ANWB besluit 15 december over vestiging Zierikzee Wellicht extra subsidie voor VVV Schouwse Kust Tafeltje-Dek-Je Westerschouwen kiest voor diepvriesmaaltijden Botsing tussen college en CDA- fractie tijdens begrotingsraad Wethouder kondigt stroom van nota's en plannen aan Om wachtlijst op te kunnen heffen Over realisering van mobiliteitsscenario Wester schouwen Compromis na reeks van gesprekken Betuwelijn 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De ANWB neemt woensdag 15 decem ber een besluit over wel of geen ANWB-vestiging in Zierikzee. Deze mededeling deed wethouder L. J. van Gastel maandagmiddag tijdens de behandeling van de begroting voor '94 naar aanleiding van vra gen van VVD en CDA. ANWB-vestiging hier op 1 april een feit is. Er lijkt ook schot te zitten in de pogingen om de professione le podiumkunsten voor Schou- wen-Duiveland in de toekomst te behouden. Met het verdwij nen van theaterbureau Uit in Zeeland (per 1 januari '94) moe ten de gemeenten hun theate raanbod voortaan zelf regelen. Dit is voor een kleine regio als Schouwen-Duiveland een te kostbare zaak en dus probeert de regio aan te sluiten bij Mid delburg dat een eigen schouw burgorganisatie wil opzetten. Hoe dan ook, een en ander zal Schouwen-Duiveland meer geld gaan kosten, daar liet bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs geen onduidelijkheid over bestaan, nadat alle frac ties hem naar de stand van za ken op dit moment hadden ge vraagd. In het bijzonder het CDA bleek wat angst te hebben voor het financiële draagvlak, in geval Bruinisse en Wester- schouwen niet mee willen doen. Die vrees van het CDA was gebaseerd op berichten dat Westerschouwen zelf voor het culturele aanbod in de gemeen te zou willen zorgen. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA):.Zonder cul tuur zijn mensen geen mens". De vestiging van een ANWB- post dn het vernieuwde VVV- kantoor aan het Havenpark is vorig jaar voorlopig ,.in de ijs kast" gezet omdat de ANWB eerst meer ervaring met derge lijke posten wilde opdoen. Nu echter is de zaak weer volop in bespreking. Wat de lokatie be treft heeft de ANWB volgens Van Gastel geen enkel pro bleem met een vestiging in Zie rikzee. De ondernemingsraad van deze organisatie echter wilde nog wat nadere informa tie. Woensdag 15 december neemt de raad van bestuur van de ANWB dan ook een defini tief besluit. Valt dit positief uit voor de VVV Zierikzee dan moet het volgens de wethouder middenstandszaken en toe risme mogelijk zijn dat de Gesprek in Bru Asselbergs had uit contacten met de Westerschouwse wet houder G. J. W. van der Salm niet de indruk dat Wester schouwen niet mee wil doen. Alleen als er niets van de grond komt dan wil de Westhoek be zien welke mogelijkheden er zijn om toch professionele voorstellingen naar Schouwen- Duiveland te halen. Op korte termijn zullen de portefeuille houders nog een gesprek heb ben met het gemeentebestuur van Bruinisse over deelname aan de nieuwe theaterorganisa tie. Nog dit jaar krijgen de ver schillende gemeenteraden dan een voorstel hierover voorge legd. Asselbergs bleek wel mo gelijkheden te zien om op een verantwoorde wijze maar wel met meer geld de professionele podiumkunsten hier te behou den. Dat is ook nodig vond me vrouw M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal (CDA), want „zonder cultuur zijn mensen geen mens." Minder positief was As selbergs over het idee van het CDA om het beheer van de mu sea uit te besteden aan bij voorbeeld een heemkundige kring. Juist aan de professio nele leiding hebben de Zierik- zeese musea hun kwaliteit te danken. Met het oog op de ge