Zierikzee krijgt pas in 1995 toeristenbelasting Raad Westerschouwen akkoord met verhoging gemeentelijke belastingen ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODE BH A Flora en vegetatie Schouwen-Duiveland opgetekend in provinciaal vegetatierapport Gedeputeerde G. A. de Kok biedt eerste exemplaar aan burgemeester L. N. Labruyère aan Sprengelmeijerpaadje scoort hoog bij fracties Alleen SGP/RPF/GPV faliekant tegen Kroon verbiedt deel kantoorbouw in Nieuwegein DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 NR 25462 3 mengesteld in opdracht van het Bureau Landelijk Gebied. De ze instantie maakt onderdeel uit van de Directie Economie Ruimtelijke Ordening en Wel zijn van het provinciaal be stuur van Zeeland. De inventa risatie waarop het rapport is gebaseerd vond plaats in de pe riode van 1984 tot 1987. De gegevens die daarbij wer den verzameld werden door het provinciaal bestuur reeds ge bruikt voor de Zeeuwse uit werking van het Natuurbe leidsplan, de voorbereiding van het provinciaal Waterhuis houdingsplan en diverse land inrichtingsprojecten. Het rap port is vooral bedoeld om de verzamelde gegevens op een beknopte en gemakkelijk lees bare manier toegankelijk te maken voor bestuurders van gemeenten en andere overhe den en geïnteresseerde inwo ners en bezoekers van Zeeland. Na een korte beschrijving van het ontstaan van het landschap in Noord-Zeeland worden de vegetatie-eenheden in het ge bied beschreven aan de hand van een gekleurde vegetatie- kaart die aan het rapport is toegevoegd. Daarna wordt in gegaan op de natuurwaarde en het beheer er van. De tekst wordt geïllustreerd met een aantal kaartjes, schema's en fo to's. Voor de kenners omvat het rapport een bijlage met alle waargenomen plantensoorten en hun verspreiding over de ve getatietypen. Al eerder werd de vegetatie in Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen geïnventariseerd en opgetekend in een rapport. Met de presentatie van het rap port maandag in het Brouwse stadhuis werd het provincie- dekkende drieluik compleet. Gedeputeerde De Kok bena drukte bij het overhandigen van het rapport dat die drie luik van wezenlijk belang is om tot een verantwoord pro vinciaal Ruimtelijk Ordening beleid te komen. ,,Het gaat hier niet om hobbyisme van veldbiologen, maar om een schat van gegevens die bijeen is gebracht door professionele onderzoekers". De gedeputeerde wees er op dat via de vegetatierapporten vergelijkingen kunnen worden gemaakt tussen gebieden. Dat is belangrijk omdat de laatste jaren vanuit de maatschappij in toenemende mate politiek gewicht wordt toegekend aan de natuur- en landschapswaar den. Een degelijk en concreet natuurbeleid wordt een onmis baar onderdeel van het totale provinciale beleid. Door het overhevelen van rijkstaken naar de lagere overheden (de decentralisatie) wordt de pro vinciale milieutaak nog ver groot. Nadat hij het rapport in ont vangst had genomen liet burge meester Labruyère blijken on der de indruk te zijn van de grote hoeveelheid vegetatie die voorkomt in Noord-Zeeland. ,,Ik word me steeds meer be wust van al die natuurwaar den". De burgemeester noemde daarbij de oude polderdijken en de eilandjes in het Grevelin- genmeer die zijn ontstaan door menselijk ingrijpen en nu van grote natuurwaarde blijken te zijn. ,,In het verleden gebeurde dat vaak onbewust. Doordat bestuurders nu de beschikking hebben over gegevens als in dit vegetatierapport wordt het mo gelijk dat bewust te doen. Dat is een uitdaging voor de ko mende tijd". Bij oudere polderdijken is de variatie in het bodemmateriaal zeer groot. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - 'Bij dijken is sprake van een nogal afwijkend abiotisch milieu. Vooral bij de oudere polderdijken, onder meer tussen Zonnemaire en Brouwershaven en bij het Dijkwater, is de variatie in het bodemmateriaal zeer groot. Dat leidt tot veel overgangen in het milieu op korte afstand'. Uit dit kleine stukje tekst uit het vegetatierapport Noord Zeeland komt de natuur- en landschapswaarde naar voren van de polderdijken, die indertijd door de mens in het landschap op Schouwen-Duiveland werden aangelegd om bij overstromingen het zeewater tegen te houden. Het rapport werd maandag in het Brouwse stadhuis door gedeputeerde G. A. de Kok aangeboden aan de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère. Het vegetatierapport Noord- van de wilde hogere