Zware storm eist doden en gewonden VieeeL Kustvaarder op drift door storm Racisme-onderzoeker waarschuwt voor verslechterend klimaat Gezamenlijke lijst GPV-RPF-SGP lijkt echt van de baan Maastricht eert 'zaate hermeniekes' Beeld tolerant Nederland moet nodig bijgesteld worden Café 'ver bouwd' na tv-pro- gramma over fascis tische jongeren Vijf gewonden bij kop/staartbotsing Kijk op krabbels Stedenfusie tuegewes,j4&uAe t 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrouw op kandidatenlijst RPF PUTTEN - De kans dat het GPV, de RPF en de SGP volgend jaar met een gemeenschappelijke lijst zul len deelnemen aan de verkiezingen voor het Euro pees Parlement is bijzonder klein geworden, nu de RPF zaterdag definitief mevrouw drs. G. Visser-van Lente op de kandidatenlijst heeft gezet. Visser-van Lente kreeg welis waar de onverkiesbare zevend^ plaats toebedeeld, maar een woordvoerder van de SGP deelde dit weekeinde mee dat de bezwaren van zijn partij te gen deze kandidatuur ,,van principiële aard zijn en los staan van de vraag, of zij al of niet verkiesbaar is". Vertegen woordigers van de drie kleine christelijke partijen zullen de komende weken verder over leggen over de mogelijkheid alsnog met een gemeenschap pelijke lijst aan de Europese verkiezingen deel te nemen. Waarschijnlijk zal op 1 decem ber een definitief besluit wor den genomen. De woordvoer der van de SGP toonde zich echter „somber" over de uit komst van dat beraad, nu de RPF* de kandidatuur van Visser-van Lente toch heeft doorgezet. Volgens de RPF- woordvoerder is er zaterdag op de federatieraad van zijn partij in Putten wel langdurig ge sproken over de bezwaren van de SGP tegen een vrouwelijke kandidaat voor het Europees Parlement. „Maar de overgrote meerderheid van de aanwezi gen vond dat een actieve rol van vrouwen in de christelijke politiek deel uitmaakt van de RPF-identiteit. Ons ledenbe stand bestaat voor 30 procent uit vrouwen", aldus de woord voerder. Op dit moment be schikken SGP, RPF en GPV over een gezamenlijke zetel in het Europees Parlement die wordt bezet door de SGP-er Van der Waal. Door de komen de uitbreiding van het aantal Nederlandse zetels van 25 naar 31 is er zelfs een redelijke kans dat het aantal „christelijk- rechtse" zetels in 1994 op twee kan komen. Komt er geen geza menlijke lijst, dan is de kans groot dat alle drie partijen ach ter het net vissen. IJMUIDEN - Op de Noordzee zijn door de storm een Duitse kustvaarder, twee containers en een grote la ding hout op drift geraakt. Dat is maandag meege deeld door het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Van het Duitse vrachtschip Heike Lehmano" zijn in de nacht van zondag op maandag op 45 kilometer ten noord westen van Vlieland de moto ren uitgevallen. De daar heer sende storm van windkracht negen en golven tot zes meter hoogte stuwen het 88 meter lange schip naar het zuiden. De met kali' geladen vrachtvaar der heeft een anker uitgezet, dat echter geen stand houdt. De Heike Lehmano telt zeven opvarenden. Er is volgens de kustwacht geen direct gevaar voor een botsing met boorplat- forms in de omgeving. De kapi tein onderhandelt met Smit In ternationale over een aanbod tot slepen. De sleepboot Smit Lloyd 25 is onderweg naar de Heike Lehmano. Op bijna hon derd kilometer ten westen van IJmuiden drijven ongeveer vijftig grote pakken hout. Die zijn verloren door het Zweedse motorschip Hanna. Het hout zal binnen enkele dagen ergens op de Nederlandse kust aan spoelen. Op twintig tot dertig kilometer voor IJmuiden drij ven twee containers, die zon dagavond overboord sloegen van het Deense vrachtschip Draco. Het Kustwachtcentrum heeft de scheepvaart op de Noordzee gewaarschuwd voor de stuurloze Heike Lehmano, de lading hout en de contai ners. De bemanning van