'Onderhoud plantsoenen blijft voor velen een heet hangijzer' CDA-Westerschouwen verontrust over groeiende criminaliteit 'Als gemeente helft financieel tekort van de VVV opvangen' SGP/RPF/ GPV-Westerschouwen tegen verhogen belastingen PvdA stelt ecologisch groenbeheer ter discussie Hoogste prioriteit voor bestrijding drugshandel Algemene beschouwingen Westerschouwse WD-fractie Tekort op begroting wegwerken door benutten eenmalige baten Expositie droog bloemen Gewonden en schade aanrijding auto's bij Ouwerkerk Vergadering raad Wester schouwen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 NR 25459 3 BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de PvdA-frac tie binnen de gemeenteraad van Westerschouwen ligt wordt het ecologisch groenbeheer in de gemeen te ter discussie gesteld. ,,Het onderhoud van plant soenen en groenvoorzieningen blijft een heet hang ijzer, niet alleen voor de raadsleden maar ook voor een groot deel van de bevolking", aldus de PvdA in haar algemene beschouwingen op de begroting voor 1994 van de gemeente Westerschouwen. Ecologisch groenbeheer en ver waarlozing zijn, zo stellen de sociaal-democraten, onverenig bare begrippen. ,,Het recht van de sterkste, in politieke zin voor ons reeds een aanvecht baar begrip, kent ook voor de onkruidbestrijding zijn be grenzing", aldus de PvdA. Vol gens de fractie worden stroken met aangeplante struiken over woekerd door spontaan op groeiende iepen, esdoorns etce tera. ,,A1 enkele jaren achter een laat men dit zijn gang gaan". De PvdA pleit in haar algemene beschouwingen voor doelmatig onderhoud van het groen. Men denkt daarbij on der meer aan uitbesteding van bepaalde complexen groenbe heer aan bedrijven. De PvdA laat in haar algemene beschouwingen weten achter het voornemen van het college tot het houden van een kernta kendiscussie te staan. ,,Het ge kozen woord wekt hoge ver wachtingen. Laten we hopen dat er spijkers met koppen geslagen worden", aldus de PvdA. Volgens de sociaal-de mocraten is gematigde opstel ling nodig om het reeds in gang gezette beleid zeker te stellen. „Volgens onze opvattingen zal er meer nodig zijn om het ook in financiële zin mooi te hou den. Meer dan in het verleden zal de doelmatigheid bepalend moeten zijn voor het handelen van bestuurders en medewer kers. Bij de behandeling van de begroting 1993 vingen wij reeds signalen op in die rich ting. Bij het uitzetten van het beleid voor 1994 wordt het me nens", aldus de PvdA. Geen lastenverzwaring De PvdA wil geen lastenver zwaring voor'de burgers, maar blijkt wel voorstander van ver hoging van de toeristenbe lasting tot 95 cent per persoon per overnachting en verhoging van de woonforensenbelasting. Om het gat in de begroting te dichten zal er binnen de ge meente naar het oordeel van de sociaal-democraten doelmati ger gewerkt moeten worden. „In de wetenschap dat burgers en bedrijfsleven toch al gecon fronteerd worden met lasten verzwaringen, lever je als ge meente met een kritisch begro tingsbeleid zeker een bijdrage aan een goed woon- en leefkli maat. Uit onze beschouwingen kan het college proeven dat wij prefereren om op vele onderde len efficiënter en doordachter te werken. Zodoende moet het mogelijk ïijn de stijgende uit gaven te reduceren en de lastenverzwaringen te beper ken", aldus de PvdA. In haar algemene beschouwin gen vraagt de fractie aandacht voor wat zij omschrijven als 'een buitengewoon gevaarlijke' situatie voor voetgangers en fietsers op het gereconstrueer de deel van de Hogezoom. „Hier is nog steeds geen oplos sing voor bereikt en wij drin gen er met klem op aan hier spoedig mee te beginnen", al dus de sociaal-democraten. Te leurgesteld toont de PvdA- fractie zich over het vestigings beleid van de provincie. „Ener