Verkeerde brandstof in de tank is niet altijd een catastrofe muziekagenda 'We vieren al sinds 1932 het Braamfeest' Braamfeets Soms ivel noodzaak om tank leeg te laten pompen Leuke buren Telef oon verbinding 1 4 DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 NR 25462 S Openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Hoewel de naam anders doet ver moeden, houdt het Braamfeest, dat jaarlijks wordt gevierd in de openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk, geen verband met de donkerrode bosvruchten die in september rijp zijn. Het feest wordt ai sinds 1$32 gevierd ter ere van de heer Maximiliaan Braam uit Nieuwerkerk; een gerespecteerde en ver mogende notabele die de school een legaat naliet. Een nalatenschap waaraan de voorwaarde werd ver bonden dat van de rente jaarlijks een schoolfeest moest worden gehouden. De leerlingen van de Nieuwerkerkse basisschool hebben in de loop der jaren heel wat prettige herinneringen over gehouden aan de diverse Braamfeesten. „Mijn vader en moeder praten er nog wel eens over", aldus groepsleer kracht Ellen van Popering. „Zij vragen dan altijd of we tij dens de viering ook het Braamlied hebben gezongen". Het Braamlied was gedurende vele tientallen jaren het tra ditionele begin van het feest. Het werd in de dertiger jaren geschreven en gecomponeerd door een van de onderwij zers van de school. „Een couplet ging over de heer Braam, het andere couplet over zijn zuster. In de dertiger jaren werd het schoolfeest afwisselend begin september, op de verjaardag van de heer Braam gevierd en eind sep tember wanneer zijn zuster jarig was". In die tijd stond het leveren van sportieve prestaties centraal tijdens het feest. Op het sportveld achter de school leefden de leerlingen zich uit op allerlei atletiekoefeningen, terwijl het hele dorp uit liep om te kijken hoe ze het er van af brachten. De beloning bestond uit een aantal prijzen die werden bekos tigd uit de rente van het legaat. „Er waren hele mooie din gen bij. Mijn moeder heeft op die manier een echte leren schooltas gekregen", herinnert de groepsleerkracht zich. „De kinderen die eerste werden mochten ook als eerste een keuze maken van de tafel met prijzen, vervolgens de tweede, enzovoorts". Ook tegenwoordig vormt het Braamfeest nog een jaarlijks hoogtepunt in het schooljaar van De Dobbelsteen. Het Braamlied wordt al lang niet meer gezongen, maar spelletjes vormen nog steeds een belangrijk onderdeel van het feest. Tegenwoordig worden die in de klas en op het schoolplein gehouden, leder jaar op een ander thema. Vorig jaar stonden indianen centraal, het jaar daarvoor de Middeleeuwen en dit jaar stond het Braamfeest in het teken van het circus. Elk jaar maken de leerkrachten andere spelletjes. Zo legden de kinderen onlangs een parcours af, gehuld in een grote clowns broek en flapschoenen, en ze ggoiden ballen in de ope ningen van een houten clownsgezicht. Los van het thema hoort hoogspringen ieder jaar als vaste traditie bij het Braamfeest. Het middagprogramma wordt ingevuld met het vertellen var» een verhaal door een van de leerkrachten, het verto nen van een film of het maken van hapjes. Een andere vaste traditie van het Braamfeest is dat de ouders erbij worden betrokken Zij helpen hun kinderen aan een uit dossing die bij het thema past. Ze zitten in de ouderraad die samen met de leerkrachten het feest organiseert en zij komen naar het avondprogramma dat altijd de grote fina le van het Braamfeest vormt. Dit jaar werd de gemeen schapsruimte van de school ingericht als circuspiste. Leerlingen uit alle groepen presenteerden daar circus acts. „Er was een leeuwentemmer met leeuwen en leer lingen van de jongste groep liepen uitgedost als koord danseressen over een onzichtbaar t^uw op de grond. Het is ieder jaar weer een heel ontspannen feest waar zowel de ouders als de kinderen veel plezier aan beleven". Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 26 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Uitvoering zangvereniging Nu met Hope, m.m.v. volksdansvereniging Nehalennia, ac cordeonvereniging Concertina, de Westhoek zangers en The New Hope Quartet. (19.45). 11 december: stadhuis Brouwershaven. Kamermuziekconcert met ensemble La Gam ma Marésienne, clavecimbel (uitvoerende Nor- bert Bartelsman) en viola da gasmba (uitvoe rende Maaike Boekholt). (20.00). 12 december: Ridderzaal Slot Haamstede. Concert in kerstsfeer, The New Hope Quartet m.m.v. de Westhoekzangers. (16.00 en 20.00 uur). 17 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols, Gerefor meerd Kerkkoor, Cantare, Mauritskoor Nuove Primavera (Middelharnis), koperensemble Brassionato, Prosper Sevestre, orgel. (20.30 uur). 17 december: De Schutse, Haamstede. Kerst sing-in. (19.45). 18 december: Ned. Hervormde kerk, Oosterland. Kerstzangavond m.m.v. het Duivelands Man nenkoor. (19.30). 18 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, Herien Wieringa, mezzosopraan; Wim Boer, orgel; Dik de Koning gitaar. 18 december: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. Laus Deo en kinder koor Hatikwa. (19.30). 18 december: Ned. Herv. kerk Dreischor. Kerstconcert m.m.v. het Zeeuws Mannenkoor en de Oosterlandse Fanfare (Musi Voca). 22 januari: Tbnnenmagazijn, Brouwershaven. Jaarlijkse uitvoering muziekvereniging Apol lo. (19.30). 5 februari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Liesbeth Franken, alt en Ellegard Jense, clave cimbel en piano. (Ars Musica). 19 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Passieconcert Quod Libet. (Ars Musica). 23 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. (19.30). 16 april: Ned. Hervormde kerk, Renesse. Jubileumuitvoering 30 jaar Kerkkoor m.m.v. Ned. Herv. kerkkoor, Wanda van Maanen, viool; mevr. Steenoven, fluit en Kees Groen- leer, piano, orgel. 23 juni: Grote Kerk, Zierikzee. Zeeuws Orkest. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierik zee. De katalysator daarentegen kan zich, na zo'n enkele tank vulling, weer herstellen. Veel beter is natuurlijk het zorgvul dig verwijderen van de gelode benzine uit de tank en de brandstofleidingen bij een goed garagebedrijf. Wanneer een auto met een benzinemotor wordt getankt met dieselolie, dan kan dit leiden tot zware be schadigingen aan de motor. Een benzinemotor laat nog wel een heel kleine hoeveelheid dieselolie toe (afhankelijk van het type één of twee liter op een volle tank benzine), maar de brandstoftank moet in dat geval wel zo snel mogelijk wor den bijgevuld met benzine om de dieselolie te verdunnen. Een dieselmotor kan tot 25 pro cent bijmenging van benzine in de dieselolie verdragen. Wan neer er in de winter geen win- terdiesel beschikbaar is, dan kan men de dieselolie verdun nen met wat benzine. Echter, de tank van een dieselauto die meer dan 25 procent benzine bevat moet direct worden leeg gepompt, anders is een zware beschadiging aan de motor on vermijdelijk. Een motor die, tegen de voorschriften in, Eu roloodvrij (normale benzine) in plaats van Eurosuper of Super Plus krijgt toegevoerd, kan bij een middelmatig toerental, bij een geringe belasting van de motor en door het snel bijvul len met de juiste brandstof zon der problemen draaien. Omge keerd, wanneer een motor ge schikt voor Euroloodvrije ben zine een keer een beetje Euro super of Super Plus krijgt toe gediend, leidt dit soms zelfs tot een positief effect. Motorvermogen Bij sommige motoren kan men zelfs kiezen tussen Eurolood vrij of Eurosuper. Wie Eurosu per heeft getankt in plaats van de voor de auto aanbevolen Su per Plus, moet alleen rekening houden met een kleine vermin dering van het motorvermo gen. Er dreigt geen schade. In al deze omstandigheden wordt het nalezen van het instructie boekje aanbevolen. Voor de be stuurders van auto's met moto ren die om gelode benzine vra gen, weten de vakmensen van de tankstations wel raad. Voor deze automobielen geldt de volgende vuistregel: -bij een aangepaste rijstijl veroorzaakt een tank ongelode benzine geen grote