een helikopter Van de Koninklijke Marine tracht op dertig kilo meter ten westen van Petten twëë gewonden van de Draco van boord te halen. Pogingen daartoe strandden zondag avond op de zware storm en de hoge deining. Vier reddingsbo ten hebben maandag bij het eerste daglicht de zoekactie naar de twee vermiste opvaren den van het Deense vracht schip hervat. Hun kans op overleven wordt uiterst gering geacht. Ook zal maandag mo gelijk extra bemanning aan boord van de Draco worden ge bracht omdat de resterende, oververmoeide opvarenden het schip nauwelijks de baas kun nen. MAASTRICHT - Carnaval vierend Maastricht bezit sinds zondagmiddag een kostbaar „relikwieke" in de vorm van een beeldengroep ter ere van de „zaate hermeniekes". Met die opmerking onthulde burge meester Houben van Maastricht in het hart van de binnenstad, op het Vrijthof, een monument in brons voor de stemmingsmakers van het carnaval, de „zaa te hermeniekes". Die orkestjes zijn er op uit om vooral oorverdovend harde klanken aan primitieve instru menten te ontlokken en ze be kommeren zich minder of in het geheel niet om welluidende muzikale produkties. Zij de den hun naam ook zondag weer alle eer aan door het gesproken woord in een kakafonie van ge luiden te doen ondergaan. Doe lend op de winderige regenbui en had burgemeester Houben een nieuwe naam voor de ver zamelde carnavaleske muziek groepen verzonnen. Er waren volgens hem zondag geen „zaa te" (dronken) maar „naate" (natte) hermeniekes. De hon derden muzikanten, kakelbont uitgedost, lieten zich door de ongunstige weersomstandighe den niet ontmoedigen. Ze be leefden een uitbundig voor proefje van het jaarlijkse car naval en namen bezit van hun monument. Dat bestaat uit vijf meer dan levensgrote beelden van de Maastrichtse kunste naar Han Van de Wetering. Tijden 'tn standen volgens gctijdctafel Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 16 november 04.50 172 10.35 -135 17.15 186 22.55 -122 ROOMPOT BUITEN 16 november 03.00 192 09.10 - 142 15.15 206 21.35 -129 BRUINISSE 16 november 05.30 182 10.40 -145 17.50 195 23.00 -132 WEMELDINGE 16 november 05.05 176 10.35 -141 17.30 190 23.00 - 129 Doodtij: 23 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Hij heeft zijn beeld dat Nederland tolerantie hoog in het vaan del draagt, moeten bijstellen. Sinds twee jaar doet de Duitser Rudolf Leiprecht als gastonderzoeker aan de Amsterdamse Vrije Universiteit onderzoek naar jongeren en racisme in Nederland, na jaren soortgelijk onderzoek onder Duitse jongeren. „Tot mijn verrassing verschil len discussies hierover die we afgelopen jaar in Nederlandse schoolklassen voerden, niet zo veel van die in Duitse klassen anno 1987. Drie jaar later von den aanslagen op asielzoekers plaats in Duitsland." Griezelig Leiprecht had verwacht dat de houding in klassen hier anders zou zijn. „Heel griezelig", noemt de onderzoeker deze ontwikkeling. Zondag sprak hij op een symposium van het Goethe-instituut over racisme. Hij vertegenwoordigt het Ne derlandse deel in een meerja rig internationaal project. Via contacten is sinds drie jaar een netwerk ontstaan tussen collega-wetenschappers in Let land, Kroatië, Griekenland, Oost- en West-Duitsland en Ne derland. Het afgelopen .jaar werden in de diverse landen met jongeren discussies ge voerd over racisme en nationa lisme. Onlangs nog kwamen de wetenschappers in Amsterdam bijeen om gegevens uit te wis selen. In Nederland is bij jon geren geen sprake van racisti sche gewelddadigheden, zoals die recent in Duitsland hebben plaatsgevonden, zegt hij. „In Duitsland gebeuren meer dan 3.000 incidenten per jaar." Hier zijn dat er beduidend minder. Maar hij vindt het des te veron trustender dat in schoolklas sen net zo wordt gereageerd als in Duitsland vijf jaar geleden, toen