dichters Dierenbescherming tegen beloning videoband jacht Slechte zomer voor de recreatievaart Regionale manifestatie Technologie dus Zeeland CDA- kamerlid: Onafhanke lijkheid is in geding Failliet Cabaretier Adrian Goemans in Brogum Robert Paul laat de Concertzaal knetteren Bruinisse dankt naam aan landheer De Brune Open dagr Korps Nationale Reserve Zeeland in Goes Open dag beroepsopleiding HBO-Verpleegkundige cu CU I DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 NR 25462 ZIERIKZEE - „Wij waren enorm geschokt toen we via de kranten moesten ver nemen dat er 10.000,- uitgeloofd was door de Dierenbescherming voor diegene die een tip kon geven waar en wanneer er gejaagd werd. Op deze manier zou er dan een video-opname gemaakt kunnen worden van een jachtpartij. Deze opna me wil de Dierenbescherming gebruiken om de Kamerleden te overtuigen van de noodzaak de jacht af te schaffen." aldus bestuurslid van de Dierenbescher ming afdeling Noord- en Midden Zeeland, de heer W. M. van Dijke. Op Schouwen-Duiveland is nogal wat commotie ontstaan nadat bekend werd dat de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren op deze nogal ongebruikelijke manier actie ging voeren tegen de jacht. Van Dijke: ,,Kijk, wij zijn natuurlijk in principe ook tegen de jacht. Maar als je re delijk bent weet je dat het soms onvermijdelijk is." Er is, volgens de heer Van Dijke, geen enkel overleg gepleegd met de afdelingen. Iedereen was verrast, afgelopen zater dag was er een landelijk over leg, de raad van overleg. Dit is een toetsingsvergadering als voorbereiding op de tweejaar lijkse algemene ledenvergade ring. We hebben hier onze af keuring uitgesproken over de ze manier van werken en zullen één en ander zeker op de ko mende ledenvergadering ter discussie stellen". Het vervelende van de hele zaak is dat er enorm veel mis verstanden over de hele affaire zijn ontstaan. Mevrouw B. Arends, voorzitster van de werkgroep Schouwen-Duive land maakt zich hier ook zor gen over: ,,De mensen denken dat het geld wat ze geven voor die 10.000,- beloning gebruikt wordt. Daardoor worden wij als werkgroep enorm gedu peerd. Er is bijvoorbeeld ge dreigd dat ze hun oud papier niet meer geven of geen spullen voor de rommelmarkt. Er zijn mensen over aangespro ken en onheus behandeld. Dit is natuurlijk heel jammer." Van Dijke: ,,De mensen hadden beter naar ons kantoor kunnen bellen met hun vragen, dan hadden we ze uit kunnen leg gen hoe de vork in de steel zit. De afdeling Noord en Midden Zeeland is een autonome afde ling. Het is niet zo dat het geld dat binnenkomt door de lande lijke afdeling zomaar voor al les gebruikt mag worden, als wij het ergens niet mee eens zijn geven we daar geen geld aan. Trouwens, de landelijke vereniging heeft geen beroep gedaan op de onderafdelingen voor geld voor die beloning." Van de opbrengsten van de werkgroep van Zierikzee is 75 procent voor Dierenasiel Schouwen-Duiveland. Arends: „Het zou jammer zijn als men sen hun giften bij zich houden op grond van die misverstan den. Over de overige 25 procent van de inkomsten hebben we ook zeggenschap. Het hoofd kantoor in Den Haag dankt het grootste gedeelte van zijn in komsten aan legaten en erfe nissen. Het zou zonde zijn als deze misverstanden er voor zorgden dat alle werkgroepen over één kam worden gescho ren." Donderdag 18 november in Middelburg MIDDELBURG - Donderdag 18 november komt de nationale campagne Technologie dus in Zeeland. Tij dens deze bijeenkomst wordt het economisch per spectief van de regio gepresenteerd