planten, voorkomen op Schouwen-Dui- land. Het rapport werd door Zeeland is een inventarisatie zowel flora als vegetatie, die veland, Tholen en Sint Philips- ecoloog W. van Wijngaarden sa ZIERIKZEE - „Nou moet je niet mauwen, je komt heus niks te kort". De meestal zo duidelijke eensge zindheid van de Zierikzeese wethouders L. J. van Gastel (VVD) en P. de Rijke (CDA) liet het maandag middag even afweten toen het later invoeren van de toeristenbelasting aan de orde kwam. Een jaar later invoeren betekent voor de gemeente Zierikzee een geschatte inkomstenderving van 56.000 gulden. Daardoor krijgt het potje voor herbestrating minder geld. Dit tot „groot verdriet" van wethouder open bare werken, De Rijke. Die toeristenbelasting was maandagmiddag tijdens de be handeling van de begroting voor '94 een regelmatig terug kerend onderwerp. Alle frac ties hadden er in hun beschou wingen wel iets over te melden. Met name de PvdA en dé WD vonden dat de hele gang van za ken rond die toeristenbe lasting veel te lang heeft ge duurd. „Na een jaar kon die toeristenbelasting nog niet worden ingevoerd en nu na nog een half jaar zijn er weer aller lei merkwaardige ontwikke lingen" vatte M. R. de Jong- vanLoo de lange voorberei dingsperiode samen. Ze vond het dan ook vervelend dat het zo moest gaan. Ook de liberaal J. J. Geleijnse vond dat dit al les nu niet direct een schoon heidsprijs verdiende. Hij pleit te er dan ook voor om de zaak nu snel af te ronden en de be langhebbenden tijdig te infor meren. Wethouder Van Gastel was de eerste om te erkennen dat dit alles inderdaad geen schoon heidsprijs verdient. Doordat binnen de laatste commissie vergadering financiën een fout werd geconstateerd kan deze toeristenbelasting niet vol gend jaar maar pas per 1 janua ri '95 worden ingevoerd. Dit heeft wel consequenties voor de begroting '94 waarin reeds rekening was gehouden met de ze inkomsten. Door het verschuiven van de datum van invoering van 1 ja nuari naar 1 april en door het verlagen van het tarief tot 0,65 per persoon (aanvankelijk werd uitgegaan van 1,-) zou de gemeente Zierikzee al 21.000 gulden minder ontvangen. Hierdoor zou het hekwerk Wethouder L. J. van Gastel (VVD) tegen wethouder P. de Rijke: „Jij komt niets tekort". langs dé Nieuwe Haven pas in 1995 kunnen worden geplaatst en zou de post herbestraten be staande wegen en straten 12.750,- minder krijgen. Nu de toeristenbelasting dus volgend jaar helemaal nog niet wordt uitgevoerd betekent dat dat de gemeente nog eens 35.000,- minder inkomsten heeft. Dit tekort moet dan voor een jaar uit de algemene reser ve worden gedekt. Zowel CDA als PvdA en SGP/GPV/RPF hadden daar geen bezwaar te gen. De WD echter vond het toch een beetje „hinken op twee gedachten" en stelde voor om de gehele inkomstender ving 56.000,-) uit de algeme ne reserve te dekken. Een kolf je naar Öe'hand van wethouder De Rijke van openbare werken die gretig inhaakte op de woor den van Geleijnse. De Rijke immers wil de pot voor her- bestraten zoveel mogelijk ont zien. Zijn angst tekort te ko men werd door Van Gastel, snel ontzenuwd: „Je moet niet mau wen want je komt niks tekort". In ieder geval is De Rijke er wel van verzekerd dat eventue le financiële meevallers vol gend jaar gebruikt worden voor herbestratingen. Club- en buurthuis Vooralsnog krijgt het club- en buurthuiswerk De Lichtboei volgend jaar tienduizend gul den extra en niet 25.000 gulden, zoals was gevraagd. Momen teel legt de stichting welzijn- en gezondheidszorg van het Le ger des Heils daar jaarlijks 100.000,- bij. Tijdens een ge sprek van het college met ver tegenwoordigers van het club- en buurthuis en genoemde stichting is gesproken om de subsidie gedurende vier jaar steeds met 25.000 gulden te ver hogen, zodat het club- en buur thuiswerk in de toekomst vol ledig door de gemeente gesub sidieerd zou worden. Het voor stel van het college dat maan dag aan de raad werd voorge legd ging echter niet uit van 25.000,- maar van 10.000,- zoals in het ontwerp- bestedingsplan voor '94 was opgenomen. Omdat er volgend jaar een nieuwe raad aantreedt achtte het college het onjuist om te kiezen voor een jaarlijk se verhoging van 25 mille gedu rende vier jaar. Datis iets waarover de nieuwe raad moet beslissen, vond welzijnswet houder D. van der Wekken. Met die 10.000 gulden wil het college volgens hem aangeven dat het begrip heeft voor de wens om te komen tot een vol