lu u* Mijnenjager Hr. Ms. Zierikzee voor de eerste keer terug in Zierikzeese haven 'Steeds minder animo voor de huur van volkstuinen' YOUNG SCHIESSER Overval Helft jongeren krijgt geen les over milieu Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: Heel Zierikzee is trots op schip Ernstig gewond PARMA Voorzitter stichting Nutstuingrondverhuring, H. J. van de Zande MAANDAG 15 NOVEMBER 1993 NR 25461 l\ Super Mini t Tanga i deurloo mods Jonge Ondermode voor Mannen De nieuwe sportieve mannen- slip in drie modellen en verschillende kleuren, 100% katoen «j 95 vanaf beuren in de toekomst ook wat meer accent zal krijgen". Na mens het gemeentebestuur bood burgemeester Asselbergs een ingelijste kleurenfoto van het poortencomplex aan aan bevelvoerder luitenant ter zee der eerste klasse P. H. T. van Zwieten. De inventaris van het schip wordt aangevuld met koffiekopjes met het wapen van Zierikzee. Luitenant Van Zwieten was speciaal voor het bezoek aan de naamstad van zijn schip in de archieven gedoken om wat meer over de stad Zierikzee te weten te komen. Volgens Van Zwieten is de band tussen de stad Zierikzee en het schip Zie rikzee een beetje verwaterd. „Inmiddels zitten er allemaal nieuwe bemanningsleden op het schip, maar wij zullen er ze ker voor zorgen dat de band tussen schip en stad intensie ver wordt. Burgemeester As selbergs ontving uit handen van luitenant Van Zwieten een boek over de schepen van de Koninklijke Marine. Vrijdag avond werd voor genodigden een cocktailparty aan boord van de mijnenjager gehouden. Zaterdag en zondag kon het pu bliek Hr. Ms. Zierikzee bezoe ken. Zaterdagavond werden spor tief de krachten gemeten tus sen de mariniers, gemeenteper- soneel en bestuurders en de Zierikzeese brandweer tijdens een volleybaltoernooi in On derdak. Met de bouw van Hr. Ms. Zie rikzee werd in februari 1985 be gonnen bij scheepswerf Van der Giessen de Noord marine- bouw in Alblasserdam. Het schip maakt deel uit van de Alkmaarklassemijnenbestrij- dingsvaartuigen. In deze klas se zijn vijftien schepen ge bouwd. De huidige Zierikzee heeft vier voorgangers gehad. Van 1653 tot 1674 was dit een li nieschip met 60 stukken onder bevel van de admiraliteit van Zeeland. Bij de admiraliteit van het Noorderkwartier was vanaf 1672 een fregat met 24 stukken in gebruik. De admi raliteit van Zeeland had van 1688 tot 1696 wederom een li nieschip in gebruik. Het laat ste schip met de naam Zierik zee was bij de Koninklijke Ma rine in gebruik van 1735 tot 1782. ROTTERDAM - De eigenaar van een café in Rotterdam-Zuid is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewondge raakt, toen hij in zijn bliik werd schoten. Zijn café werd overvallen door een groep van tien mannen, ieder in het bezit van een vuurwapen. De café baas is opgenomen in een zie kenhuis, maar was zondag avond buiten levensgevaar. ALKMAAR - Een 30-jarige Joegoslavische man is zater- dagavpnd ontsnapt uit het Huis van Bewaring Schutters- wei in Alkmaar. Hij is spoor loos. De man Aeeft bij zijn ont snapping geen geweld ge bruikt. Dat heeft een woord voerder van de Alkmaarse po litie meegedeeld. BARENDRECHT - Op de A29 ter hoogte van het Vaamplein in Barendrecht heeft zich zon dagmiddag omstreeks 16.30 uur een kettingbotsing voorge daan, waarbij vijf gewonden zijn gevallen. Er zijn zeker vijf auto's bij betrokken. Het ver keer in de richting Helle gatsplein is gestremd. AMSTERDAM - De helft van de Nederlandse jongeren tus sen 12 en 20 jaar krijgt op school geen les over milieu in Nederland of in de rest van de wereld. Over beide onderwer pen krijgt ruim 31 procent wel onderwijs, terwijl bij 5 pro cent op school alleen over het milieu in Nederland wordt ge sproken en bij bijna 12 