4 dagen dichters Ï7*ö Folder over vrijwillige thuishulp gepresenteerd Raad aarzelend akkoord met weren intensieve veehouderij stukken NOG 'Alleen voorkomen dat er onomkeerbare dingen gebeuren Eerste lamsoren in pot voor minister Bukman Toeristen belasting Brouwers haven j* <D CJ Komt u niet voor de 15% korting, want denkt u van deze aanbiedingen: 199,00 199,00 139,00 59,00 0,99 29,95 40,00 19,95 BBLlWARENHUIS Initiatief van provincie Zeeland h t 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Na de nodige discussie is de gemeenteraad van Westerschouwen gisteren, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis akkoord gegaan met het voorstel van het college om door het treffen van een voorbe- reidingsbesluit een mogelijkheid te creëren om in tensieve veehouderij te weren uit de gemeente. „We willen alleen maar voorkomen dat er onomkeerbare dingen gebeuren", aldus wethouder ir. C. W. Veer- hoek in antwoord op vragen uit de gemeenteraad. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 10 november: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. 'Herfst'. Concert in het kader van een project van de korencommissie m.m.v. diverse koren, vocalisten en isntrumentalisten. (19.30). 13 november: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Gospel Musical The Apostle, Jubileum interk. koor Adonai, m.m.v. balletgroep dansschool Kramer, instr. combo en diverse instrumenten en vocale solisten. 26 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Uitvoering zangvereniging Nu met Hope, m.m.v. volksdansvereniging Nehalennia, ac cordeonvereniging Concertina, de Westhoek zangers en The New Hope Quartet. (19.45). 11 december: Stadhuis Brouwershaven. Kamermuziekconcert met ensemble La Gam ma Marésienne, clavecimbel (uitvoerende Nor- bert Bartelsman) en viola da gasmba (uitvoe rende Maaike Boekholt). (20.00). 12 december: Ridderzaal Slot Haamstede. Concert in kerstsfeer, The New Hope Quartet m.m.v. de Westhoekzangers. (16.00 en 20.00 uur). 17 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols, Gerefor meerd Kerkkoor, Cantare, Mauritskoor Nuove Primavera (Middelhamis), koperensemble Brassionato, Prosper Sevestre, orgel. (20.30 uur). 17 december: De Schutse, Haamstede. Kerst sing-in. (19.45). 18 december: Ned. Hervormde kerk, Oosterland. Kerstzangavond m.m.v. het Duivelands Man nenkoor. (19.30). 18 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, Herien Wieringa, mezzosopraan; Wim Boer, orgel; Dik de Koning gitaar. 18 december: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. Laus Deo en kinder koor Hatikwa. (19.30). 18 december: Ned. Herv. kerk Dreischor. Kerstconcert m.m.v. het Zeeuws Mannenkoor en de Oosterlandse Fanfare (Musi Voca). 5 februari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Liesbeth Franken, alt en Ellegard Jense, clave cimbel en piano. (Ars Musica). 19 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Passieconcert Quod Libet. (Ars Musica). 23 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. (19.30). 16 april: Ned. Hervormde kerk, Renesse. Jubileumuitvoering 30 jaar Kerkkoor m.m.v. Ned. Herv. kerkkoor, Wanda van Maanen, viool; mevr. Steenoven, fluit en Kees Groen- leer, piano, orgel. 30 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Saxofoonensemble Jean Pennings. (Ars Musi ca). 23 juni: Grote Kerk, Zierikzee. Zeeuws Orkest. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierik zee. Aanleiding voor het voorstel van het college is een brief van de provincie waarin men ge meenten waarschuwt voor de mogelijke komst van intensie ve veehouderij. De provincie raadt in die brief de gemeenten aan om na te gaan of middels de bestemmingsplannen omge- wenste vestiging van intensie ve veehouderij voorkomen kan worden. Indien dat niet het ge val is raadt de provincie de ge meenten aan alsnog maatrege len te treffen zodat men onge wenste ontwikkelingen kan voorkomen. De folder, die overigens in de komende tijd in de verschillen de Zeeuwse regio's wordt ge presenteerd, kwam tot stand op initiatief van de Provincie. De folder bestaat voor het grootste deel uit een algemene tekst toegespitst op de hele provincie, terwijl het achter blad informatie geeft over het meldpunt voor aanvragen van hulp in de eigen regio. De bij behorende inventarisatielijst is met hulp van negen aan gesloten vrijwilligersorganisa ties op Schouwen-Duiveland gerealiseerd. Voor beide uitga ven geldt volgens voorzitter van de SVOZ, mevrouw C. Lips, dat ze moeten zorgen voor meer bekendheid van het meldpunt in de regio, in dit ge val in Zierikzee, en de moge lijkheden die vrijwilligers wat betreft de thuishulp bieden. GRONINGEN - De stichting „Nederland Bekent Kleur" wil dinsdag op verschillende plaat sen in het land herdenken dat 55 jaar geleden in Duitsland de Kristall Nacht plaatshad en talloze eigendommen van jo den werden vernield en be klad. Van de kant van onder meer de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) is inmiddels verbolgen gereageerd op de brief van de provincie. De ZLM stelt dat er sprake is van koud watervrees en koppelt daar de conclusie aan vast dat het in haar visie een slechte zaak zou zijn als Zeeland 'dichtgetim merd' zou worden voor de in tensieve veehouderij. CDA- raadslid A. J. Padmos haakte daar tijdens de gemeenteraads vergadering op in. „Ik ben zelf ook tegen de komst van mam- moetbedrijven", stelde Pad- „Niet erg veel mensen weten ons te vinden, maar daar ho pen we nu door de folder veran dering in te brengen", aldus de voorzitter. P. Brakman van het Coördina tiepunt Vrijwilligerswerk Thuiszorg Zeeland, benadruk te tijdens de bijeenkomst na mens de verhinderde coördina tor van Thuiszorg Zeeland, me vrouw drs T. Cramer, het be lang van de bijdrage door vrij willigers bij thuishulp aan mensen die bijvoorbeeld door ziekte, aan huis zijn ge kluisterd. „Vaak zien ze afge zien van de professionele hulp verleners, bijna geen mensen en in zulke gevallen kunnen vrijwilligers veel betekenen", stelde Brakman. De vrijwillige thuishulp legt DEN HAAG - De samenwer king van de christelijke partij en SGP, GPV en RPF bij de Eu ropese verkiezingen in juni volgend jaar staat op springen, omdat de RPF mogelijk een vrouwelijke kandidaat voor draagt voor de gezamenlijke lijst. mos. Hij voegde daar wel met een aan toe dat ook als er geen intensieve veehouderij naar de Kop van Schouwen komt er wel mest naar de gemeente zal ko men. Padmos stelde dat het met die stankoverlast best mee zal val len. „Want er worden heel hoge eisen gesteld", aldus de christen-democraat. Hij stelde dat het een verkeerde zaak zou zijn als de gemeente Wester schouwen op voorhand boeren de pas af zou snijden door nieu we mogelijkheden voor hen on mogelijk te maken. „Dit komt voor ons een beetje als een don derslag bij heldere hemel en wij zouden het dan ook zeet op prijs stellen als het voorberei- dingbesluit (dat het weren van intensieve veehouderij moge lijk maakt, red.) zou worden opgeschort", aldus Padmos. VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen reageerde daarop met de opmerking dat het zijns inziens ook niet de bedoeling van het college is om op voor hand alles te blokkeren. „Dat zich namelijk toe op zaken als vriendschappelijk huisbezoek, voorlezen, ziekenbezoek en on der meer begeleiding van en naar het ziekenhuis. Verder kan bij het meldpunt ook een aanvraag worden ingediend voor hulp bij de thuiszorg van terminale patiënten en voor za ken als boodschappen doen, medicijnen halen en lectuur voorziening. De thuishulp door vrijwilli gers richt zich veelal op oude ren. Wethouder van de gemeen te Westerschouwen