en wordt een beeld gegeven van de rol die technologie daarbij speelt. De manifestatie wordt gehouden in het ge bouw van de Scholengemeenschap voor Beroepson derwijs De Wellinge aan de Kruisweg in Middelburg en begint om 9,45 uur. Technologie zal in de toekomst steeds meer onze welvaart be palen. Daarvoor zijn echter wel leerlingen en studenten nodig die nu voor technische vakken kiezen en politici, bestuurders en ondernemers die het belang van techniek ondersteunen. Ook leidt de voortschrijdende Europese eenwording tot regio nalisering. Over de landsgren zen heen concurreren regio's met elkaar door zich als unieke vestigingsplaats voor bepaalde bedrijvigheid te presenteren. Technologiekaart Tijdens de regionale manifes tatie wordt de technologie- kaart van de provincie Zeeland gepresenteerd. Vervolgens wordt aan de hand van de voor Zeeland zo belangrijke clusters (basis)industrie, logistiek en distributie en de ontwikkelin gen in de agrarische sector een beeld gegeven hoe Zeeland zich in economisch opzicht kan ma nifesteren en het belang van technologie daarbij waar in de toekomst arbeidsplaatsen kun nen ontstaan en welke oplei dingen daarvoor nodig zijn. De manifestatie is dan ook be stemd voor schooldecanen en directeuren in het onderwijs, beroepskeuze-adviseurs en personeelsfunctionarissen, be stuurders en politici, directeu ren van ondernemingen en be leidsambtenaren, alsmede voor vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperin gen zoals belangenverenigin gen, kerken en sociale organi saties. Chemie t. Het programma gaat van start met de technologiekaart van Zeeland door D. J. P. Bruinoo- ge, gedeputeerde van economi sche zaken van de provincie Zeeland. Vervolgens worden de drie belangrijkste sectoren in de regio geanalyseerd. Drs. M. Westerlaken, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux NV richt de schijnwerpers op de zeehaven gebonden industrie, in het bij zonder de chemie. J. Verkiel, waarnemend directeur van het Havenschap Vlissingen, gaat het hebben over transportacti viteiten bij de Zeeuwse havens. Drs. C. Noome, directeur On derzoek en ontwikkeling van de Koninklijke Van der Have Groep verzorgt een inleiding over nieuwe technologieën en toepassingen daarvan in de landbouw. Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gel der geeft vervolgens een be stuurlijke reactie. Aansluitend is er gelegenheid tot discussie. HILVERSUM - Tweede-Ka merleden lopen gevaar hun on afhankelijkheid te verliezen. „Het is voorgekomen dat ik in de Kamer aangegeelde passa ges heb moeten voorlezen." Dat was aangegeven in het To rentje vdn premier Lubbers of door een minister. Dat heeft CDA-volksvertegenwoordiger Ton de Kok maandagavond ge zegd in het EO-televisiepro- gramma Het Elfde Uur. De defensiewoordvoerder van de grootste regeringsfractie keert na de verkiezingen vol gend jaar niet terug op het Bin nenhof. Hij heeft bedapkt ypor een plaats pp dp kandidaten lijst die hem zo góed als zeker uit de Kamer houdt. De Kok vindt dat parlementariërs net als vroeger zonder druk van bovenaf hun standpunten moe ten kunnen uitdragen. De elf jaar die hij in de CDA-fractie heeft gezeten, ervaart hij als „oorlog". Het parlement is vol gens hem een leeuwenkuil waarin kamerleden veel met de ellebogen werken om zelf naar voren te komen. De Kok: „Als je je niet profileert, ben je niet gezien en loop je de kans niet terug te keren." UTRECHT - De provincie Utrecht claimt bij de ING- bank een deel van de opbrengst fjie vrijkomt bij de verkoop van