daar de golf van geweld nog voor de deur stond. Voor zijn onderzoek ondervroeg hij sinds oktober vorig jaar 570 jongeren tussen 17 en 20 jaar op mbo-opleidingen in twee ge middelde Nederlandse plaat sen. Het veldonderzoek is al af gerond. De jongeren kregen een vra genlijst in te vullen en er wer den groepsdiscussies gevoerd. Met vijf jongeren maakte Lei precht interviews voor een kor te film „Het zit toch dichter bij...", die op scholen zal wor den verspreid. Niet tegen geweld Uit de enquête blijkt dat ruim 7 procent van de ondervraagde jongeren openlijk instemt met geweld tegen „buitenlanders", 13 procent heeft er begrip voor en nog eens 14 procent interes seert het niet. 44,5 Procent zou willen ingrijpen als ze er getui ge van waren, maar durft dit niet. „Maar onder hen zijn er toch ook die vinden dat de bui tenlanders zich meer moeten aanpassen aan Nederlandse normen." In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, blijkt de sociale achtergrond niet be palend te zijn voor het ant woord. „Ontevredenheid over de eigen levenssituatie bepaal de niet zo direct de politieke houding." Als de jongeren zelf met deze uitslag worden gecon fronteerd, schrikken ze, vertelt hij. De jongeren waren in de discussies meestal zeer betrok ken. In de film zien jongeren op tv de brandaanslagen in Duitsland. „Hun reactie is vaak dat de Duitsers altijd al zo waren, dat het de Duitse mentaliteit is en het de Duit sers in het bloed zit," zegt Lei precht. „Ook jongeren die ra cisme heel erg vinden, beweren zoiets. Op zo'n moment kun je ze duidelijk maken dat racisme toch dichterbij zit dan ze den ken." Volgens een andere studie heeft 56 procent van de scholie ren een anti-Duitse houding. Negen van de tien jongeren uit Leiprechts onderzoek noemt Duitsland het land waar ra cisme en nationalisme het meest speelt. Op de formulie ren kwam hij opmerkingen te gen als „Groot Duitsland" en „de Moffen". Een jongen volstond met „Nazi-Mof fen- land" en had daarbij een teke ning gemaakt van Leiprecht met een door een pijl door boord oog en een hakenkruis op zijn hals. Leiprecht (die een Nederlandse moeder heeft) is anti-Duitse opmerkingen wel gewend. „Kan je niet beter ra cisme in Duitsland gaan onder zoeken", kreeg hij te horen. En als er in Duitsland een incident plaatsvindt, is de reactie „wat doen jullie nu weer", vertelt hij ironisch. Veel jongeren die zelf, of van wie de ouders naar Ne derland zijn gemigreerd, voe len zich door de gebeurtenissen bij de oosterburen bedreigd, stelt hij. Die betrokkenheid komt vooral voort uit alledaag se stekeligheden en opmerkin gen tussen Nederlanders en „buitenlanders". In de film merkt het vlotte Turkse meisje Selma op dat ze bang is dat wat in Duitsland gebeurt ook eens in Nederland zal gebeuren. „Ze zien je toch als buitenlander hoe goed je je ook aanpast, ze zien toch, je bent een buiten lander, je bent een Turk, dus je hoort er ook bij en ze gaan ook tekeer tegen jou en daardoor voel ik me dan ook bedreigd." Politieke cultuur Leiprecht vindt het opvallend dat het grote verschil in politie ke cultuur dat er twee jaar ge leden nog was tussen Duits land en Nederland, is vermin derd. „Sinds 1981 wordt in Duitsland in iedere verkie zingscampagne de buitenlan ders als hét grote probleem ge creëerd. In Nederland voltrekt zich op het politieke vlak sinds een paar jaar ook een grote ver andering. De hele toonzetting is scherper. Bijvoorbeeld de PvdA, die denkt de gevoelens van mensen in oudere wijken over instroom van buitenlan ders te moeten verwoorden. Dat is populistisch. Het is een gevaarlijke ontwikkeling om zo te proberen kiezers te trek ken." Hij waarschuwt voor escalatie. „Als politieke partij en doorgaan met buitenlanders als een probleem af te schetsen in verkiezingscampagnes