procent alleen over het milieu wereld wijd, bij voorbeeld over het tropisch regenwoud. Dat blijkt uit een enquête on der 1745 jongeren, waarvan het resultaat zondag in Amster dam tijdens de jongerenmani- festatie „Wat koop je voor de toekomst is gepresenteerd. Het bureau Inter/View heeft het onderzoek uitgevoerd in opdracht van de Nationale Jon- gerenraad voor Milieu en Ont wikkeling, The Body Shop en Novib. Van de ondervraagden, 1077 meisjes en 608 jongens, let twee derde er bij aankopen in meerdere of mindere mate op of het produkt op een milieu vriendelijke wijze is gemaakt. Ruim 14 procent doet dat meestal, bijna 54 procent soms. Een op de vijf jongeren houdt er meestal rekening mee of het gekochte produkt schade aan het milieu kan aanrichten. Ruim 53 procent doet dat soms en een kwart van de onder vraagden nooit. Ruim de helft meent te weten of een produkt schadelijk is voor het milieu, ruim een derde doet dat niet. Drie kwart van de jongeren is bereid meer te betalen voor een produkt dat milieuvriendelijk is, ruim 22 procent wil dat niet. Twee derde van degenen die uit milieu-overwegingen extra geld op tafel willen leggen is bereid maximaal 20 procent meer te betalen, 17 procent wil 20 procent of meer betalen. Advertentie LOENEN - Een uitslaande brand heeft zondagochtend een café-restaurant in Loenen vol ledig in de as gelegd. Het vuur ontstond volgens de politie rond half vijf en heeft voor ze ker een miljoen gulden schade veroorzaakt. Er vielen geen ge wonden. MAASTRICHT - De 43-jarige L. J. uit Maastricht is zondag ochtend rond elf uur voor zijn woning aan de Scharnerweg door een autokraker zo ernstig bewerkt met een mes, dat hij in het Academisch Ziekenhuis in Maastricht aan zijn verwondin gen is overleden. Dit heeft een woordvoerder van de Maas trichtse politie zondagmiddag meegedeeld. Ik hoop dat er weer mensen ko men die daar gébruik van ma ken, vooral jonge mensen". In het afgelopen seizoen maakte Van de Zande met J. J. de Wilde en J. H. Roskam uit Zierikzee, als keurcommissie drie keer een rondgang door het volkstuinencomplex. Zij be oordeelden de tuinen op de di versiteit aan groenten die er groeide en het onkruidvrij zijn. „De meeste tuinen zagen er goed uit". Van de ongeveer 65 huurders van een Nutsvolkstuin ging R Beekmans uit Zierikzee dit jaar met de hoogste eer strij ken. Zijn tuin werd door de keuringscommissie beloond met een eerste prijs; een be drag van vijftig gulden. De oud-chauffeur vertelde dat hij, in de periode van tien jaar dat hij een volkstuin huurt, ieder jaar in de prijzen viel. „Dit is de tweede keer dat het een eer ste prijs is. De oud-chauffeur verbouwde dit jaar in zijn tuin onder meer gele tomaten en ha ricots verts, waarvan zijn vroe gere collega's het zaaigoed res pectievelijk uit Italië en Frankrijk meebrachten. „Die groenten groeien hier in Neder land hartje zomer ook goed". Frambozen Veel succes had Beckmans ver der met zijn grote frambozen en aardbeien, waar vele potten jam van werden gemaakt. Groenten als bonen, kroten en kolen werden geweckt en de zuurkool ging in een vat. „Wij hoeven nooit naar de groente boer. We eten elke dag groente uit eigen tuin en een deel van de familie ook", aldus de en thousiaste 65-jarige tuinier die in zijn volkstuin ook veel bloe men kweekt. Hij vertelde er in de zomer iedere dag bezig te zijn. „Het is echt een hobby. Het leuke is om alles te zien groeien en de grote hoeveelheid groenten die je er van thuis krijgt". De prijzen voor de best ver zorgde volkstuinen in het Nutstuingrondcomplex gingen verder naar H. B. Lokerse, H. Pannekoek, M. Kristalijn, H. G. Vermeule en D. van Mourik. Zij kregen uit handen van voorzitter Van de Zande een geldbedrag variërend van veer tig tot tien gulden. Vreselijke momenten zijn het. Net heb je het bruidspaar gefeliciteerd en ga je op zoek naar een tafeltje. Je schuifelt tussen de al gezeten gasten door en opeens trekt er iemand aan je jasje. 