Meer 100-kilometer wegen in de Randstad Aanpak autodief stallen in Zuid- Limburg succes Het stadhuis moet er netjes bij staan Baby in plunjezak N atuurvriendeli jker oeverbeschoeiing FNV en CNV steunen het centraal akkoord waterstanden Goudse burgemeester: Juliana vestigt record Vogels met olie besmeurd Minister Maij-Weggen: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 plaats van geïmpregneerde pa len worden nu onbehandelde houten palen gebruikt. Ver schillende houtsoorten komen hiervoor in aanmerking. Robi- nia-hout heeft een duurzaam heid van 15-25 jaar (klasse II), maar is beperkt leverbaar en relatief duur. Karri, hardhout geproduceerd in kweekbos, valt weliswaar in dezelfde duurzaamheidsklasse, maar toch mag worden uitgegaan van een hogere duurzaamheid (minimaal 25 jaar). Hetzelfde geldt voor Jarrah. Van onbe handeld grenen hout of lariks- hout, geplaatst in brak water, wordt de duurzaamheid ge schat op 15-20 jaar, rekenend met de conserverende werking van het zoute milieu. Verschil lende alternatieven worden toegepast, zodat vergelijking van meerdere materialen na een langere periode mogelijk Zolang geen acceptabel geïm pregneerd hout beschikbaar is, zal het gebruik ervan verboden worden, behoudens in het ge val er door het waterschap op grond van de Wet verontreini ging oppervlaktewateren een vergunning voor is verleend. Politie zeer tevreden SITTARD - De politie in Zuid-Limburg is zeer tevre den over de speciale aanpak van autodiefstallen in die regio. De explosieve stijging vorig jaar (25 pro cent meer diefstallen in de eerste drie kwartalen) is dit jaar omgezet in een daling van 14 procent. Zuid-Limburg wSjkt met die trend ook sterk af van het lan delijke beeld. Tot 1 oktober van dit jaar was er een lande lijke stijging van 15 procent. Dat heeft de politie in Zuid- Limburg maandag bekendge maakt. Het speciale anti- autodiefstallenteam in Zuid- Limburg werd dit jaar ingezet om de enorme toename van het aantal autodiefstallen een halt toe te roepen. Het team hield tot dusverre 150 autodieven aan. Het percentage terugge vonden gestolen auto's steeg van 38 tot 46 procent. De kosten van de projectmatige aanpak bedragen dit jaar 1,6 miljoen gulden. Het project wordt voortgezet. Tot 1 oktober van dit jaar kreeg de politie in Zuid-Limburg 1757 aangiftes van autodiefstallen. In de eer ste tien maanden van vorig jaar was dat aantal 2044, in 1991 1631, in 1990 1147. De kans dat in Zuid-Limburg een auto gestolen wordt daalde van 2,2 procent in 1992 tot 1,6 procent dit jaar. De grensgemeente Vaals scoort met 3,4 procent het hoogst. Daarna volgt Maas tricht met 3 procent, Heerlen met 2,8 procent, Geleen met 2,3 procent en Kerkrade met 1,4 procent. Alleen joumalistenbond maakt voorbehoud AMSTERDAM - De vakbonden van de FNV en het CNV hebben maandag ingestemd met het centraal akkoord dat de werkgevers- en werknemersorgani saties donderdag hebben bereikt. Zij stemden even eens in met de uitkomsten van het overleg tussen de sociale partners en het kabinet, dat vrijdag werd ge voerd. Alleen de NVJ, de FNV-bond voor journa listen, maakte een voorbehoud. De instemming betekent overi gens niet automatisch dat ook de leden van de vakbonden ak koord gaan met de resultaten van de besprekingen op cen traal niveau, waarin loonmati ging en werkgelegenheid cen traal staan. De bondsbesturen hebben zich er maandag echter aan gebonden de uitkomsten tegenover hun achterban te verdedigen. Volgens FNV- voorzitter Stekelenburg heb ben de vakbonden ,,met waar dering kennis genomen van wat er de afgelopen maanden is gebeurd". De CNV-bonden hebben zich in gelijkluidende termen uitgelaten. Zowel FNV- als CNV-bonden denken in