Drukbezochte feestmiddag bejaarden in Dreischor 'Renovatie oude schoolgebouw Dreischor zou dorpshuis te duur hebben gemaakt' Extra verhoging toeristenbelasting en woonforensenbelasting Brouwershaven Brouwse raad stelt gemeentebegroting 1994 vast Racis tische en nazistische beklad ding Middel burg Anti fascisme Met optreden Bru's Visserskoor Om verlichting monumentale kerkgebouwen en fietspadenplan mee te betalen DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 NR 25458 3 BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders heeft bij het realiseren van een complex bestaande uit dorpshuisfservicewoningencomplex/peuterspeelzaal in Dreischor bewust geko zen voor nieuwbouw. Men heeft wel laten berekenen wat het zou kosten om het uit 1902 daterende schoolge bouw, dat nu (nog enkele weken) aan de Mr Pieter Moggestraat staat, te renoveren en op te nemen in het gebouwencomplex. „Maar het water staat je in de handen wanneer je van de architect de financiële conse quenties hoort. We zouden dan niet met een vast bedrag van 1,3 miljoen kunnen rekenen, zoals nu het geval is, maar met een open eind financiering", zei de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère tijdens de begro tingsraadsvergadering die maandagmiddag en -avond werd gehouden in het stadhuis te Brouwershaven. Het Brouwse college heeft nog overwogen het uit 1902 daterende schoolgebouw te laten renoveren, maar dciar bleek een (te) fors prijs kaartje aan te hangen. (Archieffoto). Aansluitend op de behandeling van de begroting werd de offi ciële beslissing genorhen waar mee de realisatie van het ge- Tijdens de vergadering werd verder met meerderheid van stemmen besloten het gemeen telijk legestarief voor vergun ning voor kansspelautomaten bouwencomplex en de ver plaatsing van het streek- en landbouwmuseum mogelijk moet worden. Daarbij weiger- met honderd procent te verho gen (van 125 naar 250 gulden). Het initiatief voor deze verras sende extra verhogingen van de gemeentelijke belastingve- de de CDAfractie in te stem men met de oprichting van een Stichting Behoud Goemans- zorg en alle voorstellen die ver- rordeningen kwam vanuit ver schillende raadsfracties. De PvdA kwam met het idee de toeristenbelasting te verhogen met 15 cent, in plaats van het band hielden met de mogelijke verplaatsing van het museum naar deze monumentale boer derij. De fractie was van me- bedrag van tien cent dat het college van b en w voorstelde. Aanvankelijk kreeg de fractie weinig respons, maar toen men aanvoerde dat de extra op- de reinigingsrechten in de ge meente: procentueel een forse aanslag op de AOW, die niet ge compenseerd wordt. De gezel ligheid kon niet uitblijven toen de middag geopend werd door het Visserskoor uit Bruinisse, onder leiding van meester op vele wapens - Jaap Knuist. Meerstemmig Het koor is in zijn korte be staan artistiek verder ge groeid, zingt meerstemmig en breidde het repertoire uit. Ook werden er enkele authentieke zeemans-ringbaarden ge kweekt. Een bijeenkomst inge zet door deze 'republikeinen' kan niet meer stuk met vis sersliedjes als Jouw brood ligt op de Waddenzee, de ode aan de vuurtorenwachter van West Schouwen en het niet van sen timent ontblote: Op een zee mansgraf staan zelden rode ro zen. En moest men uit het en thousiaste meezingen met 'Ke telbinkie' toch afleiden dat er zowel in het koor als in de zaal enkele Rotterdammers zaten? Na de pauze was er het optre den van de toneelvereniging De Komedianten, eveneens uit Bruinisse ('Dan kunnen jullie er vast aan wennen dat we straks één gemeente worden'). Zij presenteerden onder lei ding van regisseur L. Ottens de vlotte komedie Samen verder. Een komedie waar, in het decor van een dorpscafé, op humo ristische wijze ook de proble men van het ouder worden aan bod kwamen. Met veel vaart op de planken gezet, zoals dat bij een goede komedie hoort en ook met de nodige citroentjes met suiker voor de oude moeder van de