zijds werpt men zich op als be schermer van '<5e kleine kernen. Anderzijds torpedeert men ie der initiatief om kleine kernen leefbaar te maken door er wo ningen te laten bouweii", aldus de PvdA. Wel te spreken is de fractie over het mobiliteitsbe leid van het college. Belangstelling „Het is een absolute noodzaak voor mens en samenleving en niet zoals wij in het voorwoord van de begroting lezen om be langstelling in binnen- en bui tenland op te wekken", aldus de sociaal-democraten. „Wat de grote zaken van het mobili teitsplan betreft zijn de ver wachtingen voor de realisering van het zuidelijk deel hoopvol. Bepalend zal steeds blijven in welke mate rijk en provincie medewerking willen geven". PvdA: Ecologisch groenbeheer en verwaarlozing zijn twee on verenigbare begrippen'. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de fractie van het CDA binnen de gemeenteraad van Westerschou wen ligt wordt de hoogste prioriteit verleend aan het bestrijden van criminaliteit in de gemeente. De fractie is, zo blijkt uit haar algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting voor 1994, vooral gespitst op het bestrijden van handel in drugs. De openbare veiligheid staat bij het CDA hoog in het vaan del. Burgers moeten zich veilig voelen op straat en wat dat be treft is er, zo schrijft het CDA, de laatste jaren wel een en an der veranderd. „Een pakket van maatregelen heeft ertoe ge leid dat de zogenaamde vakan tiesfeer langzamerhand aan het verbeteren is. Het veront rust ons dan ook ten zeerste dat geconcludeerd moet worden dat er sprake is van een ver schuiving van de openbare orde-problemen naar hardere criminaliteit en dat het zelfs tendeert naar georganiseerde vormen van zware criminali teit. Wij gaan er dan ook van uit dat het verzorgingsniveau van de politie in 1994 minimaal gelijk zal zijn aan dat in 1993". Toeristenbelasting In haar algemene beschouwin gen spreekt het CDA zich uit tegen verdere verhoging van de toeristenbelasting. Eerder liet het CDA al weten dat er wat de fractie betreft pas op de plaats gemaakt kan worden. „Tbmeer daar er geen specifieke reden uit het recreatiebeheer valt waar te nemen dat een zodanig extra budget zou rechtvaardi gen", aldus, het, CDA.. De christen-democraten pleiten in hun algemene beschouwingen op de begroting verder voor een effectieve controle op de naleving van de kampeerver- gunningen en vrijstellingen. Het CDA doet, met betrekking tot de recreatie, de suggestie om de vuurtoren open te stel len voor het publiek. Het CDA gaat in haar algeme ne beschouwingen ook in op het ecologisch groenbeheer. „Dat het ecologisch groenbe heer met allerlei problemen ge paard zou gaan hebben wij u bij de invoering ervan al voor speld", aldus het CDA. Volgens de christen-democraten kost het ecologisch groenbeheer veel meer en neemt het on kruid toe. „Er bestaat ook nog zoiets als goed nabuurschap: voorkomen dat onkruidzaden overwaaien naar cultuur grond", aldus het CDA. De stel ling wordt geponeerd dat door het ecologisch groenbeheer van dé gemeente Westèrschouwen de eigenaren van grond meer herbiciden -nodig hebben om het onkruid weg te krijgen. „Dat kan toch niet de bedoe ling zijn". Sceptisch over milieuplannen Sceptisch toont het CDA zich met betrekking tot de milieu plannen van het college. „Een jaar geleden verleende de raad een krediet van 80.000,- voor een milieu-visie-plus van Wes terschouwen. Uit te voeren door het bureau Ecoplan. Een jaar na dato begint ons ver trouwen in dit project af te brokkelen", aldus het CDA. Men voegt daar meteen aan toe dat als er al een milieuplan komt dat regionaal toepasbaar en gemeentegrens-overschrij dend hfoet zijn. „Met betrek king tot het onderzoek naar de realisatie van een Milieu- Educatief