'Centrum moet karakter behouden zonder een Begeinhofje te worden' GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r V2Gö- 5r2iX) Waterschap werkt oevers van sloten milieuvriendelijk af 0 1 ZIERIKZEESCHE si NIEUWSBODE lü j Nieuw plan voor herinrichting centrum Renesse: Met onbehandelde houten palen 3 Q 5 6 7 Poging diefstal uit auto Bank en afvalbak beschadigd door vuurwerk Boetes voor rijden zonder autogordel Speelgoed dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERTRZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25458 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Op deze koek zou het dorpsplein moeten komen. De kermis zou hier dan een plaatsje kunnen krijgen. (Archieffoto). RENESSE - Het oude centrum van Renesse - rond de kerk - moet zijn historisch karakter behouden en tegen wicht bieden aan het zakelijke deel van de badplaats zonder dat het een Begeinhofje wordt. De voetgangers en fietsers moeten méér ruimte krijgen en de au to minder. Dat is de kern van het nieuwe plan voor herin richting van het centrum van Renesse zoals dat gisteren, maandag, tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis van Renesse werd gepresenteerd aan de inwoners van het dorp. Naar schatting 120 belangstellenden woon den de bijeenkomst bij. Wethouder ir. C. W. Veerhoek schetste in een toelichting op de plannèn allereerst de pro blemen waar de kern Renesse mee kampt. Het groene decor van het dorp is sterk aan het afkalven. De iepziekte heeft het groene gezicht van het dorp behoorlijk aangetast. Daarbij komt dat de kern in het hoog seizoen de enorme toeristen- stroom eigenlijk niet goed kan verwerken. Die grote verkeers stroom leidt tot opstoppingen, ergernis en verkeersonveilig heid. Die toeristenstroom is echter tegelijkertijd een van de belangrijkste levensaders van de badplaats en botweg de auto uit de kern yerbannen kan niet. Er moeten redelijke alter natieven aangedragen worden die bovendien het karakter van de oude dorpskern niet aan tasten. Economie In het Ruimtelijke Economisch Onderzoek zette de gemeente samen met de ondernemersver eniging de wensen en verlan gens op een rijtje. In dat REO staat wat de omvang van het winkel- en horecabestand zou moeten zijn, welke branches er eventueel nog bij zouden kun nen komen en waar die gereali seerd zouden kunnen worden. Daarnaast werd in het mobili teitsscenario geschetst hoe de verkeersveiligheid in Renesse verbeterd zou kunnen worden en welke maatregelen moge lijk zijn om zonder de bezoeker af te schrikken het dorp auto- luw te maken en er wat meer ruimte gecreëerd zou kunnen worden voor voetgangers ep fietsers. Niet onbelangrijk daarbij is de kwaliteit van wat wethouder Veerhoek 'het produkt recrea tie' noemde. Winkels en horeca gelegenheden willen graag klanten, maar die zelfde klan ten willen dan wel rustig kun nen wandelen zonder bang te hoeven ziin om van de sokken gereden te worden. Inmiddels is er al aardig wat discussie ge voerd over het REO en het mo biliteitsscenario en wat dat be treft bestaat er volgens Veer hoek 'een redelijke mate van overeenstemming'. Belangrijk daarbij is wel dat de dorpskern niet alleen klantrijk voor de ondernemers, maar vooral ook leefbaar voor de bewoners moet zijn. Wethouder Veer hoek: ,,Je moet de inrichting zo maken dat het gewenste gedrag cq gebruik het meest voor de hand ligt. Als je niet wilt dat de automobilist zich op bepaal de plaatsen ophoudt maak het daar dan onlogisch en elders waar de automobilist wel wel kom is logischer, aantrekkelij ker. En laat dat in de inrichting van je centrum tot uiting ko men". Kort samengevat gaat'het om het versterken van de centrum positie, het waarborgen van het historisch dorpskarakter, het verbeteren van de (ver keersveiligheid en het verbe teren van de bereikbaarheid. Men wil toe naar een situatie waarbij in de kern alleen nog kort geparkeerd mag worden tegen betaling. Wie langere tijd in Renesse wil verblijven kan gratis parkeren op nog aan te leggen grote parkeerterreinen aan de rand van het dorp. Door de route door het dorp on aantrekkelijk te maken wil men bereiken