G. J. W. van der Salm, schetste de huidige ontwikkelingen in het oude renbeleid, waarbij meer en meer de nadruk wordt gelegd op het langer zelfstandig wo nen van ouderen. „Het vrijwil ligerswerk speelt daarbij een belangrijke rol, het is in dit verband zelfs noodzakelijk", aldus de wethouder. Brakman wees verder op de af name van de mantelzorg, zorg die bijvoorbeeld familieleden, buren en vrienden op zich ne men, maar die onder meer af neemt doordat meer mensen hele dagen buiten de deur wer ken. Vrijwilligers leveren vol gens hem een belangrijke bij drage als het gaat om opvul ling van deze achteruitgang in de mantelzorg. WILHELMINADORP - Land bouwminister P. Bukman heeft maandag de eerste pot geconserveerde lamsoren (zee asters) in ontvangst genomen. Dit gebeurde tijdens een bij eenkomst in restaurant Katse- veer bij Wilhelminadorp. Lamsoren in een pot is een vin ding van de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde. Dit voorjaar werd deze nouveauté voor het eerst gepresenteerd op de veiling van Breda. Nadien heeft de stichting het produkt nog wat verder ontwikkeld. Van april tot eind augustus wordt er op de veiling regelma tig verse lamsoor aangevoerd. In samenwerking met de Bre dase veiling en I. D. W. Pro ducts in Sleeuwijk heeft de Stichting Mariene Cultures dit typische versprodukt nu ook geconserveerd. Dit project was mede mogelijk door subsidies van de EG en de Nederlandse overheid. Naast deze nieuwe ontwikkeling, waardoor het produkt het hele jaar beschik baar" is, wordt verder ook ge werkt aan zaadveredeling en vermeerdering van deze zee groente. Door dit alles wil de stichting de aantasting in de natuurgebieden door het wild oogsten voorkomen. DEN HELDER - Het fregat Hr. Ms. Karei Doorman is maan dagmiddag uit Den Helder naar het Caraïbisch gebied ver trokken. Het zal daar deelne men aan de VN-blokkade van Haïti. is verre van ons allemaal", al dus Van Zuyleij; „We willen ze ker niet de potën onder ons ei gen bestaan wegzagen". Frac tiegenoot C. A. Hoorweg wilde vervolgens van het college we ten of het voorbereidings- besluit ook geldt voor bestaan de bedrijven die - bijvoorbeeld - hun bedrijf van akkerbouw om zouden willen vormen tot intensieve veehouderijWet houder Veerhoek antwoordde bevestigend. „Anders zou iemand een be staand bedrijf over kunnen ne men op voorwaarde dat het eerst omgevormd zou worden tot intensieve veehouderij en dat is niet de bedoeling", aldus de wethouder. Hij benadrukte dat de maatregel louter en al leen bedoeld is om ongewenste ontwikkelingen te kunnen voorkomen. „Besturen is kie zen", voegde Veerhoek daar nog aan toe. Tijdens de gemeenteraadsver gadering kwam ook het plan van het college om de kermis in tijd te verplaatsen aan de orde. Daaraan gekoppeld stelt het college voor de kermis te com bineren met de Ring Promoti on - op donderdag - en de Wie lerronde Haamstede - op vrij dag -. „We willen er een soort Haamsteedse driedaagse van maken", aldus wethouder Veer hoek. De raad ging zonder dis cussie of hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel. ROTTERDAM - De komende vier jaar komt twintig miljoen gulden beschikbaar voor inten sief beheer van vooroorlogse Rotterdamse stadswijken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rijssen (toez.): dr. P. H. van Harten te Ridder kerk. Aangenomen naar Ouddorp: J. G. van Loon te St. Maartens dijk. Bedankt voor Nieuwerkerk aan den IJssel: M. Aangeen- brug te Barneveld; voor Zaamslag: D. Heuvelman te Urk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ommen: P. Groe nen berg te Aöiersfoort-West. Aangenomen naar (wijk Noord): W. M. van Wijk te Leens, die bedankte voor Delf zijl. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hengelo: J. van Langevelde te Hillegom. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Ds. W. C. P. den Boer 50 jaar predikant ZIERIKZEE - Het is zondag 14 november a.s. een halve eeuw geleden dat ds. W. C. P. den Boer, Gereformeerd emeritus predikant te Harderwijk, in het ambt bevestigd werd. Wil lem Comelis Pieter den Boer werd 6 maart 1909 te Zierikzee geboren. Hij studeerde theolo gie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ds. Den Boer werd, na eerst enige jaren hulpdienaar in Bodegravén ge weest te zijn, 14 november 1943 predikant te Den Bommel. Ver volgens werd hij 7 september 1947 verbonden aan de kerk van Vorden. Ds. Den Boer ging vandaar in 1952 naar Uithuizen vanwaar hij in 1966 naar Fer- werd vertrok. Van 13 septem ber 1970 tot aan zijn emeritaat, op 1 mei 1974, was hij nog werkzaam te IJsselstein (Utrecht) en Benschop. In de periode dat ds. Den Boer predi kant in Den Bommel was heeft hij nog enige tijd als hulpdie naar te Bodegraven gewerkt (1 maart 1944-1 april 1945). De redactie behoudt zich hot recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukkon zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten ziin. In de Brouwse commissiever gadering financiën van 21 ok tober werd in het kader van de begroting 1994 gesproken over het tarief van de toeristenbe lasting in 1994. Het voorstel van het college van burgemees ter en wethouders behelsde een verhoging van 0,60 tot 0,70 per persoon per nacht, ofwel 16,6 procent. In de vergadering kwam evenwel de gedachte naar boven de toeristenbe lasting aan te passen tot 0,75 per persoon per nacht, ofwel een prijsstijging van 25 pro cent. Onze economie, ook de toe risteneconomie is gebaat bij een zo laag mogelijk inflatie. Doch de wijze waarop de ge meente Brouwershaven meent een koploper te moeten zijn bij het aanwakkeren der inflatie lijkt ons geen goede zaak. We verzoeken de gemeenteraad bij het nemen van een beslis sing over de aanpassing van de toeristenbelasting aan het be lang van de toerist en de toe ristische bedrijfstak in de ge meente te denken. Drs. J. C. D. Stigter camping Den Osse DEN HAAG - Drie Nederland se militairen zijn maandagoch tend licht gewond geraakt op een oefenterrein bij de Duitse stad Hohne. Een van hen wierp een handgranaat verkeerd, waardoor die in de buurt van de drie ontplofte. Nieuws Nieuws, dat lees je, in de kranten je hoort het dagelijks, op TV. Berichten uit de hele wereld, WJ nergens is het pais en vree. Overal wordt er geschoten, branden, moorden, noem maar op. Niets dan haat onder de mensen, maar je lost er niets mee op. Al die mensen die daar strijden, vechtend voor hun vaderland. Laat die wapens toch eens rusten, dan wordt het vrede in ieder land. Corry Kloet-Slager, Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van dé Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Makita accu-boormachine 2 toeren, l+r draaiend van 479,- voor 299,00 met gratis 2e accu t.w.v. 115,- Mephisto schoenen (model '93) van 259,- voor O'Neill truien van 259,- voor Albatros warmte-overall van 199,- voor Philips koffiezetapparaat HD7202 voor (als beste gestest) Philips gloeilamp Lego Duplo stapelton van 44,95 voor Parkerset (balpen vulpen) van 60,- voor Ribtapijt 400 cm breed HOGEZOOM 194-200, RENESSE, TELEFOON 01116-1343 ZIERIKZEE - In aanwezigheid van verscheidene ver tegenwoordigers van zowel professionele als vrijwil lige thuishulporganisaties, is maandag in Zierikzee de folder Vrijwillige Thuishulp door de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duive land (SVOZ) gepresenteerd en de voor Schouwen- Duiveland bijbehorende inventarisatielijst van het aanbod. De folder vertelt onder meer welke prakti sche thuishulp de bij de SVOZ aangesloten vrijwilli ge thuiszorgorganisaties kunnen bieden en waar men terecht kan voor aanvraag van die hulp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6