de cao-onderhandelingen goed uit de voeten te kunnen met het centraal akkoord. Opmerke lijk is dat de Voedingsbond FNV zich maandag zo makke lijk in het akkoord schikte. Af gelopen vrijdag betoogde de bond nog dat er van werkne mers veel te veel wordt ge vraagd. Arbeidsvoorwaarden- coördinator L. de Waal van de FNV zei te verwachten dat de bonden het cao-overleg voor volgend jaar stuk voor stuk zullen ingaan met een looneis die ligt op het niveau van de in flatie (door het Centraal Plan bureau geschat op 2,5 procent). ,,Je moet ergens een punt heb ben om te beginnen", zei hij. Overigens zal geen enkele bond meer dan 2,5 procent loonsverhoging eisen. Afhan kelijk van de situatie in de be drijfstak, kan de looneis om laag. Dat kan ook als werkge vers bereid zijn werkgelegeh- heidsafspraken te maken. De doelstelling van het kabinet en veel werkgevers(organisaties) is dat de loonstijgingen uitein delijk op of dichtbij de nul zul len uitkomen. De bonden wa ren er tevreden mee dat de be oogde aanslag op het algemeen verbindend verklaren (avv) van cao's voorlopig van de baan is. Stekelenburg stelde maandag zelfs te geloven dat ook in 1995 geen extra beper kingen aan de avv gesteld zul len worden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 november 11.40 134 05.20 - 100 17.55 - 139 11 november 00.25 163 06.30 - 108 12.45 147 18.55 - 145 ROOMPOT BUITEN 10 november 10.30 133 04.20 - 93 23.05 166 16.50 - 132 11 november 11.25 153 05.25 - 101 23.50 183 17.45 - 140 BRUINISSE 10 november 11.40 147 05.25 - 106 18.00 - 146 11 november 00.25 175 06.35 - 115 12.40 162 19.00 -153 WEMELDINGE 10 november 11.45 142 05.20 - 104 17.55 - 144 11 november 00.30 172 06.35 - 112 12.45 156 19.05 - 150 Springtij 15 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 GOUDA - „Zo kan het niet langer. Er valjen stukjes van het stadhuis af, en op sommige plaatsen ziet het er door provisorische verbeteringen niet meer uit. Er moet zo snel mogelijk iets aan gebeuren." Dat zegt burgemeester J.H. Boone van de gemeente Gouda. Maandagmorgen werden de meest gevaarlijke versieringen van het uit 1450 daterende stadhuis afgetakeld. Het Goudse stadhuis, het oud ste vrijstaande gotische stad huis in Nederland, is in verval. Er brokkelen stukken af van de zachte natuursteen. Boven dien* is op sommige plaatsen vocht in de steen gedrongen, met alle vervelende gevolgen van dien. De klok in de toren kan niet meer worden ge bruikt, want door de galm trilt er mogelijk van alles los. Er moet nu gerestaureerd worden, aldus de gemeente. „Ook al omdat Gouda volgend jaar cul tuurstad van Zuid-Holland is. Dan moet het stadhuis er weer goed bij staan", aldus burge meester Boone. Zonder pinakels Maandag werden de zogenoem de pinakels, puntige hoge ver sieringen op het dak van het stadhuis, er heel voorzichtig afgehaald. Eenmaal beneden konden burgemeester, wethou der en raadsledèn zelf constate ren dat de versieringen er slecht aan toe zijn. Het zandsteen is ingevreten, en veel uitsteekseltjes zijn er al af. Het is de vraag of dat kan worden hersteld, of dat de pi nakels weer geheel nieuw uit- gehouwd moeten worden. „Misschien kunnen we ze in Ja pan ophalen", zegt Boone. Want daar is in het Hólland Village het stadhuis van Gouda geheel nagebouwd. Voor de restaura tie van het stadhuis heeft de gemeente Gouda zelf een mil joen gulden vrijgemaakt. Van het Rijk wil de gemeente 2,5 miljoen gulden en binnenkort zal daar met minister D'Anco- na van wvc over worden ge sproken. ,,We zijn al bezig met de rijks dienst voor de monumenten zorg. Die vindt eigenlijk dat het op sommige plaatsen wel wat minder kan, goedkoper dus. Maar wij denken met dit bedrag het