dat de bezoeker voor de Randweg kiest, zijn auto aan de rand van het dorp parkeert en vervolgens te voet of per fiets het dorp ingaat. Om te voorkomen dat bezoekers in woonwijken aan de rand gaan parkeren zou daar een parkeer verbod moeten komen waar de bewoners van de bewuste stra ten dan weer ontheffing zou den moeten krijgep. Poorten Door de Grontmij zijn de ideëen daaromtrent van het Westerschouwse college omge zet in een concreet plan. Aller eerst zouden er, zo bleek uit de toelichting van Grontmij- medewerkster mevrouw Meer- ding, op de verschillende pun ten waar men het dorp binnen komt - vanaf de Stoofweg of de Laone - snelheidsremmende maatregelen genomen moeten worden. Zo wordt gedacht aan het creëren van plateaus. Door verder de rijbaan te versmal len en het punt waar men het dorp binnen komt duidelijk te markeren hoopt men eveneens de snelheid van het autover keer terug te brengen. De Grontmij is in haar plan uitge gaan van de bestaande straten: Korte Reke, Kromme Reke en Lange Reke. Het plan van het college om van de ellips rond de kerk een rij route te maken werd door de Grontmij verwor pen. De Grontmij wil de stra ten dan wel niet verleggen, maar wel drastisch verande ren. ,,De vorm van de straten is in principe goed, maar de ruimte wordt verkeerd ge bruikt", aldus mevrouw Meer- ding. Op de Korte Reke wil men het domein van de voetgangers vergroten van vier naar tien meter. Dat houdt in dat de rij baan voor het autoverkeer te ruggebracht wordt naar zes meter en dat de bestaande groenstrook verdwijnt. Op de Lange Reke zou 'het verblijfs- gebied' voor de voetganger ver groot moeten worden van vier naar acht meter. Ook hier zou de rijbaan teruggebracht moe ten worden naar een breedte van zes meter. De Kromme Re ke zou in de visie van de Gront mij aangekleed moeten wor-, den met een bomenrij vrij dicht langs de bebouwing. Om de ellipsvorm rond de kerk te accentueren zou de bestaande heg gehandhaafd moeten blij ven en zou er een laag muurtje, plaatselijk voorzien van ver lichtingsarmaturen en zitban ken rond de kerk opgetrokken moeten worden. Verder zou de driehoek Lange Reke, Kromme Reke, Laone, wat nu grasveld is, omgevormd moeten worden tot een dorps plein. Op dat plein zouden ma nifestaties, markten en andere evenementen plaats moeten vinden terwijl bijvoorbeeld ook de kei-mis daar een plaats je zou kunnen vinden. Met het plan zoals dat aan de bezoekers van de hoorzitting in het dorps huis werd voorgelegd zou een bedrag van ongeveer 1,3 mil joen gulden gemoeid zijn. De eerste reacties op het plan wa ren overwegend positief. Wel bleek onder de bewoners van de Kromme Reke, die net ge wend zijn aan het nieuwe uit zicht nu de door iepziekte aan getaste iepen zijn gerooid, eni ge scepsis te bestaan tegen de geplande bomenrij vlak langs de bebouwing en over de volle lengte van de straat. ZIERIKZEE - Oevers van sloten en wegsloten moé ten beschermd worden tegen afslag en afkalving. Zodoende blijft de functie, afvoer van overtollig re genwater, gehandhaafd. Het materiaal dat in het verleden werd gebruikt om oevers te verdedigen, liet schadelijke stoffen, zoals creosootolie, achter in het watermilieu. Daarom werkt het waterschap nu met milieuvriendelijke materialen en natuurvriendelij ke constructies. Milieuvriendelijke oeverbescherming Bij oeverbeschermingscon structies werd tot nu toe regel matig gebruik gemaakt van verduurzaamd hout. Met name bij naaldhout (vuren en gre nen) werd dit proces toegepast; bij loofhout (hardhout) was dit niet noodzakelijk. Creosootolie en wolmanzouten zijn de meest toegepaste mid delen die in hout geïmpreg neerd worden. Door uitloging van onder meer zware metalen hebben beide soorten geïm pregneerd hout, toegepast in ocverbeschermingsconstruc- ties, verontreiniging van zowel het oppervlaktewater als de waterbodem tot gevolg. Boven dien verweert het hout op den duur. waardoor genoemde stof fen ook in het watermilieu te recht komen. Alhoewel door de hout verduurzamingsbranchc gewerkt wordt aan het vermin deren van de afgifte van ver ontreinigende stoffen blijft het gebruik van