertentie Op zaterdag 20 november in RESTAURANT f 40,- inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Voor het uitvoeren van de werkzaamheden in het Zuidpoolgebied maakt Noordhoek gebruik van speciale bergingspontons, die ter plaatse in elkaar werden gezet. Advertentie Voor de 59 keer een groot succes! VRIJDAG 19 NOVEMBER ZIERIKZEE - De kans dat het VVV-kantoor aan het Haven park in Zierikzee in 1994 wordt aangevuld met een ANWB- vestiging is zeer groot. Dat blijkt uit een toelichting van VVV-bestuurslid J. Bron- gers. Volgens hem heeft de ANWB-directie zich reeds uit gesproken voor een vestiging in Zierikzee. De Onderne mingsraad van de organisatie wil de beslissing echter nog eyen aanhouden om nadere in formatie in te winnen. In de cember wordt de definitieve beslissing genomen. Ongeveer twee jaar geleden was ook sprake van een nevenvestiging van de ANWB in het Zierikzee- se VVV-kantoor. De ANWB zag daar vanaf omdat het aantal inwoners in Zierikzee en omge ving te klein zou zijn. Via erva ringen met kleine vestigingen elders in Nederland en lobby activiteiten van de Zierikzeese VW is de kans groot dat men daar nu op terug komt. Tijdens de verbouwing van het Zierikzeese VVV-kantoor werd reeds rekening gehouden met de mogelijkheid dat ook de ANWB daar in zou kunnen ko- ZIERIKZEE - De Zeeuwse wa terschappen en de NV Delta Nutsbedrijven (Dcltan) gaan nauwer samenwerken bij het yervaardigcn van de aanslag voor de verontreinigingshef fing oppervlaktewateren. Ook bij inning van de ingeze tenomslag, een belasting die voortvloeit uit de invoering van de Waterschapswet, zal ge bruik gemaakt worden van dit systeem. De verbeterde versie van dit systeem maakt het voor de wa terschappen mogelijk bij Del tan direct informatie in te le zen over onder meer gewijzigde adressen. UTRECHT - De periode waarin een patiënt met een hartinfarct beslist om medische hulp in te roepen, is een belangrijke pe riode om tijdwinst te boeken. DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie ziet af van zijn plan bij de Koninklijke Landmacht de vijfde brigade vanaf 1998 op te heffen. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij OG. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede Telefoon 01115-3424 ^4 Fax 01115-3707 - Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01 MO-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr/mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1