Plan Tureluur vordert gestaag aan de zuidkust van Schouwen 'Uitvoering The Apostle was voor ons een grandioos succes' Kinder kleding Aanvraag tot landinrichting waarschijnlijk gehonoreerd Verbouwing wijkgebouw Noordgouwe Vergadering over nota iepziekte- beleid Vergadering algemeen bestuur De Zuidhoek Zeeschepen naar Antwerpen moeten wachten Wapens in beslag genomen bij invallen in bars Interkerkelijk koor Adonai brengt musical in Grote Kerk: MAANDAG 15 NOVEMBER 1993 NR 25461 3 De Flaauioersinlaag. Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie kan de ecologische waarde van dit gebied vergroot worden door wijziging van de waterhuishouding(Foto: Henk Harmsen). ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse projecten in het kader van Plan Tureluur waarhij een flink deel van de zuidkust van het eiland tot een zout/brak moerasgebied wordt omgevormd, vorderen gestaag. Vol gens Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zit honorering van de aanvraag tot landinrich ting van het gebied bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, er aan te komen. Verder, zegt hij, vinden momenteel onderhandelingen plaats over aankoop van land met de eigenaren van onder meer weilanden en akkerbouwgronden in het gebied van Plan Tureluur, dat zich globaal uitstrekt aan de zuid kust van het eiland tussen de Zeelandbrug en Oosterscheldekering en onder meer zo'n 800 hectare land bouwgrond omvat. ,,Bij de onderhandelingen voor aankoop gaat het nu al om enkele honderden hectare land", aldus Kramer. In december valt de definitieve beslissing bij het ministerie van LNV, maar Thijs Kramer van de ZMF, weet nu al bijna zeker dat de aanvraag tot land inrichting voor de zuidkust van Schouwen in het kader van plan Tureluur - ingediend door de ZMF samen met Natuurmo numenten en de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland om de realisatie van dit na tuurgebied te vergemakkelij ken - zal worden gehonoreerd omdat de Provincie de aan vraag inmiddels heeft voorge dragen in Den Haag. ,,De erva ring leert ons dat dan de aan vraag zal worden gehono reerd", aldus Kramer. Volgens Kramer betekent toe kenning van de landinrich- tingsaanvraag^dat vanaf janua ri 1994 begonnen kan worden met onder meer het onderzoe ken van de mogelijkheden rond de waterbeheersing in het gebied. Voor het Waterschap Schouwen-Duiveland is toe kenning van de aanvraag van aanzienlijk belang omdat dan het Rijk de helft van de kosten voor waterbeheersing op zich neemt. De gebieden achter de Ooster- scheldedijk die veelvuldig te maken hebben met zoute kwel, zullen volgens Plan Tureluur worden ontwikkeld tot een zout/brak moerasgebied. Aangezien de .waterhuishou ding in een tot het plan beho rend gebied als de Prunje, nu vooral is-afgestemd op de wen sen van de boeren, zijn volgens de ZMF maatregelen noodza kelijk als een verhoging van de waterstand, zoutwatertoevoer en een peilbeheer dat is gericht op de handhaving van de na tuurlijke schommelingen om de gronden tot het gewenste milieu te brengen. Volgens Kramer een kostbare zaak die dankzij een honorering van de aanvraag tot landinrichting voor de helft door het Rijk be taald zal worden. Het eerste jaar van het landin richtingsproject js bestemd, voor voorwerk, een inventari satie, waardoor; in het gebied zelf, nog miet."veel te zien zal zijn. Een voorlopige commissie wordt geplaatst, bestaande uit vertegenwoordigers van het waterschap en de natuurbe- schermings- en landbouworga nisaties. Volgens Kramer kan zo op een goede manier worden bekeken hoe het hele gebied het beste kan worden inge richt. Het gebied waarvoor landinrichting is aangevraagd beslaat een oppervlakte van 6000 