'Kent u me nog Ik heb vroeger bij u in de klas gezeten.' Koortsachtig probeer je in het gezicht van een vrouw van vijfentwintig het ui terlijk van een dertienjarig pubertje te zoeken. 'Even kijken, hoor' prevel ik, schietgebedjes opzendend. Ik kom er niet uit. 'Ik ben Annelies van der Zande'. 'O natuurlijk, Annelies! Hoe kon ik dat nu vergeten. Tsjongejongejonge. Maar jij bent veranderd zeg.' Hoe langer hoe meer krijg ik ervaring in dit hui chelachtige toneelstukje. Van binnen wroet ik in het moeras van mijn herinnering en van bui ten straal ik vanwege deze onverwachte ont moeting. Ik kan wel aardig muzieknootjes ont houden, maar met de namen van mensen is het hopeloos. Elk jaar gaan er bijna tweehon derd leerlingen van de middelbare school af en ik heb ze allemaal wel eens muziekles ge geven. Langzamerhand lopen er duizenden mensen rond die mij onverwacht koortsaan vallen kunnen bezorgen met die ellendige vraag; Kent u me nog? Vervelende donderstraaltjes van dertien jaar verschijnen opeens in pak met stropdas en de grootste giechels blijken ineens versteende doktersassistentes te zijn geworden. En dan vragen ze mij: Kent u me nog De meest ge vaarlijke plaatsen zijn recepties, grote win kels en zangavonden. Twee weken geleden nog stond ik in de rij voor de kassa bij Albert Heijn. Ik voelde het weer aankomen. Al van verre zat de cassière me stralend toe te lachen. Ik kreeg onmiddellijk de neiging om met mijn wagentje rechtsomkeert te maken of me te verstoppen achter de spi- nazieblikkerxToch gloorde er hoop, want hoe dichter ik bij de cassière kwam, des te meer kreeg ik de kans om op ongepaste wijze de ui terlijke kenmerken van het vrouw-zijn te be studeren, want daar lag mijn enige kans op redding: het naambordje. Maar het ging gran dioos mis. De naam zei me niets, ze bleek al jaren getrouwd te zijn. Er zijn leerlingen die je altijd bijblijven: de ellendelingen en de onver- getelijken. Daartussen bevindt zich een grote grijze massa die, naarmate je langer in het onderwijs zit, steeds groter en steeds waziger wordt. Maar nog erger is het als willekeurige mensen naar je toekomen en de vraag: 'Ken je me nog' juist niet stellen. Want zij zijn er vast van over tuigd datje hen nog wel kent. Bij de kaasafde ling van de HEMA kloppen ze je enthousiast op de schouder. 'Ha, die Marzas, hoe gaat het met je Het wordt nu heel moeilijk. Want naast de vraag wie de afzender is, spookt ook de vraag door je heen waar je in hemelsnaam de man of "vrouw van zou moeten kennen. Hakkelende vaagheden, stotterende ant woorden worden aaneengeregen door grote stiltes. 'Tot ziens hoor!' zeg je, maar in je her sencellen spelen zich chaotische taferelen af. 'Wie was dat nou Woensdagavond was er een zangavond in Bruinisse. Na afloop dron ken we met elkaar koffie in het nabijgelegen zaaltje. Opeens komen er twee mensen op me af. 'U heeft de groeten van Caroline' zeiden ze. Het was weer spannend. Snelle verwachtingspa tronen rekenden in me uit dat dit wel eens een vader en moeder van een oud-leerling zouden kunnen zijn. 'O Caroline!' straalde ik. 'Ja, die ken ik nog wel. Hoe gaat het tegenwoordig met ze....' Verbaasd keken de pa en ma me aan. 