meentelijke herindeling, waar door het Zierikzeese stadhuis weieens het nieuwe onderko men van beide musea en het streekarchivariaat kan wor den, vond hij het niet verstan dig om tot die tijd nog eens te gaan onderhandelen met ande re mogelijke beheerders. Onderdak Een beetje met de rug tegen de muur. Dat gevoel had de PvdA Burgemeeter mr. J. J. P. M. As selbergs is redelijk positief over de mogelijkheden om de professionele podiumkunsten voor Schouwen-Duiveland te behouden. bij de renovatie van de techni sche installatie van zwembad Onderdak. Hiervoor is in het bestedingsplan '94 een pro memorie-post opgenomen. Door de gehele manier waarop deze renovatie bij- de raad is binnengekomen heeft de raad volgens de sociaaldemocrate M. R. de Jong-van Loo zijn con trolerende functie niet goed kunnen uitoefenen. In die woorden kreeg zij steun van haar CDA collega Bij de Vaate- Rozendaal. De Jong-van Loo pleitte dan ook voor het laten uitvoeren van een tweede on derzoek. De kosten voor zo'n „second opinion" bedragen niet meer dan zeven- tot tien duizend gulden. Daarover moet het stichtingsbestuur van Onderdak maar eens naden ken. ZIERIKZEE RPF/SGP/GPV Afgelopen donderdag, 11 no vember vergaderde de kiesver eniging van de RPF. De aftre dende bestuursleden M. J. van den Houten en J. de Bruine werden herkozen. Met de SGP en het GPV werden de samen werkingsovereenkomsten met betrekking tot de komende ge meenteraadsverkiezingen in Zierikzee, Westerschouwen en in Brouwershaven opnieuw vastgelegd. Voor Westerschou wen werd als eerste RPF- kandidaat op de gecombineer de lijst J. Roukema gekozen en voor Zierikzee E. C. Bin. Eer ste kandidaat voor de RPF in Middenschouwen is B. J. Boot. Veel aandacht werd besteed aan de agenda voor de-Federa- tieraadsvergadering op 13 no vember in Putten. De door het Federatiebestuur voorgestelde kandidatenlijst voor de Euro verkiezingen werd unaniem ge steund. De vergadering gaf ook haar goedkeuring aan het con cept basisprogram en het con cept Europrogram en koos ten slotte de afvaardiging naar de vergadering van de Federatie- raad. DREISCHOR Brandwonden Stichting De nationale collecte van de Brandwonden Stichting in Dreischor, die in de week van 31 oktober tot 6 november is ge houden heeft het bedrag van 537,95 gulden opgebracht. De Nederlandse Brandwonden Stichting dankt, mede namens de plaatselijke collecte-organi sator, de gulle gevers en de col lectanten die voor dit mooie re sultaat hebben gezorgd. BROUWERSHAVEN NBvP naar zuivelboerderij Ongeveer twintig leden van de afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen brachten een bezoek aan de zuivelboerderij WVF Hoeve van de familie Mol aan de Zwaardweg te Kerkwer- ve. Men bekeek daar de koeien- en melkstal en een video over de produkten die gemaakt worden op een zuivelboerderij, onder meer kaas, kwark, vanil le en chocoladevla. De platte landsvrouwen mochten ook produkten proeven die bij de WVF Hoeve worden gemaakt. Men zag dat het maken van zui- velprodukten bijzonder ar beidsintensief werk is waarbij men rekening moet houden met allerlei wetten, waaronder de Warenwet. Tbmperatuur en tijd zijn van groot belang voor het maken van goede produk ten. De leden van de NBvP vonden dat zij een gezellige en leerzame middag hadden. OOSTERLAND Najaarsverkoping handwerkclub Op donderdag 18 november wordt in de voorkerk (naast de toren) van de Nederlandse Her vormde kerk te Oosterland een ha jaars verkoping gehouden door de Hervormde Hand werkclub. De opbrengst van het evenement is bestemd voor het onderhoud van de kerk. Verkocht worden handwerken en tweedehands artikelen