het begin dit jaar failliet verklaarde ziekenhuis Medisch Centrum Berg en Bosch in Bil- thoven. Dat heeft gedeputeerde J. Hoekstra van financiën maandag meegedeeld. ZIERIKZEE - De Utrechtse cabaretier Adrian Goemans acteert, cabareteert, imiteert en imponeert er op geheel eigen wijze op los op zaterdag 20 november in Brogum. Van zeehondjes naar het voor malige Joegoslavië, van een verdronken Kaapverdiaanse matroos naar premier Lubbers, van asiel zoekers naar Jantje Koopmans, van de harde gulden naar Fidel Castro, van reageerbuiskinderen naar punkers die in een BMW rijden en desnoods weer terug. In het programma De Gangmaker zet Goemans-op razend actuele wijze de wereld op z'n kop. Tussen de actualiteiten en de komische on zin maken we ook kennis met koning Anonymus de 27ste die depressief op zijn troon zit en van zijn nar Anticlimax de beste grap ter wereld ivil horen. Maar bestaat er wel zoiets als de beste grap? En hoe gaat het met het jongetje l^odewijk nadat hij maar liefst vijftien jaar in de baarmoeder heeft gezeten? Dit alles en nog veel meer in De Gangmaker, een programma dat enthousiast ont haald werd en een aantal veelbelovende recensies kreeg. Zaal open: 20.30 uur. Aanvang: 21.00 uur. ZIERIKZEE - Tosca Haardroger, generaal Fakkeldij, mevrouw Lichtmis en Erwin. Het zijn de personnages uit het nieuwe thea terprogramma Knetter dat Robert Paul zaterdag 20 november in de Zierikzeese Concertzaal op de planken brengt. Deze voorstel ling, onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland begint om 20.00 uur. Robert Paul staat garant voor een reeks mallotige ty petjes en ook deze keer ontbreken deze niet. Plaats van hande ling in Knetter is De Paal, een gesloten inrichting sinds 1888, waar generaal Fakkeldij, mevrouw Lichtmis, Erwin en Tosca Haardroger als patiënt verblijven. Het publiek maakt met hen kennis tijdens de open dag, wanneer de bezoekers door genees heer directeur dr Bak worden rondgeleid. Daarbij wordt het pu bliek geconfronteerd met vragen als wie zijn deze unieke men sen, hoe zien ze zichzelf en de wereld en wat is hun uiteindelijke doel. Knetter werd opgetekend door Robert Paul, Rients Grate- ma, Sietze Dolstra en Niek Barendse. De regie van dit gekke ver haal is in handen van Paul Vermeulen-Windsant, voor de muziek zorgen Heimig van der Vegt en Eddy Lammers. Foto: Joris van Bennekom. BRUINISSE De laatste tijd wordt meer dan eens over de herkomst van de naam Bruinisse gepraat en geschreven. De geschiedenis leert dat in de tijd (1467) toen de oostelijke punt van Duiveland werd ingepol derd over Oost-Duiveland wordt gesproken. Door in de historie te duiken komt men meestal niet verder dan te veronderstellen dat een zekere landheer met de naam De Brune of gewoon De Bruine destijds eigendommen in de Bruse polder heeft gehad. Bruinisse zou mogelijk zijn naam aan deze landheer heb ben te danken. Voor professor dr. J. M. G. Lèune, verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, staat het als een paal boven water dat dit juist is. Om deze conclusie met be wijzen te staven verwijst Leu- ne, wiens moeder in Bruinisse werd geboren, naar de uitgifte van Floris de Vijfde, bekend uit de vaderlandse geschiede nis. Floris schonk namelijk in 1275 de vlakten bewesten de Schel de, dus ook de niet ingepolder de schorren en vlakten van Oost-Duiveland, in leen aan Wilhelm Brune die ook wordt vermeld in het Oorkondeboek van Holland en Zeeland. De Brune of mogelijk toch De Bruine was in 1339 schepen van Quwerkerk, toen de voornaam- ste