geïmpregneerd hout naar verwachting een bron van verontreiniging. In de derde Nota Waterhuishouding heeft de minister van verkeer en waterstaat, met het oog op het tegengaan van de veront- reining van het watermilieu, het beleid gericht op verminde ring van het gebruik van geïm pregneerd hout als oeverbe schermingsmateriaal door het toepassen van milieuvriende lijke alternatieven. Alternatieven Belangrijk element in de dis cussie over het gebruik van ge- creosoteerd hout bij oeverbe schermingsconstructies is dat er voldoende alternatieven zijn. Daarbij gaat het zowel om alternatieve materialen voor eenzelfde soort oeverbescher mingsconstructie als om alter natieve constructies. Bij dat laatste kan bijvoorbeeld ge dacht worden aan matconstruc- ties (onder meer betonblokken en kunststof), schanskorven en steenmatrassen. Bovendien kunnen, afhankelijk van de ruimte, natuurvriendelijke oe vers worden aangelegd. Als al ternatieve materialen kan ge dacht worden aan staal, beton, glasvezelcementplaat of (gere cycled) kunststof. Overigens hoeft hout dat permanent on der water staat niet verduur zaamd te worden. Alternatieve, milieuvriendelij ke oeverbeschermingsmateria len en -constructies zijn nu in onderzoek. Dit jaar is gestart met het plaatsen van milieu vriendelijke constructies. Het gaat daarbij om de gebruikelij ke spantuinconstructie, waar bij palen op een afstand van een halve meter geplaatst wor den, met daarachter een bespanning van geotextiel. In vervolg pagina 2 Laat ons de voorkeur geven, maar niet uitsluiten. Abbü Roux Regen HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur om streeks 6 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige zuidelijke wind, kracht 5, aan de kust mogelijk hard, wind kracht 7. BEGROTING In Breouwershaven werd uitvoerig gediscussieerd over de gemeentebegroting voor 1994. TENNISHAL De bezetting van de tennishal in het Zierikzeese Onderdak valt tegen. VEEHOUDERIJ De gemeenteraad van Westerschouwen wil intensieve veehouderij kunnen weren. TAFELTENNIS Paul de Graaf heeft de clubtitel van*tafeltennisvereni- ging Scaldina veroverd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Me vrouw L. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van een po ging tot diefstal uit haar auto. De auto stond op een parkeer terrein aan de Kloosterweg in Haamstede. Zondag tussen 11.30 en 14.30 uur werd de auto beschadigd door braak. Voor zoVer kon worden nagegaan werd niets uit de auto ont vreemd. ZIERIKZEE - In Zierikzee werden het afgelopen weekend een zitbank en een afvalbak beschadigd, vermoedelijk door vuurwerk. De schade be draagt ongeveer zevenhonderd gulden. Het betrof de afvalbak bij de Caubrug, waarvan de deur werd beschadigd. De schade bedraagt tweehonderd gulden. Onder de Beuze aan het Haven plein werd een bank vernield. De schade hiervan bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. Namens de gemeente Zierikzee deed H. aangifte van de vernie lingen. RENESSE/ZIERIKZEE - Bij controles op het gebruik van de autogordel heeft de politie Schouwen-Duiveland maan dagmorgen 29 processen-ver baal opgemaakt. De controle werd gehouden in samenwerking met Veilig Ver keer Nederland. Men contro leerde in de omgeving van Re- nesse veertig passerende voer tuigen waarvan negen bestuur ders de gordel niet om hadden. Bij Zierikzee werden 110 auto mobilisten gecontroleerd. Twintig kregen een proces verbaal. EMMEN - „Speelgoed van lang geleden" heet de tentoonstel ling die in samenwerking met Museum Kinderwereld van 13 november tot en met 9 januari wordt gehouden in het Brugge- bouw in Emmen. ROTTERDAM - Het ongeluk op een bouwterrein aan het Zuidplein in Rotterdam, waar bij afgelopen vrijdag een 49- jarige man uit Eindhoven werd gedood en vier anderen ge wond raakten, is te wijten aan onzorgvuldigheid van het be trokken bouwbedrijf. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotterdamse Arbeidsinspectie. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— D jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~i naam Dbr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1