als boeken, platen, oude radio's en petroleumstellen. Verder wordt een verloting gehouden en kan men een keuze maken uit de pereboom. De Wereld winkel is met een stand aanwe zig en iedere bezoeker kan gra tis thee of koffie krijgen. De verkoping is van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. BRUINISSE Geslaagde korenavond De gezamenlijke korenavond in de Hervormde kerk van Bruinisse werd geopend door de voorzitter van de eilandelij- ke korencommissie, de heer C. van der Wekken. Na de samen zang uit Psalm 98 zongen de christelijke gemengde zangver eniging Laus Deo uit Bruinisse en het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Zierikzee, beide onder leiding van P. H. Wes- sels, een aantal liederen. Na het zingen van Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee onder leiding van Mar van der Veer las de heer G. de Oude het ge dicht „Zonnige herfst en een dagdroom". De dames Andrea Deurloo (fluit), Annette Kik (viool) en Maria van den Berg (piano) verzorgden vervolgens een prachtig muzikaal inter mezzo. De verschillende koren traden meermalen afzonder lijk op waarna werd afgesloten met het beurtelings zingen van „O, hoogte en diepte looft nu God" van Samuel Webb. Europort '93 Voor de zesde keer in successie wordt van 16 tot en met 20 no vember in het RAI-gebouw in Amsterdam de maritieme vak beurs Europort '93 gehouden. Europort is voor de toeleveran ciers voor de visserij en de bin nenvaart een unieke gelegen heid om de nieuwste appara tuur te introduceren. Van de 500 standhouders uit de toele verende wereld voor de visse rij, offshore en andere scheep vaartsectoren is 41 procent van de deelnemers afkomstig uit het buitenland. Volgens Euro port-organisator Alexander Bitter is de Nederlandse vis serman niet iemand die zich knollen voor citroenen laat verkopen. Ook is het bedrijfs leven in de maritieme sector naar zijn oordeel flexibel ge noeg om de huidige tegensla gen adequaat op te vangen. Op 's wereld grootste tentoonstel ling voor de visserij en de bin nenvaart in Amsterdam zijn de vermaarde toeleverende be drijven Maaskant Shipyards en Machinefabriek en Dokmij Padmos BV/Mitsubishi in com binatie met Scheepswerf Van Duivendijk uit Bruinisse aan wezig op respectievelijk stand E343 en E392. Helpt Elkander Vandaag, dinsdag 16 november komen de dames van de Her vormde vrouwenvereniging Helpt Elkander om 19.30 uur bijeen in het Hervormd vereni gingsgebouw. Gastspreker tij dens deze bijeenkomst is de Bruse «burgervader A. Voge laar. Belangstellenden zijn welkom. Geslaagd Leni Jumelet-van Oeveren uit Bruinisse slaagde na een oplei ding bij het LOI in Leiderdorp voor het diploma doktersas sistente! Mevrouw Jumelet is werkzaam in de praktijk van de Bruse huisarts A. Dor- restein aan de Dorpsweg. VLISSINGEN Boek Flesselingen Vijfentwintig korte verhalen over Vlissingen en Vlissingers, herinneringen aan de vooroor logse jaren, de bezetting en de bevrijding. Dat alles staat in de nieuwe bundel Flesselingen van Piet Quite. Het boek komt deze week uit. Het eerste exem plaar wordt op vrijdag 19 no vember aangeboden aan de Vlissingse wethouder drs H. J. M. de Haas. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Tafeltje-Dek-Je Westerschouwen wil via de aankoop en verspreiding van diepvriesmaaltijden tegemoet komen aan de mensen die gebruik willen maken van de maaltijdvoorziening aan huis, maar noodgedwongen op een wachtlijst moesten worden geplaatst. Thfeltjc-Dek-Je Westerschou wen betrekt de maaltijden die men aan huis brengt uit de keu ken van het verzorgingshuis Duinoord te Haamstede. Van wege de hoeveelheid personeel die daar werkt is dat gebonden aan een maximum van veertig maaltijden per dag. Uitbrei ding van de keuken is niet mo gelijk omdat Duinoord is ge bonden aan een maximum aan tal personeelsleden en subsi die. Het betrekken van de maaltij den, die men tekort komt, uit de keuken van het verpleeg huis Comcliastichting te Zie rikzee is niet mogelijk vanwe ge de bijkomende vervoerskos ten en overleg met restaurants in de gemeente Westerschou wen leverde geen resultaat op. De Stichting Tafeltje-Dek-Je Westerschouwen heeft daarom besloten in zee te gaan met de firma Iglo die tegen een rede lijke prijs diepvriesmaaltijden kan leveren. De gemeente Westerschouwen is bereid de opwarmappara- tuur te betalen die nodig is om de maaltijden op de juiste tem peratuur te brengen en de fir ma Kooman wil de diep vriesmaaltijden gratis op slaan. De gebruikers hebben de keuze uit 25 verschillende maaltijden, die zij naar keuze 's middags of 's avonds kunnen opwarmen. De maaltijden wor den een keer per week afgele verd met zes tegelijk. Op woensdag 17 november wordt in het Dorpshuis De Schutse in Haamstede een informatiebij eenkomst gehouden waarbij een medewerker van Iglo deze manier van eten toelicht. Aan vang 14.15 uur. Binnen het bestuur van de Stichting Thfeltje-Dek-Je Wes terschouwen hebben zich enke le veranderingen voorgedaan. Voorzitter is J. van de Berge (namens de kerken), secretaris is D. E. Mooij (ANBO), pen ningmeester C. J. van de Kree- ke (op persoonlijke titel) en de leden zijn mevrouw M. A. Re- mijn (namens de kerken), me vrouw Van de Sluijs (PCOB). A. Landman (CNV/FNV), me vrouw Warning (Duinoord) en het echtpaar Hoogstad als coördinatoren. De stichting wordt geadviseerd door R. van der Weide van de Stichting Wel zijn Ouderen. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de behandeling van de begroting voor 1994 gisteren, maandag, in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede kwam het tot een botsing tussen het college en de fractie van het CDA. Aanleiding voor de pittige woordenwisseling tussen met name wethouder ir. C. W. Veerhoek en CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos was de kritiek van het CDA op de uitwerking van het Wester schouwse mobiliteitsscenario. In haar algemene beschouwin gen op de begroting zet de CDA-fractie vraagtekens bij de manier waarop het college met wegen en verkeer in Wester schouwen omgaat. „Tot op he den hebben wij nog geen in zicht kunnen krijgen in enige planmatige aanpak", aldus het CDA. „Zonder een voldoende overzicht over de kosten kun je geen prioriteiten stellen. Als dan blijft alleen ad hoe lap werk over. Dan hier en dan daar een deel, hopelijk in het geheel passend". Boos Wethouder ir. C. W. Veerhoek bleek zich bijzonder gestoord te hebben aan met name het laatste. „Ik snap hier helemaal niets van", aldus Veerhoek. Hij beschuldigde het CDA ervan met gespleten tong te spreken. De christen-democraten, zo luidde vrij vertaald het betoog van Veerhoek, hebben wel in gestemd met het mobiliteits scenario maar maken nu be zwaar tegen allerlei onderde len van de uitwerking ervan. „Ik zou wat dat betreft toch graag wat helderheid van het CDA willen", aldus een bitse Veerhoek. Hij stelde dat alle verkeersmaatregelen die nu worden getroffen passen in een integrale visie; het mobiliteits scenario. „En als het CDA dan stelt dat dat allemaal maar lapwerk en ad hoe beleid is zie ik dat als een onterechte aantij ging aan het adres van het col lege", aldus de wethouder. Hij kaatste de bal terug met de op merking dat juist in het verle den op het gebied van wegen en verkeer allerlei verkeersmaat regelen ad hoe werden geno- Padmos liet dat niet over zijn kant gaan. „Het spijt mij oprecht als ik de wethouder slapeloze nachten heb bezorgd. Dat is beslist niet de bedoeling geweest. Wij hebben als CDA- Jractie waardering voor alles wat er op het gebied van wegen en verkeer is ondernomen, maar wij zouden toch wat dui delijker willen krijgen welke afwegingen daaraan ten grond slag liggen", aldus Padmos. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat het college al be hoorlijk wat water in de wijn heeft moeten doen. „Eerder hadden wij de indruk dat er wat aan luchtfietserij werd ge daan, maar nu staat het college weer met beide benen op de grond. Al is het mobiliteitssce nario vastgesteld met de nodi ge slagen om de arm. Wij heb ben echter nog steeds geen in zicht in de financiële kant van de zaak", aldus Padmos. Het betoog van Padmos ontlok te Veerhoek de opmerking dat het college inhoudelijk hele maal niet zoveel aan het mobi liteitsscenario heeft veran derd. „Maar we hebben afge sproken dat we het plan gefa seerd realiseren", aldus de wet houder. Hij voegde daar aan toe dat realisering van de ver schillende onderdelen van het mobiliteitsscenario voor een groot deel afhankelijk is van de subsidies die men van ho gerhand - provincie en rijk - los kan krijgen. „En dat kost ge woon tijd. Voor wat betreft de uitvoering van de plannen zijn we afhankelijk van die subsi dies en zolang die er niet zijn zullen we ons ambitieniveau wat lager moeten stellen. De subsidie-aanvragen liggen nu in de week en we moeten ge woon over een paar maanden eens kijken of er al iets ont kiemd is", aldus Veerhoek. BURGH-HAAMSTEDE - Het is niet uitgesloten dat de VVV Schouwse Kust bij wijze van overbruggings- bijdrage eenmalig een extra subsidie krijgt van de gemeente Westerschouwen ,,Maar ik zeg u erbij dat dit nog niet binnen het college besproken is. Dit is niets meer dan mijn zienswijze", stelde wethouder G. J. W. van der Salm gisteren, maandag, tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1994. Van der Salm kwam met deze mededeling nadat vanuit verschillende fracties was aangedrongen op meer duidelijkheid over de financiële toekomst van de VVV en de rol van de gemeente daarbij. De VVD stelt in haar algemene beschouwingen op de begro ting voor om als gemeente aan de WV een subsidie ter groot te van de helft van het tekort op de begroting van de VVV ter beschikking te stellen. De frac tie tekent daar wel - in het spoor van het college - bij aan dat een dergelijke subsidie al leen verstrekt zou moeten wor den als ook de leden van de VW hun bijdrage aan de VW verhogen. Van der Salm lichtte tijdens de gemeenteraadsver gadering in het gemeentehuis zijn persoonlijke visie op de kwestie toe. Van der Salm stelde allereerst Regiovisie, Iepenota, Groennota, Strandnota, Milieuvisie Plus BURGH-HAAMSTEDE - Er breekt een drukke tijd aan voor de leden van de gemeenteraad van Westerschouwen. Wethouder Ir. C. W. Veerhoek kondigde gisteren, maandag, tijdens de behan deling van de begroting voor 1994 van de ge meente Westerschouwen een stroom van nota's en plannen aan over de meest uiteenlopende on derwerpen. Als eerste wordt - nog deze week - de Iepenota aan de orde gesteld. Nog voor het eind van deze maand wordt de regiovisie waarin de ge dachten van het college over landinrichting in de Kop van Schouwen uiteengezet worden gepresenteerd. In januari volgt de Groennota waarin uit de doeken wordt gedaan welke kant het in de visie van het college op moet voor wat betreft be heer en onderhoud van het gemeentelijk groen. Die zelfde maand ziet de