plaats op Duiveland. In de oude kronieken wordt ook ene Brunes de Witwouterse aange haald die in de Middeleeuwen aan de Bruintjeskreek (in Sint Philipsland) zou hebben ge woond. Het verhaal van Bru nes de Witwouterse werd tot dusver ook onder de legenden gerekend. De naam Oost-Duiveland is tot in de eerste helft van deze eeuw verbasterd geweest tot Ons Duveland. De laatste de cennia is deze uitspraak echter uit de volksmond verdwenen. De Flakkeeënaars wier voor ouders gezien hun achternaam in het verleden van Bruinisse naar Flakkee zijn verhuisd kunnen hieruit afleiden dat zij afstammen van een zeer ver maard landeigenaar die in de veertiende eeuw in zijn geboor testreek op Duiveland veel voor het zeggen had. De fami lie Van Bruinisse De mees te afstammelingen wonen ech ter op Goeree-Overflakkee. Mogelijk maakt een van deze nakomelingen wel een kans op de vakante burgemeesterspost van de toekomstige gemeente Schouwen-Duiveland! ZIERIKZEE - Op de doorgaande Nederlandse vaar routes was de recreatievaart in het afgelopen seizoen minder druk dan vorig jaar. Het aantal passages nam met 5,8 procent af. Het slechte weer speelt bij die daling een belangrijke rol. Op 25 relevante telpunten wer den in 1993 gegeyens verzameld over de passerende recreatie vaart. Het aantal passages dat bij deze bruggen en sluizen van mei tot en met september werd geregistreerd, was 567.857 te gen 602.783 in 1992. Bij 18 van de 25 telpunten deed zich een daling voor. De nicest in het oog springende dalingen kwa men voor rekening van de IJs- selbrug in Kampen (-27,5%), de Prinses Irenesluis in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede (-18,8%>) en de Hardersluis in Harderwijk (-17,17c). Bij de telpunten waar stijgingen werden geconsta teerd, valt vooral de Galgen- kampsbrug te Meppel op: 19%. Paradoxaal genoeg is deze toe name nu juist te danken aan het slechte weer. Veel meer mensen hebben routes in het achterland gevaren: bij mooi weer blijft men liever op de meren en plassen. Het drukste punt van Neder land was ook dit jaar de Krab- bersgatsluis in de dijk Enkhui- zen-Lelystad (57.280 passages). Op de tweede plaats komen de Oranjesluizen bij Amsterdam (48.785) en op de derde de Gre- velingensluis met 47.123. Het vaargedrag wordt, zoals gezegd, mede bepaald door de weersomstandigheden. Het seizoen begon redelijk in mei en juni, maar juli en augustus waren ronduit slecht: somber, nat en koud. 1992 daarentegen was écn van de vier mooiste zo mers van deze eeuw. Vrijwilligerskorps met specialistische bewakingstaken GOES - Zaterdag 20 november houdt het Korps Na tionale Reserve (Natres) Zeeland een open dag in Goes. Het Korps Nationale Reserve is een onderdeel van de Koninklijke Landmacht en bestaat uit vrij willigers die zijn opgeleid voor specialistische bewa kingstaken. Een voorbeeld hiervan is het beveiligen van de munitieover slag in de haven van Vlissingen geweest ten tijde van de Gol foorlog. De Natres zorgde er toen voor dat onbevoegden het terrein niet konden betreden en bewaakte gebieden waar het munitietransport per trein en voertuig doorheen reed. Ook kan de Natres ingezet worden als er zich een ramp voor zou doen. Bijvoorbeeld om te hel pen bij de evacuatie van bur gers en het bewaken van de dan leegstaande huizen. Opleiding De vrijwilligers die zich bij de Natres aansluiten komen uit alle delen van de krijgsmacht. Nastresleden worden voor hun taak door het eigen kader en met behulp van professionele krachten opgeleid. Hiervoor dient de vrijwilliger tenminste 