hoofdrolspeelster, bekwaam vertolkt door Mevrouw C. Priemis, om een van de vele vaardige spelers te noemen. ning dat men hierover niet vol doende is geïnformeerd. ,,Wij willen eerst de statuten van de stichting doorlezen en de zaak op een rijtje zetten". Vanuit de andere fracties werden alleen lovende woorden gewijd aan het project dat de gemeente volgend jaar in Dreischor wil realiseren. Andere grote projecten die het Brouwse gemeentebestuur vol gend jaar wil uitvoeren zijn de aanleg van een fietspad over de Grevelingendijk tussen Brou wershaven en Den Osse, de ver bouwing van het vroegere kleuterschoolgebouw Noord- gouwe tot een volwaardig on derdeel van openbare basis school De Springplank en de verbouwing/uitbreiding van het dorpshuis in Zonnemaire. Vooral de CDA-fractie verzette zich tegen de hoogte van de be dragen van 0,7 miljoen en 1,3 miljoen die respectievelijk zijn gepland- voor de dorpshuizen in Zonnemaire en Dreischor. „Gezien ervaringen in het ver- led$h denken wij dat die be dragen weer fors overschreden zullen worden", verwoordde R. J. van der Wekken nog eens zijn twijfels. Raadsvoorzitter Labruyère sprak dat echter pertinent te gen, met name wat de nieuw bouw in Dreischor betreft. „Door met een vaste aanneem- som te werken en bij de inrich ting de vinger aan de pols te houden moet het mogelijk zijn binnen het geraamde bedrag te blijven". Wat het dorpshuis in Zonnemaire betreft is dat vol gens de burgemeester wat moeilijker omdat bij een ver bouwing altijd minder goed is in te schatten wat de precieze kosten zullen zijn. Hij vertelde dat er een koper is voor het oude dorpshuis aan de Ring in Dreischor. Die heeft plannen met het gebouw die niet in de horecasfeer liggen. „Dat kan ook niet, want het ge bouw heeft geen horeca- bestemming". De opbrengst van het oude dorpshuis wil het college van b en w bestemmen voor de aankoop en verbou wing van de boerderij Goe- manszorg, die als nieuw onder- brengst besteed moest worden aan het verlichten van de mo numentale kerkgebouwen in Brouwershaven en Zonnemaire en het uitvoeren van een fietspadenplan in de gemeente, kreeg men ook de CDA- en SGP/RPF/GPV-raadsleden en de PvdA-wethouder aan zijn zijde. Het voorstel werd met acht stemmen voor aangeno men. De drie tegenstemmen kwamen van de VVD-raadsle- den en -wethouder die vonden dat de toeristen op deze wijze financieel te zwaar belast wer den. Ook zou het veel te laat in het jaar zijn voor een dergelij ke beslissing omdat de onder nemers hun toeristische fol ders (met daarin de tarieven) al hebben gemaakt. Het idee om de belasting voor tweede woningbezitters (woon- forensenbelasting) te verhogen met 25 gulden extra kwam van het CDA. J. Heinen had in de krant gelezen dat die belasting in de gemeente Duiveland 25 gulden hoger lag dan in de ge meente Brouwershaven. Maar men zag de verhoging vooral zitten om recreatieve voorzie ningen als een fietspadennet te bekostigen. De VVD-fractie en beide wethouders spraken zich uit tegen het CDA-voorstel, maar via steun van de PvdA- en SGP/RPF/GP V-fracties werd het met zeven tegen vier stemmen aangenomen. De PvdA-fractie boekte ook succes met haar voorstel om het tarief voor ondernemers die vergunning willen voor een (of twee) kansspelautomaten te verdubbelen. Op die manier wilde men laten blijken tegen deze verslavende vorm van ont spanning te zijn. Volgens VVD- wethouder J. K. Goemans zou dat geen enkel effect hebben. „De ondernemers betalen dat bedrag wel en de klanten blij ven net zo gokken als voor heen". Samen met de beide VVD-fractieleden stemde hij tegen het PvdA-voorstel, dat niettemin met acht stemmen voor werd aangenomen. Een voorstel van de PvdA om de nieuwe gemeentelijke hef fing, het rioolafvoerrecht op zestig gulden per jaar voor een meerpersoonshuishouden vast te stellen en twintig gulden voor een alleenstaande, haalde het niet. Alle andere partijen voelden meer voor het college voorstel van respectievelijk 