dan zal de ontwikkeling in Neder land niet veel anders zijn dan in Duitsland." De onderzoeker heeft gemerkt dat in school klassen een dergelijke stem ming wordt aangevoeld. „Als er een bepaalde sfeer en struc tuur wordt geschapen, kan in principe iemand racistisch gaan reageren. Het kan escale ren. Jongeren kunnen gaan denken 'zij praten maar, wij moeten er iets aan doen'. Dan wordt het een rechtvaardiging om zelf racistisch te gaan han delen." AMSTERDAM - Mohamed Abed Jabri, „bekend verlicht denker uit Rabat", houdt op 12 december een lezing in het Ara bisch Cultureel Centrum El Hizjra in Amsterdam. AMSTERDAM - In Am sterdam heeft een groep van ongeveer vijftien jongeren in de nacht van zaterdag op zondag café Harry aan het Rapen burgplein „verbouwd" naar aanleiding van de IKON-serie De bom tikt. Deze vierdelige drama serie, een coproduktie van Duitsland en Neder land, gaat over een jon gen die verstrikt raakt in een netwerk van neo nazi's. Volgens de politie was de groep jongeren, waar schijnlijk skinheads, boos over het program ma over rechtse en fa scistische jongeren, waarin het bewuste café een centrale rol speelt. Alle ruiten van het eta blissement werden in geslagen en twee cafébe zoekers raakten licht ge- wond. De herrieschop pers konden niet worden aangehouden; zij maak ten zich uit de voeten met auto's. De laatste af levering van De bom tikt wordt donderdag 18 no vember uitgezonden. DEN HAAG - De zware storm die zondag over Ne derland is getrokken, heeft aan vermoedelijk twee vissers het leven gekost, evenals aan twee opvaren den van de Deense vrachtvaarder Draco, die zondag avond door vliegende storm op de Noordzee in moei lijkheden kwam. Zondagmiddag raakten vijf men sen gewond bij een verkeersongeval op de A16 bij de Heinenoordtunnel, toen hun auto's in een kop- staart-botsing terechtkwamen. In het hele land ondervond het verkeer zondag hinder van zware windstoten en regenval, maar volgens de politie in Driebergen viel de overlast al met al mee. Ook het treinver keer liep vertraging door glad de rails op en moest op sommi ge trajecten worden omgeleid vanwege vernielde bovenlei dingen. Bomen omgewaaid Zondagavond waren bij de lan delijke verkeerscentrale in Driebergen dertig omgewaaide bomen, verkeersborden en an dere voorwerpen gemeld, die vanaf elf uur 's ochtends buiten de snelwegen overlast hebben veroorzaakt. Op de snelwegen werden zestien meldingen ge turfd, vooral van afgebroken takken, omgewaaide aanhang wagens en dergelijke. In totaal ontstonden dertig aanrijdin gen, waarvan acht aantoon baar veroorzaakt waren door de wind. Op de Noordzee raak te zondagavond de Deense vrachtvaarder, Draco in moei lijkheden. Twee opvarenden en enkele containers sloegen van boord, twee anderen liepen verwondingen op. Op de Wes- terschelde raakten enkele sche pen op drift. De pier in IJmui den werd gesloten. Op de Amer, ter hoogte van Drimme- len, kwamen zondagmiddag rond twee uur twee vissers in moeilijkheden met hun roe'i- boot. De mannen keerden te rug uit de Biesbosch en koersten aan op Oude Haven. Getuigen zagen dat een van de twee mannen ging staan, waar na het bootje water maakte en vrijwel direct zonk. Een van de drenkelingen werd door hulp verleners aan de wal gebracht, maar reanimatie mocht niet meer baten. De ander visser wordt vermist. Maandag, bij beter weer, zal de politie de zoekactie naar de man hervat ten. Stormschade Bij de politie en brandweer kwamen in het hele land hon derden meldingen van storm schade en ongevallen binnen. Zo kwamen enkele kaden in Rotterdam blank te staan. Vol gens het Gemeentelijk Haven bedrijf was de waterstand rond zondagmiddag rond kwart voor vier met 2.32 meter boven NAP het hoogst. Zo'n hoge wa- terstandkomt maar zelden voor. IJMUIDEN - In het Pieter Ver meulen Museum in IJmuiden is tot en met 28 februari „Kijk op krabbels" te zien. Bij het binnenkomen ziet de bezoeker drie „krabbels", gemaakt door een kunstenaar, een kind en een chimpansee. DEN HAAG - Er komt toch een statiegeldregeling voor batte rijen. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een wets voorstel van minister Alders (milieubeheer). Alders vindt de regeling noodzakelijk, om dat hij niet tevreden is met de resultaten van het overleg met de batterijenindustrie om te komen tot een goede regeling voor inzameling en hergebruik van batterijen. HENGELO - De colleges van burgemeester en wethouders van Enschede en Hengelo wil len een fusie van beide Twentse steden. Dat is volgens hen no dig om de functie van stedelijk knooppunt goed te kunnen uit oefenen en op economisch ge bied een belangrijke rol in Eu ropa te kunnen spelen. £A) M£f ttW 0C&J Ul£ 0£&&'e7e£AJ&as;e£v AUPt, ££AJ ÖMW, ££AJ door Mare Legendre Tot maandag 15 november Zierikzee Bezoek mijnenjager Zierikzee. Aankomst vrijdag om ±14.00 uur. Bezichtiging schip, zater dag en zondag tussen 13.30 en 16.00 uur. Maandag 15 november Zierikzee Begrotingsraad in stadhuis. 13.30 uur. Ouderavond Beatrixschool. Grachtweg 8. 19.30 uur. Vergadering Philatelica afde ling. Scoutinggebouw Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering Wester- schouwen. Gemeentehuis. 13.30 uur. Brouwershaven Aanbieding vegetatierapport Noord-Zeeland. Stadhuis. 09.00 uur. Vergadering raad van bestuur Grevelingenschap. Tbnnenma- gazijn. 10.00 uur. Verkoping Welfare Rode Kruis handwerkartikelen. in woon zorgcentrum De Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verkoping Welfare Rode Kruis handwerkartikelen in het Her vormd Kerkcentrum. Van 14.00 tot 16.00 uur. Ouwerkerk Tentoonstelling over ikonen. Nederlandse Hervormde kerk. 20.30-22.00 uur. Dinsdag 16 november Zierikzee Themamiddag PCOB. Voorma lig CSG-gebouw. 14.15 uur. Vergadering oud-leerlingen Tuinbouwwintercursussen. Huis van Nassau. 20.00 uur. Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Brouwershaven Dia-presentatie over Nieuw- Zeeland. Recreatiezaal Poor tershof. 19.30 uur. Woensdag 17 november Zierikzee Begin verkoop Kinderpostze gels. Postkantoor. 09.00 uur. Contactavond UW. UVV- gebouw. 18.30 uur. Ledenvergadering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB- afdeling Kerkwerve. Dorps huis Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Werkbezoek Commissaris van de Koningin in Zeeland. Ge meentehuis. Vanaf 12.30 uur. Thfeltje-dek-je middag. Dorps huis De Schutse. 14.15 uur. Haamstede Gebedssamenkomst in Chris telijke Gereformeerde kerk aan de Dapperweg. 19.30 uur. Nieuwerkerk Lingerie-verkoping Adullam. Kerkzaal Gereformeerde Ge meente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 18 november Zierikzee Verkoping Tbsselschade Ar beid Adelt. Burgerweeshuis. Van 10.30 tot 15.00 uur. Vergadering algemeen bestuur werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in de bestuurskamer. 15.00 uur. Informatiebijeenkomst over komst 65 asielzoekers. Aula RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering openbare werken. Gemeentehuis. 09.30 uur. Ledenvergadering CDA Wes- terschouwen. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Verkoping en rommelmarkt van Hervormde Handwerkclub in Voorkerk Hervormde kerk. Van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 19 november Zierikzee Beroepenvoorlichtingsmiddag. RSG Professor Zeeman. 13.30 uur. 10 jaar Vrouw, Geloof en Sa menleving. De Driehoek. 19.30 uur. Nieuwerkerk Uitreiking certificaten brom fietscursus Veilig Brommen. Dorpshuis. 19.00 uur. Zaterdag 20 november Zierikzee Optreden Robert Paul in Con certzaal. 18.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2