40 uur per jaar aanwezig te zijn. In de praktijk komt het er echter op neer dat hij of zij dit aantal ver overschrijdt en is het maken van 100 uur per jaar voor een soldaat van de Natres geen uitzondering. Een Natres- soldaat krijgt ook soldij, al is dat niet zoveel. Voor een dag oefenen krijgt men 57,- uitbe taald. Zaterdag 20 november heeft men de kans om met de Natres- Zeeland kennis te maken tij dens een open dag. Natres- leden geven alle gewenste in formatie en verder worden er enkele demonstraties gegeven. Vanaf 12.00 uur is er gratis erw tensoep zolang de voorraad strekt. Voor de kleintjes is er de gelegenheid om eens een echt soldatenpak aan te trek ken. De kinderen worden te vens gratis geschminkt. De Na tres Zeeland ressorteert onder het provinciaal Militair Com mando Zeeland. Het ledenbe stand van de Natres Zeeland bedraagt ongeveer 250 vrijwil ligers waaronder vijf vrouwen. VLISSINGEN - De sector Hoger Gezondheidszorg Onderwijs van de Hogeschool Zeeland houdt op za terdag 27 november een open dag. Tijdens deze open dag geven personeelsleden en studenten informatie over de Hogere Beroepsopleiding tot Verpleegkundi ge, over de deeltijd HBO-V en de Managementoplei ding voor Middenkaderfunctionarissen. Er is een diaklankbeeld over de diverse beroepsvelden van de verpleegkundige en de op leiding. In de praktijklokalen worden demonstraties gegeven van verpleegkundig handelen. De bezoekers kunnen nader kennismaken met de inhoud van de vakken agogiek en dra ma, waarbij gebruik wordt ge maakt van video-apparatuur. Er is ook informatie over schoolboeken en vakliteratuur over de gezondheidszorg. Stu denten die in het buitenland stage hebben gelopen, vertel len over hun ervaringen. Vier jaar De reguliere HBO-V duurt vier jaar, het eerste en tweede jaar bestaan uit een theoretische vorming op school met een sta ge aan het eind van het tweede studiejaar. Het derde en vierde studiejaar worden voor het grootste gedeelte bepaald door de praktijkleerperiode, het sta ge lopen. De deeltijd HBOV is bedoeld voor diegenen, die naast een (volledige) dagtaak, de opleiding tot verpleegkun dige willen volgen. Tevens biedt het diegenen die al gedi plomeerd zijn in één of meer velden, de mogelijkheid om be voegd te worden voor alle vel den van de gezondheidszorg. Dit houdt dus in dat de deeltijd HBO-V bedoeld is voor ver pleegkundigen én voor niet- verpleegkundigen. Twee jaar Personen met een verpleegkun dige opleiding, een paramedi sche opleiding of een sociaal- agogische opleiding zijn toe laatbaar tot de Management opleiding voor Middenkader- fuctionarissen. Deze opleiding duurt twee jaar. De leèsen vinden plaats op één dag in de week. Enkele onder werpen zijn: Methodisch wer ken als leidinggevende, belan genbehartiging van cliënten, onderhandelen over voorwaar den, verantwoordelijkheid en kwaliteit en instellingsbeleid. Informatierondes vinden plaats om 10.00, 11.00, 12;00 en om 13.00 uur. De open dag vindt plaats van 10.00-14.00 uur in het gebouw van de HBO- Verpleegkunde, Edisonweg 4 in Vlissingen. Voor meer infor matie: 01184-89000. Het hoort Hangend in de wind De ogen toegeknepen Het duinpad verzand Beaufort meer dan negen Schouwenland Een zegen Gezwind Jaagt het zand Tovert kruinen op de duinen En het zilte nat Gedragen door de wind Komt aan land Woeste golven malen ongestoord De duinenrand Zand wordt genomen, verzwolgen, afgevoerd Verbolgen, eerder ontroerd Meet ik het land Het hoort, het hoort C. Muller, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7