Trek fietspad langs Julianastraat door 'In de samenwerking heeft altijd al een gat gezeten' Samenwerking water schappen en Deltan Najaarsverkopingen Welfare-afdelingen Gekantelde aanhangwagen veroorzaakt opstopping Recron boos dat Zierikzee geen documentatie zendt Grote kans op ANWB- vestiging Zierikzee Labruyère 'nieuwe' PvdA'er DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 NR 25459 5 Wens commissie én college: ZIERIKZEE - Dat geplande fietspad aan de noord zijde van de Julianastraat in Zierikzee mag best een stuk langer worden. Temeer omdat er een mogelijk heid is dat de provincie voor de aanleg van de fiets paden een subsidie krijgt. Dat doortrekken van het fietspad langs de Trambaan vond de commissie openbare werken en milieu woensdagavond zonder meer een goed idee, alleen over de hoogte van de sub sidie liepen de meningen uiteen. Dat de Julianastraat in de hui dige situatie nogal fietsers- onvriendelijk is, erkende het college van b en w drie jaar ge leden reeds. Toen constateerde het dagelijks bestuur van Zie rikzee dat er aan de noordzijde van deze drukke weg een fietspad zou moeten komen. Dat fietspad zal worden aange legd in aansluiting aan de re constructie van het kruispunt van deze Julianastraat en de Weg naar de Val. Hiermee wordt in december begonnen. Die reconstructie houdt in dat bij het kruispunt verkeerslich ten en voorsorteervakken ko men. Bovendien zijn twee pa rallelwegen voorzien, waarop de Platteweg en de Gouweveer- seweg/Gouweveersezeedijk uitkomen. Fietsers die deze au toweg willen oversteken zullen daarvoor in de toekomst een tunneltje doormoeten. Dit tun neltje is gepland op de plaats van het inmiddels verdwenen tankstation. Voor de aanleg van het fietspad langs de Julianastraat, waar mee in april wordt begonnen, moet gerekend worden op een uitgave van 88.000,- (inclusief BTW). De provincie kan hier voor rijkssubsidie krijgen, mits de aanlegkosten boven een bepaald bedrag uitkomen. Gelet op deze subsidiemoge lijkheid die volgens het WD- commissielid J. J. Geleijnse op kan lopen tot 50 procent van de kosten, stelde deze voor om het fietspad langs de Trambaan door te trekken. Dat doortrek ken van het fietspad gaat onge veer veertig mille kosten. Dit is echter te gering voor een sub sidie. Dus leek het Geleijnse verstan dig om voor dit extra stuk fietspad een aanvullende aan vraag bij de provincie in te die nen. Wellicht dat er een rijks subsidie voor het gehele fiets pad loskomt. Hoogte subsidie Dat doortrekken van het fiets pad is niet alleen de wens van de commissie openbare werken en milieu maar ook van het col lege, zo bleek uit de woorden van wethouder P. de Rijke. Het college buigt zich op dit mo ment dan ook over de zaak om te zien of het met of eventueel ook zonder subsidie kan wor den aangelegd. Tbt welke hoog te de rijkssubsidie kan oplo pen, daarover waren woens dagavond wat twijfels. Volgens Geleijnse kan dit'oplopen tot 50 procent. C. van der Linde van de dienst gemeentewerken kwam daarentegen op nog geen 20 procent. Lekker spor ten en dan na afloop even op frissen onder de douche. In het gymnastieklokaal aan de Raamstraat is dat geen lolletje. Wie daar netjes doucht' staat daar met zijn voeten in het bad water van zijn buurman. Dit vanwege de structuur van de vloer en de sproeikracht van de vier douchekoppen. Nu geble ken is dat een minder krachti ge waterstraal geen soulaas biedt, moeten er andere maat regelen worden getroffen, want uit hygiënisch oogpunt ver dient de constructie geen schoonheidsprijs. De oude vloer die na de aanpassingen door de aannemer gehand haafd is moet er uiteindelijk toch uit. Na de ruim 44 mille die de raad eind maart voor dit karwei be schikbaar stelde moet er dus nog 5506,- extra komen, het geen voor de commissie geen onoverkomelijk probleem was. In dit bedrag is overigens ook een gedeelte van de schoon maakkosten begrepen. „Ge paste zuinigheid werkt dus weieens een keertje averechts" zoals mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) het woensdagavond kort maar krachtig stelde. Op de Rijksweg N59 bij Zierikzee ZIERIKZEE - Het verkeer op de Rijksweg N59 tus sen Nieuwerkerk en Zierikzee werd woensdagmid dag gedurende enige tijd gestremd vanwege een ge kantelde aanhangwagen met suikerbieten die op de hoofdrijbaan terecht kwam. De Politie Schouwen- Duiveland moest het verkeer omleiden. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.50 uur toen een vrachtwagen met aanhangwa gen van de firma B. uit Nisse geladen met suikerbieten van uit Nieuwerkerk in de richting Zierikzee reed. Door onbeken de oorzaak reed de chauffeur K. uit Abtskerke met enkele wielen van het voertuig in de berm. Daardoor werd de hele combinatie de berm ingetrok ken en kantelde de aanhangwa gen. De container volgeladen met suikerbieten kwam daarbij op de hoofdrijbaan van de rijks weg te liggen. De vrachtauto en aanhangwagen werden bescha digd, evenals de wegberm, een schrikhek en verlichting van rijkswaterstaat. De politic moest het verkeer omleiden. RENESSE Sofistenconcours Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt op zaterdag 13 november weer haar jaarlijkse solistenconcours voor solisten en ensembles in het dorpshuis van Renesse. Voor deze twin tigste uitgave hebben zich 32 leden ingeschreven. Voor de pauze treden de jeugdige leden op, onder andere zes leerling slagwerkers, met het nummer The Chinese Laundry Man. Het laatste optreden voor de pauze wordt gegeven door de Junio- rengroep met versterking van een aantal ouderen. Zij zullen het nummer Easy Pop Suite van Dizzy Stratfort ten gehore brengen. Na de pauze staan ze ventien optredens gepland waaronder negen saxofoon nummers. De keuze van de te spelen nummers loopt uiteen van traditioneel tot het beken de Thke Five van Paul Desmond. Ter afsluiting een optreden van de kopergroep Luctor et Emergo. De solisten en ensembles zullen begeleid worden door Elvira Vos op de piano. Organisator Henk Blom heeft dirigent Piet Meliefste uit Oost-Souburg bereid gevon den de jurering op zich te ne- men- Ook het aanwezige pu bliek wordt gevraagd een oor deel te vormen over de optre dens teneinde een Publieks prijs te kunnen uitreiken. Aan vang 19.00 uur. In 94 geen toeristenbelasting ZIERIKZEE - De vertegenwoordiger van de Recron, de vereniging van recreatie-ondernemers, zal de be zwaren van de Recron tegen het invoeren van toe ristenbelasting in Zierikzee donderdag 11 november niet toelichten. Dit omdat de Recron vertegenwoor diger de stukken alleen een half uurtje voor het be gin van de commissievergadering financiën mag in zien. ZIERIKZEE - De kans dat het VVV-kantoor aan het Haven park in Zierikzee in 1994 wordt aangevuld met een ANWB- vestiging is zeer groot. Dat blijkt uit een toelichting van VVV-bestuurslid J. Bron- gers. Volgens hem heeft de ANWB-directie zich reeds uit gesproken voor een vestiging in Zierikzee. De Onderne mingsraad van de organisatie wil de beslissing echter nog even aanhouden om nadere in formatie in te winnen. In de cember wordt de definitieve beslissing genomen. Ongeveer twee jaar geleden was ook sprake van een nevenvestiging van de ANWB in het Zierikzee- se VVV-kantoor. De ANWB zag daar vanaf omdat het aantal inwoners in Zierikzee en omge ving te klein zou zijn. Via erva ringen met kleine vestigingen elders in Nederland en lobby activiteiten van de Zierikzeese VVV is de kans groot dat men daar nu op terug komt. Tijdens de verbouwing van het Zierik zeese VVV-kantoor werd reeds rekening gehouden met de mo gelijkheid dat ook de ANWB daar in zou kunnen komen. BROUWERSHAVEN - In het zaterdags bijvoegsel van het NRC Handelsblad wordt de Brouwse burgemeester LN. Labruyère door PvdA-partij- voorzitter F. Rottenberg om schreven als een van de 'nieu we' PvdA'ers. Mensen die de partij volgend jaar, na de ver kiezingen voor gemeente en Tweede Kamer, een nieuw ge zicht moeten geven. In het artikel Voorwaarts en wat vergeten wordt Labruyère omschreven als een 'oudere vernieuwer'. Een man die op het PvdA-bureau aan de Wit- senkade in Amsterdam wordt aangeduid als een interessante nieuwlichter. Burgemeester Labruyère is sinds vorig jaar lid van het landelijk partij bestuur van de PvdA. Hij is al twintig jaar actief voor de PvdA, waarvan zes jaar als voorzitter van de afdeling Zee land.