75 en 25 gulden. Onder meer om dat het college besloot om van uit de algemene reserve 400.000 gulden in de reserve riolerin gen te storten om te voorko men dat het rioolafvoerrecht in de komende jaren te snel zal stijgen. De CDA-fractie kwam nog met het idee om bedrijven die meer dan 350 kubieke me ter water gebruiken te belasten met een rioolafvoerrecht van een gulden per kubieke meter water. Maar de christendemo craten stonden daarbij alleen. Alle andere fractieleden volg den het college dat die heffing komen van het streek- en land bouwmuseum zou kunnen gaan dienen. Labruyère vertel de dat bij de verbouwing van het dorpshuis in Zonnemaire een spreekkamer is gepland waar een huisarts spreekuur kan houden omdat de Brouwse raad dat indertijd heeft opge nomen in het dorpsplan Zonne maire. Volgens Van der Wekken (CDA) zou die voorziening de verbouwing onnodig duur ma ken. De burgemeester liet zich tij dens de begrotingsraadsverga dering positief uit over de alge mene financiële positie van de gemeente. „Er zijn zeeën van ruimte voor nieuw beleid en daar komt jaarlijks nog geld bij vanwege de afschrijving van enkele dorpshuizen". Hij wees er verder op dat de ge meentelijke belastingen en ta rieven in de gemeente Brou wershaven laag zijn in vergelij king met andere Zeeuwse ge meenten. „We hebben de finan ciële middelen om te realiseren wat we nog willen". Labruyère vertelde dat het college het des ondanks wat rustig aan doet omdat men niet 'over de ver kiezing van een nieuwe ge meenteraad in maart 1994 heen' nieuwe keuzes wil ma ken. Ook wil het dagelijks be stuur de gewoonte aanhouden alleen extra geld aan de bur gers van de gemeente te vragen (via belastingverhogingen) wanneer dat strikt nodig is. Bij het behandelen van de be groting werd door het college toegezegd dat in januari 1994 opnieuw zal worden bekeken hoe de openbare vergaderingen van de diverse adviescommis sies beter kunnen worden inge vuld. Er komen voorstellen voor een gemeentelijk recrea- tiebeleid en jeugdbeleid. Er wordt offerte gevraagd voor schijnwerperverlichting van de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven en de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor en er wordt een schema opge steld voor onderhoud van het gemeentelijk groen, waarbij de begraafplaatsen prioriteit krijgen. Ook wordt nagegaan of de gemeentelijke camping De Bulke in Brouwershaven geprivatiseerd moet worden. pas wilde invoeren bij een wa terverbruik van 500 kubieke meter of meer. SGP/RPF/GPV-fractielid P. van der Meide was verder van mening dat de hondenbelas ting tien procent verhoogd zou moeten worden in plaats van de vijf procent die in de begro ting 1994 werd voorgesteld. Hij bleek daarin alleen te staan. Als reactie op al deze initiatie ven vanuit de raad, besloten burgemeester en wethouders ad hoe o'm een Tberistisch In frastructuur Reservefonds in te stellen. Hierin worden de extra inkomsten uit de toeristische heffingen verzameld en be schikbaar gesteld voor de re creatieve voorzieningen die vanuit de raad naar voren wer den gebracht. MIDDELBURG - Op di verse plaatsen in Mid delburg hebben onbe kenden racistische en nazistische leuzen aan gebracht. Op het weg dek van de Nieuw Vlis- singseweg zijn de letters NZF gekalkt, die staan voor Nazi Front Zee land, met aan weerszij den hakenkruisen. Dit heeft de politie Middel burg meegedeeld. Een bushokje werd be- kalkt met hakenkruisen. Op het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren trof de politie over een lengte van vijftig meter eveneens nazistische en racistische leuzen aan. De zaak is in onderzoek bij de groep recher cheurs die ook eerdere bekladdingen, op de Portugees-joodse be graafplaats en de Abdij gebouwen in Middel burg, onderzoekt. Daar bij zou eveneens de onbe kende organisatie Nazi Front Zeeland betrok ken zijn. AMSTERDAM - De performance-achtige voorstel ling Drums Dreams van de Zuidafrikaanse schrijver- regisseur Matsemela Manaka verbeeldt de droom van een on derdrukt volk om eens in een vreedzame en democratische maatschappij te leven. Verwachting t/m zaterdag 13 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% t Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidw. 