Nieuwerkerk in jaren '50 geschetst in nieuw boek J deurloo mode Bazar voor de renovatie van Roemeens ziekenhuis geslaagd COLBERTS nu jÓDz) j Visuele wandeling door Duivelands dorp Drukte van belang in Christelijke Gereformeerde kerk 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 ZIERIKZEE Activiteiten vereniging Oud-leerlingen Tuinbouwwintercursussen Op initiatief van de vereniging Oud-leerlingen Tuinbouwwin- tercursussen worden in novem ber drie activiteiten gehouden. Op dinsdag 16 november is in het Huis van Nassau te Zierik- zee een vergadering waarbij medewerker bloembollenvei ling CNB, L. Klinkhamer een lezing houdt over de teelt en af zet van vaste planten. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 20 no vember wordt op initiatief van de Spruitkoolclub van de ver eniging een excursie gehouden naar het bedrijf van A. van Nieuwenhuijze te Zonnemaire. Bij dit bedrijf ligt onder meer een proefveld met een aantal veelbelovende rassen. Men wordt daar rondgeleid door een medewerker van de firma, Jos Huizer. De excursie begint om 10.00 uur op een perceel aan de Stapelsweg. Op dinsdag 30 noVember komt men weer bij een in het Huis van Nassau in Zierikzee. Burgemeester van Middenschouwen en voorzitter van de wildschadecommissie, W. den Boer spreekt daar over de wildschadeproblematiek. Aanvang 20.00 uur. Op maan dag 6 december houdt de Wit lofstudieclub van de vereni ging een excursie naar het be drijf van C. van den Hoek aan de Zwanenburgseweg 1 te Ra- pelle. Aanvang 19.30 uur. Begin verkoop kinderpostzegels Op woensdag 17 november wordt in het Postkantoor aan de Poststraat te Zierikzee offi cieel begonnen met de verkoop van de nieuwe kinderpostze gels en wenskaarten. In het postkantoor staat gedurende de periodes 17 tot en met 26 no vember en maandag 6 tot en met donderdag 30 december een stand waarin vrijwil ligsters de nieuwe collectie te koop aanbieden. Het thema van de kinderpostzegels is dit jaar Kind en media. De postze gels zijn ontworpen door Ootje Oxenaar. Behalve postzegels kan men aan de stand ook de eerste-dag-envelop en het PTT- mapje* kopen. De wenskaart collectie van de stichting Kin derpostzegels Nederland om vat dit jaar 36 ontwerpen. Daaraan hebben onder andere Janneke Brinkman-Salentijn, Marjolein Bastin en Jaap ter Haar een bijdrage geleverd. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan projecten om het welzijn van kinderen te verbeteren. Men kan geduren de bovengenoemde periodes ie dere werkdag van 09.00 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur terecht bij de stand in het Post kantoor. Contactavond UW De afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers (UW) houdt woensdag 17 november een contact-mosselavond in het UVV-gebouw aan het Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. De con tactavond begint om 18.30 uur. Op de agenda van het huishou delijk gedeelte onder meer de Kerstmarkt. De Kerstmiddag van de UW staat gepland voor 15 december in h'et UW-gebouw. BURGH-HAAMSTEDE Lezing NWH Westerschouwen over het Joodse leven Mevrouw Cohen uit Rotterdam presenteerde voor de afdeling Westerschouwen van de NWH (Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen) een lezing over het Joodse leven die de titel 'Tijd-Wij en ons leven' mee kreeg. Zij vertelde over de ge bruiken en gewoonten in Jood se families en stond stil bij de belangrijkste feesten en ge bruiken. Zij ging in op de gebruiken rondom de geboorte van een zoon, waaronder de naamge ving op de achtste dag en ver telde dat de vreugde bij de ge boorte van een dochter tegen woordig net zo groot is. Verder