schade aan de mo tor. Euroloodvrij (normale loodvrije benzinein een brandstoftank van de auto, waarvan de motor eigenlijk Eurosuper nodig heeft, heeft over het algemeen geen gevolgen. In sommige gevallen is een verkeerde brandstof echter wel schadelijk voor de motor. ZIERIKZEE - Sinds de invoering van de katalysator in Nederland worden bij de tankstations meestal vijf verschillende soorten brandstof aangeboden. Op zo'n tankstation staan de verschillende pompen vaak di rect naast elkaar. Het pakken van de verkeerde slang is dan ook niet uitgesloten. In sommige gevallen werkt de motor ook met verkeerde brandstof tot aan de volgende tankbeurt. Soms is het echter noodzake lijk om de brandstoftank leeg te pompen. De automobilist wordt ruim schoots beschermd tegen de theoretisch meest waarschijn lijke fouten bij het tanken. Het gevaar van tanken van gelode benzine bij auto's met een kata lysator is door de autofabri kanten opgevangen door de in voering van een smallere vul opening. Hierdoor is de wer king van het uitlaatgasreini- gingssysteem van de auto gega randeerd. De uiteinden van de vulpisto- len voor gelode benzine passen niet in de vulopening van deze auto. Dit geldt voor heel Euro pa. Toch blijft er een klein risi co bestaan, dat een auto met katalysator wordt getankt of zelfs moet worden getankt met de verkeerde brandstof, omdat ver in de omtrek geen loodvrije benzine te krijgen is. In de vol gende gevallen is dit heel ver velend: Wanneer er abusieve lijk of noodgedwongen gelode benzine in de tank komt en de motor daarop draait, dan is in ieder geval het hart van het uit- laatgasreinigingssysteem, de lambdasonde, kapot. Ik woon in Nieuwerkerk een leuk dorpje. Het is er gezellig. Ik woon in een gezellige buurt. Leuke buur- en die soms vervelend zijn en soms zijn ze lief en vrolijk. En er is een leuke meester in groep 5. Dag dag dat was het. Kim Leune, groep vijf Naast onze school staat een bejaardetehuis het heet Steenzwaenshof. We zijn er ook naar binnen geweest. Het is er heel mooi. Er is een zaal waar je om 10.00 uur koffie kunt drinken. Mijn oma woont er ook. Het is in die huizen heel groot en de zolder is 10 bij 15 meter breed. Als je naar iemand moet moet je door een soort telefoon bellen. Dan zit er, een in de huizen telefoons die ze opnemen als er gebeld wordt. Soms voetballen we wel eens op het schoolplein, want daar is een voetbalveldje dan schoten ze sommigen de bal er over de hek dan moesten ze bellen of* ze de bal wouwen wilden pak ken. Sommige kinderen hebben een brief naar de burgemeester geschreven omdat ze er niet meer mochten voetballen. Mijn oma, woond aan de straatkant. Die straat heet de burgemeester van Eetenstraat. Ikzelf woon in de Hoge Kerkstraat dat is een hogestraat waar het met de ramp maar één meter water stond. In het bejaardetehuis komt ook een vijver en een hele grote tuin. An de kant van het schoolplein vind ik één tuin het mooist dat is er een met een klein vijvertje met een brug erover en met heel veel kaboutertjes in de tuin. Het nummer van mijn oma is 1S2B. De gangen zyn nog niet klaar die zjjn pas met nieuwjaar klaar. Robert Roks, groep 7 Op het Braamfeets hebben we circus gedaan. Ik en twee vrienden deden gogelen. En we toverde een balletje twee bekers. Naar beneden. En een ander gogelde een levend hamstertje uit een hoed. En daarna waren akrobaten bezig die maakten een levenden piramide van zes kinderen en de bovenste viel bijna. Een ze deden nog meer. Kunsjes en nog voor het Braamfeest gingen nog spellen doen. Met één spel. We schoenen aan wel van maat tachtig. En met een ander spel hadden we één stok twee plankjes aan de punten en beker er op rriet water erin. En dat moest je over een balk naar de over kant brengen. Oys Heemskerk, groep 6 Onweer in Nieuwerkerk getekend do or Bob Verkerk, groep 8. Een impressie van het Braamfeest getekend door Marius van de Burg uit groep 1 11 Tra. piam.rrv.ei- ui» «O O' 'r,tl %t 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5