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 07.50, onder 16.53 Maan op 03.08, onder 14.52 11 nov. Zon op 07.52, onder 16.51 Maan op 04.31, onder 15.18 Nieuwe Maan: 13 nov. (22.35) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De opklaringen van van daag zijn van korte duur. Op de nade ring van een storing, die zich boven de Britse Eilanden bevindt, neemt vanavond de bewolking van het wes ten uit toe. Ook de zuidenwind trekt verder aan en vannacht staat langs de kust mogelijk een harde wind, kracht 7. Door de toegenomen wind en bewolking wordt het niet kouder dan zo'n 6 graden. Rond midder nacht wordt de eerste regen langs de westkust verwacht; daarna breidt de neerslag zich langzaam wat verder naar het oosten uit. Morgen is het een bewolkte dag. Bovendien valt er enige tijd regen, maar het oosten van het land houdt het mogelijk tot de middag nog droog. Er waait een ste vige zuidenwind, landinwaarts vrij krachtig, windkracht 5, langs de kust krachtig tot hard, 6 7. De aange voerde lucht Is niet koud, morgen lig gen de maximumtemperaturen rond de 10 graden. Donderdag trekt de re gen naar Duitsland weg en komt er ruimte voor opklaringen. Deze wor den afgewisseld door stapelwolken, waaruit hier en daar een bui valt. De wind is afgenomen en de middag- temperatuur handhaaft zich op on geveer 10 graden. AMSTERDAM - De eervolle Gouden Ganzeveer-prijs wordt dit jaar toegekend aan het schrijversechtpaar Pierre H. en Simone Dubois. Zij krijgen deze onderscheiding voor hun uitzonderlijke bijdrage aan het Nederlandse cultuurbezit, vooral voor meer dan dertig jaar lange aandacht voor het leven en werk van Belle van Zuylen. UTRECHT - Ruim twintig plaatselijke en regionale anti fascisme groepen gaan volgend jaar een landelijke campagne voeren tegen de politieke par tijen Centrum Democraten (CD) en CP86. Tijdens de cam pagne zullen de groepen die zich in de Anti-Fascistische Ac tie (AFA) hebben verenigd „aanwezig zijn" op vergaderin gen van CD en CP86, aldus een woordvoerder van AFA. DREISCHOR - Zaterdagmiddag hield de Bejaardensoos zijn jaarlijkse feest middag. Uiteraard in het dorpshuis. Een uitverkocht huis, tot op de laatste stoel, tot op het laatste lot, dat de kosten moest dekken. De voorzitter, J. Dorst begon zijn woord van welkom dan ook met de vraag of iedereen van koffie en thee was voorzien door zijn enthousiaste assistenten. Geen geringe opgave bij zoveel geen tot een tevreden constate- was voorzitter Dorst met de bezoekers. Maar het lukte. Het- ring leidde. Minder tevreden aangekondigde verhoging van Aan de bar met een borreltje.,., fFotoMarijke Folkertsma). ZIERIKZEESCH E ES9 NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. BROUWERSHAVEN - De toeristen- en watertoeristenbelasting gaat volgend jaar in de gemeente Brou wershaven omhoog van zestig naar 75 cent per toerist per nacht. De woonforensenbelasting, die moet wor den betaald door tweede woningbezitters, wordt 25 gulden duurder dan het Brouwse college van burge meester en wethouders voorstelden, namelijk 150 tot 300 gulden per jaar (afhankelijk van de waarde van de woning). Dat besloot een meerderheid van de Brouwse gemeenteraad maandag in het Brouwse stadhuis tijdens de vergadering waarin de gemeentebegroting 1994 werd vastgesteld. De raadsleden willen de extra inkomsten besteden aan recreatieve voorzieningen die ook voor de eigen inwoners van de gemeente prettig zijn. Het met schijnwerpers verlichten van de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven en de Nederlandse Her vormde kerk in Zonnemaire en het realiseren van een fietspadenplan in de gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3