kwam de viering van de Bar Mitsvah, de Hoeppa en het huwelijk aan de orde en de ge bruiken rondom de dood. Ook vertelde mevrouw Cohen over de gebruiken bij aanvang van de Sabbat en de feesten rond Pasen en het feest van het licht. De leden van de NWH toon den veel belangstelling voor de lezing. KERKWERVE Bijeenkomst NCVB Het ophalen van gescheiden af val, dat in het najaar van 1994 ook op Schouwen-Duiveland van start gaat, staat centraal tijdens een ledenvergadering van de afdeling Kerkwerve van de NCVB (Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond). De NCVB- leden komen op woensdag 17 november bijeen in dorpshuis 't Zuudènde. Het onderwerp wordt daarbij toegelicht door milieucoördinator van de Rei nigingsdienst Schouwen-Dui veland, Diepeveen. De bijeen komst begint om 19.45 uur en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. NIEUWERKERK Certificaten Veilig brommen Op vrijdag 19 november wor den in het dorpshuis te Nieu- werkerk de certificaten uitge reikt die de afsluiting vormen van de bromfietscursus Veilig brommen. De uitreiking vindt plaats tijdens een slotbijeen komst die begint om 19.00 uur. De geslaagden zijn: Patricia Bal uit Bruinisse, Bert v. d. Dorpel uit Oosterland, Corine v. d. Hamer uit Ouwerkerk, Frans Koopman uit Nieuwer- kerk, Bart Neele uit Bruinisse, Hellen v. d. Ouden uit Nieu- werkerk, André Slingerland uit Oosterland, Peter Slinger land uit Oosterland, Sandra Smit uit Nieuwerkerk, Johnny Verstrate uit Bruinisse en Sam Visch uit Nieuwerkerk. Kristijan Djuranovic uit Oos terland heeft het praktijk^xa- men nog niet afgelegd en aan hem kan derhalve nog geen cer tificaat worden uitgereikt. Hij krijgt een getuigschrift met daarbij de belofte dat hij als nog in de gelegenheid wordt gesteld om het examen op een later tijdstip af te leggen. OOSTERLAND Slotconcert Oosterlands Fanfare De muziekvereniging Ooster lands Fanfare sluit het seizoen 1993 af met een slotconcert dat zaterdag 20 november wordt gehouden in het cafetaria Nef- fen d'Eule in Oosterland. het evenement begint om 19.30 uur. In de pauze wordt een verlo ting van taarten gehouden ten bate van de 'grote clubactie'. GOES Expositie Saskia Eggink In de showroom van het bedrijf De Jager-Tolhoek aan de Stan- leyweg 2 te Goes is een exposi tie van werk van de Zierikzee- se kunstenares Saskia Eggink. De expositie omvat kleurige hoogdrukken en fijne etsen die onder meer zijn geïnspireerd op woordspelingen en water rijk Zeeland. De expositie is van 16 november tot en met 15 januari van dinsdag tot en met zaterdag gratis toegankelijk. Van 9.00 tot 16.00 uur. Vriendenkring De vriendenkring Kapasi orga niseert om de drie weken een dans- en ontmoetingsavond voor alleenstaanden tot onge veer 45 jaar. De eerstkomende avond zal worden gehouden op zaterdag 20 november in wijk centrum De Spinne in Goes. Aanvang: 21.30 uur. Voor infor matie: 01109-259. Voorlichtingsavond Op maandag 22 november houdt de Westelijke Accoun tantskantoren BV, met Arbo- Ned Zeeland een voorlichtings avond voor werkgevers over het wetsvoorstel Terugdrin ging Ziekteverzuim. Tévens over het wetsvoorstel tot wijzi ging van de Arbeidsomstandig hedenwet. De gevolgen van de wijziging worden toegelicht door juristen en specialisten van WEA en ArboNed Zeeland. Na de spreekbeurten is er gele genheid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst is gratis en vind plaats in Motel Goes, Anthony Fokkerstraat 100 in Goes. Aanvang 19.30 uur. Outdoorsport Op woensdag 24 november houdt de federatie ClOS-sport- leiders Nederland (FCN) in sa menwerking met CIOS-Goes een themadag met als