Centrum zullen, we de broedende kip niet storen, echter dienen wel de levens voorwaarden voor de kuikens te worden afgetast" aldus de christen-democraten. De frac tie vraagt het college welke fi nancieringsbronnen het colle ge voor ogen heeft met betrek king tot het Milieu Educatief Centrum. Bouwen Het CDA maakt zich zorgen over het gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden voor wat betreft woningbouw. „De be schikbare bouwgrond is bijna uitgegeven of zal binnen af zienbare tijd uitgegeven zijn. Alleen in Haamstede is er nog de mogelijkheid aansluitend aan een bestaand plan uit te breiden. In de overige kernen is dat veel moeilijker". Als het aan het CDA ligt gaat men wer ken aan een 'toekomstvisie voor de hele gemeente waarin staat waar en hoeveel uitge breid kan worden. BURGH-HAAMSTEDE - De WD-fractie uit de Westerschouwse gemeenteraad vindt dat het gemeentebestuur in de komende drie jaar meer subsidie moet be talen aan de VW-Schouwse Kust. In haar algemene beschouwingen op de ge meentebegroting 1994 noemt de fractie het bedrag van 22.500 gulden; precies de helft van het tekort dat op de begrotinig van de VW Schouwse Kust prijkt. Tevreden is de fractie over de gemeentelijke controles op kampeervergunningen en vrij stellingen zoals die in de afge lopen jaren werden uitgevoerd. „Het heeft over het totaal ge zien tot verbetering geleid". Niettemin vraagt de fractie zich af of voortzetting van dit beleid noodzakelijk is, gezien de tijd en het geld die er mee gemoeid zijn. De aangekondig de notitie strandbeheer- en ex ploitatie vindt men noodzake lijk. In haar beschouwingen houdt de VVD een pleidooi voor het kamperen bij de boer. „Wij vin den dat de gemeente zoveel mo gelijk moet inspelen op de zeer moeilijke omstandigheden in de agrarische sector. Men ver wacht daarom dat het college zo ruimhartig mogelijk zal om gaan met ,de 'zes weken' aan passing in het hoogseizoen waarin boeren vijftien in plaats van tien kampeereenhe- den op hun erf mogen hebben. De realisatie van een Milieu •Educatief Centrum in de ge meente, waarnaar momenteel een haalbaarheidsonderzoek wordt verricht heeft bij de frac tie niet 'de hoogste prioriteit' gezien de bezuinigingen die no dig zijn. Men wil meer aan dacht voor het groenbeheer omdat het ecologisch beheer volgens de fractietot onaan vaardbare situaties leidt. „Er is sprake van troep die ergernis opwekt bij omwonenden". Men stelt daarom voor meer mens kracht in te zetten voor wied en maaiwerkzaamheden of de milieuvriendelijke manier van wieden minder frequent toe te passen. De WD-fractie is van mening dat de andere helft van het te kort gedekt moet worden door de WV zelf. Onder meer door de contributie van de onderne mers die lid zijn van de VVV Schouwse Kust te verhogen. Aan de extra subsidie van de gmeente wil de fractie de voor waarde verbinden dat de VW de komende jaren toegroeit naar een fifty-fifty verhouding van de financiële bijdrage van ondernemers en "leden en de ge meente Westerschouwen. Met het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de VW maakt de WD-fractie een uitzonde ring. Men is namelijk van me ning dat ten aanzien van subsi dieverstrekking een terughou dend beleid gevoerd dient te worden. „Met een tendens tot matigen en snoeien". De kerntakendiscussie die het Westerschouwse college van b en w in haar aanbiedingsbrief bij de begroting 1994 aankon digt is de VVD uit het hart ge grepen. „Het wordt inderdaad tijd om kritisch te bekijken welke (kern)taken onze ge meente moet (blijven) beharti gen". Verder moet volgens de fractie ook de manier wjaarop VVD: 'VVV toe moet toe naar 50/50 verhouding financiële bij drage van ondernemers en leden'. (Archieffoto).. de diverse taken worden uitge voerd worden