stadhuis goed op te kunnen knappen. Dan hebben we de komende veertig of vijf tig jaar geen problemen", al dus D. H. J. Visse, coördinator monumentenzorg van de ge meente Gouda. Volgens Visse is het gebouw er „eigenlijk heel slecht aan toe". Sommige gedeelten kunnen nog wel een jaar of tien mee. „Maar de ge vel, het bordes, het baldakijn boven de deur, en het schavot aan de achterkant moeten on middellijk worden aange pakt." Sommige ankers in de gevel zitten los, de leuningen van het bordes worden al gestut met houten planken, en een executie op het schavot zou momenteel een riskante zaak zijn. Restauratie De laatste grote restauratie van de buitenkant van het stadhuis dateert uit 1952. Een oorkonde in een gang herin nert aan de oplevering van het gerestaureerde stadhuis en de heropening door koningin Juli ana. Voor die restauratie was sprake van „ernstig verval en deerlijke verminking", zo staat op de oorkonde. En dat is nu ei genlijk weer zo, aldus Visse. Visse vindt het terecht dat het grootste gedeelte van de res tauratie betaald wordt door het Rijk. „Het is een rijksmo nument. Ook het Rijk wil dat het blijft en dan moet daar voor worden betaald. Het is ei genlijk nog niet eens zo veel geld." Jaarlijks krijgt de gemeente Gouda 450.000 gulden van het rijksmonumentenfonds en dat is düs te weinig om het stad huis op te knappen. De ge meente trekt zelf elk jaar 2 miljoen gulden uit voor onder houd en restauratie van al haar monumenten, rijks- en ge meentelijke. Gouda heeft in to taal 305 rijksmonumenten, en zit in de groep van 36 gemeen ten die er elk meer dan 200 heb ben. In die 36 gemeenten zit meer dan 50 procent van alle monumenten van- Nederland. Gezamenlijk zijn zij op dit mo ment bezig met het schrijven van een nota over beheer, on derhoud en restauratie die nog dit jaar naar minister D'Anco- na gaat. Binnenkort gaat bur gemeester Boone naar de mi nister. „Ik neem een pinakel mee, dan kan ze zelf zien hoe slecht het stadhuis er aan toe is", zo zegt hij gekscherend. Hij vindt het verschrikkelijk dat het stadhuis wordt ontdaan van zijn versieringen. „Maar binnenkort hebben we hier weer kaarsjesdag wanneer er echte kaarsen in een grote boom bij het stadhuis worden aangestoken. Dan ziet het hier zwart van de mensen. Je moet er niet aan denken dat er dan wat naar beneden komt." SOESTDIJK - Prinses Juliana (84) is nu defini tief de oudste Oranje die ooit geleefd heeft. Maan dag versloeg ze prins Frederik, de broer van koning Willem II. Frederik leefde van 28 februari 1797 tót 8 sep tember 1881. Hij werd dus 84 jaar, zes maanden en acht dagen. Juliana werd geboren op 30 april 1909 en was maandag ook 84 jaar, zes maanden en acht dagen oud. Zij beleefde echter één schrikkeljaar méér dan Frederik. Prins Frederik zag 20 schrikkeljaren aan zich voorbij trekken. Juliana had 21 keer een 29ste februari, waardoor ze maandagochtend bij het opstaan kon zeggen dat ze Frederik voorbij was gestreefd. Prins Fre derik was net als Juliana een zeer gewaarderde Oranje. Hij was een knap minister van oor log. Hij zou verder een rijk geestelijk leven heb ben gehad. Ook was hij de steun en toeverlaat voor zijn schoonzus Sop hie, die een ongelukkig huwelijk had met Wil lem II. VLISSINGEN - Tientallen vo gels zijn maandag in het na tuurgebied Rammekensschor bij Vlissingen met olie besmeurd. De olie is afkomstig van het Panamees schip Aya waarvan zondag tijdens de berging de brandstoftank scheurde. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland zijn vier olieruimingsvaartuigen maandag de hele dag bezig ge weest met het opruimen van de brandstof in de Sloehaven van de Westerschelde. De hoeveel heid olie in de haven, 5 10 ku bieke meter, bleek aanmerke lijk groter dan zondag was aan genomen. De op ruimwerk - zaamheden zijn maandag nage noeg afgerond. DEN HAAG'- Het aantal snelwegen in de Randstad waar maximaal honderd kilometer mag worden ge reden, zal flink worden uitgebreid. Dat zei minister Maij (verkeer en waterstaat) maandag tijdens een overleg in de Tweede Kamer. De uitbreiding van het aantal 100-kilometerwegen maakt on derdeel uit van de extra maat regelen die worden voorgesteld in het nieuwe Nationaal Milieu Plan (NMP). Het NMP zal nog voor het ëind vqn dit jaar wor den gepresenteerd en is nog on derwerp van gesprek binnen 1 het kabinet. Betere controle Tijdens het overleg over de ver keersveiligheid maakte de Tweede Kamer duidelijk een betere controle te willen van de rij snelheden op 50- en 80- kilometerwegen. CDA, VVD, D66 en PvdA vinden de aan dacht voor de rijsnelheid op snelwegen onevenredig groot, zeker gezien het feit dat de meeste verkeersslachtoffer op 50- en 80-kilometerwegen val len. Minister Maij beloofde hierover op korte termijn te zullen overleggen met de regio nale politiekorpsen diè hierop moeten toezien. De minister is het met de Kamer eens dat snelheidsovertredingen op se cundaire wegen nog frequenter en gevaarlijker zijn dan op snelwegen. Het CDA pleitte voor een in- haalverbod voor vrachtwagens op vierbaanssnelwegen in de Randstad. Vólgens verkeers- woordvoerster Roosen-Van Pelt leiden inhaalmanoeuvres van vrachtwagens tot files en on veilige situaties. Ook VVD- woordvoerster Jorritsma wil kijken of een inhaalverbod mo gelijk is bij een aantal ver keersknelpunten. Maij wil op verschillende plaatsen verder experimenteren met zo'n in haalverbod. Voor een algeheel verbod is ze niet, omdat een in haalverbod op sommige plaat sen juist extra gevaar oplevert, bijvoorbeeld voor auto's die willen invoegen en niet tussen de stroom vrachtauto's op de rechterbaan kunnen komen. Een meerderheid van PvdA, CDA en VVD is zeer verontrust over de kwaliteit van de rij scholen. Sommige scholen rij den volgens Jorritsma zelfs rond met gestolen auto's en val se papieren. Ook zouden er rij scholen zijn met een sla gingspercentage van nul. Woordvoerder Castricum (PvdA) wil dat Maij op korte termijn met de ministeries van onderwijs en justitie een rege ling maakt waarbij de consu ment tegen beunhazerij wordt beschermd. Maij erkent het probleem en voert al overleg met het ministerie van justitie. Het is echter moeilijk, zo zei de minister, een oplossing te vin den die niet in strijd is met de Grondwet. Eerdere oplossin- ■gen werden om die reden al eens door de rechter verwor pen. Black box Op verzoek van de PvdA gaat Maij na of het mogelijk is de registratie van het aantal ver keersslachtoffers te verbete ren. Het idee van het CDA om de maximum snelheid van bus sen op te voeren van 80 naar 100 vindt Maij niet zo'n goed plan omdat het in tegenstelling tot de veronderstelling van het CDA, niet leidt tot een grotere duurzaamheid van de motoren en minder uitstoot van schade lijke stoffen. Maij juicht de in voering van een black box toe maar dan wel in Europees ver band. Deze black box re gistreert alle rij-gegevens op. Hetzelfde geldt voor wat haar betreft voor de airbag. Deze luchtzak moet letsel bij botsin gen zoveel mogelijk beperken. Achtergelaten op motorkap ambulance AMERSFOORT - De politie van Amersfoort zit sinds maandagavond met een baby van ongeveer een jaar opgescheept, waarvan de identiteit onbekend is. Het kind, dat in goede gezondheid verkeert, werd door drie mensen achtergelaten op de motorkap van een ambulance. Rond half negen kwam op het hoofdbureau een melding bin nen dat drie volwassenen, een man en twee