onder werp Trends in outdoorsports. Scholengemeenschap Tbr Welle startte in 1988 een opleiding Sport en Bewegen van het CI OS. Na vijf jaar hard werken begint de opleiding vaste con touren te krijgen en kan het eerste lustrum worden gevierd. Tijdens de themadag zal een groot aantal trends en ontwik kelingen in de buitensport- branche aan de orde komen. Drie gastsprekers zijn uitgeno digd om in een korte uiteenzet ting hun ervaringen met de buitensportwereld te belich ten. Aansluitend op de drie le zingen wordt een aantal works hops gehouden die direct ver ZIERIKZEE - Vooral zaterdagmorgen was het een drukke bedoening in de grote zaal van de Christelij ke Gereformeerde kerk in Zierikzee. Tijdens de ba- zar/rommelmarkt georganiseerd door de Christelijk Gereformeerde handwerkclub uit Nieuwerkerk, werden duidelijk goede zaken gedaan. De opbrengst van dit feestelijke dagje was ruim drieduizend gul den, een bedrag dat geheel ten goede komt aan de re novatie van het ziekenhuis in het Roemeense Bara- olt. De verschillende kraampjes gevuld met speeltjes voor de jeugd, handwerken, cadeau-ar tikelen, 'rommel' en boeken, mochten zich verheugen in een -~grote belangstelling. Mevrouw S. van de Velde uit Nieuwer kerk, voorzitster van de orga niserende handwerkclub, is in ieder geval tevreden. Met deze volgens haar onverwacht hoge opbrengst, kan weer een er an der aan materiaal worden ge kocht voor de renovatie van het Roemeense ziekenhuis. De handwerkclub vormt on derdeel van het comité van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Goes, dat zich al drie jaar inzet voor het Baraoltse ziekenhuis. Naast verschillen de activiteiten om geld in te za melen voor de aankoop van materialen, coördineert dit co mité ook de uitzending van zo'n veertig vrijwilligers die elke zomer drie weken aan de renovatie van het ziekenhuis in Baraolt werken. De vrijwilli gers afkomstig van de Christe lijke Gereformeerde Kerken in de regio, betalen de reis uit ei gen zak en renoveren met de uit Nederland meegenomen vakkennis en materialen, het ziekenhuis in dit dorp. Het gro te voordeel van een dergelijke manier van werken is, vindt mevrouw Van de Velde, dat er geen geld blijft hangen op plaatsen waar het eigenlijk niet is besteed. „Alles komt op z'n plaats terecht", zegt ze. Ze vertelt dat vorig jaar bij voorbeeld de kraarhafdeling grondig is opgeknapt en dit jaar de keuken van het in het Hongaars sprekend deel van Roemenië gelegen ziekenhuis. Het comité denkt nog twee jaar nodig te hebben voor het hele gebouw weer in een goede staat zal verkeren. Volgens haar bevond het ziekenhuis zich drie jaar geleden in een onbeschrijflijk slechte toe stand. „Het was erger dan een beestenstal", omschrijft ze de vroegere situatie. Soms wordt het comité verweten dat het zich teveel richt op één 'goede zaak' en zich te weinig bezig houdt met andere noodlijden de voorzieningen in Roemenië. Mevrouw Van de Velde is ech ter de mening toegedaan dat een mens nu eenmaal niet alles kan doen: „Je kunt beter één ding goed doen dan vijftig din gen half." band houden met outdoor sport. Het programma begint om 13.00 uur en eindigt om streeks 17i00 uur. De themadag vindt plaats in het Sportpunt in Goes. Thema-avond Link Morgen, dinsdag 16 november wordt in Grand Café Bolsjoi aan de Grote Markt in Goes een Link-thema-avond gehou den. Spreker is H. J. Duin en hij gaat het hebben over time- management. De thema-avond begint om 20.30 uur. MIDDELBURG FNV-bijeenkomst Het FNV-district Zeeland houdt op dinsdag 16 november een ontmoetingsbijeenkomst met twee leden van de Cubaan se vakcentrale Central de