hectare, globaal omgrensd door de lijn Zeelandbrug- Brouwersdam-Schelphoek. De natuurbeschermingsorganisa- ,,De druk op de ketel was enorm groot. Het was voor ons de eerste keer dat we zelf.zoiets groots hebben opgezet. Zonder de medewerking van al die mensen die op vrijwillige basis mee hebben gewerkt, hadden we dit overigens nooit voor el kaar kunnen krijgen", zegt Asma over de uitvoering van de musical. De spanning achter de coulis sen was hoog voor de in blauw met witte kostuums gehulde koorleden, hun plaats voor het publiek innamen. Met op de voorgrond de dirigente en in de hoek het combo, zette het koor de eerste uit een rij van negen tien stukken in, die vooraf werden gegaan door een gele zen tekst. Aan de hand van de ze gelezen tekst en de stukken, volgde een reis door het leven van de Apostel Paulus. Spe ciaal voor de uitvoering waren twee solisten aangetrokken, te weten Donna Oostdijk en Rien Oostdijk. Het podium gelegen voor het koor, bood ruimte aan een aantal danseressen die een gracieuze bijdrage leverden aan enkele stukken. Volgens Asma heeft The Apost le tal van hele leuke reacties opgeleverd. „Bijvoorbeeld van een dirigent van een ander koor uit de regio, die zei dat hij dolgraag ook zo'n koor tot zijn beschikking zou willen heb ben." Wat Adonai onderscheidt van andere soortgelijke zang gezelschappen, kan hij zo pre cies niet zeggen, maar Asma denkt dat de prettige onderlin ge samenwerking en de grote inzet, er allicht iets mee te ma- ties kozen voor dit grote gebied om voldoende grond te kunnen verwerven in de periode dat het landinrichtingsproject loopt, bedoeld om boeren die in het gebied van Plan Ture luur zitten er uit te kunnen ha len door ze ergens anders grond aan te bieden. Volgens Kramer is het name lijk absoluut niet de bedoeling dat landbouwers de dupe wor den van Plan Tureluur. Hij zegt dat er veel en een goed contact bestaat met de standsorganisa ties in de landbouw. „Wij doen er alles aan om de overlast te beperken", zegt hij. Natuurontwikkeling Plan Tureluur, dat begin 1991 werd gelanceerd, richt zich op natuurontwikkeling voor de Oosterschelde. De ZMF ziet het als haar taak zich op te werpen als de belangenbehartiger van de natuurwaarden van de Oos terschelde. In samenwerking met het Bureau Waardenburg werkte de ZMF het plan uit met de gelden die het ministe rie van LNV beschikbaar stel de in het kader vön het Natuur beleidsplan (NBP). Dit plan heeft als doel het realiseren van een ecologische hoofd structuur in Nederland, die zal bestaan uit kerngebieden, om vangrijke natuurgebieden en natuurontwikkelingsgebie den. Kramer: „De ZMF heeft met een op dit Natuurbeleidsplan ingespeeld. We staan voor in de rij en daar hebben we nu pro fijt van. De natuurpotenties van het gebied zijn zo duidelijk aanwezig. Verder hebben we mee dat ook landelijk is door drongen hoe belangrijk dit ge bied is", aldus Kramer. Omdat Plan Tureluur mede hierdoor een onderdeel van het NBP is geworden, betaalt de overheid in zijn geheel de aan koop van gronden in het gebied dat het plan bestrijkt. De landbouw heeft het NBP volgens Kramer geaccepteerd en de belangen van die sector worden ook meegewogen bij de uitvoering van dit nationale plan. Leidt deze uitvoering el ders in den lande nog weieens tot noemenswaardige proble men met agrariërs in de door het NBP aangewezen gebieden, op Schouwen is dit volgens Kramer niet het geval. Hij meent dat dit niet alleen is te danken aan het zorgvuldig overlegen het meewegen, van landbouwbelangen, maar ook omdat de gronden nodig voor' het Plan Tureluur, nu niet be paald de beste landbouwgebie den zijn vanwege het van ouds her al zoute karakter dat deze weilanden