ledige subsidiëring van het club- en buurthuiswerk. De huidige financiële ruimte laat volgens Van der Wekken echter niet toe om hiervoor volgend jaar meer dan tien mille vrij te maken. Bovendien is, zo zei hij, ook de begroting voor '94 nog niet binnen. De verschillende fracties konden zich wel achter dit idee van het college vinden. Ook zij vonden het met het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen niet juist om nu het besluit te nemen om de subsidie aan de Lichtboei gedurende vier jaar met jaarlijks 25.000 gulden te verhogen. Daardoor wordt de nieuwe raad te veel gebonden. Volgens Van der Wekken zal dit geen gevolgen hebben voor de verhuisplannen van het club- en buurthuiswerk naar het multifunctioneel centrum, mits die verhuizing budgettair verloopt. Sprengelmeijerpaadje Wellicht fietst raadsnestor W. F. Sprengelmeijer over enige tijd dagelijks over „zijn eigen" fiets/wandelpad op de Westha- Het duurt wellicht nog een poosje maar dan pedaleert W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/ GPV) misschien over zijn „ei gen fiets/wandelpad" over de Westhavendijk. vendijk. Een hele eer, want meestal worden straten cq pa den pas vernoemd als postuum eerbewijs aan de betrokken persoon. Hoe dan ook, maan dagmiddag bleken alle fracties wel iets te voelen voor zo'n fietspad. „Dit leeft onder de bevolking, want het voorziet in een behoefte" aldus Sprengel meijer die voorstelde om even tuele financiële meevallers hiervoor te gebruiken. Ook moet gekeken worden naar eventuele subsidiemogelijkhe den. Van dergelijke fiets/ wan delpaden. mogen er van het CDA overal wel enkele komen. Dergelijke fiets/wandelpaden horen volgens de VVD niet al leen een plaatsje te krijgen binnen het verkeersstructuur- plan maar ook binnen plannen voor de ontwikkeling van het plattelandstoerisme. Zolang het verkeersstructuurplan voor Zierikzee nog niet gereed is vond wethouder Van Gastel het niet verstandig om de aan leg van dit fiets/wandelpad een hoge prioriteit te geven. BURGH-HAAMSTEDE - Schoorvoetend ging- de ge meenteraad van Westerschouwen gisteren, maan dag, tijdens de gemeenteraadsvergadering akkoord met het voorstel van het college tot verhoging van verschillende gemeentelijke belastingen en leges heffingen. De toeristenbelasting wordt verhoogd van 85 naar .90 cent per persoon per nacht. De onroe rende zaakbelasting wordt verhoogd met vijf pro cent, evenals de woonforensenbelasting. Alleen de fractie van de SGP/RPF/GPV stemde tegen alle be lastingverhogingen. In de aanbiedingsbrief bij de begroting waren de belasting verhogingen aangekondigd door het college. De gemeente dreigde in de (financiële) pro blemen te komen door verschil lende tegenvallers in de in komstensfeer. Allereerst zag men zich geconfronteerd met een vermindering van de uitke ring uit het gemeentefonds van zo'n drie ton. Verder bleek de opbrengst van de toeristenbe lasting behoorlijk tegen te val len en zag men zich wel ge plaatst voor enorme kosten in het kader van bijvoorbeeld de iepziektebestrijding. De stof kam werd door de begroting gehaald en dat leverde ander halve ton op. Meer zat er echter niet in en het college restte niets anders dan voor te stellen de gemeentelijke belastingen te verhogen. Bij verschillende fracties stuitte dat op weer stand. Alternatieven In hun algemene beschouwin gen op de begroting werden verschillende alternatieven SGP/RPF/GPV-raadslid J. van den Berge: Zeker geen verkiezingsstunt". voor belastingverhoging aan gedragen. Het college reageer de gisteren op die alternatie ven. Burgemeester H. Tbes zei allereerst weinig te zien in be zuinigen op de communicatie cq het Westerschouwens Nieuwsblad. „Het kost geld, maar op termijn pakt te weinig communicatie alleen maar duurder uit. En wij zijn er voor de burger", aldus Tees. Ook de suggestie om de kosten van het gemeentelijk voorlichtings blad te drukken door het plaat sen van advertenties wees de burgemeester van de hand. „Het zou ten koste gaan van de leesbaarheid, het geeft veel meer werk aan advertentie exploitatie en wij willen ook niet concurreren met de regu liere pers", aldus Tbes. Wethouder ir. C. W. Veerhoek haalde in zijn reactie op de al gemene beschouwingen van de fracties uit naar de fractie SGP/RPF/GPV die in haar al gemene beschouwingen stelt dat het wellicht de moeite waard is om te kijken of ten ge meentehuize hetzelfde werk wellicht ook door