Strandnota het levenslicht en wordt aandacht ge vraagd voor een nadere uit werking van het Ruimtelijk Economisch Onderzoek (REO). In februari worden de plannen voor de realise ring van een Milieu Educa tief Centrum (MEC) op de agenda gezet en als alles meezit komt in februari ook de Milieuvisie Plus ter ta fel. „En er wordt ook hard gewerkt aan do Recreatie nota", aldus Veerhoek. Vanuit de raad werd - met name door de PvdA-fractie - nog geprobeerd om een dis cussie over het groenbeheer op gang te krijgen. Alle fractie besteedden in hun algemene beschouwingen de nodige aandacht aan de voor- en nadelen van het ecologisch groenbeheer zo als dat al sinds enkele jaren in Westerschouwen gevoerd wordt. De raadsfracties zijn niet zo tevreden over de resultaten van dat beheer en de in vesteringen die het vergt. Er gaan in het Wester schouwse stemmen op om het roer om te gooien en weer meer chemische on kruidbestrijdingsmiddelen te gaan gebruiken. Het college liet zich echter niet verleiden tot een dis cussie. „Wij gaan daar nu niet over discussiëren, maar u kunt er verzekerd van zijn dat het uitgebreie^ in com missieverband aan de orde komt", aldus wethouder Veerhoek. dat de gemeente niet klakke loos over zal gaan tot verho ging van de subsidie aan de VW. „Zeker niet zolang er geen sprake is van een verho ging van de contributie van de leden", aldus de wethouder. In de eerste begroting die hij on der ogen kreeg, zo bleek uit het verhaal van de wethouder, was er sprake van een fors begro tingstekort. „Vervolgens kre gen de raadsleden een brief over die begroting en daar was ineens weer sprake van andere cijfers. Ik was daarover be hoorlijk in mijn wiek gescho ten, maar inmiddels is die boosheid weer weggetrokken", aldus de wethouder. Weer later kwamen er weer andere cijfers op tafel en uiteindelijk kwam men uit op een begrotingste kort van 37.000,-. Dat doel was bereikt door de inkomsten uit contributie op te trekken van 133.000,- naar 205.000,-. „Maar daar zat dan weer een bedrag bij inbegrepen voor het werk van de Stichting Recreatie Activiteiten Wester schouwen van 41.000,- en dus bleef een bedrag van 164.000,- aan contributiegelden over. En dat betekent toch een aanzien lijke verhoging", aldus Van der Salm. De gemeente wil echter dat de VVV de helft van haar jaarbudget 424.000,-) zelf op tafel legt. De andere helft of wel 212.000,- wil de gemeente dan beschikbaar stellen. Om de VVV de kans te geven dat einddoel te bereiken wil Van der Salm voorstellen de ge meentelijke subsidie eenmalig te verhogen met een bedrag dat voldoende is om het overgeble ven gat te dichten. In de ko mende drie jaar zou dan gepro beerd moeten worden de 'eigen bijdrage' op gelijke hoogte als de gemeentelijke subsidie te krijgen. De VW zou dat doel volgens Van der Salm kunnen bereiken door nog professioneler te gaan werken en door actief leden te werven. De gemeenteraad toonde zich positief over de ideeën van Van der Salm die door CDA-woordvoerder A. J. Padmos 'creatief en reëel", werden genoemd. Ook de VVD kon zich vinden in de benade ring van Van der Salm. „Het komt een heel eind in de richting van onze voorstellen", aldus VVD-woord voerder C. A. Hoorweg. DEN HAAG - Maar 3.000 om wonenden zullen last onder vinden van het geluid van pas serende goederentreinen. Het aantal mensen dat na aanleg van de Betuwelijn geluidsover last krijgt, komt daarmee veel lager uit dan de eerder veron derstelde 500.000. Dat zegt mi nister Maij (Verkeer en Water staat) in antwoord op schrifte lijk vragen van de Tweede Ka mer over de Betuwelijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6