en akkers ken merkt. Kramer ontkent niet dat ook door de malaise die vooral de akkerbouw vandaag de dag plaagt, boeren wellicht sneller dan vroeger besluiten tot verkoop van hun grond. De zestien Schouwen-Duive landse projecten maken deel uit van een uitgebreid plan voor het behoud en ontwikke ken hebben. Hard werken kan de koorleden in elk geval niet worden ontzegd. Al vanaf fe bruari dit jaar waren ze in touw om de uitvoering van de musical tot een succes te ma ken, afgezien nog van het feit dat ook de zelfstandige status die hét koor in mei bewerkstel ligde, tussendoor de nodige aandacht vroeg. Hoewel het interieur van de Grote Kerk op zijn minst net zo imposant is als de buitenkant, is het volgens Asma uit het oogpunt van akoestiek, nu niet bepaald een gemakkelijk ge bouw. „Het is een schitterende kerk, maar voor de geluids mensen is het er niet gemakke lijk werken, onder meer Van wege de nagalm die de kerk kent." Asma meent dat dit vooral hinderlijk is bij stuk ken waarvan zowel de muziek als de zang abrupt behoren te eindigen. Hij is echter erg te vreden over de gang van zaken tijdens de uitvoering: „Ik moet zeggen 'petje af' voor de men sen van de techniek die het ge luid zaterdagavond voortreffe lijk hebben weten op te bou wen." Advertentie ling van de natuurwaarden rondom de Oosterschelde als waardevol getijde-milieu. Kra mer benadrukt dat het niet in de bedoeling ligt van de ZMF en de voor het beheer van het op stapel staande moerasge bied aangezochte organisaties Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten, deze natuur geheel af te sluiten voor mensen. Er zullen volgens hem wel dege lijk enige voorzieningen wor den aangelegd voor bijvoor beeld wandelaars. Kramer is tot nu toe tevreden over de verloop van Plan Ture luur op Schouwen, hoewel de ZMF nog best een wensenlijst heeft. De federatie zou graag zien dat de provinciale weg in de toekomst wordt omgelegd rond het Prunjegebied. Dit om versnippering van, en versto ring in het dan omliggend na tuurgebied tegen te gaan. Kra mer: „Maar dat is een wens voor de toekomst, voor de ko mende twintig jaar waarin het plan gerealiseerd wordt." NOORDGOUWE - Op dinsdag 16 november begint in Noord- gouwe de verbouwing van het wijkgebouw van de kruisver eniging Rondom de Ooster schelde. De verbouwing zal naar ver wachting ongeveer zes weken duren. Dat houdt in dat gedu rende de rest van november en in de maand december de zit tingen van het zuigelingen- en kleuterbureau in Dreischor worden gehouden. Ook de spreekuren van 'de wijkver pleegkundige worden geduren de die periode naar Dreischor verplaatst. Men kan daar te recht in het gebouw van de kruisvereniging aan de Mees ter Pieter Moggestraat 24, tele foon 01112-1438. BURGH-HAAMSTEDE - De nota iepziektebeleid staat cen- traal tijdens de vergadering van de Westerschoüwse advies commissie openbare werken. De commissieleden komen op donderdag 18 november bijeen in het gemeentehuis te Haam stede om advies uit te brengen over het beleid ten aanzien van het verwijderen en vervangen van zieke bomen en de kosten die dat.met zich meebrengt. De vergadering begint om 09.30 uur. ZIERIKZEE - Donderdag 18 november vergadert het alge meen bestuur van Werkvoor zieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de be stuurskamer van het schap en begint om 15.00 uur. Op de agenda, van de vergade ring onder meer het resultaten- overzicht over de periode van 1 januari tot en met 30 septem- berN 1993. Verder komt tijdens de vergadering het directie- verslag over het eerste halfjaar van 1993 aan de orde. Op de agenda ook de bestemming van het voordelig saldo 1992 en de stand van zaken met betrek king tot de