minder men sen gedaan zou kunnen wor den. „Denkt u dan dat er hier zomaar wat aan geklungeld wordt", luidde de vraag van de wethouder aan SGP/RPF/ GPV-woordvoerder J. van den Berge. Ook wethouder G. J. W. van der Salm bleek zich gestoord te hebben aan bepaal de passages van de algemene beschouwingen van SGP/RPF/ GPV. De suggestie van de fi'ac- tie om het gat in de begroting te dichten door eenmalige ba ten te benutten en de bestaan de reserves aan te spreken deed Van der Salm af als 'volstrekt onvoldoende'. Hij zei weieens van Van den Berge te willen ho ren waar deze het geld om het begrotingsgat te dichten van daan dacht te halen. Dat de SGP/RPF/GPV zich in haar al gemene beschouwingen tegen alle belastingverhogingen uit spreekt kwalificeerde Van der Salm als 'naïef'. „Ik heb de in druk dat u een goedkoop suc cesje hebt willen scoren en dat valt mij een beetje van u te gen", aldus Van der Salm. Van den Berge reageerde ver ontwaardigd op die laatste op merking van Van der Salm. „We hebben ons altijd uitge sproken tegen belastingverho gingen en daar kunt u onze al gemene beschouwingen van de laatste jaren op naslaan. Het is zeker geen verkiezingsstunt", aldus Van den Berge. Hij rea geerde op de woorden van Veer hoek met de opmerking dat het zeker niet de bedoeling is ge weest van de SGP/RPF/SGP- fractie om het gemeenteperso- neel tekort te doen. „We vragen alleen dat er zo ef ficiënt mogelijk gewerkt wordt. Wij hebben niemand Wethouder G. J. W. van der Salm: Indruk dat SGP op goedkoop succes uit is'. willen beledigen en wij zijn ook gekrenkt dat onze woor den zo zijn uitgelegd", aldus Van den Berge. Hij hield echter wel onverkort vast aan het standpunt dat de belastingen niet verhoogd dienen te wor den en dat er andere middelen gezocht moeten worden om het gat in de begroting te dichten. Overigens stemde ook het CDA tegen het voorstel tot verho ging van toeristenbelasting en onroerende zaakbelasting. Wel ging het CDA akkoord met het voorstel van het college tot ver hoging van de woonforensen belasting. Verwachting t/m zaterdag 20 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden •Windkracht oost 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht oost 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 nov. Zon op 08.03, onder 16.42 Maan op 11.32, onder 20.16 18 nov. Zon op 08.04, onder 16.41 Maan op 12.07, onder 21.28 Eerste Kwartier: 21 nov. (03.04) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt langzaam aan kouder. Komende nacht daalt de temperatuur op veel plaatsen tot en kele graden onder het vriespunt. Het blijft droog, er zijn flinke opklaringen en er staat maar weinig wind. Mor gen neemt de zuidoostenwind gelei delijk aan in kracht toe; in de middag is de wind meest matig, rond kracht 4. Met deze wind wordt droge, maar ook vrij koude lucht aangevoerd. Het blijft overal droog en er is tamelijk veel zon. De temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 4 graden, maar door de toegenomen wind voelt het een stuk kouder aan. Ook na morgen blijft de wind uit de oost hoek waaien. Verantwoordelijk hier voor is een bijzonder krachtig hoge- drukgebied boven Noordwest-Rus land. Dit blijft voorlopig op zijn plaats en hierdoor krijgt zeer koude lucht gelegenheid om naar het westen te stromen. De temperaturen dalen dus geleidelijk; 's nachts vriest het licht, later plaatselijk matig en tijdens het weekeinde krijgt het kwik de grootste moeite om overdag nog boven het vriespunt uit te komen. DEN HAAG - De gemeente Nieuwegein krijgt geen toe stemming voor dé bouw van 120.000 vierkante meter kan toorruimte op de lokatie Nieuwraven. De Kroon heeft op voordracht van minister Al ders (ruimtelijke ordening) en na advies van de Raad van Sta te goedkeuring onthouden aan een deel van het betrokken be stemmingsplan. Het plan spoort niet met het beleid van de overheid dat ar beidsintensieve bedrijven zo als kantoren moeten worden gevestigd op locaties die goed met het openbaar vervoer be reikbaar zijn. In het bestem mingsplan wordt wel gespro ken over een sneltram, maar verwezenlijking van de aanleg ligt niet in het verschiet, aldus de Kroon. Uitgever Drukkerij Lakeriman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag lot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent, Kontrakttarieven op aanvraag „succesjes" (t/m 4 regels) 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3