bekeken. In het rijtje mógelijke bezuini gingen die de fractie noemt, om de financiële positie van de gemeente te verbeteren, komt onder meer de post vervan gingsinvesteringen Strandred- dingsbrigade voor. De VVD is van mening dat die post van 70.000 gulden moet worden te ruggebracht tot 50.000 gulden. In het kader van de benodigde besparingen zegt men ook (zij het met tegenzin en grote aar zeling) in te willen stemmen met de verhogingen van de ge meentelijke belastingen die het college van b en w voor stelt. BURGH-HAAMSTEDE - Het gat in de begroting van de gemeente Westerschouwen moet naar de me ning van de SGP/RPF/GPV-fractie niet gedicht wor den door verschillende gemeentelijke belastingen te verhogen. Dat blijkt uit de algemene beschouwin gen van de fractie op de gemeentebegroting voor 1994. ,,U spreekt wel van een marginale belasting aanpassing, maar ons inziens zijn dit geen margina le aanpassingen", aldus de SGP/RPF/GPV. De fractie besteedt in haar al- gemene beschouwingen bijzon der veel aandacht aan de kwes tie. .Als we zien dat de rijks overheid een lagere belasting druk nastreeft en in het be drijfsleven aan alle kanten ge tracht wordt te bezuinigen door middel van het beteuge len van de uitgaven dan wor den naar onze mening in onze gemeente de signalen die daar van uitgaan nog te weinig op gemerkt", aldus de SGP/RPF/ GPV-fractie. „Het zou te prij zen zijn om nu het nog tijd is een voorbeeld te nemen aan ge noemde instellingen en het be drijfsleven die de kosten gelei delijk dan wel noodgedwongen drastisch terugbrengen". Personeelskosten De fractie van de SGP/RPF/ GPV vindt dat nu er sprake is van een koopkrachtdaling de gemeente er alles aan moet doen deze koopkrachtdaling niet te versterken door verho ging van belastingtarieven. De fractie springt niet alleen op de bres voor de eigen inwoners maar keert zich in haar alge mene beschouwingen ook te gen het voorstel om de toe ristenbelasting en de woonfo rensenbelasting te verhogen. De eigenaren van tweede wo ningen in de gemeente Wester schouwen - de woonforensen - zijn volgens de SGP/RPF/GPV al met een kostenverhoging ge confronteerd door de hertaxa tie van hun tweede huis. „We moeten, zonder naar andere ge meenten te kijken, bezien of wij het redelijk vinden dat voor deze mensen de belasting nu in korte tijd voor de derde keer verhoogd wordt. Wij vin den van niet", aldus de SGP/RPF/GPV. Kort maar krachtig is het com mentaar van de fractie op het collegevoorstel om de toe ristenbelasting te verhogen: „Het kan toch niet de bedoe ling zijn om de begroting jaar lijks sluitend te krijgen door de verhoging van de toeristen belasting". Om het tekort op de gemeente begroting weg te werken zijn er volgens de SGP/RPF/GPV ver schillende mogelijkheden. Zo zou men volgens de fractie een malige baten - als voorbeeld wordt park Livingstone ge noemd - benut kunnen worden. Verder zou de gemeente de buikriem aan moeten halen en nog eens goed op een rijtje zet ten wat echt nodig is en wat nog wel even uitgesteld kan worden. Sommige taken die nu nog door de gemeente worden uitgevoerd zouden volgens de SGP/RPF/GPV geprivatiseerd kunnen worden en tevens zou een kritische blik geworpen kunnen worden op de perso neelskosten van de gemeente „Reeds nu zou er een plan op tafel moeten liggen om deze post, die een van de grootste stijgingen te zien geeft, te gaan beheersen door bijvoorbeeld eeri betere taakverdeling en een efficiëntere werkwijze", al dus SGP/ RPF/GPV. Arbeids plaatsen die vacant komen door natuurlijk verloop zou den volgens de fractie niet meer ingevuld moeten worden en verschillende werkzaamhe den zouden uitbesteed kunnen worden aan derden. „Kwaliteit zoals door de gemeente Wester schouwen zo graag naar voren wordt