-Vijf jaar geleden werd hij burgemeester van Brouwersha ven. De burgemeester zegt in het NRC dat het zijn eerste doel is om de PvdA als vereni ging in leven te houden. Hij omschrijft zichzelf als een ou derwetse man. „Wanneer grote politieke partijen geen mensen meer op de been brengen loopt de democratie gevaar'. Hij zegt het niet als een bedreiging te zien dat de PvdA kiezers ver liest aan D66. „Politiek is emo tie. Zolang er maar een partij is die tegen te grote verschillen in de maatschappij is vind ik het goed. Dat hoeft voor mij niet per se de PvdA te zijn". De Recron blijkt nogal verbol gen te zijn over het feit dat de gemeente Zierikzee de commis siestukken inclusief de concept verordening voor de toeristen belasting niet heeft willen toe zenden, zodat de Recron deze stukken grondig had kunnen bestuderen. Ook zou het dan mogelijk zijn geweest om de stukken samen met de onder nemers te bestuderen. Een half uur voor het begin van de com missievergadering (19.30 uur) kan de Recron de stukken wel inzien. Dit is sinds begin no vember mogelijk. Voor de Re cron is dat echter te kort om zich goed voor te bereiden. Daarom zal de Recron donder dag ook geen gebruik van het spreekrecht maken omdat dit op deze manier èen wassen neus is. Bovendien vraagt de Recron zich af of ze op basis van de wet Openbaarheid van Bestuur niet gewoon recht op die stukken heeft. Hoewel de Recron dus donder dag niet het woord zal voeren, verzoekt de organisatie de commissie wel om de invoering van de toeristenbelasting in Zierikzee nog eens gopd te overwegen. Het argument dat Zierikzee de laatste gemeente op Schouwen-Duiveland is die nog geen toeristenbelasting kent is geen reden om deze be lasting dan ook in te voeren. Bovendien is een toeristenbe lasting een onzorgvuldige be lasting omdat niet alle recrean ten deze belasting moeten beta len. Dagrecreanten zijn im mers vrijgesteld van deze be lasting. Veel levert het de ge meente ook niet op. Voor de individuele recreant daarente gen zijn dé kosten volgens de Recron hoog. Daarnaast is er nog een prak tisch bezwaar aan het nu invoe ren van een toeristenbelasting. De recreatie-ondernemers wor den daarmee geconfronteerd op een moment waarop de prij zen reeds zijn vastgesteld. Op ZIERIKZEE - De Zeeuwse wa terschappen en de NV Delta Nutsbedrijven (Deltan) gaan nauwer samenwerken bij het vervaardigen van de aanslag voor de verontreinigingshef fing oppervlaktewateren. Ook bij inning van de ingeze tenomslag, een belasting die die prijzen zijn al contracten getekend. Wordt de toeristen belasting in '94 toch ingevoerd dan betekent dit dat de onder nemers deze belasting zelf moeten betalen. Het is immers onmogelijk om die tarieven aan de recreanten door te bere kenen. De toeristenbelasting moet volgens de Recron dan ook zeker niet volgend jaar worden ingevoerd. De gemeen te moet eerst met de onderne mers om de tafel gaan zitten om alle pro's en contra's van deze toeristenbelasting op een rijtje te zetten alvorens hier over een besluit te nemen, vin den de recreatie-ondernemers. Te snel W. de Rfead van de afdeling fi nancien verklaart desgevraagd dat de teneur van deze brief van de Recron aan de commis sieleden hem wel iets overtrok ken lijkt. Zijns inziens zijn de commissiestukken gewoon openbaar. Iets dat ook voor de discussienota over de moge lijkheden van het invoeren van een toeristenbelasting gold. Bovendien is de kwestie van wel of geen toeristenbelasting al eerder in commissieverband besproken. „We zijn ongeveer een jaar bezig met een eventue le toeristenbelasting en de zaak loopt nog steeds". Daarvoor heeft de gemeente ook gesprekken gevoerd met een aantal plaatselijke recrea tieondernemers. De Raad: „De heer Verstand van de Recron belde me na dit gesprek vanuit de auto op met het verzoek of hij de stukken kon ontvangen. Op dat moment waren er nog zoveel onduidelijkheden bij voorbeeld over de hoogte van de tarieven, het aantal sei zoensplaatsen etcetera dat we met het verzenden van de stuk ken nog even wilden wachten. Verstand was gewoon te vroeg gezien al deze onduidelijkhe den." voortvloeit uit de invoering van de Waterschapswet, zal ge bruik gemaakt worden van dit systeem. De verbeterde versie van dit systeèm maakt het voor de wa terschappen mogelijk bij Del tan direct informatie in te le zen over onder meer gewijzigde adressen. De leden van de Welfare-afdeling Dreischor werkten tijdens de verkoping in het dorpshuis door aan hun handwerken. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR/ZIERIKZEE - .Iedere dinsdag komen we hier bij elkaar. Soms maken we handwerken die mensen speciaal bij ons bestellen, eigengebreide sokken die een bepaalde maat en kleur moeten hebben. Maar meestal zijn we bezig met handwerken waarvoor we zelf met ideeën of patronen komen. Het is altijd heel gezellig". In de afgelopen maanden zijn door de leden van de diverse Welfare-afdelingen van het Ro de Kruis op Schouwen-Duive land weer veel handwerken ge maakt. In deze periode voor Sinterklaas en Kerstmis wor den die aan het publiek te koop aangeboden via najaarsverko pingen die op diverse plaatsen worden gehouden. Dinsdag middag kon men de Welfare- handwerken zien en kopen in het dorpshuis aan de Ring in Dreischor en in de recreatie zaal van het Zierikzeese ver zorgingshuis Borrendamme. Op maandag 15 november kan men een keuze maken in het Hervormd Kerkcentrum in Zonnemaire en de recreatiezaal van het woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven. Op donderdag 25 november worden Welfare-handwerken verkocht in de recreatiezaal van het Zierikzeese verzor gingshuis De Wieken. In Dreischor combineerden de leden van de Welfare de verko ping in het dorpshuis met hun wekelijkse handwerkmiddag. Dat hield in dat de bezoekers niet alleen konden zien wat er de afgelopen maanden werd gemaakt, maar ook hoe men daar mee bezig is. „Wij werken altijd door tijdens de verko ping. Dat gaat in één moeite door en het is gezellig', aldus de leidster van de Dreisterse Wel fare-afdeling B. Berrevoets- Duinhouwer. De afdeling be staat bijna twintig jaar en telt momenteel twaalf leden, waar onder mevrouw Berrevoets. Zij vertelde dat vooral de onder linge contacten, de gezelligheid een belangrijk doel zijn van de Welfare-bijeenkomsten. „Zo hebben mensen die niet meer zo vaak uit hun huis komen een aanleiding om er toch een mid dagje uit te zijn. De Welfare is daarom vooral bedoeld voor ouderen. Maar hier in Drei schor maakt ook een aantal jongere vrouwen er gebruik van". Op de verkooptafel in het dorpshuis lagen onder meer baby- en kinderkleding en speelgoed. Eigengebreide trui en, babysokjes, knuffelbeesten en kubussen. „Vooral de kin dertruien worden bij vlagen verkocht. Dat hangt er van af of de kleuren en motieven die we hebben gebruikt net popu lair zijn. Het eigengebreide speelgoed loopt altijd het beste in deze periode voor Sinter klaas en Kerstmis". De Welfare-handwerksters speelden ook op die feestperio de in door het maken van ge borduurde zakjes met lavendel of zeep die als cadeautje kun nen worden gebruikt. Ook zag men badstof handdoeken die waren versierd met gehaakte kantjes en commodekleden van wafeldoek waarop figuren waren geborduurd. De opbrengst van de verkopin gen wordt grotendeels ge bruikt om weer nieuwe mate rialen te kopen voor de hand werken. Sommige afdelingen versturen ook handwerken naar Derde Wereldlanden. ZIERIKZEE - Tijdens een brandweeroefening van het korps Zierikzee dinsdagavond, kwam duide lijk naar voren waar, volgens brandweercommandant H. J. Fierens, de knelpunten in de samen werking tussen brandweer, ambulancedienst en politie liggen. Fierens: ..Deze oefening is zeer zin vol geweest. Als er een groot ongeval plaats vindt, wordt toch ook de hulp ingeroepen van andere korpsen. Het is dus heel nuttig om te bekijken hoe we met ons eigen korps van 30 man de samen werking kunnen verbeteren tussen politie en de ambulancedienst." Volgens de commandant is de oefening op een paar kleine dingetjes na perfect verlopen: ..Het ambulancepersoneel en de brand weer hebben elkaar beter leren kennen. Ik moet constateren dat we heel veel kunnen leren van het ambulancepersoneel. Er heeft altijd een gat gezeten in de samenwerking, we weten van elkaar de werkwijze niet." De oefening was opgezet door de heer D. Quant, onderbrandmeester en J. M. Berg mans. brandmeester. Zij hadden twee sloopauto's geregeld en die naar het Eerste Weegje achter de Havendijk in Zierikzee gebracht. In deze auto's zaten vijf slachtoffers. Eén zat met de borst be kneld achter het stuur en een ander met de benen. Ook was er een slachtoffer met hartklachten. De heren M. M. Bolle en L. Noorddijk van de ambulancedienst hebben zich ook beziggehouden met de voorbereidiyigen van de oefening. In januari of februari komen de deelnemers bij elkaar in de brandiveergarage om de oefening te bespreken en te kijken op wat voor manier de samenwerking verbeterd kan worden. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5