'Maar u heeft ze vanmorgen nog in de klas gehad...' En langzaam, heel langzaam zakte ik in de Bruse bodem. MARZAS (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Voor de eerste keer na de indienststelling van Hr. Ms. Zierikzee bracht de mijnenjager met haar bemanning afgelopen weekend een bezoek aan Zierikzee. Vrijdag werd de bemanning van het schip officieel ontvangen in het stadhuis. Zaterdag kon iedereen die dat wilde een kijkje nemen aan boord van het schip. Van die gelegenheid was, zoals burgemeester Asselbergs al voorspelde, behoorlijk wat belangstel ling. ,,Want iedereen in Zierikzee is trots op het schip", aldus de Zierikzeese eerste burger. Hr. Ms. Zierikzee arriveerde vrijdagmiddag in de haven van Zierikzee. Niet veel later maakte luitenant ter zee der eerste klasse P. H. T. van Zwie ten vergezeld van de beman ning van de mijnenjager zijn opwachting in het Zierikzeese stadhuis. Speciaal voor de ge legenheid was in de Vierschaar van het stadhuis een expositie over de marine ingericht. Hr. Ms. Zierikzee telt 30 beman ningsleden, waaronder enkele vrouwelijke mariniers. Burgemeester Asselbergs stel de in een korte toespraak tot de bemanning van het schip en een aantal genodigden aller eerst het bezoek van het schip zeer op prijs te stellen. Zeven jaar geleden werd het schip in Zierikzee officieel in gebruik genomen en de afspraak was toen dat men eens in de drie jaar een bezoek zou brengen aan Zierikzee. Door allerlei omstandigheden was het tot het afgelopen weekend nog niet tot een bezoek gekomen. Sinds de indienststelling van het schip in 1987, zo bleek uit de woorden van Asselbergs, is het schip op verschillende plaatsen actief geweest. Zo werden met het schip tijdens de Golfoorlog mijnenbestrij- dingswerkzaamheden verricht in de Perzische Golf. Ook is het schip in 1990 in de Verenigde Staten geweest. „Het schip heeft belangrijk werk verricht en daar is veel goodwill mee gekweekt", vatte burgemees ter Asselbergs samen. Hoewel het schip nog maar weinig bezoeken heeft ge bracht aan de haven van Zie rikzee is er volgens burgemees ter Asselbergs sprake van een goede band tussen de beman ning van het schip en de ge meente Zierikzee in het alge meen en beschermvrouwe me vrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal in het bijzonder. „De band met haar is zeer in tensief", aldus Asselbergs. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat hijzelf, en met hem vele Zierikzeeënaars, het wel en wee van Hr. Ms. Zierik zee op de voet volgen. Het ma rineschip, zo stelde Asselbergs, draagt de naam Zierikzee uit. „En ik hoop dat het randge- ZIERIKZEE -Ieder jaar wordt de groep huurders wat kleiner en de leeftijd van de mensen die een tuin huren wat hoger. Dat wordt op den duur een groot pro bleem. Er staan momenteel zeven tuinen leeg, waarvoor zich maar geen nieuwe gegadigden aanmelden". Tijdens de jaarlijkse uitreiking van de prijzen voor de mooiste en best verzorgde volkstuinen liet de voorzitter van de Stichting Nuts tuingrondverhuring, H. J. van de Zande duidelijk blijken dat er bij particulie ren steeds minder animo is voor de huur van een volkstuin. Die voorzitter herinnerde er aan dat de Stichting Nutstuin grondverhuring tien jaar gele den nog een wachtlijst had. In de zeventiger jaren was de vraag naar volkstuinen nog zo groot dat de stichting dank baar gebruik maakte van een stuk grond rondom het dieren asiel dat men tijdelijk kon hu ren om uit te geven als volks tuinen. Het feit dat men, mo menteel een aantal volkstui nen niet meer kan verhuren weet Van de Zande aan de ver anderde tijd. „Er zijn nog maar weinig grote gezinnen en er groeit teveel op een hectare. De groentewinkels liggen voï goedkope groenten". De voorzitter sprak de hoop uit op een kentering. „Bij ons volkstuinencomplex aan de Emil Sandströmweg staat een groot bord waarop staat hoe men een volkstuin kan huren. P. Beekmans uit Zierikzee ging dit jaar met de hoogste eer strijken. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5