vrouwen, over auto's liepen op de Utrechtse- weg in Amersfoort. Even later passeerde een ambulance deze plek en kon niet verder rijden omdat het drietal op de weg liep en niet aan de kant wilde gaan. De man en de vrouwen droegen een plunjebaai met zich mee. Het ambulancepersoneel vroeg het drietal aan de kant te gaan. Er volgde een onsamenhan gend gesprek, waarna de plun- jebaal op de motorkap van de ambulance werd gegooid en het drietal verdween. In de zak bevond zich een meisje van on geveer een jaar. Het kind werd naar het politiebureau ge bracht en daar door een arts onderzocht. Het bleek in goede conditie. De politie kon elders in de stad de drie mensen aan houden. Nauwelijks aanspreekbaar Volgens een verklaring van de politie zijn zij nauwelijks aan spreekbaar en lijken in een soort trance te verkeren. Hun identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft tot nu toe geen melding gekre gen van vermissing van een kind. door Mare Legendre AL 2£S Keee a>S ee&reLD, A&& aj«8 Dinsdag 9 november Zierikzee Verkoping Welfare Rode Kruis. Verzorgingshuis Borrendam- me. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Creatieve avond van CPB. Zaal van de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Joodse manier van le ven NVvH. De Schutse. 13.30 uur. Dreischor Verkoping Welfare Rode Kruis handwerkartikelen in vereni gingsgebouw aan de Ring. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 10 november Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Huis-aan-huis kaartenactie jeugdafdeling voetbalvereni ging Zierikzee. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vergadering commissie open bare werken en milieu. Stad huis. 18.30 uur. Informatie-avond Problemen borstvoeding oplossen en voor komen. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Scharendijke Najaarsvergadering CBTB. Putmeet. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Korenavond. Hervormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 11 november Zierikzee Lezing over bomen Groei en Bloei. Mondragon. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Koffie-ochtend NVvH. De Schutse. 10.00 tot 12.00 uur. Koffie-ochtend ouderen. Bi bliotheek De Schutse. 10.00- 12.00 uur. Nieuwerkerk Begrotingsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact in grote zaal kerk. Spreker ds. W. Westland. 19.45 uur. Vrijdag 12 november Zierikzee Kiekieres/Delft theatersport. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Ontspanningsavond Oranje vereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Toneeluitvoering Samen Ver der door De Komedianten. Ver enigingsgebouw. 20.00 uur. Van vrijdag 12 tot maandag 15 november Zierikzee Bezoek mijnenjager Zierikzee. Aankomst vrijdag om ±14.00 uur. Bezichtiging schip, zater dag en zondag tussen 13.30 en 16.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau, Kerkhof Zuidzijde. Van 09.00 tot 12.00 uur. Bazar/rommelmarkt. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. Van 10.00 tot 14.30 uur. Postduivententoonstelling. De Driehoek. 15.00 uur. Gospelmusical The Apostle. Grote Kerk. 20.00 uur. Operette Grafin Mariza in Con certzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Huis-aan-huis oliebollenver koop van Nu met Hope. Vanaf 09.00 uur. Klaverjasmarathon. Dorps huis De Schutse. 09.30-18.00 uur. Brouwershaven Speelgoed- en kinderkleding- beurs. Dc Blokkendoos. 10.00 tot 11.30 uur. Zondag 14 november Zierikzee Zangdienst met koor Sursum Corda. Grote Kerk. 18.20 uur. Brouwershaven Jazzmiddag. 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 15 november Zierikzee Bcgrotingsraad in stadhuis. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2