gebracht kenmerkt zich dan ook door het op tijd nemen van maatregelen die voor de burger kostenbesparend zijn. Dan is 'We houden het mooi' niet zomaar een kreet". BURGH-HAAMSTEDE - In dc periode van zaterdag 20 no vember tot en met zaterdag II december zijn in de Bewaer- schole in Burgh-Haamstedc droogboeketten te zien van Ina van Bergen. De expositie bevat diverse soorten arrangementen, zowel klassiek als modern. Van Ber gen gebruikt hiervoor onge verfde materialen, maar desal niettemin is er sprake van een grote verscheidenheid van kleurcombinaties. Dc exposi tie is van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur voor het publiek toegankelijk. OUWERKERK - Drie inzitten den van personenauto's wer den gewond bij een aanrijding, woensdag om ongeveer 9.30 uur, op de kruising Oost- weg/Middenweg in de polder nabij Ouwerkerk. Het ongeluk gebeurde omdat B. uit Krabbendijke op de kruising geen voorrang zou hebben verleend. Hij reed over de Middenweg komende uit de richting Nieuwerkerk en zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan S. uit de gemeente Duiveland. Die kwam vanuit de Oostweg en wilde op de kruising linksaf slaan om de Middenweg op te rijden rich ting Nieuwerkerk. Er volgde een aanrijding waarbij beide voertuigen zo zwaar werden beschadigd dat ze total loss wa ren. Alle drie de inzittenden werden door de klap gewond aan het hoofd. Volgens de poli tie omdat ze de autogordels niet droegen. Verwachting t/m maandag 15 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht zuidw. 7 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht west 6 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht noordw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 07.54, o.nder 16.49 Maan op 05.56, onder 15.47 Nieuwe Maan: 13 nov. (22.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht zijn er opklaringen, maar in de noordelijke kustprovincies valt ook nog een bui. De mininumtemperatuur wordt om streeks 3 graden. In de ochtend passeert een storing van west naar oost ons land en dan kan er overal een bui voorkomen. In de middag neemt de buiigheid af en laat de zon zich wat vaker zien. De middagtem- peratuur wordt 8 9 graden. De zuidwestenwind is boven land matig en langs de kust af en toe krachtig. Het komend weekeinde verwacht het KNMI regen en misschien ook veel wind. Een storing die nu nog boven het westelijk deel van de At lantische Oceaan ligt, koerst naar West-Europa en diept daarbij uit. In ieder geval zorgt deze depressie voor veel regen en ook de wind kan tijdelijk flink toenemen. Na het weekeinde wordt de atmosfeer wat rustiger zodat' het weer dan een minder wisselvallig karakter krijgt. ROTTERDAM - Milieuheffin gen dreigen vooral de la%"e in komens en dus niet de grootste vervuilers te treffen. Dat.stel len vier medewerkers van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) in het economen- vakblad ESB. BURGH-HAAMSTEDE - Op maandag 15 november verga dert de raad van de gemeente Westerschouwen. Deze verga dering is openbaar en vindt plaats in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede om 13.30 uur. Tijdens de vergadering zullen de algemene beschouwingen en de vaststelling van de begro ting voor het jaar 1994 bespro ken worden. Verder komt aan de orde het voorstel tot aanpas sing van de verordening. On der meer over de verhoging van de toeristenbelasting en water toeristenbelasting, rioolrech ten en marktgelden. Eveneens wordt besproken de aanpas sing van precariorechten, le- gesgelden, scheepvaartrechten en woonforensenbelasting. ZIERIKZEESCH E ES33 NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. I 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W, Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3