bouw van de uit breiding. VLISSINGEN/ANTWERPEN - Zeeschepen die Antwerpen als bestemming hebben, mogen vanaf zondagavond acht uur tot nader order de vanaf de Noordzee de Westerschelde niet meer opvaren. Dat heeft een woordvoerder van de ver keersdienst op de Westerschel de zondagavond bekendge maakt. Het opvaarverbod heeft te ma ken met een algemene 24- uursstaking, maandag in de Antwerpse haven, waartoe de Belgische vakbonden hebben opgeroepen. Met hun actie wil len de vakbonden protesteren tegen de bezuinigingen die het Belgische kabinet wil doorvoe ren. Als het Belgische sluisper- soneel staakt, kunnen schepen de rede van Antwerpen niet be reiken. «JM.III.IJIIhIUJII.M.IL-I.I.IUM WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidoost 4 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op 08.01, onder 16.44 Maan op 10.47, onder 19.07 Eerste Kwartier: 21 nov. (03.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer verandert in een rap tempo. Dit is het beste te il lustreren aan de barometerstand. Gistermiddag wezen de barometers in liet noorden van het land lucht drukwaarden aan van iets minder dan 990 hectoPascal (/millibar). On dertussen stijgt de luchtdruk snel en morgenmiddag staan deze baro meters op een waarde boven 1040 hectoPascal. Het verschil in het hiermee samenhangende weer beeld is duidelijk te merken. Voor de komende dagen dan ook geen storm, wolken en regen, maar zon nig en droog weer en aanvankelijk weinig wind. Het wordt wel kouder. Vannacht daalt de temperatuur tot iets onder nul, morgenmiddag wordt het niet veel warmer dan een graad of 4. In deze temperaturen komt woensdag en donderdag waarschijnlijk niet veel verandering. Voor het gevoel wordt het echter kouder. De zuidoostelijke wind trekt namelijk aan tot windkracht 4 of 5. Het weer krijgt in de loop van de week dan ook een schraler karakter. ENSCHEDE - Tijdens een grootscheepse inval heeft de politie van Enschede in de nacht van vrijdag op zaterdag in drie horecagelegenheden wapens in beslag genomen. In verband hiermee zijn negen ar restaties verricht. De politie van Enschede heeft dit zater dag bekend gemaakt. De politie was in actie geko men naar aanleiding van het feit dat de afgelopen tijd veel gevochten is in de bars, waarbij ook wapens gebruikt werden. Ook bleek dat de bars regelma tig werden bezocht door perso nen die wapens bij zich had den. Aan de invallen namen 55 politiemensen deel. Zij ont ruimden de horecagelegenhe den en fouilleerden de bezoe kers. Van negen aangehouden mensen zijn vier Enschedeërs ingesloten. ZlERIKZEESCHEifï NIEUWSBODES» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend "hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom, afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag, tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. ZIERIKZEE - 'Een grandioos succes en best voor herhaling vatbaar', noemt musical-coördinator en voorzitter van het interkerkelijk koor Adonai, Taco Asma, de in het kader van het tienjarig bestaan, door het koor uitgevoerde mu sical zaterdagavond in de Grote Kerk in Zierikzee. Voor een publiek van zo'n 550 mensen brachten de 27 vaste leden aangevuld met dansers, solisten en extra comboleden onder leiding van dirigente Liesbeth Franken, de ongeveer twee uur durende gospelmusical The Apostle van Cam Floria, het verhaal over de ge tuigenis en het leven van de apostel Paulus. Asma: Het was een geslaagde avond die verschillende hele leuke reacties heeft opgeleverd." Er werd met overtuiging gemusiceerd, gezongen en gedanst in de Grot^ Kerk. (Foto: Joop van Houdt). k nu volop J-JALV5 deurloo mode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3