Tra- bajadores de Cuba (CTC). Deze avond is een initiatief van me vrouw C. Damen, districtsbe stuurder van het FNV Zeeland. In mei van dit jaar was zij in Cuba op uitnodiging van de Cubaanse vakbeweging voor een bijeenkomst van vak bondsleden uit de hele wereld die mede door hun aanwezig heid Cuba steunen in hun strijd voor het socialisme. Al 33 jaar is Cuba het slachtoffer van een economisch embargo en militaire actie van de Ver enigde Staten. Daarnaast zijn door de veranderingen in de Sovjet-Unie en Oost-Europa de belangrijkste handelspartners weggevallen. Helaas is het land door deze ontwikkelingen in grote moeilijkheden geraakt en daarom wil de vakbeweging hier tijdens deze bijeenkomst aandacht aan besteden. De avond begint om 19.30 uur in Hotel Arneville, Buitenrust- straat 22 in Middelburg. Voor informatie: telefoon 01180- 25655. Lezing Woensdag 17 november ver zorgt mr. J. van Marion in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezing over opsporing en vervolging van strafbare feiten. De spre ker stelt tijdens zijn lezing de gang van zaken in een opspo- rings- en vervolgingsfase van een strafrechtelijke procedure aan de orde. Hij gaat daarbij in op de gebruikte technieken, de toegepaste tactiek en de juridi sche eisen en vormen die in acht moeten worden genomen. Mr. Van Marion illustreert zijn betoog aan de hand van een zaak die zich in het verleden in Zeeland heeft voorgedaan: de zaak van de dronken water man. Daarbij wordt al snel dui delijk dat er noeste arbeid van een omvangrijk team aan het oplossen van een misdaad vooraf gaat. Mr. J. van Marion heeft na zijn opleiding gewerkt als inspecteur van politie in Schiedam, waarvan tien jaar als inspecteur der recherche. Hij was hoofdinspecteur van politie op de Nederlandse An tillen, adjunct-directeur van het studiecentrum voor hoger politiepersoneel, commissaris van politie in Vlissingen en of ficier van justitie in het arron dissement Middelburg. Mo menteel is hij voorzitter van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. De lezing van mr. Van Marion begint om 20.00 uur. Rozenkruisers Op initiatief van het Rozen kruisers Genootschap wordt maandag 22 november een le zing gehouden over de micro kosmos en haar goddelijke kern. De bijeenkomst is in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Aanvang 20.00 uur. Najaarsconcert Vrijdag 19 november geeft het Middelburgs Kamerkoor een najaarsconcert in de Koorkerk van Middelburg. Het concert van het Kamerkoor onder lei ding van haar dirigent Jan Schuurmans heeft als centrale figuur de Heilige Maagd Ma ria. Er worden bijvoorbeeld het Salve Regina, een Magnifi cat en het Marialitanie uitge voerd. Kaarten zijn verkrijg baar ter plaatse en in de voor verkoop. Aanvang 20.00 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sluipwijk: J. Meertens, kandidaat te Hou ten; te Hindeloopen (SoW): B. P. de Boer, kandidaat te Lei den; te Doornspijk: W. Roos te Leerbroek. Aangenomen naar Valburg- Homoet (part-time) (toez.): R. P. van Rooijen, kandidaat te Wassenaar. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Delft: W. van der Spek, eervol ontheven predikant, wonende te Amster dam. Gereformeerde Kerken Breroepen te Loosdrecht: H. van Veen te Maassluis. Aangenomen naar Appelscha: mevr. J. Eldering-Schenkel, kandidaat te Pesse. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg-Zuid: J. J. Tanis te Lisse. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Emmen: B. Elenga te Huizen (dg. De Goe de Herder); naar Steenwijk: K. de Graaf te Epe (bw. De Goede Herderkerk). Bedankt voor Stolwijk: Joh. Post te Ederveen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Beetgum: J. Miedema te Witmarsum en Pingjum en Zürich. Beroepbaarstelling: mevr. drs. A. J. Snier, Dr. Peelenstraat 6, 5831 EG Boxmeer, tel. 08855- 75530. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zwolle-Centrum: F. H. Folkerts te Stadskanaal. Aangenomen naar Langèslag: drs. R. J. Vreugdenhil, kandi daat te Emmeloord, die be dankte voor Baflo-Warffum in combinatie met Pieterburen, voor Gees, voor Kantens, voor Lutten, voor Tën Post in combi natie met Garrelsweer en voor Zevenbergen; naar Dalfsen: H. van den Berg te Assen-Zuid, die bedankte voor Almelo, voor Bunschoten-Oost, voor Ermelo en voor Zwolle- Centrum; naar Roodeschool: P. F. de Boer, kandidaat te Emme loord, die bedankte voor Creil in combinatie met Nagele. Olieboer D. Heijboer duivde zijn kar zo'n dertig jaar door dorp en polder. De foto werd genomen op de Molenweg. NIEUWERKERK - Onlangs verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal het door H. Wandel samen gestelde fotoboek Nieuwerkerk in de jaren '50. Aan de hand van ongeveer 90 foto's maakt de samenstel ler een visuele wandeling door het dorp. Het boek toont een stukje geschiedenis vanaf de Tweede. We reldoorlog tot eind jaren '50. Heel ingrijpend voor dit dorp was de periode van de inunda tie tijdens de oorlog. De foto's tonen onder meer de resten van de in de oorlog opgeblazen Ne derlandse Hervormde kerkto ren en openbare lagere school aan de Kerkring. Een andere periode die dit boek beschrijft is de Watersnoodramp van 1 fe bruari 1953. Ook hier laten de foto's de diepe ellende, die deze natuurramp teweegbracht, zien. „In ons dorp is sinds de Twee de Wereldoorlog veel veran derd", zegt Wandel. 'Weilanden werden volgebouwd met zoge naamde nieuwbouw en straat jes werden straten veroorzaakt door het toenemende verkeer. Door de gemeentelijke herin deling werd Nieuwerkerk per 1 januari 1961 haar zelfstandig heid ontnomen. Vanaf die da tum werd ons dorp samenge voegd met Oosterland, Ouwer kerk en Sirjansland.' Het is mede daarom dat Wandel tij dens het samenstellen voor de periode van voor de herinde ling heeft gekozen. De samensteller begint zijn wandeling door de tijd tijdens de inundatie in de Tweede We reldoorlog, Op 14 februari 1944 kreeg de burgemeester een te legram met de mededeling, dat er spoedig een algehele ontrui ming was te verwachten. Ook andere gemeenten hadden een dergelijk noodbericht ontvan gen. Er werd een spoedverga dering belegd, waarbij ook de militaire Insel-Commandant aanwezig was. Deze deelde mee dat het gehele eiland als inun- datiegebied was aangewezen. Mocht de lezer nu denken dat het boek alleen maar de ellen de van oorlog en watersnood weergeeft heeft het mis. Naast foto's van de viering in 1948 van de kroning van prin ses Juliana tot koningin toont de uitgave onder meer: de Sta tionsstraat waarbij tijdens mooi weer de dagelijkse verga dering over het wel en wee van het dorp plaats vond; leerlin gen van de Landbouwschool aan de Kerkring; de muziek vereniging Oefening en Uit spanning; de aanvoer van het eerste vee na de Watersnood ramp bij de muziektent; de melkophaler Frits Tbrensma en olieboer D. Heijboer. Na tuurlijk ontbreken de foto's van de ouderwetse ijspret niet, terwijl ook de diverse school foto's uit die tijd niet ontbre ken. De uitgave is een echt dorps foto-album geworden, waarin menige inwoner van Nieuwerkerk zichzelf zal her kennen en er zo zijn of haar herinneringen bij zal hebben. Advertentie Er werd druk gesnuffeld tussen de boeken, (Foto: Joop van houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6